Posta Güvercini Yarışları 411k

Join the forum, it's quick and easy

Posta Güvercini Yarışları 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Posta Güvercini Yarışları

+23
asparaside
sabotic
hasankoc
şahin_-55
BaRbArOs
guvercinurfa
Talha
deli_fisek03
xxx
GNR_59
surkentli21
cemal kara
osman ay
halkalı
halit
ferhat gülpamuk
OĞUZKO
ademyavuz
kuscumehmet
Forum Uzman
Haso
ksklecan26
Forum Admin
27 posters
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

Posta Güvercini Yarışları Empty Posta Güvercini Yarışları

27/3/2008, 10:34 am
POSTA GÜVERCİNİ YARIŞLARI

Posta güvercinleri soylarındaki genetik yapıya göre belli mesafeleri daha iyi uçabilirler. Bu özellikleri bakımından kabaca kısa, orta ve uzun mesafe uçucuları olarak 3 gruba ayrılarak değerlendirilirler.

Kısa mesafe uçanlar: 100 – 300 km. arası uçan kuşlardır. Bunlar “vites” olarak adlandırılmaktadır.
Orta mesafe uçanlar, 300 – 600 km. arası uçanlardır.
uzun mesafe uçanlar, 600 – 1200 km. arası uçanlardır. Bunlar da “maraton” olarak adlandırılırlar.

Kuşun hangi mesafede başarısı daha iyi ise o mesafede yarışa sokulması gerekmektedir. Bir de “all round” olarak bilinen ve bütün mesafeleri iyi uçabilen kuşlar bulunmaktadır. Maraton uçuşlarında kuşlar 12 – 14 saat arası uçmaktadırlar. Bu tür bir uçuş sırasında ortalama 1000 km.yi 11 saatte kat etmektedirler. Gece bile uçan kuşlar olduğu gibi uçuş sırasında mola verip dinlenen kuşlarda olmaktadır. Güvercinin uçtuğu mesafe harcanan zamana bölünerek hızı bulunur ve böylece hangi güvercinin en yüksek hıza ulaştığı saptanır. Saatteki hızları 90 – 145 km. arasında değişebilmektedir.

Posta güvercini yarışları ülkemizde bu alanda etkinlikler sürdüren dernekler aracılığı ile düzenlenmektedir. Bu tür dernekler başta İstanbul olmak üzere ülkemizin farklı illerinde bulunmaktadır. Pasta güvercini yarışlarına ülkemizde ilgi, Avrupa ülkelerinde olduğu kadar olmasa bile fazladır. İstanbul’da bu alanda etkinlik gösteren 13 tane dernek bulunmaktadır. Bu derneklere üye yaklaşık 2000 güvercin meraklısı bu sporu sürdürmektedir. Gene İstanbul’da 10.000’in üzerinde posta güvercini bulunmaktadır.
İlgili dernekler yarış gününü ve hangi etaplar arası yapılacağını önceden bildirirler. Yarışlara katılabilmek için katılımcılardan dernek tarafından belirlenen bir ücret alınır. Tüm katılımcılardan toplanacak olan para, yarış sonunda ilk üç dereceye giren katılımcılar arasında belli bir orana göre paylaştırılır. Her katılımcının bu yarışlar için hazırlanmış özel bir yarış saati olması gerekir. Bu saat sayesinde her kuşun geri dönüş zamanı tam olarak belirlenebilir. Yarış günü geldiğinde yarış kaydı yapılmış olan tüm güvercinler hareket noktasında toplanırlar. Yarışın başlatılacağı yere gönderilmek üzere nakliye aracına bindirilirler. Güvercinlerin nakledildiği araçların içi güvercinler için özel olarak düzenlenmiştir. Klima ve havalandırma sistemine sahiptirler. Yarışın başlatılacağı yere nakledilen güvercinler burada yarışın başlangıç saatinde aynı anda salıverilirler. Böylece yarış başlamış olur. Hangi güvercin en önce yuvasına gelirse, yarışı o güvercin kazanmış olur. Güvercin sahipleri ellerindeki özel yarış saatleri ile bu dönüşü belgelerler.

