ENES ÇETİN (İSTANBUL) 411k

Join the forum, it's quick and easy

ENES ÇETİN (İSTANBUL) 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

enesistanbul
enesistanbul
Ad Soyad : enes cetin
Doğum Tarihi : 04/07/82
Forum Kayıt : 20/06/09
http://WWW.NTUTR.COM

ENES ÇETİN (İSTANBUL) Empty ENES ÇETİN (İSTANBUL)

22/8/2011, 11:41 pm
ENES ÇETİN (İSTANBUL) 264987_236119596417186_100000574434795_858081_4116459_n

Profesyonel olarak besledigimiz orjinal hollanda Mahutian kan tippler'lerimiz
Turkiye Ulusal Tippler Klubu Tararinfan duzenLenen yarisLarda 15 saat 11 dakika ve 17 saat 30 dakika ucumlari kayitli olan kuslarda resimdekiler arasindadir...

profesyonel tippler yetistiriciligi icin WWW.NTUTR.COM Turkiye Ulusal Birligi klup sitemizi inceleyin lutfen.... hem tukiyedeki orjinal tippler besleyenlerle hemde orjinal tippler irki ile tanisin..... asagiya besledigimiz kuslarin soy sahibi Mahutian Bey'in soylesisini ekliyorum inceleyin.....

Bu Röpörtaj 2010 yılının Mart ayının 5 ve 6 sında Mahutian Bey ile yapıldı röportajı yapan Mehdi Tchavoshinia dır.

S:Güvercin sporuna ne zaman başladınız?

C:Dokuz yaşındayken.

S:Ne zaman doğdunuz?

C:1967 de doğdum.

S:Tippler sporuna ne zaman ve nerede başladınız?

C:Tippler sporuna Hollanda’ya taşındıktan sonra 23 yaşında 1990 da başladım.

S:Ne yetiştirdiniz veya hangi kanı uçurdunuz?

C:Güvercinler ile ilgili on yıllık İran’da tecrübem vardı.1990 da 23 yaşımın sonlarında Hollanda’ya taşındığımda sevgili kuşlarımı evde İranda bıraktım.Sonraları Hollandada boşluk hissetmeye başladım.Kısa zamanda bu boşluğu doldurmak için güvercin aramaya başladım.Nerede kuş satıdığına dair malumat edindim ve oraya gittim 30 civarı güvercinlere sahip olan bey bu kuşların Manchester güvercinleri olduğunu söyledi.Onların arasından 8 güvercin aldım bir kaç gün sonra Hollanda da NVC Tippler Kulübünün olduğunu duydum.Birkaç üye ile kontak kurdum ve Knol Beyden 2 güvercin satın aldım o yıllarda 90 yaşlarındaydı ve kısa bir sure sonar vefat etti.Bir kaç hafta sonar 5 yavru ve bir kart kuş daha satınaldım Bronstring Bey den keza birkaç kuşda Van Der Bruck Bey den o herhangi biri değildi gerçekten NVC nin üyesiydi o bana satın aldığım kuşların Gorden Hughes kanı olduğunu söylemişti.Aynı yıl İran dan İran yüksek uçucularından geride bıraktığım sevgili güvercinlerimden 2 parça getirdim.Artık biliyordumki iyi bir stoğa sahibim.Sonra bu kuşları çapraz eşleştirmeye başladım ve iyi sonuç aldığımı söyleyebilirim.Daha sonra yavruları aralarında inbreeding yaparak üretmeye başladım ve aralarına asla yabancı kan sokmadım.

S: Ne zaman NVC ye üye oldunuz?

C:1991 de üye oldum.

S:Genç kuşları eğittikten sonar aldığın ilk sonuç neydi?

C:Benim ilk yavrular sadece 3 eğitimden sonra 16 saat uçtular.1992 yılındaki yarışma için kaydımı yaptırdım onların uçuşlarının sayılabilmesi için ve benim ilk inbreeding yavrularım yani aynı kit 3 kez yavru kuşlarda Hollanda şampiyonu oldu.

