Kuşların kayıt altına alınması pedigree 411k

Join the forum, it's quick and easy

Kuşların kayıt altına alınması pedigree 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kuşların kayıt altına alınması pedigree

+9
Hasan OLGUN
SEFA
yavuzduman
emreert
antepli2757
murat_yetgin
alpc
Forum Admin
şebapçı
13 posters
şebapçı
şebapçı
Ad Soyad : mustafa kale
Doğum Tarihi : 29/06/67
Forum Kayıt : 10/11/08

Kuşların kayıt altına alınması pedigree Empty Kuşların kayıt altına alınması pedigree

6/12/2010, 9:22 am
Arkadaşlar:
Günümüz şebap camiasının en önemli problemlerinden birisi kuşların tartışma götürmeyecek şekilde bir kimliğinin olmamasıdır. Kuş alımında satımında, kuşunun yaşının belirlenmesinde, hırsızlık olaylarında, festivallerde yarışan kuşların kimlik tespitinde ve kuşun soyunun takip edilmesinde bu eksiklik had safhada hissedilmektedir.
Posta besleyen arkadaşlar için kimlik şart olduğu için tüm posta güvercinlerinin ayaklarına gerekli bilgileri içeren künyeler daha yavru iken bir daha çıkmamak -çıkarsada yenidene takılmamak üzere takılırlar. Bu tüm posta kuşlarını kayıt altında tutmaya yarayan çok önemli bir olaydır.
Biz şebapseverler olarak şimdiye kadar kimi zaman kuşlarımızın paçasını bozacağı varsayımı ile kimi zamanda bu işin çok ta pratik olmadığı varsayımı ile bu işi uygulamaya koyamadık. Ancak bence artık bu işin vakti geldi de geçiyor. Çünkü alınacak bu, bir karar doğrultusunda şimdi harekete geçsek bile kademeli geçme mecburiyetinden dolayı en az 3 yıl sonra etkisini göstercek bir uygulama.
Bize getireceği yararlar nelerdir.
1- Hırsızlık olaylarında kuş tespiti çok kolay hale gelecektir. İnsanlar çalıntı kuşlar üzerinde kolayca kimlik takibi yapabilecek - çalındığı zaman Birlik e künye numaraları ile bildirilmiş kuşların alım-satımının bilmeden gerçekleşmesi mümkün olmayacak, alan satanda sorumlu hale gelecektir.
2-Kuşlarımızın soy takibi çok kolay hale gelecek, art niyetli insanların yanlış yönlendirmelerinin önüne geçilecektir. Bu aynı zamanda kuşların gerçek yetiştircilerinin de isimleri ile tanınmalarına yol açacak haksız yere kuş sahiplenmelrini ortadan kaldıracaktır.
3- Belli bir süre sonra kuşların yaşına göre kuş yarışmaları düzenlebilecektir. Örneğin 2012 yılında 2011 yılında doğmuş yani 2 yaşındaki kuşlara yönelik kategorik bir yarışma düzenlenmesi eğer istek olursa mümkün olabilecektir.
4-Tüm Türkiye de uygulamaya geçildiği zaman Türkiye geneli kuş ve yetiştirici olrak tespitler yapmak mümkün olacaktır.

Bunların dışında bu uygulama hangi yolla yapılabilir sorusuna en mantıklı cevap şu anda kuşlara BİRLİK vasıtası ile künye takmak olarak gözükmektedir. Bu künyeler posta kuşlarına takılnalardan boyut ve kullanılan malzeme olarak farklı olacaktır. Boyutu mümkün olduğunca paçalarını bozmaması için ince, 10 günlük yavru iken ayağa takılıp ömür boyu çıkarılmaması için de metalden olması gereklidir. Üzerinde kuşun doğum yılı, yetiştiricisinin birliğe kayıt numarası ve seri numarası olacak bir künye yeterlidir.
Tüm şebapseverlerin üzerinde fikir yürütmeleri fikri olgunlaştırmaları dileği ile....

