hünkarilerle ilgili münazara 411k

Join the forum, it's quick and easy

hünkarilerle ilgili münazara 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

hünkarilerle ilgili münazara

+6
KARAHANLI_81
KİRMASTİLİ
ankaralı
fethi
Forum Admin
sdtsword
10 posters
sdtsword
sdtsword
Ad Soyad : Sedat Kılıç
Doğum Tarihi : 14/03/78
Forum Kayıt : 08/07/08

hünkarilerle ilgili münazara Empty hünkarilerle ilgili münazara

7/7/2009, 9:11 am
bildiniz üzre hünkaride 2 çeşit var biri yerli hünkari biri yabancı hünkari.
yerli hünkari osmanlıdan bizlere kalan yani bizim saf ırkımız. yabancı hünkariyse avrupada geliştirilmiş avrupa hünkari, orjinal hünkari olarak geçiyo. bu orjinallik kime veya neye göre orjinallik? bu ırkı yaratan önce Allah sonra bizim ecdadımız adamlar bizden almış kuşu modifiye etmiş kuş olmuş orjinal hünkari diye biliyorum ben.sitelerde hünkari açıklamasında dünyadaki en nitelikli ırk olarak orjinal(avrupa) hünkariler gösteriliyo.bana görede avrupa hünkariler yerlilerden daha güzeller vucüt yapıları renk desen ahenkleri göğüs gül ve gaga yapılarıyle kısacası her yönüyle yerlilerden daha üstünler bu durumda demekki hünkarilerde en nitelikli ırkı keşfeden de osmanlı değil avrupalı olmuştur.benim merak ettiğim acaba avrupa hünkari dediğimiz orjinalleride osmanlı üretmiş olabilirmi orjinaller bizden oralara gitmiş ve zamanla anadoluda ırk tükenmeye yüz tutmuş olabilirmi? sonralarıda oralardan tekrar bize getirilmiş olabilirmi? yani acaba bizim olanı bize gerimi verdiler yoksa bizim olana katkı sağlayıp dahada geliştirip, güzelleştirip ırka yeni bi yüzmü kazandırdılar?
haklıya hakkını verelim orjinal (avrupa) hünkari die bilinen ırk osmanlınınmıdır yoksa avrupalınınmıdır?
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

hünkarilerle ilgili münazara Empty Geri: hünkarilerle ilgili münazara

7/7/2009, 9:17 am
bizimkine yerli avrupanınkine orjinal denmesinin sebebi

fiziksel özellikleridir avrupadakiler bozulmamıştır bizdekiler kırılmıştır ufalmıştır gaga uzamiştır
sdtsword
sdtsword

7/7/2009, 9:35 am
yani avrupa hünkari die geçen hünkariler bizim hünkarilerimiz öylemi. onlar oynama yapmamışlar kuşlarla bizim hünkarilerimizin korunmuş hali onlar diyosun.benim bildiğimde bizdeki yerli hünkariler, hünkarinin orjinal hali. onları alıp değişik çaprazlamalarla sıfır gaga avrupa hünkarileri üretmişler die biliyorum ben
fethi
fethi
Ad Soyad : Fethi
Doğum Tarihi : 24/02/63
Forum Kayıt : 30/03/08

8/7/2009, 12:25 pm
Sedat bey, avatarında kullandığın Hünkarinin aynı renk yerlisini ben sitelerde gördüm. Güvercin sitelerini araştırdığında orjinal dediğin hünkarilerin hepsinin renk olarak benzeri yerlilerde de var. Buradaki fark boyut ve gaga ile ilgili ! Yurtdışındaki ırklarda boyut ve gaga farkı var. Yavrularını bakma özelliklerini de karşılaştırırsak amatör meraklılar için en sağlıklısı; yerli ırkın, özelliklerini taşıyan bireylerini bulup çoğaltmalarıdır, diye düşünüyorum.
sdtsword
sdtsword

