Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? 411k

Join the forum, it's quick and easy

Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır?

+18
adanalı
capslock967
alpc
dadashanifi
eray burmacı
erdem22
TRAKYALI cCc
mehmet karadağ
MÜDÜRPİNARHİSAR
Kuscu-Murat
enesss
bülent baştuğ
şebapçı
Forum Admin
fatih_27su
altan-aziz
mehmet bilgin
yavuzduman
22 posters
yavuzduman
yavuzduman
Ad Soyad : yavuz duman
Doğum Tarihi : 10/04/66
Forum Kayıt : 30/10/09

Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? Empty Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır?

28/3/2010, 8:28 am
Usta :Bir işin, zanaatın en tepesinde olan,
Çırak :Bir işe, zanaata yeni başlayan,
Kalfa :Çıraklıktan ustalığa giden yolda mesafe almış olan,

Peki şebapta kime usta,kime çırak, kime kalfa denilecek???

Örneğin;

1- Yaşlı şebapçıları hepside usta mıdır? Yada orta yaşlılar kalfa, gençlerde çırak mıdır?

2-Yada şabapçılığı 5 yıla kadar olanlar çırak, 5-10 yıl arası kalfa,10 yılın üstü usta mıdır?

3-Veya hasbelkader bir şampiyonluk almış kişi usta mıdır?

4-Usta olmak için camiaya kişiliği ve ahlakıylada örmek olmak gerekir mi?

5-Üç ayda en pahalı 5 kuşu alan artık ustamıdır?

6-Çırak,kalfa yetiştirmeyen,kimseye birşey öğretmeyen kendi bilsede usta mıdır?

7-Belli bir damarı, tarzı olan, ekolü olan,işte bu filan ustanın kuşlarındandır diyemeyeceğimiz kuşlara sahip olmayan kişileride usta sayacakmıyız?

Bunlar benim açılım olsun diye yazdığım sorular Ben arkadaşlarımızdan daha güzel sorular ve daha güzel cevaplar bekliyorum.

Kimsenin tavuğuna kiş demiyoruz, demeyelim de..
Ama hangi özelliklere sahip olan kimse USTA dır bunuda artık bilelim...Kimseye haketmediği rozeti takmayalım, fakat hakedenede saygıda kusur etmeyelim...

En son yavuzduman tarafından 5/4/2010, 4:17 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi
mehmet bilgin
mehmet bilgin
Ad Soyad : mehmet bilgin
Doğum Tarihi : 26/04/72
Forum Kayıt : 31/01/09

Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? Empty Geri: Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır?

28/3/2010, 8:49 am
yavuz bey yazdıklarınızın arasında bence en can alan kısmı yedinci şık.bence her ustanın belli tarzı ve ekolü olmalı.
yavuzduman
yavuzduman

Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? Empty Geri: Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır?

28/3/2010, 11:24 am
Mehmet Abi işin doğrusu bende sizinle aynı kanıdayım...

Doğru ve önemli noktayı yakaladığınız için sizi ayrıca tebrik ederim...

Örneğin; Filan ustanın kuşlarının kafa ve göz yapısı şöyledir diye bilinse, o kafa ve gözü gördüğümüzde o usta aklımıza gelse, o usta artık bir ekol sahibidir, bir tarz, bir sistem sahibidir, işte o kimse ustalık sıfatını ve karşısında şapka çıkarılmayı haketmiştir.

Ustalarımızı gözden geçirelim siz böyle bir usta hatırlıyormusunuz...Ben birini biliyorum, fakat hem reklama, hemde karalamaya karşı olduğumuzdan burada zikretmemiz uygun olmayacağı için isim vermiyorum.(lütfen hepimiz böyle davranalım en azından bu sitede)...başka ustaların başka tarzlarını ve hangi açıdan ekol olduğuna ilişkin örnekleride başka arkadaşlarımızdan bekliyoruz..Selamlar...
altan-aziz
altan-aziz
Ad Soyad : Altan Aziz
Doğum Tarihi : 27/11/77
Forum Kayıt : 22/04/09

