KONYA'nın meşhur eski damarları  - Sayfa 3 411k

Join the forum, it's quick and easy

KONYA'nın meşhur eski damarları  - Sayfa 3 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KONYA'nın meşhur eski damarları

+21
bekir79
nazım08
Mustafa42
dedekorkut
tolga40
hobist
tlgtck
technic
KONYALI KADİR
VeyselK
ahmet123456
kuzgun
kuscuraso
aytekin67
Sakallı Sadık
avcıı
refik34
gursel
bozlak42
Kuscu-Murat
zaralı emrah
25 posters
tolga40
Ad Soyad : yıldız
Forum Kayıt : 01/08/08
http://site.mynet.com/tolga40/

KONYA'nın meşhur eski damarları  - Sayfa 3 Empty Geri: KONYA'nın meşhur eski damarları

30/3/2012, 7:24 pm
uygar demiş ki:Baktım resimlerine ama resimden okuyacak kadar kuşçu olamadım bazı arkadaşlar var eline aldımı taklasını sayar, metresini ölçer, tabanını bilir hatta kaç kere bastırmış onuda bilir KONYA'nın meşhur eski damarları  - Sayfa 3 634977988

yine söylüyorum (her kuşun değil) damar kuşların fişekte takla sayısı tabanlımı altı boşmu fişek uzunluğu takla arası gibi ve daha birçok özellğini bilmekteyim benim bu bildiklerim sadece bana özel değil bu özelliklerin çoğunu iyi kuşçular bilmektedir .sadece şurada bi yanılma olabiliyor kuş antremanı eksikse yorumlar tutmuyor fakat kuşun oyunu oturduğunda kuş üzerinde işli olan oyunu yapıyor başka bişey yapmıyor şimdi söyle düşünenler olabilir bunları biliyorsunda neden iyi kuşları toplamıyorsun arkadaşlar inanın bende 30 kadar kuş var hepsi birbirinden üstün kuşlardır zamanım olupta bu kuşlardan uçuramıyorum yeri geldi uçurduk yada eşimize dostumuza verdik uçurtturduk benim en ufak bi arayışım yok inananın bana sahip olduğum kuşlardan yavru alıp çoğaltmak amacım
yeri geldi ihaleden 5 tl 2 tane kuş alıp 2 sinide oynattım videosunu koymuştum yeri geldi pazardan 2 beyaz alıp yavrusunu yine oynatmıştım ben bu kuşları tutupda damızlığımda yapmadım damızlıklarıma gelince zaten 4,5 tane kandan oluşmakta o kanlarda izlenmiş kendini kanıtlamış kuşlardır. Tr çeşitli illerine kuş gönderdim hiç biri beni utandırmadı her zaman kuşumun ardında durdum.
insanların takla atan cinsini çözemiyorum sadece :lol!:akşam akşam ağzımı bozmak istemiyorum ama kim bastırmış kaçkere bastırdığını kim biliyormuş benim kullandığım lafların yanına bu zıvanaları neden yazıyosun amacın nedir uygar sana tanıdığım süre çoktan doldu 2 sene geçti daha bi kameera alıp 1 tek kuş çekemedim sadece klavye başında kuş uçurdun onun bunun kuşunu karaladın senin bi kümesin bile yok senin gibileri bu sitenin tadını kaçırıyo
Anonymous
Misafir
Misafir

KONYA'nın meşhur eski damarları  - Sayfa 3 Empty Geri: KONYA'nın meşhur eski damarları

31/3/2012, 3:05 pm
Tolga koyduğun videolar hala forumda allah rızası için birtane iyi kuşçu çıksında ben şu kuşa hasta oldum hayranım bana yarar desin, koymuşun 4 tane yoz kuş diye kakalamaya çalışıyorsun ayıp senin yaptığın.

Ben o mesajı yazarken seni düşünmedim bile sen nasıl biliyorum diyorsan benimde burda arkadaşlarım var eline alıpta şunu yapar bunu yapar diyen haa benim lafım bildiğini iddaa eden herkese bunlar saçmalıktır çocuk safsatasından başka bişey değildir, insanları zaten kandıramazsınız da kendinizi de kandırmayın...

