Antalya Festivali Hakkında Bir Değerlendirme 411k

Join the forum, it's quick and easy

Antalya Festivali Hakkında Bir Değerlendirme 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

yavuzduman
yavuzduman
Ad Soyad : yavuz duman
Doğum Tarihi : 10/04/66
Forum Kayıt : 30/10/09

Antalya Festivali Hakkında Bir Değerlendirme Empty Antalya Festivali Hakkında Bir Değerlendirme

11/1/2011, 8:49 am
Değerli Türkiye Şebap Güvercin Birliği Üyelerimiz;

Şebap Güvercinle ve festivallerle ilgili sorunlarımızın daynışma ve bir birlik düzeni içersinde çözümü adına sizlerin destekleriyle Türkiye Şebap Güvercin Birliği Kurulmuştur...Henüz emekleme çağında olmasına rağmen birlik üye ve yöneticilerimizin özverileriyle şimdiden önemli mesafeler kaydedilmiştir...

Örneğin Yöneticilerimiz elllerinde yarışmaya hazır kuşları bulunduğu halde Antalya festvalinde en ufak bir dedikoduya mahal vermemek için kuş yarıştırmamışlardır...Kuşa milyarlar harcayan ve yıllarca emek veren arkadaşlarımız için bunun ne denli önem taşıdığı sizlerin takdirlerindedir..Yine festivalde jüri üyesi olması istenen, adaletine tam olarak güvendiğimiz bir yönetim kurulu üyemiz yarışmaya kuş atacak bir başka arkadaşımızla kuş alışverişi bulunduğu nedeniyle kendliğinden jüri üyeliği görevinden imtina etmiştir..

Yine esasen bir emrivaki ile kucağımızda bulduğumuz Antalya festivali her türlü tartışmadan uzak ve temiz olsun diye, üstelik birliğimze başta başka sözler verilmiş olduğu halde,bu yarışma gelirlerinden birliğimiz tek kuruş gelir almamıştır..Aksine birlik afiş,broşür,kitapçık rozet vs tüm msraflarla kafes masrafları birlik ynetim kurulumuzun şahsi keselerinden karşılanmıştır..

Özetle festival Antalya festivali olduğu halda ve festivalin geliri bir üstadığımıza verildiği halde,birliğimiz bütün bu fedekarlıkları yapmaktan çekinmemiştir..

Otel kayıtlarında 350 civarında katılımcının bulunduğu ve dışardan gelenlerle en az 500-600 katılmcının bulunduğu festivalde, üye olana olmayanı pek çok arkadaşımızın şahitliği ile sabit olduğu üzere;kuşların gece saat 11 den sabah saat 7 ye kadar ik ayrı jüri heyet tarafından aralıksız çalışılmış en hassas bir değerlendirmenin yapılması amaçlanmıştır.. Sonuçların açıklanmısından sonra divan heyetine herhangi bir itraz olmamış, derece alın kuşları inceleyen zyaretçiler jüri değerlendirmesindeki isabeti takdir etmişlerdir..

Burada zengin- fakir,meşhur- meşhur olmayan,eski kuşçu -yeni kuşu,dernekçi- sivil vs hiç bir ayırımın yapılmadığı derecelendirme sonuçlarından da açıkça ortaya çıkmıştır.. Aradan günler geçtikten sonra bazı eleştiriler getirilmişsede bu eleştirilerin somut bir dayanağı olmamış ve bu eleştirileri getiren baz arkadaşlarımızın sonraki ciddiyeten ve cemiyetçilikten uzak uzak davranışları gözlemlendiğinde esas niyetin üzüm yemek olmadığı anlaşılmıştır..Elbette ilk olan ve bu çapta ve bu şartlarda yaplan bir festivalde kusurlar olacaktır..Şu varki kötüniyetli veya işin esasını etkileyecek bir kusur olmaksızın bu yarışma neticelendirilmiştir...

Önümüzdeki dönemdeki festivaller inşaallah dahada güzel geçecektir.

aliihsan
aliihsan
Ad Soyad : aliihsan şahinler
Doğum Tarihi : 01/01/68
Forum Kayıt : 21/02/09

Antalya Festivali Hakkında Bir Değerlendirme Empty Geri: Antalya Festivali Hakkında Bir Değerlendirme

11/1/2011, 5:11 pm
Antalya Festivali Hakkında Bir Değerlendirme 3167858558 Antalya Festivali Hakkında Bir Değerlendirme 3167858558 Antalya Festivali Hakkında Bir Değerlendirme 1390399058 Antalya Festivali Hakkında Bir Değerlendirme 3149687655 Antalya Festivali Hakkında Bir Değerlendirme 3434830833 Antalya Festivali Hakkında Bir Değerlendirme 1437731403 Antalya Festivali Hakkında Bir Değerlendirme 582302429 Antalya Festivali Hakkında Bir Değerlendirme 745452271 :112: king
şebapçı
şebapçı
Ad Soyad : mustafa kale
Doğum Tarihi : 29/06/67
Forum Kayıt : 10/11/08

