Hangi Renk Cıkacagı Örnegiyle ;) 411k

Join the forum, it's quick and easy

Hangi Renk Cıkacagı Örnegiyle ;) 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hangi Renk Cıkacagı Örnegiyle ;)

+9
ahmet1265
rey2466
Kuscu-Murat
oğuz06
Volkan Gülal
denigo20
yavuzduman
cruelottoman
tyc_tyc
13 posters
tyc_tyc
tyc_tyc
Ad Soyad : Taha
Doğum Tarihi : 13/01/90
Forum Kayıt : 24/07/09

Hangi Renk Cıkacagı Örnegiyle ;) Empty Hangi Renk Cıkacagı Örnegiyle ;)

22/7/2010, 9:38 pm
Hangi Renk Cıkacagı Örnegiyle ;) 220720101084

Uploaded with ImageShack.us

Forumda Gördügüm Kadarıyla Bazı Abilermiz Falan İste Sundan Bu Cıkar Bundan Su Cıkar Diye Tahmin Etmişler,Elbetde Bir Bildikleri Vardır Bende Hep Belli Olmıyacagını Savunuyordum İste Bunu Bu yüzden Dedim

Kusların Anası Arap 2 tane Akkuyruk,Babası Arap Takkalı...Yavrularda Bunlar:)

Takdir Sizlerin. . .
cruelottoman
cruelottoman
Ad Soyad : AnıL-*
Doğum Tarihi : 26/10/96
Forum Kayıt : 22/07/10

Hangi Renk Cıkacagı Örnegiyle ;) Empty Geri: Hangi Renk Cıkacagı Örnegiyle ;)

22/7/2010, 9:46 pm
Evt abi vaLLa Ne RenK Çıkacağı BeLLi oLmuo..
tyc_tyc
tyc_tyc

22/7/2010, 11:16 pm
aynen öyle Hangi Renk Cıkacagı Örnegiyle ;) 3434830833
yavuzduman
yavuzduman
Ad Soyad : yavuz duman
Doğum Tarihi : 10/04/66
Forum Kayıt : 30/10/09

23/7/2010, 7:30 am
Arkadaşlar konu genetikle ilgili... Ve bazı bakımlardan eksik kalsada çoğu cevaplanmış durumda..Bu sitedede çetişli yerlerde cevaplar vardır.Admine sorarsanız size daha net cevap verir...Kısaca değinmek gerekinse kuşun geçmişteki atalarına benzer yavruların alınması mümkündür..Yani bu olayı sadace ana babaya bakarak çözemezsiniz..Yani sulu boya veya yağlı boya gibi siyayla beyazı karıştırırsan giri olur gibi olmaz..

Eskilerden bir kısım kuşun 7 göbek atasını kimisi 40 göbek atasını vereceğni söylemişlerdir,Sonuçta 7 veya 40 önemli diğil fakat geçmiş ataların özelliklerinin kuşta çıkacağı muhakkak..Sonuçta sein arapların atalarının birinde miskilir varmış ki bu kuş çıkmış,yşada bir yol kazası oldu kuş miski kuşla eşleşti..
denigo20
denigo20
Ad Soyad : Deniz Tural
Doğum Tarihi : 14/04/92
Forum Kayıt : 17/05/08

23/7/2010, 9:03 am
Merhaba.Elbette kuşlarda bu tarz değişik renkler çıkabiliyor.Bunun nedeni ana ve babanın eskiden aldığı genle ilgili renkleri.Bu yüzden yavrularda bu tür değişik renkler atabilir.
Volkan Gülal
Volkan Gülal
Ad Soyad : Volkan Gülal
Forum Kayıt : 13/11/09

23/7/2010, 9:30 am
Bence yavruların hem annesi hem babası dilüsyon geni taşıyor
oğuz06
oğuz06
Ad Soyad : oğuzhan OĞUZ
Doğum Tarihi : 11/07/75
Forum Kayıt : 04/03/09

