Güvercinlerin Tuz İhtiyacı 411k

Join the forum, it's quick and easy

Güvercinlerin Tuz İhtiyacı 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Güvercinlerin Tuz İhtiyacı

+14
karaseytan
zirvede
ufuk58
agokmen
olcygktp
BlackJack
Hasan OLGUN
Afyonlu fatih
redginseng
capslock967
çiftepeci
tahin
ademyavuz
Forum Admin
18 posters
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

Güvercinlerin Tuz İhtiyacı Empty Güvercinlerin Tuz İhtiyacı

26/3/2008, 12:38 am
Güvercinlerde Tuz İhtiyacı

Tuzun yaşam için vazgeçilemez olduğunu herkez bilir.Sodyum klorür;kan sindirim suları,kas dokusu vesaire gibi organik yapı taşlarından sodyum ve klorun kaynağı olarak organizma için gereklidir ve osmos fenomeniyle vücudun sıvı dengesini sağlar.Bu denge iki etkene bağlıdır:Emilmiş su miktarı (tuzsuz olarak) ve yoğaltılmış tuz miktarı. İdeal olan şekil bir tarafta temiz su kabı iken diğer tarafta da bir tuz tası bulunmasıdır. Birçok yetiştiricinin yaptığı budur.Ancak dikkat,öncelikle gerekli ve yeterli tuzu sağlamamız gereklidir. İlkinde güvercinler tuzu aşırı yiyeceklerdir.O halde ilk tuz verişte çok dikkatle gözetimde bulunmamız gerekmektedir.Her aşırılığın organik ağır etkileri olabilir ki ishal,böbrek yetmezliği hatta emilmiş tuzun 5 gramı geçmesi halinde ki bu bir kahve kaşığı kadardır ölüm hali bile görülebilir.Daha sonraları sadece küçük temiz bir kapta her zaman tuz olduğuna gözkulak olmak yeterli olacaktır.Aksi takdirde herşeye yeniden başlamak gerekebilir.

Birçok yetiştirici kümese tüm taşlardan,mıcırlardan, granit parçalarından koyduklarını söylemekteler. Evet ama bunların hiçbirinin tuz içermediğini biliyorlarmı? Bunu anlamak çok basittir…tadına bakın.Aslında tuzun mevcudiyeti bu ürünleri higroskopik hale getirir yani bunlar havadaki nemi sabitleştirir ve yapışkan,macuni bir hal alırlar.Bu demektir ki yukarıda belirtildiği gibi bir kenara içine kilograma iki kahve kaşığı esasına göre tuz katılmış mıcır konmuş temiz bir kabı bırakmak gerekmektedir.Güvercinlerde tuz eksikliği olursa ne olur? Tel örgüde beslenen kuşlar bir parça tuz elde edebilmek amacıyla daha fazla su içmeye başlar ve buna bağlı olarak su bazlı sürgüne yakalanırlar. Bunun sonucunda da fazla su kaybına bağlı zayıflık,vücud erimesi oluşur.Tüyler yumuşaklığını kaybeder ve dikleşir ve kırılganlaşır,eşleşme yavaşlar, yavru kızmaları fenalaşmaya başlar. Otopsi yapılırsa kaslar ıslak görünür,içten sert ve kurudurlar,kalp küçülmüş ve kurumuştur.Bundan birkaç ay önce ben ve genç veterner arkadaşlar üremenin neredeyse sıfıra düştüğü,yavru kızmalarının satılamaz ,zayıf, mutsuz ,kılıksık hale geldikleri büyük bir güvercin üretim merkezini (3000 güvercinlik) gördük.Yetişkinlerde ard arda gelen haftalık beş altı ölüm.zayıflık,kalp küçülmesi ve kirli bir tüy yapısı.Vitamin ve toniklere rağmen tohumların ve yem çeşitlerinin yararı anormal derecede zayıfdı.Devamlı bakım halindeydiler. Bütün bakteriyolojik ve parazitolojik aramalar titizlikle görülmüştü.Yetiştiriciden bölgedeki diğer bir merkezde de aynı sorunlarla karşılaşıldığını öğrendik.Bu dert bakıcının zemini didikleyen güvercinlerin taze bir hayvan dışkısını gagaladıklarını tesbit ettiği güne kadar haftalarca devam etti…Yani litre başına,içme suyuna 2,3 gün 10 gr. Tuz atmayı deneyin. Herşey 24 saatte değişecektir.Daha sonra 1 kilo mıcır içine 15 gr. tuz karıştırın ve herşey düzene girsin.Unutmayın ki yetiştiricinin gözetiminin yerini hiçbirşey tutamaz.

