Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? - Sayfa 2 411k

Join the forum, it's quick and easy

Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? - Sayfa 2 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır?

+18
adanalı
capslock967
alpc
dadashanifi
eray burmacı
erdem22
TRAKYALI cCc
mehmet karadağ
MÜDÜRPİNARHİSAR
Kuscu-Murat
enesss
bülent baştuğ
şebapçı
Forum Admin
fatih_27su
altan-aziz
mehmet bilgin
yavuzduman
22 posters
MÜDÜRPİNARHİSAR
MÜDÜRPİNARHİSAR
Ad Soyad : Murat ÜRKEN
Doğum Tarihi : 21/03/84
Forum Kayıt : 16/04/09

Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? - Sayfa 2 Empty Geri: Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır?

1/4/2010, 7:18 pm
Çerkezköy camıasından Saim GÜLER Abıyı desteklelıyorum doğru bır fıkır beyan etmiş .......
altan-aziz
altan-aziz
Ad Soyad : Altan Aziz
Doğum Tarihi : 27/11/77
Forum Kayıt : 22/04/09

Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? - Sayfa 2 Empty Geri: Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır?

3/4/2010, 7:38 pm
ARKADAŞLAR ...GERCEKTEN USTA KİMDİR ...ARAMIZDA USTALAR DEDİİMİZ ADAMLAR USTAMIDIR ...BUNLARA USTALIK BELGESİNİ KİMLER VERMİŞ ...YOKSA BUNLAR KENDİLERİNİ USTA OLARAK MI GÖRÜYORLAR ...YOKSA BUNLARI BİZLER Mİ USTA GORDUK ...ONLARDA KENDİLERİNİ USTA OLARAK MI GÖRÜYORLAR ...ARKADAŞLAR BEN KİME USTA DETİM ...BANA GERCEKTEN İŞİ ÖYRETENE ...GERİSİ YALAN BU USTALARIN COU SAHTE USTA ...ARALARIN DA HARBİLERİDE VAR HELAAL ONLARA ...EN İYİ USTA KİMDİR KENDİNE LAF GETİRMİYEN USTADIR GERİSİ YALAN ...VALLAHİ BEN KACYILDIR KUŞ BAKIYORUM HER ÖNÜME GELE NE SORDUM ...CEVAP ŞU KENDİN BUL ...O ZAMANDA BEN DİYORUMKİ SİZLER USTA DEİLSİNİZ ...GERCEK USTALAR ARKASINDAN İYİ SÖZLER ETTİRİR ...KÖTÜ DEİL ...BAZI USTALAR VARDIR GELİRLER SENİN KÜMESİNDEN EN İYİ YAVRULARI ALIRLAR ...SONRA O YAVRULARLA KUPA ALIRLAR SANADA DERLER ...SEN YERINDE SAY SEN BÖYLE İYİSİN SEN ÜRET ... BENİM BAŞIMDAN BÖYLE ŞEYLER GECTİ ...BEN BUNLARA USTA DEİL MENTERCİ DERİM YALANMI ... Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? - Sayfa 2 3419840488 Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? - Sayfa 2 3419840488 Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? - Sayfa 2 3419840488 Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? - Sayfa 2 3419840488 Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? - Sayfa 2 3419840488 Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? - Sayfa 2 3419840488 Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? - Sayfa 2 3419840488 Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? - Sayfa 2 3419840488 Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? - Sayfa 2 3419840488
MÜDÜRPİNARHİSAR
MÜDÜRPİNARHİSAR
Ad Soyad : Murat ÜRKEN
Doğum Tarihi : 21/03/84
Forum Kayıt : 16/04/09

4/4/2010, 5:07 pm
ALTAN ABI HAKLI BEYLER
erdem22
erdem22
Ad Soyad : erdem günay
Forum Kayıt : 03/10/08

5/4/2010, 9:45 pm
kuş yapan kişiye usta denir. ahlaklı olması, yardımsever olması, bilgilerini gelecek kuşaklara aktarması gibi özellikleride olursa tadından yenmez. ancak bu özellikler illaki olucak diye birşey yok. adam paragözdür, bilgilerini paylaşmaktan hoşlanmaz, en iyisi birtek bende olsun der, ketumdur, ama genede ustadır onada saygım var. elindeki malzemeyi işleyerek elinde olmayan bir malzeme üretebiliyorsa karakteri neolursa olsun ustadır bence.
eray burmacı
eray burmacı
Ad Soyad : eray burmacı
Forum Kayıt : 05/05/09

