Şebap Güvercin Kınası Nasıl Olmalı 411k

Join the forum, it's quick and easy

Şebap Güvercin Kınası Nasıl Olmalı 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Şebap Güvercin Kınası Nasıl Olmalı

+13
mehmet02
şebapçı
Hasan OLGUN
bülent baştuğ
alper bosna
Rauf
mahir temel
omeryener26
izmirli erman
yavuzduman
alpc
ysfkorkmaz
Forum Admin
17 posters
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

Şebap Güvercin Kınası Nasıl Olmalı Empty Şebap Güvercin Kınası Nasıl Olmalı

2/9/2010, 7:56 pm
Şebap Güvercin Kınası Nasıl Olmalı Dsc03151f

En son Forum Admin tarafından 2/9/2010, 7:58 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Forum Admin
Forum Admin

Şebap Güvercin Kınası Nasıl Olmalı Empty Geri: Şebap Güvercin Kınası Nasıl Olmalı

2/9/2010, 7:57 pm
Şebap Güvercin Kınası Nasıl Olmalı Dsc03159y
Forum Admin
Forum Admin

Şebap Güvercin Kınası Nasıl Olmalı Empty Geri: Şebap Güvercin Kınası Nasıl Olmalı

2/9/2010, 7:57 pm
iyi bir şebap kuşta olması gereken kına bu degilmi sizce ?
ysfkorkmaz
ysfkorkmaz
Ad Soyad : yusuf korkmaz
Doğum Tarihi : 01/01/65
Forum Kayıt : 03/02/09

3/9/2010, 12:35 am
orjinal Şebap kuşta bu kadar acı kına olmaz,ağır kına şebap kuşunu bozar
alpc
alpc
Ad Soyad : alp
Doğum Tarihi : 08/05/76
Forum Kayıt : 08/03/09
http://sebabci.sitemynet.com

3/9/2010, 7:29 am
Dehşet güzel bir kına.
Canlı bir renkte.
Erkek kuşa gider.

Fakat. Bu tip bir kınayı şebap yapısı olan bir erkek kuşa oturtacaksın.
Taneleri güzel olacak, Ayakları ayı pencesini andıracak. Ensede bisi olmayacak,
Bas ense bel kuyruk akıp gidecek. Böyle bir durumda bana gelseler son model mercedes verseler vermem.

yavuzduman
yavuzduman
Ad Soyad : yavuz duman
Doğum Tarihi : 10/04/66
Forum Kayıt : 30/10/09

3/9/2010, 8:20 am
Şebaba kına transferi eldeki verilere göre bu kuşlardan olduğu için hali ile şebaba bu denli koyu tonajda aktarmak mümkün olamamış..Sanıyorum bu teknik olarakta mümkün değil..
izmirli erman
izmirli erman
Ad Soyad : Mirocu Erman
Doğum Tarihi : 20/06/84
Forum Kayıt : 24/04/08

3/9/2010, 9:32 am
yavuzduman demiş ki:Şebaba kına transferi eldeki verilere göre bu kuşlardan olduğu için hali ile şebaba bu denli koyu tonajda aktarmak mümkün olamamış..Sanıyorum bu teknik olarakta mümkün değil..

böyle bir kınalı şebap nasıl olur peki hoş mu boş mu ?
omeryener26
omeryener26
Ad Soyad : Ömer YENER
Doğum Tarihi : 01/11/76
Forum Kayıt : 17/07/08

3/9/2010, 10:32 am
izmirli erman demiş ki:
yavuzduman demiş ki:Şebaba kına transferi eldeki verilere göre bu kuşlardan olduğu için hali ile şebaba bu denli koyu tonajda aktarmak mümkün olamamış..Sanıyorum bu teknik olarakta mümkün değil..

