KONYA'nın meşhur eski damarları  411k

Join the forum, it's quick and easy

KONYA'nın meşhur eski damarları  411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KONYA'nın meşhur eski damarları

+21
bekir79
nazım08
Mustafa42
dedekorkut
tolga40
hobist
tlgtck
technic
KONYALI KADİR
VeyselK
ahmet123456
kuzgun
kuscuraso
aytekin67
Sakallı Sadık
avcıı
refik34
gursel
bozlak42
Kuscu-Murat
zaralı emrah
25 posters
zaralı emrah
zaralı emrah
Forum Kayıt : 17/01/11

KONYA'nın meşhur eski damarları  Empty KONYA'nın meşhur eski damarları

20/1/2011, 5:03 pm
KONYA nın eski dadmar kuşları kımlerde var
APALI
ODACI
ABDAL
BU KUŞLARDAN BESLIYEN UÇURAN VAR MI ?
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat
Ad Soyad : Murat Göcmen
Doğum Tarihi : 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10
http://murat-tuna66.jimdo.com/

KONYA'nın meşhur eski damarları  Empty Geri: KONYA'nın meşhur eski damarları

21/1/2011, 6:53 am
Selam,

o Abdalin kuslarin soyundan olani gecen bizim Almanyada var idi, ilk kez duydum o an, asli varmi yokmu bilemem, ... (bir bucuk hafta önce)

Saygilar
bozlak42
Doğum Tarihi : 01/01/82
Forum Kayıt : 06/06/09

23/1/2011, 6:59 pm
Bu kuşlardan olanları var.27 Senelik damarlar biliyorum ama hırsızlıktan dolayı isİm ad veremiyorum.Kuşların videosu var.En kısa zamanda yükleyceğim.Bu kuşlar 30 ile 70 metre arasında sık tokatlı orta menzilde oynuyorlar.Çok serte kanat sesleri var.
gursel
gursel
Ad Soyad : gursel inan
Forum Kayıt : 06/03/10

23/1/2011, 7:06 pm
koy seyredelim kardesim biz de sizin sayenizde izlemis oluruz tesekurler
refik34
refik34
Ad Soyad : REFİK AKAY
Doğum Tarihi : 19/11/59
Forum Kayıt : 12/11/08
http://www.rakayguvercin.com

23/1/2011, 8:19 pm
Bu kuşları tanıma anlamında izlettirebilirseniz iyi olur.Bizde bu güvercinleri tanıyalım veya bu konuda fikir sahibi olan arkadaşlar varsa bizleri aydınlatırsa çok daha iyi olacak.Selam ve Saygıyla
avcıı
avcıı
Ad Soyad : ismail
Doğum Tarihi : 29/12/77
Forum Kayıt : 31/12/08