6/4/2010, 9:34 am
Bana kuşçulukta adam gibi adam lazım arkadaşlar kuş son planda bu kuşçuluk sayesinde herkes birbiriyle kaynaşıyor dost oluyor ama dertleri elinde iyi kuş varsa elinden almaktır .Beni çoğu kuşçu tanımaz büyük denilen kuşçular misafirim oldu azda olsa hep elimde ki kuşlara beğenmezmiş gibi yandan yandan baktılar daha sonrada araya adam sokup almaya kalktılar.Diyemiyorlarki açık yüreklilikle helal olsun diye. Dedimya adam lazım adam adam .2 kuş almış parasıyla yetiştirilenler ayrı kişiler festivalde derece almış adamı kuşçu sayıyorlar bu kuşçu değildir usta ise hiç değildir bana kendi üretip kendine yakışan şekilde davranıp dercesinide alıp gerekeni kuş konusunda yalansız anlatan kişidir usta .SAYGILARIMLA
yavuzduman
yavuzduman
Ad Soyad : yavuz duman
Doğum Tarihi : 10/04/66
Forum Kayıt : 30/10/09

6/4/2010, 2:28 pm
Allah hepimizi adam gibi,özü sözü bir adamlarla karşılaştırsın..Madam gibi adamlardan uzak tutsun...Evet bazen adamlığında kusur olan kişi belki iyi bir kuş yetiştirebilir...Bir kaçtane şampiyonluk ta alabilir...Bu kişiye bu yönüyle sınırlı olmak kaydıyla Erdem kardeşimizin dediği gibi usta da denebilir...Fakat bu ustalığını örnek ahlakı ile süslemiyor, aksine kuşçuların üç kağıtçı olduğu kanaatine katkı yapıyorsa buna adam denmez..Hatta madamda denmeyebilir... Adamlıkla ustalık birleşirse bu kaymaklı ekmek kadayıfı olur.. Bizimde aradığımız budur...
altan-aziz
altan-aziz

9/4/2010, 7:08 pm
ERAY KARDEŞİM...KİM NE DERSE DESİN ...YOLUN ACIK OLSUN ...BA NA DA SENİN GİBİLERİ LAAZIM ...HARBİ OLCAN DELİKANLI ADAMI SEVERİM ..YOK USTAMIŞ ALAYINA ...BUNLAR USTA OLMUŞLAR AMA BİZ ADAM OLDUK ...BUNLARIN SÖZÜNE İNANMAYIN FIRSARCI BUNLAR BANADA NELER YAPTILAR BİR ALLAH BİLİR ...BEN KUŞ ETİŞTİRMESİNİ COK İYİ BİLİYORUM BENDE KUŞ COK NADİR ÖLÜR ...AMA KUŞU COK İYİ BİLMİYORDUM ...ŞİMDİ GELSİNLER BAKALIM ...KİM KUŞTAN ANLIYORMUŞ ...AMA KAPIDAN KESİLDİLER ...CÜKÜBU DÜNYADA İNSANLIK DEİL MEMFAAT ÜC KİYATCI DOLANDIRICI DÜNYASI ...BUNLAR BİRGÜN SÖNECEK ...BU DUNYA MALI ...ALLAHIM BİR GÜN ONLARIN CEZASINI HELBETTE VERECEK ....ALLAH BÜYÜKRÜR ....SAYGILAR
altan-aziz
altan-aziz

9/4/2010, 7:23 pm
ERDEM KARDEŞİM ..HAKLISIN ...AMA KUŞTAN İYİ ANLAMAYAN ARKADAŞLAR COK ...MESELAA BEN KUŞTAN İYİ ANLIYORIM DESEM YALAN OLUR ...YUKARIDA İFADE ETTİM KENDİMİ ...BENİM SÖZÜM DEN ANLAYAN İYİ ANLASIN ...KİMSE BİRİLERİNE İNANMASIN ...BUNLAR CAKAL OLMUŞLAR ...BİZSE İNSANLIK YAPMAYA CALIŞIYORUZ ...MESELE ORADA ...BEN BUNU İFADE ETMEYE CALIŞIYORUM ...ÖNÜNE GELEN CAKAL OLMUŞ ...İŞALLAH BİRGÜN ALLAHIM DORULARIN YANINDA OLUR ...ARKADAŞLAR KİMSENİN LAFINA İNANMAYIN ...BUNLAR CAKAL DEİL KURTLAR SOFRASI KURMUŞLAR ...O KURTLARI İYİ TAHMİN EDELİM Kİ ÜREMELERİNE ENGEL OLALIM ...SAYGILAR
altan-aziz
altan-aziz

