(Kusu oynatmak) 411k

Join the forum, it's quick and easy

(Kusu oynatmak) 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Deli Asker
Deli Asker
Ad Soyad : Tuhran Sezer
Doğum Tarihi : 29/09/86
Forum Kayıt : 05/12/09

(Kusu oynatmak) Empty (Kusu oynatmak)

6/4/2010, 6:04 pm
Slm.a arkadaslar, aklimda net olmayan, açiklanmasi gereken bazi sorular var, umarim yardimci olursunuz... Bir oyun kusunu oynatmakta sahibinin ne kadar payi var? Iste bazilari (kusu oynattim) diyor bu ne kadar gerçek? Bir söz var, (akacak kan damarda durmaz diye), bence oynacak kus oynar ve bu ilerde sayacak olacagim hadiselere rahmen! Oynamayan kus oynatilabilirmi ve nasil oynatilir? Bir kusu oynatmak için yapilmasi gereken seyler nedir? Mesela (kusu takip edip kademe kademe uçurmak). Cüceliginden baslayarak, kusu iyi rehberlik yapacak kuslarla kaldirmak, uçmasinda, belkirmasinda, havaibasta, teke düsürmekte,sine çikmasinda, sefere gelmesinde, yavruya kusarken uçurmakta, belirli saatlerde yemlemede, belirli saatlerde uçurmada, dinlendirmede, hava kosullari, bulundugu kümes alani genis olmasi, oyuna elverisli olmasi, vs, vs... Bence bir oyun kusunu oynatmakta sahibinin büyük payi, kusu takip edip kademeleri atlamadan hazirlamasi ve terbiyelemesidir. Damari iyi olan bir kus, asilan bu kademelerden sonra mutlaka güzel bir sekilde oynayacaktir...Kus oynamayinca çogu etrafi suçluyor, yok yer güzel degilde, yok agaç varda, yok teller varda. Açiklanmasini istedigim sey, bir kus dar alanda oynarmi, oynayacagi yer kusun oyununu etkilermi? Kimi dar alanda daha güzel oynar diyor, eger kusta oynama içgüdüsü varsa illaki oynar, iki apartmanin arasinda bile oynar diyenler varda sahit olmadim. Arkadaslar bu konuda sizinde düsüncelerinizi bilmek isterim simdiden tesekûrler...
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat
Ad Soyad : Murat Göcmen
Doğum Tarihi : 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10
http://murat-tuna66.jimdo.com/

(Kusu oynatmak) Empty Geri: (Kusu oynatmak)

6/4/2010, 8:20 pm
Selam,

bana kalirsa durum söyle güzel dostum:

Kanatli olan onlar, ucan onlar, bize düsen yemini vermek, suyunu vermek, ve benim demek istiyorsak eger, bize ait olan dört duvar arasinda beslemek !

Birkere icinde olacak bu tüm saydiklarin hünerler, az cok enazindan, bunun dozajini bilen yok, veya ben bilmiyorum, gerci bilmedigim cok benim ama, kusu kademe kademe ucurtabilirsin, ama bunu dogru yapman gerek, dogru nasil dersen, ona birsey diyemiyecegim, önemli olan sen kusu yeterki kaldir, uctukca acilir, güveni gelisir, ama bunlarda pay ne kadar bakiciya ait bilmiyorum, söyle bir düsündügümde, ATMACA saldirirsini gözlerin ile görsen elin kolun bagli seyirci kaliyorsun ister istemez, degilmi ? E peki kus uctukca acilinca bunda insanoglunun payi ne sizce ??? Cobanlar`da sopalari elinde yaylaya sürdükleri "Hayvanlarin" basini bekliyor, simdi eti güzel olursa o hayvanin Cobana Rosetmi takilmali ? (Kusu oynatmak) 3419840488

Kriterleri ilk önce bir Patentlestirmeden bunu herkes her sekilde ölcebilir, Kurallar ve Standart belli olmadikca ne denilse bos, soru sordugunda herkesten farkli farkli yöntemler, beklentiler ve özellikler aniliyor, hangisine uymak dogru olan simdi ? (Kusu oynatmak) 3419840488

Son olarak bence, güzel Rehbersiz olmaz derim, ama en önemlisi, Insanoglunda SABIR olmasi gerek, oyun kusu antreman ister, ne kuscular vardirki adam adini yazamaz ama kusu öyle bir egitirki, sasiririz, biz evlatlarimizi adam edemiyoruz tabiri caiz ise, kusu etsek ne olur, etmesek ne olur, ... (Kusu oynatmak) 3419840488

Sorun cok hakli ve yerinde Deli Asker, umarim aradigin cevaba rastlarsin, ben sadece düsüncemi paylastim, umarim yanlis anlasilacak birsey yazmadim, isi bilipte paylasmak isteyeni senden cok bende bekliyorum bu konuda, hadi bakalim, ...

