ALCI FAİK 411k

Join the forum, it's quick and easy

ALCI FAİK 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

ALCI FAİK Empty ALCI FAİK

20/8/2010, 7:49 am
ALCI FAİK Dscn5606vp4
ALCI FAİK Dscn5605sk4
ALCI FAİK Dscn5599vv7
ALCI FAİK Dscn5597lr4
ALCI FAİK Dscn5598sj1

Yugoslavya/Makedonya/Manastır’da 1938 yılında doğan Faik Alış (Alçı) ustamız 1955 yılından beri dönek besliyor. Halen İstanbul/Bayrampaşa/Yeni Mahalle'de ikamet ediyor.
Babasının da dönek güvercinlere meraklı olması Faik ustanın ilk göz ağrısının sebebi olmuş. Yetişmesinde etken olan babasının yanında Manastırlı Rafet ağabey, Kani ağabey ve Boyacı Ramiz ağabey olmuşlar.
Beslemekte olduğu döneklerinin baskın renkleri düz kırmızı al güvercinler, düz arap ve lekesiz beyaz kuyruklu güvercinlerdir.

Ustanın döneklerinden beklentisi uçucu olması, dayanıklı olması, kafa yapısının sağlam olması, görünüm olarak sallı iri olmalı, gözler beyaz, tüy yapısı parlak ipek gibi, renkleri parlak duruşlarında asalet olacak şekilde olması.
Bilhassa al döneklerde renklerin koyu parlak olup, boyunlarının ördek yeşili parlamasını tercih ediyor. Saf kan ve damarlı olmaları ilk beklentisi.

Elindeki soyun damarını, 50 yıldır muhafaza ediyor.
Döneği eline aldığı zaman gözler beyaz ve cam gibi olmasını istiyor. Gaga ne kadar uzun olursa o kadar makbul. Boylu poslu endamlı görünüm renkleri pırıl pırıl adeta yanmalı. Kafaları çilli olmamalıdır. Kanatlarında saz olmaması daha makbuldür, gibi dikkat ettiği ince ayrıntılar var.

Yeme inen yavrular uçmaya, kalabalık filo uçumlarıyla başlanır. Yerini iyice belledikten sonra 2 veya 3 per eşliğinde devam edilir. Önceleri açık açık çevirişlerle başlarlar. Kanat kısarak sıkarlar ve diğerlerinden ders alarak eğitimleri gerçekleşir. Başlarda kelebekler gibi çevirişler yaparak oyuna geçerler. Kabiliyetleri arttıkça teke düşürülür ve dönek eğitimine devam edilir.

Döneklerinin dönüş tarzlarının yüksekten olduğu, her iki kanadına da dönüş yaptıkları, alçaktan ise tek dönüş yaparak inerler.
Yüksek dönücü olduklarından kümes pırıltısı daha fazla randıman veriyor. Elle prıltı verilmesini kuşa eziyet edilmesini hoş karşılamıyor.

Döneklerde eğitim çok önemlidir, eğitilebilir hayvanlara kediye, köpeğe nasıl eğitim veriliyorsa döneklerde aynen bu titizlikle eğitilmelidir. Halis saf dönekler, dönüşte bozmazlar. Hata yapmazlar. Dönüş hatalarında en büyük etken rolü yetiştiricilerden ve yanlış eşleştirmelerden kaynaklanır. Soylar iyi bilinip, yanlış eşleştirmelerden kaçınmak gerekir. Kanı temiz olan kuşu, diğer kötü kan veya başka ırk kuşlarla uçurmamak gerekiyor.

Eğitmen zamansız kümes açar veya pırıltı verirse veya mesafesiz pırıltı verirse hatalara yol açabilir
Dönekte kostüm olarak iki renk olurlar, parlak siyah ve kırmızı kuyrukları beyaz. Başlarında çilleri olmayacak, kanat teleklerinin arasında beyaz olmayacak, siyahsa her taraf siyah kuyruğu beyaz, kırmızıysa her taraf kırmızı kuyruğu beyaz olmalıdır.
Dönekte kuyruk, 14 kuyruktan 18 kuyruğa kadar olabiliyor. Filinkalı veya filinkasız kuş benim için fark etmez, benim elindeki kuşların var midir yokmudur bilmiyorum. Ben kuşlarimin havadaki dönüşlerine önem veririm… Allarda tozluk olmaz…
Dönek kümesleri çok kalabalık olmamalıdır... Yuvalıklar ne kadar büyükse o kadar daha iyi… Rahat eşlenebilecekleri yer olmalı.
Damızlık kümesi ve uçucular kümesi ayrı olmalıdır.