Ben zaten kuşçuluk yapmıyorum 1 senedir gelincikten hırsızdan gözümüzü açamıyoruz kuş hakkında yorum yapmak başkadır kuş uçurmak başkadır 4 garga koyupta kuşçuluk taslamam varsa adam gibi kuş koyarım yoksa oturrum seyrederim elde olanı...
tolga40
Ad Soyad : yıldız
Forum Kayıt : 01/08/08
http://site.mynet.com/tolga40/

2/4/2012, 1:35 pm
uygar şimdiyece 30 kadar kuş çekip koymuşum bu kuşların sadece 3 tanesi benim kendi kuşlarımdan gelme kuşlardı bunlardan arap akkuyruk olan pöçüğünü kırdı oyun bozmadı ama fişeklerini uzatamadı
bi duman kirli başlattım kendi kuşlarımdan videosunu aldım kuşun yeni başlarken o gün çatıdan inemedi ertesi gün evin önüne oyun yapıp inen kuşu tutttular kaybettiler
yine bi duman dişi oyna başladı 1 haftalık oyunlarını çektik kuşun 1 hafta sonra makas yedi kuş oda güzel oynadı yani 3 tane kendi kuşlarımdan çekmişim geriye kalan kuşlar pazardan sağdan soldan aldığım kuşlardı
yine bu sene evde seyyar kümesimde 3 tane hazır kuş oynamakta güzelde oynayanlar var ama benim ilerde damızlık yapacağım kuşlar değil foruma çekipte paylaşmadım neden paylaşmadım çünkü bu foruma bundan sonra video koyarsan kimsenin çekipte koyamadığı kuş olacak neyse konuyu uzatmaya gerek yok
KONYALI KADİR
KONYALI KADİR
Ad Soyad : KADİR KÖROĞLU
Forum Kayıt : 16/11/11

2/4/2012, 3:39 pm
uygar kardeşim konya internet kuşçusu derken neyi kast ettin anlamadım.
yorumları okuyorum en az vurduran 10 12 takla attırıyor ben bir konyalı olarak şöyle söyleyeyim eğer bu gün türkiyede kuş takla atıyorsa bilinsinki bir tarafı konya kuşudur konya kuşu iyimi kötümü beni ilgilendirmiyor ankarada rahmetli elektrikçi şeref abi rahmetli olmuş en iyi takla atan kuş onun kuşu diye anlatılıyor ve bu kuşun bi tarafı rahmetli odacı abimizin kuşu olduğunuda herkes biliyor konya kuşu çok tokatlı olmaz abdal denilen kuşlar bol tokatlı oluyor ama onlarda evini tutturamıyor bu kuşlar delibalak (yavruluk) döneminde 15 20 takla ile baslayıp sahip çıkabilirsen senin sahip çıkamazsan elin oluyor .Benim beslediğim kuşlar konya morları bizim kuşumuz patlarken de 3-4 takla ile baslar beş yasına girdiğindede 3-5 takla ile devam eder görevi bittimi gelip görev yerine iner .
Altı dolu boş meselesine gelince arkadaşlar yere oynayan kuşu uçurtmak için arazi lazım yanlışmıım konyalı olanlar bilir konyada nerde ise evler yan yana yapışık kapı giri 5 metre kare kümesin önü 3 metre kare burda kuşu nasıl yere oynatacaksın bi ara merak sardım ve arkadasıma sivas tan iki yavru getirdim emek çektik oynattık kuş yere gelecek oynayacak kendini tele vurdu kandını kırdı diğer yavru yandan gelmeye basladı evin köşesine çarptı öldü çektiğim emek umrumda bile olmadı ama yere oynayan kuş bizim buralarda oynamaz ankarada izledim yerler süper adamlar belediye parkında kuş uçuruyor burda öyle bir sansımız yok lütfen herkes emeklere saygı duysun benim esim dotum geldi kuşumuzda 2-3 takla attımı çayımızın sekeri olur atmaz isede havaya çıkp kendim takla atacak halim yok onun için her canlıya onu yaratandan dolayı saygı duyun SAĞLICAKLA KALIN
Anonymous
Misafir
Misafir

2/4/2012, 5:56 pm
İnternet kuşçuları kuşun 3 5 seferini görünce hoşuna giderse iyi kuş diyor kuşun altıymış üstüymüş iniş taklasıymış önemsemiyor...

