{ KÜRENK } Şebap Güvercinler Hakkında 411k

Join the forum, it's quick and easy

{ KÜRENK } Şebap Güvercinler Hakkında 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

{ KÜRENK } Şebap Güvercinler Hakkında

+15
fatihozdamar
sevcan23
türker saygılı
bülent baştuğ
kerimikiz1953
adanalı
altan-aziz
dadaş
Rauf
Hasan OLGUN
şebapçı
capslock967
murat_yetgin
alpc
yavuzduman
19 posters
yavuzduman
yavuzduman
Ad Soyad : yavuz duman
Doğum Tarihi : 10/04/66
Forum Kayıt : 30/10/09

{ KÜRENK } Şebap Güvercinler Hakkında Empty { KÜRENK } Şebap Güvercinler Hakkında

30/1/2010, 4:31 pm
Güzel başlık için Alp arkadaşımıza teşekkürler.Bu konunu ayrı bir başlık altında değerlendirilmesi zamanı gelmiş bir ihtiyaçtı.Ustalar,hakemler buyursunlar yorumlarını yapsınlar bizlerde istifade edelim.
alpc
alpc
Ad Soyad : alp
Doğum Tarihi : 08/05/76
Forum Kayıt : 08/03/09
http://sebabci.sitemynet.com

{ KÜRENK } Şebap Güvercinler Hakkında Empty Geri: { KÜRENK } Şebap Güvercinler Hakkında

31/1/2010, 3:44 pm
:-) yavuz bey, sizden yürekli buraya ciddi yorum yazmak isteyen yok herhalde. Benimde şevkim kırılmıyor değil. Bazen banane diyesim geliyor...
Bu arada miski yavrusu diyecekler, miski yavrularını anlatsınlar. miskiden kürenk gelince nasıl oluyor? nasıl anlıyorlar, miskiden gelen kürenk değersizmi oluyor? biraz anlatsınlar şu işi, bişileri bizde öğrenelim. Konu genelleşsinki, sonra bölüm bölüm konuşuruz.
yavuzduman
yavuzduman

{ KÜRENK } Şebap Güvercinler Hakkında Empty Geri: { KÜRENK } Şebap Güvercinler Hakkında

31/1/2010, 5:47 pm
60 DEV ADAM ARANIYOR
USTALARI KINIYORUM:KUPA SAHİPLERİNİ KINIYORUM
USTALIK PAYLAŞMAK DEMEKTİR,KUPA SAHİPLİĞİDE- ŞAMPİYONLUKTA SADECE DAHA FAZLA PARAYA KUŞ SATABİLME ETİKETİ DEĞİLDİR.

Bir yazar bu memlekette ihtilal yapmak için bana 1.000 inanmış adam yeterli. demiş vaktiyle.Forumdaki üye sayımız 6.000 geçeli epeyce oldu... Bu nasıl 6.000 üyeki ciddi bir kınuda kalem oynatan ve medenice tartışIrak bir yerlere varmaya çalışan 10 tane 20 tane üyesi yok...% 1 üyemiz aktif katılımcı olsa, yani birşeyler bilen ve bidiğinide söyleyebilen ceserate ve sahip olsa yeterli.ŞEBABIN KİTABI YENİDEN YAZILIR..

Hem insanlar tanımsızlıktan şikayetçi,hem prensipler tanımlar iyi yapılmadığı için çıkan sorunlardan dolayı insanlar birbirlerinin kalplerini kırıyorlar, YANİ KARANLIK KARANLIK DİYE BAĞIRAN ÇOK,FAKAT KALKIPTA BİR MUM YAKAN YOK...

Yoksa kurtlar bulanık havayımı seviyorlar...6.000 kişilik bir odada konuşmak yerine 3-5 kişiliz izbelerde mi konuşalım....

KARAMANLI,NİĞDELİ,ANTALYALI,ERZURUMLU,URFALI,KIRKLARELİ USTALAR İSTANBULU USTALAR,KUPA SAHİPLERİ,ŞEBAP SEVERLER...60 D E V A D A M AR A N I Y O R ....