Mustafa KALE
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

Kuşların kayıt altına alınması pedigree Empty Geri: Kuşların kayıt altına alınması pedigree

6/12/2010, 10:42 am
hocam posta kuşlarının ayaklarında paça olmadıgı için bu mümkün ama şebap kuşlar için künya dar olursa paçayı sıkıyor ,ayak morarıp şişiyor , görsel olarakda çok kötü bir görünüm ortaya çıkıyor künyeyi az büyütüp bollaştırdıgımız zamanda künye ayaktan kolayca çıkıp takılabiliyor. bu yöntemin ben mantıklı olacagını düşünmüyorum.

????? yarış atlarında cip uygulaması var deri altına takılan bir ciple atın pedigresi bir cihaz ile okunabiliyor. ne kadar uygun olur bilemiyorum aklıma gelen yöntem.
şebapçı
şebapçı

Kuşların kayıt altına alınması pedigree Empty Geri: Kuşların kayıt altına alınması pedigree

6/12/2010, 11:09 am
Forum Admin demiş ki:hocam posta kuşlarının ayaklarında paça olmadıgı için bu mümkün ama şebap kuşlar için künya dar olursa paçayı sıkıyor ,ayak morarıp şişiyor , görsel olarakda çok kötü bir görünüm ortaya çıkıyor künyeyi az büyütüp bollaştırdıgımız zamanda künye ayaktan kolayca çıkıp takılabiliyor. bu yöntemin ben mantıklı olacagını düşünmüyorum.

????? yarış atlarında cip uygulaması var deri altına takılan bir ciple atın pedigresi bir cihaz ile okunabiliyor. ne kadar uygun olur bilemiyorum aklıma gelen yöntem.

erman ayağı sıkmayacak şekilde olacak tabiiki. paçaların arasında kalmayı mümkün kılacak şekilde olması en güzeli. yani ortalama bir alyans yüzük gibi. kullanan arkadaşlar var. çok bir mahsuru yok. hatta paçaların arasında belli bile olmuyor. postacıların kullandıkları hem geniş hemde plastik. bizim ki ince ve metal olursa iyi olur diye düşünüyorum.

chip uygulamsını daha önce bu forumdada tartışmıştık. chipi uygulamak belli yöreler için mümkün olsa bile türkiye geneli için uygulanması çok mümkün değil gibi . künye şu anda daha avantajlı çünkü her ortamda çarşıda pazarda, festivalde ,kümeste künyenin gözle okunması mümkün. ama chip için özel aparat lazım.
alpc
alpc
Ad Soyad : alp
Doğum Tarihi : 08/05/76
Forum Kayıt : 08/03/09
http://sebabci.sitemynet.com

6/12/2010, 11:50 am
Bir ara bende microchip olayını araştırdım. Başkaları yapmasa bile kendi kuşlarıma bunu uygulamayı düşündüm. Fakat bu hocamın dediği gibi maddiyat işi. Hemen yapılacak bir uygulama olarak gözükmüyor. Künyeleme işi daha makul harcamayla kusların kayıt altına alınmasını sağlıyabilir. Fakat künye değiştirmek kafayı bu yönde kullananlar için zor bir durum olmayacaktır.
şebapçı
şebapçı

6/12/2010, 12:04 pm
alp çok nadir durumlarda belki istismar edilebilir. künye ile ilgili art niyetli bir uygulam çok kolyda olmayacağı için bence caydırıcılığı yüksek olcaktır.
Forum Admin
Forum Admin

6/12/2010, 12:33 pm
künyenin alyans şeklinde yapıldıgı zaman üzerine yazacagımız bilgileri biraz kısaltmamız gerekli künye no. birlik seri no. isim. tel. bunların hepsi sığmaz gibi geliyo bana sizin paça içine saklacak alyans stili künyeler görsel olarak güzelde görünebilir. mantıklı büyük künye gibi kaba degil ama ben onun çok az bile bollaştıgında ayagından çıkmayacagı konusunda şüpelerim var sanki çıkar gibi .....
şebapçı
şebapçı