23/7/2010, 12:13 pm
Arkadaşlar bu konuyu en çok merak eden araştıran ve tahminler yazan biri olarak bir kaç cümle yazmak istiyorum.
Şimdi bu yavruları ve renklerini görünce ben hiç şaşırmadım neden sayısız bü tür örnekler var en azından kafamda olayları canlandırınca mantığını çözebiliyorum kendimce bunu sizlerede anlatmak isterim ama dediğim gibi bir çok genetik terim giriyor işin içine birde şunu belirteyim beyaz renk olaya girdiği zaman içinden çıkılmaz bir hal alıyor.
Değişik bi kaç örnek vereyim çiftte çift kırmızı şarabinin az açığı.Altından çıkan çift bozdumanlı.
Baba kirli aynalı,anne yanardöner.İlk yavruların biri arap akkuyruk diğeri beyaz.İkinci yavrular biri kirli biri kirli akkuyruk.
Olay anne babayla bitmiyor yani onlarında anne baba renkleri,Taşıdığı ekrenkler,görünmeyen çekinik ana renkler ,renkleri değiştiren değişik genler .v.s mesele basit değil çözülmesi de kolay değil ama tahmin yaparken bu bilgiler ışığında ve tecrübelerle bilgilerin birleştirilmesi neticesinde kendi adıma tahminlerde bulunuyorum..
Umarım anlatabilmişimdir..Burdada beyaz renk işin içinde:)
Saygılar...
Volkan kardeşim dilüsyon genini ilk defa duyuyorum açıklama yaparsan memnun olurum eksiklerimizi tamamlamış oluruz..

Volkan Gülal
Volkan Gülal
Ad Soyad : Volkan Gülal
Forum Kayıt : 13/11/09

23/7/2010, 1:11 pm
Oğuz Bey anne dişi arap mavi/siyah genini taşıyor baba arapda iki ayrı renk geni var. Bunlardan bir tanesi muhtemelen mavi diğeri görünmüyor. Ayrıca her ikiside bir çok çekinik genler taşıyabilirler. Dilüsyon(dilution) seyreltme demek ve çekinik bir gen, etkisi olabilmesi için hem annenin hem babanın bu geni taşıması gerekiyor. Ben araplarda bu genin bulunduğunu düşünüyorum.
yavuzduman
yavuzduman
Ad Soyad : yavuz duman
Doğum Tarihi : 10/04/66
Forum Kayıt : 30/10/09

23/7/2010, 9:04 pm
Maalesef güvercin genetiği ile ilgili yapılmış çalışma türkiyede belki hiç yok..Sanırım Türker Savaş beyin bir makalesi vardı.. TYGB de olması lazım..Buraya alıntı yapılıp konabilir..Benim görmediğim başka bilimsel bir çalışma varsa onuda koyabikirseniz herkez yarralanır...Maalesef bu konular halen kişisel deneyimlerle sınırlı kalıyor halen...

En son yavuzduman tarafından 23/7/2010, 10:00 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat
Ad Soyad : Murat Göcmen
Doğum Tarihi : 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10
http://murat-tuna66.jimdo.com/

23/7/2010, 9:31 pm
Adminin bu konu ile alakali bir konusu var yanilmiyor isem, bir bakimda buraya linkini birakirim
oğuz06
oğuz06