Konudan konyalıyım diye bişey çıkarmaya çalışmışında konyalılarla hiç alakası yok mevzunun konya kuşu arkadaşımda şuanda var konyada da bu ırktan daha iyisi olduğunu pek düşünmüyorum dam üstü yapanda var 8 9 taklayla 15 20 metre giden havada 7 8 metreden basanda var 9 10 takla 25 30 metre gidiyor bunların en güzel yanıda sürati zaten çok aşırı hızlı gidiyorlar ama zevk veriyor mu desen hayır kuş 3 4 tane güzel oyun yapıyor ondan sonra uçuma veriyor kendini altına bi kuş aç anında yerde...
technic
technic
Ad Soyad : EMRAH
Forum Kayıt : 07/03/11

2/4/2012, 9:04 pm
uygar konyada dam üstününde en ıyısı var havacınında
KONYALI KADİR
KONYALI KADİR

3/4/2012, 8:46 am
uygar kardeşim ben ereğliyide çok iyi biliyorum çok gittim adem diye bi arkadas var besi ile uğrasan gittik gördük kanat sesi yok sürat yok onlar konyada perdak kuşu diye satılıyor altı dolu boş ben anlamam ama kuş orta mevzilden kaptırdıda 3-5 tokat adam gibi yaptımıı çift kanat yüklendimi beğenmeyecek adam zor bundan 10 sene öncesine kadar unutmayınki çoğu kuşçu havada oynayan kuşu tasıyordu şimdi kuşçuluk zevk işi değil ticaret olmuş ama burda hala zevk işi unutma balık tavada kuş havada belli olur
Anonymous
Misafir
Misafir

3/4/2012, 5:40 pm
Adem abiyi iyi tanırım kuşlarını da görmüşün iyi yada kötü ben zaten sana ademin kuşu mehmetin kuşu demedim aranan kuş altı sağlam kanat sesi yerinde taklası standart fişeği nizami olacak...

Sizin sıkıntınız başka konyaya laf etmeyelimde ne yaparsak yapalım değil mi. Ben konyayı kötülemiyorum iiyisi yokmu var ama yarışmalarda yarışacak, misafir çağırıp izletilecek kuşlar değil özellik yok havada dediğin şekil yapıyor gelip yapışıyor mesele o...

Her neyse herkesin zevki başka anlayışı başka havada oynayanı sevende çoktur tabi hatta damcı besleyipte oynasın da gelsin konsun sorun değil diyenler var, bizim zevkimize uyan onlar değil öyle diyelim. Kuşa 1 lira vermem bu saatten sonra satmamda kimseye benim menfaatlik bir işim yok aradığım birtane oturup seyredecek kuş bulurda izlermiyim o...
nazım08
nazım08
Ad Soyad : nazım arslanalp
Doğum Tarihi : 09/11/85
Forum Kayıt : 25/01/12

4/4/2012, 6:11 am
valla arkadaşlar ben konyadanda kuş aldım uçurdum hiç memnunda kalmadım okadarda övdüler yok şöyle yok böyle ama kuşlar kıçını yerinden kaldıramıyorlar belki iyiside vardır ama ben bikaçsefer denedim hiçbirindende memnunkalmadım oynamayı bırak kışlarını kaldıramıyolar birtanesi uçtu oda çif vuruyodu bursakuşu gibi sarıyordu oyuzden bende sağdan soldan hayıryok dedim yolladım gitti kuşları kendi kuşlarım daha iyiymiş konyakuşunun bitek şeyini beğendim oda fiziklerinin heybetli olması uçma yönünden memnun kalmadım
KONYALI KADİR
KONYALI KADİR

