Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı? 411k

Join the forum, it's quick and easy

Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı? 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı?

+12
aliihsan
aladag6
bülent baştuğ
omeryener26
capslock967
türker saygılı
selami şık
şebapçı
Forum Admin
Sarioglu
alpc
yavuzduman
16 posters
yavuzduman
yavuzduman
Ad Soyad : yavuz duman
Doğum Tarihi : 10/04/66
Forum Kayıt : 30/10/09

Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı? Empty Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı?

16/4/2010, 12:51 pm
Arkadaşlar,daha evvel şebapta kuyruk düzenini sizlerle birlikte inceledik, arkadaşlarımızın katkılarıyla ve yorumları ile konu önemli ölçüde aydınlandı.

Bu süreci devam ettirmek istiyoruz..Şimdi sıra El ve Ayak düzeninde...

El -Ayak- paça- şalvar nasıl olmalı: Yükseklik,tüy yapısı vs her bakımdan inceleyelim.

Puanlamayı nasıl yapalım? Toplam kaç puan verelim? Puanları paçanın bölümlerine göre nasıl dağıtalım?

Selamlar-Saygılar
Yavuz DUMAN

Size yardımcı olması bakımından
Antalya toplantısında alınan puanlama sistemini aşağıya alıyorum.

MİSKİ:

1- Kafa açıklığı................:10
2-Göz.............................:10
3-Gaga...........................:10

4-Pul...............................:20
5-Alt kumaş.....................:10

6-Kuyruk.........................:10

7-Genel Fiziki Yapı............:20
8-Ayak Yapısı...................:15
9-Gögüs...........................:20

Toplam Puan....................:145

Çift iseler ilave olarak uyum: 20

KÜRENK:

1-Göz ................20 puan
2-Gaga...............10
3-Kafa Rengi.......10

4-Kumaş..............20
5-Kemerler..........15

6-Ayak yapısı........15
7-kuyruk...............10
8-göğüs.................10
9-Genel Fiziki yapı...20

Toplam Puan.........140

Çift iseler uyum 20
alpc
alpc
Ad Soyad : alp
Doğum Tarihi : 08/05/76
Forum Kayıt : 08/03/09
http://sebabci.sitemynet.com

Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı? Empty Geri: Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı?

16/4/2010, 1:11 pm
Bir kuş nasıl bir kus olursa olsun. İster Arap, ister cakmaklı,mavi, ister kürenk, miski Güzelliğin temel direklerinden biri ayak yapısı. Ayak diyerek, sadece pacayı düşünmek büyük bir eksiklik oluyor. Kuşa hava katan ön önemli bölüm, kuşun baldırlarını göstermesidir. Bazı kuşlar ayaklarını bileklerden kırmadan dururlar. Bu tip kuslar usta
tabiriyle şalvarını gösterirler. Bu şalvarında çeşiti versiyonları olsada, buraya kadarki kısım önemlidir. Fotoraf cektiğimizde bu kuş neden uyuz duruyor diyorsak.. Büyük ihtimal şalvarını göstermediği, yani dik durmadığı icindir.
yavuzduman
yavuzduman

Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı? Empty Geri: Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı?

16/4/2010, 8:27 pm
Alp ,Mustafa Kale hocanın Savcı adlı bir miski erkeği var...Baldır kısmı çok ilginç..O derece bir baldır-şalvarı görmedim...Pamuk torbası gibi... Öyle birşeyi anlatıyorsun herhalde....Onu görmenizi isterim... Adminde 51 saniyelik kısa bir videosu olması lazım...Buraya yada Mustafa kale bölümüne atarsa izleme şansımız olur...

En son yavuzduman tarafından 16/4/2010, 8:54 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Sarioglu
Sarioglu
Ad Soyad : Şükrü SARI
Doğum Tarihi : 04/05/73
Forum Kayıt : 01/07/09

16/4/2010, 8:47 pm
Birde eklemek te fayda olduğunu dusunuyorum.. parmak ve bilek kalınlığı.. ayrıca pençe '' ön parmagın uzun ve kalın olup onden yana doğru kıvrılması Buna birde gövdeden assarı boşluk olmaksızın pacaları eklersek bence harika goruntu olur...