9/4/2010, 7:34 pm
MURAT KARDEŞİM ...ELİNE SALIK ....TEŞEKÜRLER ...YÜREKLİLİK BU KARDEŞLER ....HER KİM OLURSA OLSUN İNSANLIK GÖREVİNİ YAPSIN ....PISIRIK OLMAYIN ...USTALAR DEDİK NE OLDU ...HEPSİ YALAN ...ADAM GİBİ ADAM OLUN ...DELİKANLI OLUN HARBİ OLUN ...ÜCKİYATCILARA GECİT VERMEYİN ....O ZAMAN KENDİNDE GÜVEN DUYACAKSIN ...SAYGILAR
altan-aziz
altan-aziz

1/5/2010, 2:37 pm
yavuzduman demiş ki:Fatih kardeşimizin yorumuda güzel.. Usta olan kendisinin usta çapında olduğunu düşünüyorsa buna bir şey denmeyebilir..Fakat çırak kendini usta sanıyorsa ne olacak..Ustayı usta yapan eseridir, mesela usta berberin eseri güzel bir traş,usta bir terzinin eseri güzel bir kıyafettir..Motor tamir ustasının eseri tıkır tıkır çalışan bir motordur...

Hal böyle olunca berberi çırağının elinden çıkma bir saçı,terzi çırağının elinden çıkma bir takım elbiseyi,yada tamirci çırağına teslim edilen motoru siz düşünün...

Madem bu işler insanın kendisini usta görmesiyle olmuyor,ortaya konan ürün,eser o kimseyi usta yapıyor, o halde şebap ustasınıda eserinden tanımamız gerekmezmi?
FATİH KARDEŞİM DEMİŞİNKİ HERKEZ KENDİ CAPINDA USTADIR ....İŞTE BİZ BÖYLE DÜŞÜNEREK YANILIYORUZ ...USTA NE ZAMAN USTA OLUR CIRAI ONU GECTİİ ZAMAN ...CÜNKÜ CIRAI USTA YAPAN BENCE USTANIN TA KENDİSİDİR ...O ZAMAN USTAYA USTA DENİR ...CÜNKÜ ESERİNİ BİRAKMIŞTIR ...ESERİNİ BIRAKMIYAN USTAYA USTA DEMEM BEN...O USTA KENDİ HAYEEL DÜNYASINDA YOK OLUR GİDER ...ÖYLE USTALARA ALLAH AKIL VERSİN
Anonymous
Misafir
Misafir

2/5/2010, 1:15 am
altan-aziz demiş ki:
yavuzduman demiş ki:Fatih kardeşimizin yorumuda güzel.. Usta olan kendisinin usta çapında olduğunu düşünüyorsa buna bir şey denmeyebilir..Fakat çırak kendini usta sanıyorsa ne olacak..Ustayı usta yapan eseridir, mesela usta berberin eseri güzel bir traş,usta bir terzinin eseri güzel bir kıyafettir..Motor tamir ustasının eseri tıkır tıkır çalışan bir motordur...

Hal böyle olunca berberi çırağının elinden çıkma bir saçı,terzi çırağının elinden çıkma bir takım elbiseyi,yada tamirci çırağına teslim edilen motoru siz düşünün...

Madem bu işler insanın kendisini usta görmesiyle olmuyor,ortaya konan ürün,eser o kimseyi usta yapıyor, o halde şebap ustasınıda eserinden tanımamız gerekmezmi?
FATİH KARDEŞİM DEMİŞİNKİ HERKEZ KENDİ CAPINDA USTADIR ....İŞTE BİZ BÖYLE DÜŞÜNEREK YANILIYORUZ ...USTA NE ZAMAN USTA OLUR CIRAI ONU GECTİİ ZAMAN ...CÜNKÜ CIRAI USTA YAPAN BENCE USTANIN TA KENDİSİDİR ...O ZAMAN USTAYA USTA DENİR ...CÜNKÜ ESERİNİ BİRAKMIŞTIR ...ESERİNİ BIRAKMIYAN USTAYA USTA DEMEM BEN...O USTA KENDİ HAYEEL DÜNYASINDA YOK OLUR GİDER ...ÖYLE USTALARA ALLAH AKIL VERSİN
sen ustasın azız o bıze yeterrrrr
dadashanifi
dadashanifi
Ad Soyad : Hanifi Or
Doğum Tarihi : 01/01/62
Forum Kayıt : 10/06/09