Hergün dışarıya bırakılan kuşlar için ya da tam olarak bizim posta güvercinleri gibi uçurulan kuşlar için de sorun aynıdır ancak çözüm biraz daha değişiktir.Gerçekten de eksiklerin arzulandığı yetişme dönemi mineral ihtiyaçların da dorukda olduğu zamandır. Bu yüzden güvercinler eksikleri gidermek uğruna her yolu denemeye hazırdır.Pis de olsa herşeyi gagalayacak,özellikle sulu şeylere eğimli olacak, gübreli tarla toprağından yiyeceklerdir. (potasyum klorür gübre % 50 toksik tuz içerir).

Sonuç sulu ishal, morarma ve gübreyle beslenmeden dolayı gençlerin ölümü. Ve amatör tamamen sarsılmış biçimde ” ben mıcır,gaga taşı,granit koydum bilinçli bir şekilde ” dese de bunların tuz içermediğini maalesef unutmuştur. Bu arada % 2 , 3 arası tuz gibi birşey içeren tuz pudraları mevcuttur.Bu şekilde düzenli tuz ihtiyacı sağlanabilir.Ancak aynı kapta mıcır ve kum da olduğu zaman bu pudranın yoğunluğu epeyce artar ve hızla tuz aşırılığına varılır; yavrularda ishal on gün içinde başlar,yuva etrafı cıvık dışkıyla çevrilir ancak hastalıkda olduğu gibi zayıflama yoktur.Çözümü basittir,bu pudra yavru yeme düşene kadar kaldırılır.Dört beş hafta hiçbirşey verilmez ve herşey düzelir.

JP STOSSKOPF

En son Forum Admin tarafından 24/1/2010, 8:40 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi
ademyavuz
ademyavuz
Ad Soyad : Adem Yavuz
Doğum Tarihi : 01/01/80
Forum Kayıt : 04/06/08

Güvercinlerin Tuz İhtiyacı Empty Geri: Güvercinlerin Tuz İhtiyacı

14/7/2008, 5:20 pm
burayı okuyanlar tuz olayını ona göre acıklarlar artıgın:)
tahin
tahin
Ad Soyad : nihat tas
Doğum Tarihi : 10/07/71
Forum Kayıt : 30/12/08

15/1/2009, 3:57 pm
selam yuvanin icine temiz bir kapla tuz koydugum zaman 1-2 gunde su haline geliyor.
ben hergun 2 litre suyun icine 20g tuz katsam ve hergun bunu devam etzem bir zarari olurmu

ben kendim haftada 1-2 gun yere tuz atiyorum deliler gibi yiyorlar.
çiftepeci
çiftepeci
Ad Soyad : umut armutlu
Doğum Tarihi : 23/11/78
Forum Kayıt : 20/11/08

30/1/2009, 6:19 pm
admin paylaşımın bilgilendirmen için tşk sağol emeğine sağlık
Anonymous
Misafir
Misafir

12/4/2009, 11:14 pm
elıne emegıne saglık kardesım
capslock967
capslock967
Ad Soyad : murat sivas
Doğum Tarihi : 27/01/67
Forum Kayıt : 29/11/08

Güvercinlerin Tuz İhtiyacı Empty GÜVERCİNLERDE TUZ İHTİYACI (BU DOĞRUMUDUR)

2/8/2009, 5:56 pm
Güvercinlerde Tuz İhtiyacı

Dr.JP Stosskopfun haziran 1992 tarihli makalesinin dilimize çevirisidir.Yazar metnin kullanılmasını izne bağlı tutmuş olup metnin çevirisi ve yayını için kendisinden izin alınmıştır.