24/1/2011, 7:39 am
konyada sadece bu üç kişinin kuşu yok konya eşşik atlatmaca kuşcudur ve kimde ne olduğunu kolay kolay ne görevbilirsiniz nede öğrenebilirsiniz bu isimlerdende APALI dediğimiz avukat mehmet ali apalı kendisi artık uçurtmuyor bildiğim kadarı ile ve kuşları baya baya eskiye dayandığını biliyorum ha sonradan yabancı kuş katıp kırıp kırmadığınıda bilemem .
ODACI. bu değerli insanıda uzun zaman önce kaybettik çocukları kuşla pek alakadar olmadığından bir kaç kişiye kuşlarının damarlarından geçtiğini biliyorum orjinalide var onuda biliyorum isim vermiyorum kendileri gerek görür ise yazar.
abdal denilen kuşa gelince ben konyalıyım abdalın cinsinin ırkının bir tarafı konya bir tarafınında başka bir ile ait olduğunu sıkça duyduk net bir bilgi bilmiyorum ama oyunlaerının ve kanat seslerinin çok olduğunu biliyorum bir kaç söyleme göre bir çok kırığının olduğu ve oynamadığınıda biliyorum şimdi tutupta öğe öğe öküz etmeye gerek yok çünki konyaya çok değişik kuşların zaman içinde gelip göz rengi için kanat sesi için oyunu taklası vsr özellikleri için kırılıp denendiğini ve bu kırılma neticesinde bilinçli kişiler harici pek orjinal kalmadığınıda biliyoruz. ama ORJİNALLERİNİ BESLEYENLERİN BİTMEDİĞİDE BİR GERÇEKTİR. VE KONYA KUŞU KESİNLİKLE HAVACIDIR .UZUN OYNAYANIDA OLUR KISA OYNAYANIDA
EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ KAFA HAKİMİYETİNİN ÇOK SAĞLAM OLMASI KANAT SESİNİN ÇOK OLMASI KISA VE SERT OYUNLARI İLE TANINMASIDIR BELLİ BAŞLI ÖZELLİĞİ BUNLARDIR
OYUN MESAFESİ KISA DEDİMSEDE ÖLE 3-5 METRE DEĞİL 2 DİREK 3 DİREK ARASINDA 5-8-10-14-15 TAKLALAR ARASI SITANDARDI OLMAYAN ATEŞLİ OYNAYAN BİR IRKTIR .VE GÖĞÜN KATINDA KAYBOLUR GİDERLER ÇOK YÜKSEK UÇAR KENDİ GÖRÜNMEZ AMA TAKLASINI SESİNDEN SAYDIRTIR.
VE DEDİĞİNİZ GİBİ VİDEOSUNUDA ÇEKİP İZLETECEK BİR BABAYİĞİT TANIMIYORUM ÇÜNKİ ONU ÇEKECEK NEKAMERA NEDE ZOOOM VAR HA OLUR BELKİ BİR TELESKOPLA İZLEYEBİLİRSİNİZ :)) HER NEYSE BİRDE BUNLARIN YANINDA KARA ELİFLİ .GÖK ELİFLİ. DEVETÜYÜ ELİFLİ VE KARAÇALLI GÖK ÇALLI DENİLEN RENKLERDE KUŞLAR VARDIR BUNLARDA HAVACIDIR RENKLERİ SİYAH BEYAZ GÖK BEYAZ VSR OLUR ..
ABDAL DENİLEN KUŞLARDA RENK SADECE ARAP VE GÜLÜMSÜ OLUR BAŞKA RENKTE ABDAL KUŞU DİYEN VARSA KÜLLİYEN YALAN KONUŞMUŞ OLUR. KONYA HAVACISIDA GENELDE GÖK KARA GÜLÜMSÜ DEVETÜYÜ BOZLAK RENKLERİ HAKİMDİR .

GELELİM KONYANIN ORJİNAL KUŞ BESLEYENLERİNE ESKİ KUŞCULARINA .
DEKSAN MEVLÜT
BERBER MEVLÜT
KERTMENLERİN ALİ (RAHMETLİ OLDU)
KERTMENLERİN İSMAİL (RAHMETLİ OLDU)
DELİ KASIM
MUHASEBECİ ZEKİ
ABDAL ESE (RAHMETLİ OLDU)
KUŞCU KAZIM (RAHMETLİ OLDU
KÖR MEMET ALİ
KURŞUNCULARIN ORHAN
APALI
TAKSİCİ HİLMİ
İDAMLIK ZEKİ
AYI YAŞAR
SARI KEMAL
BETONCU EROL
GIRCALLİ MUSA
FIRINCI İSMAİL

DAHA İSMİNİ YAZMADIĞIM 20 KADAR ESKİ KUŞCU VE ELİNDE ORJİNAL KUCU OLAN KONYA HAVACISINA MERAK SALAN DEĞER VEREN KIRMAYAN KİŞİLER BU YAZDIKLARIM VE YAZMADIKLARIM HARİCİ TANIMADIĞIMDA ESKİ DAMAR KONYA KUŞU BESLEYEN ÇOK KİŞİ VARDIR KONYA ÇOK BÜYÜK BİR ŞEHİR VE BU KUŞCULUK ÖYLE BİR MERAKTIRKİ YANYANA 5 EV VAR İSE 4Ü KUŞCUDUR

VİDEO İSTEMEYİN ÇÜNKİ KONYA KUŞUNUN VİDEOSU ÇEKİLMEZ ÇEKERİM DİYEN ANCA ALÇALDIĞINDA ÇEKER ODA ZATEN BİŞEYE BENZEMEZ .