2/5/2010, 10:06 am
evinde kuş besleyen arkadaşlarımızın hepsi ustadır yavaş yavaş gözü kulagı oldumu hatasını kendi buldumu en büğük usta kendisidir bu alemde yavaşyavaş şebab ortamı bitmye başladı tarzını hayvan hakkaını bilen her kiimse bnm ustam odur dadaşhanifi
alpc
alpc
Ad Soyad : alp
Doğum Tarihi : 08/05/76
Forum Kayıt : 08/03/09
http://sebabci.sitemynet.com

3/5/2010, 6:29 am
Bakmakla usta olunsa, köpekler kasap olurdu.
Anlamı: Öğrenmenin esası denemeye ve yapmaya dayanır. Bir şey, başkasının yaptığı işe bakılarak öğrenilemez. Eğer bilgi ve becerinin de kazanılmasının yapmaya dayandığı düşünülürse, bir işin öğrenilmesinin seyretmeye değil, bizzat denemeye ve o iş üzerinde çalışmaya bağlı olduğu daha açıkça görülür. Ustalık da ancak böyle elde edilir.
Usta Nedir?
Bir zanaatı gereği gibi öğrenmiş olan ve kendi başına yapabilen kimse.
Anonymous
Misafir
Misafir

4/5/2010, 1:16 am
usta hee kactane usta cıkaracaksınız bu camıyada bır sayın bakalım usta var ama kactane sayında gorelımm
capslock967
capslock967
Ad Soyad : murat sivas
Doğum Tarihi : 27/01/67
Forum Kayıt : 29/11/08

5/5/2010, 9:40 am
benim rahmetli babam söylerdi affınıza sığınıyorum usta keçi büzüğüne denir derdi çünkü hep aynı boyda atarmış bokunu.benimde bildiğim tek şey ustalık veya öğrenmenin hiç bir zaman bitmeyeceği vede allahın yarattığı bir şey de ustalık biraz zor zanaat gibi geliyor tahtaya şekil vermek başka ağaca şekil vermek başka gibi düşünüyorum.saygılar ayvalıktan murat sivas
adanalı
adanalı
Ad Soyad : havalanı sedat
Doğum Tarihi : 28/04/71
Forum Kayıt : 15/02/09

5/5/2010, 10:22 am
aslında artık yazmamaya karar vermiştim ancak yavuz beyin açmış olduğu konuya kayıtsız kalmak mümkün değil,tam benim istediğim konulardan biri affınıza sığınarak bir şeyler yazmak istiyorum
1-türkiye cumhuriyetinde şebab konusunda usta olarak adledeceğim bir bilemedin iki kişi var onlarda gariban,gerek ağır başlılıktan gerekse anlattıklarının, uydurma ustalarca, meze haline getirilmesinden duydukları rahatsızlıktan ve internet ortamına alışık olmadıklarından yazmıyorlar
2-sen kimsin senin kuşçuluk mazin nedir diyorsanız 33 yıldır kuş besliyorum şebab merakımdan türkiyede dolaşmadığım memleket kalmadı,urfa evim gibi oldu o yukarıda yazdığım ustaların biride urfalıdır.
3-şebabcılık net lerde yazıldığı kadar basit bir olay değildir her kuş besleyen yapamaz usta olmak için şu kadar yıl gerekir diye zaman koyamazsınız.
4-bu iş zahmetli bir iştir,fdakarlık ister sadece net ortamında resim paylaşımı ile usta olunmaz.
5-kuşa ailene bakar gibi ilgi göstermezsen yine olmaz,çünkü kuş tutkudur,ben hala her sabah kümesimi açarken heyecanlanır ve büyük haz duyarım bu hissiyatı taşımayan zaten kuşcu olamaz.
6-sadece anlatmakla olmaz nasıl her meslekte ALLAH vergisi var ise kabiliyet gerektiriyorsa aynısının bu konudada olması şart.
7-benim tanıdığım çoğunun usta dediği onlarca kuşcu arkadaşımız varki 40 yıldır kuş besliyor ama hala işin inceliklerini bilmiyor.
8-işte bu insanlara usta denmesi ender ustalarımıza yapılan bir hakarettir.

