"Birde yavruya kussa tam olacak" 411k

Join the forum, it's quick and easy

"Birde yavruya kussa tam olacak" 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kuscu-Murat
Kuscu-Murat
Ad Soyad : Murat Göcmen
Doğum Tarihi : 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10
http://murat-tuna66.jimdo.com/

"Birde yavruya kussa tam olacak" Empty "Birde yavruya kussa tam olacak"

1/3/2010, 6:55 pm
Degerli Arkadaslar, bunu hemen hemen her kus sohbetinde duymak mümkün, sizden duymak isterim birde, bu deyim tam anlaminda ne demek oluyor, bilmeyenler bilsin diye, duymayan duysun diye, buyrun, söz sizin: !
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

"Birde yavruya kussa tam olacak" Empty Geri: "Birde yavruya kussa tam olacak"

2/3/2010, 12:34 am
"Birde yavruya kussa tam olacak" 691241 Ahiret sorusumu sordum simdi ? ? ? "Birde yavruya kussa tam olacak" 691241

"Birde yavruya kussa tam olacak" 691241 Gelen giden sadece bakiyor, ... "Birde yavruya kussa tam olacak" 691241

"Birde yavruya kussa tam olacak" 691241 Yazma özürlülere ve internete giremiyenlere demedik, bilip yazmak isteyene idi sözüm, hicmi yok böyleleri ? ! ? ! "Birde yavruya kussa tam olacak" 691241 ...
"Birde yavruya kussa tam olacak" 691241 ya bilen yok, yada devlet sirri ... ? ! ? ! "Birde yavruya kussa tam olacak" 691241

"Birde yavruya kussa tam olacak" 691241 ilginc "Birde yavruya kussa tam olacak" 691241
Dr. Sedat
Dr. Sedat
Ad Soyad : Sedat Yardimci
Forum Kayıt : 05/02/10

2/3/2010, 2:09 am
slm murat bey

"Birde yavruya kussa tam olacak" sozundeki maksat genelde oyun kuslari yavruya kustuktan sonra oyununu tam olarak pekistirir. yane yavru buyuttukten sonra yaptigi oyun kusun bundan sonraki istikrarli oyunu olucaktir. yane eke oyunununu sergileyecektir. bilindigi gibi oyun kuslarini yavruyken yaptigi oyunlar eke caginda degisir. o yuzden yavru kusun yaptigi oyuna pek guvenilmez. kus yavruya baktiktan sonraki oyunu bir cok "acaba?" sorularina cevap olur. benim dusuncem bu

saygilar
Anonymous
Misafir
Misafir

2/3/2010, 10:44 am
Oyun kuşu yavruya kustuğu zaman olgunlaşır kendisi yavruyken yaptığı performans çoğu zaman aldatıcı olabilir genelde bu böyledir yavruyken oynar eke olunca oyun bırakır azaltır bi şekilde eskiyi aratır ama bazı kuşlarımızda 7 sinde neyse 70 de de odur.işte yavruya kusma terimi ordan gelir yavruya kustuysa kuş o halde de oynayıp bizleri memnun ediyorsa ne mutlu o kuşu uçurana...
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

2/3/2010, 11:29 am
Peki Kus yuvadan ciktigi vakit diyelim mesela, kendisi genelde hangi zaman icinde kendi yavrusuna kusmasi iyi olur ? Bu normalde 1 sene degilmi ? ? ?

Bence bir yildan erken olursa bu durum, hic birsey olmaz bu kuslardanda, ondan gelen yavrudanda, maksat yumurta üretimi`mi yoksa performans kusu cikartmakmi ?

Hani bazilari kusu hemen ese vurup iceriye tikiyor, ... bilincsizce, kacar korkusundan kesinlikle, ...

Bunun formülü ne sizce ? 3 aymi, 6 aymi, ... ?

Bazi yavrular erken giriyor oyuna, bazen gec, benimkiler genelde gec giriyor, yani bu birazda sabir isi, benmi kusu yönetecegim, kus benimi ? ? ?

Icinde ne var anca belli oluyor, veya söyle diyelim, herkes farkli baktigi icin görünse bile görünmez oluyor hünerleri bazen, kisiye ve bilgiye göre artik ...

Benimkiler mesela bayagi istahli ucarlar, ama oyununa gec girerler, ama bol bol ucurturum, yavas yavas, kusa fazla eziyet cektirmeden sonuca gitmeyi tercih ediyorum, ... dogrumu yanlismi sizce ?