6/12/2010, 12:40 pm
kümesin birisinde deneme uygulaması yapabiliriz.
Forum Admin
Forum Admin

6/12/2010, 12:41 pm
birde şöyle bir fikir geldi zihnime :)

kedi köpeklerdeki gibi 1 adet nufus cüzdanı kuşun kuyruk açık halde kaçakaç oldugu belli olacak şekilde resim önden paça yapısı gögsü yandan pulu kalemi ve prof bir çekim ile gözü küçük resim halinde kimlikte yazılıp kuşun ana baba varsa dede nine isimleri soy ağacı şeklinde yetiştiricisi , arkasında 5 10 boş yaprak olur kedi köpek karnelerinde oraya yapılan aşılan ilaçlar yazılır kuşlarada oralar örnek . birlik çatısı altında yapılmış bir festivalde alınan derece yazılabilir bursa kürenk erkek 3.lügü ali veli. adıyaman kürenk erkek 1.ligi veli ali şeklinde yarışmaya gelirken karneleri ile kuşlara dereceleri işlenebilir.

ilk önce evdeki damızlıkları belirlemek yerine yapılacak olan bundan sonraki festivallerde 1-2-3-4-5 giren kuşları tescillemek mantıklı geliyor bana
murat_yetgin
murat_yetgin
Ad Soyad : MURAT YETGİN
Doğum Tarihi : 20/09/78
Forum Kayıt : 23/11/08
http://www.sebapci.tr.gg

6/12/2010, 1:35 pm
KÜNYELERİ AYAĞA DEĞİL KANADA TAKIN..
Forum Admin
Forum Admin

6/12/2010, 1:50 pm
murat_yetgin demiş ki:KÜNYELERİ AYAĞA DEĞİL KANADA TAKIN..

tüyden sonra Kuşların kayıt altına alınması pedigree 798139
murat_yetgin
murat_yetgin

6/12/2010, 1:55 pm
Forum Admin demiş ki:

tüyden sonra Kuşların kayıt altına alınması pedigree 798139

YAVRU İKEN 15 GÜNLÜK OLUNCA BEBEĞİN YAŞI YÜRÜMEYE BAŞLADIKTAN SONRA KONMAZ....
DAHA DOĞMADAN 9 AY DÜŞÜNÜRLER İSMİ NE OLSUN DİYE.... :))
şebapçı
şebapçı

6/12/2010, 2:51 pm

murat kuşun doğmasından 10 gün sonra takılıp ömrü boyunca ayağından çıkmayacak jimlik bilgilerini içeren sabit künyelerden bahsediyoruz. bu tür künyelerin kanada uygulananı varda ben mi bilmiyorum.
murat_yetgin
murat_yetgin

6/12/2010, 4:31 pm
biz özel bir künye yaptırmıyormuyuz... neden bu künyeyi kanada uyarlamıyoruz... burda ilk defa geçen yıl fikrini ben açtım... tattıştınız olur olmaz... şimdide diyorum... neden bu künye olayını kanada uyarlamıyoruz... hem olmazsa olmazlarından olan pacalarıda kırılmamış veya görüntü bozukluğuna yol acılmamış olur... benimki fikir....
murat_yetgin
murat_yetgin

6/12/2010, 4:34 pm
kuşları cipleme fikrini.... birde yazdıklarımızı düzelte bilsek...
şebapçı
şebapçı

6/12/2010, 6:19 pm
murat chip takmayı tartışmıştık geçen yıl . ama chip takmak çok pratik değil gibi geliyor. Bu uygulamaya Türkiye nin heryerinde geçileceğini ve herkesi kapsayacağı fikrinden hareket edersek chipi yerleştirmek ve gereketiğinde özel chip okuyucu olmadan bilgileri okumak mümkün olmadığı için bence şu anda çokta uygulanabilir değil.