bu konudaki her tartışmaya açığım bildiğiniz vede güvendiğiniz tüm ustalarla şebabın her türlüsü konusunda burada veya dilediğiniz tüm ortamlarda görüşmeyede hazırım,yeterki birileri çıkıpta kendine pay çıkarmış demesin çünkü böyle cırtlak sesler yüzünden yazmak istemiyordum ama dediğim gibi konu ilgi alanıma dahil olduğu için kayıtsız kalamadım

saygı ve hürmetler
yavuzduman
yavuzduman

5/5/2010, 7:20 pm
adanalı demiş ki:aslında artık yazmamaya karar vermiştim ancak yavuz beyin açmış olduğu konuya kayıtsız kalmak mümkün değil,tam benim istediğim konulardan biri affınıza sığınarak bir şeyler yazmak istiyorum
1-türkiye cumhuriyetinde şebab konusunda usta olarak adledeceğim bir bilemedin iki kişi var onlarda gariban,gerek ağır başlılıktan gerekse anlattıklarının, uydurma ustalarca, meze haline getirilmesinden duydukları rahatsızlıktan ve internet ortamına alışık olmadıklarından yazmıyorlar
2-sen kimsin senin kuşçuluk mazin nedir diyorsanız 33 yıldır kuş besliyorum şebab merakımdan türkiyede dolaşmadığım memleket kalmadı,urfa evim gibi oldu o yukarıda yazdığım ustaların biride urfalıdır.
3-şebabcılık net lerde yazıldığı kadar basit bir olay değildir her kuş besleyen yapamaz usta olmak için şu kadar yıl gerekir diye zaman koyamazsınız.
4-bu iş zahmetli bir iştir,fdakarlık ister sadece net ortamında resim paylaşımı ile usta olunmaz.
5-kuşa ailene bakar gibi ilgi göstermezsen yine olmaz,çünkü kuş tutkudur,ben hala her sabah kümesimi açarken heyecanlanır ve büyük haz duyarım bu hissiyatı taşımayan zaten kuşcu olamaz.
6-sadece anlatmakla olmaz nasıl her meslekte ALLAH vergisi var ise kabiliyet gerektiriyorsa aynısının bu konudada olması şart.
7-benim tanıdığım çoğunun usta dediği onlarca kuşcu arkadaşımız varki 40 yıldır kuş besliyor ama hala işin inceliklerini bilmiyor.
8-işte bu insanlara usta denmesi ender ustalarımıza yapılan bir hakarettir.

bu konudaki her tartışmaya açığım bildiğiniz vede güvendiğiniz tüm ustalarla şebabın her türlüsü konusunda burada veya dilediğiniz tüm ortamlarda görüşmeyede hazırım,yeterki birileri çıkıpta kendine pay çıkarmış demesin çünkü böyle cırtlak sesler yüzünden yazmak istemiyordum ama dediğim gibi konu ilgi alanıma dahil olduğu için kayıtsız kalamadım

saygı ve hürmetler

Sedat bey merhaba,sitede şebapla ilgili pek çok konuyu masaya yatırıp bazı ezberleri bozmaya,şebapla ilgili doğruları bulmaya çalıştık..Siz mademki tecrübenize güveniyorsunuz.. lütfen buyurun buradaki konulara katkıda bulunun,fikirlerinizi bizimle paylaşın...Kümese girişteki heyecan gerçekten olması gereken bir duygu..Tüccarlar bunu bilmez...Halbuki bu gerçek bir tutku...
adanalı
adanalı

6/5/2010, 8:58 am
teşekkür edrim yavuz kardeşim yanlız benim sohbet edebileceğim insan ların duyguları ile değil veya bir çıkar için değil tamamen mantık çerçevesi içinde olması lazım buyrun hangi konuda isterseniz hazırım, kuş satıcısı değilim.
saygılar
yavuzduman
yavuzduman

6/5/2010, 12:18 pm
Sedat bey burada şebsap istişare bölümüne şöyle bir bakarsenaz özellikle benim ve alp tarafından açılmış konulara bakarsanız hem benim amacım hakkında bilgi sahibi olursunuz hemde o konularda bizim açık bıraktığımız noktalar varsa onlarla ilgili fikirlerinizi belirtirseniz memmun oluruz.Selamlar

En son yavuzduman tarafından 6/5/2010, 6:12 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
adanalı
adanalı