Herkesin oyun kusu farkli, besledigi yeri farkli, zaman faktörü ve sabir anlayisi farkli !

Hatda dogrular ve yanlislar bile farkli olabiliyor, ...

Kisacasi, bunun zaman ile ölcülen bir formülü varmi ? ? ?
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

2/3/2010, 11:33 am
Bu ara cok soru soruyor olabilirim, ama bilmememek degilde ögrenmemek ayipmis benim bildigim, sohbet olsun, ve yolu buraya düsen zevk ile her aklina gelebilen veya gelmiyenlere cevap bulabilsin diye size sesleniyorum, ilginizden dolayi "Birde yavruya kussa tam olacak" 210605 hepinizden !
Anonymous
Misafir
Misafir

2/3/2010, 12:42 pm
Murat abi şimdi mesele kuşun kaç ayda oynadığı değil kimi olur dediğin gibi geç oynar kimi haftada oynar. bunlardan da kimi ömür boyu oynar kimi haftalık oynar.kuşun eşleşme yaşına gelince bunun ölçüsü olmaz kuş eşe geldimi yumurta yapacak olgunluga ulastı mı eşlenir eşlemezsen yuvada kendi eşlenir zaten diğer eşli kuşları rahatsız eder onların eşleriyle eşleşir buda iyi olmaz.bu biraz bakımla ilgilidir kimi 6 ayda eşe gelir kimi 10 ayda yediği yem bakım şekli uçup uçmadığı hep etkendir.bana sorarsan kuş eşe geldimi hemen yavrusunu alırsın denersin oyunu aynıysa devam yoksa başının çaresine bak.burda yavruya kusunca belli olur diyoruz ama öle değil aslında kuş eşlesince ne oldugunu gösterir eş döneminde taklayı bırakır yada adam gibi oynar yavruya kusması işin cilvesi analık babalık duygusunu tadar ve iştahla oynamaya başlar olay bundan ibaret...
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

2/3/2010, 9:20 pm
eline saglik Uygar`im, güzel aydinlattin, "Birde yavruya kussa tam olacak" 210605 senden
Anonymous
Misafir
Misafir

3/3/2010, 12:05 pm
Eyvallah cümlemizden...
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

3/3/2010, 12:07 pm
insallah kardesim
Anonymous
Misafir
Misafir

3/3/2010, 12:10 pm
forum bu ara çok sessiz kimseler uğramıyor...
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

3/3/2010, 12:25 pm
Bilemiyecegim Uygar`im, hafta ortasiya, ümidimizi hafta sonuna tasiyalim, gerci bende Cumartesi ihaleye gidecegim, ama hemen hemen hergün burdayim Allahin izniyle, sessizligin sebebine bende birsey diyemiyorum, hani heryere daliyom gerci, okuyorum, yakinda buranin Admini ben olcam sanki "Birde yavruya kussa tam olacak" Lol

Saglik olsun degilmi
Anonymous
Misafir
Misafir

3/3/2010, 12:28 pm
Öyle tabi ama küçük masum yalancıklar yada abartılar tatsızlıklara yol açıyor sonra darılıp küsen arkadaşlarımız oluyor bununda payı var bu tip olayların içinde kaldıgım için bana etkisi var gibi geliyor "Birde yavruya kussa tam olacak" 3419840488
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

3/3/2010, 12:44 pm
Simdi karsindaki insani resimde görüyorsun, eger avatar degilse, yani kimi tipten hoslanmaz, kimi sözden, burasi Forum ise, yazarak sohbet etmekten, paylasmaktan baska ne caremiz var ?

Hem burda yazilan hic üzerine alinirmi, yani yapici olmasi lazim sözlerin, kirici degil, birde sorun su bence, dilimiz az cok lastik dil oldugu icin, heryere cekilebiliyor sözler, ne dersen de, Allah razi olsun desen bile, bundan rahatsiz olan olabiliyor ne yazikki, halbuki bu sözde niyet ve temenni ap acik ortada, yani af edersin, kiz gibi her lafa darilip küsmekmi olur, karsilikli oturuldugunu düsün, ve bunlari yazacagimiza konussak elimizde cay, kimin agizinda sigara, tatli tatli sohbet olur saatlerce, birde bahcedeysen, yemle, ucurt kuslari, ... ohhh, birde bir bakmisin aksam olmus, ...