4/4/2012, 10:23 am
arkadaşlar hala konya kuşu deniyorya konya kuşunun özelliklerini bilen de besliyo bilmeyende bilende yorum yapıyor bilmeyende konya apdalları diye çok kuş satılıyor ben faceye kuş resmi attım bir takım adam kuşları nete atmış satıyor kuş kimde bizim kümeste alan insan nasıl alıyor hala anlamadım konyadaki bütün kuşlar iyi diye bir şey de demiyorum ama konya kuşu orjinali ele geçiren çıkarmaz konya kuşunu ben size söyle anlatayım orjinal konya kuşu koyu gök beli açık üçgen fizikli ele aldımmı ele oturan tipte kuşlardır bazı yörede mavi deniyor kuşlar oyunbaz kuşlardır vede mayadır kendi ırkının oyunu çatının 10 mt yukarısından az rampalı kapattımı 3-4 tokat 15 18 mt arası çok süratlı ve sesli oynamasıdır.
Kafa hakimiyeti süperdir almandan sonra yoldan gelebilen tek kuştur derim yeni çevirmiş yavruyu yol göstermeden 10 15 km den atabilirim kafaları o kadar sağlamdır
Maya olarak çok kişi kullanmıştır bol tokatlı kuşlar eve atamadığı gibi kaybolduğunu çoğu kuş besleyen bilir o tür kuşlarla kırıldığında çok güzel oyun baz kuşlar ortaya çıkmıştır benim kuş beslemeye basladığımda bu ırk babamda vardı beni kümese koymazdı yıllar sonra babam kuşları bana bıraktı nesli devam ettirdim çok şükür çok arılaştı yavrular sakat çıkmaya baslayınca aynı ırka yakın bir abimizin kuşlarından iki dişi girdim ve uçuruyor seyrediyoruz kirpi yavrusunu pamuğum diye sever her kuş besleyen kendi kuşunu sevmese yem atmaz ama şu anda kuş besleyenlerin yüzde 60 bu işin ticareti ile uğrasıyor ama geri kalan yüzde 40 ise zevki için besliyor
ben bu işi zevk için yapıyorum bir çocucuktan oyuncağını aldınmı nasıl ağlar oyuncanı senden alır bu kuşlarda benim oyuncağım ben istemedikten sonra allah korusun basına bir bela gelmedikten sonra hiç bir şey at araba para benden bu kuşları alamaz kipride olsa benim pamuğum kargada olsa benim bülbülüm
kuş dediğin nizami 4-5 tokat süratlı sesli yapsın bize yeter siz altı dolu sesi zayıf perdahında oynayan kuşları uçurmaya devam edin bizde altı boş taklası az sert süratlı kuşları beslemeye devam edelim bu kuş işi herkeste zevke dönmedikten sonra kuşlar daha çok uzar dahada yumşar bizim kupa ile para ile allaha şükür şu anda işimiz yok herkese bol sans
Anonymous
Misafir
Misafir

4/4/2012, 4:15 pm
15 18metre oynayacak bide elimizden çıkarmayacaz neden taban yok iniş yok kanat sesi var havada oynuyor diye mi...

Ben Konyada buluta kadar giden kuş gördüm 2 katlı evin çatısından tutturupta, konyada onlarca ihaleye derneğe pazara gittim adamlar getirdikleri kuşu veriyor eline garanti 4 saat kanat sallar ulan çocuk muyuz boş boş kanat sallasa ne yapacaz herkesin derdi o kaç saat kanat sallar...

Ben Konyanın en iyilerini seyrediyorum en iyilerini de uçuruyorum kafanızı yormayın senin bahsettiğin 3 4 tokatlılardan da değil yavruluğunda 30 taklaya kadar çıkan ekeleştikçe 5 12 takla arasında yapan uzunlukta sınır tanımayan kanatları sesli kuşlar uçuruyorum...

Bahsettiğim sevmediğim tek şey gelip konmaları kuşa dayanamıyorlar hemen yapışıyorlar...
Sakallı Sadık
Sakallı Sadık
Ad Soyad : Sadık Özlü
Forum Kayıt : 16/12/08
http://mehmet-sadik.azbuz.com

5/4/2012, 8:00 pm
Arkadaşlar fazla uzattığınızın farkındamısınız lütfen davranışlarımıza ve konuşmalarıma dikkat edelim .kurallara uyalım
sait11063
sait11063
Ad Soyad : sait adıyaman
Forum Kayıt : 11/07/11