Herkesin pacaya bakış acısı degişebilir. Bence paca kılıc seklinde donuk yine aynı paca uc kısmı hafif tatlı sekilde yukarı donuk olmalı.. Saygılar

Şükrü beyin birinci paragraftaki ifadesinin fotoğraflanmış halini görsek daha iyi anlarız..İkinci paragraftaki ifadeye kesinlikle katılıyorum..Bugün bir arkadaşım böyle bir miski fotoğrafı gönderdi,beğendim masa üstü yaptım, birde bir arkadaşımın bana hediye ettiği kürenk dişinin paçası tam kılıç formunda ve uç kısmı birazda hafif kırılmanın etkisiyle kalkık hakikaten çok bıçkın duruyor..
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

16/4/2010, 8:58 pm
yavuz bey benim düşüncem kuşun çok yerine puan verilmesi jurinin istedigi zaman aslanı kediye boğdurmasına imkan verebiliyo mesela kuşun gözü 15 puan kuşun 1-2-3-4-5-6-7-8-9-11-12-13-14-15 kombinasyon şeklinde puan alacak bir göz yapısı olduguna inanmıyorum
kuşun gözü beyaz olacak diyoruz mesela ama aynı kuşa bir juri 8 puan veriyor bir juri 13 puan verebiliyor kuş hakkı olmayan puanı almış oluyor yada hakkından fazla almış olabiliyor benim görüşüm ayak yapısı göz standart beyaz göz harici yarışamya alınmaya bilir yada ayagı eksik fazla kuşu yarışmaya almaya biliriz.

bence başta kına (kesme tonaj), kuyruk (orantı bel), işlemesi (kalem pul), fizik (kelle irilik) bu özellikler üzerinde puanlama yoğunlaşmalı diye düşünüyorum

ayak ve göz bence kuşa adaletsiz verilebilecek yerler.

mesela görüyoruz 3 takım kuş geliyor el yok ayak yok göz kırmızı kupa alıyorlar belli şartları puanlamadan istedigimiz vakit vasıfsız kuşlar kupa alıp iyi kuş diye piyasada üretilmez..ADMİN

Sn.ADMİN:

Şimdi kaygılarını daha iyi anlamış olduk...Bu konuyu bende düşündüm...Bugün bazı özelliklerin puanlaması daha matematiksel...Dolayısıyla bu özelliklerde hakem hatası,yada hakem yanlılığı daha zor..Mesela kuyrukla ilgili bu sitede yaptığımız detaylı istişare çerçevesinde oluşturucak bir kuyruk pauanlamasında hata payı az olur... hatta elimizdeki kuşun kuyruk yapısından kaç puan alacağını yarışmadan öncede bilmeliyiz...Diğer hususlar belki buna göre daha fazla yoruma açık..

Mesela elimizde uzunluk için metre yok,renk için bir renk ölçer yok, gözlerin yakın plan fotosuna çekip büyülterek diğerleriyle kıyaslayamıyoruz avrupalı postacıların yaptıkları gibi.vs..

YAVUZ DUMAN
şebapçı
şebapçı
Ad Soyad : mustafa kale
Doğum Tarihi : 29/06/67
Forum Kayıt : 10/11/08

17/4/2010, 8:14 pm
arkadaşlar ayak yapısı nasıl olmalı ilk önce bu soru cevaplanmalı. ayak üstten dolu yani şalvarlı olmalı, paça tüyleri sert değil tabiri caizse tül gibi olmalı. iyi paçalı kuşların paçası ikiye ayrılmış saç gibi sağa sola ayrık durur.

genellikle kuşların dirsekten sonraki paçaları çok kötü olmaz ama dirseği yani eklem yeri ve yukarısının dolu olması paçadaki farkı ortaya çıkarır. ayağı kalın gösteren dolu göstern kuşun bu şekilde şalvarlı olmasıdır bence. tabi kuşun ayak parmaklarının yapısı paça altında kaldığı için ikinci planda kalıyor yani özellikle gayret edilip bakılmayınca görünmediği için. ayak bacağının uzunluğuda ayrı bir faktör. kuşun ayağının kalın dolu görünmesinde bacağın uzunluğuda etkili.

bu durumda ayağın şalvarlı yani üsten alta dolu olması , tül paça olması(dadaş paça diye tabir ettiğimiz kuşlardan normal paçaları ayıran noktalar dan birsi budur) paçaların kuşun üzerinde kendini sergileyecek şekilde durması puanlamayı etkileyecek faktörler olacak.