ABDAL KUŞU SONZAMANLARDA BİR HAYLİ RAĞBET GÖRÜR OLDU GÖZ RENGİNİN MAVİ OLMASI İKİ RENK OLMASI VSR ÖZELLİKLERİNDEN DOLAYI BİRAZ SÜS İÇİN BESLENİR HALDE VE SÜREKLİ KIRILMA TEHLİKESİ İÇİNDE OLAN BİR IRK OLDUĞU İÇİN UÇURTUP İZLEMEK İSTEYENE TAVSİYE ETMEM TAVSİYE EDECEĞİM KUŞ KONYA HAVACISIDIR MERAKI OLAN İÇİN ...
KONYA KUŞU HAKKINDA SORMAK İSTEYEN SORSUN YAZAYIM ÖLE HER KONYA KUŞU BESLİYORUM DİYENDE KAFASINA GÖRE BİLMEDEN YORUM YAPMASIN BU KUŞLARIN ÖZELLİKLERİNİ BU YUKARIDA İSMİNİ YAZDIĞIM ABİLERİMİN HARİCİNDE ÇOĞU KİŞİDEN İYİ TANIR VE BİLİRİM ÇOCUKLUĞUM GENÇLİĞİM BU KUŞLARLA GEÇTİ VE HALENDE BESLEMEKTEYİM .. NEKADAR DAMÜSTÜNEDE MERAKIMIZ VAR BESLİYORSAKTA HAVACINI YERİ BİR BAMBAŞKADIR BİZDE.
SALDIĞIN ZAMAN 4Ü 5İ AYNI ANDA BİR BAŞLADIMI HAVADA GÖK GÜRÜLTÜSÜ GİBİ ONUN VERDİĞİ LEZZET TAT HİÇ BİR ŞEYDE YOKTUR BENİM İÇİN ..

SELAMLAR..
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

24/1/2011, 8:02 am
KONYA'nın meşhur eski damarları  1437731403
refik34
refik34
Ad Soyad : REFİK AKAY
Doğum Tarihi : 19/11/59
Forum Kayıt : 12/11/08
http://www.rakayguvercin.com

24/1/2011, 7:41 pm
Açıklamanız iyi oldu.Elinize sağlık.Selam ve Saygıyla
zaralı emrah
zaralı emrah
Forum Kayıt : 17/01/11

25/1/2011, 11:39 am
sitede besleyen varmı acaba bu kuşların fiziksel özellıklerı nasıl oluyor ??
avcıı
avcıı

26/1/2011, 7:43 am
ben besliyorum dedimya işte ha başka fikri olanda yazssın .kulaktan dolma eften püften yazacak olan hç yazıpta milletin aklını bulandırmasın. konya kuşu geniş döşlü sağlam bünyeli iri gagalı bu erkekleri için geçerli dişileri ise yine geniş döşlü fakat erkeğe nazaran kibar uzun ince yada kısa ince gagalı minyon tipli ayakları ne uzun ne kısa orta halli oolur hem erkekte hem dişide kanat yapıları mızrak gibi kuyruklar oluk ve tabla olur.tüyleri dişilerde çok görülmekle birlikte erkeklerdede olan yumuşak tüylü pamuk gibidir. dış görünümleri erkelerin nerdeyse posta güvercinini anımsatan bir gaga ve kafa yapısına sahip olmaları dişilerinde diğerlerine nazaran iri ama havacı erkeklere göre minyon olmaları ile bilinir. benim bildiğim beslediğim gödüğüm duyduğum budur.
Sakallı Sadık
Sakallı Sadık
Ad Soyad : Sadık Özlü
Forum Kayıt : 16/12/08
http://mehmet-sadik.azbuz.com

26/1/2011, 8:00 am
Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için İsmail abi gerçekten tebrik ederim. KONYA'nın meşhur eski damarları  3167858558
avcıı
avcıı

26/1/2011, 12:43 pm
estağfirullah ne mutlu doğruları abartısız yazıp bilgilendirebildim ise varsa akllara takılan bir şey konya havacısı hakkında bildiğimi yazar anlatırım ne bir eksik ne bir fazla .
aytekin67
aytekin67
Ad Soyad : aytekin
Doğum Tarihi : 05/05/67
Forum Kayıt : 30/08/08

