cift disi ve cift erkek cikan yavrular hakkindak dusunceleriniz nelerdir 411k

Join the forum, it's quick and easy

cift disi ve cift erkek cikan yavrular hakkindak dusunceleriniz nelerdir 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

cift disi ve cift erkek cikan yavrular hakkindak dusunceleriniz nelerdir

+10
KaraCakmaklı
eyüp sabri tugen
samet kolay
DELIYUREK41
Dr. Sedat
erdekli
bolulu
kuscuozgur
security
kahraman karaca
14 posters
Anonymous
Misafir
Misafir

cift disi ve cift erkek cikan yavrular hakkindak dusunceleriniz nelerdir Empty cift disi ve cift erkek cikan yavrular hakkindak dusunceleriniz nelerdir

26/10/2010, 12:16 am
cift disi ve cift erkek cikan yvrular hakkindaki dusunceniz nelerdir
kahraman karaca
kahraman karaca
Ad Soyad : kahraman
Doğum Tarihi : 01/02/76
Forum Kayıt : 07/05/10

cift disi ve cift erkek cikan yavrular hakkindak dusunceleriniz nelerdir Empty Geri: cift disi ve cift erkek cikan yavrular hakkindak dusunceleriniz nelerdir

26/10/2010, 8:11 pm
soruyu pek anlayamadim biraz acarsaniz iyi olur bence
Anonymous
Misafir
Misafir

cift disi ve cift erkek cikan yavrular hakkindak dusunceleriniz nelerdir Empty Geri: cift disi ve cift erkek cikan yavrular hakkindak dusunceleriniz nelerdir

26/10/2010, 10:21 pm
ayni ana bababan uc cift arka arkaya aldigin yarularin erkekli disili cikmayip cift disi cift erkek olarak cikma olayi
security
security
Ad Soyad : E.Çağatay ÇÖL
Doğum Tarihi : 30/11/83
Forum Kayıt : 12/05/10

26/10/2010, 10:28 pm
yani yumurta kardeşi demek istemiş.

bendede aynı olay oldu yumurtalardan çıkan yavruların ikiside erkek çıktı konu üzerinde hiç bi düşüncem yok merakla izliycem bu başlığı
kahraman karaca
kahraman karaca

27/10/2010, 7:54 pm
evet bu durum bazi kuslarda var bende de var bu bir sorun degil bence eger kuslarin soyu kani iyiyse yarularin performansi hosuna gidiyorsa devam et yok iyi degilse eslerini degistir ama hic denemedinde ilkdefa bu kuslarin yavrusunu aliyosan iki erkek iki disi yavru veriyo diye yavrular kesin güzel oynar yada kesin kötü oynar diye bisey diyemezsin ucurmadan görmeden oyun kusu belli olmaz bilirim diyende yalan söyler bence benim fikrim bu
kuscuozgur
kuscuozgur
Ad Soyad : özgür delice
Doğum Tarihi : 04/08/80
Forum Kayıt : 13/09/08

27/10/2010, 9:32 pm
sorudaki mantık gizli bu oyunlarını etkilemez soru buysa yok soru kardeşleri birbirine vuramıyoruzsa daha iyi çünki çapraz girmek daha iyi sonuç verir
bolulu
bolulu
Ad Soyad : Mustafa Cetin
Doğum Tarihi : 08/08/70
Forum Kayıt : 27/10/09

28/10/2010, 6:00 pm
ayni sorunu bende yasiyorum elimizde damarini bildigimiz bir erkek var iki farkli disiden sekiz yavru aldik bu yavrulardan dört tanesi diken tüyde öldü, yasayan yavrularin hepside disi bir türlü erkek yavru alamiyoruz bende cok düsündüm acaba genetikmi diye ama halen erkek bir yavru düsecekmi diye ümitle bekliyoruz
erdekli
erdekli
Ad Soyad : erdekli
Doğum Tarihi : 23/04/76
Forum Kayıt : 14/10/08

