Murat abi yardım.. 411k

Join the forum, it's quick and easy

Murat abi yardım.. 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

cihat_58
cihat_58
Ad Soyad : cihat_58
Forum Kayıt : 19/02/10

Murat abi yardım.. Empty Murat abi yardım..

15/5/2010, 9:47 pm
S.a murat abi
Benim arapla beyaz eş.Erkeği saldım balkona sonra dişiyi gösterdim tekrar indi kümese böyle kaç gün yapayım?
Birde kuşlar açmı salıyım dışarı veya dışarıdamı yemliyeyim?
Benim bayburtla kelebek vardı onlar kaçtı tabii onlar dışarıyı hiç görmemişti ama bu arapla beyaz dışarıyı gördüler 2,3 gün bantlamıştım..
Kısacası abi alıştırmak için ne yapmalıyım??? Murat abi yardım.. 3419840488
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat
Ad Soyad : Murat Göcmen
Doğum Tarihi : 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10
http://murat-tuna66.jimdo.com/

Murat abi yardım.. Empty Geri: Murat abi yardım..

15/5/2010, 10:14 pm
Selam Cihat,

Kuslarini mümkün mertebe disarida yemle !

Kisin icerde olabilir !

Yemlerken yerde yem kalmamali, yani ac birak az bucuk, korkma, ölmezler, ates gibi olurlar hatda, ama iki gün felan degil, hergün ayni saatlerde yemle, mesela aksam saat 16 ve 18 arasi, ben öyle yapiyorum, aradan herdaim 24 saat geciriyorum, ama sularini vermeyi aksatma, su cok mühim, ve kuslar ac oldukca nerde yem ariyacaklardir ? Tabiki yerde, eline bir teneke al, mesela konserve tenekeleri uygun, elini kesmeden dikkat et ama, buna yemi doldur ve arada bir salla, ardindan ufak ufak miktarlarla yere yem serp, gör bak nasil yiyorlar, ben yakinda bildigin düdük ile yemliyecegim, yani ben üfledigimde, en yüksekteki kus bile 10 - 15 saniyede inecek, kimi pirilti veriyor, kimi baska bir sekilde indiriyor, herkesin bir yöntemi var, neyse, ...

O balkona saldigin kusu neden oray saliyorsun ?
Yem ile terbiyele kuslarini, ve mutlaka ac olduklarinda ucur, bunun icin en uygunu sabahin erken saatleri, günes dogmadan, hava serin iken, bir dene, ve bunu 2 hafta bir uygula, hemen farkini görürsün, insallah !

Umarim sorularina cevap aldin, aklina geldikce sor kardesim, Allah`a emanet olasin insallah !

Saygilarimla Cihat`im
cihat_58
cihat_58

16/5/2010, 7:09 am
Abi ben zaten şu an kuşları uçuramıyorum ikiside eş şuan kaçacaklar diye korkuyorum.Ama erkeği sal gitmez dedi bikaç kişi bana sence gidermi?
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

16/5/2010, 10:40 am
Peki ya giderse, o zaman sana birak onu gitmez diyenlerin bogazinami yapisacaksin ??? Kacti farz edelim, ...

Kus bu, kacarmi kacar, bende 70 tane var ve her seferinde gözüm üstlerinde, nasil kefil olim kusa ? Pesinden ucacak degilimya, ama söyle bir bilinen gercek var, yerde disi olan kusu tutarsan erkegi genelde indirebilirsin, öbür türlü biraz zor, yani yerdeki erkek ise eger bu disi olani cogu zaman pek ilgilendirmiyor, ...

Bildigini yap, hani köpek degilki bu zincirlere vurasin, dolasmasi, ucmasi lazim, bu herzaman birazda risk isidir Cihat, kus bu, ... Murat abi yardım.. 686484

Ama güvercinin ile güven saglamak icin ona ceza verir gibi hareket etmemekte fayda var, yani korkma, kacarsada eger yenisini alirsin, kusmu yok cihanda !