Bu ara Güvercin her nekadar mükemmel olsun veya olmasin, kutsal oldugu gibi barisi sembollestiren bir yaratik, ve buraya gelip polemik yapanin Güvercininede yazik kendisinede, cünkü maksat bu olmamali, senin anliyacagin güzel kardesim, isimiz zor, hemde cok, ama olsun, herkes kendinden sorumlu cok sükür, biri gecen dedide, insallah copyright yoktur "Birde yavruya kussa tam olacak" 712409

"Gelene can feda, gelmeyene elveda", ... "Birde yavruya kussa tam olacak" 686484
Anonymous
Misafir
Misafir

3/3/2010, 12:47 pm
Haklısın "Birde yavruya kussa tam olacak" 1437731403
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

3/3/2010, 12:51 pm
Estagfurullah güzel kardesim, banada müsade, ben bahceye cikiyorum, yemleme saatim geldi, bekletmeyim bizimkileri, aksama yine görüsmek ümidi ile insallah, Allah izin verirse tabiki, ...
Anonymous
Misafir
Misafir

3/3/2010, 12:54 pm
Eyvallah...
Anonymous
Misafir
Misafir

3/3/2010, 7:06 pm
Murat Kardeş..

Bi tecrübemi aktarayım dene.. yavru kümesten çıkar çıkmaz başla kovalamaya. Bir tur iki tur. Sabah-akşam. Bıkmadan usanmadan. aynı satte. ama her gün hemen hemen. Bak bakayım o kuşun dibinde ne var. Söktükten sonra birde saf damarsa. İstesende indiremezsin. Hah işte bu kuş yavruya kustuktan sonra. Emin ol daha bi oyuna iştahlı ve kontrollü oluya. Dolu kuş durumundan kurtuluyo.Yumurtaya yatarken kursak kesesinde salgı oluyo. Bunu yavruya aktardıkça kuş rahatlıyo. O zman kuş yaptıklarının üstüne koyuyo. O zamanlarda sen yine günlük antremanlarına devam et ama sıkıştıma. Yavrusu yeme vurmadan tekrar yumurtlama moduna girer kuşlar. İşte o zaman izin verme yumurtlamışlarsa bile bakıcıya çek yumurtayı. Sonra bak bakalım roket gibi inip çıkıyomu çıkmıyomu. Haa kuşunu damızlığa ayıracaksan yavrusundan ziyade torununa bak derim. Selamlar...
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

3/3/2010, 7:49 pm
"Birde yavruya kussa tam olacak" 210605
cihantje
cihantje
Ad Soyad : CIHAN SAZAK
Doğum Tarihi : 08/12/82
Forum Kayıt : 02/08/09

3/3/2010, 11:51 pm
Selam Murat ve diger arkadaslar!

Vakit bulamadigim için, dogru dürüst bu konu hakkinda bir sey yazamadim veya görüslerimi paylasamadim. Kusurumuza bakmayin.. lol! lol!

Normalde bir kus 1 yasina bastiktan sonra olgunlasir. Bazi kuslar daha geç, papaganlarda gibi 4-5 sene sonra. Bazilari'da daha erken! Bir güvercinin veya diger bir kusun 8-10 ay dan önce yavru yapmasi hayvanin sagligi ve ürettiginiz yavrular için, çok iyi olacagini tahmin etmiyorum. Çünkü hayvan acemi oluyor ve yavruya gerektigi gibi bakmiyor. Birde hayvan, kendi daha tam gelisip olgunlasmadan yavrusuna bakmak için bir kamiyon enerji sarf ediyor.

Baslik aslinda söyle olmus olsa daha iyi olurdu: " Yavruya kustuk'tan sonra ne olacak?"

Bir kus/hayvan/insan, yavruluk-gençlik aylarinda/yillarinda. Oynuyarak, zipliyarak, düserek kalkarak vs... vs... Olgunlasir. Mesela bir köpek, yasini doldurmadan sakinlesmez. Oynar, ziplar, yaramazlik yapar durur. (istisnalar hariç). Bir kanarya olgunlasmadan circir, firfir, tirtir diye öter durur. Ne zaman'ki tüyünü degistirir ve olgunlasir. Ötümüne doyum olmaz. Güvercinler'de yavrularina kustuktan sonra olgunlasir. Yüce Allah öyle yaratmis'ki, güvercin, yavru çiktiktan sonra ilk günlerinde, kursaginda mama/süt olusturur. Bu mama kursagin içinde olusur. Yani yedigi yemle, içtigi suyla alakasi yok! Isterse hiç bir sey yemesin... Bu sütü olusturdugunda havyanin pisikolojisi'de degisiyor. Hayvan kendini olgun hissediyor. Bu yüzden hareketleri'de degisiyor. Uçumu, oyunu, taklasi. Her seyi. Hatta bazen öyle oluyorki, agaca konmayan hayvan agaca konuyor.
Bu yüzden, takla güvercinlerine, olgunlasmadan / yavruya kusmadan bir sey denilmez.. Çünkü, kus tamamen ayri bir kus oluyor olgunlastiktan sonra. Insan'dan örnek almis olsak: Ilk defa baba veya anne oldugun'da bile kendini bir degisik hissediyor.. ( tabi yine istisnalar hariç!!!)
"Essege altin semer vurmuslar. Essek yine ayni essek!!!"..

