SOKULMEMIS EKE KUS 411k

Join the forum, it's quick and easy

SOKULMEMIS EKE KUS 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

eric
eric
Ad Soyad : ali demir
Doğum Tarihi : 20/07/76
Forum Kayıt : 06/11/08

SOKULMEMIS EKE KUS Empty SOKULMEMIS EKE KUS

5/12/2008, 3:23 am
SA HERKESE HAYIRLI KUMESLER VE IYI YAVRU ALMA DILEKLERIMLE,

ARKADASLAR BENDE BI CAKMAKLI VAR,IKI KANADI DOGUSTAN YADA ANACLARIN COK KUCUKKEN USTUNE BASMASIYLA SAKAT OLAN BI KUS.
KANADIN TAM EKLEM YERINDEN SAKAT KANADINI SADECE YANA DOGRU ACIYOR,SIRTINA DOGRU GERIYE ACAMIYOR.VE BU KUS HIC UCMAMIS, HIC TAKLA ATMAMIS, HIC SOKULMEMIS.SIMDI SORUMA GELINCE BAZI ARKADASLARIN YAZILARINI OKUYORUM YAVRU SOLE UCURULUR ,BOLE EGITILIR ,SOYLE ACILIR FALAN,OYUNA BOLE GIRER DIYE FALAN.BU SAKAT KUS 1 YASINDA FALAN VE BEN ARADA BIR BUNU ELIME ALIP HAFIFCE YERE ATARDIM,ARADA BIR YERE CAKILIRDI AMA COK DA KOTU DEGIL.SIMDI BEN BU KUSU ELIME ALINCA 30 SANTIMDEN FALAN ELDE TAKLA ATIYOR HATTA BAZEN AYAGIMI YERE VURUNCA SICRAYARAK YERDE TAKLA ATIYOR.BUNU BANA IZAH EDEBILIRMISINIZ.HIC UCMAMIS BI KUS NASIL OLURDA BOLE TAKLA ATAR.BIRDE BEN YARU KUSLARI GUNDE 1 SEFER UCURUYOM KENDI KENDINE OYUNA GIRIYOLAR EXTRA BISEY YAPMIYOM.BAZI ARKADASLAR YAZMIS IYI SEYIS OLCAN,SOLE UCURCAN. BEN HIC BISEY YAPMIYORUM.KUSLAR KENDIKENDINE OYUNA GIRIYOR.BEN SIMDI KANADADA YASIYORUM VE ISTANBULDA YASADIGIM DONEMDE O KADAR KUSCU VARDIKI BIR SURU KUS UCURULURDU.VE COK GUZEL OYUNLU KUSLAR VARDI VE BEN ZANNETMIYORUM KI O KUSLAR EGITIMLE VE SEYISLIKLE O HALE GELSIN.CUNKU O DONEMDE KUSCU OLAN ARKADASLARIM VARDI VE COK BILINCSIZLERDI AMA EN GUZEL KUSLARDA ONLARDA VARDI.O KUSUN KENDI SOYUNDA OLAN BISEY KANINDAN KAYNAKLANIYOR.
Anonymous
Misafir
Misafir

SOKULMEMIS EKE KUS Empty Geri: SOKULMEMIS EKE KUS

5/12/2008, 6:20 am
sana katılıyorum senın dediğin gibi günde bir sefer uçurup oyun söken kuşlar vardı bende de hala var ama ana babası duruyor.bende sabah işe giderken salarım çatıya konarlar hıç uçarken göremezdım kuşları 2 ay sora yuvaya ınemıyen yavrular oluyordu.kuşun içinde olucak yoksa sen ne kadarda uğraşsan bı halt çıkmaz o kuşlardan en ıyı kuş senı uğraştırmadan oyunu söken kuştur.illa seyislik yapıcam dıyenler varsada at filan yetiştirsınler :D
erdem22
erdem22
Ad Soyad : erdem günay
Forum Kayıt : 03/10/08

5/12/2008, 9:06 am
ali bey merhaba. oyun kuşunun sökülmesi konusunda yanlış bilgilere sahip olduğunuzu düşünüyorum. öncelikle kuşun takla atmasıyla oyun yapması ayrı şeylerdir takla oyunun bir parçasıdır ama oyun daha komplike bir olaydır. oyunun içinde perdah fişek sefer taban taklası bağlama taklası gibi kavramlarda mevcuttur. iyi oyun kuşundan bahsedilirken yarışma standartlarında oynayan kuş kastedilir. yani kuşun elde ipte yada herhangibiryerde takla atması iyi oynadığının göstergesi olamaz. ayrıca en az iki saat uçuş standart kabul edilmiş bu esnada 10 dakikada bir sefere gelmesi beklenmektedir. bu durumda kuştan bu performansı alabilmek için yavruluktan itibaren dengeli beslenmeli düzenli antrenman yapmalı ayrıca tüy dönemlerinde dikkatli uçurulmalıdır. birde eski kuşçular bilinçsizdi demişsiniz. evet bilinçsizdi hiç özen göstermeden güzel oyunlar yakalanabiliyordu. o bilinçsiz kuşçuların bilinçsiz antrenmanları bilinçsiz eşleştirmeleri yüzünden şu anada oyun kuşu efsaneler arasına girdi ve nizami oynayan kuş yok denecek kadar az kaldı. eğer hiç özen göstermeen kendi kendine yukarıda bahsettiğim şekilde oynayan kuşunuz varsa lütfen değerini biliniz.
Anonymous
Misafir
Misafir

