YAVRU UCUMU 411k

Join the forum, it's quick and easy

YAVRU UCUMU 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

YAVRU UCUMU

+5
kuşçu mert
sedatdalcı
edi42
quaresma
freaxs
9 posters
freaxs
freaxs
Ad Soyad : ufuk sahin
Doğum Tarihi : 10/05/85
Forum Kayıt : 12/01/10

YAVRU UCUMU Empty YAVRU UCUMU

11/6/2010, 10:21 pm
ARKADAŞLAR İYİ KÖTÜ BİLEN VE BİLMEYENLERE :
USTA KUŞCU ARKADAŞLAR İÇİN AÇIYORUM BU BAŞLIĞI YAVRU KUŞA NE ZAMAN KANAT VERİLMELİ VE İYİ BİR KUŞ OLMASI İÇİN YETİŞTİRİCİNİN YAPABİLECEĞİ EKSTA TEKNİKLERİ PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM
quaresma
quaresma
Ad Soyad : yusuf sarıçayır
Forum Kayıt : 17/12/09

YAVRU UCUMU Empty Geri: YAVRU UCUMU

12/6/2010, 9:32 pm
bnde şansa bir tane yavrumu söküyorum bu sene, ama bnce bir kuşçuyu mutlu edecek en güzel şey yavru kuşunuzun sökmesidir diye düşünüyorum.
edi42
edi42
Ad Soyad : ERDİNÇ ŞAHİN
Doğum Tarihi : 25/05/82
Forum Kayıt : 12/06/10

13/6/2010, 11:35 am
bence yavruyu çatısını tam kapattığı zaman yavaştan antremanlara başlatmalı ve sık antremana başlatıp oyununu açtırmak için kanatlarını tam düzmesini beklemeliyiz.
sedatdalcı
sedatdalcı
Ad Soyad : sedat dalcı
Doğum Tarihi : 22/08/78
Forum Kayıt : 12/05/10

14/6/2010, 7:59 pm
bu aralar bende 4 yavru açmaya çalışıyorum uçan birtane kuşum var oda tek uçuyo baya bi zor iş yavru sokmek bu aralar taklayı çevirdiler ama yinede baya bi zaman ayırıp sabah akşam uçurmak lazım fazla zorlamadan yanımda başka bir arkadaşın kuşu 1 ayda sokuldu bu aralar dama gelmeyede başladı benımkılerde tık yok bende sabırla uçurmaya devam diyorum tüğü ye girmeden açmam lazaım galıba.
kuşçu mert
kuşçu mert
Ad Soyad : mert soğancı
Forum Kayıt : 03/02/10

16/6/2010, 11:14 am
bende 2 yavru söküyom taklaya başladılar hergün uçuçruyom oyuna girmesi için sade takla atıyolar şimdi 1 ayda anca takla attılar YAVRU UCUMU 3167858558
quaresma
quaresma

16/6/2010, 4:40 pm
arkdaşlar her zaman 1 saat dolmadan inmeyen kuşum dünden beri yarı msaat ucmaya basladı bunun sebebi nedir bilen varmı ya havanın sıcaklıgı olabilirmi:S
kuşçu mert
kuşçu mert
Ad Soyad : mert soğancı
Forum Kayıt : 03/02/10

17/6/2010, 7:38 am
evt bence sıcaktan sıcakta kuş uçmuyo yoruluyo iniyo hemen yada çok aç oldundan olabilir uçururken az yem ver sonra kaldır bak nasıl uçuyo YAVRU UCUMU 4245286173
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat
Ad Soyad : Murat Göcmen
Doğum Tarihi : 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10
http://murat-tuna66.jimdo.com/

17/6/2010, 8:29 am
Günes ya dogmadan, veya aksama dogru, ama sabah daha iyi tabiki, o saatlerde ucurmaya bak, kusun nefesi daha güzel acilir, sicakta biz bile gölgede olsa duramiyoruz, günesin önünde ucan kusa ne diyebiliriz bu durumda, ... istedigin kadar su ver kusa, ... eziyetten baska birsey degil YAVRU UCUMU 4245286173

Saygilar
quaresma
quaresma

17/6/2010, 1:58 pm
yooo eziyet ettiğimi kimse söyliyemez 2 gündür böyle oldu emin ol bu forumda kuşlarına benden fazla değer veren ve benden cok seven yoktur.sadece burda bu olayın nedenini öğrenmek için yazdım bi daha da yazmam.
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