28/3/2010, 3:27 pm
YAVUZ KARDEŞİM SENİNLE TANIŞMAKTAN GURUR DUYUYORUM ...SENİN GİBİLERİNE CIRAKLARIN VE KALFALARIN DA SENİN GİBİLERİNE İHTİYACI VAR...BU CAMİYANIN SA NA İHTİYACI VAR ...O KADAR İŞİN ARASINDA BİZLERİ AYDINLRIYORSUN HER KONUYA DEENİYORSUN ...AMA BU CAMİ ADA SENİ SEVMEYENLERDE OLA BİLİR CÜNKÜ ONLARIN KANINA DOKUNUYORSUN ...YOLUN ACIK OLSU SEN MÜKEMMEL BİRİSİN SANA DA DU YAKIŞIR ...ALLAH YOLUNU ACIK ETSİN ...BU CAMİANIN SENİN VE SENİNGİBİ DÜŞÜNENLERE İHTİYACI VAR ...SA OL VAR OL KARDEŞİM
yavuzduman
yavuzduman

28/3/2010, 4:20 pm
Azizi Abi benim kimse ile bir alıp veremediğimin olmadığını,iyiniyetle şebaba, şebapla ilgili karanlık yada gri gibi gözüken noktaları aydınlamaya mütevazı katkı sağlamaya çalıştığımı sanırım artık camiada en tepeden en aşağı bilmeyen kalmadı...Ben abilerimizin,ustalarımızın kardeşlerimizin sağduyusuna ve bu sağduyu ile kalıcı faydalı işler yapmaya çalışanlara destek vereceklerine inanıyorum.Her topluluğun içinde zaman zaman kendini bilmezler çıkabilir. Böyle bir durumda ben değil, camiamız bunlara gereken cevabı verecektir...

Düşünen,fikir üreten ve bunları bizlerle paylaşan bütün şebapseverlere selamlar...

En son yavuzduman tarafından 29/3/2010, 11:17 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
fatih_27su
fatih_27su
Ad Soyad : fatih
Forum Kayıt : 24/04/08

28/3/2010, 6:20 pm
her kes kendi çapında ustadırrr
yavuzduman
yavuzduman

28/3/2010, 6:50 pm
Fatih kardeşimizin yorumuda güzel.. Usta olan kendisinin usta çapında olduğunu düşünüyorsa buna bir şey denmeyebilir..Fakat çırak kendini usta sanıyorsa ne olacak..Ustayı usta yapan eseridir, mesela usta berberin eseri güzel bir traş,usta bir terzinin eseri güzel bir kıyafettir..Motor tamir ustasının eseri tıkır tıkır çalışan bir motordur...

Hal böyle olunca berberi çırağının elinden çıkma bir saçı,terzi çırağının elinden çıkma bir takım elbiseyi,yada tamirci çırağına teslim edilen motoru siz düşünün...

Madem bu işler insanın kendisini usta görmesiyle olmuyor,ortaya konan ürün,eser o kimseyi usta yapıyor, o halde şebap ustasınıda eserinden tanımamız gerekmezmi?

En son yavuzduman tarafından 29/3/2010, 6:14 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

28/3/2010, 7:18 pm
kuşculukta ustalık kendini her konuda bi yere geetirmiş ıspat etmiş kişidir.
ustalık bir marangozun işciligi gibidir bence elin yatkın degilde 30 40 ister 50 sene yap o işi bir yere gelemesin iyi bir iş çıkaramassın eger elin yatkınsa 2 senede çok daha güzel işler çıkarırsın
şebapçı
şebapçı
Ad Soyad : mustafa kale
Doğum Tarihi : 29/06/67
Forum Kayıt : 10/11/08

28/3/2010, 7:28 pm
şebapta tarz sahibi olmak önemli, burada ismini zikretmeyeceğim 3-5 şebapseverin kuşlarını karekteristik özelliklerinden kolayca tanıyabileceğimi düşünüyorum. ama sadece bu özelliğin birisini "usta" yapacağını düşünmüyorum. çünkü kuşlarını tek damara bindiren herkes belli bir süre sonra birbirine çok benzeyen belli özellikleri taşıyan kuşlar edinebilir. ama bu özellikler iyide birleşmemişse yani birbirlerine benzeyen kuşlar iyi özelliklerinde değilde iyi sayılmayacak özelliklerinde benzerlik gösteriyorlarsa bu o şahsın ustalığını göstermez. böyle kümesler olduğunu bildiğim için yazdım bunları. ama birisi kuşlarını bilinçli bir şekilde belli bir seviyeye getirmişse ve ne yaptığını niçin yaptığını biliyorsa bu bence bir ustalıkk göstergesidir. ama usta demeye tek başına yeterli değildir.