Saygilar
Deli Asker
Deli Asker

6/4/2010, 9:39 pm
Tesekürler Murat abi, bazi noktalarda haklisin, dedigin gibi güzel rehbersiz olmaz (Kusu oynatmak) 1390399058 aceba sahipsiz basi bos bir kusun oynadigi görülmüsmüdürki?
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

6/4/2010, 10:09 pm
Vallahi haklimiyim haksizmiyim ben bile bilmiyorum, cünkü dogru ne birkere bilinmiyor sanki, dikkatini cekerim, bunlar "benim" ayaküstü ve bana ait olan düsüncelerim, ileride az cok degisebilir, yeni gördüm yazini, bana kalirsa böyledir söyledir demek geldi icimden, aslinda bu kusu kovalama ve buna benzer hareketler emekli bir insanin isi, veya bahcivan olacaksin, hep bahcede olacaksin, yoksa cok zor be gözüm, isin yoksa bekle, sakat is aslinda, sabirli olsaydik Osmanliyi batirmazdi atalarimiz, aceleci olmamiz bugün hak etmedigimiz yerde olmamiza mal oldu, üretim yok, tüketim cok bizde, üretim varsada cogu zaman (c)alinti (Kusu oynatmak) 4245286173

Adi Kus bunun, kanadinda sakatlik yok ise ucar, ama hangi sartlara uyarak ucar, sert`temi girer, sarar`mi, deli Taklaya`mi, o kusun magruz kaldigi sartlara bagli birazda, cogunun sonu: "damizlik" oluyor cogu, isi bilmeden, rasgele, Nasrettin Hoca misali, "ya tutarsa", ...

Isterimki Türk Takla`cisi Dünya`da acik agiz ile izlenilsin, anilsin, parmak ile gösterilsin, Marka ve bize has olsun, ama bizim en büyük engelimiz "bilincsizlik" ve bunun ile yola cikar isek eger hedefe varmamiz mümkün`mü düsünün artik, ... ilerleyelim derken geriye gitmeyelim birde, ...

Saygilar güzel Kardesim
emreert
emreert
Ad Soyad : Emre ERTABAK
Doğum Tarihi : 10/11/81
Forum Kayıt : 09/01/09
http://www.abantavcilik.com

6/4/2010, 10:19 pm
Soyu takip edilmiş kuşlardan sağlıklı yavrular alıp,mümkünse yere açık bi alana disiplinli bi şekilde günde iki saatimizi ayırarak uçurmamız gerekiyor.hadi kolay gelsin.
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

6/4/2010, 10:25 pm
Bulabilene helal olsun, ondan cogu yeni soy üretmeye calisiyorya, ... bol sanslar
Deli Asker
Deli Asker

6/4/2010, 10:51 pm
Evet tabiki soyu takip edilmis bir kus olmasi daha iyidir ama bazisinin altindan çikan cüceler berbat çikabilir ne anasi gibi oynar nede babasi gibi. Yine kusun oyunu damarindan desek 100% inandirici olmaz çünkü anasi süper oynar yavrusu oynamaz. Kusun oyunu kendi asilliginden, kendi ruh halinden olsa gerek... Kus hergün ayni oyunu sergilermi? Bazen hizli dalar yavas fisekler bazen daha hirsli fisekler,bazen sefere gelmez gezer... Belki kuslarda insanlar gibi bir ruh haline morale sahiptir, gün gelir heycanli, istahli olursun, gün gelir bitgin bezmis olursun, sonuçta biz canlilar her zaman formda olup performans vermeye ayarlanmis robotlar degiliz...
Dr. Sedat
Dr. Sedat
Ad Soyad : Sedat Yardimci
Forum Kayıt : 05/02/10

8/4/2010, 7:51 pm
slm birol kardesim

dedigin gibi kusculukta kusun iyi oldugu kadar seyisinde iyi olmasi gerekir.

zaten ben suna inaniyorum bu oyun isi kuslarda iclerinden gelen bir genetik hastaliga adapte olmak icin sergiledikleri savunma sistemidir. bu savunmada dusmesin, yere cakilmasin ve yerine inip yemini yiyebilsin diye gelistirilmistir.

kuslarda oyun iclerindeki takla atma icgudusune degisir. zaten iyi kan dedigimiz kuslarda iclerinden gelen asiri takla atma hissine karsi kendini biz kuscularin aradigi sekilde oyun gelistirmis olanidir. Iste uzaktan atsin, yere yakin gelip tabanini yapsin en az 8 - 10 takla 20 - 40 metre oynasin ve bu oyunu nizami sekilde 10 - 15 sefer yapsin gibi.

ama sunu unutmayalim bu oyun bizim icin zevk kus icin kendine eziyettir!! o yuzden kus elinden gelen herseyi yapacaktirki daha cabuk ve daha kolay yerine inebilsin. yane kus eger hic takla atmadan yapisabilirse bunu hic teretdutsuz yapacaktir. Bize gore yapisan kus cop deriz ama aslinda kus kendi aklinca en akilli olan kustur cunku icinden gelen ic guduye karsi koyup kolayca inebilmistir. tabi bu dedigim gibi icerden gelen takla hissinin dozuna bagli.