Tuzun yaşam için vazgeçilemez olduğunu herkez bilir.Sodyum klorür;kan sindirim suları,kas dokusu vesaire gibi organik yapı taşlarından sodyum ve klorun kaynağı olarak organizma için gereklidir ve osmos fenomeniyle vücudun sıvı dengesini sağlar.Bu denge iki etkene bağlıdır:Emilmiş su miktarı (tuzsuz olarak) ve yoğaltılmış tuz miktarı. İdeal olan şekil bir tarafta temiz su kabı iken diğer tarafta da bir tuz tası bulunmasıdır. Birçok yetiştiricinin yaptığı budur.Ancak dikkat,öncelikle gerekli ve yeterli tuzu sağlamamız gereklidir. İlkinde güvercinler tuzu aşırı yiyeceklerdir.O halde ilk tuz verişte çok dikkatle gözetimde bulunmamız gerekmektedir.Her aşırılığın organik ağır etkileri olabilir ki ishal,böbrek yetmezliği hatta emilmiş tuzun 5 gramı geçmesi halinde ki bu bir kahve kaşığı kadardır ölüm hali bile görülebilir.Daha sonraları sadece küçük temiz bir kapta her zaman tuz olduğuna gözkulak olmak yeterli olacaktır.Aksi takdirde herşeye yeniden başlamak gerekebilir.
Birçok yetiştirici kümese tüm taşlardan,mıcırlardan, granit parçalarından koyduklarını söylemekteler. Evet ama bunların hiçbirinin tuz içermediğini biliyorlarmı? Bunu anlamak çok basittir…tadına bakın.Aslında tuzun mevcudiyeti bu ürünleri higroskopik hale getirir yani bunlar havadaki nemi sabitleştirir ve yapışkan,macuni bir hal alırlar.Bu demektir ki yukarıda belirtildiği gibi bir kenara içine kilograma iki kahve kaşığı esasına göre tuz katılmış mıcır konmuş temiz bir kabı bırakmak gerekmektedir.Güvercinlerde tuz eksikliği olursa ne olur? Tel örgüde beslenen kuşlar bir parça tuz elde edebilmek amacıyla daha fazla su içmeye başlar ve buna bağlı olarak su bazlı sürgüne yakalanırlar. Bunun sonucunda da fazla su kaybına bağlı zayıflık,vücud erimesi oluşur.Tüyler yumuşaklığını kaybeder ve dikleşir ve kırılganlaşır,eşleşme yavaşlar, yavru kızmaları fenalaşmaya başlar. Otopsi yapılırsa kaslar ıslak görünür,içten sert ve kurudurlar,kalp küçülmüş ve kurumuştur.Bundan birkaç ay önce ben ve genç veterner arkadaşlar üremenin neredeyse sıfıra düştüğü,yavru kızmalarının satılamaz ,zayıf, mutsuz ,kılıksık hale geldikleri büyük bir güvercin üretim merkezini (3000 güvercinlik) gördük.Yetişkinlerde ard arda gelen haftalık beş altı ölüm.zayıflık,kalp küçülmesi ve kirli bir tüy yapısı.Vitamin ve toniklere rağmen tohumların ve yem çeşitlerinin yararı anormal derecede zayıfdı.Devamlı bakım halindeydiler. Bütün bakteriyolojik ve parazitolojik aramalar titizlikle görülmüştü.Yetiştiriciden bölgedeki diğer bir merkezde de aynı sorunlarla karşılaşıldığını öğrendik.Bu dert bakıcının zemini didikleyen güvercinlerin taze bir hayvan dışkısını gagaladıklarını tesbit ettiği güne kadar haftalarca devam etti…Yani litre başına,içme suyuna 2,3 gün 10 gr. Tuz atmayı deneyin. Herşey 24 saatte değişecektir.Daha sonra 1 kilo mıcır içine 15 gr. tuz karıştırın ve herşey düzene girsin.Unutmayın ki yetiştiricinin gözetiminin yerini hiçbirşey tutamaz.
Hergün dışarıya bırakılan kuşlar için ya da tam olarak bizim posta güvercinleri gibi uçurulan kuşlar için de sorun aynıdır ancak çözüm biraz daha değişiktir.Gerçekten de eksiklerin arzulandığı yetişme dönemi mineral ihtiyaçların da dorukda olduğu zamandır. Bu yüzden güvercinler eksikleri gidermek uğruna her yolu denemeye hazırdır.Pis de olsa herşeyi gagalayacak,özellikle sulu şeylere eğimli olacak, gübreli tarla toprağından yiyeceklerdir. (potasyum klorür gübre % 50 toksik tuz içerir).
Sonuç sulu ishal, morarma ve gübreyle beslenmeden dolayı gençlerin ölümü. Ve amatör tamamen sarsılmış biçimde ” ben mıcır,gaga taşı,granit koydum bilinçli bir şekilde ” dese de bunların tuz içermediğini maalesef unutmuştur. Bu arada % 2 , 3 arası tuz gibi birşey içeren tuz pudraları mevcuttur.Bu şekilde düzenli tuz ihtiyacı sağlanabilir.Ancak aynı kapta mıcır ve kum da olduğu zaman bu pudranın yoğunluğu epeyce artar ve hızla tuz aşırılığına varılır; yavrularda ishal on gün içinde başlar,yuva etrafı cıvık dışkıyla çevrilir ancak hastalıkda olduğu gibi zayıflama yoktur.Çözümü basittir,bu pudra yavru yeme düşene kadar kaldırılır.Dört beş hafta hiçbirşey verilmez ve herşey düzelir.
JP STOSSKOPF
Çeviri:Yahya Kemal Yılmaz
capslock967
capslock967

