Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ??? 411k

Join the forum, it's quick and easy

Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ??? 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

yavuzduman
yavuzduman
Ad Soyad : yavuz duman
Doğum Tarihi : 10/04/66
Forum Kayıt : 30/10/09

Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ??? Empty Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ???

20/8/2010, 9:54 pm
Şebap güvercin değerli bir güvercin...Değerli şeyler değerine uygun ortamlarda muhafaza edilir ve saklanır...Peki iş şebaba gelince durum böylemi ? Şebapların kümesleri ve ortamları ne halde biliyormuyuz?

İsim verme adetimiz olmadığından rahat konuşuyoruz.. Çok yakın zamanda 10.000.TL gibi iyi paralara kuş satan arkadaşlarımızın bazılarının kümeslerinin hani iti bağlasan durmaz dedikleri yerler gibi olduğunu biliyormusunuz...

Çatılar:Kimi kuşlar sıcak,basık çatı aralarında toz duman içinde...
Bodrumlar:Kimi kuşlar bodrumlarda nem,küf pas içinde güneşi hiç görmüyor
Bahçeler-zeminler:Kimi kuşlar sözüm ona bahçe katında fakat bahçeden bir istifadesi, yok duvar diplerinde küçük baraka yada odacıklarda tıkıış tıkış.

Yazık bu kuşlara..Memlekette daha insan halları yeni yeni benimseniyor..Nerede hayvan hakkı..Osmanlıda yada avrupada olsa pek çoğumuza ceza kesilir ve kuşlarımız herhalde elimizden alınırdı onlara eziyet ediyoruz diye..

Peki arkadaşlar hiç düşündünüz yada hiç gördünüz mü bu kuşlar için ideal kümes ve ortamı?
yavuzduman
yavuzduman

Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ??? Empty Geri: Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ???

20/8/2010, 9:59 pm
Sayın admin ve arkadaşlar çatılardan,bodrumlardan ve bahçelerden iyi ve kötü kümes ve ortam örneklerini fotoğraflarlada koyabilirseniz güzel olur..
ŞEBAPÇI MÜDÜR
ŞEBAPÇI MÜDÜR
Ad Soyad : ERDİNÇ METİN
Doğum Tarihi : 18/03/75
Forum Kayıt : 16/06/10
http://erdincmetinn@gmail.com

Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ??? Empty Geri: Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ???

21/8/2010, 9:28 am
Merhaba
Yavuz beyi bu konu başlığını açtığı için kutluyorum.
Bu konuya bir başlıkta ben açayım Türkiye genelinde hani şebabın adı geçince akla ilk gelen şehirler vardır ya,işte oradaki kümesler yavuz beyin dediklerinden daha kötü haldeydi.
Parayı istemeye gelince 5000 tl den kapı açılıyor kümese bakıyorsun folluk yerine zeytin peynir tenekeleri var yada 3 tuğla konularak folluklar yapılmış.
Sayın admin sizin eklediğiniz resimlerin sadece 7. şebap güvercine uygundur.
Diğerleri daha ekseriyetle baska-bango gibi paçasız kuşlar için uygun zaten resimdede böyle.
Ben kısa sürede resim ekleyeceğim.
Fakat bu sürede Herkeze şunu söylemek istiyorum örnek kümes örnek folluk için Oktay Topçu yazın oktay abinin hem kümesini hemde kuşlar için yapmış olduğu tertibatı görün.
Daha iyisi çıkacağını tahmin etmiyorum.
Herkeze saygılar
Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ??? 3434830833
yavuzduman
yavuzduman

21/8/2010, 9:54 pm
Sayın admin eklediğiniz örnek fotoğralar için teşekkür..

Sayın müdür doğrudur Oktay abinin ve benzer sisteme sahip Arif Tatü (istanbul)abinin çatı tipi kümesleri üretim için uygun ortamlardır..Postacıların sitemleri örnek alınarak geliştirilmiştir..Tahminen 100- 120 santime 40 -50 santim derinlik ve yüksekliğe sahpi,çift folluk konabilen, eş haneler önünde giriş çıkışa imkan veren istenirse kapatılabilen yemlik suluk konabilen eş haneler vardır...Bu eş haneler ortak alana açılır..Miski ve kürenkler özel eşleştirme olmadıkça ayrı odalarda beslenir..Bu ustalarımıza kümes sistemindeki öncülüklerinden dolayı teşekkür ederiz..Çatı tipi kümese güzel örnektirler..
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