S: Bu kuşlar bu yarışmalarda kaç saat uçmuşlardı?

C: 1992 de genç kuşlarda Hollanda şampiyonu oldum ortalama 18.36 saat.İlk yarışma da ortalamam 19 saatin üzerindeydi.Sonuncusu 18 saat civarındaydı gün ışığının azalması nedeniyle ortlama düştü.İşte o anda karar verdim rekor kırmaya bu yüzden çok çalıştım ve stoğumu geliştirdim.

S: Kuş stoğun nasıldır kana dayalımı yoksa en iyilerin ayrıldığı bir stokmu?

C:Ben sadece iyileri ayırdım en iyi uçan erkekler ve dişiler

S:Hiç bir modelin oldumu Tippler sporunda ?

C :Hayır çünkü bu sporda kimseyi tanımadım.

S: Bu sporda bir amacın oldumu?

C:Evet dünya rekorunu kırmak istedim.

S: Amacına nasıl yaklaştın?

C:Plan ve stratejimi amacımı yakalamak için kurdum.Her değişimi hesaplamıştım. Çoğunlukla yarışmalarda uçurmak için çok kart kuşum yoktu çünkü en iyilerini stokta tutuyordum damızlıklarımı geliştirebilmek için

S: Herhangi bir zaman rekor kırdınmı?

C:2000 yılında genç kuş yarışmasında benim kit 20.05 uçtu fakat ışıkları açtıktan sonra 3 kuşumdan ikisi indi ve 3 üncü kuşum inmedi karanlığa daldı kurallara gore diskalifiye oldum sabah 3.00 a kadar uçtu ve dünya rekorunu kıramadım iyi bir uçuş süresi 20.05 olarak kaldı.Diğer deneme için bir yıl bekledim.2001 yılında yarış günü hava çok kötüydü fırtına vardı ve oldukça kuvvetli yağış vardı hakem sık sık aynı şeyi tekrarlıyordu kuşların bu havada uzun sure uçması mümkün değil ancak kötü havalarda kuşlarımın kalitesini biliyordum.Oldukça sakindim ve bunu yapabileceklerini biliyordum.Bir yıl sonra onlar genç kuşlar dünya rekorunu korkuç havaya rağmen 2001 de 19.55 ile kırdılar.Sonra kart kuşlarda dünya rekoru kırmak amacıyla kart kuşlarımı hazırladım fakat kulübümle birçok problem yaşadım kıskançlık ve ayırımcılık hissettim. Ben ve diğer NVC nin üyesi Shahini diğer yarışa katılan bazı üyelere gittik ve yarışa katılan kuşların hiç uçmamış gibi taze gözüktüklerini gördük bu yüzden o üyelerin bütün aktivitelerini filme aldık ve kulübün dikkatine sunduk ancak kulüp tüm bunları görmemezlikten gelerek bu filmleri dikkate almadı bu üyelerin uçuşlarını kabul etti.Ve 5 kuştan oluşan genç kuş kitim uzun gün uçuşunda 20.31 uçmasına rağmen sayılmadı çünkü NVC bana haber vermeden uzun gün uçuşunu iptal ettiğini daha sonra bana iletti.Bir çok NVC üyesi bu davranışlardan çok rahatsız oldu.Bazı üyeler bu yüzden NVC yi terkederek yeni bir kulüp kurdular ve bende onları takip ettim kurulan kulübün kuralları yani yarış kuralları NTU ile aynıydı. 2 yıl içinde aktiviteler diğer kulüpte başladı yani 2006 yılına gelmiştik ben kart kuşlarda dünya rekorunu kırmaya gittim kart kuş kitimi sabah 4.00 da saldım ertesi gün sabah 2.06 da ışıkları açtım risk almak istemedim kuşlar daha fazla uçabilse dahi önemli değildi bu uçus süresi ile dünya rekorunu kırdığımı biliyordum.Uçusu sonlandırdım dropperları çıkardım ve birkaç dakika içinde kiti kümese aldım.Eğer kuşlar bu kadar uçmasalardı çok taze gözükürlerdi

S:Ben sizin bu dünya rekorunuzun kayıtlara geçirilmediğini biliyorum neden Kabul edilmedi?