26/1/2011, 11:37 pm
1980 yazinda, ben daha ankaradan catilardan yakaladigim ve köye getirdigim kacak bebe kuslarinin ve yabanilerin pesinde kosarken,birdenbire köyün asagi mahallesinin üzerinde 6 beyaz ve bir gök ü ucarken gördüm...sasirip kaldim,cünkü benden baska kus pesinde kosan yoktu köyde...kustan anlamazdim o zamanlar,halen de pek anlamam ya...beyazlar bir iki düz atip bir iki de dolanip indiler,ama gök aman allah orta düzeyde havada büyük bir merdiven ciziyor;
kus havada cok uzun fiskiriyor 7,8 taklayla sonra biraz düz ucuyor tekrar fiskiriyor tekrar düz tekrar fiskirma bu böyle 5,6 kez devam ediyor,bu arada kus sinege cikmis oluyor.orta düzeye iniyor ayni oyuna devam...sesi ta bizim mahalleye geliyor taktaktaktak...
Bu kuslari köyden soför bir amcamiz konya dan arkadasindan almis hediye olarak,gittim kolacan ettim,toprak damin sacak altina tenekeleri vurmus kuslari koymus iclerine.kuslar serbest,tesadüfi ucunca bende tepeden seyrediyorum hemen hergün...
benim yabozlari ucuruyorum ki tek basina ucan gök ü indireyim olmuyor yabozlar ucmuyor takla bile atmiyor...aliyorum yabozlari köyün ortasina gidiyorum gök alcalinca atiyorum altina benim yabozlar catidan catiya eve gidiyorlar gök sinekte...bir sonraki yaz köye geldigimde gök ü aradim havada ama nafile...
Sonradan ögrendim ki bu kus konya havacisiymis ama odaci mi abdal mi bilemem,bildigim tek sey harikaydi ve hala gözümün önünde oynar o kus...selamlar
avcıı
avcıı

27/1/2011, 7:02 am
evet yazdığın ettiğin tarif aynen havacı konya havacısıdır aytekin kardeş abdal değil abdalın ırkı kanı erkek tarafı konya kuşu dişi tarafı havacı değil o ayrı bir nesil . sonradan asimile edilmiş konyada çıkartılmış bir nesil abdal .
kuscuraso
kuscuraso
Forum Kayıt : 07/12/10

14/6/2011, 8:39 am
ismail kardeşim çok güzel açıklamışsın eline diline sağlık..anlattığın kuşlardan çok besledik uçurduk senin anlattıklarını okuyucunca şöyle eskilere gidiverdim inan ki.gözlerimin önünden aktı geçti eski günlerim.şu an 51 yaşındayım 15 yaşından beri kuş uçuruyorum hala eski kuşlarımdan aldığım keyfi alabilmiş değilim.30-35 sene önce beslediğim bozlaklara benzeyen (uçuş-performans) kuş görebilmiş değilim.şu an antalya'da büyük bir turizm grubunun mali işler müdürlüğünü yapıyorum emniyet müdürümüz ömer beyle ayni çiftlikte kuş uçuruyoruz ömer beyinde süper ötesi kuşları var diyebilirim sağolsun bana da ayni damarlardan verdi bende ufak ufak keyif yapmaya çalışıyorum.beslediğimiz kuşlar damcı tabir ettiğimiz kuşlar gençliğimizde beslediğimiz kuşlar orta-uzak-dam çalıştığı için aklımız sürekli eski kuşlarda.o kuşlardan şimdi uçurmaya çalışsak atmaca göz açtırmaz diye söylüyorlar.geçenlerde hemşerim konyalı bir kardeşim denk geldi.benim kuşlardan zamanında yavrularından veriyordum onlara onlar tabi o zaman daha çocuk yaşlarda idiler.bana aynen şöyle söyledi ''raşid abi sendeki o eski bappalı osman'ın bozlardan olacak elimde eğer 5 katlı apartman dikmezsem o kuşlarla ne olayım'' dedi.tabi işin parasal boyutunu anlatmak için abartılı gelebilir bizim yöre şivesi ile ama biz kuşu ne parası pulu için besledik nede ekonomik çıkar gözettik.sadece keyif için uçurduk nam yaptık.ne zaman işin içine üniversite okumak için şehri terketmet girdi işti,evlilikti derken kuş beslemeye ara verdik.şimdilerde yeni yeni uçurup keyif yapmaya çalışıyoruz.ama gençliğimde bulutta iken kuşlarım oyuna kalktılarmı başımı kaldırmadan hangi kuşun kaç vurduğunu sayardım.şimdilerde nerede o damarlar diyorum.inşallah denk gelirde alır uçururuz.internette geçenlerde aksaray'dan cengiz mercanoğlu arkadaşımız satılık ilanı koymuş benim uçurduğum bozlaklara tıpatıp benziyor.telefonlada görüştüm cengiz kardeşimle ama performans olarak bizim eski bozlaklara yaklaşabileceğini zannetmiyorum.birde şimdi diyorlarki oyun kuşu oyun yapacağı alanı fazla terketmemeli.bende onlara şöyle bir örnek vereyim.konyaspor-fenerbahçe maçı için konyaya 10 arkadaş maça gittik kadroda kalede scuhmayer ortada rıdvan falan oynuyor siz tahmin edin artık yılını maç başladığında götürdüğümüz kuşları staddan saldık 12-13 kuş vardı bozlaklar-akkafalar-araplar vs.hepside takır takır oynayarak gökyüzünde birleştiler.maç 5-1 bitti biz arkadaşlar ile akşehire döndük kuşlarımın hepside yuvanın önünde beni bekliyordu.konya akşehir arasıda 150 km.dir.böyleydi eski kuşlarımız.şimdilerde pek makbül saymıyoruz diyorlar böyle taklacıları ama bizim neslimiz böyle uçurarak büyüdü onu için hala aklımızdan çıkmıyor işte. sürçü lisan ettik ise affola.antaya'dan sevgi ve saygılarımla.raşid ekmekçi.
kuzgun
kuzgun
Ad Soyad : nurettin
Forum Kayıt : 18/12/09