selam ile.....
Anonymous
Misafir
Misafir

28/3/2010, 9:12 pm
Forum Admin demiş ki:kuşculukta ustalık kendini her konuda bi yere geetirmiş ıspat etmiş kişidir.
ustalık bir marangozun işciligi gibidir bence elin yatkın degilde 30 40 ister 50 sene yap o işi bir yere gelemesin iyi bir iş çıkaramassın eger elin yatkınsa 2 senede çok daha güzel işler çıkarırsın
dogru söze ne denır guzel bır acıklama
Anonymous
Misafir
Misafir

28/3/2010, 9:13 pm
şebapçı demiş ki:şebapta tarz sahibi olmak önemli, burada ismini zikretmeyeceğim 3-5 şebapseverin kuşlarını karekteristik özelliklerinden kolayca tanıyabileceğimi düşünüyorum. ama sadece bu özelliğin birisini "usta" yapacağını düşünmüyorum. çünkü kuşlarını tek damara bindiren herkes belli bir süre sonra birbirine çok benzeyen belli özellikleri taşıyan kuşlar edinebilir. ama bu özellikler iyide birleşmemişse yani birbirlerine benzeyen kuşlar iyi özelliklerinde değilde iyi sayılmayacak özelliklerinde benzerlik gösteriyorlarsa bu o şahsın ustalığını göstermez. böyle kümesler olduğunu bildiğim için yazdım bunları. ama birisi kuşlarını bilinçli bir şekilde belli bir seviyeye getirmişse ve ne yaptığını niçin yaptığını biliyorsa bu bence bir ustalıkk göstergesidir. ama usta demeye tek başına yeterli değildir.

selam ile.....
bır guzel yorumda burda agzına saglık hocam
bülent baştuğ
bülent baştuğ
Ad Soyad : Bülent Baştuğ
Doğum Tarihi : 27/02/59
Forum Kayıt : 15/07/09

29/3/2010, 6:50 am
MERHABALAR ARKADAŞLAR.BURADA KUŞ YETİŞTİRİCİSİ OLAN YANİ KRİTERLER ÇERÇEVESİNE EN YAKIN KUŞU ÜRETEBİLEN USTA İLE KUŞUN NASIL OLMASINI YANİ KRİTERLERİNE UYGUNLUĞUNU ANLAYAN USTAYI AYIRT ETMEK GEREKİYOR.
yavuzduman
yavuzduman

29/3/2010, 1:26 pm
Forum Admin demiş ki:kuşculukta ustalık kendini her konuda bi yere geetirmiş ıspat etmiş kişidir.

Bu yoruma katılmamak mümkün değil...Herkezin her konuda yetenekli olması ve zirveye çıkması beklenemeyeceğine göre, uzun zamandır kuş beslemeninde ustalık için yeterli olmadığını anlamış oluyoruz...

Tek itirazım 2 yıl için olabilir..Yeteneklide olsa bir kaç kuşak takibi yapılmadan,yani 3- 5 yıl geçmeden Yetiştirici, Ekol sahibi usta anlamında ustalık sıfatı yakalanmaz..gibi geliyor bana..

En son yavuzduman tarafından 29/3/2010, 6:16 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
yavuzduman
yavuzduman

29/3/2010, 1:33 pm
şebapçı demiş ki:şebapta tarz sahibi olmak önemli, burada ismini zikretmeyeceğim 3-5 şebapseverin kuşlarını karekteristik özelliklerinden kolayca tanıyabileceğimi düşünüyorum. ama sadece bu özelliğin birisini "usta" yapacağını düşünmüyorum. çünkü kuşlarını tek damara bindiren herkes belli bir süre sonra birbirine çok benzeyen belli özellikleri taşıyan kuşlar edinebilir. ama bu özellikler iyide birleşmemişse yani birbirlerine benzeyen kuşlar iyi özelliklerinde değilde iyi sayılmayacak özelliklerinde benzerlik gösteriyorlarsa bu o şahsın ustalığını göstermez. böyle kümesler olduğunu bildiğim için yazdım bunları. ama birisi kuşlarını bilinçli bir şekilde belli bir seviyeye getirmişse ve ne yaptığını niçin yaptığını biliyorsa bu bence bir ustalıkk göstergesidir. ama usta demeye tek başına yeterli değildir.

selam ile.....