eminim bu yazdiklarimi butun arkadaslar zaten biliyolardir ama bunu yazmaktaki maksadim bu kuslarin oyunlarinda kendi genlerine isledikleri oyun sekline ilave birde sonradan yasarken ogrendikleri ozellikleride katarlar. Bu butun canlilarda boyledir.

iste burda seyisin onemi ortaya cikiyor, yane kusunu bilmen lazim. Ne biliyim kus tuydeyse ucurmuycan, hasta gibi halsizse atmiycan, gotunde yumurtasi vardir kaldirmiycan. yukardan alip fisege basladigi zaman yaninda ucurdugun kusa dikkat ediceksin, teke dusurdugun zamani bileceksin. yere cikardigin kuslar ikide bir kalkip havalanmiycak, deli taklaya girmeden once en az 1- 2 saat ucmus antremanli olucak, ve yuksekte oyun acmasini sagliyacaksin yok sa kus deli taklada paldir kuldur dokulur. kimi kus erken oyun acar kimi kus gec bunlari bileceksin. eger seyis hatasindan kus bir kere ogrenirse isin kolayini o ogrendigini asla unutmaz ben yillarca buna sahit oldum. ve bizim tabirimizle kotu kus ama kendi dunyasinda en akilli kus olur:)

ayrica ucurdugun yerinde onemi var, ama is gene seyise dusuyo. bizim en buyuk derdimiz kanadada agaclar ve nemli hava. kusu ucurdugun zaman biraz zorlarsan kus nefes alamaz hale geliyo ve kaza ile bir agacin etrafindan gecerken icine girdimi hadi hayirli olsun artik o kustan hayir gelmiyo. burdaki hata daha cok bizde biz rutubetli havada iki metre kosamiyoruz ama kustan 2 saat ucmasini bekliyoruz.

birolcum umarim kafani karistirmadim.:) ama bunlardan disari bazi kuslarin kaninda tembellik ve bizim tabirimizle iyi oyun olmama ozellikleri var . boyle kuslara sen n ekadar iyi seyis olursan ol istedigin performansi alamssin. o yuzdne once aradigin kani bulucaksin sonrasi senin seyisligine kalmis.

bizim elimizde olan kuslar turkiyeden gelme secme kuslarin kirmalaridir ama bu kuslari gorme imkanimiz olmadigindan sadece kirmalarini denmekle yetiniyoruz . cunku elimize gecen kuslar ya tek erkek cikti ya tek disi yada iki erekek iki disi :) bu allahin bize bir lutfu ugrasin dedi:) cok sukur gozumle seyrettigim icin iclerinde aradigimiz kuslarin oldugunu biliyorum. sendekiler deneme uretimleri idi ben ucurup goremedim insallah sen ucurursun. Ama hepsinde benim en iyi kusum diye tabir ettigim kusalrin damari var( perdelilerden, erol abinin eskisehirli beyazindan, yozgatli maviden ve turkiyeden gelen cakmaklardan)

saygilarimla
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

8/4/2010, 8:01 pm
(Kusu oynatmak) 1437731403
Deli Asker
Deli Asker

9/4/2010, 5:16 pm
Tesekür edrim Sedat abi, çok aydinlatici bir sekilde yazmissin eline saglik. Bazi anahtar sözler var, anlasiliyorki kusun (oyunu, oynamasi) sadece tek bir seye bagli degil. Yani bazi elemanlarin bir araya gelerek (tam tekmil) olmasiyla olusan bir hadise, mesela kusun güzel oynamasi için damarinin iyi olmasiyla is bitmiyor, dedigin gibi sahibininde kusla iç içe olup onu tanimasi, kusun halinden anlamasi ''kontrollü bir sekilde gelistirmesi, hazirlamasi''da yapbozun bir parçasidir diyebiliriz. Aslinda biraz laboratorda çalismak gibi bir sey bu:) elinde olan kuslarin degerini bilebilirsen, iyi olani daha iyi yapabilirsin yada kötü olani iyi yapabilirsin, kendi halince test yapip istedigin tür oyunu elde edebilirsin, tabiki buda tecrübe ister, biraz sans ister. Demiri dövmeden sekil almaz, kusu rastgele uçurmayla oyun oynamaz:) oynarsada istedigi gibi oynar, dedigin gibi seyis hatasi olursa, (daha iyisini yapabilecek) bir kus tembellikle isi yarim yamalak yapar iner. Simdi (kusu oynattim) tabirinin arkasindaki büyük sorumlulugu daha iyi anliyorum, göz ardi edilmemesi gereken bazi detaylari yerine getirip uygulamakta, bir kuscunun, kusu oynattim demesinde hakkidir.
Saygilar!
Dr. Sedat
Dr. Sedat

9/4/2010, 9:20 pm
selam birol kardesim

estafurullah ben sadece bildiklerimi ve tecrubelerimi paylastim. oyun kusu beslemek o kadar kolay bir is degil bunu zamanla sende anlarsin elindekilerini ucurunca. Zaman, sabir ve ugras istiyen bir is, bir anda butun emeklerin cop olabiliyo , hadiiii sil bastan:) Ama bence zevkide burda!!!
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

9/4/2010, 9:41 pm
Selamlar,

burda herkes ne güzel yaziyor, yokmu bunun dogrusunu yanlisini bilip bunun önce manuskriptini ve daha sonra kitabini cikartacak, neyi, hangi uygulamayi kusun yasina, haline, tüg durumuna göre yapacagimizi yazan bir kitap lazim !!!

