YEMLEME SAATLERİ 411k

Join the forum, it's quick and easy

YEMLEME SAATLERİ 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

serdar kaya
serdar kaya
Ad Soyad : serdar kaya demir
Doğum Tarihi : 20/09/94
Forum Kayıt : 11/07/10

YEMLEME SAATLERİ Empty YEMLEME SAATLERİ

24/10/2012, 4:13 pm
Öncelikle herkese slmlar;

Bu konuda çok yorum okudum , video izledım ama yinede kamuoyunda kesin bi karar yok galiba.Kuşlara ÖZELLİKLE TÜY mevsiminde hangi saatlerde nasıl bir yemleme yapılmalı.Yani Örneğin Saat 9.00 , 16.00 olarak karısık yemmı.Yoksa yemliğe her gun yenecek kadar yem koyarak mı daha iyi verim alınır.Son sorumsa bir avuç yem kaç kuşu idare eder.Benım bildiğim 40gr. kuş başına düşen yem mıktarı.Saygılarımla...
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat
Ad Soyad : Murat Göcmen
Doğum Tarihi : 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10
http://murat-tuna66.jimdo.com/

YEMLEME SAATLERİ Empty Geri: YEMLEME SAATLERİ

24/10/2012, 8:59 pm
Selam,

birak sen Kamuoyu, senin besledigin Ku$ mühim, ... YEMLEME SAATLERİ 4245286173

Ku$ kendi ihtiyacini bilir, cani istedigini yapar, ben mesela Ku$larimi tek tek yemliyorum, bu ara böyle, vakit cok olunca oluyor, zor ama oluyor, bir yemleme fasili 4 saatimi aliyor, ... günlerde kisa, yani günün büyük kismini onlara "harciyorum" acikcasi, suyuda elimde ictilermi zaten kendilerini geriye cekip tüglerini kabartip eritme moduna geciyorlar, gur gur sesleride susuyor, oh, gel keyfim gel, ... böyle hayata can kurban, ... degilmi ? king

Ku$larinin tüg döneminden cabuk cikmasini istiyorsan HIYAR dilimle ve bir ayri kabin icinde önlerine ser, yiyen olur, yemiyen olur, yiyeni görüp merak edende bugün yemez ise yarin belki yer, yarin yemezse diger gün belki yer, yemezsede birak, zorla degilya, ... yenilmedigi vakit önlerinden al, bitkiler cabuk bozuluyor, bozulani yedigini dü$ünürsen gereksiz durumlara davetiye cikarmi$ olursun, yani yedi yedi, yarim saat ver, yemediyse al önlerinden HIYARI !!!

Sabah verilen yem insanoglundaki kahvalti gibidir, bedeni güclü kilar, direnci ayakta ve daim tutar, ak$am verilen yem ise öyle degil, ak$ama kadar aclik cekmek var, vùcut ac, ku$ firil firil, yerinde durmuyor, seni bilir, seni gördügünde yem bekler, atar kendini sana dogru, kanatlar cirpar, yani yem vermiyeceksen ak$ama kadar Kümesine yakla$ip kendinide gösterme, Ku$larima öyle bir bakim diyerek, sabah yemlediysen mesele yok, ak$amda nasibini almiyan yer biraz, fakat gece yenen yem kahvalti gibi olmaz, o kadarini kendinde biliyorsundur, ...

Bir Ku$a bir avuc yem deriz biz, veya ben, fakat avucun icinde ne var mesela ? !

Misir, Bezelye, dari, tas, midye parcalari, ufak taneli yem türleri, ... yani her Ku$un sevdigi seyler vardir, kimi secer, kimi yemi etrafa sacar, oda gider taze di$kinin icine dü$er, yemlikte yer bulamiyan bu sefer gider onuda yer, ... sevdigi bir yem tanesi ise nerde olduguna pek bakmaz, gerisini sen dü$ün artik, ... ve mesela yemligi önlerinden almazsan eger fare dedigimiz illet kokusunu alir, bunu birde etrafa yayar, ondan sonra kümesinde fink atar, cirit`te, ... buna cok cok dikkat et, kümeste yem vakitleri haric yem bulundurmak iyi degildir, izgaran var ise birak diyecegim, fakat bu fare illetinin girmedigi delik yok, kemirmedigi bir$eyde yok, yerden giremez ise tepeden, catinin odunlarinin oradan süzülür iceriye, ondan sonra ku$ besliyorum zannedersin kendini ve yem neden yeti$miyor dersin, halbuki fareden Ku$larina yemde dü$mez bu sefer, birde orayi yeni yurt diye bellerse ugra$ dur bu dertle, bunlarin getirdigi hastalik bir yana, her acidan baksan top yekün zarar, ... kümese gelmeside cok has has olan burnunun koku alma yetenegindendir, suyun bile kokusunu aliyor, inan bana, biraz uzun yazdim ama, cok yorum okudum dedin, bunuda okursun insallah king