Forum Admin
Forum Admin

6/12/2010, 6:26 pm
hocam karne olayına ne diyorsunuz ?
Anonymous
Misafir
Misafir

6/12/2010, 7:08 pm
bu bahsettıgınız ıslere bızım ömrumuz yetmez
şebapçı
şebapçı

6/12/2010, 7:21 pm
Forum Admin demiş ki:hocam karne olayına ne diyorsunuz ?

erman karne türü kimlik çıkarma işinde art niyet veya suistimal çok daha kolay olacaktır. hemde çok praktil değil bence. künyeyi yetiştiricisinin yavru iken ayağına takması mecburi olduğu düşünüldüğünde , karne türü kimlikte her kuşu herkes kendi kuşu gibi yeniden kayıt ettirebilir. bunun önüne geçmek mümkün olmaz. künyeyi kullanmadaki amacımızı kaybederiz.
Anonymous
Misafir
Misafir

6/12/2010, 7:40 pm
sıtede yanlıs bılmıyorsam kunye ıslerı yapan bır kardesımız var ona bır danısalım sabab ıcın ıdael kunye nasıl olur dıye...
Forum Admin
Forum Admin

6/12/2010, 8:13 pm
şebapçı demiş ki:

erman karne türü kimlik çıkarma işinde art niyet veya suistimal çok daha kolay olacaktır. hemde çok praktil değil bence. künyeyi yetiştiricisinin yavru iken ayağına takması mecburi olduğu düşünüldüğünde , karne türü kimlikte her kuşu herkes kendi kuşu gibi yeniden kayıt ettirebilir. bunun önüne geçmek mümkün olmaz. künyeyi kullanmadaki amacımızı kaybederiz.

hocam karne işini ben şöyle düşündüm.

kuşun temsili iyi bir kaç resimi ile kuş belirlenir. (kuş yarışmaya geldigi vakit şekli beliidir sonradan kınası artmaz azalmaz arka kepez çıkarmaz sanırım.)

bir kaç nesil sonra derece alındıkça kuşların ana baba dede nine sertifikalı olanları kimlikte soy ağacına yazılır.

birlik mühür kaşe imza vs. gibi damgalarla kuşun yarışmada aldıgı derece yazılır kayıt edelir onaylanır..

başladıgı festivalden itibaren derece alan her kuş tşgb onaylı bir kimlik fertifika sahibi olur ondan sonra yaptıgı her derece kimligine işlenir o kuşun pasaportu gibi olur onla gider yarışır derecesini işletir kimligine
antepli2757
antepli2757
Ad Soyad : murat sentürk
Doğum Tarihi : 02/10/67
Forum Kayıt : 15/12/08

6/12/2010, 8:17 pm
bence kuslara yüzük takilmasi yeterli bu cip olayi bence biraz pahali olur (Burada kedi ve köpeklere takiyorlar) ve bütün kuslariniza taktirdiginizi düsünün heralde cok pahaliya patlar. zaten sabap kuslarimizin fiyati yeterince tuzlu :-))

neyse ben isvicrede yasiyorum burada da pacalari genis kuslar var onlarin pacalarini bu yüzükler kirmiyor bence bizim sabaplarinda pacalari kirilmaz diye düsünüyorum. burada yüzük numaralari var mesela taklaci oyun kusuna 8 numarali yüzük iyi oluyor sabap kuslarimizada 10 numarali yüzük yeterli olucak kanisindayim pacalari kirmayacagini biliyorum tüyden sonra yüzük ayakta gözükmüyor bile bu benim kendi düsüncem isterseniz örnek yollayabilirim. mustafa kale abim beni tanir herkese cok selam.