İLGİSİZLER, BİLGİSİZLER, yada HESAPLAR BAŞKA... değil GERÇEK 60 DEV ADAM ARANIYOR...
murat_yetgin
murat_yetgin
Ad Soyad : MURAT YETGİN
Doğum Tarihi : 20/09/78
Forum Kayıt : 23/11/08
http://www.sebapci.tr.gg

31/1/2010, 6:03 pm
esaslı bir yorum için iki kuşu yan yana koyup değerlendirmek gerekir....

resime sadece güle güle besle denir....

ben şahsen masada koyduğum zaman bir kuş özelliklerini taşıyorsa miskiden çıktığına veya bozlaktan çıktığına bakmam...

ama genel olarak...

miskiden çıkan bir bozlağın kalemleri kalın ve koyu olur...

kuyruk tokaları dağınık olur...

kulakları gıri olur...

renk tonajı mat olur....

göğüs kınası koyu ve karın altına doğru dağınık olur...

kanat ve kuyruk saplarında dibe doğru yaklaştıkça koyulaş ve kahverengileşen bir renk vardır...

kafada (filim, kılçık, gıri dediğimiz) ufak lekeler şeklinde çizikler vardır...

açık güneşli havada kuşu gölgenize aldınızmı net bir şelikde görürsünüz tüylerinin damarlı olduğunu görürsünüz...

gagada elif olmasa bile gaga koyu tırnak renginde olur...

parmak tırnağınıza baktığınızda iki renk görürsünüz... arka kısımdaki açık renk (sedef rengi) bozlağın ağzı ön taraftaki koyu renk isi açık miski ağzıdır...
(bilmeyenlere ip uçu kuş alırken gagasının altına koy parmağını bak ona göre al...)
ayak tırnakalrıda koyu olur...

göz çemberi ve göz kapakları mat (esmer) olur... (Beyaz tenli bir insanla esmer tenli bir insanı düşünün...)

bu kadar yeter....

bence asıl tatışılması gereken konu miskiden çıkan bozlak değil....
gök ile çakmaklıdan çıkan ve piyasada dolaşan bozlak ve miskileri tartışmak gerekir...
yavuzduman
yavuzduman

31/1/2010, 6:36 pm
60 dev adamdan biri bulundu.
Murat bey teşekkür.Kendinize ve düşüncelerinizi ifade ettiniz..

İçerik önemli değil,size % 100 katılanda olur,%80 katılanda bazılarına belki katılmayanda olur.Burada var olmak,samimi olmak,faydalı olmaya çalışmak,açılım sağlamak,doğurgan fikirler sunmak yeterli...
alpc
alpc

31/1/2010, 8:35 pm
Ben altta katılmadığım kısımların altına fikirlerimi yazacam. Değerli dostlarımızında fikirlerini almak isterim. Atışma olarak değil, Bilgi sahibi olmak için yorum yapalım..

murat_yetgin demiş ki:
esaslı bir yorum için iki kuşu yan yana koyup değerlendirmek gerekir....

miskiden çıkan bir bozlağın kalemleri kalın ve koyu olur...
Benim deneyimlerimde iki miskiden çıkan bir kürenkte olsa, kalem rengi anne babasının pul renginden farklı olmaz. onların kalem kısımları ne kadar büyükse ortalama o kadar kalın olur.

kuyruk tokaları dağınık olur...kulakları gıri olur...renk tonajı mat olur....
Anne babaya kucuk ihtimal bir üst atalara bağlı

göğüs kınası koyu ve karın altına doğru dağınık olur...
Renk genetiğine göre hareket ettiğini gördüm. Fakat emin değilim. Kınalı miskilerden bile çıkan kürenklerde kınanın gögüste sınırlandığı karın altına gitmediğini gördüm. Fakat iki kürenkte kına azken çıkan kürenk yavruda kınanın karın altına uzandığı enseye attığınıda gördüm. Demek atalar bazen devreye girebiliyor.

kanat ve kuyruk saplarında dibe doğru yaklaştıkça koyulaş ve kahverengileşen bir renk vardır...
kafada (filim, kılçık, gıri dediğimiz) ufak lekeler şeklinde çizikler vardır...
açık güneşli havada kuşu gölgenize aldınızmı net bir şelikde görürsünüz tüylerinin damarlı olduğunu görürsünüz...
Bu kuşları kürenkte olsa bozlakta olsa beslememeye özen gösteriyoruz

gagada elif olmasa bile gaga koyu tırnak renginde olur...
Burası çok önemli, Muratın dediği gibi koyu ve kalın kalemler kuşa çizilince gaga ucu değişiyor. aynen muratın tarifi geliyor. Bu iki kürenkin yavrusundada oluyor.