6/5/2010, 2:01 pm
yavuz bey söylediğiniz üzere sayfaları gözden geçirdim örnekler hariç konu aşğı yukarı aynı,
bir iki örnekle başlayım,hayatta her şeyin bir biri ile ilintili olduğunu düşünürsek,ibrahim tatlısesin sesine yorumuna itiraz edebilecek kimse varmıdır,oysa gidin urfaya ne ibrahimler var ama imkanları yok,fırsat verilmesi lazım en önemliside fırsat verdirilmesi lazım çünkü bu ibrahimler piyasaya çıkarsa ibrahim tatlısese zararı dokunabilir o yüzdende engellenebilirler işte en canalıcı nokta burası ,kimse anasının karnından usta olarak doğmaz çalışır yoğrulur,ama en önemlisi kabiliyeti varsa öğrenir, yoksa yıllarca kuş beslemiş herkezi kuşçu veya usta saymak bana göre yanlıştır,aksi kendini ve yeni yetişenleri kandırmaktır.
kendi ekolünü yaratmış kimsenin tavuğuna kışt demeyen ve beslediği hayvanlar başkaları tarafından rağbet görmüş insanlar var,bu insanlardan faydalanmak gerekir,çünkü bu tür insanlar genelde merakçı olurlar aynı kuşlarla oynarlar ve soy takibi yaparlar,çaprazlama yaparlar,ama burada önemli olanda o kuşların kimler tarafından rağbet gördüğüdür,bununda sorgulanması gerekir.
etrafımızdaki insanları bilinçlendirmek ,kuş simsarları denen tehlikeden haberdar etmek,bu işin hobi olduğunu benimsetmek ,aksinin kişiye zarar vereceğini vurgulamak,bizlerin elinde bakın nekadar güzel insanların bu sayfaları okuyup buralardan dersler çıkarması gerek,vurdumduymaz,kibirli,burnundan kıl aldırmayan,yazılarımıza çıkar uğruna peşin hükümlü davranıp,benim ve sizin gibi doğruyu anlatmaya çalışan insanları aşağılayıcı cevaplar veren insanları aramıza almamamız gerek.
İY KUŞ NASIL OLUR
bir kere şunu belirteyim ortada yıllardır bir kırem tonajıdır dolaşıyor ,hangi kırem arkadaşlar kremin onlarca tonu var hangisi olacak kim bilebilir buna kim kendi kafasına göre kıstas koyabilir,bakın iyi bir usta kuşu incelerken gaga ucundan kuyruk ucuna kadar her tarafını en ince ayrıntısına kadar inceler eğer kuşu 10 puan üzerinden incelersek o kuşun damızlık olabilmesi için en az 8 puan alması gerekir,kaç kişi kuş alırken kuyruk tokasındaki orantıyı hesaba katıyor ,bana methedilen bazı namlı kuşlara bakıyorum kuyruk tokasının kalınlığı en az 6,7 santim gelir,sadece orasında hata olasa görmemezlikten gelinebilir renk silik,bilekler ince boynu uzun orantı yok göğüs sarılığı hatalı,milleti yıllarca kuş bacaktan yüksek olur diye uyuttular bana kuşun bacağı yüksek olur diyen ustayı getirin alnını karışlayım,çok uzattım birde şebab hakkındaki naçicane fikirlerimi bende yazayım
KUŞTA HER ŞEYDEN ÖNCE TİP VE ORANTI OLMALI
KUŞUN HER TARAFINI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ GÖZ,TİP ORANTI HARİÇ,ÇÜNKÜ BUNLAR ASALETTEN GELİR
KUŞ MİSKİ İSE, AÇIK KAHVE PULLU AMA PULAR SIRALI OLACAK MERDİVE MİSALİ,İÇ İÇE GEÇMİŞ PUL HATADIR,ÖYLE BAŞ BARMAK VEYA TIRNAK KALINLIĞINDA OLMASIDA ŞART DEĞİL.
KUŞ İSTER MİSKİ İSTER KÜRENK OLSUN BAL SARISI TONAJINI VUCUDUNUN HER TARAFINDA TAŞIMALIDIR.
MİSKİ PULLU KUŞTUR GÖZLERİNİN KÜRENK KADAR BERRAK OLMASINI BEKLEMEK YANLIŞTIR SADECE BİR TON KOYU OLABİLİR.
MİSKİNİN GAGASI KÜRENK KADAR SEDEF OLMAZ BİR TON DAHA KOYU OLABİLİR.
BİLEKLERİ KALIN OLU PAÇA YAPRAKLARI KAT KAT VE DOLGUN OLUR,KUŞUN BACAKLARI KISA VE YERE YAKIN OLANI MAKBÜLDÜR,NEDEN BİLİYORMUSUNUZ ÇÜNKÜ YERE YAKIN KUŞ DİK OLUR
BEL VE KUYRUK ORANTILI KALINLIKTA
AYAK PARMAKLARI İÇE KIVRIK AY ŞEKLİNDE BAŞ PARMAĞIDA KANCA ŞEKLİNDE KIVRIK.
BU VASIFLARIN DIŞINDAKİLER KUŞ DEĞİLDİR DEMİYORUM AMA EKSİKTİR DİYORUM.
BAZI USTALARI DİNLİYORUM VE GÜLÜYORUM DİYORLARKİ KUŞ GEMİ GİBİ OLMALI
OLMAZ YANLIŞTIR
KUŞUN BOYUN KÖKÜNDEN KUYRUK UCUNA KADAR OLAN KISMI ADETA DÜMDÜZ BİR RAMPA GİBİ KUSURSUZ OLMALIDIR BELİ ÇUKUR, KUNDAKLI KUŞ,KUYRUĞU HAVADA,KANATLARI YERDE KUŞ KENDİNİ İFADE EDEMEZ.
KUŞUN KANATLARI KUYRUKLARININ ÜSTÜNDE MAKAS GİBİ DURMALI
KÜRENK KUŞUNDADA ŞARTLAR AŞĞI YUKARI AYNI,KEMERLER
NORMAL İNCELİKTE KAHVE TONAJINDA KUYRUK UÇLARI BEYAZ NAKIŞLI KUYRUK TOKASI NORMAL KALINLIKTA TİPLİ
KUŞUN GÖĞÜS RENGİ MİSKİ VE KÜRENK ARASINDA TON FARKI İLE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİR ,SİZ LİMON VE PORTAKAL SARILARINA BAKMAYIN ZATEN KUŞUN GÖĞÜS RENGİ KENDİ SIRT RENGİ İLE ORANTILIYSA SIRITMIYORSA PROBLEM YOKTUR
GÜZELLİK GÖRECELİ BİR KAVRAMDIR HER GÜZELİN KENDİNE HAS BİR HAVASI VARDIR
DÜNYADA BİR BİRİNDEN GÜZEL BİR SÜRÜ İNSAN VAR BU YARAR BU YARAMAZ DİYEMEZSİNİZ ONUN İÇİN BU İŞİ BİR KALIP HALİNE GETİRMEK YANLIŞTIR,GÜZELSE YAKIŞIYORSA KENDİSİNİ TAMAMLIYORSA İYİ KUŞTUR
BİR ŞEYİ DAHA SÖYLEMEDEN GEÇEMİCEM ARAP KUŞUNUN KUYRUK ALTI KAPAĞI BEYAZMI OLUR SİYAHMI OLUR TARTIŞMASI YAPILIYOR ARABIN ÖZÜ DÜZ KUYRUKTUR AYNALISININDA KUYRUK ALTI SİYAH OLAN MAKBULDÜR,EĞER KUYRUK ALTI KAPAĞI BEYAZ OLURSA O KUŞUN YAVRULARINDA SAĞINDA SOLUNDA BEYAZ VERME OLASILIĞI YÜKSEKTİR.