Yumurtadan cikan kusun taki ölene kadar yasamasi gereken noktalari iceren, resim ile mesela, siyah beyaz karikatür olsa yeter, zor ise bu is, öyle kisisel bilgiler ile ne paylasilir, nede ögrenilir, oyun oynuyor deniliyor, ne oyunu bu ? Okey`mi ? Tavla`mi ? Misket`mi ? Halay`mi ? Horon`mu ? Zeybek`mi ?

Ilk kez duyan oyun denildiginde bu da ne der !

Marifet Takla attirmak ise onu Postaya`da attiran var, yeterki kir kusu, belki tutar Nasrettin Hoca misali, vallahi sezon basladi ama ben bazen bildiklerimi unutuyorum burda yazilanlari okudukca, tek dogru yapabildigim henüz bol bol yavru aliyorum, o kadar, kovalamasini bilmiyorum acikcasi, benim bir arkadas var, kusun sari tügleri üzerindeyken kusu elden firlatiyor havaya, ...

Bir yazida söyle yazilmisti Forumda: Bize zevk veren oyun kusa aslinda zarar veriyor diye yazilmisti, kovalamanin anlami ne o zaman ??? Günah degilmi ??? Gücümüz bu yaratigami yetiyor, birde yemini kisiyoruz oyun veya Takla yoksa !?!

En iyisi tavuk bakmak, yiyecen yumurtasini sonrada etini, ...

Saygilar (Kusu oynatmak) 3419840488
Deli Asker
Deli Asker

11/4/2010, 4:04 am
Slm Murat abi, sahsen bu güne kadar oyun kusuna dair manuskript veya kitaba rastlamadim ama bazi paragraflar okudum. Çogu zaman söylentilere inaniyoruz ne kadar gerçek bilmek (mümkün, mümkün degil,) herkes, kendi yöresine özel tabirlerle kusun oyununu anlatir. Kimi fiskirdi der kimi fisekledi der, kimi sefere geldi der, kimi daldi der. Herkes kendine göre ideal oyun kusunu ortaya sürer. Bazi seylere örnek vermek zordur, birine güvercin oynuyor dersin nasil oynuyor der, egerki sen anlatmazsan oyunu daha önce hiç görmeyen bir kisi kafasinda hayel edemez, göremez o imaji. Illaki bir bilgi kaynagi istiyorsak mesela bir manuskript gibi, o zaman onu en iyi sekilde yapabilecek kisiler, turnuva jurileridir bence. Böyle bir bütünü temsil eden, herkesi bir anlasma, uzlasma noktasina getiren onlardir...
Gelelim kusun oynama esnasinda kendine zarar verdigine, mesela kus nasil kendine zarar veriyor. Kus kendini yoruyor, taklaya boguluyor, askida kaliyor, bazen inemiyor aslinda o anda kus (savunma veya oyun içgüdüsünü) yenemiyor, kanalize edemiyor, yenipte pat diye inse zaten o kusu kimse begenmez. Belkide bu içgüdüyü yenmekte istemiyor, (kuslar arisinda, kuslar dünyasinda) yaptigi o savunma ve defansif hareketleri bir yetenek, bir beceri, bir hüner, bir marifet gibi kiliniyor ve kus kendini ispatlayip güçlü oluyor. Buda kusun zamanla, antremanla gelistirecegi bir güç gibi, ustalasacagi bir brans, bir oyun alani gibi.
Mesela biz insanlari düsün, boks bir spor ama ringte ölebilirsin, biz kusun ayagini iple baglayip oynatmiyoruzki, kalktigi an senden gitmistir iyi bir kussa arkasinda bir dua etmek düser:) Kusun dogasinda var bu oyun dedigimiz savunma hareketleri, ati dizginleyipte sirtina yük atmakla bir degil. Bu kuslari tavuk gibi beslesek, sismanladiginda yemini kismasak, terbiye etmesek, kusu formda tutmasak, uçurup antreman yaptirmasak, açmasak, gelistirmesek, ilk tehlikede kus ne yapacagini bilmez. (Kusu köreltmis gibi oluruz) mesela yirtici bir kus dalsa en basit kusa dalar uçamayan kusa, hareketleri yavas olan bir kusu daha çabuk avlar. Bir kusu kendi dogasini yasamaktan mahrum etmemek lazim, ayni zamanda evcillestirip, düzenli bir sekilde beslemek lazim.
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

11/4/2010, 11:24 am
(Kusu oynatmak) 3167858558 (Kusu oynatmak) 582302429 (Kusu oynatmak) 1437731403 (Kusu oynatmak) 3434830833 (Kusu oynatmak) 745452271 :112:

Haklisin, e yazsinlar o halde, madem elleri kalem tutuyor, bizde kitapcidan alalim bu Taklaci hakkindaki kitabi, dilimiz nede olsa Türkce, eski Türkce`de degil, Edebiyat Türkcesi`de degil, biri keske yazsa`da okuyabilsek, Kuran`ida okuyoruz, ama anlayan az, manasina kim kafa yoruyor ? Eh iste, ... öylesine okunuyor, ... hani ikra diyoruz`ya, ama ne okuyoruz bilen az !