Yemin performansa çok etkisi var. Yazın darı ağırlıkta yem kullanırım kışın ise karışıkyem veriyorum.Darıyla beslediğim zaman kuşu hafif tutar bu da iyi uçmasını sağlar.
Damizlik seçiminde, seçeceğin kuş saf ve halis irk olmali ki elindeki soyun devamını getirebilesin.
Güzel eğitim vereceksin, kümes her daim tertemiz olmalı. Kümesi ve kuşlari başka başka kişiler açıp uçurmamalı.
Eski kuşlar yok artik, eski yetiştiriciler yaşlandıkça, rahmetli olup gittikçe kuşlarda bozulmaya başladı, çünkü yeni yetiştiriciler ırkları anlamayıp, bilmeyip bilinçsiz eşlemelerle kuşları bozuyorlar.

Eski dönekçiler daha bi ustaydi, kuştan ve kuşçuluktan anliyorlardi. Şimdiki yeniler daha cok bu işe ticari yönden bakiyorlar, böylelikle kuşun mahareti arka planlara itiliyor.
Dönekçilik camiasında arkadaşları Taşlıtarla'da Kani ağabey, Manastırda Rafet ağabey.. Boyaci Ramiz, Salih, Bayrampaşa Rafet ağabey rahmetli oldu.. Ramiz Pala.

Taşlıtarlada Muammer, Kani ağabey, Salih, Boyacı Ramiz ve çevremdeki birçok arkadaşıma hediye mahiyetinde verdim. Kuşlar dostluğa araç olmalılar.
Bugüne kadar seyrettiği en iyi dönek Boyacı Ramiz’de seyrettim mavi galaca.

Yeni başlayacak olan arkadaş önce hangi irk güvercinle ilgileneceğinin kararını verecek. Bu işe meraklı olacak. Sonrasında ilgilendiği ırkı besleyen iyi usta birini veya birkaçını bulup onun kuşlarından edinecek. 2 bilemedin 3 cift iyi kuşla bu işe başlayıp, bunlarından alıp çoğalttığı yavruları uçurarak, eğitim vererek yetiştiriciliğe adim atacak. Meraklı olduktan sonra, elinde de iyi kuşlar olduktan sonra bir yerlere gelmek gayet kolay.
aleksi
aleksi
Ad Soyad : timur kocabıyık
Forum Kayıt : 08/11/09

ALCI FAİK Empty Geri: ALCI FAİK

20/9/2010, 11:37 pm
Faik amca ben İzmir bucadan timur kocabıyık 43 yaşındayım ben ustalarıma karşı saygılı büyüdüm. Sizin çakallarınız ı çok beğendim çocukluğum daki o güzel saf kan döneklerden . Rica etsem damarı bozmadan üretmek için bana bir çift hediye edermisiniz. 1 ay içinde istanbulda bir işim olacak size uğruyabilirim. beni ararsanız sevinirim saygı ile ellerinizden öperim. telefonunuzu bekliyorum. usta. 0506/9825386
alpdogan
alpdogan
Forum Kayıt : 08/12/10

8/12/2010, 1:58 pm
selam adim ibrahim bu kirmizi akkuyruklardan satilik varsa almak isterim ve faik abi bunlarin diger renklerinden bende cok sende onlardan istersen bende sana onlardan veririm cevabini bekliyorum...
doğanözcan
doğanözcan
Forum Kayıt : 07/12/10

27/12/2010, 11:05 pm
slm kuşlar güzel
UNİX09
UNİX09
Ad Soyad : ünal
Doğum Tarihi : 19/08/79
Forum Kayıt : 13/03/12

13/3/2012, 2:15 pm
faik amca telefonunu yazarmısın bana bir çift çakal lazım satarmısın rengi endamı düzgün
ogul
ogul
Ad Soyad : ismail tunc
Forum Kayıt : 23/03/13

24/3/2013, 5:26 pm
faik amaca izmirden ismail ben eski döneklerden bulmak çok zor çakallardan bir takım rica etsem kuşları bozmadan bende devam ettirmek istiyorum fiyatı ne olur birde telefon numaranızı verirmisiniz 05077058299
skykral
skykral
Ad Soyad : orhanaydın
Forum Kayıt : 25/06/15

25/6/2015, 7:45 am
nasıl ulaşabılırız sıze