parmak tırnağınıza baktığınızda iki renk görürsünüz... arka kısımdaki açık renk (sedef rengi) bozlağın ağzı ön taraftaki koyu renk isi açık miski ağzıdır...
(bilmeyenlere ip uçu kuş alırken gagasının altına koy parmağını bak ona göre al...)
ayak tırnakalrıda koyu olur...
siyah gibi koyu ve kalın kalemde bu yazılanların gözükme oranı gözükmeme oranından çok yüksek

göz çemberi ve göz kapakları mat (esmer) olur... (Beyaz tenli bir insanla esmer tenli bir insanı düşünün...)

bu kadar yeter....

bence asıl tatışılması gereken konu miskiden çıkan bozlak değil....
gök ile çakmaklıdan çıkan ve piyasada dolaşan bozlak ve miskileri tartışmak gerekir...
Murat eline emeğine sağlık. gök çakmalıyı karıştırmayalım. Miskiden çıkan kürenk küçümsenir gibi yazılıyor. Oysa bunu bir yetiştiricinin bilinçli olarak yazmaması gerekli. Bunu diyen bir insanın cami avlularında olan mavi ve mavi cakmaklıların farklı kuşlar olduğunu iddia etmesine benzer.Önemli olan kürenkte güzellik arayışımızın olmasıdır. Ben genel demekle konulara üstten bir bakalım diyorum. Şimdi herkez fikirlerini yazsın. Ben mantıksız yazmışsam , sizde deneyimlerinizi yazınız. Hepimiz okuyalım.
yavuzduman
yavuzduman

31/1/2010, 9:38 pm
ALP ve MURAT beyin konusu teknik, onu erbaplarına bırakıyorum....

Ben baktım kaleme ve tokaya 5 er puan veriliyormuş... Bu bence yanlış... 10 ar puan veriLmesi gerekir. En azından bir zaman bu böyle olmalı. NEDEN Mİ?

Nedeni Şu:Kalem ve toka nın olması gereken renk ve şeklinde mutabık kalınırsa;

a-Kürenk kuşu gösteren,vurgulayan renk ve desen kalem ve tokadadır ve bu yüzden önemlidir.

b-Piyasa kalem ve toksı bozuk kuşlarla doludur, güzel kalem ve toka yönünde seleksiyon yapılmalı,beyazlatma operasyonlarına kurban edimiş kalem ve tokalar geri getirilmelidir.

c-Böylece diğer özelliklere göre yoruma daha az açık olan bir alan yaratmış oluruz.bu hakem yorum hatalarını azaltır.

d- Kalem ve toka puanını artırılması yetiştiricileri bozuk kalem ve tokaları düzeltmeye teşvik eder...

memleket genelinde kalem ve tokalar düzeldkten Ve standart oturduktan sonra isterseniz başka özelliklerin gelişmesi için eski puanlamaya dönersiniz,bu ayrı bir konu....

NOT: 60 DEV ADAM ÇAĞRIM DEVAP EDİYOR.KENDİLERİNE SELAM VE SAYGILAR
capslock967
capslock967
Ad Soyad : murat sivas
Doğum Tarihi : 27/01/67
Forum Kayıt : 29/11/08

31/1/2010, 10:33 pm
size teşvik yönünden çok hak veriyorum yavuz bey.bencede öyle bir puan cetveli yapılmalıki puanlanacak kuşlara özelliğini veren olmazsa olmaz özelliklerin puanlaması yüksek olmalı ki sizin de dediğiniz gibi şebab kuşların o özelliklerindeki eksikleri gidermek için teşvik edici yönlendirici olmalı.ama öncelikle şebab kuştaki olmazsa olmazlar en önemli özellikler ustalarımız tarafından tespit edilmeli vede ortak veya hemfikir oldukları özellikleri puan cetveline yazmalılar.
alpc
alpc

1/2/2010, 5:00 am
Yavuz beyin yazılarını okuyunca bunu sefa tokyürek yazıyor hissediyorum. İnterneti bağlanınca birleştirici ve deneyimlerini anlatıcı o olur, Hep birlikte daha ileri gideriz. Bişileri saklamanın anlatmamanın kimseye faydası olmaz. İlla gün yüzüne çıkacaktır. Buradaki herkez iyisiyle kötüsüyle bişiler biliyor ve besliyor. Saygı duymak, susmak değildir. katılmadığın söze kırıcı olmadan fikirlerini yazabilirsin. Bunu öyle duydun diye değil yaşadıklarından yazmalısın. Öteki siteye baktım, ordada zemin çok basitte olsa bir calışma yapmış. Bir adımdır bu. Bu adım gittikçe büyüyecektir. Hepimiz için gereklidir. Onada teşekkür ederim. Siteler arası kavga yada cekememezlik yapmayın. Burada önemli olan kuşlarımız, bizler değiliz. Bilgileri paylaşalım.
Murat bey siz merak etmeyin, Bu konu dediğiniz heryere gidecek. Atmasyon olmassa olmaz değil, mantıklı olmassa olmazları hepbirlikte bulacaz. Puan cetveli işi sonlarda yapılması gereken şeyler. Baştan şu yukardaki kuşları bile tam icimize alamıyoruz. Birisi şampiyon, Birisi isimsiz. Birisi neden şampiyon? birisi neden isimsiz? hangisi daha güzel geliyor insana, neden?
Tonaj olayına kimler yorum yapabilir? Neden kürenkler krem tonajlı isteniyor bilen varmı?
şebapçı
şebapçı
Ad Soyad : mustafa kale
Doğum Tarihi : 29/06/67
Forum Kayıt : 10/11/08