Bence o kuş ne kadar parlak olursa onun göğsüne ağır ve parlak bir kırmızı benzersiz bir güzellik olur ama malesef herhalde şuan için bunu oturtabilen yoktur herhalde veya henüz bu ortamda paylaşılmadı
yavuzduman
yavuzduman

3/9/2010, 11:27 am
izmirli erman demiş ki:

Ben bu şekilde koyu kınayı hep sevmişimdir..Dolayısıyla benim için elbette hoş...Kanımca şebapta kınada gelinmesi hedeflenecek son nokta da budur..Fakat Alp beyin tarif ettiği şebap özellikleri olan bir şebapta görmek her halde olası değildir...Varsada Ömer beyin dediği gibi biz henüz görmedik...
mahir temel
mahir temel
Ad Soyad : MAHİR
Doğum Tarihi : 10/02/81
Forum Kayıt : 17/05/09

3/9/2010, 7:37 pm
Şebap Güvercin Kınası Nasıl Olmalı 91518918
mahir temel
mahir temel
Ad Soyad : MAHİR
Doğum Tarihi : 10/02/81
Forum Kayıt : 17/05/09

3/9/2010, 7:38 pm
Sarısı olmayan kus benim icin hiçtir.
yavuzduman
yavuzduman

3/9/2010, 9:18 pm
mahir temel demiş ki:Sarısı olmayan kus benim icin hiçtir.

Mahire aynen katılıyorum...

Aslına bakılırsa kınada tane gibi kalem gibi zaman içinde büyük ölçüde kaybedilmiş bir özellik..Bu nedenle artık bu kınaları bulamayınca eldeki kınalarla idare eder olduk..Eh yoğurtçu yoğurdum siyah demeyeceğinden, yada daha olumlusöylemle gözlerimiz bunlara alıştığından eldeki silik kuşların silik kınalarınada olması gereken kına deyip geçiverdik vesselam..
Rauf
Rauf
Ad Soyad : Mahmut ayaz
Forum Kayıt : 11/05/08

4/9/2010, 12:34 am
BANA GÖRE ŞEBABTA BU KADAR KINA OLMAZ.
HERŞEYİN FAZLASI ZARAR...
alpc
alpc

4/9/2010, 1:33 am
sefa tokyürek alıntı
Göğüs kırmızılığı Döşten karnın altına kadar nar kırmızısı olur

Eskiden sorardık büyüklere. miski kuşta kına aradınmı .aşşaklara kadar inmeli derlerdi.

alper bosna
alper bosna
Ad Soyad : alper bosna
Forum Kayıt : 02/04/10

4/9/2010, 5:46 am
güzel kuşlarmış
bülent baştuğ
bülent baştuğ
Ad Soyad : Bülent Baştuğ
Doğum Tarihi : 27/02/59
Forum Kayıt : 15/07/09

