Güvercinin kursaginda olusan süt'le ilgili... 411k

Join the forum, it's quick and easy

Güvercinin kursaginda olusan süt'le ilgili... 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Deli Asker
Deli Asker
Ad Soyad : Tuhran Sezer
Doğum Tarihi : 29/09/86
Forum Kayıt : 05/12/09

Güvercinin kursaginda olusan süt'le ilgili... Empty Güvercinin kursaginda olusan süt'le ilgili...

2/5/2010, 4:29 am
Slm arkadaslar, sormak istedigim bir soru vardi. Simdi kuslar yumurtaya yatarken, yavrular çikmadan 4,5 gün önce kusun kursaginda mama veya süt dedigimiz sivi olusurda, onu kusamassa, bosaltamassa kusa zarar verebilirmi? Mesela bazi kuslardan yavru almak istemiyorum, ama kus yinede yumurtluyor, yumurtayi hemen atip yumurtaya küstürmekte istemedigimden yumurtayi her gün sallayarak bir hafta falan yatiriyorum. Bazende bu sivi çabuk olusabiliyor galiba, bu dönemde kuslarin kursaklari biraz sarkik ve sis gibi durur, simdi bu kuslarin yumurtalrini atinca kus o kursaginda olusturdugu siviyi kusamiyacak, bi sekilde bosaltamayacak aceba kusa zarar verirmi? Yoksa bünyesi kendiliginden eritirmi? Hani diyorlarya oyun kuslari kusup rahatlarlar diye aceba hayvana bir yük olabilirmi?
denigo20
denigo20
Ad Soyad : Deniz Tural
Doğum Tarihi : 14/04/92
Forum Kayıt : 17/05/08

Güvercinin kursaginda olusan süt'le ilgili... Empty Geri: Güvercinin kursaginda olusan süt'le ilgili...

2/5/2010, 7:56 am
Tuhran Bey merhabalar.Kuşların kursak sütleri kuluçkanın 12.gününden itibaren oluşmaya başlıyor.Yani kuluçkanın ilk haftaları yumurtaları alırsanız altından bu sıvının oluşmasını önleyebilirsiniz.Selamlar...
Deli Asker
Deli Asker

Güvercinin kursaginda olusan süt'le ilgili... Empty Geri: Güvercinin kursaginda olusan süt'le ilgili...

3/5/2010, 1:54 am
Tsk ederim Deniz kardes kisa yoldan çözümü yazmissin, ama tam olarak soruma cevap degil aksi taktirde bir problem olabilirmi? Kusun altindan yumurtalari birinci haftada alsak kesin kursakta sivi üretmezmi. Yani hayvan bu dönemin sarhosluguyla yumurtalari altindan almamiza rahmen 2,3 gün daha bos yuvasina yatiyor. Bu içgüdüyü önleyebilirmi yoksa illaki olacak bir çevrimmi?
denigo20
denigo20
Ad Soyad : Deniz Tural
Doğum Tarihi : 14/04/92
Forum Kayıt : 17/05/08

3/5/2010, 7:52 pm
Yumurta olmayınca yatmayı keser Tuhran Bey dolayısıyla sıvıyı üretmesine gerek kalmayacaktır zaten.
yavuzduman
yavuzduman
Ad Soyad : yavuz duman
Doğum Tarihi : 10/04/66
Forum Kayıt : 30/10/09

3/5/2010, 9:26 pm
BİRADERİM YUMURTAYI SALLIYORUM LAFINI ANLAYAMADIM... YUMURTA İÇİNDE YAVRU OLUŞMUŞSA ONU ÖLDÜRMEK İÇİNMİ...SAHTE YUMURTA YADA BULAMAZSAN ÇOKTAN BAYATLAMIŞ YUMURTA KULLANMALISIN...İÇİNDE BİR KAÇ GÜNLÜKTE OLSA YAVRU OLUŞMUŞ YUMURTAYI SALLAMAK KANIMCA KÜRTAJ GİBİ BİRŞEYDİR VE KUŞÇUYA YAKIŞMAZ...
Deli Asker
Deli Asker

3/5/2010, 9:54 pm
Yavuz kardes zaten sallamadan yumurtayi kontrol ediyorum, elimde sahte yumurta yok bazen bos yumurta koyuyorum ama zaten yumurta kanlanmissa sallamiyorum okadar cani degilim:) zaten hemen yumurtayi sallayinca sarisi dagiliyor daha olusmuyor. Soruyu bir daha soruyum, eger kusun kursaginda sivi olusmusta kus onu yavruya kusamazda kursaginda kalirsa ciddi bir problem olabilirmi kusa zarar verebilirmi?
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat
Ad Soyad : Murat Göcmen
Doğum Tarihi : 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10
http://murat-tuna66.jimdo.com/

3/5/2010, 10:07 pm
Yavruya kusamaz ise öylesine kusar gider, ihalelerde kusan kuslari görüyoruz, zannedersem, sahibleri bunlari tabaklardan kaldirip getiriyor, kus ne yapsin, önüne sirkelene sirkelene kusuyor, bir sorun cikacagini zannetmiyorum ben, hani hos bir durum olmasa gerek, hayvana yazik, bence yani

Saygilar
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat
Ad Soyad : Murat Göcmen
Doğum Tarihi : 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10
http://murat-tuna66.jimdo.com/

3/5/2010, 10:17 pm
Ama o kus az bir dinlendirilmeye alinmasi lazim en azindan, bana göre 2 hafta yeterlidir, ...
oğuz06
oğuz06
Ad Soyad : oğuzhan OĞUZ
Doğum Tarihi : 11/07/75
Forum Kayıt : 04/03/09

4/5/2010, 12:23 pm
Maya oluşması için kursak çeperi kuluçkanın 8.gününden itibaren değişime başlar ve yaklaşık 20 kat büyüme olur.Asıl maya 16.günde oluşur.
Oluşmadan önce tıpkı ateş kıvılcımı gibi bir tetikleme lazım oda yavrunun yumurta içinde hareketi.Siz çekmesenizde yumurtada yavru ölebilir,boş çıkabilir.Uçan oyunlu bir kuşsa özellikle maya oluşum zamanına ve süresine (yaklaşık 7-8 gün kaldığını düşünürsek) dikkat edilirse sıkıntı olmayacağı kanaatindeyim.
Doğal yaşamına devamlı müdahele edilmesi kuşun performansınında psikolojisinede yansır...
Bir anne düşünün ki anne olma hayali var her seferinde yalancı gebelik olayı görülüyor.Psikolojisini hepimiz tahmin ederiz baba da dahil.
Saygılar..
Deli Asker
Deli Asker

5/5/2010, 7:51 pm
Tsklr arkadaslar...