Mustafa hocamızda iyi yere parmak basmış;belirgin bir kaç özelliği kendi emeği ile yakalamadan ve bu özellikteki kuşları tornadan çıkar gibi olmasada çoğunlukla yakayacak duruma getirmeden herhalde ustalık safatına sahip olunmaz..Yani hasbel kader eline bir çift kuş geçen ve onlarıda 28 yıldır devam ettiren,böyleve elinde aynı soydan mesela 300 kuşu olan usta mı olur, yoksa iyi ve istikrarlı bir bakıcı ve şebapsever mi?

En son yavuzduman tarafından 29/3/2010, 6:17 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
yavuzduman
yavuzduman

29/3/2010, 1:45 pm
bülent baştuğ demiş ki:MERHABALAR ARKADAŞLAR.BURADA KUŞ YETİŞTİRİCİSİ OLAN YANİ KRİTERLER ÇERÇEVESİNE EN YAKIN KUŞU ÜRETEBİLEN USTA İLE KUŞUN NASIL OLMASINI YANİ KRİTERLERİNE UYGUNLUĞUNU ANLAYAN USTAYI AYIRT ETMEK GEREKİYOR.

Bülent kardeşimizin ortaya koyduğu nüansta önemli,gerçekten böyle bir ayrım yapılmalı.Fakat her ikisinede usta mı diyeceğiz yoksa binene başka birşeymi diyelim.

Kanımca şöyle düşünülebilir: Hani ustalık sonuçta yapmakla,üretmekle ilgili bir kavram olduğundan, sahanın içinde,kümesin içinde bizzat emek verip çalışan ve kuş üreten, ürettiği kuşlarla bir yere gelmiş olan,kuşlarında bir tarzı yakalamış olan kimseye sadece USTA denilmesi hakedilmiş bir ünvan gibi geliyor bana.
Diğer yandan Kuşun tanımlı, bilinen kriterlere uygun olup olmadığını anlayan kimselere USTA yerine YORUMCU, yada ELEŞTİRMEN de denilemezmi...
enesss
enesss
Ad Soyad : ahmet hazar
Doğum Tarihi : 17/07/73
Forum Kayıt : 14/02/09

29/3/2010, 7:23 pm
oğlunun birine babası sürekli yaptıklarına kızdığından.sen adam olmazsın dermiş.uzun yıllar bu şekilde geçmiş.oğlu artık babasının öğütlerinden sıkılıp evden ve yaşadıkları yerden ayrılmış.uzun seneler sonra yaşlı adamı kralın askerleri gelmiş ve apar topar evinden almışlar ve kralın huzuruna çıkarmışlar.adamkorkmuş ve ürkek bir halde kralı beklerken.karşısına oğlu çıkmış.oğlu babasına eee ihtiyar bak hep sen bana adam olamazsın derdin bak ben bu ülkenin kralı oldum.yanıldın demiş.ihtiyar ise hüzün dolu gözlerle evlat ben sana kral olamazsın demedimki adam olamazsın dedim.babanı ayağına kadar askerleri ile ite kaka getirten bir kral dan adam olmaz demiş.bizlerde sayacağımız ve seveceğimiz ustalar istiyoruz yavuz bey kriterlerde bence bu da olmalı ne dersiniz.saygılarımla
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat
Ad Soyad : Murat Göcmen
Doğum Tarihi : 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10
http://murat-tuna66.jimdo.com/

29/3/2010, 8:24 pm
Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? 3167858558
Anonymous
Misafir
Misafir