Dogru dedin vallahi, tertip sart, ama önden giden olmasi lazim, yol gösteren gerek ...

Saygilar dilerim
emreert
emreert
Ad Soyad : Emre ERTABAK
Doğum Tarihi : 10/11/81
Forum Kayıt : 09/01/09
http://www.abantavcilik.com

11/4/2010, 11:34 am
Cengiz Mercanoğlu'nun Seferli Oyun Kuşu diye bi kitabı var,kitabın yazım işi bitmiş yalnız coğaltılıp satılması aşamasında sorunlar olmuş ve yarıda kalmış,geçen sene Cengiz beyin yanına gittiğimde bu kitap hakkında konuştuk,Kendisinin oyun kuşu hakkında bilgisi ve tecrübesi çok fazla,inşallah bu kitap yayınlanır ve bizim gibi bu işe gönül vermiş,emek veren kişilere yardımcı bi kaynak olur.
Deli Asker
Deli Asker

11/4/2010, 6:41 pm
O zaman Cengiz Mercanoglu abimize iyi sanslar diliyelim, kendisinide aramizda görmek isteriz, projesi tamamlanip hedefine ulasir insallah. En azindan bu isin bir patenti, bir dosyasi, rehberi veya belgesi olur ve bu güvercin beslemecelik usulüyle ögrenilir hale gelir. Siradan bir kisi kitaba dayanarak profesyonellesebilir bu isin bir okulu olur, zaten var millet bilgisiz demiyorum, nice üstadlarimiz var, kimi eski okul kimi yeni okul'da bunlar daha kagida dökülmemis bilgiler. Dernekler var, kahfeler var mesela 4,5 kuscu arkadas bir araya gelip bahçede bu bilgilerden, bu tecrübelerden sohbet edebilir ama kendi aralarinda kalir, bu camiâda kalir. Disardan bakan insanlar bu isin ne oldugunu tam olarak bilmez ve bir çikar, yarar, zevk görmez. Aslinda diger kardeslerimizinde urastigi gibi, (federasyonlasma) söz konusu! Kurallar olmazsa insanin huyundan adaletsizlik dogar, herkes bir noktaya dogru ilerlemez herkes dagalir.
Saygilar!
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

11/4/2010, 11:08 pm
(Kusu oynatmak) 3167858558
eric
eric
Ad Soyad : ali demir
Doğum Tarihi : 20/07/76
Forum Kayıt : 06/11/08

12/4/2010, 5:42 am
bence kusculukda seyislik cok ayri bisey, tam olarak seyislik diyemeyiz,mesela at seyisligi atla birebir ilgilenen bi seyislik. ama kus havaya kalktimi artik pek bisey yapamiyosun. iyi bi damar kus oynadimi oynar seyisligin pek bisey katacagini dusunmuyorum, bozuk damarli bi kusada ne kadar seyislik yaparsan yap degisen bisey olmuyo.o yuzden 100% kusda olcak, sahibide essek degil ya ucurcak kusunu, uctukcada kus oynar ama icinde ne varsa onu oynar. sunu bilir sunu solerim kus saglikli olsun oynar kardesim. ha kusun bakimi, beslenmesi, temizligi, hastalikla mucadele.....vs bunlar seyislik degildir bunlar yetistiriciligin temel ilkeleridir zaten ve kusa arti seyler katar ama oyun katmaz. ha ne zaman biri cikar ispatlarsa yapisan kusu yapistirmazsa, 10 metre giden kusu 20 metre yaparsa, 3 taklayla giden kusu 10 taklaya cikarirsa, uzakdan kapanmayan kusu kapattirirsa ben buna seyislik derim. butun bunlari kus kendikendine yapiyo sahibi sadece ucuruyo. o yuzden

1. iyi damar
2. iyi bakim

baska hicbiseye gerek yok kardesim. mesele seyslik degil kardes mesele iyi damar.
Dr. Sedat
Dr. Sedat