18/6/2010, 8:36 pm
hmmm YAVRU UCUMU 3419840488
erdem22
erdem22
Ad Soyad : erdem günay
Forum Kayıt : 03/10/08

18/6/2010, 11:01 pm
uçan kuşta performans düşüklüğü birkaç sebepten dolayı olabilir. ya herhangibir rahatsızlığı vardır ya tüy değişiminden etkilenmiştir yada sıcaklardan olabilir. kuşun günü gününü tutmaz ancak kuşu iyi gözlemleyiniz özellikle dışkısında bir değişiklik oldumu?(ishal kuşu halsiz bırakır) göz sulanması yada hıklama yada ağız açık nefes alma gibi solunum yolu problemleri mevcutmu? (sağlıklı nefes alamayan kuş sağlıklı uçamaz)neşesi yerindemi? bu gibi sorulara cevap verdiğinizde herhangibir problem yoksa diğer seçenekleri değerlendiriniz.
quaresma
quaresma

19/6/2010, 12:05 pm
erdem abi kuşum tüyde heralde kanat teleklerinden iki kanadındanda 6.sıradaki telekler yenigeliyo acaba tek tek mi dökücek telekleri.teleklerin hepsi gelene kadar ucurmalımıyım.cevabınız bekliyorum (sadece sizden) şimdiden teşekkürler.
quaresma
quaresma

19/6/2010, 12:07 pm
bide belirttigim gibi kuşum yavru taklayı cevirdiginde bile 1.30 saat ucuyordu acaba düzelirmi asıl oyununa ne zaman başlar şimdi 4 5 tur atıyo bir iki keredama geliyo sonra konuyo acaba düzelirmi eskisi gibi cok uctugunu biliyorum o yüzden şimdi az ucucnca endişe ediyorum.
efecan
efecan
Ad Soyad : seyfettin köroğlu
Doğum Tarihi : 28/07/81
Forum Kayıt : 03/03/10

19/6/2010, 1:16 pm
freaxs demiş ki:ARKADAŞLAR İYİ KÖTÜ BİLEN VE BİLMEYENLERE :
USTA KUŞCU ARKADAŞLAR İÇİN AÇIYORUM BU BAŞLIĞI YAVRU KUŞA NE ZAMAN KANAT VERİLMELİ VE İYİ BİR KUŞ OLMASI İÇİN YETİŞTİRİCİNİN YAPABİLECEĞİ EKSTA TEKNİKLERİ PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM

kardeşim elbetteki her kuşçunun yavru uçurma metodu farklıdır. benim yavru uçurma ve oyun söktürme metodum şöyle önce yavruyu taze iken bahçeye çıkarır biraz kanat çırpmasını sağlıyorum bu olayı günde iki üç kez bir hafta tekrarlatıyorum. daha sonra yavruları dama indirip çıkarmaya başlıyorum ve üç beş gün bu şekilde devam ediyorum. sonra yavruları iki gün kapatıyorum iki gün sonunda yavruları anaç kuşların koltuğunda kaldırıyorum bir sallama sayesinde yavruları uçuruyorum yavru taklayı çevirdikten bir iki gün sonra yavruların kanatlarını kesiyorum. ve yavruluk tüleğinde yavru kanatlarını atıyor ve yeniliyor yavruları kalabalık bir şekilde kovalıyorum ve oyunlarını söküyorlar (neden kalablık uçuruyorsun diye düşünen olursa konyada tek kuş uçuran pek göremezsin genelde kalabalık uçurruz ve öğürleşirler birbirlerine biri oyuna girince mısır patlağı gibi dağılmaları benim çok hoşuma gider tabiki diğer arkadaşlarında birbirlerine inat mesafe açarak oyun yaparlar ) damcı kuş patlatmada acemiyim denebilir. saygılarımla bol tokatlı seyirler....
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

20/6/2010, 8:19 am
YAVRU UCUMU 582302429
erdem22
erdem22
Ad Soyad : erdem günay
Forum Kayıt : 03/10/08

20/6/2010, 9:27 pm
6. telek kuşu uçurmaya engel teşkil etmez. ilk 3 teleğe geldiği zaman uçumu kesmek gerekir. son 3 teleği makaslayıp tek tek atmasını bekleyebilirsin. iyice dipleri kuruduktan sonra tekrar uçuma başlayabilirsin.