8/7/2009, 12:50 pm
haklısın abi bende yerli ırk yetiştiriyorum biliyosun ama imkan olsa sıfır gaga olanlardanda beslemeyi çok isterim onlar nitelik ve nicelik olarak bence daha güzeller benim öğenmek istediğim sıfır gaga hünkari bizim hünkarilerimizmi değilmi osmanlının ürettiği hünkari hangisi? sıfır gagaları iri olanları osmanlımı üretmiş yoksa avrupalımı eğer sıfırlar bizim kuşlarımızsa gerçekten yazık etmişiz adamlar kendilerine mal ediyolar kuşları biz bile avrupa hollanda almanya hünkari diyoz kuşlara
ek olarak abi avatardaki kuşu bulcam inş. senden aldığım mavi kanatla benim sarı dişiyi eşledim mavi kanat erkekle sarı dişiden altuni hünkari çıkıyomuş öyle okudum biyerde inş. öyle olur:)
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

8/7/2009, 1:54 pm
sdtsword demiş ki:yani avrupa hünkari die geçen hünkariler bizim hünkarilerimiz öylemi. onlar oynama yapmamışlar kuşlarla bizim hünkarilerimizin korunmuş hali onlar diyosun.benim bildiğimde bizdeki yerli hünkariler, hünkarinin orjinal hali. onları alıp değişik çaprazlamalarla sıfır gaga avrupa hünkarileri üretmişler die biliyorum ben

sıfır gaga yapamakmı kolay bozmak mı az duşun cevabı zaten açık
sdtsword
sdtsword

9/7/2009, 6:37 am
sıfır gaga yapmak daha zorda, hangisinin daha zor yapıldığı benim sorumu cevaplamıyo. sıfır gaga hünkariler bizimmi avrupalınınmı bunu soruyorum.sen bizim olduğunu söylüyosun benim bildiğimde avrupada yapıldığı aslını öğrenmek istiyorum.senin dediğin mantıklı ama şöylede düşünmek lazım bizim koruyamadığımız bi ırkı o dümbükler nasıl korumuş
ankaralı
ankaralı
Ad Soyad : metin demirçin
Doğum Tarihi : 07/06/71
Forum Kayıt : 06/02/09

9/7/2009, 7:02 am
degerli arkadaşlar hünkari kuşu saraylarda bakılanlar en nitelikli olanlardı ......manisa ve izmir yöresinde çok iyisi çıktığı zaman istanbula saraya ğötürülür karşılığında değerli hediye ve para alınırmış........ hünkari kuşları o dönem çok kıymetli imiş ........sarayın elit tabakası ve padişah bakabiliyormuş o dönemlerde ..........yeniçeri ayaklanmasında ilk yağmalanan hünkari kuşları olmuş bu kadar iyi kuşu bir araya toplayıp daha iyileri çıkıp ırk gelişimi olmuşken faciaya bakın ..........bu kuşların bizim acımızdan şansız bir tarafıda kurtuluş şavaşı sırasında izmir ve manisadan halkın yiyecek sıkıntısı çektiği kötü zamanlarda ağırlık yunan askerlerinin oluşturduğu düşman askerlerince iyileri kimi zaman para ile kimi zaman yağmalanarak yurt dışına çıkarılmıştır.......... bu olaylara şahit olmuş manisalı bir amca tv de anlatmışdı yıllar önce....... kuşlara vermeye bir avuç darı bile bulamıyorduk yunan askerleri bir hünkariye bir avuç altın veriyordu daha önce böyle kuş ğörmemişlerdi ne var ne yok toplayıp ğötürdüler şimdiki kuşlar ğötürülenlerin yanında kuş değil dediğini hatırlıyorum .....iyilerinin seçe seçe ğötürülüp daha iyileri doğal olarak ırk gelişimi sağladılar bizim asıl olan kuşlarımız onlar naçizhane hünkari besleyen arkadaşlar yurt dışındakilerden beslemelerini isterim........ yorum sizin avrupalıların katkısı ne olabilir bu kuşa.....sayğılar
sdtsword
sdtsword

9/7/2009, 12:12 pm
hünakri büyük emek isteyen bi kuş türü yetiştirilmesi oldukça zor.bu türe bizim olana sahip çıkmamız lazım ama ne yazıkki para hemen hemen herkes için öncelikli.avrupadan getirtilen hünkarilerimiz çok yüksek paralara satıldıkları için bizler gibi bu ırka gönül vermiş insanlar ancak uzaktan izleyebiliyor bu kuşları
fethi
fethi

10/7/2009, 8:22 am
Mavi kanat ile sarı dişiyi eş yapman çok iyi olmuş. Hem boy yönünden hemde renk olarak güzel yavrular çıkar diye umuyorum.