12/4/2010, 8:28 am
slm ergun

yazdiklarini okudum ama ben senle ayni fikirde degilim. kusu oyuna hazirlamak hicte seni dusundugun kadar kolay degil, kusun damari ne kadar iyi olursa olsun kendi kendine sadece kusa iyi bakmakla kus istenilen oyunu yapmaz.
he su konuda haklisin damarinda olmayan kusu ne yaparsan yap iyi yapamassin ama damari super olan bir kusu kotu veya yanlis egitimle siradan bir kus yapabilirsin. bilmiyorum belki basina hic gelmedi ama ben bunu tecrubelerimle gordum.
yukarda yazdiklarimi okumussundur, bu oyun, kusun inmesi icin bir engel, buna ic gudusel oldugu icin engel olamiyor ama butun canlilarda oldugu gibi cevresel etkilerin sebep oldugu yeni ogrenmelerle kus bu inisini kolaylastirmaya calisacaktir. burdada biz seyislere dusen gorev bu ogrenmelere firsat vermemek, seyislik dedigimiz budur. ornegin bir yavruyu ilk ucurmaya basladiginda yerin agaclar icindeyse o yavru cok yorulup , nefessiz kalip kendini agaca atmadan yere kus cikartip direk yere alman lazim, 2 dakkalik bir uyuman o kusun agaca konmasina sepep olur ve bi daha o kusu agactan kimse ayiramaz. kusa en emniyetli ve yemini esini bulabilecegi en guzel yerin yerde obur kuslarin yaninda olmasini ogretmek seyise duser. bir baska ornek kusun en kral damari sende olsun ve erken oyun acan bir kus olsun, yaninda ucurdugun kuslarin ona uymamasindan dolayi ,kusu yuksekte 1- 2 saat ucurmadan oyuna girerse o kustan 1 saatlik performans bekliyemessin. o yuzden kusu biliceksin , kimle ucuracagini, ne zaman teke dusurecegini, ne zaman kus gosterecegini, kus ensedemi, yumurtasimi var, tuydemi vs.. yoksa oyle senin dedigin gibi armut pis agzima dus diye bir damar yok varsada ben duymadim:) he bazi damar kuslar ic gudusel bakimdan, egitimleri kolay olabiliyo, buda tembel kuscular icin bir bonus oluyo:)

bilmiyorum hic gordunmu bazi kuscu arkadaslarimizin kusu oynattigi yere normal gorunuste kusun inmesi mumkun degil dersin ama boyle kapali yerlere kus oynatan bir cok usta kuscularimiz var, yeri acik olana o kadr cok is dusmuyo tabiki. butun hayvanlarda oldugu gibi kuslardada bakimin ve damarin onemi oldugu kadar bakicinin, egiticininde onemi aynidir. bu butun kus cesitlerimizde boyledir, donek olsun, kelebek olsun... benim fikrim budur, tabiki usta kuscu arkadaslarimizinda fikirlerini almak isterim

saygilar
Dr. Sedat
Dr. Sedat

12/4/2010, 8:50 am
biir sey daha aklima geldi

misalen, bir cocuk dogustan futbol oynamaya yetenegi vardir, ama bu cocuk iyi bir egitimden , antremandan gecmesse profosyonel futbolcu kesinlikle olamaz , o yetenegi ile mahalle takiminda oynadigi ile kalir. ayni sekilde eger bir cocukta yetenek yoksa istersen o cocugu dunyanin en iyi hocasi tarafindan yetisrtir , yillarca antreman yaptir, bir yerlerde torpili yoksa o mahalle takimindan yukari cikmaz:)

seninde dedigin bu ergun, sapi kaynatmakla olmaz seker, cinsini sevdigim cinsine ceker! yane icinde yoksa 10 metre oyniyan kusu 30 metre cikartamssin bu dogal bisey, ama 30 metre oyniyan kusu, tuyde ucurur, kilolu ucurur, yada isinmadan yere kus cikarirsan 5 metreye bile dusurursun, hatta yapistirisin bile. hatta iyi egitilmis guzel damar bir kusu bile yanlis ele verirsen o kustan eski performansini alamassin. sen simdi bu yazdiklarima kuscularda essek degilya bunlari yapicak dersin ama firsatin olurda oyun kusu besleyen bazi arkadaslarimizi kus ucururken izlersen, bir cok kuscu arkadasa istemedende olsa hakaret ettigini anliyabilirsin:) bu arada ben kendime usta falanda demiyorum , bende yillardir oldugu gibi hala ogreniyorum bu egitim isini. bizim bahsettigimiz seyislik budur. sen seyisligi yanlis anlamissin, egitmen hic bir zaman birseyi yoktan var etmeye ugrasmaz, olani daha iyi yapmaktir egitmenin amaci!!!
eric
eric
Ad Soyad : ali demir
Doğum Tarihi : 20/07/76
Forum Kayıt : 06/11/08

13/4/2010, 1:35 am
slm sedat nasilsin?

yazdiklarini okudum once cocuk orneginden basliyim, simdi futbolcu olacak cocgu sen ben ve egitmenler bilemeyiz. ama iyi bi cift kusun,iyi bi damar kusun yavrularini veya torunlarini oynayacagini biliriz ve onu ortaya cikartiriz. cunku biliyosun kus oyun kusu damari soyu temiz illaki oynar. her insanin bi yetenegi vardir onu bulmak mesele.