ikinci soruna gelince ona netbir cevap vermek zor. kuşu izlemeden ne desek boş. her kuş farklı farklı oyun açıyor. soyu önemli, kanat yapısı önemli ,tüy değişim evreleri önemli, erken eşe gelip gelmediği önemli. sağlık durumu, kümes içi ortam, yemleme, antrenman saatlerinin ve sürelerinin standardı bile önemli. kuşu birlikte uçurduğun kuşların sayısı, uçum sitilleri, hepsi oyun sökülmesini olumlu yada olumsuz etkileyen faktörler. ama kuşu en iyi tanıyan sensin hergün izliyorsun kuştan yapabileceğinden fazlasını beklemeden elinden geldiğince uçurmaya gayret et düzenli yemle düzenli uçur. sağlıklı stressiz dinlenebileceği bir kümes ortamı sağla gerisini kuşa bırak o zamanı geldiğinde verdiğin emekleri geri ödeyecektir. ödemezse (ödeme seyir zevkli kaliteli oyun anlamında kullanılmıştır.) ilk fırsatta o kuştan kurtul. sabrın sonu selamettir. oyun kuşu sabır işidir. her kuş oynayacak diye birşeyde yok yılmadan yorulmadan uçurmaya devam.
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

21/6/2010, 3:36 am
YAVRU UCUMU 745452271 YAVRU UCUMU 1437731403
quaresma
quaresma

21/6/2010, 7:42 am
saolasın abi.
efecan
efecan

21/6/2010, 9:43 am
erdem kardeş ağzına sağlık ben yavruları 6. telekte değil taklayı çevirince makaslıyorum
Nedeni şu genel tabir olarak deli balak zamanı yavrular nasıl oyun yaptığı nasıl oynadığı belli olmuyor bazı yavrularımızın 11-12 takla ile oyunu girdiğini görebiliriz ve bu yavrular acemiliğin ve tecrübesizliğin karşısında ya atmaca ya yem oluyor yada ters takla ile başka yere atıp damdan alınıyor. bunun için taklayı çevirince makaslıyorum ve kanatları yenileyinceye kadar hayvan biraz daha oturmuş oluyor.

ikinci soruna gelince katılıyorum mesajımın başındada yazıyor HER KUŞÇUNUN UÇURMA METODU FARKLIDIR DİYE her kuşçu kendi neslini tanır,takip eder ben sadece kendi kuşlarımı patlatma şeklini paylaştım her kuş bizimki gibi patlayacak diye bir kaide yok doğru söze ne denir.
cihat_58
cihat_58
Ad Soyad : cihat_58
Forum Kayıt : 19/02/10

22/6/2010, 9:47 am
yAVRU KUŞ ÇIKTIKTAN SONRA KAÇ HAFTA SONRA UÇAR
Ve niye kanatlarını makaslıyoruz? Teşekkürler...
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

22/6/2010, 10:05 am
6 haftalik kus ucar bile, ama ben kanadini kesmiyorum, zannedersem kusu ucurtmamak icin makasliyorlar, ya degerli oldugundan yada ilk tüg dönemini gecirtmek icin, yavru tügleri sonrakiler gibi olgun degil, bebeklerin saclari kesilir insanlarda, daha gür ciksin diye, bana göre gereksiz, onu herkes kendi bilmeli, gerci cocuga soran yok, daliyorlar makina ile kafaya lol!

Eskiden ne kaldiki, ...

Saygilar
cihat_58
cihat_58

22/6/2010, 11:45 am
Abi ilk tüğ döneminde kesmessek olmuyormu?
Hep böylei olur?
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

22/6/2010, 11:57 am
Kesmek ile neyi amacliyorsun ??? YAVRU UCUMU 3419840488

Kesmek kolay, yakala kusu, al makasi, ...

Ben kesmiyorum, bantlamiyorumda, makaslamiyorumda, kusu aldigim gibi kendi halinde birakiyorum, acikcasi gerekte duymuyorum, bunu kesenlere sormak lazim, hani neden diye, ...

(Muhabbet kuslarinda mesela insanlar olgun ve yavru kusu pek ayiramazlar, alirlar 3 - 5 yasindaki bir kusu, ve bunun ele gelmesini isterler, ama ne demisler, agac yas iken egilirmis, en uygunu ilk haftalarinda egitime baslamak, ...
Sonra bakiyorlarki bu kus hep ucuyor, aliyorlar ellerine makasi, ondan sonra kus issiriyor diyorlar, eee, kus bu, kanadini zorla kesersen böyle olur, ve is güc derken bu kusu issirmayan kus haline dönüstürmek nerdeyse imkansiz oluyor, cünkü SENIN ELINDEN ASLA UNUTMAYACAK bir DARBE almis sanki, bazilarida kanadin nerden basladigini bilmiyorm dayiyor makasi, gelde kus olarak buna tepki gösterme, o kus birdaha ele gelirmi, ... )

Bilmiyorum anlatabildimmi

Gecen biri yazmisti, kusu ucurmayan, hele hele pahalli ve degerli kusu olanlar, paralari o kadar kiymetliyse eger gitsinlerde elma sekeri alip yesinler diye yazmisti arkadasimiz, dogru diyor, ...