11/4/2012, 12:28 pm
ya arkadaşlar herkes istediğini uçursun neyi paylaşamıyorsunuz konyalıya konyanın kuşu güzel ankaralıya ankaralının kırıkkaleliye kırıkkalenin herkesin kuşu kendine güzel bu zevk işi herkes zevkine uygun olanını uçursun bu neyin mücadelesi anlıyamadım gitti
mehmetaslan
mehmetaslan
Ad Soyad : mehmet aslan
Forum Kayıt : 06/09/12

6/9/2012, 12:03 pm
selamı alayküm abilerim kardeşlerim ben ufaklıgımda buyana güzümü dolduracak bir havacı kuş arıyorum damızlık için satan abilerim varsa savkan havacı bana ulaşmalarıı isterim bir damar bulmustum uzun çabalarım soucu olarıda ars bogdu. iyi damızlık kusuşları ola abilerimden 1 çift vaya 2 çift kuş almak isterim ..
mehmetaslan
mehmetaslan
Ad Soyad : mehmet aslan
Forum Kayıt : 06/09/12

29/9/2012, 12:24 pm
tüm abilerime slm sam samsun dan yazmaktayım benim cocuklugum konya kuşlarıyla geçti babam beslerdi kuşlarını bir gece ars bogdu ve eski damar kuşlarımız koyboldu babamda kızdı bıraktı ben başladım yaklaşık 7 yıldır ben besliyorum ama tatalamıyorum gözümü gönlümü dolduracak kuş arıyorum abilerim bana saglam damarlı izlemeye doyamıyacam kusu olan abilerim varsa maddiyat önemli deyil onemli olan maneviyat benim için herzaman her uçurttumda kulaklarını cinlatcam abilerimde haber bekliyorum ..
coskun42
coskun42
Ad Soyad : idris
Doğum Tarihi : 18/04/89
Forum Kayıt : 28/08/13

28/8/2013, 7:05 pm
sa abilerim aranıza yeni katıldım. bu aptal arablardan satan yok mu?
coskun42
coskun42

28/8/2013, 7:14 pm
sa abilerim aranıza yeni katıldım. bu aptal karalardan satan var mı?
coskun42
coskun42

7/9/2013, 10:18 pm
konya aptal karalarından satan var mı
Gökhan Deniz
Gökhan Deniz
Ad Soyad : Gökhan Deniz
Forum Kayıt : 02/04/18

2/4/2018, 6:19 pm
[ltr]KONYA'NIN ABDAL KUŞLARI [/ltr]

[ltr]S.a. üstadlar ben yakşık 10 senedir abdal kuşlarını besliyorum bu kuşlar hakkında bildiklerimi sizlerle paylaşacam biraz uzun olacak ama okumanızı tavsiye derim.[/ltr]

[ltr]Bazı yorumları okudum mavi gözlü vs gibi şeyler yazıyor bu bilgilerin hepsi kulaktan dolma bilgiler şu şekilde bu kuşların arasında mavi veya yeşil gözlü kuşlar çıkabilir ama bu ırkın temel özelliği değildir.[/ltr]

[ltr]Bu kuşların asıl damarının dişisi 40-50 sene önce Ankara'da askeriyede görev yapan yüksek rütbeli birisine dayanıyor bizim buranın abdallarından birisi Ankarya işportacı usulü kapkacak satmaya gittiğinde yanlış hatırlamıyorsam dişi bi devetüyü (çikolata rengi) bir kuşun oynadığını görüyor. Bu askerin yanına gidip bu kuşu istiyor vermeyince hala gidip gelmeye devam ediyor.[/ltr]

[ltr]Bir gün asker evde değilken evine gidip eşine beni eşiniz gönderdi kümesten bir tane kuş tut git dedi diyor kadın tereddütte kalınca size de beğendiğiniz kapkacağı vermemi söyledi diyerek kadını kandırıyor. Kadın arabadan tabak çanak beğenirken kümese girip kuşu tutuyor.[/ltr]

[ltr]Ve oradan ayrılıyor asker yolları tutuyor tabi kuşu aramaya başlıyor bu abdal arabasını herşeyini bırakıp yürüyerek Ankaradan çıkıyor otostopla Konyaya dönüyor.[/ltr]