HEPİNİZE SAYGILAR SEVGİLER
capslock967
capslock967
Ad Soyad : murat sivas
Doğum Tarihi : 27/01/67
Forum Kayıt : 29/11/08

7/5/2010, 10:56 am
ağzınıza sağlık sedat bey teşekkürler ayvalıktan murat sivas
adanalı
adanalı

7/5/2010, 11:35 am
ben sizlere teşekkür ederim,sizlerdende naçizane fikir,bilgi ve yorumlarınızı bekliyoruz öğrenmenin yaşı ve mekanı yoktur,umarım bu sayede bizimde bilmediğimiz ve öğreneceğimiz faydalı bilgiler oluşacaktır

saygılarımla
ali yılmaz
ali yılmaz
Ad Soyad : ALİ YILMAZ
Doğum Tarihi : 01/03/64
Forum Kayıt : 04/04/09

7/5/2010, 6:30 pm
TÜRKİYEDEKİ KUŞLARIN HEPSİNİN KENDİ ÖZELLİKLERİ BELLİDİR YETERKİ KUŞTAN ANLA GERİSİ ZATEN GRELİR USTASI DA BELLİ OLUR HER ŞEY SITANDART AMA BAZI ZATLAR BENİM DEMEKTEN KENDİNİ ALAMIYOR ÜC BEŞKİŞİ RANT YAPARAK ORTALIGI KARIŞTIRIYORLAR İSTANBUL DA HER ŞEY ORTAYA SERİLMİŞ ZATEN RANTCILAR BİRBİRLERİNE DÜŞMÜŞLER ORDAKİ BAZI ABİLERİMİZ DE ŞAŞIRIŞLAR ZATEN İYİ KUŞCU ZATEN BELLİDİR
pala hayri
pala hayri
Ad Soyad : hayri yerebasmaz
Doğum Tarihi : 06/06/85
Forum Kayıt : 15/05/10