Saygilar ve Sevgiler güzel kardesim

( Hele hele manyak kus ise zaten birsey yapamazsin, hani senin oraya isinamadiysa eger, ama sen hic ucurtmazsan eger kus ilk firsatta zincirleri kopartmis mahkum gibi kacar Murat abi yardım.. Icon_king belki yani, ... )
cihat_58
cihat_58

16/5/2010, 4:15 pm
Abi şu an erkeği atıyorum havaya geri geliyor yani alıştı ama dişiyi nazsıl alıştıracağım?
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

17/5/2010, 8:12 am
Disiler zaten cogu zaman daha güzel ucan kuslardir, erkege ne uyguladiysan aynisini onada uygula, ama dikkat et, yumurtlamaya yakin olabilir, o zaman atma derim, ve aslinda kus elden atilmaz !!!

Digerlerinden uzun bir cubuk ile ayirip ürkütüp kaldirmalisin aslinda !!!

Inmesini istedigin yerden yani, genelde kus kalkltigi yere konarda, ...

Dikkat et yumurta olmasin disinde !!!

Saygilar
cihat_58
cihat_58

17/5/2010, 9:07 am
Abi dişi yumurtaya yakın tamam onu atmam bide ben elimle atıyodum havaya bundan sonra atmam saol..Ben aslında erkeğe bişey uygulamadım dedimki erkek dişisini bırakıp gitmez attım geldi tekrar..yani bişey uygulamadım..
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

17/5/2010, 9:16 am
ama oda sonucta bir "uygulama" yan gelip yatmadin sonucta, ortada harcanan emek var, ... Murat abi yardım.. 686484
cihat_58
cihat_58

17/5/2010, 10:08 am
Peki diyelim erkeğe uyguladım dişide erkeğinimi bırakıp gitmez
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

17/5/2010, 10:17 am
Gidermi gider, onlar bence biraz daha vefasiz oluyorlar, benim tecrübem bu, en güzel kuslarim disi olanlardi, kaybolanda genelde onlar oldu, ... kaptirdiklarim haric, ... Erkeklerden kacan veya bu kacar diye korktugum olmadi hic, cünkü kümeste bir disi olsun yeter, hemen talip olur ona Murat abi yardım.. 686484

Kacan Balik herzaman büyük olur misali ;)

Saygilar
cihat_58
cihat_58

17/5/2010, 10:26 am
Yaw tamam bana bişe sölede yapim ben bu dişi yi nası alıştıracam hiç bişey bilmiyorum????
cihat_58
cihat_58

17/5/2010, 5:27 pm
Tamam kardeş alışmasına gerek kalmadı ikiside kaçtı .zaten bende bırakıyom bu işi .ama ilerde bi kuşcu var ona gelirse alıcam bi çift kuş ............ Saol
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

17/5/2010, 8:33 pm
ilk önce bir gecmis olsun, hemen üzülme, atmislardir kendini biryere, 4 gün icinde dönen olmaz ise ümidi kese bilirsin, etrafta kuscu var ise bi sor veya bak, yeni kuslar cabuk iner baska yerlere, yeterki kus görsünler, hemen üzülme, ...

Kus bu, bazen göze görünmüyor diye hemen üzülme, sana ben simdi ne deyim, hani ucan yaratiklar bunlar, ucacak, sen buna dayanamiyorsan ne bilim, ...

24 saat burda oturmuyoruz Cihat, sende diz üstü bilgisayar ile kümesin önünden katilmiyorsun herhalde buraya, herseyi dogru yapim derken ne yaptiysan kactilar artik, kizar gibisin, bu sana ders olsun, birdahakinde daha bilincli hareket edersin, bak, ilk tecrübeni edindin, bir düsünsene, burdaki Kuscular ne kuslar kacirdi kim bilir, hemde büyük paralar ile alinan kuslari, senin acin o kadar büyük olmasa gerek, ... Dünyada kusmu kalmadi, ...

Hele bir bekle, belki geri gelirler, ama fazla ümitlenme derim, ...

