MUSTAFA KALDIRIMCI 411k

Join the forum, it's quick and easy

MUSTAFA KALDIRIMCI 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

MUSTAFA KALDIRIMCI Empty MUSTAFA KALDIRIMCI

20/8/2010, 7:54 am
MUSTAFA KALDIRIMCI Resim953ks0
MUSTAFA KALDIRIMCI Copyofresim840zz5

Ayvalığımızın dönekçiliğe en büyük hizmeti tartışılmaz, neredeyse 1 asırlık yaşam mücadelesinde büyük üstad Mustafa Kaldırımcı. 1331 yılında Midilli doğumlu olan üstadımız 1926 yılındaki büyük mübadele esnasında delikanlı olarak Ayvalığa ailesi ile birlikte gelmiş. O gün bu gündür DÖŞEMECİ MUSTAFA lakabıyla halen ikamet etmektedir.Evinde asla güvercinin eksik olmadığını kendini bildi bileli babadan kuşçu üstadımız gelirken kuşlarını beraberlerinde getirmişler. Mübadelede ile birlikte gelen Mustafa kaldırımcı ve rahmetli olana dek büyük üstad Osman Komili hiç ayrılmaksızın hobiciliklerini çok uzun yıllar birlikte sürdürmüşler. Sürdürürlerken de gerek Ayvalıkta gerek yakın mahallerde dönekçiliğe gönül verenleri iyi birer dönekçi olabilmeleri için gayet efendi örnek bir şekilde yetiştirmişlerdir. Tüm dönek bölgelerinde adları geçtikçe saygı ve hürmet ile anılırlar. Mustafa amca hiç başka ırka yönelmeksizin devamlı dönek güvercin beslemiş halahazırda oğlu Orhan Kaldırımcı ve küçük oğlu Hakan Kaldırımcı dönekçiliklerini sürdürüyorlar.

Arnavut kaldırımı olan Ayvalığın bütün yolları Üstadın ve ailesinin elinden geçmiştir. Döşemeci lakabı bu yüzden kendisi için söylenir. Dönekçi camiasında Ayvalıklı döşemeci Mustafa olarak bilinir.

Gelirken beraberinde getirdikleri döneklerin ana renkleri çini, baska, alaca, aynalı, arap, al, gök döneklermiş. Kaplanı kümesinde nazarlık olarak tutar uçurmazmış. Çünkü kaplanların dönücülükleri diğerlerine göre daha dik başlı olduğundan uğraşmazmış. Kaplanların mükemmel dönenlerini izlemiş, beslemiş fakat seyrek günler dönüş yapmaları sadece ensede iken veya yumurta ucuna geldiği zaman döndüklerinden misafirine izletme şansı az olduğundan üretmeyi düşünmemiş.

Eskiden dönen dönekler araba lastiği gibi büyük dönüşler yaparlar hatta bazılarının içinden delikten gökyüzü görünürmüş. Döneğin dönüşü karşıdan yüzümüze getirmesi gerektiğini, bindirme tepeden dönen kuşları sevmediğini söyler. Sahip olduğu 3 oğlu da dönekçilikte güzel yerler edinmişler. Çok güzel dönekler uçurup izletmişler. Fakat iş durumları müsait olmayınca bir müddet ara vermek zorunda kalmışlar. Şu anda Orhan Kaldırımcı Sefa mevkiindeki evinde eskilerden kalmadığını yakınarak zamanımızın alaca döneklerini besliyor. Hakan ise Keremköydeki çiftlik evinde döneklerini beslemekte.

Mustafa amcanın arkadaşlarının çoğu rahmete ermiş Osman Komili, Marangoz Nihat, Kitabsız Hasan, Sağır Süleyman, Kuşçu Hüso, Kuşçu Cavit, Avukat Remzi bey, Mustafa Kantarcı, Hüseyin Kantarcı, Hasan Karşın, Hasan Yaşar, Kopuk Sezai, İzmirden Murtaza ağa, yaşayanlardan Hüseyin Abışka(Puli Hüseyin), EMrullah Köse(Keskin usta), Biletçi Ahmet ve ardından gelen tüm camia kendisiyle tanışıp değerli bilgilerinden yararlanmışlardır. Ben 7 yaşında evine girmeye başladım. 2 küçük oğlu akranım olduğu için. Güvercinlere daha o yaşlarda büyük alaka gösterdiğimiz için askere 1980 yılında gidene dek sanki kendi oğlu gibi hiç ayrılmadan büyüdüm. Birlikte üstadın yanında staj görmek suretiyle bu günkü hobimdeki sahip olduğum bilgilerin sağlam temellerini oluşturma şansına sahip oldum. Şu anda 92 yaşında olan camiaya çok büyük yararları olmuş üstadımıza bu röpörtajı yapmamda yardımı geçen oğlu Orhan abiye teşekkürlerimi sunuyorum. Sağlık mutlulukla daha nice yıllara inşallah.
Similar topics