Kuşların Çatıya Konması Yardım ! 411k

Join the forum, it's quick and easy

Kuşların Çatıya Konması Yardım ! 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

lBuLuTl
lBuLuTl
Ad Soyad : BULUT TOPRAK
Forum Kayıt : 06/09/11

Kuşların Çatıya Konması Yardım ! Empty Kuşların Çatıya Konması Yardım !

14/9/2011, 3:18 pm
Arkadaşlar cümleten s.a daha kuşçuluğa yeni başladım 1 çift arap 1 çift dumanlı kuşlarım var sağlam bir kuşçu abiden hediye aldım ancak bir sorun var kuşlar kendilerini çatılara atıyorlar bu alışkanlıklarını bozmak için ne yapabilirim bana kuşları veren abinin alanı geniş hiç çatı yok onun kuşları 10 numara uçuyor ama benimkiler çatılarda
mermerci-vedat
mermerci-vedat
Ad Soyad : Vedat DEMİRCİ
Doğum Tarihi : 25/11/86
Forum Kayıt : 18/03/11

Kuşların Çatıya Konması Yardım ! Empty Geri: Kuşların Çatıya Konması Yardım !

14/9/2011, 4:13 pm
orda seyislik giriyo işin içine benımde beslediğim yer tek katli arkamda 6 katlı bina var bi yanımda 5 katlı bi yanımda da 3 katlı bına var sadece onum acık ama kuşlarım hiç bi yere konmuyo yani dicem o ki eğitmen lazım hayvanında en güzel terbiyesi yemdir yavruyken eğiteceksin kuşların ekeyse biraz ugraşirsın ama düzelir inmezler bana sorarsan tek ucur ac ucur başka yere inselerde aclıkdan gelirler bi kac sefer alışsınlar sonra gitmezler ve hep tek ucur sadece yavruları toplu ucur
lBuLuTl
lBuLuTl

15/9/2011, 12:42 am
Kuşları herzaman aç mı bırakacağım yoksa bu çatıya konmayı halletmenin bi yolu var mı varsa siz nasıl becerdiniz birazcık açarsanız sevinirim
cinola
cinola
Ad Soyad : ali aydın
Doğum Tarihi : 06/11/78
Forum Kayıt : 10/02/09

15/9/2011, 7:26 pm
kardeşim zaten kuş herzaman yemlenmez aç kalsın sadece kapatırken yemle ......... çözdün mü

yoksa çatıya da konar çatıda da yatar
lBuLuTl
lBuLuTl

15/9/2011, 9:42 pm
cinola demiş ki:kardeşim zaten kuş herzaman yemlenmez aç kalsın sadece kapatırken yemle ......... çözdün mü

yoksa çatıya da konar çatıda da yatar

Yarın birgün yavrular çıktığında ne yapacam benim sorduğum sadece kuşları çatılara konmaması için nasıl eğitirim biri bunu bana detaylıca anlatırsa sevinirim
DELIYUREK41
DELIYUREK41
Ad Soyad : murat koç
Doğum Tarihi : 10/03/84
Forum Kayıt : 21/06/10

16/9/2011, 8:27 am
vedat arkadasımız anlatmıs zaten.dogadakı butun hayvanlarda etkıye tepkı vardır.bılım adamlarının fareler uzerınde yaptıkları bır deneyı anlatayım sana kafedse 4 yol var yemege gıden 3tanesınde elektrık verılmıs bırı serbest fare bıkac sefer dıger yollarda elektırıge carpılınca saglam yolu ezberlemıs ve bıdaha hıc elektrıge tutulmaıs yanı demek ıstedıgım.kus yan catıyamı atdı yem yok.her oraya gıtdıgınde ac kalacak.belırlı sure sonra dıyecekkı haa demekkı yem yemek ıcın buraya ınmem lazım.onu ogrencek ve bu sorunda ortadan kalkacak ucurmak ıcınde bu yontemı yapacan.ama sakın bıkac seferde olur dıye dusunme bıkac haftanu alır ama sonrasında kumesın duzene gırer
lBuLuTl
lBuLuTl