Ülkemizde bu yarışlar, İzmit, İstanbul, Diyarbakır, Kayseri, Bursa, Manisa gibi illerimizden başlatılmaktadır. Örneğin 2002 yılında Diyarbakır - İzmit arasında 10 yarış düzenlenmiştir. Yarış sonrası yuvaya geri dönme yüzdesi bütün katılımcılar hesaba katılarak % 30 civarında olmaktadır. Bu rakam aslında ciddi oranda kuşun yarışlar sırasında yok olduğu anlamına gelmektedir. Yuvaya geri dönememe sebepleri arasında, yön bulamamanın yanı sıra yırtıcı kuşlara yem olma ve hatta ne yazık ki avcılar tarafından avlanılma bile bulunmaktadır. Bu yarışmaları yıllar boyunca sürekli kazanan ya da dereceye giren kümeslerin bu konuda istikrarlı oldukları kabul edilmektedir. Yarış yüzdesi % 60’ın altına düşmeyen kümeslerin başarılı oldukları söylenebilir. Yoksa sadece bir yıl yarış kazanmak önemli değildir. Bunun yanı sıra bir yarışmacının yarışa getirdiği kuşların gene % 60’ının yarışta iyi performans gösteriyor olması bir başarı göstergesi olarak kabul edilebilir. Yarışmacı yarışa 20 tane kuş getirir ama sadece biri başarılı olursa bu çok makbul değildir. En az 12 tanesi başarılı olursa bu bir istikrar göstergesidir. Bu yarışlarda aslında yarışan sadece kuşlar değildir. Asıl yarış yetiştiriciler arasındadır. Bu uzun soluklu, sportmence yürütülmesi gereken tatlı bir rekabettir.

HAVA KOŞULLARI

Posta güvercini yetiştirenler gerek yarışlar gerekse antrenmanlar sırasında hava koşullarının iyi gözlemek ve dikkate almak durumundadırlar. Yetiştiriciler uçuş öncesi hava ve rüzgarın durumu ile ilgili bilgileri meteorolojiden aldıktan sonra uçuşa karar vermelidirler. Bu özellikle uzun uçuşlar için gereklidir. Hava şartlarının uçuş için uygun olmadığı zamanlarda kuşlar uçurulmamalıdırlar. Bu şartları şu şekilde özetleyebiliriz.

1) Yağışlı havalarda kuşlar uçurulmazlar. Kar ya da yağmur yağdığı şartlarda, yağış olmasa bile havanın yağma ihtimalinin fazla olduğu durumlarda, kuşları uçurmak uygun değildir.
2) Sis ya da benzeri nedenlerle görüş mesafesinin azaldığı durumlarda, eğer görüş mesafemiz 5 km.den az ise kuşlar uçurulmazlar.
3) Şiddetli rüzgarın olduğu havalarda, eğer rüzgarın hızı saatte 35–40 km.den fazla ise kuş uçurulmazlar.
4) Aşırı sıcak havalarda, örneğin hava sıcaklığı 30–35 dereceden fazla ise kuşlar uçurulmazlar.

Bunun yanı sıra hava koşullarının uçuş için daha uygun olduğu anlar da vardır. Bu koşulları şöyle sıralayabiliriz.

1 ) Hava sıcaklığının 10–15 derece arasında olduğu zamanlar.
2 ) Görüş mesafesinin 20 km.den fazla olduğu havalar.
3 ) Kuru havalar.
4 ) Rüzgarın yönü ile güvercinlerin uçacağı yönün aynı
olduğu durumlar.