Puanlamada 15 puan ayak yapısı için yeterli . punlama ayaktaki ayrı bölümlere ayrı puan olarak verilebilirmi bilmiyorum . Selam ile
yavuzduman
yavuzduman

17/4/2010, 11:11 pm
şebapçı demiş ki:arkadaşlar ayak yapısı nasıl olmalı ilk önce bu soru cevaplanmalı. ayak üstten dolu yani şalvarlı olmalı, paça tüyleri sert değil tabiri caizse tül gibi olmalı. iyi paçalı kuşların paçası ikiye ayrılmış saç gibi sağa sola ayrık durur.

genellikle kuşların dirsekten sonraki paçaları çok kötü olmaz ama dirseği yani eklem yeri ve yukarısının dolu olması paçadaki farkı ortaya çıkarır. ayağı kalın gösteren dolu göstern kuşun bu şekilde şalvarlı olmasıdır bence. tabi kuşun ayak parmaklarının yapısı paça altında kaldığı için ikinci planda kalıyor yani özellikle gayret edilip bakılmayınca görünmediği için. ayak bacağının uzunluğuda ayrı bir faktör. kuşun ayağının kalın dolu görünmesinde bacağın uzunluğuda etkili.

bu durumda ayağın şalvarlı yani üsten alta dolu olması , tül paça olması(dadaş paça diye tabir ettiğimiz kuşlardan normal paçaları ayıran noktalar dan birsi budur) paçaların kuşun üzerinde kendini sergileyecek şekilde durması puanlamayı etkileyecek faktörler olacak.

Puanlamada 15 puan ayak yapısı için yeterli . punlama ayaktaki ayrı bölümlere ayrı puan olarak verilebilirmi bilmiyorum . Selam ile Mustafa KALE

Hocam değerlendirmeleriniz için teşekkür.Bende katılıyorum ve tekrar etmiyorum.Amaçlardan biri hakemlere rehber olacak bir puanlama tablosu oluşturmak ve hakem hata ve suistimalini azaltacak formüller ortaya koymak olmalıdır...

Bu amaçla puanlama üçe ayrılabilir:

1-ŞALVAR (gövdeden dize kadar olan kısım)...:5 puan (0-5 puan arası) yukardaki tarife uygunluğuna
göre değerlendirme yapılmalıdır..

2-AYAK-PAÇA (Dizden yere kadar olan kısım değerlendirilir.) ..:5 puan (0-5 puan arası yukardaki tarife
göre uygunluğuna göre değerlendirme yapılmalıdır..

3-YÜKSEKLİK VE ŞALVAR PAÇA UYUMU.... (Toplam yüksekliğe, paça ve şalvarın birbiri ile ve gövde ile uyumuna bakılır..5 puan...(0-5 puan arası verilir)
selami şık
selami şık
Ad Soyad : selami şık
Doğum Tarihi : 13/06/76
Forum Kayıt : 16/04/10