29/3/2010, 10:09 pm
enesss demiş ki:oğlunun birine babası sürekli yaptıklarına kızdığından.sen adam olmazsın dermiş.uzun yıllar bu şekilde geçmiş.oğlu artık babasının öğütlerinden sıkılıp evden ve yaşadıkları yerden ayrılmış.uzun seneler sonra yaşlı adamı kralın askerleri gelmiş ve apar topar evinden almışlar ve kralın huzuruna çıkarmışlar.adamkorkmuş ve ürkek bir halde kralı beklerken.karşısına oğlu çıkmış.oğlu babasına eee ihtiyar bak hep sen bana adam olamazsın derdin bak ben bu ülkenin kralı oldum.yanıldın demiş.ihtiyar ise hüzün dolu gözlerle evlat ben sana kral olamazsın demedimki adam olamazsın dedim.babanı ayağına kadar askerleri ile ite kaka getirten bir kral dan adam olmaz demiş.bizlerde sayacağımız ve seveceğimiz ustalar istiyoruz yavuz bey kriterlerde bence bu da olmalı ne dersiniz.saygılarımla
eyvallah abıı
yavuzduman
yavuzduman

29/3/2010, 11:05 pm
enesss demiş ki:oğlunun birine babası sürekli yaptıklarına kızdığından.sen adam olmazsın dermiş.uzun yıllar bu şekilde geçmiş.oğlu artık babasının öğütlerinden sıkılıp evden ve yaşadıkları yerden ayrılmış.uzun seneler sonra yaşlı adamı kralın askerleri gelmiş ve apar topar evinden almışlar ve kralın huzuruna çıkarmışlar.adamkorkmuş ve ürkek bir halde kralı beklerken.karşısına oğlu çıkmış.oğlu babasına eee ihtiyar bak hep sen bana adam olamazsın derdin bak ben bu ülkenin kralı oldum.yanıldın demiş.ihtiyar ise hüzün dolu gözlerle evlat ben sana kral olamazsın demedimki adam olamazsın dedim.babanı ayağına kadar askerleri ile ite kaka getirten bir kral dan adam olmaz demiş.bizlerde sayacağımız ve seveceğimiz ustalar istiyoruz yavuz bey kriterlerde bence bu da olmalı ne dersiniz.saygılarımla

Ahmet bana göre kesinlikle haklısın...Usta Kişiliği ve ahlakıyla da camiaya örnek olmalı demiştim 4.maddede... Bazen bir hırsız kimse, çilingirden de maharetli olabiliyor..Fakat biz kapımızı açtırmak için hırsız aramıyoruz...Kendisine çok çok güvenilmesi gereken bir çilingir arıyoruz...Hırsızlara, arsızlara yalancılara ,uğursuzlara, hasetçilere,çamur atıcılara hasılı ahlaksızlara çırak olarak dahi camiada tahammül olmaması, ustanın örnek ahlakı, dürüst kişiliği ilede bizlere önder olması gerekir...
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

29/3/2010, 11:21 pm
Vallahi bana kalir ise, Usta isin erbabi olandir, bizim Avrupa`da hele hele Belgeli olmasi manasinda, Belge yok ise Ustada degilsin, isi bil bilme, ...

fakat ayni zamanda yaninda bulunan "kücüklerine" kirici olmayandir, güzel terimler, ahlaki ve anlayisi ile örnek olandir, hakli olanin yaninda olandir, bilesinizki, haksizlik karsisinda susan dil, SEYTAN dilidir, ... Boynuz kulagi gecsin gecmesin, bir evlat babasinin yaninda herzaman cocuk oldugu gibi, kücük`de ögrene ögrene haddini bilmeli, büyük olanda büyüklügünü bilmeli, yani arada kesinlikle bir perde olmali, cabuk laubali`lesen bir milletiz, az ciddiyet korunmali herdaim, saygi ve sevgi olur ise bir ortamda oradan büyük bir güc dogar, asilamiyacak engel kalmaz Allahin izniyle insallah, ...

Güzel ahlakida Dinimizim Efendisi Hz. Muhammed (SAV) örnek bir bicimde onca engele ragmen yasamis, yasatmis, bugünlere getirtmis cenabi Allah (c.c), buna uymak yinede hernedense bazilarina zor geliyor, isimiz zor, hemde cok, ...

Allah yardimcimiz olsun, bizi dogru yoldan sasirtmasin insallah

Saygilar
Anonymous
Misafir
Misafir

30/3/2010, 7:53 am
Usta kafasından geçeni elindeki malzeme ile üretendir.

Usta Ürettiği ile ve sattığının arkasında durandır.

Usta yalan söylemez Usta çevresindekilere ve gençlere örnektir. Usta kuşun nasıl çalışacağını bilendir. Usta Kuşa baktığı zaman hiç kimsenin göremediği özelliği görendir.