Osmanlı hünkarileri sıfır gaga değillerdi, öyle olsaydı bakıcı bulundurma zorunluluğu olurdu. Okuduğumuz yazıların hiç birinde Osmanlı Hünkarilerinin bakıcılara baktırıldığına rastlamadım.
ankaralı
ankaralı
Ad Soyad : metin demirçin
Doğum Tarihi : 07/06/71
Forum Kayıt : 06/02/09

10/7/2009, 8:45 am
fethi demiş ki:Mavi kanat ile sarı dişiyi eş yapman çok iyi olmuş. Hem boy yönünden hemde renk olarak güzel yavrular çıkar diye umuyorum.

Osmanlı hünkarileri sıfır gaga değillerdi, öyle olsaydı bakıcı bulundurma zorunluluğu olurdu. Okuduğumuz yazıların hiç birinde Osmanlı Hünkarilerinin bakıcılara baktırıldığına rastlamadım.
bangoda sıfır gagadır ve osmanlıda sevilerek bakılmış bir ırktır
sdtsword
sdtsword

10/7/2009, 11:31 am
fethi demiş ki:Mavi kanat ile sarı dişiyi eş yapman çok iyi olmuş. Hem boy yönünden hemde renk olarak güzel yavrular çıkar diye umuyorum.

valla abi 5 gün kapattım sarı dişiyle mavi erkeği birbirlerini yediler:D hoşlanmadılar birbirlerinden çıkardım bende hayvanları sarı sarı erkekle gün boyu çiftleşiyo mavi erkekte bakıcılardan biriyle.olmadı sevenleri ayırmamak lazım:D
KİRMASTİLİ
KİRMASTİLİ
Ad Soyad : Hüseyin
Doğum Tarihi : 17/11/78
Forum Kayıt : 30/05/08

3/12/2009, 9:22 am
selamlar fethi arkadaşım yaptığın yorumları okudum saygı duyarım ama neden bu kadar yıkıcı şekilde bu kuşları eleştirdiğini anlayamadım.
fethi
fethi

7/1/2010, 5:24 pm
Eleştirmiyorum, yanlış anlaşılmış olabilir. Görsel olarak tabiki ithal olanlar daha nitelikli. Ben amatör meraklıların yerli ırkı beslemelerini savunuyorum. Uçumları ve yavru bakmaları açısından diğerlerinden daha zahmetsiz olduklarını düşünüyorum. Yurtdışındaki siteler araştırıldığında hem orjinal dediğiniz büyük yapılı hünkariler hemde bizim yerli dediğimiz küçük boyutlu Hünkarilerin sitelerine rastlarsınız. Demekki ikiside orjinal ama düşünün yabani Kurt var birde Alman Kurt köpeği var. İthal olan Hünkariler Osmanlının yetiştirdiği ırkın üzerinde çalışılarak geliştirilen bir ırktır. Tabiki daha görsel ve boyut olarak daha göz doldurucular. Yeri müsait olup bakıcı bakabilenler İthal olanlardan, daha kısıtlı yere sahip olan bizim gibi balkon kuşçuları yerlilerden yetiştirsinler diye düşünüyorum. Ben kuşlarımı hergün uçuruyorum, yaklaşık bir saat bulutta uçuyorlar. Hünkarinin uçarken görüntüsü paraları görmeye değer...
fethi
fethi

7/1/2010, 5:28 pm
ankaralı demiş ki:

Ama Bangolar kendi yavrularını bakabiliyorlar!
fethi
fethi

7/1/2010, 5:30 pm
ankaralı demiş ki:

Ama Bangolar kendi yavrularını bakabiliyorlar!
KARAHANLI_81
KARAHANLI_81
Doğum Tarihi : 23/02/80
Forum Kayıt : 04/08/09