28/10/2010, 11:11 pm
Genelde iyi soylar cinsiyet ikizi yavru verir ve zor çogalırlar bu tarihteki tekerürlerle ispatlanmış bu tür cinsiyet ikizi yavru veren kuşların damızlıga hatasız oyun yapanları bırakılır böyle devam edilirse iyi oynayan kardeşlerin çaprazlamalarından iyi kuşlar uçar ve erkekleri dişilerinden daha iyi oynayan soylarda ikiz yavru verme olayı daha çok görülür bu kuşların geneli 10_11 fek ve 12_14_16 kuyruk olurlar tabiki farklı olanlarıda olabilir benim kişisel gözlenimlerim bu yönde.... Saglıcakla kalın
Dr. Sedat
Dr. Sedat
Ad Soyad : Sedat Yardimci
Forum Kayıt : 05/02/10

28/10/2010, 11:23 pm
slm arkadaslar

erol abinin sordugu sanirim erdekli arkadasin verdigi cevapti.
ayrica eskisehirli abimiz bu sorusuna kendi yorumunu bir baksa ' kardesi kardese es vurmak" basligi altinda acilan istisarede vermis. yane cift dis yada cift erkek veren iyi kus damarinda bir yavru oburunden daha iyi olur ve soyunun butun ozelliklerini tasirmis , o yuzdende damizlik olarak tutulurmus. Sadece konuya aciklik getirmek istedim.

benim dusuncemde genetik uyusmazlktan dolayi ya erkek yada disi hic olusmaz. iki disi yada iki erkek olusur. bazende hic yavru tutmaz, ya yumurtada olur ya yavruyken zayif olur olur.

saygilar
bolulu
bolulu

29/10/2010, 8:43 am
erdekli demiş ki:Genelde iyi soylar cinsiyet ikizi yavru verir ve zor çogalırlar bu tarihteki tekerürlerle ispatlanmış bu tür cinsiyet ikizi yavru veren kuşların damızlıga hatasız oyun yapanları bırakılır böyle devam edilirse iyi oynayan kardeşlerin çaprazlamalarından iyi kuşlar uçar ve erkekleri dişilerinden daha iyi oynayan soylarda ikiz yavru verme olayı daha çok görülür bu kuşların geneli 10_11 fek ve 12_14_16 kuyruk olurlar tabiki farklı olanlarıda olabilir benim kişisel gözlenimlerim bu yönde.... Saglıcakla kalın
ben sorunu tam olarak anlatamadim galiba bizdeki sorun bu kuslar hic cift yavru büyütmediler yavrulardan teki zayif kaliyor ve ölüyor yasayanlarin hepsi disi ölenler erkekmidir bilmiyorum sorun uyusmazliksa diye baska bir disi denedik problem yine ayni erkek bir hastalik gecirdi ve eser kaldi ama sükür halen yavru alabiliyoruz soyun devami icin erkek yavru almamiz sart ama bir türlü erkek yaru düsmüyor sizce genetikmi yoksa kadermidir cevabiniz icin simdiden tsk
kahraman karaca
kahraman karaca

29/10/2010, 8:21 pm
yumurtalari baska kuslarin altina sürmeyi deneyin iyi bakici olanlarin altina sürün bakalim ne olacak .
erdekli
erdekli
Ad Soyad : erdekli
Doğum Tarihi : 23/04/76
Forum Kayıt : 14/10/08

29/10/2010, 8:23 pm
Sanırım erkek taşıyıcı ve yavrulara bulaştırıyor hastalıgı sizin şansınızada dişiler yaşıyor olabilir ama en iyisi bir veterinere göstermek olur genetik oldugunu sanmıyorum daha önce kendi kümesimde hiç böyle bir olayla karşılaşmadım çevremdede kümeste var olan bir hastalık veya taşıyıcı bir kuş olabilir sorun burdan kaynaklanıyor olabilir bana göre ....Saglıcakla kalın
Anonymous
Misafir
Misafir

29/10/2010, 9:07 pm
aradasim genelde ilk yumurta dan erkek yavru cikar kuslarin yumurtalarini tek tek sur yani ilk yumurtayi iyi yavru bakan kusun altina sur dene yumurtalarin yaninada cilk baska yumurta koymayi unutma bazi kuslar tek yumurtaya yatmaz, saglicakla kal
bolulu
bolulu

29/10/2010, 10:06 pm
bu fikir benimde aklima geldi ama ayni günlerde yumurtlayan olmadigi icin uygulamadim su an tüyden cikmak üzereler son care birde öyle deneyecegim belkide tutar denemekte fayda var herkesin kusu kendine degerli ,ama bu kus benim icin cok degerli soyu bir sekilde muhafaza etmek istiyorum yardimlariniz icin tskl allah hepimizin gönlüne göre versin, hoscakalin
DELIYUREK41
DELIYUREK41
Ad Soyad : murat koç
Doğum Tarihi : 10/03/84
Forum Kayıt : 21/06/10