Hazırlayan: Rahmi BOZKIR

Posta Güvercini Yarışları 19608662mc5
Posta Güvercini Yarışları 93501351un6
Posta Güvercini Yarışları 31383906fx9
Posta Güvercini Yarışları 64754825ie7
Posta Güvercini Yarışları 88793257ak4

En son Forum Admin tarafından 13/12/2009, 9:18 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 6 kere değiştirildi
ksklecan26
ksklecan26
Ad Soyad : ksklecan
Doğum Tarihi : 27/08/90
Forum Kayıt : 28/03/08
http://www.turkguvercinciler.com

Posta Güvercini Yarışları Empty Geri: Posta Güvercini Yarışları

28/3/2008, 4:48 pm
uffff bunun zevki bir başkadır ya
Haso
Haso
Ad Soyad : Hasan Sağlam
Doğum Tarihi : 27/06/75
Forum Kayıt : 11/04/08

11/4/2008, 7:55 am
harika bi görüntü olmuş
Forum Uzman
Forum Uzman
Ad Soyad : ALİ TEMURTAŞ
Doğum Tarihi : 29/03/81
Forum Kayıt : 31/03/08

8/5/2008, 12:57 pm
maşallah namludan cıkan mermi gibiler güzel bir görüntü olmuş emegine saglık arkadaşım
kuscumehmet
kuscumehmet
Forum Kayıt : 26/04/08

16/5/2008, 7:27 am
bende de var 1 çift yavru yarış posta birini şahin vurdu galiba çıkmadı bida pisyasaya diyerini baya ucuruyorum tek bende atcam artık sağdan soldan :)
ademyavuz
ademyavuz
Ad Soyad : Adem Yavuz
Doğum Tarihi : 01/01/80
Forum Kayıt : 04/06/08

6/6/2008, 11:13 am
aga bu foto neredeki yarısmya aitbileniniz varmı zanedersem yabancı ülkenin olsa gerek...
OĞUZKO
OĞUZKO
Ad Soyad : xx
Doğum Tarihi : 06/07/90
Forum Kayıt : 31/05/08

6/6/2008, 11:31 am
süper fotolar paylaşım için tşk arkadaşım
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

6/6/2008, 11:58 am
BELÇİKA OLMASI LAZIM YURTDIŞI EWET
ferhat gülpamuk
ferhat gülpamuk
Ad Soyad : FERHAT GÜLPAMUK
Forum Kayıt : 16/04/08

9/6/2008, 10:04 am
süper bi fotoooo dehşet
halit
halit
Ad Soyad : HALİT KIVRAK
Doğum Tarihi : 18/01/86
Forum Kayıt : 27/04/08

9/6/2008, 9:01 pm
asıl en zevkli kısmı kuşlar eve gelirken uzun yoldan,bakıyosunuz etrafa saatlerce bekliyosunuz çatıda kuş uzaktan beliriyor nokta kadar gitgide yaklaşıyor kanat çekişleri belli oluyor o hırslı gelişini görüyorsunuz eve sıkıyor kanatlarını geliyor eve siz geç diyorusnuz kümese oda anlıyor orada size itaat ediyor siz onu ödüllendiriyorsunuz diet yemle o duygu paylaşılamaz bişey
halkalı
halkalı
Ad Soyad : mehmet keklik
Doğum Tarihi : 03/05/74
Forum Kayıt : 07/03/08

10/6/2008, 5:45 am
selam halit kardeşimiz çok güzel anlatmış güvercin beslemek bu duyguları tatmak ayrı birşey.Halkımız arasında kuşcuya bakış açısı biraz farklı anlatmaya gerk yok onlarda anlaya bilse negüzel olurdu bunu.
Forum Uzman
Forum Uzman
Ad Soyad : ALİ TEMURTAŞ
Doğum Tarihi : 29/03/81
Forum Kayıt : 31/03/08

10/6/2008, 5:51 am
halit kardeşim zaten kuşun hakkını veren bir kardeşim saygılar sunarım kardeşim allah senin emeklerini boşa cıkarmaz inşallah
halit
halit