18/4/2010, 1:01 pm
SELAMLAR YAVUZ ABİ YAZILARIN OLDUKÇA GÜZEL VE ANLAMLI OLUYOR.SANA BU YAPTIĞIN AÇIKLAMALARDAN DOLAYI TEŞK EDERİM KENDİ ADIMA AMA BENİM HEP DİKKATİMİ ÇEKEN BİR OLAY OLUYOR.1.Sİ KUŞ YÜKSEK OLURSA SENİ NEKADAR PAÇA SİSTEMİ DÜZGÜN OLURSA OLSUN İYİ OLUYORMU BENİM ÖĞRENDİĞİM KADARIYLA KUŞ AYAK OLARAK YERE BASIK OLACAK VE OLABİLDİĞİNCE DİK OLMASIDIR DİYE BİLİYORUM 2.Sİ YERE AYAKTAN BASIK OLAN KUŞUN BALDIR KISMINI DOLDURMAK İÇİN KUŞLARIMIZA BAZI KANLAR GİRİLİYOR. BEN BUNA KENDİ ADIMA VİRÜS DİYORUM SİZCE NASIL OLMALIDIR.YADA BU CAMİA BU KONUDA NE DÜŞÜNÜYOR SAYGILARIMLA SELAMİ ŞIK
türker saygılı
türker saygılı
Ad Soyad : türker saygılı
Doğum Tarihi : 07/03/69
Forum Kayıt : 14/02/09

18/4/2010, 6:04 pm
şebapçı demiş ki:arkadaşlar ayak yapısı nasıl olmalı ilk önce bu soru cevaplanmalı. ayak üstten dolu yani şalvarlı olmalı, paça tüyleri sert değil tabiri caizse tül gibi olmalı. iyi paçalı kuşların paçası ikiye ayrılmış saç gibi sağa sola ayrık durur.

Puanlamada 15 puan ayak yapısı için yeterli . punlama ayaktaki ayrı bölümlere ayrı puan olarak verilebilirmi bilmiyorum . Selam ile

Mustafa hocam selamlar,bacak uzunluğu,bacağın duruşu sizce nasıl olmalıdır,....şebab kuşu dirsekten kırık durup vücudunu dik mi tutmalı,yoksa dirsekleri kırmayıp leylek misali bir bacak yapısına mı sahip olmalı...selamlar
Forum Admin
Forum Admin

18/4/2010, 6:21 pm
türker saygılı demiş ki:

Mustafa hocam selamlar,bacak uzunluğu,bacağın duruşu sizce nasıl olmalıdır,....şebab kuşu dirsekten kırık durup vücudunu dik mi tutmalı,yoksa dirsekleri kırmayıp leylek misali bir bacak yapısına mı sahip olmalı...selamlar

evet paça yapısı kadar önemli bir konu kuşun bilek ayak duruşu basık mı olmalı dikmi durmalı
şebapçı
şebapçı

18/4/2010, 7:17 pm
yavuzduman demiş ki:

Puanlamada 15 puan ayak yapısı için yeterli . punlama ayaktaki ayrı bölümlere ayrı puan olarak verilebilirmi bilmiyorum . Selam ile Mustafa KALE

Hocam değerlendirmeleriniz için teşekkür.Bende katılıyorum ve tekrar etmiyorum.Amaçlardan biri hakemlere rehber olacak bir puanlama tablosu oluşturmak ve hakem hata ve suistimalini azaltacak formüller ortaya koymak olmalıdır...

Bu amaçla puanlama üçe ayrılabilir:

1-ŞALVAR (gövdeden dize kadar olan kısım)...:5 puan (0-5 puan arası) yukardaki tarife uygunluğuna
göre değerlendirme yapılmalıdır..

2-AYAK-PAÇA (Dizden yere kadar olan kısım değerlendirilir.) ..:5 puan (0-5 puan arası yukardaki tarife
göre uygunluğuna göre değerlendirme yapılmalıdır..

3-YÜKSEKLİK VE ŞALVAR PAÇA UYUMU.... (Toplam yüksekliğe, paça ve şalvarın birbiri ile ve gövde ile uyumuna bakılır..5 puan...(0-5 puan arası verilir)

yavuzbey kuşun ayağını 3 bölüme ayırıp puanlamak hataları en aza indirmek bakımından çok mantıklı. 3 bölümden ilk ikisi konusunda hem fikirim. ama üçüncü bölümü açmak gerekir diye düşünüyorum.