Saygilarimla..
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

4/3/2010, 12:08 am
"Birde yavruya kussa tam olacak" 386631 Cihan "Birde yavruya kussa tam olacak" 210605 senden
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

4/3/2010, 12:18 am
Peki sana bir soru daha Cihan, diyelimki Oyun kusundan yavru aldin, iyide gelisti, ama kusu kovaliyamadin, hernedense artik, Allah`ta kusu aslinda istedigimiz gibi yaratmis ama biz bunu göstermesi icin gerekeni yapmadik veya yapamadik, yani kus kapali bir kutu gibi, ama icin firil firil, ve bundan alinan yavru, diyelim kendisine bir es atip yavru alinmasi saglandi, bize nasil bir kus verir, yani Baba olgunlasmadan Baba olmus, hani hünerlerini sergiliyemeden, ondan gelen yavrudami otomatik az bucuk engelli olur, hani kovalanmadigi icin, yoksa hicbirsey olmazmi ?

Yani uzun lafin kisasi, oyun kusunda illaki kusu kovalamakmi gerekiyor iyi oyun kusu yavru adayi cikmasi icin ???

Yoksa Anasina bak kizini al misali`mi ?
Dr. Sedat
Dr. Sedat
Ad Soyad : Sedat Yardimci
Forum Kayıt : 05/02/10

4/3/2010, 12:35 am
slm murat bey

eger 7 ceddini bilmiyosan kusun soyunun, kovalamadan , kusu acmadan ne oldugunu anlamyamassin, o yuzden ucurup gorucenki ne oldugunu ona gore yavru almaya degerse alirsin yoksa , gormeden aldigin yavrunun ne olacagi belli olmaz. ha seninde imkanlarin bizim kanadadaki gibi kisitli olsaydi sende mecbur elindeki kusu gormeden once yavrularini alirdin. biz boyle yapmak zorunda kaldik zamaninda. bazen annesi guzel olan kizlardada sorun olabileceginden, illaha kizida ucurup gormekte fayda var.

yok baba olgunlasmadanda yavru yapsada ayni, ogunlastiktan sonrada yavru ayni olur yavruda degisim olmaz. kanda varsa, yavru baba kumesten cikmamis olsa bile oynar.

bu daha cok " shapi kaynatmakla olmaz seker, cinsini sevdigim cinsine ceker! " misali oluyor:)

saygilar
cihantje
cihantje
Ad Soyad : CIHAN SAZAK
Doğum Tarihi : 08/12/82
Forum Kayıt : 02/08/09

4/3/2010, 12:51 am
Murat abi.

Kusu kovalayip, kovalamaman. Kusun yavrusunda hiç bir etki yapmaz. Soyunun yapmis oldugu oyunu sana gösterir. Eger soyunu sopunu biliyorsan tabiki.
Bilmedigin kusla hiç ugrasma derim. Haaaa,, illaki kapali kutuyu açmak istiyorum diyorsan. O yine senin zevkine ve sabrina kalmis bir sey...