30/10/2010, 6:03 am
kusun performansıyla cınsıyetı arasında hıcbır bag yokdur.yavruların ıkısı erkek yada dısı cıkması onların kanlarının tutdugunu gostermez.bunu sadece ucurup anlarsın.bende de var ole bır takım ıkısını erkek verıyor bırını 15kuyruk dıgerını 12 kuyruk ama kan tutdu dıyemıyorum eslerı ayırmayı bıle dusunuyorum.yavruların randımanı ıstedıgımden cok uzak
samet kolay
samet kolay
Ad Soyad : samet kolay
Doğum Tarihi : 16/06/84
Forum Kayıt : 30/10/09

30/10/2010, 6:43 am
slm arkadaşlar bu bir sorun deyil. biz buna kan unuşması deriz eşleştirdiyin kuşlar bir birine uymuş demektir.bunu yavrulardan birini uçurunca daha iyi anlarsın benisaygılar...
bolulu
bolulu

30/10/2010, 6:46 pm
kusura bakmayin ama kafam iyice karisti iki yorumda birbirinden cok farkli hangisinin dogru oldugunu deneyip görecez galiba slm
Anonymous
Misafir
Misafir

31/10/2010, 3:05 pm
Bana göre de oyunla pek alakası yok ama çapraz yapmada kolaylık olur direk alttanb gelen diğer kardeşlere girersin...

Birde bunlar ölçü değildir kuşun bi kardeşi oynadı diye hepsi oynamaz oynamayan yada daha değişik oynayan yavrular çıkabilir çapraz yaparkende deneyip en iyi en elit özelliklere sahip olanları eş etmeliyiz diğerlerini elden çıkarıp her zaman daha elit daha arı soya sahip olmalıyız...
bolulu
bolulu

31/10/2010, 7:44 pm
Capraz yapmak icin erkek yavru alamiyoruz hepsi dişi bizdeki problem soyu araya baska kuş katmadan muhafaza edebilmek oyunla ilgili bir sorun yok, erkek rahatsiz oldugu icin olurda erkegi kaybedersek elimizde ayni kandan erkek bir yavru olmasini istiyoruz
eyüp sabri tugen
eyüp sabri tugen
Ad Soyad : eyüp sabri tugen
Doğum Tarihi : 16/12/65
Forum Kayıt : 16/09/10

4/12/2010, 3:28 pm
Arkadaşlar çifli dişi veya erkek veren kuşların soyu iyi ve damarı tutmuş demektir, bende yıllar önce beslerken urfada bir agabeyim bana bir çift beyaz vermişti, kuşları aldıgımda yavru idiler büyüyünce dişi çıktı ikisidebirkaç kez aynı kuşlardan getirdimsede hep dişi çıktılar bende erzurumdan bir erkek aldım bu dişilerden birine vurdum yavruları muazzam oynamışlardı , bu kuşlara göre bir beyaz erkek bulamamış ve siyah larla denemiştim, süper oynamışlardı, büyüklerimiz hep söylerdi çiftli aynı veren kuşlar da kan tutmuş demekmiş , ben bu dişilere ne kuş vurduysam hepsi oynadı .
eyüp sabri tugen
eyüp sabri tugen
Ad Soyad : eyüp sabri tugen
Doğum Tarihi : 16/12/65
Forum Kayıt : 16/09/10

4/12/2010, 3:28 pm
Arkadaşlar çifli dişi veya erkek veren kuşların soyu iyi ve damarı tutmuş demektir, bende yıllar önce beslerken urfada bir agabeyim bana bir çift beyaz vermişti, kuşları aldıgımda yavru idiler büyüyünce dişi çıktı ikisidebirkaç kez aynı kuşlardan getirdimsede hep dişi çıktılar bende erzurumdan bir erkek aldım bu dişilerden birine vurdum yavruları muazzam oynamışlardı , bu kuşlara göre bir beyaz erkek bulamamış ve siyah larla denemiştim, süper oynamışlardı, büyüklerimiz hep söylerdi çiftli aynı veren kuşlar da kan tutmuş demekmiş , ben bu dişilere ne kuş vurduysam hepsi oynadı .
KaraCakmaklı
KaraCakmaklı
Ad Soyad : Özgür
Doğum Tarihi : 02/05/80
Forum Kayıt : 02/06/08