3- yükseklik ve şalvar paça uyumu: bu konuda şebapçılar arasında dolaşan iki farklı görüş var. kuşun ayaklarının kısa kuşun yatık olması gerektiğini söyleyenler ve kuşun ayaklarının yüksek kuşun yüksek yapılı olması gerektiğini söyleyenler. bana göre en iyi ayak yapısı kendini en iyi sergileyen şalvarını ayak yapısını seyrettiren seyrettiririkende uyumu, orantıyı sağlayıp göze hoş gelendir. ayak çok yüksek olursa zaten şalvardan eksik olması kaçınılmazdır. ayak yyapısı çok kısa yere çok yakınsa kuşun ayağı şalvarı iyi de olsa sergilemez. bu yüzden ben bu üçüncü bölümde kuşun ayağını sergileyişi paçayı kendine yakıştırışı , paçanın uyumlu duruşunun puanlanması gerektiğini düşünüyorum. yani bir nevi artistik puan ve uyum puanı .

selam ile.......
şebapçı
şebapçı

18/4/2010, 7:25 pm
türker saygılı demiş ki:

merhaba türker bey.

leylek misali olması tabiki makbul değil herkesinde kabul edeceği gibi. ancak dirseğin kırık vucudun dik olması tabiri kafaları karıştırabilir. kuşun ayağı kuşun genel uyumunu destekleyecek şekilde olmalı , yani kuşun her tararı çok hoş iri bir kuş ama ayakları çok kısa yada dirseğini kırarak yere yapışık duruyor sa bu ne kadar göze hoş gelir , bence hoş gelmez. tabi tam akside mümkün.

selam ile.....
Forum Admin
Forum Admin

18/4/2010, 8:24 pm
Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı? 13342_231191641398_231159851398_4772533_3705057_n
Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı? 13342_231191516398_231159851398_4772520_5652711_n
Forum Admin
Forum Admin

18/4/2010, 8:26 pm
tam puan alacak ayak yapıları sizce bu ayaklarmıdır..
yavuzduman
yavuzduman

18/4/2010, 9:03 pm
Eğer sert değilse birinci resimdeki ayak yapısı uyumlu gözüküyor.Tam pauan kısmına birşey demek burdan zor..

Bir arkadaşımızın dediği gibi arkaya doğru açı yapan,ucuda hafif kalkık olan paşa bana görede zarif,hoş duruyor.
türker saygılı
türker saygılı

19/4/2010, 6:58 am
Mustafa hocam yukarıdaki ilk resimdeki örnekten bahsetmeye çalışmıştım,aklımda o resimdeki kuş vardı,şimdi şalvara bakın güzel,ayak güzel ama bacaklar bana leylek gibi bir görüntü veriyor,ben ayakları dirsekten hafif kıracak derken öyle sakat sakat bir görüntüden bahsetmiyorum,neticede şebab kuşunun kendini dik tutanı göze daha hoş geliyor,albenisi daha fazla,ama benim görüşüm bacak ne çok kısa,nede çok uzun olacak,dirsekten çok dik durmayacak,hafif esnek olacak,şalvarı olsa da,olmasada.....bir de şu var çiftli dişi veya özellikle çiftli erkek çıkan kuşların erkek teki olanları gerçekten irice,boylu poslu oluyor,daha yüksek oluyor,incelediğimiz kuşlarda bunuda göz önüne almak lazım....selamlar...
alpc
alpc

19/4/2010, 10:37 am
Sefa Beyin olduğu resimdeki miski icin, Leklek bacaklı dememiz icin, şalvarının olmaması gerekiyordu. Biz kuşlarda orantıdan bahseder olduk. Bu ayaktaki orantı ile, leyleklerin ince uzun bacakları arasında bir ayrım var. Bu tip kuslar ender olan kuslardır. cogu kus ayağını kırar, yere sürünür.
türker saygılı
türker saygılı

Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı? Empty ayak yapısı

26/4/2010, 10:27 pm
.......

