YAVRU SÖKME KONUSUNDA İSTİŞAREYE VARMISINIZ 411k

Join the forum, it's quick and easy

YAVRU SÖKME KONUSUNDA İSTİŞAREYE VARMISINIZ 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

YAVRU SÖKME KONUSUNDA İSTİŞAREYE VARMISINIZ

+11
quaresma
erkut1320
sezgin ertemur
kaynak
gecityok
Mesutciftci
MERAM
ksklecann
KaraCakmaklı
redginseng
bykalfa
15 posters
bykalfa
bykalfa
Ad Soyad : Ercan
Doğum Tarihi : 13/05/80
Forum Kayıt : 23/11/08

YAVRU SÖKME KONUSUNDA İSTİŞAREYE VARMISINIZ Empty YAVRU SÖKME KONUSUNDA İSTİŞAREYE VARMISINIZ

24/11/2008, 5:00 pm
SELAMUN ALEYKUM DEĞERLİ KUS SEVER ABİLER,KARDEŞLER
SİZLERLE HEM BİLGİ ALIS VERİŞİNDE BULUNARAK TECRÜBENİZDEN YARARLANMAK HEMDE YENİ BİLGİLER EDİNMEK İÇİN BU BASLIK ALTINDA VEYA BASKA BİR BASLIK ALTINDA

YAVRU SÖKME YÖNTEMİ
KUS UCURMA SAATLERİ,TEKLİ UCURMA,ÇİFT UCURMA VE GRUP UCURMA YÖNTEMLERİ
GİBİ KONULARDA TARTISIP BİLGİLERİMİZİ PAYLASABİLİRMİYİZ.

BENİM TECRÜBE EDİNDİĞİM YONTEM;

2 DUMANLI
1 SİNEKLİ GÖK
1 BEYAZ
1 GÖK YAVRUDAN OLUSAN 5 YAVRUDA OLDU VE BU YAVRULAR OCAK - HAZİRAN DÖNEMİNDE 4-5 SAAT arası her salımda NET HAVADA KALMAYA BASLADILAR
HATTA BİR DUMANLI YAVRU İLE BEYAZ YAVRUYU İKİNDİ NAMAZI SAATLERİNDE ATTIM YATSI EZANINDA HAVADAYDI HEMDE O KARANLIKTA :D

yöntem şu

1 gözlem;Uçmaya meğilli yavruları seçmek,kuş yeme düşünce 1-2 aylık civarı sürekli kanat çırparak çatıda veya kümes önünde sürekli damdan dama,yada yerden dama,damdan yere gibi git gellere giriyorsa çift yavrularda bu hep olur birbirinden ayrılmadan sürekli kısa mesafe çatıya git gel tarzı ucuslar oluyorsa ve birinin ardından diğeride uçuyorsa bu yavrulardan iş cıkar demektir.Bu gibi yavruları asla ayırmayın bu yavrular birbirini tetikler ayırmanız halinde depresyona neden olabilir kus deyip geçmeyin bir güvercin daha yeme düşmeden yetiştirilmeye baslanır bunun en saglam yoluda yumurta kardeşiyle büyümesidir öz güven içinde büyüyen güvercin oynasmalarla baslar ve uçmaya daha hevesli daha sevgili baslarki benim yavrularda hep bunu yaptım.

2 sınama;Bu gibi ucacağı umutlu yavrularınızı sökmek için herzaman babasıyla uçurun sökülene kadar bunu yapın ve sadece baba ve yavru ikilisi yapın.özellikle dişi yavrularda daha iyi olur erkek yavru babadan tez kopar oyuna erken girer dişi yavru herzaman babayı takip edecektir bunu deneyin,yavruları tek tek mesela p.tesi 1 yavru baba salı 2.yavru baba olarak ucurun ve yükselmeye basladıklarını gördükten sonra anne baba ve yavrular olarak grup salın artık onları kimse tutamaz,yavrularınızı en iyi uçan kuşunuza katarak uçurun motoru açmanın en iyi yoludur baba ile sineğe kalkan yavrunun ciğerleri en uzun uçuslara açılacak duruma gemiştir bile 4-5 aylıkken gökyüzünden 4-5 saate zaman demeyen takım takım kuslarınız olacaktır inanın.

3 besleme;kuslarınıza kalsiyum takviyesi yapın kalsiyumlu taslar ve yanmıs odun kömürü tozu artıgı bir numaradır.

bunları sadece yavru sökme konusunda birçok yavruda uygulayarak tecrübe ettim ve paylasmak istedim.

saygılarımla

2 sınama,
redginseng
Ad Soyad : izmirli erdem
Doğum Tarihi : 01/01/69
Forum Kayıt : 30/05/08

YAVRU SÖKME KONUSUNDA İSTİŞAREYE VARMISINIZ Empty Geri: YAVRU SÖKME KONUSUNDA İSTİŞAREYE VARMISINIZ

24/11/2008, 5:56 pm
Cok tesekkur ederim tecrubelerinizi paylaştığınız için.saygılarımla
bykalfa
bykalfa