1/2/2010, 9:50 am
fotoğraflardan yorum yapmak çok zordur. çünkü fotoğrafın çekildiği ortam kuşun rengini kesinlikle etkiler. özellikle kürenk gibi insanların renk tonajı üzerinde yorum yaptıkları bir konuda fotoğrafa bağlı kalmak fotoğraftaki kuşa haksızlık olur. ben fotoğraflrdan bağımsız olarak bir-iki şey söyleyeyim:

kürenkin tarifi bir çok yerde genel hatları ile var. zaten genel hatlarda pek tartışma olmuyor.
tartışmaların geçtiği nokta şu: kürenk krem olmalıdır deniyor ve nerdeyse herkes bu fikire katılıyor ama herklesin krem anlayışı farklı olunca işler karışıyor. birsinin krem dediğine diğeri beyaz- yada gri diyebiliyor. ve kremin hangi tonu makbul buda bir tartışma konusu. açık kremmi koyu kremmi. bence çok koyu krem değil açık parlak kerem tonu daha makbul örneğin üst resimdeki bülentin kürenk dişisi resimden gördüğüm için değil de daha dün canlısını gördüğüm için biliyorum benim için makbul olan renge yakın olna bir kuş.

kremin renk tonajını çözersek kürenkte normlaşma yolunda en büyük adımı atmış oluruz.

selam ile.......
alpc
alpc

1/2/2010, 11:38 am
Mustafa hocam, bir boyahanede çalışan bir arkadaşım var. krem ile beyaz arası altın sarısının çok açığı renk nasıl olur dedim. Binbir çeşit olur dedi. Sonra düşündüm. Neden krem tonajı? Bazen problem çözerken tam ters fikirleri düşünürüm. İşimi kolaylaştırır. Krem tonajı olmassa olmaz bir olaymı? Krem tonajı olmayan bir kürenkte güzellik kavramı gelişmemişmidir. Güzeldir diyemezmiyiz? Yada bu tonajın ucu açık. Ucu açık olduğu için puanlamaya katkısı haksızlığı engellemek için daha az olması gerekmiyormu? Yapıcı çözümleri burada tartışarak biryerlere varabiliriz gibime geliyor. Biz ne kadar ucu açık bir puanlama sistemini kullanırsak, puanlama o kadar sağa sola yalpalanır. Bence kuş yetiştirme işinde,herkezce sabit olan görsellikler çok daha önem ve puan kazanmalı.
Fakat herkezin fikirlerini okumaya ihtiyacım var. Diğerleri bu konuda neler düşünüyor?
Anonymous
Misafir
Misafir

1/2/2010, 12:24 pm
Öncelikle herkese Selam. Bu şebab işnde yeniyim. Bana Ustalık yapacak biri olmadı. Birine Çıraklık yada o kişinin bana ustalık yapması için kimse kusura bakmasın yüksek meblağlar vererek kuş alamam. Hep kendimce birşeyler sorarak ve bu bilgileri bilgilerini saklamayan bazı abilerimden arkadaşlarımdan duyduklarımı ve deneyimlerimi yazıyorum.

Kürenkte Renk Kremsi olacakki bu krem reng sarıyı çağrıştıracak bir renk olması gerek.

Miskiden Düşen Kürenk beslenir. kürenkle Miskiden Düşen Kürenk Nasıl besleniyorsa Çifte çift Miskiden Düşen Kürenkde Beslenir.

Miskiden Düşen Kürenki Murat Arkadaşım yazmış çokta güzel yazmış.

