3 tl ye aldığım mavim 411k

Join the forum, it's quick and easy

3 tl ye aldığım mavim 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

bykral
bykral
Ad Soyad : Birol KILIÇ
Forum Kayıt : 10/03/10

3 tl ye aldığım mavim Empty 3 tl ye aldığım mavim

12/3/2010, 6:18 pm
Selam arkadaşlar bende bundan yaklaşık 6 sene öncesine ilk kuşçuluk zamanlarıma ait bir hikayemi paylaşmak istedim. O zamanlar kuşçuluğa yeni başlamış hangi kuşun iyi hangi kuşun kötü olduğunu kestiremiyodum İstanbul kartal açık oto pazarında her pazar güvercin satılır bende o zamanlar elimdeki paraya göre pazardaki en ucuz paçalı paçasız kuşları topluyup getiriyodum bir pazar günü çalıştığım iş yerinde mesaiye kaldığım için pazara gidememiştim benim bilader o zamanlar 10 tl ile pazara gidip 2 kuş almış teki siyah beyaz bir ala diğeride düz bir mavi alayı 7 tl maviyi ise 3 tl ye almış o zamanlar buğdayın kilosuda 60 kuruştu yani 5 kilo buğday 3 tl neyse akşam işten geldiğimde kuşlara baktım pek bişeydende çakmıyozya alanın görünümü felan güzel 7 tl eder dedim maviye baktım kuş hasta halsiz öldü ölcek nerdeyse tüy gibi hafiflemiş yem felan döktüm kuşlara hepsi yedi bi mavi yemedi kuşun gagasını yeme vurmaya bile mecali yok ne su içiyor ne ye yiyor sonra biladere kızdım bunu niye aldın gözün körmü hasta kuş sabaha çıkmaz hiç yoktan 5 kilo yem alırdım kuşlara diye neyse sabah işe gitmeden kümese çıktım baktım kuş yine ölmemiş ama hiç br değişiklik yok hala heran ölebilir gibi bir hali vardı biraz ağzını açıp elimle yem yedirdim sonrada işe gittim akşam iş dönüşü eski kuşçu bir arkadaşıma rastladım biraz muhabbetten sonra kuşlarıma bakmak istedi bende kümesime çıkarıp kuşlarımı gösterdim mavim hala ölmemişti ve arkadaşıma karantinaya aldığım hasta maviyi gösterip bu kuş ölcek can çekişiyo kafasını çekiyimmi diye sordum arkadaş maviyi eline alıp inceledi kuşun çok hırpalandığını ve kuşa iyi bakılmasını söyledi kuşu biraz daha inceledikten sonra kuşta birşeyler var bu kuş güzel oynar damarı iyi sağlam bir kuş dedi bende pek inanmadım ama yinede kuşa iyi baktım ellerimle yemini suyunu verdiyodum kuş yavaş yavaş kendini toparlamaya başladı ve kendi yem yiyip su içebiliyodu biraz zaman sonra kuş iyice toparlandı ve buna bir dişi mavi satın aldım bir arkadaşımdan eş kapattım ikisini dişi maviyide benim diğer kuşlarla birlikte kanadını bantlıyıp çatıya seriyodum erkek mavim ise kanatları açık olduğu halde elimle koymuş gibi yakalıyodum çatının üzerinde 1 ay olmuştu alalı kuş bir kere bile kanadını çırpmamıştı neyse dişi maviyi aldıktan bir hafta sonra erkek maviyi elime atıp havaya fırlattım ve arkadaşın dediği doğru çıkmıştı kuş oyunluydu ilk uçurduğumda 5 dk uçup 2 , 3 sefer yapıp takla atarak inmişti aynı gün dişi maviile erkek maviyi aynı anda bidaha saldım dişi mavide motor gibiydi ve ikisi yaklaşık 20 dk uçup tam hatırlamıyorum ama baya bi sefer yapmışlardı ve zar zor kuşları indirmiştim kuşları iyice alıştırdıktan sonra her sabah işe giderken uçuruyor işten geldikten sonra tekrar uçuruyordum 1 ay böyle böyle yaptım kuşlar yumurtladı 1 ay boyunca sadece pazar günleri uçuruyor diğer günler kümesten dışarı çıkarmıyordum 10 gün felan iyice yavruya kustukdan sonra bir pazar günü uçurdum kuşları 4.5 saat uçtular kuşlar öyle bi olduki indiremiyodum hemen arkadaki büyük bir bina var 8 katlı oraya zor iniyolar 2, 3 gün o çatıda geceledikleri olduyodu yaklaşık 3 , 4 ay uçurdum kuşlarımı çalıştığım iş yerindeki bi arkadaşıma anlatıyordum kuşlarımı hep oda merak etmişti ama bir ttürli gelip göremedi bir gün ben iş yerine götürdüm kuşaları malesef dişisini elinden kaçırdı arkadaşım bende erkeğini saldım giderse 2 side gitsin diye malesef kuşların hiç biri geri gelmedi çalıştığım iş yeride evimden yaklaşık 80 85 km uzakta ondan sonrada kuşçuluğu bıraktım kuşları hep dağıttım :)
Similar topics