Ama performans egitiminde gereken bir hareket ise onu ben bilemem, bana göre yanlis bir hareket !!!

Saygilar kardesim
cihat_58
cihat_58

22/6/2010, 12:05 pm
Yani yavru kuşa hiç bişey yapmıyoruz değilmi?
Kanadını falan kesmiyoruz daha iyi çıksın diye
Yani kendi ne yaparsa yapsın YAVRU UCUMU 686484
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

22/6/2010, 12:35 pm
Kanadi ha öyle ha böyle cikacak !!!

Sen kesersen ne kanat cikar nede yenisi gelir, kesik vaziyetde kus yerlerde kalir, ucmasin diye, cani yanmasin diye genelde, cünkü yeni tüg kanli olur, daha has has olur, hele hele taklaci güvercin kanat sesi cikarttiginda bunlari birbirine vuruyor, ucmayan kus kanat sesi cikartamaz, sarmis kus haricinde, ...

Onu sen kus ucurtma sayfalarinda ve konularindan oku, orda yaziyordur belki, ...

Kusu kendi haline birakirsan iyi, ama herzaman degil, unutmaki onu SEN egiteceksin, O SENI DEGIL !!!

Yoksa inmez catilardan sende basinda nöbet tutarsin asker gibi !!!
efecan
efecan

23/6/2010, 1:29 pm
evet arkadaşlar zannedersem benim mesajım yanlış anlaşılmış kanatindeyim biz yavruların kanadını uçmasın veya kanadı daha gür olsun diyerek değil yavrularımız erken oyun söktüğü için yapıyoruz hayvan kendine ezihet etmesin diye önce uçurtuyoruz ve taklayı çevirince kesiyoruz nedenine gelince
1 yavru tam oyun sökemediği için acemilik oyununda çok aşırı taklaya yükleniyor ve atmacaya yem oluyor
2yavru oyunda kanatlarını nasıl kullanacağını tam bilmediği için kanat patlatıyor (kanat açıyor) ve buda ona diğer uçumlarda acı veriyor
3 ters takla ile başka yere düşebiliyor vede bu yavruyu ya başka kuşçular damdan yakalıyor yada kedi yiyor
bu nedenlerden dolayı kanadını kesiyorum ve yavru tüyünü değiştirirken kanadını zaten tazeliyor ve uçurmaya başlıyoruz kuşu ebedi makslamıyoruz
buda bizim tekniğimiz kuşu eğitmek bir hünerdir sen nasıl eğitirsen kuş öyle olur
edi42
edi42
Ad Soyad : ERDİNÇ ŞAHİN
Doğum Tarihi : 25/05/82
Forum Kayıt : 12/06/10

28/6/2010, 9:34 pm
efecan'a katılıyorum bizim konya'nın kuşları erken oyun açar(tabi damarı sağlamsa) o yüzden yavru oyun açtıktan sonra uçurmaya devam ettiğimizde kendine eziyet ediyor kanat patlatıyor veya oyunun düzenleyemiyor. bu sebeplerden dolayı ya kanadı makaslanır yada belli bir süre kümesten çıkarılmaz.
quaresma
quaresma

29/6/2010, 1:21 pm
ohhh bee son 1 haftadır kuşum bir düzeldi ki anlatamam vallahi maltepe turu yapıyo şerefsiz.dün aldı başını gitti korktum catıdan asagı inmedim sabah 9 dan 2 ye kadar bekledim geldi biraz takıldı bizm mahallede tekrar gitti sonra yine geldi bugün yine ucurdum aynı 1 2 kere turladı sonra dogruu maltepeye süper yaa cok zevk alıyorum valla bizim catı buraların en yüksek catısı bir bakıyorum bnm kuşa herkes kuş kaldırıyor o ise kaldırdıkları kuşkları bile getiriyor.çok sevinçliyim ne yazdıgımı bilmiyorum xDniye yazdıgımıda bi,lmiyorum yardım eden etmeyen bana hakaret eden herkesden cok teşekkür ediyorum erdem abi den özellikle.
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

30/6/2010, 8:24 am
ALINTIDIR !!!