Bu iki Resimdeki kürenkler yan yana gelirse daha güzel belli olurdu ama evren Forumda 2.Fotodaki bu kürenkin öldüğünü söylemişti. (yanyana gelmeleri imkansız)

Alp Abi İkisininde aynı olması imkansız. Muhakkak biri bir yerinden açık verir. Konuya zamanla katılacağım Şimdilik bu kadarla katılmış olup siz abilerimdende birşeyler daha öğrenirim inşallah.
alpc
alpc

1/2/2010, 4:04 pm
farzedelim dedik. :-)) orda benim anlatmak istediğim bazı kuşların elektriği var. İnsanları etkilemesi var. Dediklerim gibi şusu busu aynı olsa, ikinci olanın önde olması gerekmiyormu? Sizi etkilemiyormu kuş, yoksa bu elektrik sadece bana kişiselmi geliyor.
Kuş ölmüş başka şey olmuş ben ilgilenmiyorum. Özellikle seçtim o kuşu. Beyaz gözüktüğü için. Bizleri kıyaslamaya davet etsin diye.
yavuzduman
yavuzduman

1/2/2010, 4:46 pm
Ustalarımız,keşke aramızda olsalar bilim adamlarımız doğrusunu elbette daha iyi bilirler.Ancak Renk konusuna bende kısaca değinmek isterim.

Beyaz :herkezin kreme göre daha çok bildiği renk.(resimciler tüm reklerin karışımı derlerdi eskiden bu ayrı bir konu)

Krem ada bej dedeğimiz renk :beyaz renge biraz kahve tonu katıdığında elde edilen renktir diye biliyorum.Katkı çoğaldıkça krem koyulaşır.

Gri:Beyaz renge siyak tonları katılması ile elde edilen renktir.Katkı çogaldıça açık giriden füme denilen koyu griye kadar gidilir.

Konu resim ve renk bilgisi değil.Bende zaten ressam değilim.Fakat tartışmayı belli bir zeminde tutmak için bu tanımların hatırlanması gerekiyor.

Neden KREM:??? BENCE ŞUNDAN: Şebapta başlangıç koyu krem,yada açığa yakın gri tonlardan başladı.İnsanlar daha açık renkli daha,parlak olanlarına daha fazla rağbet ettikçe renk açık olanlar daha açık renklerle eşleşrilerek, miskide birazda kürenten yararlanılarak renk giderek açıldı ve mustafa beyin açık krem dediği tonaja takriben 20 yıllık süreçte tonajlara gelindi.

SONRA: 1.İHTİMAL:belden aşağı vurucular devreye girmiş olabilir.Şahısları önemi yok.Muhtemelen ayna,yada paça operasyonları sırasında için afedersiniz ...okunu çıkaranlar, kürengi neredeyse beyazlaştırdılar.Miskiyide silikleştirdiler.Böylece şebap şebaplıktan çıktı.Çünkü sınır aşıldı...

2.İHTİMAL.Normal ren açma seleksiyonu durması gereken yerde durmadı renler beyaza çalmaya başladı.

DAHA SONRA:Birileri EYVAH dedi....Çünkü zurnanın zırt dediği yere gelinmişti.Şebap elden gidiyordu. Bu renk açıklığı beyaza kadar gitmemeli,açık kremde kalmalı dediler...Çünkü beyez kuşlar vardı,isteyen onları zaten besliyebilirdi.Nitekim şebap paçalı beyazlardan da bahsedilmiyor mu?

SİZE TEMEL BİR PRENSİP HERŞEYDE UYGULAYABİLİRSİNİZ:HADDİNİ(SINIRINI) AŞAN ZITTINA TEKABÜL EDER.Yani sınırı aşınca artık karşıya geçersiniz.

Selamlar Saygılar...
Hasan OLGUN
Hasan OLGUN
Ad Soyad : Hasan Olgun
Doğum Tarihi : 24/01/73
Forum Kayıt : 05/01/09

1/2/2010, 11:11 pm
Bence işin aslı şu :

Bu işin federasyonu yok. Yazılı kesin kuralları yok. Çeşitli seminerlerle bilgilendirilmiş, her yarışmada aynı standartta puan verecek hakemleri yok.

Peki ne var?

Şebab güvercine gönül vermiş çok sayıda güvercin sever var.

Bazı konularda firkir birliği saglanabılmıs ancak bu kadar yoklugun ıcınde her konuda fikir birliği olması da mümkün degıl.

Dadaş paça bir yarısmada 1. secılırken dıger yarısmada yarısmaya bıle alınmıyor.

Kepezli şebab olabılecegı kabul edılırken kesinlikle yarısmalara dahil edılmıyor. Neden? Mantıklı bir açıklaması da yok. Örnegin kepezi olan kuş şebab degıldır denilse kabul ama o da denılmıyor.