2/8/2009, 5:58 pm
ARKADAŞLAR BU KONU HAKKINDA BİLDİKLERİMİZİ YAZABİLİRMİYİZ DENİYEN VARMIDIR VARSA NETİCELERİNİ YAZABİLİRMİYİZ
redginseng
Ad Soyad : izmirli erdem
Doğum Tarihi : 01/01/69
Forum Kayıt : 30/05/08

2/8/2009, 6:29 pm
Ben seyrekte olsa aklıma geldikçe yemliğe döküyorum ,yiyorlar.Bir arkadasım kaya tuzunu mineralliğe koymuş,canı isteyen gidip yiyor dedi..Faydalıdır heralde yoksa yemezler diye düşünüyorum.saygılarımla
Afyonlu fatih
Afyonlu fatih
Ad Soyad : ahmet fatih
Doğum Tarihi : 20/11/92
Forum Kayıt : 13/05/09

2/8/2009, 8:27 pm
hiç düşünmedim senelerdir kuş besliom hiçde öle bi durum ortaya çıkmadı
capslock967
capslock967

3/8/2009, 8:47 pm
ustalar bu konu hakkında bilgisi olan yokmu kullanıpta gözlemlerini anlatacak birileri yokmu
Hasan OLGUN
Hasan OLGUN
Ad Soyad : Hasan Olgun
Doğum Tarihi : 24/01/73
Forum Kayıt : 05/01/09

3/8/2009, 10:20 pm
capslock967 demiş ki:ustalar bu konu hakkında bilgisi olan yokmu kullanıpta gözlemlerini anlatacak birileri yokmu

Guvercınler tuzu cok sever. Aşırı yerlerse ölürler. Ne zaman yememeleri gerektigini de bilmeden önlerinde tuz olurlsa hepsini yiyip ölürler.

O yuzden guvercınlere tuz verırken dikkatlı olmak gerekir.

Ben kesinlikle yemliklerine tuz koymam. Cunku tuz en dıbe çöker ve en son tuz kaldıgında hepsini bi anda yemelerınden cekınırım.

Peki ne yapıyorum? Kumesın dısında buyukce bı legenın ıcınde kırmızı toprak var. Guvercınler bu kırımızı topragı da cok sevıyor. Ozellikle yem yedıkten sonra mutlaka oraya gıdıp toprak yıyorlar. Taşlıklarına ıyı gelıyor. Ben işte o topraga tuz karıstırıyorum. Böylece iştahları da acılıyor.

Guvercınlerın tuza ıhtıyacları oldugu kesın bılgıdır.

saygılar.
capslock967
capslock967

4/8/2009, 9:39 am
teşekkürler peki nasıl bir tuz vermeliyiz turşuluk için olan irilerindenmi yoksa ince tuzmu vermeliyiz saygılar
BlackJack
BlackJack
Ad Soyad : Fatih Korkmaz
Forum Kayıt : 10/12/08

4/8/2009, 6:50 pm
ince olanı iyotlu oldugundan heralde daha faydalıdır
Hasan OLGUN
Hasan OLGUN
Ad Soyad : Hasan Olgun
Doğum Tarihi : 24/01/73
Forum Kayıt : 05/01/09

4/8/2009, 9:21 pm
Ben normal yemeklerde kullandıgımız iyotlu tuzdan verıyorum. Zararını gormedim.
capslock967
capslock967

5/8/2009, 12:09 am
sağolun arkadaşlar
olcygktp
olcygktp
Ad Soyad : olcay göktepe
Doğum Tarihi : 12/11/86
Forum Kayıt : 28/07/09

5/8/2009, 6:20 pm
bu tuz olayını ben demlenmiş çayın kalan posasına tuz ekip onları karıştırıyorum tabi çok olmamalı ayda bir filan veriyorum
agokmen
agokmen
Ad Soyad : aydın gökmen
Doğum Tarihi : 05/07/64
Forum Kayıt : 31/07/09

19/10/2009, 4:58 pm
Arkadaşlar ben ankaradayım bizde yalama taşı derler şöyle ortası delik silindir ni taş onu bir tabağa otutturuyoruz sonra ıslatıyoruz tabağın dibinde su oluyor sonra ters çevirmek suretiyle kuşlara sunuyoruz anlıyacağınız koyunların ineklerin yalama taşı
ufuk58
ufuk58
Ad Soyad : ufuk
Forum Kayıt : 21/12/09