24/7/2010, 11:31 am
Arkadaşlar renk genetiğiyle ilgili Türker savaş beyin yazısı ve yabancı çeviri bir kaynak haricinde benim rastladığım bir bilgi yok bu bilgilerde de uyuşmayan yada farklı verilen durumlar var.
Birde diğer forumlarda bu konuyla ilgilenen bilgi alışverişi yaptığımız bir kaç arkadaşımız var.
Madem mesele merak ediliyor fazla detaya girmeden bu örneği ele alalım.
Öncelikle ana kural erkek güvercin her zaman iki ana renk taşır.Dişiler tek ana renk taşır yani Erkeklerin kromozomları ZZ dişilerin ZW dir.Ana renkler cinsiyet geninde bulunur.
Erkeklerde birbirinin alleli(bir özelliği belirleyen iki gen kombinasyonu demek) bulunurken,dişilerdeki Z kromozumunun karşığı olmadığı için her zaman saftır ana renk konusunda.
Baba Arap iki renkten biri mavi diğer renk mavi yada maviye göre çekinik bir renk olan kahverengi geni olabilir.Erkek arap olduğu için cinsiyetten bağımsız hareket eden en az bir tane renk yayma geni bulundurur ki arap olsun.
Dişi kuş tek renk taşır demiştik normal genetik yazılara göre mavi olması gerekir ama benim burda yaklaşımım farklı ben akkuyruk varsa ana renginin beyaz olduğunu düşünüyorum.Ana renklerde beyaz bulunmuyor bunuda belirteyim.
Ana renk beyaz ama yine cinsiyete bağlı olmayan ek renklerde işin içine giriyor her kuşta iki ekrenk bulunuyor yada ana renge göre bitane yada hiçte olmayabiliyor.
İnanın herşeyi anlatmak isterim ama benim bunları algılamam öğrenmem çokta kolay olmadı kafanız karışıyor biliyorum.
Fazla uzatmadan örneğimize dönüp bitirmek istiyorum.
Dişi yavrular saf ve tek ana rengini herzaman babadan alır.Erkek yavruların iki ana rengi olduğu için biri anneden biri babdan gelir.
Ama bence enteresan ama dişinin ana rengi beyazsa dişi yavrularda bu ana renk fon rengi gibi kalabiliyor.
Yani erkeğimiz mavi ana rengi birde çekinik kahverengi geni bulundurabiliyordu.
Dişi yavrular mavi,kahverengi,rekn yayma geni bulunursa arap,yanardöner(kahverenk)
ayrıca pullu ek renkten dolayı mavi pullu,kahve pullu olma ihtimal dahilinde.
Dişi yavrularda fon beyaz olursa renk biraz daha koyulaşıyor ve akkuyruk,kırkanat(sazlı)v.b renkler olabiliyor saydığımız ihtimallerle beraber.
Ek renk,yada ana renklerin bulunduğu bir kuşta bi tane dahi renk yayma geni olursa kuş kaplama deediğimiz ana rengin yada ek rengin yayılmış hali olur bunuda belirteyim.(arap,y.döner gibi)
Erkek yavruya gelince babadan ya mavi rengini alır yada diğeri kahverengi ise onu alır.Diğer renkı dişiden gelecek dişimiz arap ama akkuyruk bence ana renk fon rengi dediğim beyaz gelir.
Mavi-beyaz olursa akkuyruk mavi yada ek renk pullu ise kirli(mavi pullu) beyazın etkisi ile akkuyruk yada değişik yerlerinde beyaz verebilir.Bir tane dahi renk yayma geni varsa arap akkuyruk yada yanardöner akkuyruk olur.
yayrunun biri kahvrengi pullu ve akkuyruk ihtimallerimizde var.Diğeride arap akkuyruk ihtimallerimizde var.Yani erkeğin ana renginin biri kahverengi.
Olaya beyaz girdiği için her iki renktede iki cinsiyette olabilir.
Farklı renklerde dişi ve arkek renkleride ayrılabiliyor yavruların...
Erkek yavru ihtimalleri:Arap,yanardöner,mavi,pullu mavi,kahverengi kalemli ve pullu ayrıca bu renklerin akkuyruk ve nadirende sazlı dediğimiz renkleri.
Dişi yavru ihtimalleri: erkek yavrularla aynı.
Erkektede akkuyruk olsaydı beyazıda ihtimallere yazacaktım alada dahil..
Kısacası buydu:)
Uzununu sormazsınız artık...
Saygılar...
rey2466
rey2466
Doğum Tarihi : 17/11/66
Forum Kayıt : 15/06/09

24/7/2010, 1:13 pm
oğuz bey teşekkürler.renk konusundaki bilgilerinizi daha sonra resimli örneklerleanlatabilirseniz eminim bir çok arkadaşın işine yarayacaktır.Tekrar teşekkürler.Selamlar sevgiler
ahmet1265
ahmet1265
Ad Soyad : Hüseyin
Forum Kayıt : 21/06/10

3/8/2010, 3:52 pm
Vallaha bak benimde oynarların yavrularında bir tanesi kahverengili çıktı yhani ne çıkacağını bilmeyiz soyunu bilmemiz gerekir kuşlarımızın.

Saygılar !!
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat
Ad Soyad : Murat Göcmen
Doğum Tarihi : 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10
http://murat-tuna66.jimdo.com/

4/8/2010, 2:40 am
:223:
yılmaz_SAGLAM
yılmaz_SAGLAM
Ad Soyad : yılmaz sağlam
Forum Kayıt : 14/07/10

6/8/2010, 3:03 pm
Başka kuş çakmış olmasın king lol! Hangi Renk Cıkacagı Örnegiyle ;) 4245286173 .Yada başka yumurtanın karışmış olma ihtimali Hangi Renk Cıkacagı Örnegiyle ;) 3419840488
tyc_tyc
tyc_tyc

6/8/2010, 10:03 pm
:D yok eşi belli yumurtalarında karısma ihtimali % 0 Hangi Renk Cıkacagı Örnegiyle ;) 3149687655
44kuşçu44
44kuşçu44
Ad Soyad : turgay şengönül
Forum Kayıt : 07/08/10