C: Bu benim için alay edilecek birşey dünya rekorunu NTU ve NVC kuralları ve güvenilir bir hakem gözlemi altında kırdım fakat NTU ,NVC ve DFU bizim kulübü resmi Tippler Kulübü olarak kabul etmedi.Ve bir kez daha resmi Tippler Kulübü olarak NVC etkileri devam etti ayrımcılık tekrarlandı eskiden olduğu gibi rekorum tanınmadı birçok neden olbilir.Ben dünya şampiyonuyum meğerse bu değişmiş birileri benim rekorumu kırmış

S: Kuşlarını antrenmanda kaç saat uçuruyordun?

C:Birçok kez benim kuşlarım antrenmanda 23.30 saat uçtular Ben eminim Norveçte kuşlarımı yaz döneminde gün ışığının 24 saat olduğu günlerde uçurmuş olsaydım 24 saatin üzerinde uçabilirlerdi.

S: Neden dünya rekorunu bir kez daha kırmayı denemedin muhtemelen bu rekor senin adına tescil edilecekti.

C:Çünkü Tippler sporunu bıraktım Hiçbir zaman birdaha kuş beslemeyi düşünmüyorum.Ayrıca bu sporu eğlenceli görmüyorum artık.

S:Niçin Tippler sporunu bıraktınız bunca başarınıza rağmen?

C:NVC nin bana karşı ayrımcılığını her zaman hissttim.2004 yılında dünya rekorunu 5 genç kuş ile 20.31 ile kırdığımda birkaç gün sonra kulübün rekorumu kayda almadığına dair bilgi aldım.Bu sporla ilgili olmadıklarına ayrımcılık yaptıklarına ikna oldum.Eski DFU Başkanı Caupscheffer ile kontak kurdum ancak o da beni reddetti çünkü NVC ile bağlantıları iyi idi ve benim uçuşumu desteklemedi.. Tüm çalışmalarım ve başarım inkar ediliyordu bu yüzden kulüpten ve Tippler sporundan istifa ettim.

S:Tippler stoğuna ne oldu?

C:Bazılarını Saiepi ve Ukai Beylere sattım onlar DFU üyesidirler diğerleri Shahini ye satıldı NVC üyesi olan bu üyeler kendi kulüplerinde en iyi dereceleri yapıyorlar.

S:Tekrar Tippler sporuna başlamayı düşünebilirmisin?

C:Hayır çünkü kalbim kırık.Ve ben yaptığım işin takdir edilmediğini hissediyorum.

S:Eğer sana Almanyada sizin bu spor için yaptıklarınızın takdir gördüğünü ve kuşlarınızın çok sevildiğini ve DFU nun size onursal üyelik teklif ettiğini söylsem ne dersiniz ve ayrıca Almanyada buı işe tekrar başlangıç yapmak istermisiniz

C:Bu sorunuzu cevaplamam için zamana ihtiyacım var.