15/5/2010, 8:02 pm
Başlıkta yorumlarda güzel kalbur üstü.Bu siteyi sevmeye başladım.
Anonymous
Misafir
Misafir

1/7/2010, 2:23 pm
şebab kuşu severim iyisini kötüsünü ayıklayacak kadar usta olduğumu düşünüyorum. maddiyat üzerine kurulmuş bir arkadaşlığı samimi bulmuyorum şebab muhabbeti tartışması çok zevkli ancak bu mecliste bana layık görülen kürsü ustalığıma göre değil cebimden çıkma ihtimali bulunan veya bulunmayan paraya göre değerlendirildiğini görüyorum allahın selamını bile buna göre değerlendirilmesi paralısına ehlen ve sehlen ustaya bir çay kapın sen ordan bikalk bakim demek doğrumu daha düne kadar siyah dediğimize üç kuruş için beyayaz diyemem
ala81aydın
ala81aydın
Ad Soyad : Aydın ÖZTÜRK
Forum Kayıt : 11/04/10

1/7/2010, 3:39 pm
hepinizin yorumları cok güzel bana kalsa usta tarifi yaptıgı işi bir adım ileriye götüren demektir cırak kalfa eger ustasından ogrendigi meslegi ilerletemiyorsa ustasınının goölgesinde kalır eger 1 adım da olsa ileri gidebiliyorsa işte o zaman gerçek ustadır benim gözümde ben boyle düşünüyorum arkadaşlarım ve abilerim herkeze düzceden selamlar Şebapta Kimler Usta, Kimler Kalfa, Kim Çıraktır? - Sayfa 2 582302429
adanalı
adanalı

10/7/2010, 9:18 am
başta bir konu açılmıştı ,kim usta kim çırak diye ,bende naçizane fikirlerimi beyan ettim ,ben çıkıpta kimseye ustayım demedim sadece bilgi ve tecrübelerimi paylaştımki ,bu işin içinde olan veya yeni başlayan insanların parçalanmalarını istemiyorum ,kendini usta diye tanıtıpta elinde hangi kuş varsa onu methedip iyi kuş böyle olmalıdır diyen kötü niyetli insanlardan korunmanın bilincini ifade etmek gerekir

saygılar
Kuscu-Murat
Kuscu-Murat
Ad Soyad : Murat Göcmen
Doğum Tarihi : 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10
http://murat-tuna66.jimdo.com/

10/7/2010, 11:35 am
Bir söz vardir: Sen kendini solucan yerine koyarsan basini ezdiklerinde sikayetci olmamalisin, ...

Herkes haddini bilir ise her yer güllük güllistanlik olur !

Cirak Ustasini utandirmamasi gerek, ustada ciragini (el oglu oldugu icin) rencide etmemeli, hemde asla, bir kahkaha niyetine bile degil, eylencek o kadar sey dururken, o gencinde bir gururu var, ne demisler: ne ekersen onu bicersin, sonra gence terbiyesiz demekte yanlis olur böyle durumlarda, herkes az cok yerini bilsin yeter, Allah`a kulluk yapamiyoruz, kula kulluk yapmayada hic gerek yok, ...

(yorumun güzel adanali, ama kimi kimden koruyacaksin, insanlarda degisebiliyor, temennigimiz budurda, huzursuzluklara karni tok milletiz, yeter artik, degilmi !?!)

Saygilar adanali

aladag6
Ad Soyad : ömer ekici
Doğum Tarihi : 09/05/80
Forum Kayıt : 19/06/09

22/9/2010, 6:19 pm
arkadaşlar bence usta ,kuşu masada deyil 50 kusun icinden secerse ustadır.biz böyle gorduk yoksa masada birde ısık olursa pireyi deve yapar.ustalar yerdeki kusu ister bir cok kus olsun hemen secer coğu usta diye bilinen kisiler inanın masada çözüyor,ben babbamdan en iyiyi ögrenmeye calistım ve bilmis gibi görünüpte bilmedigimiz o kadar cok sey varki
Similar topics