10/6/2008, 7:10 am
Allah herkesin emeklerini boşa çıkarmasın abi herkes verdiği emeğin karşılığını alsın
osman ay
osman ay
Ad Soyad : Osman Ay
Doğum Tarihi : 19/06/63
Forum Kayıt : 11/06/08

12/6/2008, 1:58 pm
Harika bir görüntü Allah besleyen herkese yarış kazanmak nasip etsin.
ademyavuz
ademyavuz
Ad Soyad : Adem Yavuz
Doğum Tarihi : 01/01/80
Forum Kayıt : 04/06/08

7/7/2008, 4:31 pm
arkadaşlar abiler bizler böyle posta yarısları düzenlemek için kaç fırın ekmek yicez acaba?::)
cemal kara
cemal kara
Ad Soyad : cemal kara
Doğum Tarihi : 08/08/80
Forum Kayıt : 08/07/08

6/8/2008, 2:33 pm
türkiyedede bu şekilde yarışma yapılıyor mu yapılıyorsa uzaklık ne kadar acABA
surkentli21
surkentli21
Ad Soyad : ihsan turan
Forum Kayıt : 06/08/08

7/8/2008, 11:48 am
TÜRKİYEDE DE YAPILIYOR YARIŞLAR D. BAKIRDAN NEVŞEHİR E KADAR BIRAKANLARI GÖRDÜM TAM ME4SAFEYİ BİLMİYORUM
GNR_59
GNR_59
Ad Soyad : GÜNER HATİPOĞLU
Doğum Tarihi : 30/08/83
Forum Kayıt : 04/08/08

7/8/2008, 12:38 pm
Bizim burda çorluda ciddi postacılar vardır hepsinin türkiye genelinde dereceleri var birincilik ikincilik falan;

Tayyar abi vardır TAYYAR BAŞARAN postacılar mutlaka bilmesi lağazım üst üste hep ilk üç onun kuşlarıydı türkiyede,yurt dışında da yarışmalara katılıyor çok ciddi anlamda posta bakar zaten sadece postası var başka kuş bakmaz.

Geçen yıl kendine köy yerinden ev aldı sadece kuşlar için adam bir kümes yaptı tabi onun adı kümesmidir evmidir tartışılır ama görmenizi isterim en yakın zamanda foto çeker buraya koymaya çalışırım.

Posta kuşu bende baktım yeni yeni başlamışken bazı sebeplerden dolayı komple küsemi sattım ev değiştirdik falan,

5 tane kuşumu (posta) gönderdim istanbula birde akşamdan sularını ballı su yapmıştım unuttumda değiştirmeyi ballı suyu içip gitmiş oldular buna rağmen ağustos sıcağında eve geldiler en güvendiğim beni yanıltmadı ilk o geldi 1 saat 12 dakkada falan geldi km 100 küsur salındığı yer,ama süper bir duygudur arkadaşlarıda anlattığı gibi.

Her güvercinin kendine ayit bir güzelliği bir özelliği var ve mübarek hayvandırlar.
halit
halit

8/8/2008, 6:24 pm
türkiyede her yıl manisa en uzun 930 km salım (sivas imranlı) yapıyor ama hekesin evi salınan yere aynı uzaklıkta olmadığı için meridyen paralel hesabından mesafe değişiyor izmir ve mnisada 1100km kuş salanlar var bu sene istanbul bayrampaşada yer alan profesyonel posta güvercini derneği özel bir yarış olan erzurum etabı yaptı oda yaklaşık 1400 1500 km idi gelen kuşlarda oldu
xxx
xxx
Ad Soyad : MURAT KAYMAK
Doğum Tarihi : 13/10/70
Forum Kayıt : 13/06/08