4/9/2010, 7:06 am
HERKESE SELAMLAR ARKADAŞLAR.ŞEBAB KUŞUMUZDA KINA BENCE ŞU ŞEKİLDE OLMALI
MİSKİ ERKEK:GÖĞÜS RENGİ BOL KIRMIZI KESMESİ DÜZGÜN VE GÖĞÜS AŞAĞISINA KADARE İNMELİ
MİSKİ DİŞİ:GÖĞÜS RENGİ ERKEKTEN BİRAZ DAHA AÇIK VE ERKEK GİBİ KESMESİ DÜZGÜN GÖĞÜS AŞAĞISINA KADAR İNMELİ.
KÜRENK ERKEK:GÖĞÜS RENGİ PORTAKAL SARISI KESMESİ DÜZGÜN VE ÇOK FAZLA ALTA İNMEMEK ŞARTI İLE GÖĞÜS BÖLÜMÜ BİTİMİNE KADAR İNMELİ.
KÜRENK DİŞİ:GÖĞÜS RENGİ PORTAKAL SARISI KESMESİ DÜZGÜN VE GERDANLIK ÇEKLİNDE AŞAĞIYA İNMEYECEK ŞEKİLDE OLMALI.
ŞİMDİ NU ŞEKİLDE PUANLAMA YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSURLAR BULUNMAKTADIR.
1.GÖĞÜS KINA RENKLERİNİ JÜRİLİK YAPACAK ARKADAŞLARA ÖRNEKLİ OLARAK GÖSTERİLMELİ.
2.GÖĞÜS KINASININ ÖZELLİKLE MİSKİDE OLMASI GEREKEN KIRMIZILIK VAR İSE BUNUN OMUZ ÜSTÜNDEN ENSE BÖLÜMÜNE DOĞRU HAFİF ŞEKİLDE UZANTISINA DİKKAT EDİP ENSE SARILIĞIYLA KARIŞTIRILMAMASI.
3.GÖĞÜS KINASININ KUŞUMUZUN CİNS VE CİNSİYETİN DE OLMASI GEREKTİĞİ KIRMIZI VE SARILIKTAN FAZLA OLMASININ O KUŞA AVANTAJ GETİRMEMESİNE DİKKAT EDİLMESİ.YANİ ŞU ŞEKİLDE
KÜRENK ERKEKTE BİR MİSKİ ERKEK KADAR GÖĞÜS OLMASI O KUŞA AVANTAJ GETİRMEZ HATADIR.PUANI KIRILMALIDIR.
KÜRENK DİŞİDE BİR KÜRENK ERKEK YADA MİSKİ DİŞİ VEYA MİSKİ ERKEK GİBİ GÖĞÜS OLMASI O KUŞA AVANTAJ SAĞLAMAZ BÜYÜK HATADIR PUANI KIRILMALIDIR.
BUNUN NEDEN BÖYLE OLMASI GEREKTİĞİNİDE ŞU ŞEKİLDE AÇIKLAYABİLİRİZ.EĞER YUKARIDAKİ OLDUĞU GİBİ BİR PUANLAMA YAPILMAZSA.KÜRENGİN RENGİNE VERDİĞİMİZ ÖNEM ORTADAN KALKAR.ÇÜNKİ GENELDE MİSKİDEN ÇIKAN VE KOYU OLAN KÜRENKLERDE GÖĞÜS KINASI FAZLA OLUYOR VE RENKTEN KAYBETMİŞ OLDUĞU PUANINI TEKRAR GÖĞÜS FAZLALIĞINDAN AVANTAJA ÇEVİREBİLİYOR.BUNA ÇOK DİKKAT ETMEK GEREKİYOR.
4.KUŞLARIMIZIN GÖĞÜS PUANLAMALARINI YAPARKEN 3 ŞIKKA AYIRMAK GEREKİYOR
a)KUŞUMUZUN OLMASI GEREKEN GÖĞÜS RENGİ
b)KUŞUMUZUN GÖĞÜS ÜSTÜ KESMESİ
c)KUŞUMUZUN GÖĞÜS ALT BİTİM YERİ
ÖRNEĞİN:GÖĞÜS RENGİ 10 PUAN
GÖĞÜS KESMESİ 5 PUAN
GÖĞÜS ALT BİTİMİ 5 PUAN
EĞER BU TOPLAM 20 PUAN ALINAN KARARLA DÜŞECEKSE YADA YÜKSELECEKSE YUKARDAKİ PUAN DAĞILIMINA ORANTILI BİR ŞEKİLDE DÜZENLENEBİLİR.
HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILARIMLA İYİ GÜNLER.

Forum Admin
Forum Admin

4/9/2010, 7:13 am
bülent bey kısaca şöylede diye biliriz çerçeve ve resim olarak
Hasan OLGUN
Hasan OLGUN
Ad Soyad : Hasan Olgun
Doğum Tarihi : 24/01/73
Forum Kayıt : 05/01/09

4/9/2010, 11:04 pm
Bence ilk 2 fotoğraftaki kına çok kötü görünüyor.

Şebab ne demek? Güzel, yakışıklı alımlı demek.

Peki orda nasıl görünüyor?

Gayet güzel diyenlere saygım var. Zevk meselesidir ancak benim zevkime göre güzel değil.
alpc
alpc

5/9/2010, 5:41 am
Fikirlere ve görsellere açığız, kestirip atmayın, anlatın güzel olanı. gösterin bize bizde sizin düşüncenize doğruysa geçelim. Sadece Kınanın
cokluğunumu beğenmedin? nasıl olmalı?
azlığımı beğenmedin? nasıl olmalı?
renginimi beğenmedin? nasıl olmalı?
kesmesimi beğenmedim? nasıl olmalı?
Kanatları gögüs tüylerini kapartmış, kanatta durur gibi olmuş onumu beğenmedin?

sebap ne demek , güzel yakışıklı alımlı.. Bu kısmı anladında, biz kus icin bunu demiyoruzki. onu anlamamışın..