Miskilerin gagasında zikir olur mu olmaz mı bir ustaya soruyoruz olur dıyor, diger usta olmaz diyor.

Arap ayna kuyrugun kapagında beyaz olur mu olmaz mı halen tartısılıyor. Kimi olur dıyor, kımı olmaz.

Sözün özü bu şebab kültürü tam oturmuş durumda degıl. Ne zaman ki bu gibi tartısılan konularda kesin kurallar belirlenir o zaman en dogruya ve guzele ulaşılır.
Rauf
Rauf
Ad Soyad : Mahmut ayaz
Forum Kayıt : 11/05/08

1/2/2010, 11:20 pm
BENİM ANLAYIŞIMA GÖRE MİSKİSİZ KÜLRENK, KÜLRENKSİZ MİSKİ OLMAZ... ŞAHSİ GÖRÜŞÜM. KİMSEYİ BAĞLAMAZ...
dadaş
dadaş
Ad Soyad : UĞUR ÇAKAR
Doğum Tarihi : 21/10/87
Forum Kayıt : 04/06/09

1/2/2010, 11:31 pm
rauf bey dogru diyor miski ve kürenk ayrı kuş değil aynı kuştur benim görüşümde böle saygılar...
Hasan OLGUN
Hasan OLGUN
Ad Soyad : Hasan Olgun
Doğum Tarihi : 24/01/73
Forum Kayıt : 05/01/09

1/2/2010, 11:41 pm
Rauf demiş ki:BENİM ANLAYIŞIMA GÖRE MİSKİSİZ KÜLRENK, KÜLRENKSİZ MİSKİ OLMAZ... ŞAHSİ GÖRÜŞÜM. KİMSEYİ BAĞLAMAZ...

Fenerbahçe-Galatasaray gibi diyosun : )
Rauf
Rauf
Ad Soyad : Mahmut ayaz
Forum Kayıt : 11/05/08

1/2/2010, 11:54 pm
AYNEN ABİ. TABİKİ BU BENİM GÖRÜŞÜM.
murat_yetgin
murat_yetgin

4/2/2010, 9:36 am
arkadaşlar herkez bir şekilde kuşu tarif etmeye çalışıyor....
en başından beri yapılan yanlışta bence bu...
tarifi bir kenara koyup örnekleyin....
hepsi bir kuşta olmaya bilir...
ama deyinki kerdeşim işte kuşun ayak yapısı bu olmalı...
tokası bu olmalı...
fiziği bu olmalı diye sözlü ifadelerinizi destekleyen görsel örneklerde sunarsanız daha etkili olur...
okuduğumuzu değil gördüğümüzü tartışalım....
yavuzduman
yavuzduman

4/2/2010, 4:35 pm
KİM USTA: Şebapvever arkadaşlarımız samimiyetle konulara eğildikçe,şebaba bir katkı sağlıyorlar,gerçek ustalarda ortalarda her nedense gözükmediğinden,lütfedip buralarda bizleri aydınlatmadıklarından, buralarda yazan samimi şebapseverler birbirlerinin fikir dağarcıklarına sağladıkları katkılarla birbirlerinin bir nevi ustası oluyorlar...

Alp kardeşimizin lütfedip adımı zkrettiği yukardaki yazısındaki sözünü sadece bu anlamda anlamak gerekir...

DERDİMİZ AMACIMIZ:Kör dövüşüne son verilmesi,şebapla ilgili tanımların doğru yapılması,şebapla ilgili sorunları medenice ve bağımsızca konuşulup tartışılması,ihtiyaç olan konularda başlıklar açılarak,sorular sorularak bilgilerin paylaşılmasına bir nebzede olsa katkıda bulunabilmek olmalıdır....

DEV ADAMLAR VE KAYIP USTALAR:Mustafa Kale ve birkaç tecrübeli arkadaşımız dışında Ustaların tenezzül götermediği bu sorunların benim DEV ADAM adını verdiğim cesur,bağımsız bağlantısız şebapseverlerle tartışılması gerçekten güzel...

KAFA YAPISINDA İHTİLAL:Bu işin 13 yaşındaki tamirci çırağı idraki ile yapılamayacağı artık anlaşılmıştır...Tanımlar bu seviyenin üstündeki bağımsız ve bilimsel düşünen kafalarca yeniden yapılmalı, elini taşın altına koyan DEV ADAMLAR artık ŞEBABIN ANAYASASINI yeniden yazmalıdırlar.