Usta öğretendir. Usta Parmakla gösterilecek adamdır. Usta Kimse ile takışmayan sadece işi ile uğraşandır. Usta Mütevazidir. Yaptığı işle gündeme gelir.

Böyle Ustalara Selam olsun.

En son Resul tarafından 30/3/2010, 8:04 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Anonymous
Misafir
Misafir

30/3/2010, 8:02 am
Kalfa ve Çırakta aşağıdaki ders gibi dikkat edecek. :)

Tıp öğrencileri ilk kadavra dersinde çok heyecanlı ve sıkıntılıdır.Profesör geldiğinde, kadavrayı açmadan önce kısa bir konuşma yapar.
"........Arkadaşlar; kadavra dersinde ise sadece iki önemli şeyi göz önüne alacağız.Bu iki püf noktasını halledenler bu dersi kolayca geçebilir ve iyi bir cerrah olmayı başarabilir.Birincisi şu:İğrenmeden işimizi yapmaya alış!ıyız." der ve kadavranın üstündeki örtüyü kaldırır.Daha sonra parmağını kadavranın makatına sokar.Sonra parmağını ağzına götürüp bir güzel yalar.Öğrenciler şoke olur.Daha sonra öğrencilerden aynı şeyi yapmasını ister.Tabi hiç kimse yanaşmaz.Ancak birisini seçer ve yapmasını ister.Eğer yapmazsa dersten hiç bir zaman geçemeyeceğini söyler. Öğrenci mecbur tiksine tiksine aynı şeyleri yapar ve kadavranın makatına soktuğu parmağını yalar.Profesör öğrenciye teşekkür ettiktensonra ikinci püf noktasını açıklar:"İkinci önemli şey ise dikkattir.Dikkat ettiyseniz ben işaret parmağımı makata soktum ama orta parmağımı yaladım.

Ve Şımarmayacak.
MÜDÜRPİNARHİSAR
MÜDÜRPİNARHİSAR
Ad Soyad : Murat ÜRKEN
Doğum Tarihi : 21/03/84
Forum Kayıt : 16/04/09

30/3/2010, 10:56 am
resul abı tamam bu işte olay helal sana yav ....
yavuzduman
yavuzduman

30/3/2010, 11:29 am
Kuscu-Murat demiş ki:Vallahi bana kalir ise, Usta isin erbabi olandir, bizim Avrupa`da hele hele Belgeli olmasi manasinda, Belge yok ise Ustada degilsin, isi bil bilme, ...

fakat ayni zamanda yaninda bulunan "kücüklerine" kirici olmayandir, güzel terimler, ahlaki ve anlayisi ile örnek olandir, hakli olanin yaninda olandir, bilesinizki, haksizlik karsisinda susan dil, SEYTAN dilidir, ... Boynuz kulagi gecsin gecmesin, bir evlat babasinin yaninda herzaman cocuk oldugu gibi, kücük`de ögrene ögrene haddini bilmeli, büyük olanda büyüklügünü bilmeli, yani arada kesinlikle bir perde olmali, cabuk laubali`lesen bir milletiz, az ciddiyet korunmali herdaim, saygi ve sevgi olur ise bir ortamda oradan büyük bir güc dogar, asilamiyacak engel kalmaz Allahin izniyle insallah, ...

Güzel ahlakida Dinimizim Efendisi Hz. Muhammed (SAV) örnek bir bicimde onca engele ragmen yasamis, yasatmis, bugünlere getirtmis cenabi Allah (c.c), buna uymak yinede hernedense bazilarina zor geliyor, isimiz zor, hemde cok, ...

Allah yardimcimiz olsun, bizi dogru yoldan sasirtmasin insallah

Saygilar

Avrupada yaşayan bir genç olan Murat Kardeşimizi tesbit ve geleneksel duyarlılığından dolayı tebrik ederiz..Böyle kardeşlerimiz bize ümit veriyor..
yavuzduman
yavuzduman

30/3/2010, 11:34 am
Resul kardeşim biraz geç kaldı ama nihayet kendisinden beklenen performansı gösterdi..
Her iki bölümde yazılanlara bende imzamı atıyorum..

Ve diyorum ki; büyüklenen,böbürlenen kişi tam şımarıklığının zirvesinde iken öyle bir tokat yerki belki bir daha utancından başını kaldıramaz...