Kari$ik yem herzaman iyidir, cok yem secen Ku$lara pelet yem veren var, kim Kümeste yem kalmaz, hepsini silip süpürürler, kimi secer, yem secen Ku$a cok yem veriyorsun demektir, arti, bu senin cüzdaninida etkiler, yemi bidon veya cuvallar ile almak ve stok etmek mesele degil, ziyan olacaksa eger yaziktir o yemlere, hele hele Ku$u doyuracagina siginti parazitleri doyuracak ise dahada yazik, ... tek tük hep olabilir, fakat ansizsin cogalabiliyorlar, buna cok cok dikkat et !!!

Neyse, gelelim tekrar Ku$lara, birakalim Fare illetini, ...

Tüg zamani Ku$larin cok has olduklari bir dönem, sagliksiz gecen bir Tüg dönemi, o Ku$un ilerisi icinde aksi bir durum, onunla kendince yaptigin hesaplarida alt üst eder, marifet hasta Ku$u deneme tahtasi gibi ilaclar ile doldurmak degil, bu ilac satanlarin i$ine gelir, sende bir gün oh be diyetek yatarsin, ama herzaman mutlu sonla bitmiyor malesef, ... marifet temiz ve bilincli bakarak hastaliklara zemin vermemek, yani az Ku$ bak, temiz bak, cogaldikca dertleride cogaliyor, inan bana, ...

Günlük temiz su, yani önüne kos koca sulugu birakip bir hafta ugramiyan var, o suyun icinde tügde oluyor, tozda, kim bilir farede iciyordur, hani catidaki su oluklardan icmesinden korkar kimisi, fakat kümesinde farelerle ortak kullanilir suluk fakat bundan haberi olmaz, ondan Ku$larim neden hasta, ... üstelik güne$ ve i$ik gören suda bozuluyor, akar sular öyle degil ama, ... ordan yola cik yani, ... ki$ geliyor, bazi önlemleri alma zamani, onlar di$arda, biz mi$il mi$il icerde otururken, sicak caylari yudumlarken, birde onlarin halini dü$ünmek gerek, hayvandir deyip gecmemeli, yaziktir, günahtir, ... YEMLEME SAATLERİ 4245286173

Tüg dönemi dedigin :

Hemen hemen hep ayni dönemde gercekle$en bir prosedür oldugunu bilmelisin, yani ki$a hazirlik ...

En uzun günlerin oldugu dönem, yani Haziranda ba$lar ve günlerin kisalmasiylada tüg dönemi sona dogru erir, ...

Tügdeyken e$e verilen Güvercinlerde Tüg dönemi ya hizlanir veya durur, cünkü yorucu ve yipratici vede cok has has olunan bir dönem !!!

Bizdeki killara benzemez yani, ... YEMLEME SAATLERİ 4245286173

Mercimek ve Bezelye cok iyi gelir, ta$, kum, midye kiriklari, Güvercin pastasi, yer veya yemez bakarsin artik, suya katilan Vitaminler, herzaman iyi bir yem takviyesidir, yaz ki$ verilmesinde fayda vardir, tabiki ku$un miktarina göre dozaj ile, ... fazlasina "bir$ey olmaz" demek aptalcadir, ...

Ku$lar haliyle biraz $i$ecektir bu dönemde, dogada oldugu gibi her hayvan ki$ döneminde kendine bir yag tabakasi edinir, buda cetin gecebilecek olan Ki$a gelsin dedirtebiliyor, ... aksi halde eksiklikler ile gecen bir ki$i dü$ün, bir gün dayanir, iki gün dayanir, fakat pekte uzun dayanmaz, dayansa bile illaki o Ku$ canini sikar, olmaz insallah, ...

Umarim pek sikmadim cevabim ile, umarim i$ine yariyan veya bilmedigini hatda aklina yatan bir$eyler vardir cevabimin arasinda, ... umarim i$e yarami$tir !