Şebasever DEV ADAMLARA selam
murat_yetgin
murat_yetgin

4/2/2010, 5:32 pm
bu işin kuralı 10 sene önce yapılmış olsaydı bu kural bu gün yine gecerliliğini kaybederdi...
şebab kuş hepimizin bildiği gibi yapma bir kuş...
önce bir eserin ana hatları cizilir ve sonra üzerinde rütuş yapılır...
sefa beyden allah razı olsun... bir eser yaratmış ve önümüze sunmuş...
bizde bunun üzerindeki hataları görüp eksiklerini gidereceğiz...
şimdi bana mert bir şekilde
çok iyi bir damızlık altı çok güzel falan filan demeden direk gördüğünüze bakarak masada değerlendirerek nam yapmış kuşlardan kaçını beslerdiniz onu deyin...
ben şahsen beslemeyi düşünmüyorum...
bu gün eskide kalan namlı kuşları beslemem...
nedenimi...
renk değişti daha açık tonlarda daha canlı renkler elde edildi...
fizik değişti eskiye oranla daha fizikli göze daha hoş gelen orantılı kuşlar üredi...
kuşların şalvar dediğimiz alt tabanı daha dolgun göze daha çok hitap edecek şekilde daha kaba paçalı kuşlar çıktı...
yani arkadaşlar 10 sene önce beslediğimiz kuşlar farkında olmadan baya bir değişti...
tabiki bişeyler katarken bişeylerde kaybettik...
ama ben 10 sene öncenin şebablarını bu gün besleme konusunda tereddütteyim...şuan beslemiyeceğimi düşünüyorum....
her yeni jenerasyonda bir eksikliğin farkına varılıyor ve onun üstüne gidiliyor...
ve bu değişim hep olacak...
birazda yenilikçi olmak lazım...
hiç kalemsiz bir bozlak beslenizmi...
sadece bir örnek...
nasıl olaçağını düşündünüzmü...
yavuzduman
yavuzduman

5/2/2010, 4:27 pm
GENCİN FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ VE ESARETİ

Murat yetkin beyin Yukarki sözlerinden benim anladığım anafikir geçmişten bu güne bir değişim olmuştur ve bU değişim devam edecektir....Övmek için söylemiyorum ama bu akıllıca bir laf ve akıllıca bir anlayıştır....Ve ÖNEMLİ BİR ANLAYIŞTIR...

NEDEN DERSENİZ:Bazen bakıyorumda bazı GENÇ ARKADAŞLARIMIZ yaşı 70 lere dayanmış abilerin laflarının üzerine halen laf kondurmamak gayretinde...Kendisine senini miski hakkındaki veya kürenk hakkındaki veya miski ve kürengin geleceği hakkındaki görüşlerin nelerdir denidiğinde şaşırtıcı biçimde BU KONULARII TARTIŞMAYA GEREK YOK ÇÜNKÜ BU KUŞLARIN TANIMINI USTA FİLANCA ABİ YAPMIŞTIR deyip işin içinden çıkıyor...

Gençte olsa birinin ben filanca tanıma katılıyorum demesinde bir anormallik yok tabi... Ama bie gencin kendisine değişime,gelişime bu kadar kapatması ve birşeyleri yeniden tanımlama gayretinde olan içlerine pak çok genş arkatdaşın yanında ustalarda da bazı abilerinin bulunduğu bir topluluğa BU KONULARI TARTIŞMAYA GEREK YOK anlamında yaklaşması,bence üzücü ve ümit kırıcı....

Kaldıki, bizi usta dediğimiz o kimseler 20 yıl önce bir başka tanım yapıyor va başka kuşlar besliyordu, diğer bir dönemde piyasaya tamamen farklı bir kuş sürebiliyordu.Yani duruma döneme gire ustamızın öneri ve tercihleri hatta beslediği kuşlar değişebiliyordu..

Birazcık düşünüp elimizi vicdanmımıza koyarsak bunun böyle olduğunu görürüz... Göremeyen tutarlılığı bilinen ustalara sorabilir, hatta Alp kardeşimizi ikna edebilirse belki alp te bu arkadaşlarımızı belki özeLde aydınlatacaktır....