8/3/2010, 12:42 pm
allah aşkına,avrupa hünkarisinin nesi güzel anlamadım! göz var nizam var,gagası bile olmayan,garip görünüşlü,kendi yavrusunu bile besleyemeyen,yerdeki yemi bile yemekte zorluk çeken bir kuşun güzelliğinden mi bahsediyorsunuz? ben avrupa hünkarisini gördüğüm zaman,sadece üzüntü duyuyorum,insan oğlunun dizayn ettği bir ucubeye benziyor,yazık o hayvanlara,kaçırdığınız zaman eğer başka bir kümese inmezse,muhtemelen açlıktan ölecek olan bir kuştan bahsediyoruz.ama bizim hünkarimizin güzelliğine tek kelime edemem,ben taklacı türleri besleyen birisi olarak kümesimde en az bir çift yerli hünkari beslemeyi düşünüyorum...
missab
missab
Ad Soyad : imdat kaya
Forum Kayıt : 23/08/08

8/3/2010, 8:14 pm
Sayın arkadaşım, bence bu muhteşem güzelliği yanlış yorumluyorsun. Bu tartışılan konuyu Sevgili hünkari emekçisi Tayfun Beyin yazısı yeterince açıklığa kavuşturuyor. Bu açıklayıcı yazı içinde üstada teşekkürler.

Değerli Arkadaşlar,

Üncelikle gösterdiğiniz ilgi ve destek için çok çok teşekkürler,

Son 3 seneye kadar Hünkari için çabamda yalnız iken ,bu günkü ilgi
son derece memnuniyet verici.

Türkiye çapında dağıtılan ve yurtdışı Hünkari derneklerine de gönderdiğim Hünkari(sultanların güvercini) takvimi ırkımızın.daha yaygın tanınmasında büyük rol oynadı.

Ayrıca çok önemsediğim husus yurtdışında başkalarının sahiplenmeye çalıştığı ırkımıza bizim ırkımızdır,sahibi biziz mesajının 2006 hünkari takvimi ile verilmesidir.

Kaç cins Hünkari var sorusu çok yaygın, yorumum ,
Dünyada tek bir Hünkari cinsi vardır .Yaratıcısı, güvercin tutkusunu 4 kıtadaya yayılan topraklarındaki güvercinleri toplayarak, kendine has güvercin yaratma sevdası taşıyan Osmanlı Sultanlarıdır.Bu çabanın sonunda elde edilen ilk hünkariler müthiş beğeni görmüş ve geliştirme süreci devem etmiştir.Bu geliştirmelerin yapıldığı merkezde memleketim Manisadır.
Doğada olmayan ,kültür ırkı olan Hünkariler Osmanlının çöküşünden sonra ülkemizde sahipsiz kalmış ve kaybolmaya yaklaşmıştır.Çünkü özel bir ırk olduğundan bakımıda özel ilgi ve beceri istemektedir.
Ancak Sultanlarımızın hediye ettiği avrupalı güvercinseverler Hünkarinin olağanüstü niteliklerinden çok etkilenmiş ve Ülkemizde duran Hünkariyi daha güzelleştirme çabalarına avrupalılar devam etmiştir.

Avrupa ve amerikada yapılan güzelleştirme çalışmaları ,renk.desen özelliklerine hiç bir şey katmaz iken ,kafa ve gaga yapıları african owl cinsi güvercinler ile kırılarak geliştirilmiştir.Gagalar küçülmüş,kafalar büyümüştür.
Ayrıca salmalarda beslenerek korunması ve özel beslenme programları Hünkarinin daha iri olmasına uçuş yeteneğinin azalmasına sebep olmuştur.
Hünkari yavrulktan itibaren serbest yetişirse uçma yeteneğini kazabilmektedir.
Avrupada derece yapan Hünkarilerimin yavrularını posta ve kelebek'ler ile mükemmel uçurabiliyorum.
African owl Osmanlınında Hünkari oluşturma sürecinde değerlendirdiği bir ırk olup geliştirme sürecinin devam etmesi ile bugün Alman ,Hollanda Hünkarisi diye tanımlanan niteliklere ulaşılmış olacak idi.

Sonuç olarak:tek bir HÜNKARİ ırkı vardır ve sahibi biziz diğerleri aslı belli olan ırkın geliştirilmesidir.

HÜNKARİ 'ye uluslararası anlamda sahip çıkmamız için yapmamız gereken;

1)Tüm avrupa veAmerikada Orientall frill adı altında Hünkari dernekler var iken ülkemizde Hünkarinin anavatanında bu eksiği kapamak ve Hünkari derneği kurmaktır.
2)Avrupa ve Amerikalı güvercinseverler Hünkari'mizi sahiplenmeye çalışırken biz yerli ,yabancı Hünkari tanımlarını bırakıp tüm hünkarileri benimseyip,sahiplenmeliyiz.