YAVRU SÖKME KONUSUNDA İSTİŞAREYE VARMISINIZ Empty Geri: YAVRU SÖKME KONUSUNDA İSTİŞAREYE VARMISINIZ

24/11/2008, 6:40 pm
rica ederim kardeşim,orta semada farklı yetiştiricilerin grup grup güvercinlerinin saatlerce uctugu günleri görmek dileğiyle
bykalfa
bykalfa

27/11/2008, 1:04 pm
selamun aleykum değerli abilerimiz tecrübelerini paylaşmak bizleri bu güzel uğraşta bilgilendirmek istemiyormu ben sadece kendi gözlem ve yöntemimi paylaştım abilerimizdende bilgi ve tavsiyelerini bekliyorum.
KaraCakmaklı
KaraCakmaklı
Ad Soyad : Özgür
Doğum Tarihi : 02/05/80
Forum Kayıt : 02/06/08

27/11/2008, 4:29 pm
cok tesekkurler,

benım sokmeye calıstıgım ve cok guvendıgım bır yawrum var, cok uzun ucan kusum yok suanda 45dk-1 saat ucan bı cıft kusum var yawruyu onlarla ucuruyorum, ucuyor fakat sadece arada bır bel kırıyor daha takla atamaya baslamadı ve bu yeme duselı 1 bucuk 2 ay olmustur, gec sokulen kus daha ıstıkrarlı olur derler ama buda cok gec oldu bı tavsıyenız fıkrınız varmı?
ksklecann
ksklecann
Ad Soyad : CAN UĞRAŞ
Doğum Tarihi : 27/08/90
Forum Kayıt : 24/04/08

27/11/2008, 4:45 pm
'bykalfa' yönteminizi bizle paylaştığınız için teşekkürler
bykalfa
bykalfa

27/11/2008, 7:23 pm
sevgili KuCuKaFaCaN sana tavsiyem yavrularını yuksek uçan güvercinin varsa onlarla sök,çünkü yuksekde güvercin daha uzun ucar has bi kusun oyuna girmesi için en azından 1 saat ucması lazım yuksekde ciğerlerini ve kanatlarını açan kus eğer düzenli ucurulursa performansı fişeği uzun,kanadı sesli ve taklası tok olur(sert ve takla atınca küt der misali ses çıkarır :D) ama çok uzun ucan kusum yok demişsin eğer bahsettiğin yavrunun damarı iyiyse düzenli ve sık sık ucurursan zamanla açılır bu zaman alır birkaç ay sürer ama damarı iyiyse kendini mutlaka gösterir.

şuna inanıyorumki bir yavruyu babası söker,has kuşun taklası yuksekten duyulur ve hermesafede fişekleyebilir derim herzaman :D tavsiyenin devamına gelince;bence en dogru yol çiftler takımlayıp bunların yavrularından damar bi kümes kurma çalısması yapman olacaktır sen kuslarını düzenli ve herfırsatta ( düzenli ve belli saattlerde sabah erken veya ikindi namazı vaktinden sonra ucur,,,kuşlarını asla kovalama,dama yatan kusları kıskırtıp kaldırma hem senden korkarlar hemde daha uzak bir dama yatarlar,az kusun varsa herzaman ilk ineni gruptan çıkar,eleye eleye en uzun uçan kuslara yönel böylece elde mevcut olanların en iyilerini bilirsin sonucta iyi kusun kötu kusa faydası olmaz ama kötü kuş iyi kusu indirir ,ayıkladıgın kuslarlada ilgilenirsen 2 ayda 40 dk ucan kusun 2 saatte inmyecektir bu iş sabır ve karar işidir elemeye kıyamazsan kötü kusların yuzunen istediğini asla bulamazsın kardeşim dilim vardıgınca fikir verdim umarım memnun kalırsın.

selamlar.

En son bykalfa tarafından 27/11/2008, 8:35 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Anonymous
Misafir
Misafir

27/11/2008, 8:30 pm
ercan bey pekı hiç uçan kuşunuz yok diyelım sadece bir çift yavru var o zaman ne yapıcaz=?????
bykalfa
bykalfa

27/11/2008, 8:36 pm
zaralıemrah inşallah yazılarımdan rahatsız olmamıssındır çünkü ukalalık etmek istemem
bykalfa
bykalfa

27/11/2008, 8:38 pm
cevaba gelince araya ucan bir erkek katıp nedir ne değildir bekliyip görücez ama sen sadece 2 yavru demişsin ben olsam bi arkadasımdan ister veya satın alır bir erkek uçan kuş illa katarım araya.
Anonymous
Misafir
Misafir

27/11/2008, 9:51 pm
yok uçan kuş sadece yavru var 2 tane ???cvp ıstıyorum
bykalfa
bykalfa