O anda Ingo Ichberg beni telefonla aradı ve bana e-posta adresimi sordu ve kayıp kuşları hakkında tüm bilgileri toplayıp gelecek yayınımızda yayınlanmasını istedi sonra ben ona e-posta adresimi verdim.Mahutian Bey in ziyareti ve teklifim hakkında ona bilgi verdim.Başkan çok heyecanlandı ve Mahutian ın bu spora geri dönmesi içn gereken her şeyin yapılacağını söyledi.Bizim bu spordaki tecrübelerine ihtiyacımız olduğunu belirtti.Ve direk temes kurmak için telefonunu aldı

S:Kanada da bazı insanlar senin kuşlarının Tippler olmadığını çünkü zaman içinde bunları bazı diğer ırklarla cross breeding yaptığını ve kuralları deldiğini bu kuşları Tippler gibi uçuramayacağını söyliyorlar ne düşünüyorsun bu konuda

C:Pekela sadece bu Tippler sporu hakkında fikri olmayan insanlara şunu söyleyebilirim.Bu spor İngilizler tarafından geçen yüzyılda başlatıldı ve onlar İran yüksek uçucularınında arasında bulunduğu bazı ırkları çapraz döllediler ve adı Tippler oldu İngilizler yapıyorda başka milletler bunu yapamazmı.Şimdi İngilizler futbol oyununu buldu diye bu oyun geliştirilemezmi veya başkaları bu oyunu oynayamazmı?

S:Futbol ve Tippler ler arsında karşılaştırma yaptınız ne demek istediğinizi biraz daha açarmısınız

C:Evet İngilizler futbolu buldu ancak Brezilyalılar daha iyi oynuyorlar ve halen futbol olarak adı geçiyor.Bütün Avrupa Afrika Asya Latin Amerika ve Avusturalya Fifa kuraları altında futbol oynuyor. ve adı futbol sadece telaffuzu değişiyor Almanlar fussball diyor vb..Şimdilerde Afrikalılar iyi futbolcular arasında yer alıyor ve futbol artan yeni tekniklerle oynanıyor fakat halen futbol olarak adlandırılıyor.Bildiğim kadarıyla tek farklı adlandıran Amerikalılar ve Kanadalilar çünkü kendi futbol adlarını kendileri buldular hiç futbolun adı hakkında onlarla tartışmayı denedinmi sana gülerler onlar soccer diyorlar muhtemelen onlar Tippler hakında aynı şeyi deniyorlar.İnsanlar benim yaptıklarımın yeni bir şey olmadığını biliyorlar bana gore benim kanımı oluşturarak yaratıcılık yapmış oldum bundan 150 yıl once İngiliz yetiştiriciler de bunu yapıyorlardı tek farklılık bunu 150 yıl içinde gerçekleştirmeleri düzinelerce yetiştirici kendi kanlarını oluşturarak dünyada farklı kanlar yaratmış oldular ve bizi bu farklı kanlarla tanıştırmış oldular.Ben bunları ve aynı şeyleri 10 yıl içinde yaptım.ve dünya rekorunu 2006 da kırdım fakat bazı kıskanç insanlar bunu kayıt altına aldırmadı ve yanlız kaldım.Eğer bu sporun içine güçlü bir şekilde dönersem aynı şeyleri tekrar yapabilirim

S:Tekrar dünya rekorunu kırmayı düşünüyormusun?

C:Biraz evvel söyledim Eğer tekrar başlarsam dünya rekorunu kırabilirim.İsteyenle karşılaşmaya hazırım .Benim haleflerim benim kuşlarım ile bir gün mutlaka rekoru tekrar kıracaklar Saipi Ukai veya Shahini

S:Hangi kuşlar Tippler diye adlandırılır?

C:Sanırım herhangi bir kuş 18 saat üzeri uçarsa ben ona Tippler derim.Tippler bu oyunun adı eğer kuşlar NTU kuralları altında uzun saatler uçarsa Tippler deniyor ancak benim şahsi görüşüm eğer benim kuşlarım 18 saatin altında uçarsa ben onları Tippler olarak adlandırmıyorumBu bildiğim kadarıyla futbol oyunu gibi bu oyun FIFA kuralları altında oynanıyor oyuncularda ve koçlarda renk milliyet aranmıyorÖrneğin İngilterede bazı zirveye oynayan takımlar Arsenal gibi 11 oyuncudan 10 u yabancı ve çoğu İngilizce bile konuşamıyor koçları Fransız .Kanadalı arkadaşlar bunu nasıl açıklayabilir.Sanırım boşa zaman kaybettik Tippler nedir üzerine.Bunları bırakıp kaliteyi ve stoklarınızı geliştirmeyi, yeni rekorları kendi kuşlarınız ile kırmayı denemelisiniz bundan herkez kendi sonuçlarını çıkarmalıdır.