Antalya Festivali Hakkında Bir Değerlendirme Empty Geri: Antalya Festivali Hakkında Bir Değerlendirme

12/1/2011, 8:04 am
Bende Yavuz Bey in yazdıklarına bir iki şey eklemek istiyorum:

Antalya da yapılan festival yarışmaya katılan şebap kuş sayısı olarak en fazla kuşun yarıştığı festival idi. Daha önce yapılan festivallerde şebap kuşların dışındaki kuşları hesaba katmaz isek ortalama 80-90 civarında kuş yarışırken(bazen sayı 50 nin bile altına düşmüştür) Antalya da bu sayı 169 dur. Alınan kararlar neticesinde bundan sonra yılda iki festival yapılacağı da düşünülür se bu sayısının daha da artacağı tahmini kolayca yapılabilir.

Antaya festivalini değerlendirir ken katılan kuş sayısı ve kalitesi dikkate alınarak yapılacak değerlendirmeler aslında şimdiye kadar yapılan en başarılı organizasyon olduğu sonucunu ortaya çıkaracaktır.

Yapılan kusurlar elbette vardır. Ama Antalya ya festivaline mahsus bazı durumlardan kaynaklanan bu kusurlar ile festival organizasyon komitesinin bir bağlantısı bulunmamaktadır. Tespit edilen bazı kusurlarda diğer festivallere ışık tutup daha kusursuz festivallerin ortaya çıkması sağlanacaktır.

Antalya Festivalini eleştirirken kantarın topuzunu kaçırıp Yavuz Beyin de belirttiği gibi üzümü bırakıp bağcıyı dövmeye çalışanlar ise kusura bakmasınlar pabuç o kadar ucuz değil.

selam ile....

Mustafa Kale

ahmet yaşar
ahmet yaşar
Ad Soyad : ahmet yaşar
Doğum Tarihi : 22/03/73
Forum Kayıt : 13/12/09

21/1/2011, 2:43 am
OKTAY BEY MUSTAFA BEY; Ben Antalyaya gelmedim ama gelipte kuş yarıştıran yada yarıştırmayan en az 30 arkadaşla görüştüm herkesin ortak görüşü gerek kuş puanlamada gerekse organisazyonun şu ana kadar düzenlenenlerin en iyisi olduğunu söylediler sorun ne ben anlamadım siz belki konumunuz itibariyle söyleyemiyorsunuz ben söyleyeyim şu ana kadar bu camiada ne zaman organizasyon olmuşsa bir çok insan sızlanıyordu isteyene örnekleri ilede yazarım şebapcı arkadaşlar birlik kuruldu diye seviniyorlardı bundan sonra her organizasyonda deyişik puanlama olmaz, tanınmış kişilerin kuşlarına kıyak çekilmez veye gerek dernek başkanları gerekse bunların adamlarına kıyak yapılmaz diye herşey birlikten sonra düzelir kuşlar tek standart ta puanlanır vs şimdi ne oldu birçok insan sırtını dönmeye başladı bakıyorum birliyi savunan insanlar bile şu an farklı düşünüyorlar kardeşin insanların ne önünden ne arkasından gidiliyor bu dürüstlük deyil herkes atıp tutuyor ama nedenini kinse delikanlı gibi çıkıp niye birliğe karşı söyleyen yok NEDENİNİ BEN SÖYLEYEYM;önlerinde Antalya festivalı var idi o festivalı birlik düzenliyordu o zanam birliye karşı deyillerdi şimdi önümüzde başka organizasyonlar var birlik düzenlemiyor şimdi karşılar niye çünkü bu organizasyonlarda düzenleyenlerin yanlarında görünüp işlerini yürütecekler bu işler ne yazıkki böyle yürüyor haksız rekebet rantcılık demekki bazı arkadaşların hoşuna gidiyor not:yazdıklarımdan lütfen yarası olmayanlar gucunmasın dürüst insanlar her zaman başımızın tacıdır yazdıklarımın yeni yarışma düzenleyen arkadaşlarla bir ilgisi yoktur kendilerinide başarılı olmasını canı gönülden temenli ediyorum.