En son türker saygılı tarafından 8/6/2010, 8:16 am tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
capslock967
capslock967
Ad Soyad : murat sivas
Doğum Tarihi : 27/01/67
Forum Kayıt : 29/11/08

26/4/2010, 10:35 pm
maşallah iyi günlerde besleyin türker bey
omeryener26
omeryener26
Ad Soyad : Ömer YENER
Doğum Tarihi : 01/11/76
Forum Kayıt : 17/07/08

27/4/2010, 6:19 am
Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı? 13342_231191641398_231159851398_4772533_3705057_n
Maşallah çook güzel bir kuş Yetiştirenin eline emeğine sağlık bu kuş hakkında bilgisi olan arkadaşlarıma sorum olacaktı ; Bu kuş hala yaşıyormu yaşıyorsa şuanki sahibinin ismini öğrenebilirmiyim .
alpc
alpc

27/4/2010, 8:10 am
Türkerin koyduğu resimdeki kuşunda güzel bir paca yapısı var. Fakat bu kuşun ayak yapısı icin kısada olsa video seyretmek lazım.
Şu ayrıma dikkat edin. ayak yapısı--paca yapısı.. ikisi farklı şeyler. fakat birbirlerini tamamlarlar.
Sefa beyin arkasında seydişehirli Ali var. O resmi bana yıllar önce göndermişti. Ünlü bir kuştu. Şimdi tam hatırlıyamıyorum fakat 10 numara bir görüntüsü var. Daha iyisi kaymaklı ekmek kadayıfına, kırılmış fındık dökmek.. İçini boşalt, doldur, evde biblo niyetine kullan.. :-))
Anonymous
Misafir
Misafir

27/4/2010, 11:56 am
omeryener26 demiş ki:Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı? 13342_231191641398_231159851398_4772533_3705057_n
Maşallah çook güzel bir kuş Yetiştirenin eline emeğine sağlık bu kuş hakkında bilgisi olan arkadaşlarıma sorum olacaktı ; Bu kuş hala yaşıyormu yaşıyorsa şuanki sahibinin ismini öğrenebilirmiyim .

huseyın cevık
türker saygılı
türker saygılı

27/4/2010, 1:01 pm
alpc demiş ki:Türkerin koyduğu resimdeki kuşunda güzel bir paca yapısı var. Fakat bu kuşun ayak yapısı icin kısada olsa video seyretmek lazım.
Şu ayrıma dikkat edin. ayak yapısı--paca yapısı.. ikisi farklı şeyler. fakat birbirlerini tamamlarlar.
Sefa beyin arkasında seydişehirli Ali var. O resmi bana yıllar önce göndermişti. Ünlü bir kuştu. Şimdi tam hatırlıyamıyorum fakat 10 numara bir görüntüsü var. Daha iyisi kaymaklı ekmek kadayıfına, kırılmış fındık dökmek.. İçini boşalt, doldur, evde biblo niyetine kullan.. :-))

Alp kardeşim,ilk fırsatta videosunu da çeker koyarım....
türker saygılı
türker saygılı

27/4/2010, 1:06 pm
alpc demiş ki:Türkerin koyduğu resimdeki kuşunda güzel bir paca yapısı var. Fakat bu kuşun ayak yapısı icin kısada olsa video seyretmek lazım.

Alp kardeşim merhaba....""ayak yapısı derken"" herhalde ""bacak""yapısından,yüksekliğinden bahsetmek istedin,çünkü kuşun ayak yapısı zaten gözüküyor,ayağın üst kısmı bacak oluyor biliyorsun,terimleri karıştırmadan açıklık getirelim....kuşun tırnak ve parmaklarından oluşan bölüme kimi arkadaş EL kimi arkadaşta AYAK diyor bunu anlarım ama El-Ayak kısmından yukarısı yani gövdesine kadar olan bölümün adı da BACAK(dirseği de kapsar) oluyor,selamlar....

....Alp,yukarıdaki kuş zannedersem erkek galiba...