Aşağıdaki soruları yayınlamak için Mahutian Bey in iznine sahip değiller

S:Özel bir üretim metodun varmıydı?

S:Kuşları ne ile besliyordun?

S:Düzenli bir şekilde kuşlara ilaç verdinmi?

S:Kuşlarını nasıl eğitiyordun?

Bu röpörtajın bir bölümü 5 ve 6 Mart 2010 da Farsça ve bir kısmıda Almanca olarak yayınlanacak.Yazarın notu

Farsçadan İngilizceye çeviren Mehdi Tchavoshinia
cabir
cabir
Ad Soyad : ZAFERKARAGOL
Forum Kayıt : 16/11/09

ENES ÇETİN (İSTANBUL) Empty Geri: ENES ÇETİN (İSTANBUL)

23/8/2011, 6:09 pm
WAY ENESİM HAYIRLI UGURLU OLSUN ALLAH GÜLE GÜLE BESLEMEK İYİ BAŞARILAR YAKALAMAK NASİP ETSİN ENES ÇETİN (İSTANBUL) 89498
enesistanbul
enesistanbul

23/8/2011, 9:56 pm
cabir demiş ki:WAY ENESİM HAYIRLI UGURLU OLSUN ALLAH GÜLE GÜLE BESLEMEK İYİ BAŞARILAR YAKALAMAK NASİP ETSİN ENES ÇETİN (İSTANBUL) 89498

sagolasin abim tskler
yücelgüvercin
yücelgüvercin
Ad Soyad : yücel yurttanır
Forum Kayıt : 21/02/11

24/8/2011, 5:44 pm
ENES ÇETİN (İSTANBUL) 386631 ENES ÇETİN (İSTANBUL) 632133
kemocan
kemocan
Ad Soyad : kemalettin kalaycıklıoğlu
Forum Kayıt : 08/01/10

8/5/2012, 9:22 am
selamlar.ben bu beyefendiye hak verdim.ingilizler zaten iran yüksek uçucusunu bu kana dahil etmişler zamanında.burada amaç en uzun havada kalma değilmi.yarış bunun için yapılmıyor mu.o halde bu beyefendiye haksızlık yapılmış ve dereceleri kabul edilmemiş.sırf müslüman olduğu için iranlı olduğu için bu ayrımcılık yapılmış.işte avrupa adaleti işte uygarlığın sırıtan ırkçılığı
enesistanbul
enesistanbul

6/8/2012, 9:34 pm
kemocan demiş ki:selamlar.ben bu beyefendiye hak verdim.ingilizler zaten iran yüksek uçucusunu bu kana dahil etmişler zamanında.burada amaç en uzun havada kalma değilmi.yarış bunun için yapılmıyor mu.o halde bu beyefendiye haksızlık yapılmış ve dereceleri kabul edilmemiş.sırf müslüman olduğu için iranlı olduğu için bu ayrımcılık yapılmış.işte avrupa adaleti işte uygarlığın sırıtan ırkçılığı

Mahutian suan kendisi kus beslemiyor lakin suan bir cok ulkede Mahutian kan tippler yaristiriliyor ozellikle Almanyada Saipi Imer isimli besleyici gectigimiz son 4 5 yildir her sezon 20 saat uzerinde yarista mahutian soyunu ucurup ulke birincisi oluyor...
ezeldayii
ezeldayii
Ad Soyad : can dogan
Doğum Tarihi : 01/06/76
Forum Kayıt : 05/09/12

7/9/2012, 7:52 am
güzel kuşlar
Similar topics