21/8/2010, 10:04 pm
Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ??? Kms1sa5

En son Forum Admin tarafından 21/8/2010, 10:11 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Forum Admin
Forum Admin

21/8/2010, 10:06 pm
Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ??? Schlaga
Forum Admin
Forum Admin

21/8/2010, 10:07 pm
bu sistem çok iyi suluk düzenegi özellikle çok kullanışlı pek kullanmadıgımız bir yöntem

Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ??? P1010156

En son Forum Admin tarafından 21/8/2010, 10:10 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
Anonymous
Misafir
Misafir

22/8/2010, 12:26 am
Şebap için oldukça uygun gözüküyor...Civciv yetiştiriciliğinde kullanılana benzer bu suluk sistemi ilaç vitamin,sürekli temiz su gibi çok avantaj sağlayabilir..[/quote]bu tarz sıstemlı kumesler ıcınde kısının zamanının bol olmasıda cok önemlı yoksa bır kıymetı olmuyor
Rauf
Rauf
Ad Soyad : Mahmut ayaz
Forum Kayıt : 11/05/08

27/8/2010, 2:59 am
Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ??? Img1415a

ÖNCELİKLE SELAMLAR.
KOYMUŞ OLDUPUM RESMİ ÜZERİNDEDE TARİHİ YAZMAKTADIR 2003 YILINDA LİSE SON SINIFTA ÇİZMİŞTİM.
MİLLET MESLEK RESİM DERSİNDE PARÇA ÇİZERKEN BİZDE KARELİ DEFTERİN ARKA YÜZÜNE YENİ YAPACAK OLDUĞUM BAKICI KÜMESİNE UYGUN GÖRDÜĞÜM YUVALIKLARI ÇİZİYORDUM :)
BENİM DEYİNMEK İSTEDİĞİM NOKTA ŞUDUR;
HERKES ŞEBABLARIMIZI İYİ VE TEMİZ RAHAT KONFORLU ORTAMLARDA BESLEMEK ADINA BİRŞEYLER YAPIYOR, ANCAK BAKICI KÜMESLERİ NE DURUMDA??
ÇOĞU GÖRMÜŞ OLDUĞUM KÜMESLERDE ŞEBABLAR İÇİN ŞAHANE ORTAMLAR OLUŞTURULMUŞ AMA BAKICI KÜMESLERİ DEYİM YERİNDE İSE VİRANE... DERME ÇATMA YUVALIKLAR, EVLERDEN ARTA KALAN MOBİLYA VS EŞYALAR, PEYNİR ZEYTİN TENEKELERİ, LİMON KASALARI... SAYMAKLA BİTMEYEN ATIKLAR BAKICI KÜMESLERİNDE ARAÇ OLARAK KULLANILMAKTA.
BANA GÖRE İYİ KUŞLARIN ORTAYA ÇIKMASINDA BÜYÜK FAKTÖR OYNAYAN BAKICILAR 2. PLANDA KALIYOR VE EN SAĞLIKSIZ VE EN YAŞAMAYA EL VERİŞSİZ SİSTEMLER NEDEN ONLARIN?

BANA GÖRE DAMIZLIKTAN BİLE ÖNEMLİ OLAN BAKIM VE BAKICI SİSTEMİDİR... BİLMEM KARŞIMIZDAKİ ARKADAŞLARIN KAFALARINA NE KADAR YATAR...
SAYGILAR...
yavuzduman
yavuzduman

27/8/2010, 9:18 pm
Rauf işaret ettiğin noktada çok haklısın...Yavru kuşun temelini oluşturan yumurta nekadar önemli ise o kuşu besleyen bakıcuların sağlığı,aşısı,ortamıda en az onun kadar önemli...sağlıklı kuşun sağlık aktarı yavruya..hasta kuş hastalık aktarır..Kötü ortam hastalık ortamıdır..

Bu konuya dikkat eden yetitiricilerden biri Mustafa Kale hocadır..Damızlık eş haneleri ile,bakıcı eş haneleri aynı ebat ve standartlardadır..Hepsi 120x100x100 civarındadır..Yavru yemek düştüktenhatta yeni yavrular belli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar bakıcı anne baba ile birlikte kalıyor,erkenden ayrılmıyor..Yeni eşhanelermde imkanlar ölçüsünde aynı metodu uyguladım,faydasını gördüm..
Hasan OLGUN
Hasan OLGUN
Ad Soyad : Hasan Olgun
Doğum Tarihi : 24/01/73
Forum Kayıt : 05/01/09

27/8/2010, 11:40 pm
Bu da benim kümesim. 1 senedir nazar değmesin hastalık vs yaşamadım. Gayet memnunum. Bu tarz oda sistemi ile istediğim kuşu istedigimle eş yapabilme imkanım oluyor. Kuşlara ir çift yavruya bakarken yeniden aynı yuvaya yumurtlama imkanı saglıyor. Izgaralı olması bence %100 şart.

Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ??? Resim031

Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ??? Resim024gu

Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ??? Resim032e

Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ??? Resim039s

Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ??? Resim029zl[/center]
Rauf
Rauf
Ad Soyad : Mahmut ayaz
Forum Kayıt : 11/05/08

28/8/2010, 2:21 pm
yavuzduman demiş ki:Rauf işaret ettiğin noktada çok haklısın...Yavru kuşun temelini oluşturan yumurta nekadar önemli ise o kuşu besleyen bakıcuların sağlığı,aşısı,ortamıda en az onun kadar önemli...sağlıklı kuşun sağlık aktarı yavruya..hasta kuş hastalık aktarır..Kötü ortam hastalık ortamıdır..

Bu konuya dikkat eden yetitiricilerden biri Mustafa Kale hocadır..Damızlık eş haneleri ile,bakıcı eş haneleri aynı ebat ve standartlardadır..Hepsi 120x100x100 civarındadır..Yavru yemek düştüktenhatta yeni yavrular belli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar bakıcı anne baba ile birlikte kalıyor,erkenden ayrılmıyor..Yeni eşhanelermde imkanlar ölçüsünde aynı metodu uyguladım,faydasını gördüm..

YAVUZ ABİ DEDİĞİN KONUDA HAKLISIN. SAĞLIK YUMURTA = SAĞLIKLI YAVRU, SAĞLIKLI DAMIZLIK = SAĞLIKLI YAVRU, SAĞLIKLI BAKICI = SAĞLIKLI YAVRU... BU BİR 3 LÜ SAC AYAĞI GİBİ, BİR ZİNCİR GİBİ...

BEN ÇİFTANE SİSTEMİNE PEK SICAK BAKMASAMDA, YİNEDE ŞEBAB İÇİN EN UYGUN OLANIDA ODUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. BENİM KENDİ SİSTEMİM DE 4 ÇİFTLİK ÇİFTHANE BÖLÜMÜ VAR VE GERİ KALAN YUVALIKLAR 70X60X60 EBATLARINDA ÖNLERİ AÇIK FOLLUK SİSTEMİ. ÖRNEK DİYE KOYDUĞUM FOTODAKİ SİSTEM BİR NEVİ...
BAKICI SİSTEMİDE AYNI ŞEKİLDE...

BU SİSTEM İLE ÇOK AZ TAKVİYE İLE 2 DİŞİ 4 ERKEK EŞ GEZDİRME KOŞULU İLE YAVRU EKESİ KUŞTAN 20 ADET YAVRU ALDIM VE ŞU ANDADA HEPSİNİN MAŞALLAHI VAR.
BİR DİĞER DEĞİNMEK İSTEDİĞİM NOKTADA ŞU BANA GÖRE YAVRU ALMADA BAKIMDA VS. GİBİ OLUŞUMLARDA ÇİFTHANE OLAYI ÖNEMLİ DEĞİL. ÖNEMLİ OLAN KÜMES ORTAMIDIR...
TEMİZLİK VE HAVALANDRMA OLAYI BANA DÖRE DAMIZLIKTAN BİLE ÜSTÜN BİR FAKTÖRDÜR...
BU OLAYLARIN AKSİ DURUMLARINDA BİLİYORUZ Kİ NE KADAR İYİ KUŞUN OLURSA OLSUN ÜREMEDİKTEN SONRA HEPSİ BOŞTUR...
LAHİKA
LAHİKA
Ad Soyad : ALPASLAN PEKER
Doğum Tarihi : 27/06/73
Forum Kayıt : 27/12/11

30/12/2011, 9:20 am
Bu konuyu açan arkadaşa ve admin ile birlikte tüm katılımcılara teşekkürler.
Forum Admin
Forum Admin

29/5/2012, 8:23 am
Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ??? 546746_464833093534055_100000221050189_1904398_1697293163_n

Şebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ??? 545098_464833173534047_996428719_nŞebap İçin İdeal Kümes ve Ortam ??? 550780_464833010200730_100000221050189_1904397_1804919068_n
Similar topics