Saygılarımla,

Tayfun Küçükoğlu
antepli2757
antepli2757
Ad Soyad : murat sentürk
Doğum Tarihi : 02/10/67
Forum Kayıt : 15/12/08

27/9/2010, 7:38 pm
missab demiş ki:Sayın arkadaşım, bence bu muhteşem güzelliği yanlış yorumluyorsun. Bu tartışılan konuyu Sevgili hünkari emekçisi Tayfun Beyin yazısı yeterince açıklığa kavuşturuyor. Bu açıklayıcı yazı içinde üstada teşekkürler.

Değerli Arkadaşlar,

Türkiye çapında dağıtılan ve yurtdışı Hünkari derneklerine de gönderdiğim Hünkari(sultanların güvercini) takvimi ırkımızın.daha yaygın tanınmasında büyük rol oynadı.

Ayrıca çok önemsediğim husus yurtdışında başkalarının sahiplenmeye çalıştığı ırkımıza bizim ırkımızdır,sahibi biziz mesajının 2006 hünkari takvimi ile verilmesidir.

Dünyada tek bir Hünkari cinsi vardır .Yaratıcısı, güvercin tutkusunu 4 kıtadaya yayılan topraklarındaki güvercinleri toplayarak, kendine has güvercin yaratma sevdası taşıyan Osmanlı Sultanlarıdır.Bu çabanın sonunda elde edilen ilk hünkariler müthiş beğeni görmüş ve geliştirme süreci devem etmiştir.Bu geliştirmelerin yapıldığı merkezde memleketim Manisadır.
Doğada olmayan ,kültür ırkı olan Hünkariler Osmanlının çöküşünden sonra ülkemizde sahipsiz kalmış ve kaybolmaya yaklaşmıştır.Çünkü özel bir ırk olduğundan bakımıda özel ilgi ve beceri istemektedir.
Ancak Sultanlarımızın hediye ettiği avrupalı güvercinseverler Hünkarinin olağanüstü niteliklerinden çok etkilenmiş ve Ülkemizde duran Hünkariyi daha güzelleştirme çabalarına avrupalılar devam etmiştir.

Avrupa ve amerikada yapılan güzelleştirme çalışmaları ,renk.desen özelliklerine hiç bir şey katmaz iken ,kafa ve gaga yapıları african owl cinsi güvercinler ile kırılarak geliştirilmiştir.Gagalar küçülmüş,kafalar büyümüştür.
Ayrıca salmalarda beslenerek korunması ve özel beslenme programları Hünkarinin daha iri olmasına uçuş yeteneğinin azalmasına sebep olmuştur.
Avrupada derece yapan Hünkarilerimin yavrularını posta ve kelebek'ler ile mükemmel uçurabiliyorum.
African owl Osmanlınında Hünkari oluşturma sürecinde değerlendirdiği bir ırk olup geliştirme sürecinin devam etmesi ile bugün Alman ,Hollanda Hünkarisi diye tanımlanan niteliklere ulaşılmış olacak idi.

Sonuç olarak:tek bir HÜNKARİ ırkı vardır ve sahibi biziz diğerleri aslı belli olan ırkın geliştirilmesidir.

1)Tüm avrupa veAmerikada Orientall frill adı altında Hünkari dernekler var iken ülkemizde Hünkarinin anavatanında bu eksiği kapamak ve Hünkari derneği kurmaktır.
2)Avrupa ve Amerikalı güvercinseverler Hünkari'mizi sahiplenmeye çalışırken biz yerli ,yabancı Hünkari tanımlarını bırakıp tüm hünkarileri benimseyip,sahiplenmeliyiz.