8/12/2010, 2:55 pm
postalarda hatta kırık postalardada aynı durumu gördüm ben acaba onlardada kan tutmusmudur?
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

8/12/2010, 3:06 pm
performans geni ile cinseyet geninin bencede alakası yok

birin 6 kız cocugu olması kadar dogal erkek olmayınca olmuyor kız isteyincede kız olmayınca olmuyor.
oğuz06
oğuz06
Ad Soyad : oğuzhan OĞUZ
Doğum Tarihi : 11/07/75
Forum Kayıt : 04/03/09

9/12/2010, 12:34 pm
Arkadaşlar yorumları okudum ama bilimsel yada bir dayanağı olan yorum göremedim.
Öncelikle bir çift kuşun 2 yavrusundan birinin dişi,birinin erkek olma olasılığı bu genetik kural.2ab
yani a: erkek çıkma ihtimali 1/2
b:dişi çıkma ihtimali 1/2
olasılık:2*1/2*1/2=1/2 oda %50 demektir.
tersi 2 sininde erkek yada dişi çıkma ihtimali.
a2=(1/2)2=1/4 yani %25
Genetik bir sorun yoksa olmadığını kabul edelim.Olasilık olarak erkek ve dişi çift çıkma oranı daha yüksek
çift aynı cinsiyette olma ihtimali daha düşük ama hangi ihtimalin önce yada ne zaman çıkacağını bilemeyiz.
Fazla kafa yormanın anlamı yok.
Aynı anne babanın erkek yada kız çoçuğu olma ihtimali %50 dir. 4 çocuğun hepsi erkek yada kız olabilir olasılık hesabıyla bu oran 1/16 yani %6,5 dur.
Neden bu kadar küçük oran gerçekleşti denilemez sanırım.Yada bu anne baba tutmuş çocuklar zeki olacak demek ne kadar mantıksız olur.
Gelelim asıl soruya benim tahminim genetikte buna cinsiyete bağlı kalıtım denir.
Yalnız dişi değişikliği yapılması ve aynı sorunun çıkması tamamen tesadüf dişiler yaşamış olabileceği gibi.Aynı soysa kuşlar Z cinsiyet kromozumunda bulunuyor demektir hem erkek hem dişi taşıyıcı demektir.Erkekler ZZ olduğu için Babadan Z+ ,anneden Z+ hastalıklı cinsiyet kromozumu erkek yavrularda Z+Z+ olur.%50 si yaşamaz ama %50 de yaşaması gerekir.Dişi yavrular %50 sağlıklı olur ZW,%50 de Z+W taşıyıcı olur yaşar.
Bunlar sadece tahmin tamamne farklı bir sorunda olabilir.

Saygılar..

gokkuş
gokkuş
Ad Soyad : gokhan yapici
Forum Kayıt : 29/03/11

31/5/2011, 11:37 am
herkes atti bende atayim (ama belgesel den izledim muthis atarim :D)

bulundugu ortamda daha fazla erkek bulunuyorsa disiye ihtiyaç var demektir ve daha çok disi çikar yumurtalardan,
ve yine bulundugu ortamda daha fazla disi bulunuyorsa erkege ihtiyaç var demektir ve daha çok erkek çikar yumurtalardan.

Rabbimiz isini bilir ;)
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat
Ad Soyad : Murat Göcmen
Doğum Tarihi : 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10
http://murat-tuna66.jimdo.com/

31/5/2011, 10:06 pm
king

icinde ne var ise o cikar yumartadan, ... renk ise renk, performans ise performans, cinsiyetinde nereye dönecegi ayri bir konu, ...

Insanoglunda mesela Erkek istenilebilinir, buda Hormonlar ile alakali, hangisininki agir basar ise artik, ... kiz olur erkek gibi cikar, erkek olur kiz gibi cikar (Allah göstermesin) king

Cenàbi Allah herkesin riskini ve kime ne ve nezaman neyi verecegini yazmis bile, biz istesekte istemesekte yazilanlardan alacagiz insallah nasibimizi, ... helal ve hayirli olsun yeterki !

Saygilar