18/6/2011, 8:47 pm
Mesajlarınızı ilgiyle okudum. Konya,da abdalın oğluyla tanışmıştım kıymalı pide lokantası işletiyorlar. Kendisinin aktardığı babam kuş hastasıydı bir kuşu istedi mi almazsa olmazdı demişti. Zaman zaman gittiği illerden kuş getirirmiş. Bir ırk Kayseri, bir ırk Kırıkkale, birde Kırşehir,den yanlış hatırlamıyorsam Foto Mehmet,ten kuş getirmiş, bu kuşları bir birine kırıp çoğaltmış. Son kalan kırıklarını görmüştüm 10 yıl oldu sanırım eke dişi 14 yaşındaydı. Gözleri beyaz çerçeve göz, gaga süt , en ilginci ayakları güvercine göre biraz iri kartal pençesi görünümündeydi. Çok kuvetli kuşlardı. Yavrular yeni taklayı almış 4 saat kadar uçuyordu. Yemeğe giderken attığımız yavrular alçaldı alçaldı kondu konacak derken yeniden yükseldiler meğer özellikleri öyleymiş. Alçalıp yükseliyorlar. Çok sert oynuyorlar kanat sesleri öyle müthiş ki ben damcı da öyle ses görmedim. Dumanlı, arap, deve tüyü, benekliler vs.. bu renklerin tonları.
Konyada sonradan çok kuş izledim. Kuşlarının çoğu yapışıyor ama onlar yapışmak ne demek bilmedikleri için farketmiyor. Genelde kısa oynuyor 5 - 15 metre arası. Boş inmeyen bir kuş gördüm Kadınhanı kuşu diyorlar paçası bol enteresan kuşlar hem damcı özelliği gösteriyorlar hemde altları sağlam. Odacının kuşlarının izinide buldum havada tok uçuşlarından hemen anlarsınız Ankara,da elektirikçi şerefin arapları, bozları ve ankara beyazlarının bir kısmı bu kuşlarla aynı uçuşa sahipler. Kan bağlarının olduğunu zaten biliyoruz bilmeseniz bile paça ve uçuş tertibinden seçebilirsiniz. Konya,da çok değşik tipte kuşlar gördüm sebebide sanırım çingenlerin çaldıkları kuşları konya,ya getirip satmaları. Hatta bi çingen kahve işletiyor, içerde takla atan güvercinleri toplayıp arabistana toptan gönderiyormuş. Atmaca şahin eğitiminde kullanılıyormuş.
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

19/6/2011, 9:48 pm
KONYA'nın meşhur eski damarları  386631
ahmet123456
ahmet123456
Ad Soyad : Ahmet Yıldız
Doğum Tarihi : 12/04/96
Forum Kayıt : 02/08/11

2/8/2011, 8:04 pm
[/i][/b][i][b]Verdiğiniz bilgilerden ötürü teşekürler....
VeyselK
VeyselK
Ad Soyad : Veysel KUTLU
Forum Kayıt : 02/10/11

3/10/2011, 1:29 pm
Selamun Aleyküm.
Aşağıda gördüğünüz yavrular, Konya Abdal Arabı'dır. (Konya Abdalı)
Yavrular henüz yeni yeme inmiştir.