Murat Sentürk
antepli2757
antepli2757
Ad Soyad : murat sentürk
Doğum Tarihi : 02/10/67
Forum Kayıt : 15/12/08

6/12/2010, 8:23 pm
bisey daha ekmek istiyorum yüzükler seri numarali oluyor yani mesela evren arkadasimin birlik numarasi 16 - yüzük numarasi 1.2.3 .4.......... böyle uzayip gider kactane yüzük yaptiracaksa o kadar numara uzar yani.

selamlar

Murat Sentürk
şebapçı
şebapçı

6/12/2010, 8:38 pm
murat benimde düşüncem senin belirttiklerinle hemen hemen aynı. teşekkür ederim. isviçreye selamlar
şebapçı
şebapçı

6/12/2010, 8:39 pm
Evren Öktem demiş ki:sıtede yanlıs bılmıyorsam kunye ıslerı yapan bır kardesımız var ona bır danısalım sabab ıcın ıdael kunye nasıl olur dıye...

evren ben tanımıyorum. istersen ayrıntılı bir bilgi iste o arkadaştan.
şebapçı
şebapçı

6/12/2010, 8:41 pm
Forum Admin demiş ki:
şebapçı demiş ki:

hocam karne işini ben şöyle düşündüm.

kuşun temsili iyi bir kaç resimi ile kuş belirlenir. (kuş yarışmaya geldigi vakit şekli beliidir sonradan kınası artmaz azalmaz arka kepez çıkarmaz sanırım.)

bir kaç nesil sonra derece alındıkça kuşların ana baba dede nine sertifikalı olanları kimlikte soy ağacına yazılır.

birlik mühür kaşe imza vs. gibi damgalarla kuşun yarışmada aldıgı derece yazılır kayıt edelir onaylanır..

başladıgı festivalden itibaren derece alan her kuş tşgb onaylı bir kimlik fertifika sahibi olur ondan sonra yaptıgı her derece kimligine işlenir o kuşun pasaportu gibi olur onla gider yarışır derecesini işletir kimligine

bu dediklerinin hepsi ancak ayakta künye olduğu zaman anlamlı erman. yoksa diğer fotoğraflama gibi alınacak önlemler sadece birkaç tanınmış kuşu bağlar diğerleri kayıt dışı kalır.
murat_yetgin
murat_yetgin

6/12/2010, 10:08 pm
bana göre en mantıklısı kanada takılacak künye....
ve künye üzerinde üyenin ili üyü kayıt numarası ve ay ve yıl şeklinde
örneğin 07-570 08/2010
bu kadar basit bir olay önemli olan künyenin sağlamlığı ve ve hafifliği...
burda özel bir kuş besliyorsunuz... sıradan şeyler yapmayalım... künyemizde özel olsun...
saygılar...
şebapçı
şebapçı

7/12/2010, 6:47 am
murat ben hiç görmedim. kanada takılıp bir kere takıldıktan sonra bir daha çıkmayan, çıkarsada eğer yeniden takılamayan bir künye var mı? şimdiye kadar hiç kimse yapmamış olsa bile böyle bir uygulma sence mümkün mü?
Forum Admin
Forum Admin

7/12/2010, 7:01 am
örnek varmı kanat için çok merak ettim nasıl bir künyee
murat_yetgin
murat_yetgin

7/12/2010, 7:24 am
ilk yapan ben olacağım... patentinide alacağım.... takmak istesenizde taktırmayacağım... :))))) neden hep alışa gelmiş şeyler.... biraz sıra dışı olmakta yeni fikirler üretmekten ne çıkar... bana göre kanada süper olur...
Forum Admin
Forum Admin

7/12/2010, 7:35 am
murat_yetgin demiş ki:ilk yapan ben olacağım... patentinide alacağım.... takmak istesenizde taktırmayacağım... :))))) neden hep alışa gelmiş şeyler.... biraz sıra dışı olmakta yeni fikirler üretmekten ne çıkar... bana göre kanada süper olur...

Kuşların kayıt altına alınması pedigree 798139 Kuşların kayıt altına alınması pedigree 798139 Kuşların kayıt altına alınması pedigree 798139 Kuşların kayıt altına alınması pedigree 798139

postacılar ayaklarına takıyorsa vardır bir bildikleri ...
onlarda milyon dolarlar dönüyor ...
Similar topics