Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi 411k

Join the forum, it's quick and easy

Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kusbaz
Kusbaz
Forum Kayıt : 24/05/08
http://www.kusbaz.net

Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Empty Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi

27/1/2010, 12:22 am
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-019

1-Göz bebeğinin büyüklüğü Ve küçüklüğü Uzun yada kısa mesafe yarışçısı olduğuna işarettir.
Ufak gözbebekleri Uzun Büyük göbebekleri Kısa mesafe
2-Burdaki Çizgiler postanın Hızlı yada tam tersine olduğuna işarettir
3- Burdaki Hilal şeklinde görünen siyah karartı Damızlık Olduğuna işarettir çok tercih edilen ve aranılan bir özelliktir
4- Burdaki Girinti çıkıntılar derinlemesine olması ve gözbebeğine doğru uç kısımları testere ağzı şeklinde gözükmesi güvercinin iyi soydan geldiğine işarettir
5- Burdaki siyah halka keskin ve belirgin olması bu güvercinin Soyunun kaliteli olduğuna işarettir

Büyük Bir şampiyonun Gözler hakkında uyguladığı yöntem
Frans Buelens metodu (Malines)
Hiçbir zaman gözleri aynı renkte olan güvercinleri çiftleştirmezdi .
Örneğin beyazı beyazle değil beyazı kırmızıyla birleştirir ve elde ettiği güvercinlerin her zaman kendine göre keskin ve canlı gözlere sahip olurlardı.
Bunlar Buluens’in özel türleriydi

Frans Buelens (Malines) metodud'an örnk verecek olursak aşağıdaki gözrenkleri şeklinde

Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-resim-001Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-resim-002

Gözler hakkında daha ayrıntılı bir yazı ilerliyen günlerde sizinle paylaşıcam

Tuncer Karataştan
100 Yılın en iyi Postacılarından 101 Metod Yazı Dizisinden Alıntıdır

Şampiyon Postardan Gözler

Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-001
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-002
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-003
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-004
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-005
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-006
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-007
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-008
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-009
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-010
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-011
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-012
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-013
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-014
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-015
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-016
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-017
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Posta-goz-pigeon-eyes-018
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Empty Geri: Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi

31/1/2010, 10:08 pm
Paylaşım için tşk güzel bilgiler
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat
Ad Soyad : Murat Göcmen
Doğum Tarihi : 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10
http://murat-tuna66.jimdo.com/

Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi Empty Geri: Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi

23/2/2010, 2:06 pm
aynen, Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi 210605
tuning
tuning
Ad Soyad : nehrin özmolla
Doğum Tarihi : 08/06/80
Forum Kayıt : 01/04/10

1/4/2010, 7:17 am
paylaşım için teşekürler
pigeon_29
pigeon_29
Ad Soyad : ahmet
Doğum Tarihi : 05/01/83
Forum Kayıt : 24/03/10

11/8/2010, 12:01 pm
bu postalara fena sardım bu aralar. postacı olmak için illaki derece almıs kusmu almak lazım markalı bi cift kusla baslasak olmazmı? bide bunların egitimleri nasi oluyo acaba?
Forum Admin
Forum Admin

11/8/2010, 12:38 pm
Pazardan alıpta başlaya bilirsin fakat kuşta olması gereken bazı özellikler var onları ögreneceksin ve kendine damızlık kuş yapacaksın yawruları ile yarışlara katılbilirsin
Anonymous
Misafir
Misafir

24/8/2010, 7:52 pm
elimde 200km'ye yakın uçmuş 1 takım beyaz postam var ( istanbul esenler-bursa merkez arası)
fakat gözlerinde bu resimdekiler gibi şekiller göremedim,acaba karagöz olduklarındanmı yoksa saf bi ırk değillermi? Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi 3419840488
alper bosna
alper bosna
Ad Soyad : alper bosna
Forum Kayıt : 02/04/10

25/8/2010, 9:24 am
bu konuya en iyi cevap istanbul veya diğer illerdeki yarışan kuşçuların kuşlarına bakmaktır aralarında yarışan beyaz posta yoktur örnek olarak zamanında liste kapatan ekmel ADİK vardır kuşlarına bakabilirsiniz.
Forum Admin
Forum Admin

25/8/2010, 10:08 am
beyaz kuşu şahin alma olasılıga diyer kuşlara göre %80 fazladır. yarış için pek tercih edilen renk degildir.
alper bosna
alper bosna
Ad Soyad : alper bosna
Forum Kayıt : 02/04/10

25/8/2010, 11:03 am
sayın ADMİN bey postacı olmadığım için bilemiyorum ama mantıklı bencede olabilir zaten kuşun rengi değil yarıştaki başarısı önemli değilmi zaten Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi 1533641337
Anonymous
Misafir
Misafir

25/8/2010, 12:11 pm
kuşlar zaten federasyona bağlı bi yarışmada yarışmadı
biz kendimiz meraktan ceşitli yerlerden tek tek saldık,en sonda bi otobüs firmasında çalışan arkadaşımıza istanbul esenlerden attırdık,1 saat civarında bi sürede geri geldi erkek olanı, sonra dişiyi attırdık dişi daha kısa zamanda geldi diye hatırlıyorum
yanlız şampiyon kuşlara bakıyorum basık kuşlar hep,ayaklar pek yok gövde iri
benimkiler bu standarta uymuyo tip olarak,ama yinede onlardan memnunum Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi 634977988
Forum Admin
Forum Admin

27/12/2010, 7:49 pm
Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi 610x
Forum Admin
Forum Admin

27/12/2010, 7:51 pm
Forum Admin
Forum Admin

27/12/2010, 7:52 pm
Forum Admin
Forum Admin

27/12/2010, 7:53 pm
Forum Admin
Forum Admin

8/2/2011, 10:20 am
POSTACI TÜRK IRK
‎--Kendi Göz Teorisini olusturan Josef Hofmann`la yapilan Söylesi:

Josef,Posta Güvercinlerini gözlerindeki isaretler senin icin ne anlam ifade ediyor?