Gecmis olsun
cihat_58
cihat_58

18/5/2010, 9:46 am
Yok abi hiç kızmıyorum giden,gider napalım bu gün arkadaş verecek bi çift alacam nasıl alıştırılıyo ona soracam neyse gelişmeleri aktarırım..
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

18/5/2010, 12:11 pm
Sen kusu ürkütmezsen kacmaz, yani genelde, dedigin gibi, kacan yine kacar, ama kusu eline alip firlatmiyacaksin, hele hele yeni ise, kusun kümes kapisi acik olur ise eger, kus kendisi tipis tipis cikmasi lazim, etrafi gözler o arada, (kiyida kösede kedi olmadigina emin ol) bakti korkacak bir durum yok o zaman kusta rahat olur, ani el kol hareketlerinden sakin, yaninda arkadas var ise onlarida o sekilde tembihle, kusun kümesinin önüne dizilmeyin, biraz uzak durun, hele hele misafirlerin, kus sasirir, havalar isiniyor yavas yavas, sen kümes kapisinin önüne kuslarin banyo yapabilmesi icin bir banyo hazirla, banyo cok mühim, al eline yemligini, yere önlerine yem ser, yani sakin sakin yere dogru at, sen yemi nereye atarsan kuslar oraya gidecektir, yemledigin alani belli et, yani ya etrafini sar, veya degistirme birdaha, kus ilerde oraya oyun yapar, yerden yem yerken bak nasil rahat rahat olurlar, cok ama cok az at, ac olan mecburen yerlerde yem arar, kutun var ise salla, onun sesini duydukca yem geliyor diye siraya girerler adeta, hatda catidan bile indirirsin baktin oraya yapistilar, arkandan fir fir dolasirlar hele birde ac olsun, ondan sonrada banyo etmelerini seyreyle ;) asil yemide kuslari kümese sokmadan ver, ucmasini istedigin kus ac olur ise daha iyi olur !

ve sonunda kümese girmelerini sagla, ... önce bir bunu yap, geriside gelir insallah

Kolay gelsin
cihat_58
cihat_58

18/5/2010, 3:29 pm
Bu dediklerin alışmamış kuş içinmi eğer öyleyse kaçar diye korkuyorum aç olan kuş kaçmazmı?
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

18/5/2010, 8:17 pm
alismamisin yaninda alismis varsa mesele yok, illaki biri bir alisacak senin oraya, sen isini garantiye al ve kanadini bantla, bunuda 2 hafta cözme, disi kusun kanadi bantli olsa yeter, disi nerde erkek genelde orda, ...

hadi bakalim, kolay gelsin
cihat_58
cihat_58

19/5/2010, 6:40 am
Abi ben 1 çift 2 sokak ötedeki kuşcudan aldım bunların yavruları olunca tekrar oraya gidermi anne baba diyelim gitti yavrularınıdamı götürür?
Birde yumurtadan yavru dişi-erkek mi çıkar yoksa değişirmi?
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

19/5/2010, 11:23 am
Murat abi yardım.. Icon_king

yok gitmez genelde, yuva yaptiktan sonra nerdeyse mümkün degil gitmesi, zaten istedigi bir yuva kurmak, her tabiyat`da yasiyan hayvanin dogasinda vardir eslesmek, yuva kurmak, bunun icin bir yer bulduysa ne ala, icin rahat olsun !

Yumurtadan normalde hersey cikabilir, erkek olani cogu zaman daha sansli büyüme konusunda, disiler genelde sessiz olur, erkekler ise öyle degil, yemlenirken bile ilk öne atliyanlar erkekler olur, ve bu durum cogu zaman disi olan kusun iyi gelismesini önler, yani zayif kalip ölebilirde, ...

Yuvadan dedigim gibi hersey cikabilir, 2 erkek`te olur, iki disi`de, genelde ama bir erkek bir disi olur, ama buna kimse garanti vermez ve veremez Allah`tan baska !!!