16/9/2011, 1:24 pm
Hee yani benim bişey yapmama gerek yok sadece aç bırakacağım ama şöyle bişeyde var benim kümesimin önü bahçe kuşları salarsam direk buluyorlar toprakta yiyecek bişeyler kümesten dışarı çıkardığımda hepsini uçurcam sonra ne yapacam indiklerinde bir daha mı kovalıyacağım ?
mermerci-vedat
mermerci-vedat
Ad Soyad : Vedat DEMİRCİ
Doğum Tarihi : 25/11/86
Forum Kayıt : 18/03/11

16/9/2011, 2:38 pm
arkadaş senin işin zor sen en iyisimi iyi kuş ucurmasını bilen birilerini bul çevrende ondan canlı canlı gör...önce seyisliği öğren sonra zaten en kötü kuş bile istediğin gibi ucar saygılar
lBuLuTl
lBuLuTl

16/9/2011, 4:40 pm
mermerci-vedat demiş ki:arkadaş senin işin zor sen en iyisimi iyi kuş ucurmasını bilen birilerini bul çevrende ondan canlı canlı gör...önce seyisliği öğren sonra zaten en kötü kuş bile istediğin gibi ucar saygılar

Çevremde zaten 1 tane kuşçu var onunda böyle bir sorunu yok açık etrafı ondan sizlere sordum zaten
Anonymous
Misafir
Misafir

26/9/2011, 2:08 pm
Arkadaşım kümese soktuğun ilk günden itibaren 2 gün yemleme 2 gün sonra çıkar uçur çatıya hiç konmaz kuş görürse yok daha kuş açmadan konarsa da çıkar kuşları anında yerde ondan sonraki dönemlerde de az yemle 1 hafta böyle yaptığın zaman çatıya konma işi biter yavru kuşa zaten normal zamanda da yemi az ver günde bir kez aksam kapatırken yemle yeter işin yoluna girecektir...

Kolay gelsin
lBuLuTl
lBuLuTl

29/9/2011, 2:21 pm
uygar demiş ki:Arkadaşım kümese soktuğun ilk günden itibaren 2 gün yemleme 2 gün sonra çıkar uçur çatıya hiç konmaz kuş görürse yok daha kuş açmadan konarsa da çıkar kuşları anında yerde ondan sonraki dönemlerde de az yemle 1 hafta böyle yaptığın zaman çatıya konma işi biter yavru kuşa zaten normal zamanda da yemi az ver günde bir kez aksam kapatırken yemle yeter işin yoluna girecektir...

Kolay gelsin

Kuşları aç bırakıyorum uçuruyorum çatıya konuyorlar ondan sonra yere bi tane kuş koyuom hemen iniyorlar çatıdan 1 hafta falan denedim ama hala aynı çatılara konuyorlar
PerfoTakla
PerfoTakla
Ad Soyad : hakkı
Forum Kayıt : 04/12/08

1/10/2011, 11:35 am
Bulut kardeşim merhaba, hoşgeldiniz!

Bahsetmiş olduğunuz durum oyun kuşunda kişiye en çok sıkıntı veren durumlardan birisidir. Ama her sıkıntınında aşılma süresi vardır muhakkak, sıkma canını.

Bizde acemiliğimizde neler yapmadık ki! Çatıları taşlarla doldurduk, kuşlarımızı çatılardan kaldırmak için. O çatıdan kalksa ne olacak ki doğru öbür çatıya... Çatı Çatı Macera senin anlıyacağın ;)

Zamanla bu devreleri hem yaş itibariyle büyüyerek hem de kuş kültürü açısından bazı bilgileri öğrenerek atlatıyor insan ama bunun böyle olmasında en büyük etken bu meraka profesyonel bir şekilde emek harcamış dostlarınızın size hem kuş edinme açısından hem de kuş uçurup yetiştirmedeki olumlu katkıları...