5/12/2008, 10:52 am
bende var öle kuş ama özensızlıkten değil sabah işe gidiyorum akşam geldığımde hava kararmış oluyor mecburen akşama kadar dışarıda kalıyorlar akşamda yuvaya giriyolar 2-3 ay gibi bi surede yavrular sökuluyor en sevdiğim yanlarıda bu zaten hiç uğraştırmıyolar benı
eric
eric
Ad Soyad : ali demir
Doğum Tarihi : 20/07/76
Forum Kayıt : 06/11/08

6/12/2008, 1:21 am
erdem kardesim selamlar hayirli kumesler.sunu bilmeni isterim ben amatorce zevk icin kus besleyen birisiyim.acik soylemeliyimki cok anlamam kustan,ama bazi fikirlerim var kendime gore.simdi takla oyunun bi parcasi demissin dogrudur katiliyorum.ama sundanda adim gibi eminimki o benim sakat kusum saglam olsaydi o dedigin butun oyun hareketlerini yapardi.
ve bunu ben kusa veremem kendisi yapar. simdi siz tutupda donek veya kelebek cins bir kusa perdah,fisek, taban ve baglamayi veremezsiniz onlar kendi turlerinin ozelliklerini yaparlar dimi.simdi takla cins kuslarda kendi turunun oyun hareketlerini yapar.bunu kimse degistiremez.yetistirici sadece kusa ucma pratigi verebilir.tamam sunada katiliyorum iyi besleme,temizlik,hastalikla mucadele bunlarda yetistiricini elinde.bunlarda kusa extra bisey katmaz.ama sunu gozlemledim kumesin konumu cok onemli.nasil derseniz ornek olarak benim bi arkadasim evi ve kumesi yuksek agaclarin arasinda,dolayisiyla kus seferini duzgun yapamiyor ancak havada oynuyordu.simdi kuslari bana verdi ve benim ev ve kumesin alani cok acik ve havada oynayan kusun bi tanesi yavas yavas dama gelmeye basladi diger bitaneside kumesin onunde 1 bucuk metreden fiseklemeye basladi ama sefer
sayisi az.simdi ben gunde 1 sefer ucuruyorum seferi cogalirmi azalirmi kusun kendi elinde.
birde su standart oyun konusuna gelince,bana sacma geliyor kus 10 dakkada bir sefere gelmesi falan her seferde 10 takla atmasi veya taban ve baglama takla atmasi hic bir kus bunlari her seferinde yapmaz, illaki seferleri farkli farkli olur ve farkli zaman dilimide olur,yani 3 dakkada bir seferede gelebilir 15 dakkada da gelebilir bazen 2 sefer ust ustede gelebilir hatta dahada fazla.sen bole bi kusu degistirebilirmisin? simdi yarisma standartlari ayri bisey orda puanlama yaptiklari icin belli bi standart koymak zorundalar.ama sundanda adim gibi eminim bi cok yetistiricini elinde o standartta olmayan ama daha cok zevk veren kuslar vardir.ha bide ben sunada katilmiyorum deniliyorki takla cinsi kirlidi,soyu yoklodu,kayboldu,eski kuslar yok gibisinden bir cok soylentiler oluyor.istanbul umraniyede yuzlerce kuscu var,ben suan kanadadayim ama kardesimle gorusuyorum umraniyede ve cok super kuslarin oldugunu ve hemen hemen her kuscuda super kuslarin oldugunu duyuyorum.ve anadoluda kimbilir daha ne super kuslar vardir bundan eminim.saygilar
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