Güle güle besle
cihat_58
cihat_58

20/5/2010, 9:30 am
Abi şimdi bi baktım arap gelmiş lol! lol! lol! lol! Murat abi yardım.. 3167858558
cihat_58
cihat_58

20/5/2010, 11:44 am
Abi yavruları anne -baba'ilemi salmak lazım?
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

20/5/2010, 11:56 am
Murat abi yardım.. 352755
skills
skills
Ad Soyad : emre kaynar
Doğum Tarihi : 11/10/93
Forum Kayıt : 28/03/10

20/5/2010, 8:53 pm
abi bana arkadaşım kırmızılı bi köy kuşu getirdi. benim yan çatımda da bir kuşcu var. benim köylünün kanadını bantladım kümese attım 5 dk geçmeden bir fırladı2 çatı ileriye kadar. ben bu kuşa ne yapmama gerekiyor? tülerini çekiyimmi eş bulana kadar?

TeŞeKKüRLeR
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

21/5/2010, 4:42 am
Insan`in ayagi ne ise, kusunda kanadi öyledir, onsuz, yani ayaksiz yürüyebilirmisin ? Hele hele Bacagini bu cok yürüyor diyerek cekseler ???

Diyecegim sudurki, kusun kanadini cekmek ne kadar dogru olur düsün artik, bir anlik aci belki, ama onlarin döküldügü an olur, orasini kendi gidisatina biraksan daha iyi edersin, kanadini bantlarsan yeter, ama cekik kanat ile catiya tirmanan kus gördüm, ... Kus bu, kus beyin ama elinden gelen zarari unutmaz, asla unutmaz, ha, kalirmi kalir yerinde, alisir, ese verirsin yuva yapar zaten kolay kolay gitmez biryere, risk bu, kimler ne kuslar kacirdi, sen köy kusunu kacirsan ne olur, ...

Kanadini bantla ve az ac birak, korkma ölmez, suyunu ver ama yem verme 1 gün bak yerden kalkiyormu, ... yemide aksama dogru ver, aradan 24 saat mutlaka gecsin !!!

Kolay gelsin ;)
skills
skills
Ad Soyad : emre kaynar
Doğum Tarihi : 11/10/93
Forum Kayıt : 28/03/10

21/5/2010, 7:45 am
Tamam abi tam dediğine göre yapacağım.

TeŞeKKüRLeR Murat abi yardım.. 3434830833
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

21/5/2010, 11:02 pm
Bol sanslar, yeterki rahat ol, telasa kapilma kus kanat cirptiginda, ... sakin sakin izle ve yere az yem serp o an, ...

Hadi bakalim
cihat_58
cihat_58

19/6/2010, 9:44 am
Abi benim dişi mavi çok takla atıyo ,bunun için dün sokağa kadar düştü ,tuttum birine sorum ,yuvarlak olmuş dedi ve düzelmezmiş ,bu nedir biliyomusun .ve yavrulardada aynı problemi yaşarmıyım?
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

20/6/2010, 8:26 am
Zannedersem SARMIS olayi, yani kusu kacar korkusundan bir ara hic cikarmadiysan böyle olabiliyor diye biliyorum, yani yerde yürürken bile taklasini cevirir, denge bozuklugu gibi görünür, yani takla atmasi artik kontrolden cikmis gibidir, bu nasil düzeltilir, kusu mümkün ise ve cok yasli degil ise ucur, ama yok, oraya buraya carpar, veya gercektende öyle oluyor ise eger, yavrusunu alabilirsin, o kusuda ne kovala, yani ucurim diye ugras, arada cikar, gezdir, tas, kum cimen yedir, ve yavrusunu almaya bak, mademki güzel Güvercinlerinden !

Yada öyle besle dur, ... onunkide bir can sonucta, ...

Saygilar
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

20/6/2010, 8:27 am
Bu kus DISI`mi ? Cogu zaman DISI`lerde oldugunu biliyorum, ... veya onlara denk geldim herseferinde, merak ettim simdi, ...
cihat_58
cihat_58

20/6/2010, 7:37 pm
Evwt dişi
Sana katılıyorum 3 takla atıyor yere resmen düşüyo kafasının üstüne :D