Bu devreleri atlattığınız zaman taşlar yerine iyice oturmuş oluyor ve bundan sonra ki aşamada iyi bir kuş hazırlayıp hep beraber mangala ya da çaya ;) Allah celle celaluhu izin verdiği müddetçe.

Bunları yazıyorum ki seninle bizim aramızda herhangi bir farkın olmadığını anlayasın.

Pek uzun uzun cevaplarda alamazsın bu sorularına ancak kader arkadaşın olarak ben bu bahsettiğin konuya bir iki cevap vererek sana yardımcı olmak isterim.

1- Oyun kuşu meşakkatli bir iştir. Yerde beslemekle çatıda beslemek arasında büyük farklar vardır.

2- Yerde beslediğin zaman çevrenin buna müsait olması lazım. Hem yerde besleyip hemde etrafın çepeçevre büyük binalarla kapalıysa işin çok zor.

3- Senin bahsettiğin sıkıntı bazen ister yerde besle ister çatıda her iki kesimde de görülebiliyor. Bunun nedenleri de çoğu kere kişinin kuş uçurma eksikliğinden kaynaklanmakla beraber bazen de beslediği hayvanların içinde (damarında) o bahsettiğimiz (çatılara konma) sıkıntıyı taşımalarından da kaynaklanabiliyor.

4- Bu işin formulü düzenli uçurmak ve yem ayarını iyi ayarlamakla çözülebilir. Genelde yapılan şey akşamdan akşama kuşları doyurmaktır.

5- Damızlık (yavruya bakan) kuşları bu şekilde bir eğitime sokmaya kalkışman sana sıkıntı verebilir çünkü yavruya bakan hayvan kendisiyle beraber yavrularını da büyütmek zorundadır. O bakımdan uçan kuşlar ile yavruya bakan hayvanların düzenini birbirine karıştırmak gerekiyor.

6- Dahası kuş yavruya bakarken de uçurulur ve oyun kuşun da en önemli sonuç beklenen noktalardan birisidir ;kuşun yavrunun üzerinde iken görev yapması. Buradaki eğitimi yine tecrübeyle öğrenmek gerekiyor ki merak etme işin burasına gelenlerde pek nadirdir zaten.

Yani Bulut kardeş yazdıkça uzuyor bu meseleler . Bu işin en kestirme yolu kaliteli yetiştiricilerden bu işin zamanla öğrenme yoluna gitmek . Hiçbir iş biranda olmadığı gibi bu işte böyle . Allah subhanehu yardımcın olsun. İnşaallah ilerleyen zamanlar da güzel paylaşımlarla forumu süsleyenlerden olursun . Allah'a Emanet.
cinola
cinola
Ad Soyad : ali aydın
Doğum Tarihi : 06/11/78
Forum Kayıt : 10/02/09

1/10/2011, 2:16 pm
kardeşim yavruların yanına uçan bir kuş bul çoban niteliğinde serbest bir hayvan olsun kuşları kaldır kovala aç karnına eline al bir sopa ucuna bağla sıyah poşet salla Allah salla bak dene bakalım sonuç çıkmassa kuşları kümesden salla gitsin )) daha ne diyelim hadii eyvalllah
lBuLuTl
lBuLuTl

1/10/2011, 3:24 pm
Anlaşılan bu iş böyle olmayacak bana yeni kümes yapma ve yeni yer bulma zamanı geldi

CEVAP VEREN BÜTÜN ARKADAŞLARDAN ALLAH RAZI OLSUN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
DELIYUREK41
DELIYUREK41
Ad Soyad : murat koç
Doğum Tarihi : 10/03/84
Forum Kayıt : 21/06/10

1/10/2011, 3:41 pm
bence sen oncelıkle oyun kusuna yer hakımıyetı kazandırma teknıklerı dıye bır baslık ac.o konunun sana cok faydası olacagını dusunuyorum
Similar topics