Saglikli Kümesler dilerim

Saygilarimla
edi42
edi42
Ad Soyad : ERDİNÇ ŞAHİN
Doğum Tarihi : 25/05/82
Forum Kayıt : 12/06/10

1/11/2012, 1:23 pm
Roman okur gibi okudum yazını. Teşekürler; hem yazındaki üslub için hemde verdiğin biligiler için.
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat
Ad Soyad : Murat Göcmen
Doğum Tarihi : 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10
http://murat-tuna66.jimdo.com/

1/11/2012, 2:09 pm
Rica ederim

Kisa verdigim örneklerde " nasil yani " diyecektin, yeni sorular dogabilir o an, ... niyetim, okudukca bunu sanki göz önünde canlandirabilmen gibi olabilmendi, umarim az cok anlatabildim demek istedigimi, soru(n) kisa olur, cevap ise öyle olmuyor, nerden baktigin önemli, kimi görür fakat i$ine gelmediginden görmemezlikten gelir gecer, kimi bakar durur fakat bom bo$ bakar, tirene bakanlar gibi king

Yillarin tecrübeside basit soruya iki cümle ile anlatilmaz, binbir faktör vardir, bunu hem teoriyi hemde pratigi uyguliyarak anliyabilir insan, yeterki istesin, ... YEMLEME SAATLERİ 4245286173

Az cok i$ine yaradiysa sevinirim, her$ey diledigin gibi olur insallah, ku$culuk sabir ugra$idir, bunuda asla unutma !

Saygilar
bozdumanlı_susami
bozdumanlı_susami
Ad Soyad : koray
Doğum Tarihi : 22/04/87
Forum Kayıt : 13/07/14

25/7/2014, 8:33 pm
Murat abi güzel şeyler yazmışsında katılmadığım yerler var . İlk olarak gündüz yemi okadar önemli değil uçurulan kuşlarda çok az miktarda karbonhidrad ağırlık olarak yapılması yeterlidir. Gelelim akşam yemlemesine önemli olan hava kararmasına yakın yemleme yapıp hepsi yerine çekildiğinde hemen ışığı kapatmaktır. Gece boyunca kursak tok bir şekilde uykuya çekilen hayvanlar bünyelerini daha güçlü yenilerler enerji harcamayacakları için yemden faydalanma dahada artacaktır.Birde şu yem seçme olayı hikaye bu durumu düzeltmek besleyicinin elindedir  Nezamanki bakarım yem seçmeye başlamışlar  24 saat yemi keserim acımam sonraki yemlemede normalden en az 2 kat fazla yerler hemde seçmeden=) Yanlız aç bırakırken sularına takviye katarım buradaki amacım sadece piskolojik olarak tane yeme hasret kalsınlar bir sonraki yemlemede iştahla saldırsınlar. Zaten bu aç bırakma işlemini birkaç kez tekrarladıktan sonra tokluğun kıymetini anlıyorlar ne kadar verseniz yiyorlar. Doğadaki bir yabozu düşünün çoğu zaman aç camın önüne koca 1 avuç yem koyun kursağı patlayana kadar hepsini süpürür hayır demez. İşte buradanda anlamak gerekli açlık canlıların terbiyesinde ve sağlığında çok önemlidir mevlam orucuda boşuna emretmemiş. Kuşlarda problem olup olmadığıda açlıkla anlaşılabilir sağlıklı gözüken dışkısı normal bir kuş açlıkla beraber eğer taşıdığı bir hastalık varsa ishal şeklinde yeşil,sarı,mukuslu vs şekilde bünyesindeki pisliği atmaya başlayacaktır. Üretim döneminde besleyemeyeceğiniz kadar ufak yavrular varsa bu açlık işi riskli olabilir.Normalde güvcercinler doğada bulabildiği kadar yem yer ve yağ depolar hayatta kalma mücadelesinde ye bulamadığı anlarda bu yağ dokuları enerji için kullanılır biz kuşlarımıza çok fazla yüz verdiğimizden dolayı çoğu zaman zayıftırlar yeme karşı nazlıdırlar sürekli yem geleceğini bildikleri için sadece o an ihtiyacı neyse okadarını yerler zaten hastalıklara dirençsiz olmalarının en büyük sebeblerinden biriside budur. O yüzden kuşlarınızı aç gözlü doyumsuz yem için birbirlerini parçalayacak kadar iştahlı yapmak istiyorsanız bakım programınıza açlığıda ekleyin. Benim yemleme şeklimde günde tek sefer akşam 20.00 dır.Yemliği koyarım 10 dakika beklerim yiyen yer yemeyen aç kalır.