şebapçı
şebapçı
Ad Soyad : mustafa kale
Doğum Tarihi : 29/06/67
Forum Kayıt : 10/11/08

21/1/2011, 10:11 am
ahmet yaşar demiş ki:OKTAY BEY MUSTAFA BEY; Ben Antalyaya gelmedim ama gelipte kuş yarıştıran yada yarıştırmayan en az 30 arkadaşla görüştüm herkesin ortak görüşü gerek kuş puanlamada gerekse organisazyonun şu ana kadar düzenlenenlerin en iyisi olduğunu söylediler sorun ne ben anlamadım siz belki konumunuz itibariyle söyleyemiyorsunuz ben söyleyeyim şu ana kadar bu camiada ne zaman organizasyon olmuşsa bir çok insan sızlanıyordu isteyene örnekleri ilede yazarım şebapcı arkadaşlar birlik kuruldu diye seviniyorlardı bundan sonra her organizasyonda deyişik puanlama olmaz, tanınmış kişilerin kuşlarına kıyak çekilmez veye gerek dernek başkanları gerekse bunların adamlarına kıyak yapılmaz diye herşey birlikten sonra düzelir kuşlar tek standart ta puanlanır vs şimdi ne oldu birçok insan sırtını dönmeye başladı bakıyorum birliyi savunan insanlar bile şu an farklı düşünüyorlar kardeşin insanların ne önünden ne arkasından gidiliyor bu dürüstlük deyil herkes atıp tutuyor ama nedenini kinse delikanlı gibi çıkıp niye birliğe karşı söyleyen yok NEDENİNİ BEN SÖYLEYEYM;önlerinde Antalya festivalı var idi o festivalı birlik düzenliyordu o zanam birliye karşı deyillerdi şimdi önümüzde başka organizasyonlar var birlik düzenlemiyor şimdi karşılar niye çünkü bu organizasyonlarda düzenleyenlerin yanlarında görünüp işlerini yürütecekler bu işler ne yazıkki böyle yürüyor haksız rekebet rantcılık demekki bazı arkadaşların hoşuna gidiyor not:yazdıklarımdan lütfen yarası olmayanlar gucunmasın dürüst insanlar her zaman başımızın tacıdır yazdıklarımın yeni yarışma düzenleyen arkadaşlarla bir ilgisi yoktur kendilerinide başarılı olmasını canı gönülden temenli ediyorum.

Ahmet Bey yorumlarınıza katılıyorum ve birkaç şey daha ilave etmek istiyorum:

hangi iş olursa olsun o işin yapıldığı yerde ortaya istikrarlı bir yapı koymak ,düzeni sağlamak olayların önceden bilinen kurallar çerçevesinde gelişmesini sağlamak, yapılacak en önemli işlerden birisidir. Aksi durumda insanların keyfine-bilgisine -ileri görüşlülüğüne göre farklı ortamlarda birbiriyle bazen neredeyse tamamen zıt durumların ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Türkiye Şebap Güvercin Birliği şebap camiasında bulunan bu düzensizliğe, keyfiyete bir usul getirmek üzere uzun süren istişareler sonucunda ortaya çıkmış bir yapıdır.

Şebap Güvercin Birliğine Kimler Karşı Çıkar:

1- Yapılan işin bu işe gönül verenlerin tamamen lehine olduğunu henüz farklı sebeplerden dolayı anlamamış, anlayamamış kişiler. Bu tür kişilere söylenecek şey yok bıkmadan olayın ne olduğunu anlatmak gerek.

2-Kurulan yeni yapıya içten içe gıpta etseler de kendilerine bu olaya başlarken gelip danışılmasını beklediği için desteklerini esirgeyenler. Bu tür kişiler bencillik yaptıklarını , nefislerine uyduklarını bilmelidirler.

3- Birliğe destek veriyormuş gibi gözükmekle birlikte , buldukları her fırsatta sinsice davranıp bel altından vurmaya başlayanlar. Bu kişilerin düzen ile birlik ile ilgili her hangi bir amacı yoktur tek amaçları cepleridir.

4-Birliğe kurulduğu günden beri doğrudan karşı olanlar. Bunlar söylemleri ile en azından mertçe davranmaktadırlar. Ancak karşı olmaları kurdukları maddii düzenin bozulacağından, al takke ver külah işlerinin son bulacağını bilmelerindendir. Kaybetmeleri kaçınılmazdır. Ancak piyasada ticaret ile uğraştıklarından sesleri çok çıkmaktadır. Sayıları ve ağırlıkları çıkardıkları ses ile ters orantılıdır. Bu yüzden Ahmet beyin de düşündüğü gibi bir hissi tüm şebapseverlerde uyandırmak istemekte bu yönde provakosyonlar yapmakta ahlaki olmayan bir şekilde ortayı bulandırmaktan çekinmemektedirler.

Ancak kurulan yapının bir gurubun değil şebapseverlerin ortak ürünü olduğunu unutmaları en büyük yanlışlarıdır.

selam ile......

Mustafa Kale
Similar topics