Forum Admin
Forum Admin

5/9/2010, 6:32 am
bence herkezin elde etmek istedigi kuş budur. bu kuşların en büyük özelligi kınalarıdır. ama malesef şebap kuşlar melezlendigi için bu tur kınaya rastlamak pek mümkün olmuyor bence şebap olsun musul kuşu olsun 2 side renk şekil olarak aynı köken olarakta aşagı yukarı aynı kına kuşa yakışıyor
Hasan OLGUN
Hasan OLGUN
Ad Soyad : Hasan Olgun
Doğum Tarihi : 24/01/73
Forum Kayıt : 05/01/09

7/9/2010, 9:18 pm
alpc demiş ki:Fikirlere ve görsellere açığız, kestirip atmayın, anlatın güzel olanı. gösterin bize bizde sizin düşüncenize doğruysa geçelim. Sadece Kınanın
cokluğunumu beğenmedin? nasıl olmalı?
azlığımı beğenmedin? nasıl olmalı?
renginimi beğenmedin? nasıl olmalı?
kesmesimi beğenmedim? nasıl olmalı?
Kanatları gögüs tüylerini kapartmış, kanatta durur gibi olmuş onumu beğenmedin?

sebap ne demek , güzel yakışıklı alımlı.. Bu kısmı anladında, biz kus icin bunu demiyoruzki. onu anlamamışın..

alp bey bu biraz da zevk meselesidir.

Bi kere kınalar aşırı derecede koyu. Dagınık. Kanada kadar sıçramış. Benim degerlerime göre şebab kuşa baktıgında tek bir tarafı çok fazla ön plana çıkmayacak. Kuşun dıger guzel yanlarını gölgede bırakmayacak. Bütün olarak görebilmeliyiz kuşu.

Ancak burada şu kuşlara bakınca ilk olarak kınaları aşırı dikkat çekiyor. Bu öyle bir şey ki farları yanan bi arabanın nasıl ki gözlerini kamaştırmasından dolayı kendısını göremessin, sadece ışık çarpar gözüne burada da aynısı. Kınalardan kuşun dıger guzellıkleri gölgelenıyor.

Nasıl olmalı? Daha hafif, daha tatlı, daha yukarıda bitmeli, saga sola enseye sıcramamalı..

alpc
alpc

8/9/2010, 5:44 am
Daha yukarıda kınası biten , cürük renginde olan, nerdeyse silinmiş gibi olan benim kümeste bazı kuşlarda dahil milyon tane kus var.

Enseye sıcramaması gerektiğine hemfikirim. kınası cok olsa bile hafif enseli kusu damızlık eden hata eder düşüncesindeyim.

Kına kanada sıcramaz.

Kuşun özelliklerini kapattığını yazmışsın. Ben özellik göremiyorum. yada anlamadım. hangi özellik?

Sen istemedende olsa çok güzel bir şey yazmışsın. İLK OLARAK KINALARI AŞIRI DIKKAT CEKİYIR, FARLARI YANAN ARABA GIBI ISIK SACIYOR.
simdi bu kına tarifi olabilir. Kına nasıl olacak dedikmi, ISIK sacıyor gibi olacak diyebiliriz. Fakat bu kuşta 1 özellik. Bir özellikle kuş arzulanan şebap miski olmaz.
şebapçı
şebapçı
Ad Soyad : mustafa kale
Doğum Tarihi : 29/06/67
Forum Kayıt : 10/11/08

8/9/2010, 7:28 am
arkadaşlar bende fikrimi belirteyim:

kına herkesinde kabul edebileceği gibi miskinin kürenkin olmaz ise olmazıdır. miskide kına ne kadar göz alıcı parlak ise o kadar iyidir. tonu birazda kırmızıya çalarsa yani bakıldığı zaman birazda kızarıklık gibi ton olursa göze hoş gelir. ama bu kuşun pul tonajı ile de ilişkili bir durumdur. pul rengi koyu kahvenin koyusuna dönünce genellikle olabilen bişeydir. olmaz ise olmaz değildir.