Güvercinlerin Tuz İhtiyacı Empty GÜVERCİNLERİM DUVARDAKİ KİREÇLERİ YİYORLAR

29/12/2009, 11:47 am
güvercinlerim kireç yiyorlar bişey olurmu zehirlenirlermi
zirvede
zirvede
Ad Soyad : basri güner
Forum Kayıt : 11/12/09

29/12/2009, 2:15 pm
vitamin eksikliği vardır birşey olmaz
saygımar
ufuk58
ufuk58

29/12/2009, 2:23 pm
tamam sağolun toprak tş ne bulsa yiyorlar
karaseytan
karaseytan
Ad Soyad : KARAŞEYTAN
Doğum Tarihi : 06/03/95
Forum Kayıt : 30/08/09

29/12/2009, 3:42 pm
zaten yemesi lazım önlerine toprak koyarsan çok ii olur
ufuk58
ufuk58

29/12/2009, 5:51 pm
koydum bi kap yiyorlar
Anonymous
Misafir
Misafir

22/8/2010, 9:14 pm
tuzu sıcak havada,özelliklede dışarıda güneş altında vermek cok tehlikeli
zaten tuzu fazla kacıran hayvan suya abanıyo sonrada güneşe cıkıp yatıyo
sonra kursak balon kuşları gibi şişmeye başlıyo,ayaklar ve kanatlar tutuluyo sonra toplu olarak ölüm
bizzat yanlış tuz verme suretiyle 10 takım damızlığım bir günde öldü
güneş altında vermeyin yada dışarı salmayın,ayrıca devamlı vermeyenlere tavsiyem cok az miktarlarda vermeleri,cünkü kuş yedikce yiyo
security
security
Ad Soyad : E.Çağatay ÇÖL
Doğum Tarihi : 30/11/83
Forum Kayıt : 12/05/10

22/8/2010, 10:20 pm
haftada 1 defa veya iki haftada 1 defa akşam yemledikten sonra kum kabının içine bir tutam iyotlu sofralık tuz veriyorum bu zamana kadarda hiç bi anormal durumla karşılaşmadım.ancak
olcygktp
arkadaşın dediği gibi demlenmiş çay posası konusunda bana da ankaralı bi arkadaşımın önerisi olmuştu fakat hiç denemedim acaba bu çay posasında kuşların hangi besin maddesi,protein içeriyor bilmiyorum bilgisi olan arkadaşlar açıklarsa çok memnun olurum.
Anonymous
Misafir
Misafir

23/8/2010, 12:20 pm
cay posasında ne var bilmiyorum ama kuşlar deli gibi yiyiyor,yanlız olabilecek sey demirdir diye tahmin ediyorum
1 gün hiç yemlenmemiş kuşlara hem yem hem cay posası koydum denemek için caya gittiler Güvercinlerin Tuz İhtiyacı 3419840488
iyimser_20
Ad Soyad : iyimser_20
Doğum Tarihi : 15/02/84
Forum Kayıt : 24/07/10

31/8/2010, 6:31 pm
ben büyük kalıp halinde olan tuzlardan kaya tuzu veriyorum yavrular bile dışarı çıktığında içgüdüsel olarak gidip yiyor
qüclü2008
qüclü2008
Ad Soyad : MURAT TAŞKIN
Forum Kayıt : 13/11/09

28/9/2010, 1:12 pm
arkadaşlar bende şöle yapıyorum,tuz ihtiyacını karşılamak için çizi kraker veriyorum ama bunu ayda en fazla 1 kez 10 kuşa 1 paket şeklinde uyguluyorum.Çay foshasına qelince qerçekten kuşların severek yediqi birsey ayda 2 veya 3 kez veriyorum.İshale iyi qeliyor ve vitamin etkisi yaptıgını okumuştum...SAYGILARIMLA M.T@$K1n
Anonymous
Misafir
Misafir

13/3/2011, 12:08 am
en guzeli bir avuc tuzlu cekirdek kabugu ama dikkatli olmak lazim bogazina takilirsa yirta bilir
necoli_07
necoli_07
Ad Soyad : nejdet öztaş
Forum Kayıt : 29/01/10

21/9/2011, 7:44 am
agokmen arkadaşımın dediği gibi yalama taşından verebilirsiniz yalnız çok ve her gün olmamak kaydıyla.

Bana sorarsanız ben o delikli kırmızı minarelli yalama taşını bir keser yardımıyla kum haline getirip bir kaba koyuyorum sonrasında 4-5 günde bir 8-10 kuşa bir pet şişe kapağı kadar veriyorum inanın kuşlar bayıla bayıla yiyorlar.

dediğim gibi abartmamak lazım her şeyin fazlası zarar bunu unutmayın.
Similar topics