En son türker saygılı tarafından 27/4/2010, 2:39 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
bülent baştuğ
bülent baştuğ
Ad Soyad : Bülent Baştuğ
Doğum Tarihi : 27/02/59
Forum Kayıt : 15/07/09

27/4/2010, 2:27 pm
MERHABALAR ARKADAŞLAR KUŞLARIMIZDA AYAK BÖLÜMÜNÜN PUANLANMASI BANA GÖRE 3 BÖLÜMDE YAPILMALIDIR.1.BÖLÜM KUŞUN AYAĞININ YÜKSEKLİĞİ2.KISIM KUŞUN AYAK ŞALVARI DEDİĞİMİZ BÖLÜMÜNÜN DOLGUNLUĞU 3. BÖLÜM KUŞUMUZUN EL ÜSTÜNDEKİ TÜYLERİNİN KAT KAT OLMASI.BU ŞEKİLDE PUANLAMA YAPILMASI VE HER BÖLÜME 5 ER PUAN VERİLMESİ BANA GÖRE DÜZGÜN BİR PUANLAMA OLACAKTIR.ŞİMDİ KUŞLARDA AYAK YÜKSEKLİĞİNE LEYLEK GİBİ BACAĞI VAR DENİLEBİLİR BUNU ŞÖYLE AÇIKLAYABİLİRİZ.KUŞUN ŞALVAR DEDİĞİMİZ BÖLÜMÜNÜN DOLU OLMASININ VE EL ÜSTÜNÜN KAT KAT OLMASININ GÜZELLİĞİNİ EN İYİ ORTAYA ÇIKARACAK UNSUR AYAK YÜKSEKLİĞİDİR.TEŞEKKÜRLER SAYGILARIMLA.
alpc
alpc

27/4/2010, 2:35 pm
türker saygılı demiş ki:

Alp kardeşim merhaba....""ayak yapısı derken"" herhalde ""bacak""yapısından,yüksekliğinden bahsetmek istedin,çünkü kuşun ayak yapısı zaten gözüküyor,ayağın üst kısmı bacak oluyor biliyorsun,terimleri karıştırmadan açıklık getirelim....selamlar....

....Alp,yukarıdaki kuş zannedersem erkek galiba...

ayak diyerek hata yaptım galiba = bacak yapısı olacaktı. yani dirseğin alt ve üst tarafı.

Kuş erkek.. Benhur olabilirmi bu kuş? foto benim bildiğim 2005-2006 da cekildi.
aladag6
Ad Soyad : ömer ekici
Doğum Tarihi : 09/05/80
Forum Kayıt : 19/06/09

27/4/2010, 4:41 pm
arkadasım su anda o kus karamanda hüseyin abi de idi.en son bildigim bu saygılar
türker saygılı
türker saygılı

27/4/2010, 5:08 pm
Sefa abinin verdiği bilgiye göre bu kuşun lakabı ''' ÇATLI ''' ve öz be öz meşhur BENHUR'un yavrusu olup,yetiştiricisi Gürsel abi, kuş şu anda Hüseyin ÇEVİK( Katırlı ) abideymiş....güle güle beslesin maşallah çok güzel bir kuş,hayrını görsün....selamlar saygılar....
aliihsan
aliihsan
Ad Soyad : aliihsan şahinler
Doğum Tarihi : 01/01/68
Forum Kayıt : 21/02/09

27/4/2010, 5:32 pm
Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı? 632133 Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı? 386631 Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı? 210605 Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı? 234365 Şebapta El Ayak Puanlaması Nasıl Olmalı? 200771

evet arkadaşlar bu kuş karamanda hüseyin çeviğin kümesinde 3-5 aya kadar yaşıyordu selamlar hürmetler
alpc
alpc

28/4/2010, 10:14 am
Dikkat ediyormusunuz? İnsanlar ne tip kuşlardan hoşlanıyor. Kuşun ne arkasını görüyoruz ne kuyruğunu ne tam burnunu, ne gözünü. Bizim hoşumuza giden nedir? Bunu kendi kendimize sormamız lazım. Hepimiz güzelce yazılanları okuyoruzda, kuş alırken, aaa ne? burası böylemi olacak? Onu ancak cocuklar der diyenlere inanıyoruz.. Güzellik çok zor bir kavram değil.. Umarım ilerde festivallerde bu işe gerekli önemi verirler.
Similar topics