Yumurta ve Yavru

Güvercinler diğer kanatlıların aksiye yüksek oranda monogam, ( tek dişi – tek erkek ) olarak yaşarlar. Genellikle hayatları boyunca kendi orijinal eşleri ile birlikte kalırlar. Bu nedenle aynı bölmede sadece çiftleşen eşlerin bir arada bulunmasına izin verilmelidir. Aksi takdirde özellikle erkekler tek kaldıklarında bölmelerinde yapılan yuvaları bozmaktadırlar. Güvercinlerde erkek ve dişileri kolayca ayırmak mümkün değildir. Dişiler daha hafif ve narin yapılı, erkek daha saldırgan ve güçlü bir ötüşe sahiptir. Pratikte güvercinlerin çiftleştirilmesinde her birisi başarılı sonuçlar veren, doğal ve zorlamalı olmak üzere iki çiftleştirme yöntemi vardır. Çiftleşmemiş hayvanların doğal çiftleşmesinde güvercinler bir bölmeye konur ve çiftleşecekleri hayvanı kendileri seçerler. Bu erkek ve dişiler numaralanarak kendi yumurtlama bölmelerine alınırlar. Zorlamalı çiftleştirilmelerinde erkek ve dişi aynı bölmede 10 gün veya 2 hafta süreyle birlikte beslenirler. Sonra çiftleşme olduğu zaman numaralanarak aynı çiftler kendi bölmelerine konulurlar. Çiftler arasında değiştirme yapılması sakıncalıdır. Bu durumda yuvaların bozulması söz konusudur.

Güvercinler 5 – 7 ayda cinsi olgunluğa ulaşabilmektedirler, ancak bu süre ağır ırklarda daha geç olmaktadır. Üreme belirli dönemlerde olabilmektedir. Ovulasyondan 4,5 gün sonra çiftleşme gerçekleşmede ve 40 – 44 saat sonra dişi güvercin ilk yumurtasını ve bir gün sonrada ikinci yumurtasını yumurtlamaktadır. Yine diğer kanatlıların aksine elde edilen bu iki yumurta aynı genetik yapıya sahiptir ve her hangi bir varyasyon söz konusu değildir. Yumurtalar düz beyazdırlar ve 20 g kadar bir ağırlığa sahiptirler. Yumurtalar 4 cm. uzunlukta ve 2,5 cm genişliktedirler. Yumurta sarısı oranı %19 civarında olup diğer kanatlı yumurtalarına göre düşük düzeydedir. Dişi ve erkek hayvanlar birlikte yumurtlama döneminden 2 – 3 gün önce yuva yapımına başlarlar ve yuva yapımı yumurtlamadan sonrada devam eder. Kuluçka ise erkek ve dişi güvercinlerin nöbetleşerek yumurta üzerinde yatmaları ile gerçekleşir. 17 – 18. gün sonunda civcivler yumurtadan çıkarlar. İki civcivin çıkışı nadiren aynı anda olur, genelde ikinci civciv 12 – 24 saat sonra yumurtadan çıkar. Güvercinlerde kuluçka Şubat – Mayıs ayları arasında gerçekleştirilir.

Civcivler yumurtadan çıktıklarında tamamen çıplaktırlar ve bir hafta sonra yavrular tüylenmeye başlarlar. 6. hafta sonuna kadar yavrular anne ve baba tarafından yemlenirler. Civcivler gagalarının anne ve babalarının kursağına sokarak ıslatılmış haldeki yemleri alırlar. İlk 4 – 5 gün içinde kursak sütü olarak tanımlanan yarı hazmedilmiş ve doku parçalarınca zenginleştirilmiş bir gıdanın yavruya verilmesi önem arz etmektedir. Bu besin Prolactin hormonun etkisiyle kuluçkanın 8. günden itibaren salgılanmaya başlar. Civcivler 5. günden itibaren ebeveynlerin yemleri ile beslenmeye başlarlar. Civcivler 2 – 3 haftalık olunca ikinci yumurtlama periyodu başlar. İkinci kuluçka dönemi sırasında yavru güvercinler 4. haftaya kadar ilk dönemlere benzer şekilde dışarıdan yemlenmelidirler. 6. haftadan sonra yavrular kendi başlarına ebeveynlerinden ayrı olarak yemlenebilir ve yaşayabilirler.

Cihat kardesime özellikle !!!

Herkese Saygilar
efecan
efecan

1/7/2010, 8:16 am
YAVRU UCUMU 1437731403