KONYA'nın meşhur eski damarları  03102011154

KONYA'nın meşhur eski damarları  03102011156

KONYA'nın meşhur eski damarları  03102011157

KONYA'nın meşhur eski damarları  03102011158
KONYALI KADİR
KONYALI KADİR
Ad Soyad : KADİR KÖROĞLU
Forum Kayıt : 16/11/11

21/11/2011, 2:12 pm
Usta masaallah yavrular güzel güle güle besle yanlız bu yavrular aptaldan ziyade apalı ali abinin bıyıklılara benziyor parlak ali diye bilinir ben onlara benzettim baska bilen varsa bilmiyorum yanlışım olmasın yanılıyorda olabiliriz tabiki güle güle besle
VeyselK
VeyselK

22/11/2011, 3:41 pm
Sağol Allah razı olsun kardeşim.
Sanırım biraz karıştırdık veya benzettik.Bu yavrular
Okkıran dayının bıyıklı arap erkeğinden gelmedir.

Devamını da eklemeye çalışcam bu akşam bu kuşlardan.
VeyselK
VeyselK

22/11/2011, 3:54 pm
KONYA'nın meşhur eski damarları  Kopyas31623929517437717

KONYA'nın meşhur eski damarları  Kopyas31360229517496717

KONYA'nın meşhur eski damarları  Kopyas31303529517465051

KONYA'nın meşhur eski damarları  Kopyas31282029517413384

KONYA'nın meşhur eski damarları  Kopyas31279329517491384

KONYA'nın meşhur eski damarları  Kopyas31052629517425384

KONYA'nın meşhur eski damarları  Kopyas31047929517410051

KONYA'nın meşhur eski damarları  Kopyas31046329517487384

KONYA'nın meşhur eski damarları  Kopyas31013929517434717

KONYA'nın meşhur eski damarları  Kopyas31715729517407051
technic
technic
Ad Soyad : EMRAH
Forum Kayıt : 07/03/11

KONYA'nın meşhur eski damarları  Empty .

11/1/2012, 3:44 pm
KONYA'nın meşhur eski damarları  Bbbxv

technic
technic

11/1/2012, 4:14 pm
KONYA HAVACILAR

KONYA'nın meşhur eski damarları  Dsc00377p

KONYA'nın meşhur eski damarları  Dsc00378w

KONYA'nın meşhur eski damarları  Dsc00380mi

KONYA'nın meşhur eski damarları  Dsc00397i

tlgtck
tlgtck
Ad Soyad : tolga
Forum Kayıt : 11/03/10

12/1/2012, 10:04 am
Konya havacıları basit iner. Irkın özelligi bu. Havacının normal iniş yapması dogal..
Ama Mardin,baş kuşu diyorsak o ayrı
.İç Anadolu kuşlarının yapışması genel sorun.. ANKARA-kÜhatya,,Çankırı falan sessiz,uçmama,yaboz konumu yapabiliyor..
tlgtck
tlgtck

12/1/2012, 10:05 am
Emrah Bey siz İstanbul2un neresinde besliyorsunuz. Havacı mı besliyorsunuz?
Ama havacılar çok sert,aşırı sesli fişek alır. Ayrı bir zevki vardır ama Mardin ırkıyla kırılmaması lazım.
technic
technic

13/1/2012, 8:40 am
bunlar abimin havacıları benım yerım çok musaıt olmadığı için hava kuşu besleyemiyorum
dediğiniz gibi mardin ırkıyla çok farklıdır
tlgtck
tlgtck

14/1/2012, 10:57 am
Mardin Uçum özelligiyle de farklıdır..
Mardin uçumda yörünge takiplidir,agır çekim uçar,uçumda yaboz hareketleri yapmaz.

Konya havacısı uçumda yabani güvercin hareketleri yapabilir ve daha hızlı uçar...

Konya-Mardin eşleştirilmemelidir...
technic
technic

15/1/2012, 10:50 am
yabanı guvercın hareketı dediğiniz kanat dövme mı?
hobist
hobist
Ad Soyad : ömer sezer
Doğum Tarihi : 08/06/66
Forum Kayıt : 09/10/08

3/2/2012, 3:13 pm
Raşit bey teşekkür ederim ama biraz abartı olmuş, mükemmel ötesi kuşlar, evet ben de bir konyalı olarak belirtmek isterim eski havacılarımızdan hakikaten çok zevk alırdık.