2 seneden fazla oldu senin kuslari besleyeli yavruyken cok agaca giden oldu ama hepsi yere inmesinide bildi su anda agaca giden kus yok elimde. hepsi ya yere iner yada benim catiya. ha baska yere inen oluyo bazan ama o egitimle degil kusun icindeki pislikden, yapacak bisey yok. kus tuydeyse, halsiz hastaysa zaten ucuramazsin ucmaz. efendime soliyim 1 mavim vardi nihatdan aldim hic ucmamis belki 1 yasinda falandi kus bi acildi satini bile doldurdu. yani yavruyken hic nefesi acilmamis. ben acik acik soluyorum ben sadece kuslari ucuruyorum baska bisey yapmiyorum yavruyken konacagi yeri bi kac kez alistiriyorum gerisini kendi yapiyor. belli bi zamn sonra dama oynasin diye tek ucuruyorum oynarsa ne ala oynamazsa havada oyniyo bi sekilde.

ha kuslar belli bi yasa geldimi eke oldumu yapacagi oyun neyse ortaya ciktiktan sonra yapismayan kus olupda yapisani gormedim,oyunlaranda cok buyuk bi degisiklik gormedim, yani kus ulasacagi oyuna ulasdimi daha ne ileri gidiyo nede kotuye gidiyo kapasitesi nese ole kaliyo.

sen simdi ver bana elindeki o dumanlarin soyundan 1 cift yavru bak nasil oynuyo cunku kusun soyunu gormussun oyun kusu oldugnu biliyosun, neden obur kuslari cogaltmak istemiyosun da bu dumanlari cogaltmak istiyosun? cunku biliyosun altindan iyi yavru gelcek. benim gorusum bu seyslik bos is saglikli kus ucar ben her sabah ise gitmeden 1 miskim var atarim hic gormem bile nasil oynuyo
ama pazar gunu gordum baya gelismis fisekleri uzamis taklasi cogalmis. hic seyislik yapmiyom ama biliyom kus saglikli. tuydeydi ucmuyodu tuyunu dizdi ucmaya basladi yavruykende nefesi acilmamis
8 aylik bi kus.

yine tekrar ediyorum temel ilke

1.iyi bakim
2.iyi damar

gerisi kendi kendine gelir.
Dr. Sedat
Dr. Sedat

13/4/2010, 2:41 am
slm ergun

wallaha ne diyim aciklamalarindan pek bir sonuc cikaramadim ama sen oyle dusunuyosan oyle olsun. ama bence senin sadece sansin ilk buldugun kuslar kendi caplarinda oyunlarinin en iyisini yapiyo olmasi ve kolay acilmasi. ama o kuslar bizim gercek oyun kusu diye tabir ettigimiz kuslardan degil. onlar genelde havaci klasmanina giriyolar. eline gercek bir oyun kusu gecince eminim sende farki anlarsin ucurunca.
kusu oynatmak o kadar kolay olsaydi, herkes verir parayi alirdi iyisini ve herkes usta kuscu olurdu:) ama su bir bilimsel gercek cevresel etkenler, birak kusu bozmayi en kral delikanliyi bile bozar, kani ne kadar saglam olursa olsun:)

wallaah sendeki kuslar hic zorlamadan oyle sabah atip gitme ile oyun aciyo sefere geliyo ve insani tatmin ediyosa ben bu elimdeki oyn kuslarini birakip sendekilerin daamrlarindan yavrulari ucuriyim:)
wallaha ben 15 gundur gavur eziyeti cekiyorum su yavrulari ucurmaya alistirmaya, her yer agac daha yeni orta havaya cikartabildim. tabi senin sansina senin yerin aciklik ucurmakta zorlanmassin.

ben elimdeki butun daamrlardan urettim elimde en az 3 e cift yavrulari var her damarin. dumanlardan daha yeni bir cift yavru aldim ikinci ciftte yolda. ama kime sorarsan sor, en iyi damardan cikan yavrular bile sadece normal ucurmayla ayni anne babasi gibi olucak diye birsey yok. hani derlerle ya " egitim sart". tabi bunlar benim dusuncelerim, sen gene bildigini oku sonucta zevk senin zevkin!!!

saygilar
Deli Asker
Deli Asker

13/4/2010, 7:01 pm
lol! Abilerim simdi sizlerden video isteyecem bak:) bu yazdiklariniz arasindaki farki bide kuslarinizda gôrelim. Nasil olsa elizde ayni damar kuslar mevcut, bakalim aralarindaki farka. Ben diyorumki kusun oyunu hem damarina hemde kendi iradesine bakar, sadece damardan soydan bassetdigimizde, ayni damardan olsada her kusta ayni kisilik yoktur. Kusun kendi iradesinden demem, mesela bir kus hergun ayni performansi vermeyebilir, bir yasam boyunca kusun basina gelecek olaylar oyununu etkileyebilir, bozabilir mesela atmaca dalmis bir kus damari guzel olsa bile o gunden ihtibaren tedirgin olup bida hiç öncesi gibi oynamaz, ayni bir olayda sahibinin hatasi olabilir. Kusun damarinin iyi olmasi, altindan cikacak kuslara neleri aktarir? Fiziksel yapi, renk, sekil, yapi, vsvs. Insanlardada ayni, fiziksel yapi, ayni göz rengi falan, ama ayni düsünceleri aktarabiliyorlarmi, ayni hünerleri aktarabiliyorlarmi? Mesela babasi marangozdur, oglunu yanina cirak eder ayni isi yapsin diye ama o baska bir meslek terci eder. Kiminde babasi fotbolcudur, ona özenir onungibi olmak ister, bazi insanlar bütün bir memleketin töreleri vardir bir yasam tarzi olmustur aralarinda bu törelere inanmayacaklarda çikabilir. Uzaktan biraktigina eve geri gelecek kadar akilli olan bir kus, yemini yerken sevdikleri deneleri seçecek kadar akilli olan bir kusun, oyunundada bi okadar iradesi vardir. Ben diyorumki (bir kus bir kisiliktir), damarinin oyununu kendince oynar, bir artistin yaptigi tabloyu kaç kisi aynisini yapar? Neyse kuslarla bir masaya oturup tartismadikça, bazi seyler hep gizemli kalir...
Dr. Sedat
Dr. Sedat