Tevazu insanı alçaltmaz yükseltir...İyi bir usta birde tevuzu sahibi ise artık mesleğinin piri olur..

En son yavuzduman tarafından 30/3/2010, 11:35 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
mehmet karadağ
mehmet karadağ
Ad Soyad : mehmet karadağ
Doğum Tarihi : 27/12/79
Forum Kayıt : 15/11/08
http://www.dikkaldirimguvercindernegi.azbuz.com

30/3/2010, 11:34 am
resul ağzına sağlık kardeşim,bencede usta üretken ve ürettiğini herkesle paylaşan kişidir..
Anonymous
Misafir
Misafir

30/3/2010, 11:45 am
Yavuz Abi Kusura bakma geç oldu dediğin gibi. Açılan konuya bir katkıda ben yapayım dedim. Aynı görüşte olduğumuz için ben sizlere teşekkür ederim. Böyle Ustaların ve çırakların yakında aramıza katılacağını ümit ediyorum.
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat

30/3/2010, 8:35 pm
Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? 210605 senden Yavuz abi, elimizden geldigi kadar ugrasiyoruz iste, Amel`ler nede olsa icinde olan "niyet`e" göre degerlendirildigi icin her göze görünen illaki öyle degildir, dikkat edilmesi cok mühim bir husus, bir ayette söyle buyrulmus:

"Bilmediklerimizi ayaklarimizin altina dizseler, basimiz gök yüzüne deger, hatda asar !"

Ögrenmenin yasi yoktur, fakat buna herkes kabullenemiyor malesef, herkes kendi yolunu az cok kendi cizer, ...

Zorla degil nede olsa, ...

Saygilar dilerim

Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? 200771
Anonymous
Misafir
Misafir

30/3/2010, 10:51 pm
KUS USTALARI CIRAKLARINA HIC BIRSEY ÖGRETMIYOR BU BOLE OLUR ORASI
OYLE OLUR DIYE BEN HIC GORMEDIM ÖGRETSELERDE YARIM AGIZLA EKSIK BILGILER
VERIYORLAR YARIN ÖBURGUN BIZI GECER TELASESI SARIYOR USTALARIMIZI. AMA
BEN SUNA HER ZAMAN SUKUR EDERIM BENIM HIC AMA HIC USTAM OLMADI HERSEYI KENDI IMKANLARIMCA ÖGRENDIM HALENDE ÖGRENMEYE VE KENDIMI YENILEMEYE CALISIYORUM KENDI FIKRIMCE BIRSEYLER URETMEYE CALISIYORUM BIRSEYLERDEN ÖZET CIKARIYORUM BIRINE BIRSEY SORSAM EKSIK BIR BILGI BASDAN SALAR BIR CEVAP VERMELERINI GORMEKTENSE KENDIMCE BIRSEYLER YAPTIM VE YAPIYORUM HERKESE SAYGILAR SEVGILER
TRAKYALI cCc
TRAKYALI cCc
Ad Soyad : salim GÜLER
Doğum Tarihi : 24/11/75
Forum Kayıt : 06/01/10

31/3/2010, 7:11 am
HERŞEYDEN ÖNCE ŞUNU BİLMEK LAZIM BENCE;HEŞEYİ VEREN ALLAH... ! DAHA SONRA BİRAZ SEVGİ,İLGİ VE ŞÜPHESİZ ÇALIŞTIĞIN KONU HAKKINDA TECRÜBE VE BİLGİ. İNSAN OLMAK LAZIM DİYORUM EĞER USTAYSAN SİMSAR DEĞİL. BİR ŞEYİ ÜRETMEK BİRİLERİNE BEĞENDİRMEK KESİNLİKLE BÜYÜK BİR BAŞARI,YAPABİLENLERİ BURADAN TEBRİK EDİYORUM,EĞER USTAYSAN BİRDE İYİ BİR İNSANSAN,TOPLUM İÇİNDE HER KES TARAFINDAN SEVİLİP SAYGI DUYULUYORSAN BUNUN KADAR GÜZEL BİRŞEY YOK BENCE. ÖĞRENMENN BAŞARINN SINIRI OLMAZ BENCE.. İŞTİR KİŞİNİN AYNASI LAFA BAKILMAZ. SAYGILARIMLA.
Similar topics