Saygılarımla,

Tayfun Küçükoğlu

Ellerine saglik arkadasim sana katiliyorum sahiplenmek lazim tabiki hünkarilerle ilgili münazara 3167858558
fuatkara57
fuatkara57
Ad Soyad : fuat kara
Forum Kayıt : 13/11/10

7/12/2010, 8:53 pm
arkadaşlar bu iş sadece hünkari kuşu ile kalmıyo, ankara tavşanını avusturalyadan alıp geldik
bu gün kangal köpeğini amerikalılar nijaryada çitalara karşı kullanıyor,dünyanın en iyi koku alan av köpeği (çatalburun) bizde ama çoğumuz bilmiyo ayrıca bir çok değerlerimiz elden gidiyo(lokum,hacıvatla karagöz gibi)ama biz kuç severler olarak üzerimize düşen görev hünkariye sahip çıkıp onu yetiştirmek diye düşünüyorum,en azından mardin kuşu kadar bakmalıyız ona saygılarımla
antepli2757
antepli2757
Ad Soyad : murat sentürk
Doğum Tarihi : 02/10/67
Forum Kayıt : 15/12/08

10/12/2010, 9:41 pm
fuatkara57 demiş ki:arkadaşlar bu iş sadece hünkari kuşu ile kalmıyo, ankara tavşanını avusturalyadan alıp geldik
bu gün kangal köpeğini amerikalılar nijaryada çitalara karşı kullanıyor,dünyanın en iyi koku alan av köpeği (çatalburun) bizde ama çoğumuz bilmiyo ayrıca bir çok değerlerimiz elden gidiyo(lokum,hacıvatla karagöz gibi)ama biz kuç severler olarak üzerimize düşen görev hünkariye sahip çıkıp onu yetiştirmek diye düşünüyorum,en azından mardin kuşu kadar bakmalıyız ona saygılarımla
hünkarilerle ilgili münazara 3167858558 hünkarilerle ilgili münazara 745452271
Veteriner Hekim
Veteriner Hekim
Ad Soyad : Mustafa DÜLGER
Forum Kayıt : 27/12/12

27/12/2012, 11:49 am
missab demiş ki:Sayın arkadaşım, bence bu muhteşem güzelliği yanlış yorumluyorsun. Bu tartışılan konuyu Sevgili hünkari emekçisi Tayfun Beyin yazısı yeterince açıklığa kavuşturuyor. Bu açıklayıcı yazı içinde üstada teşekkürler.

Değerli Arkadaşlar,

Saygılarımla,

Tayfun Küçükoğlu

Tayfun Küçükoğlu kardeşim bu olaya net bir açıklık getirmiş.. Ağzına eline emeklerine sağlık..

2002 yılında ilk defa karşılaştığım hünkari güvercini, o yıllarda yeni yeni Türkiye'ye sokulmaya başlamış ve adı ALMAN AZMANI olarak pazarlarda kuşçularda satılıyordu.. Hemde dudak uçuklatan fiyatlara...

Aşık olduğum bu kuşları araştırmaya karar verdik ve Antalya'dan kuşsever kardeşim Yusuf ÇILGIN ve kuş emekçisi TURGAY abim ile aylarca süren araştırmalar yaptık.. İngiltere'deki müze kayıtlarına kadar..

Kuşların ALMAN AZMANI olmadığı, asıl adının HÜNKARİ olduğu ve Manisa Şehzade sarayında 16. yy larda yetiştirilip asalet simgesi olarak diğer ülke bürokratlarına hediye edildiğini öğrendik ve o gün karar verdik bu ismi değiştirmeye..

Yusuf kardeşimin topladığı hünkariler ile başladık.. Yıllar süren seleksiyon ve özenli bakım ile oluşturduğumuz damarları dağıttık ve kurduğumuz siteler ile Hünkarileri tanıtmaya çalıştık..

Yıllardır ara verdiğim kuş yetiştiriciliğine yeniden dönüş yapıyorken bu siteyle karşılaştım ve şimdi gelinen noktayı görünce sevincim bir kat daha arttı..

Arkadaşlar, bu güvercinler bizim... Ama bizim demek yetmiyor... Arkadaşlarımızın dediği gibi ana kök, ana damar 16. yy dayanan Osmanlı Şehzade Sarayında yetişendir.. Ondan sonrası seleksiyon ile kimisi iyi yönde olmak üzere yurt dışında değiştirilmiş, kendi zevklerine görsellik anlayışına göre değiştirilmiş, yada ülkemizde özensiz bakım ve kırılma sonucunda negatif seleksiyona uğrayarak bozulmaya gitmiştir...

Bize düşen bu ırkı olumlu olarak getiştirmek ve sahip çıkmaktır.. Bu uğurda emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum....

Önemli olan