13/4/2010, 7:44 pm
slm birol

nasilsin? ben ergun deki kuslardan ucurmuyorum artik , sadece kumesteler. ama istersen ayni kuslardan sana yollarim sen ucurunca kendin anlarsin egitim sartmi yoksa bu kuslar super akilli kendi kendilerine adam oluyorlami:)

bende senin dusuncelerine katiliyorum ama herkesin dusuncesi ayni olucak degil, o yuzden boyle seyleri ogrenmek sadce zamanla ve tecrube ile olur, elindeki kusu 2- 3 sene ucurursunki o zaman sartlarinda gecenlerden birseyler cikarirsin.

saygilar
Anonymous
Misafir
Misafir

14/4/2010, 1:05 pm
Selamun aleyküm dikkatimi çekti güzel bi tespit arkadaşımızın tespiti kuş mu oynar biz mi oynatırız...
Bence kuş ( iyi kötü ayrımı yapmaksızın ) uçurulmalıdır.uçurmaya başladımız kuşu kuşçu oldugumuz kadar bildiğimiz tecrübe ettiğimiz kadar yorumlar okuyabiliriz hava dönme aşaması serte binmesi teke düşmesi vs... kimimiz serte binince kuyrugunu çeker kimimiz yatırır 1- 2 gün direk yere dalmaya başlasın diye. kuşlarda insanlar gibidir kimi kuyrugu çekilince düzelir kimi yükselip pire de yırtılmak ister o ortamı bulamazsa çok eziyet eder seyisine kimi de yatar 3 -5 gün sersem gezer sonra bir anda patlar yere gelip sefer yapmaya başlar.
Bize düşen kuşun hareketlerinden nasıl bi taktik izlememiz gerektiğini çıkarmak o kadar tecrübemiz yoksa da bilen büyüklerimize danışmak.
Bence yerin etkisi çok fazla bunu taklayı döndükten sonra çok iyi farkederiz takla atar serte girer etraf darsa çatı çoksa çatıya atma meyili olur hayvanda ama boş arazi olsa gelir yere konar.bunu da aştık diyelim iyi terbiye ettik yere konuyor sadece kuş sefere başladı mı herkes şöyle der ama ben katılmıyorum kuş kolayına giden yerden gelir diye bence tam tersi kuşun oynaması takla atması zaten bi hastalıktır elinden gelse boş boş uçar oynamadan konar ki hiç yorulmasın. Kuş kendine en zor gelen yeri hedef seçer ordan girmeye çalışır ve ordan gelebilmesi için gereken çalışmayı yapar yer bulur hızını ayarlar vb... dar yerde iyi oynar denmesi budur seçenek azdır ve geniş yerde oldugu gibi kendini salma şansı yoktur geldimi ya oynayıp gidecektır yada gelip yapışacak. oysa çok dar yerde sefer yaptırdıgımız kuşlarımızı geniş araziye boşluğa götürsek taklasız konanları görürüz yada yerinde inemeyen inmek için çok uğraşıp menzil dışına düşenleri...

Velhasıl neticesinde kuş kadar seyiste önemli seyis bi öğretmendir nasıl çocuğa 1 . sınıfta çarpma işlemi öğretilmez 2. 3. sınıf beklenirse kuşa da hemen herşey verilmez zamanı beklenmelidir...
İkiz kardeşler düşünelim ayırıp birini afrikada bir aileye diğerini de isviçre de bi aileye verelim 15 yıl sonra bakalm yanyana gelince hiç benzerlik varmı çevre ortam genetik yapı kadar önemlidir ve etkilidir... SAYGILAR
Dr. Sedat
Dr. Sedat

14/4/2010, 6:08 pm
slm uygar

yazdiklarindan ayni fikirde oldugumuzu cikardim. ve sana katiliyorum

saygilar
Anonymous
Misafir
Misafir

14/4/2010, 6:43 pm
Eyvallah teşekkür ederim. Dilerim hepimizin kuşu oynar bu sayede kimse kimseyle uğraşmaz ve herkesin keyfi yerinde olur.

iyi içinde iyi olur kötü içinde lol!