[ltr]Bu kuşu hangi kuşa girdilerse randımanlı bir yavru alamıyorlar sonra Konyanın havacı kuşlarından birisine giriyorlar ve damarı tutturuyorlar.[/ltr]

[ltr]Bu damar kuşlar kendileri gibi kaliteli asil bir soya girmezseniz yavrular yapmaz arkadaşlar mardinli gibi dik çıkmaz bu kuşlar 70-80 derece rampa ile yaparlar. Mardinli gibi rüzgardan etkilenmezler hava bozuldu bugün kuş uçuramam derdi bu kuşlarda olmaz rampalı yaptıkları için adeta denizde sörf yapan birisi gibi rüzgarlı havada bile oynarlar.[/ltr]

[ltr]Birden fazla kuş uçurursanız öğürleşip orta menzilde oynarlar. tek uçurduğunuz zaman dama sokulurlar 15-20 tokatı falan geçin bu kuşların adam akıllı 5 tokat yapanını görseniz diğer kuşlar 20 takla bile atsa gözünüz görmez. Zaten bu kuşlar oyuna girdikleri zaman çok hızlı giderler size öyle bir keyif verirler ki taklalarını bile sayma ihtiyacı duymazsınız. Çevrenizde bu kuşların arı temiz kanlarından uçuranlar varsa şiddetle tavsiye ederim gidin izleyin ne demek istediğimiz anlayacaksınız. Abdallar bol tokat oynarlar eski abilerimizden şahitli olarak 45 takla atıp havada 15 takla atıp 3 kere yön değiştirip Z çizenerini duyduk. Bende tek bir tane oynarken yön değiştiren çıktı nadir çıkar geneli tek rotada gider.[/ltr]

[ltr]Faza uçmaz bu kuşlar en fazla 1buçuk saat uçarlar geneli bir saat uçar ama çok oyun gösterirler. Yani havada 4-5 saat uçacakları enerjiyi oyuna harcalar. Kanat sallamaları bile değişiktir omuzdan sallarlar kanatları. Bu kuşların yavruları yeni uçtuğu zaman götlemeden sonra çevirdiği zaman bile abdal kuşu olduğunu anlarsınız. Normal kuşlar gibi çevirip gitmezler havada daire çizerler zaten ertesi gün kafasını dikip yürümeye başlar.[/ltr]

[ltr]Kuşların fizik özelliklerinden nası tanırız yere basık olurlar ayakları kısa olur elinize aldığınız zaman göğsüne yapıştırır ayaklarını, ayaklarının arası açık olur yumurtasını altından yuvarlasanız iki ayağının arasından geçer. Kesinlikle orta parmaklarında tüy olmaz bazıları çizme paçalı olurlar tırnakları uzun olanları varıdrı abartılı değil ama. Göğsü geniş olur bel kısmı ince olur. Ve bu kuşlar çok büyük olmaz özellikle dişileri minyon tiplidir. Kanatları ince olurlar mübalağa ile kanatını açsanız arkada tarafı şeffaf şekilde görürsünüz ama kuvvetlidir tokat sesleri vardır malum bizim Konyalılar sert kuşu severler bu kuşlar Konyalılara kendini sevdirmeyi başarmıştır.[/ltr]

[ltr]Renklerine gelince kara, külümsü (silik olabilir ama benekli olmaz) devetüyü ve sıçantüyü bazen paça veya gerdan kısmında sadece tek bir beyaz tüy olur bu iki olmaz tek olur buna pul deriz. Kafaları yuvarlaktır ağızları göz çerçeveleri temizdir yakışıklı kuşlarıdır söylediğimiz gibi mavi veya yeşil gözlüleri bile olabilir.[/ltr]

[ltr]Benim bildiklerim bu kadar bende abdal kuşu var diyen bir çok kişiye gittim bu kuşların boyacı yaşar abimizin kuşları gibi yapanlarını görmedim ve ben kendim bu kuşları besliyorum. İmkanınız varsa ve bu kuşların temiz kanından bulursanız kesinlikle bir yavru alıp uçurmanızı tavsiye ederim saygılar üstadlar Rabbim kimsenin emeğini boşa çıkartmasın.[/ltr]