6/12/2008, 7:22 am
erdem22 demiş ki:ali bey merhaba. oyun kuşunun sökülmesi konusunda yanlış bilgilere sahip olduğunuzu düşünüyorum. öncelikle kuşun takla atmasıyla oyun yapması ayrı şeylerdir takla oyunun bir parçasıdır ama oyun daha komplike bir olaydır. oyunun içinde perdah fişek sefer taban taklası bağlama taklası gibi kavramlarda mevcuttur. iyi oyun kuşundan bahsedilirken yarışma standartlarında oynayan kuş kastedilir. yani kuşun elde ipte yada herhangibiryerde takla atması iyi oynadığının göstergesi olamaz. ayrıca en az iki saat uçuş standart kabul edilmiş bu esnada 10 dakikada bir sefere gelmesi beklenmektedir. bu durumda kuştan bu performansı alabilmek için yavruluktan itibaren dengeli beslenmeli düzenli antrenman yapmalı ayrıca tüy dönemlerinde dikkatli uçurulmalıdır. birde eski kuşçular bilinçsizdi demişsiniz. evet bilinçsizdi hiç özen göstermeden güzel oyunlar yakalanabiliyordu. o bilinçsiz kuşçuların bilinçsiz antrenmanları bilinçsiz eşleştirmeleri yüzünden şu anada oyun kuşu efsaneler arasına girdi ve nizami oynayan kuş yok denecek kadar az kaldı. eğer hiç özen göstermeen kendi kendine yukarıda bahsettiğim şekilde oynayan kuşunuz varsa lütfen değerini biliniz.

katılıyorum dogru analiz etmişiniz
Anonymous
Misafir
Misafir

6/12/2008, 9:09 am
ali bey süper kuşların olduğunu duyuyorum demişsiniz bu süper kuş anlayışı kişiden kişiye değişir.örnek bizim komşu bunun kuş dama geliyo metre fişek çekıyo 1 tane takla atıp gidiyor buadama göre bu kuş süper çünki daha iyisini görmemiş :D bide yarışma standartlarına gelince bence kuralların değişmesi lazım dediğiniz gibi her kuş dakkada bi sefere gelmez o kısma sonuna kadar katılıyorum kuş vardır 2 sat uçar sık sık sefere gelir bi de 6 saat uçan kuş vardır dakkada bı gelir sefere uzun uçtuğu için sefer aralarını açar pekı bu 6 saat uçan kuşmu kabul görür yarışmada 2 saat uçan kuşmu bunu merak edıyorum???
erdem22
erdem22
Ad Soyad : erdem günay
Forum Kayıt : 03/10/08

6/12/2008, 8:33 pm
arkadaşlar oyun kuşu kırılmıştır. bunun tersini kimse söylemesin. süper kuşlar var diyorsunuz keşke olsa keşke herkesin elinde olsa. ama maalesef yok olsa da çok az. bilinçsiz yetiştirici çok fazla. kostüm merakı almış başını gidiyor. herkes benim kuşum iyi diyor. para hırsı birçok yetiştiriciyi esir almış durumda. yani sizin anlayacağınız oyun kuşu yavaş yavaş yok oluyor. bu çok ciddi bir problem ve kimseninde umurunda değil. ben buna üzülüyorum. standart oynayan kuş senin elinde var mı derseniz. bende de yok . olsada uçursam. oyun sevdası hep arayış içinde olmayı gerektirir. elimizde olanın bulabildiğimizin en iyisini beslemeye gayret ediyoruz. her yetiştiricinin düzenli soy takibi yapması damızlık kümesinin ayrı olması ve damızlık kümesine girme şartlarının çok çok ağır olması lazım kötü kuşların uçurularak elenmesi şart. sabırlı ve uzun bir süreçten sonra ancak bir sonuca yaklaşmak mümkün. oyun kuşuna ömür yetmez takip ettiğiniz soyu oğlunuza torununuza devretmeniz ve onuda bu bilinçle yetiştirmelisiniz. dedenizden 50-100 yıllık bir damar teslim almak istemezmiydiniz? standartlara gelince yarışma standartlarını ben belirlemedim bu standartlar yıllar süren emeklerin sonucunda belirlenmiş standartlardır. elimizdeki kuşlar standartlara uymuyorsa tabiki standartlar saçma gelir. 10 dakikada bir sefer standardı tabiki olamaz kuşun kanadında saatmi var bakıp ona göre gelecek. bazen 5 dakikada gelir bazen 15 dakikada. ama 6 saat uçan kuş 10 dakikada bir sefere gelirse zaten helak olur. işin ortası bulunmalı izleyen kişiler nerde kaldı bu kuş dememeli. sık sefer uzun fişek bol takla taban taklası bağlama taklası inerken taklalı yada harmanlı iniş, bunların hepsini tek kuşta toplamak imkansıza yakındır. toplarım diyeninde alnından öperim. ancak bu özelliklere nekadar yaklaşırsak oyun kuşunu gelecek nesillere okadar iyi teslim ederiz. sonuçta herkes tutturmuş bir yol gidiyor. herkesinki yol ama kimisi doğru kimisi eğri. oyun kuşu için en hayırlısı hangisiyse o doğru olsun. kalın sağlıcakla.