9/8/2008, 11:39 am
Halıt resımler süper acaba bu salım anında kımbılır kaçtanesı sakatlanıyo hiç bellı degıl aksana çok kalaba yav valla benıde bu gidişle yarışçı yapacan ha özenmeye başladım ama benımkılerı sen bılıyon evı kaybetmesın yeter.ne yapayım bende bundan zevk alıyorum benımkıler yarışacak posta degıl daha ılk km rede atmaca halleder iyenede resımler için teşekürler elıne emegıne saglık selamlar.
deli_fisek03
deli_fisek03
Ad Soyad : salih anbanazli
Forum Kayıt : 06/07/08

13/8/2008, 6:54 pm
kusun yarista birakildigi zamani internetten oyrenip asagi yukari yapacagi yolu ruzgari hesap edip uc asagi durt yukari bir zaman soyluyor posta yariscilarinin sahipleri ve artik o zaman yakslastikca kafa hep yukarda goz uzerinden gecen suru suru postalarin icinden ayrilip inen olurmu umudu ile bakinirken birden bire kusunun geldiyi an iste posta yariscilarinin ilk ve en guzel zevk aldigi yeri hele birde dereceye girdi iyi bir derece yaptiniz ise deymeyin onun keyfine o hafta postacilarin hepsine saglikli kumesler ve zevkli yarislar diliyorum
Talha
Talha
Ad Soyad : Talha ÖZTÜRK
Forum Kayıt : 08/03/08

15/8/2008, 5:07 pm
Bu aralar Yaban TV de yarış postları belgeseli var izlemenizi tavsiye ederim.Türkiye'de posta yarışlarının hangi seviyeye geldiği bir nebze olsun anlatılmış.
guvercinurfa
guvercinurfa
Ad Soyad : fehmi ateş
Doğum Tarihi : 17/07/83
Forum Kayıt : 12/09/08

15/9/2008, 11:49 pm
süper bir manzara valla harika saol
Anonymous
Misafir
Misafir

20/9/2008, 6:59 pm
yaaaa hava kararmış yaa kuşlar yüzünden :)
BaRbArOs
BaRbArOs
Forum Kayıt : 04/11/08

21/11/2008, 6:51 am
Evet abilerim sizin de dediğiniz gibi bunun zevki bi başkadır. Ben daha 14 yaşındayım bende posta güvercini bakıyorum. Fotoğrafımda gördüğünüz kuşları izmir den saldım edirneden saldım istanbuldan saldım bi arada konyadan saldım geldiler.Bende TEKİRDAĞ da oturuyorum. Ama şu zamana kadar hiç yarışlara katılmadım daha doğrusu katılamadım çünkü yerini bulamadım Nasıl girildiğini felan bulamadım . Ama inşallah büyüyünce girmeyi düşünüyorum oda ALLAH nasip ederse. Halit abimin anlattıklarına da katılıyorum Yarıştan gelipte onları beslemek çok güzel bi duygu...!!!!!
şahin_-55
şahin_-55
Ad Soyad : fahri koç
Doğum Tarihi : 05/09/79
Forum Kayıt : 20/09/08
http://www.kocguvercin.tk

19/2/2009, 5:04 pm
görüntü süper....ama avcılara dikakat etmek lazım...:(
Anonymous
Misafir
Misafir

20/2/2009, 10:35 am
gerçekten güzel kareler heralde yarışmada salınan görüntü paylaşımın için teşekurler
hasankoc
hasankoc
Ad Soyad : hasankoc
Doğum Tarihi : 15/02/72
Forum Kayıt : 10/09/08
http://sebabcilarinbulusmayeri.azbuz.com/index.jsp

22/2/2009, 4:14 pm
cok güzel bi göruntu olmuş bunun dazevki ayrı
Anonymous
Misafir
Misafir

4/4/2009, 11:06 pm
harıka bır tablo
sabotic
sabotic
Ad Soyad : Özgür Üzgün
Doğum Tarihi : 20/08/89
Forum Kayıt : 24/07/09

24/7/2009, 10:36 am
süper harika bisey bence ancak postalari yarisa sokmak icin epey bi emek gerekli bence buda sermayeye dayaniyor ama durumu iyi olan herkes yapabilir saygilarimla
Similar topics