Bence posta güvercinlerinde en gercekci degerlendirme gözlerine göre yapilir.Tabii ki güvercin verimli bir ``kan`` dan gelmelidir,ben buna ``kirmizi hat`` diyorum.Kirmizi hattan gelen güv...ercinin Göz Teorisine göre degerlendirmesi 50/50 olmalidir.Tabii bunun disinda güvercinin vücut ve kas yapisi,kanatlerida önemlidir.

Güvercinin gözlerinde en cok neye dikkat ediyorsun?

Üzerinde ``Yetistirme cizgileri`` olan kalin bir Iris tabakasi ve üzerinde ``Uzun Mesafe Cizgiler`` ile ``Hiz Cizgileri`` olan bir Deger Cemberi ilk aradiklarimdir.Benim Göz teorime göre degerlendirmelerim %70 esleme icin %30 yaris icin yön göstericidir.Tabii yarislar icin güvercinin vücudu,kanatlari gibi faktörlerde önemlidir.Göz teorime göre benden 35/35 degerlendirme alan bir güvercin yaris icin uygun degildir.Iyi vücutlu bir güvercin bana göre uzun gögüs kemikli olup,arka kismi dar ve kisadir.Ayrica iyi bir tüy yapisinada sahip olmalidir.

Size göre iyi bir Tüy yapisi ne demektir?

Kanat teleklerini üsten örten tüyler uzun olursa güvercin yarislardan zarar görerek eve gelmez.Diger vücut tüyleride ipek gibi olmalidir.Arka kanat denilen kanadin vücuda yakin olan son telekleride ayni uzunlukta olup uclari köseli olmalidir.Tüy zamani bizim icin en önemli zamandir.Iyi bir Tüy sezonu gecirmeyen posta güvercini yarislar icin uygun degildir.Ben yavru güvercinlere Tüy sezonunda gösterilebilecek en fazla ilgiyi gösteririm. Ayrica yavru güvercinler kayitsiz sartsiz 2 saat idman yapmalidirlar.

Yavru güvercinlere nicin bu kadar ilgi gösteriyorsun?

Bu idman sayesinde güvercinlerin Kalp-Kan dolasim sistemi aktiv hale getirilmis olur, ayrica kas yapilari gelisir.Baslangicta mecburi ucus idmani uygulanir,sonrasinda yavru güvercinler kendi kendilerine idman yapar hale gelirler.Tüy yapisinin iyi olusmasi icin her hafta bitkisel cay karisimi,sarmisak yagi ve tüy yapimina yardimci bir ürün kullanirim.Tabii bunun disinda kümeslerin durumuda cok önemlidir.Temiz hava,isik ve günes yeterince olmalidir.Kümes yapisi iyi olan bir yetistiricini kuslari, kuslari daha iyi olan fakat kümes yapisi iyi olmayandan yarismalarda daha iyi neticeler alabilir.

Iyi bir ucusun güvercinlere verilen destekleyicilerle ilgisi varmi?

Her üretilen sey güvercine yararli olmiyabilir.Verilen ürünler ve yemler sayesinde güvercin her ihtiyacini karsilamalidir.Benim icin temel taslardan önemlisi Magnesyum ve Vit.E dir.Ayrica Sarmisak yagida kullanirim.Verilen ürünler kadar önemli olan baska birsey de ; istedigimiz özellikleri tasimayan yavrularin elenmesidir.Es güvercinlerine en gec Kasim ortasinda Cicek ve Paramyxo asisi vurulmalidir.Eslemeden 3 hafta öncede ic parazitlere karsi kür uygulanmalidir.Yarisa katilacak güvercinlerde Ocak sonunda Cicek ve Paramyxo karsi , sezondan 6 hafta öncede Pataryphus karsi asilanmalidir.Yaris zamanindada solunum yollari problemlerine ve koksidiyoza karsi desteklenmelidir.

Size göre kac cesit Posta Güvercini vardir?

Bana göre 4 cesittir. Sarimtirak,Koyu renkli,Beyazimsi ve Gri ``Deger Cemberi`` olanlar.En degerlisi gri ``Deger Cemberi`` olandir.Bütün kaliteli posta güvercinleri gaga yapisina ve kanatlarda boydan boya cavuslara sahiptir.Kuyruk biraz asagi basik ve bacaklar arkaya dogru olmalidir.Bu güvercine harmoni getirir.

Göz Teorini nasil olusturdun?

Kanada´dan cok iyi bir yetistiriciyle tanistim,ondan cok sey ögrendim.Kendiside cok iyi yarisciydi.Tabii ki esas bilgimi yasayan en degerli obje olan güvercinden ögrendim.Cok seyahet ettim.Kendime göre degerlendirme ve deneyler yaptim.Halihazirda 1985 ten beri göz teorimi kullaniyorum.Devamını Gör

Posta Güvercinlerinde Gözlerin Önemi 168315_10150097122222421_221328122420_6153652_8119814_s posta kuşlarında göz teoremi
Similar topics