Saygilarimla..
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

4/3/2010, 2:44 am
"Birde yavruya kussa tam olacak" 210605 ikinizdende
Anonymous
Misafir
Misafir

4/3/2010, 11:13 am
Kuşun kendinin uçmamış olması yavruya bi etki etmez kanında ırkında ne karakter mevcutsa aynı o özelliklerde oyun yapar o şekilde uçar kendi de o şekilde yavru verir...
badyokan
badyokan
Ad Soyad : okan güner
Doğum Tarihi : 18/05/81
Forum Kayıt : 04/03/10

4/3/2010, 12:40 pm
slm.ben şöle söylim kendi deneyimime dayanaraktan.benim bi dişim vardı kuş 2 yaşında filan ama oyununu hiç beğenmiyodum.2 saat filan uçuyo 10 metre filan 2,3 takla atıyodu bi hünkari karşılığı verecektim onu yavru bakıyo diye vermedim.kuş yavruyu büyüttü başladım onu kaldırmaya baktım çok değişik oynamaya başladı idmanını verdim biraz hayvan şimdi 1,5-2 metreye inip 5,6 takla atıp 20 metre civarı oynuyo iyikide vermemişim diyorum.2 seneden sonra yavruya kusup yaptı oyununu demekki bayağı bi önemi varmış benim görüşüme göre.
yunus81
yunus81
Ad Soyad : Şenol Turan
Doğum Tarihi : 01/03/81
Forum Kayıt : 03/11/09

4/3/2010, 6:11 pm
Merhaba;

Bizim uçurma sistemimiz şöyle. Yavruyu damızlık kuşlarımızdan aldıktan sonra uçururuz. Yavru fişeğe başladıktan sonra ve ya hafif hafif yeri yoklamaya başladıktan sonra yatırırız. Kanatlarını tamamlayana kadar uçurmayız. Kanatlarını tamamlarken de yavruya baktırırız. Yani kuşun yeniden kaldırılmaya başlandığı zaman, hem tüyünü tamamladığı, hem de yavruya bakmış olduğu dönemden sonradır. Sonra bu kuşa yükleniriz, artık hiç bir bahanesi kalmamıştır bu kuşun.
Ama bazen yavruyken de iyi oynayan kuşlarımızı son iki kanadına kadar uçurup o şekilde yatırdığımızda oluyor. Bu şekilde tüyünü tamamlayıp, yavruya kusturduktan sonra uçurmaya başladığımız kuşlar ekeliklerinde daha kolay forma giriyorlar. İlk anlattığım şekilde olanlar sökülmek için biraz zorluyorlar tabii.
Demem o ki yavruya bakmamış kuş, henüz ne olduğu belli olmayan kuştur. Mutlaka ama mutlaka kuşu ekeliğinde görmek gerekiyor.
Selamlar.

Şenol
Anonymous
Misafir
Misafir

4/3/2010, 6:14 pm
Agzına sağlık şenol kardeşim şimdi bazı arkadaslarımız var yavruyu ekeleştirmenin kolay yolunu bulmuşlar oyun söktürüp kanatlarını çekiyorlar kanatları gelincede eke artık tüyünü giydi diye uçuruyorlar kuş 5 - 10 günde öyle oynuyor sonra makaslayıp damızlık artık kendini ispatladı diyorlar.benim bildiğim kendini ispatlayan kuş makaslanmaz uçurmak istemiyorsan iğnele yatır aslında ben kuşun sürekli uçurulması taraftarıyım ama imkanı olmayabilir başka kuş deneyebilir...
freaxs
freaxs
Ad Soyad : ufuk sahin
Doğum Tarihi : 10/05/85
Forum Kayıt : 12/01/10

5/3/2010, 10:18 am
BENDEN USTA DAHA BİLGİLİ ARKADAŞLAR YORUM YAPMIŞ SAOLSUNLAR
BENİMDE GÖRMÜŞ OLDUĞUM BİR ŞEY VAR YAVRUYA KUSAN KUŞDA 6.GÜNDEN SONRA BELLİ OLUR DİYORLARDI YAVRU ALDIM ARADAN 5-6 GÜN SONRA GERÇEKTEN DOĞRU OLDUĞUNU FARKETTİM YAŞINI BAŞINI ALMIŞ BİR KUŞUM VARDI BİR GÜN ÖNCESİNE SIRT BASARKEN DİĞER GÜN BİRDEN OYUNA GİRİP BULUT UÇUP KAYBOLDUĞUNUDA GÖRDÜM AMA DAMARI İLEDE ÇOK ALAKALI KÖTÜ BİR KUŞSA 3 TAKLA ATIYORSA 5 OLUYOR BELKİ AMA DAMARI SAĞLAM KUŞSA ALIP BAŞINIDA GİTTİĞİ OLUYOR YAVRUYA KUSMAK BENCE KUŞA GÜVEN VERİYOR KENDİNİ OYUNA HAZIR HİSSETTİRİYOR NEDE OLSA ANALIK BABALIK KUTSAL ŞEYLER ONLARDA GRURLANIYORDUR İLLAKİ