YAŞI GENÇ OLDUĞU HALDE RUHEN İHTİYAR OLMAYAN,YAŞI OLDUĞU HALDE RUHEN GENÇ OLAN ŞEBAPSEVERLERE SELAM......
alpc
alpc

7/2/2010, 9:22 am
Tonajla (20 puan)-- kalemlerin(şeritin) (5 puan) puanlarının yeri değişse yarışmalarda derece alanlar birdaha derece alabilirlermi?
altan-aziz
altan-aziz
Ad Soyad : Altan Aziz
Doğum Tarihi : 27/11/77
Forum Kayıt : 22/04/09

7/2/2010, 6:20 pm
ARKADAŞLAR HEPİNİZDEN ALLAH RAZI OLSUN ...BİR ŞELLERİ İLERİYE DÖNÜK FİKİRLERİNİZİ İFADE EDİYORSUNUZ ..NE GÜZEL ..TOPLUMU AYDINLATMAK İSTİYORSUNUZ ..NE GÜZEL ...USTALAR DİYORUZ SAYGI DİYORUZ O DA GÜZEL ...AMA USTALAR NEREDE FİKİRLERİ NEREDE BUNNLARIN KENDİLERİNE SAYGISI YOK ...SİZLERE Mİ SAYGISI OLACAK ...USTALAR RANT PEŞİNDE BUNLAR BİZLERİ SAMALI İNEK GÖRÜYORLAR ... BUNLAR BİZLERİ AYDINLATIRSA ...O İNEKLERİN SÜTÜ KESİLİR ... SÜTÜ OLMAYAN İNEYİ KESERLER ...CÜBKÜ O İNEK İŞE YARAMAZ ...İŞALLAH BENİ İYİ ANLAMIŞINIZDIR ...KİMSEDEN ÖZÜR DİLEMİYORUM ...BEN BU İŞİ BÖYLE ANLADIM BÜÜKLERİMİZİN SAESİNDE ...VARSA SAMALI İNEK SONUNAKADAR SAICAKSIN ...BENİ BİLEN BENİ ANLAMIŞTIR ...SAYGILAR AZİZ
alpc
alpc

10/2/2010, 7:06 am
Admin Kardeşim, Buraya resimli olarak biryerlerde kürenk puanlama sistemi vardı, Onu koyarmısın? Onun üzerinden puanlamayı tartışalım.
alpc
alpc

14/2/2010, 4:59 pm
Uzerine basa basa dedik serit 5 puan olmaz diye, Sesimizi dinlemişler alınan kararları sabırsızlıkla bekliyoruz..
Anonymous
Misafir
Misafir

14/2/2010, 11:07 pm
KARARLARI KIM ACIKLAYACAK MERAK EDIYORUM NOT TUTAN OLMUSMUDUR ACABA BEN GITSEYDIM YAZARDIM INSALLAH GENC MERAKLI KARDESLERIMIZ YAZMISTIR NOTUNU DEMI ALP ABI MESELA UMUTT { KÜRENK } Şebap Güvercinler Hakkında Lol { KÜRENK } Şebap Güvercinler Hakkında Lol
yavuzduman
yavuzduman

16/2/2010, 3:54 pm
Bir belge tutanakla imza altına alındıysa bunun optik okuyucuda okutulup siteye atılması sadece 5 dakika sürer....Günlerce vakit almaz....
capslock967
capslock967
Ad Soyad : murat sivas
Doğum Tarihi : 27/01/67
Forum Kayıt : 29/11/08

16/2/2010, 4:27 pm
yavuz bey ben imza atılan ve karar alınan kağıdı okudum.türkiye güvercin federasyonu üyesi adem beydeydi kağıt.temize geçilip federasyonun sitesinde yayınlanacağını söyledi.fakat kendiside çalıştığı için bu hafta sonuna kadar yayınlarım diyor.geçen seferde biliyorsunuz antalyada yapılan vede bayağı geniş katılımlı bir toplantı olmuştu.fotolardan gördük oraya katılan arkadaşlar oraya gidip kendi aralarında kararlar almışlar ama nedense hiçbirinin aklına not tutmak gelmemiş nedense biz burada yazdıktan sonramıdır yoksa hüseyin çevik beyin bu forumda yazdığı gibi 20 25 günde ne değiştide aldığımız kararlar uygulanmıyor diye yazmasındanmıdır bilinmez bu sefer kararları yazıp altınada katılan kişilerden imza alma uygulaması yapılmış.demekki ya bu forumlarda yazılanları okuyorlar veya birileri büyüklerimize bu yazılanları anlatıyorlar sesimize kulak verdiler veya aklın yolu birdir kararları alalım bunuda yazılı olarak yayınlıyalımda millet eksiğini gediğini yarıştıracağı kuşlarda ona göre kapatsın şebabda doğru bir yöne gitsin şeklinde hareket etmişler.inşallah bu hafta sonuna doğru yayınlanırda bizde bakar yorum yaparız.
Similar topics