kuşun üst boyun kesmesi yani kınanın bittiği yerin net olması gerekir. yani kınanın bittiği yerin yumuşak geçiş yapmaması- flu olmaması lazımdır. kınanın altının mümkün olduğunca aşağı ya bacaklarına doğru inmesi makbuldur.

tabi kınanın başa enseye taşmaması gerkiğini söylemeye gerek yok. kuşun göğsü geniş olursa kınasını daha iyi sergiler.

yukardaki kuşta fotoğraftan görebilidiğimiz kadarı ile bana göre kına çok güzel ama kuşun diğer fiziksel özellikleri iyi olmadığı için insanlara itici gelebiliyor. tek bir özelliğini bağımsız değerlendirmek lazım.

tabi kuşun kınası erkek dişi olmasına kürenk miski olmasına göre farklılık gösterir. yukarda fikrimi beyan ettğim konu erkek miski için geçerlidir.

selam ile...
alper bosna
alper bosna
Ad Soyad : alper bosna
Forum Kayıt : 02/04/10

8/9/2010, 7:31 am
Şebap Güvercin Kınası Nasıl Olmalı 3434830833
mehmet02
mehmet02
Ad Soyad : mehmet t
Forum Kayıt : 24/08/10

20/10/2010, 1:45 pm
miski , kuşa ``göğsünün biraz altına kadar akacak boynun yanlarına değecek kına tonajı merkezde ne ise yanlardada öyle olacak nekadar koyu tonaj olursa olsun hafif transparan görünümünde yani sarımtrak beden rengi göğüstede görünüyormuş gibi olmalı ani kesme ters renk miğde bulandırır. kürenkte iki veya üç parmak genişliğinde hafif açılı hilal görünümünde bir omuzdan diğer omuza değebilir miski kadar ağır tonajda olmaz göğsün alt tabakasındaki ikici renk olan gümüşi sarımtrakrenk farkedilmeli mavimsi tonajda bakırımsı kına olur ve transparanlık yoktur.
AlakamY0k
AlakamY0k
Ad Soyad : Yunus Karaman
Doğum Tarihi : 17/12/89
Forum Kayıt : 11/03/09

15/12/2010, 7:29 pm
şebab dediğin asletli olacak oyle çamura bulanmış gibi olmazyacak
Forum Admin
Forum Admin

15/12/2010, 8:11 pm
Şebap Güvercin Kınası Nasıl Olmalı Dsc0081um
Şebap Güvercin Kınası Nasıl Olmalı Dsc0079mt
Şebap Güvercin Kınası Nasıl Olmalı Dsc0080c
AlakamY0k
AlakamY0k
Ad Soyad : Yunus Karaman
Doğum Tarihi : 17/12/89
Forum Kayıt : 11/03/09

17/4/2011, 5:37 pm
Şebaplarda aranan kına çook fazla acı olmayacak ken irenk tonuna orantılı olacak bence !
Forum Admin
Forum Admin

14/5/2011, 9:18 am
Şebap Güvercin Kınası Nasıl Olmalı 222846_10150255525156399_231159851398_9304848_2093427_n
Dedektif16
Dedektif16
Ad Soyad : İsmail TAŞKIN
Doğum Tarihi : 15/11/73
Forum Kayıt : 10/02/10

1/7/2011, 9:40 pm
BAKIN ARKADAŞLAR KINA HERZAMAN ORJİNAL OLMALI KUŞUN KENDİ KINASI OLMALI O KINAYI ARTTIRMAK ELİMİZDE. AMA ORJİNAL OLACAĞINI ZANNETMİYORUM. KINAYI KOYULTMAK İÇİN ÖZEL MAMALAR VAR. AYRICA KUŞLARINIZA HAVUÇ VE KIRMIZI ŞALGAM SUYU İÇİRİRSENİZ YADA RENDELENMİŞ HAVUÇ VEYA ŞALGAM VERİRSENİZ BU KINAYI ELDE ETMEK O KADARDA ZOR OLMADIĞINI GÖRECEKSİNİZ. HERŞEY ZEVK MESELESİ.
SAYGILARIMLA
Similar topics