11/8/2010, 10:36 am
arkadaşlar ırkı bozuk kuşları çiftlersenız oyle farklı yavru cıkar .. saf kuş yalan söylemez bence
fuatbc
fuatbc
Ad Soyad : xyz xyz
Forum Kayıt : 06/02/10

24/8/2010, 12:55 am
kusun ırkına mıskı gırdıgı ıcın bence bu olay gerceklesmıstır eskı kusları beslemıyoruz kusun soyuna okadar kus gırmıstırkı nerden kım bılebılır bılırım dıyen adama gulerım ona yanı besledıgımız kusların ırkı okadar bozulmuskı gercekten saf kuslar besledıgımıze ınanmıyorum 2 arapın altından arap gelınce soyu kırılmamısmı oluyor ??? bence soyu kırılmamıslıkla alakası yok aktarımla alakalı saygılar.
fuatbc
fuatbc
Ad Soyad : xyz xyz
Forum Kayıt : 06/02/10

24/8/2010, 1:01 am
he bu arada bır ornek vereyım ben pıtbull beslıyorum ve kopeklerım secerelı yanı kanında hangı kopekler ve ne renk kopeklerın oldugu secerede kayıtlıdır cogunun benım 1 tane dısı sıyah kopegım var ben 1 kere sarı bır kopekle eslestırdım 10 yavru yaptı 10 da sıyah :) ama eslestıgı erkek sarıydı ve 2 eslesmesınde farklı kandan gelen sarı bır kopekle daha cektım yıne dogurdu yıne hepsı sıyah bıtane dısım daha var hangı renk kopekle eslestırırsem yarı kendı gıbı sıyah atıyo yarısını erkegın rengınde yada 7 yavrusu olduysa 3 baba rengı oluyo 4 anne dıger dısım sarı ben onu sarı bır erkekle eslestırdım 7 yavrusu oldu 3 u rednose yanı kırmızı burun avatarımdakı kopek gıbı ama babada annede rednose degıldı altından rednose yavru geldı anlatmak ıstedıgım soydan gelen bırseydır ve anne babanın kanın agır basmasıyla alakalı bır olaydır.
HeLL3
HeLL3
Ad Soyad : ali yurukcu
Forum Kayıt : 03/06/10

24/11/2010, 12:07 pm
bncede blli olmuyo bnim baba miski ana beyaz mardin çıkan yavrular basık tepe miski diğeri arap kuyruk beyaz kafa beyaz bu arap ne alaka bnde anlamadım .d
oğuz06
oğuz06

2/12/2010, 10:43 am
Elbette soyla alakalı aksini kimse iddea etmiyor arkadaşlar ama renkle ilgili genetik kurallar var tam çözülmüş değilAma bu bilgiler tahminlerin doğruluk oranını artırır.
Fuat kardeşim madem köpekleri örnek vermişin onlarla ilgilide detaylı olmasada raştırmalarım oldu.Kangalların renk konusu özellikle.
Köpeklerin kromozom sayısı 78(39 çiftttir) genel canlılar gibi erkeklde cinsiyet kromozomları XY,dişilerinki XX dir.Tıpkı güvercinlerde olduğu gibi ana renkleri ,farklı desen renkleri,maske v.s birçok farklı renk genleri mevcut.
Ana renkler x kromozomunda taşınır.Yani dişiler XX olduğu için 2 ana renk taşır.
Erkekler XY tek ana renk taşır.Detaylara girmeden senin örneğine bakarsak.
Dişi siyay erkek sarı:Tüm erkek ve dişi yavrulara anneden renk geleceği için ve siyay sarıya baskın olduğu için tüm yarular siyah olur.
Diğer siyah dişin 2 renk taşıyor rengi siyah olduğu için biri kesin siyah diğer rengi erkek yavrulardan siyah olmayanlar hangi renkse o renktir.Babanın rengiyle aynı olabilir.
Ama babanın rengini alan dişi yavrularsa babanın rengi o renge baskın demektir.Değilse o zaman diğer renk dişide bulunan gizli renktir.
Son örneğinde ise sarı dişi,sarı erkek:Dişin sarı ama konuyu çok bilmiyorum tahmin sadece
İki renkten baskın sarı diğeri kırmızı .Eğer ki çıkan kırmızı yavruların hepsi erkekse kırmızıda bir ana renk sarıya göre çekinik.
Dişilerin hepsinin sarı olması lazım.
Cevabını bende merak ediyorum.
Saygılar..
Köpeklerede el attık:)