27/11/2008, 10:01 pm
emrah 2 yavruyu yalnız ucurma derim illaa yanlarına uçan bir kus katmalısın,yavruları birbirinden ayırma sakın,araya ahım şahım olmayan bir kus kat ama şöyle 10-15dk kadarda inmeden uçsun bununla antreman yaptır hergun ve sabırlı ol zaman alacaktır indilermi hemen tekrar kaldırma kusu dama yatırırsın bırak kumesine alıssınlar sabah aksam ucur eger yavrular diğer kusdan sonra inmeye basladıysa diğer kusu egale et yavruları uçur,kanatları kızdımı kuş kendini açar yukselir,gözden kaybolur sanarsınki gitti bidaha gelmeyecek hatta zaman zaman kayboldu sanacaksın sakın şaşırma ve panik yapma birkaç saat sonra bile dönebilir bundan sonra sökülme safasıdır herzaman iki yavruyu ucur haziranda inderemezsin bile kuslarını ama asla bundan sonra araya uçmayan kus katmayacaksın nerde çokluk orda başağrısı demişler :D
Anonymous
Misafir
Misafir

28/11/2008, 6:28 am
bende uçan kuş yok :D bi çift yavru var :D buna cvp istiyorum :D lol! lol! lol! napıyım benmı uçuyum yanlarında eke olarak :D yok işte başka kuş
KaraCakmaklı
KaraCakmaklı
Ad Soyad : Özgür
Doğum Tarihi : 02/05/80
Forum Kayıt : 02/06/08

28/11/2008, 7:50 am
Ercan Bey Cevabınız ıcın tesekkurler, bende 22 tane kus var ama uzun ucan sadece 2 kusum oldugu ıcın yawruyu onlarla ucuruyorum, dedıgınız gıbı dıer kusları eledım hep, yavrunun anası babası yatık damızlık kuslar, sadece sabahları 6:45 de ucuruyorum(o saatte aydınlanıyor hava:)) aksam ucurma sansım olmuyor 8 de işe gidiyorum, zaten bana 1 saat uçsa yeter yavru, ama bir türlü sökülmedi, bu sabah yıne aynı şekilde sadece bel kırıyor. hayırlısı bakalım bekleyip görücez, yeni kardeşleri gecen hafta yumurtadan çıktı bakalım onlar ne olcak :) tekrardan teşekkürler.
bykalfa
bykalfa

28/11/2008, 8:39 am
zaralıemrah kardeşim sen 13 yıldır kus besliyorsun,bu işide sevdiğine eminim,zaten üç aşagı beş yukarı aynı şeyleri savunuyoruz belli,benimi sınıyorsun? :D

KuCuKaFaCaN kardeşim rica ederim,umarım yeni yavrular iyi çıkar,uçan iki kusunu ve bahsigeçen yavrularında performansı artarsa yaza enaz 6 kusun istediğin kadar ucuyor olacaktır böyle giderse.
Anonymous
Misafir
Misafir

28/11/2008, 8:45 am
ben 13 yıldır düzenlı olarak beslemedım sende soruma bi cvp vermedın hala :D
bykalfa
bykalfa

28/11/2008, 9:04 am
madem sadece 2 yavrun var onlarla baslayacaksın,yavruları tek tek ucur derim bu şekilde hangisi daha iyi,hangisi öncü anlarsın,bi süre böyle devam et yukselmeye başladılarmı çift olarak sal eğer kuşların iyiyse bahara kadar umdugunu bulursun inşallah derim kardeşim. ama sen şimdi tatmin olmamışsındır bu cevabla :D gerisi senin yetenegindir.
Birazda sen bahsetsene kardeşim damda yatan kus illa kötü değildir demişsin bu doğru kusun ucurmasını bilmezsen yatar tabii sen anlat sende taklacımı var sineğe kalkıyormu kusların? ben yukselmeyen kuslardan çok hoşlanmıyorum başım dönecek biraz göğe bakmakdan diyorum :D sen yavruları kovalamıyorum demişsin ne güzel damarı iyi yavru kendini kovalatmaz zaten dimi?
Anonymous
Misafir
Misafir

28/11/2008, 9:08 am
o yavrular başka. bu dediklerım başka.kovalamadan sökulen yavrulardan kalmadı hep hediye ettım beklıyorum şimdi yumurta çıksında o yavrular benı hiç üzmüyor çok ta nızamı oyunları oluyor kısmet olursa yaza uçurucam onlardan bugun bıraz uçuşu arttırdı dediğim yavru galiba sökulucek hadi hayırlısı
Anonymous
Misafir
Misafir

28/11/2008, 9:34 am
ercan kardeş ist neresındesın____????
bykalfa
bykalfa

28/11/2008, 9:50 am
kayısdagında oturuyorum suan kus yok elimde kayınço ile ümraniye çakmakda besliyordum.sinekde her salımda 12 garanti kusum vardı akibetlerini ne sen sor ne ben söyliyim :(
Anonymous
Misafir
Misafir

28/11/2008, 10:02 am
hıı başlıcakmısın tekrar
bykalfa
bykalfa

28/11/2008, 11:28 am
ALLAH izin verirse evet ama suan müsait şartlar yok yaş 28 evliyim bi kızım var ve bakmaya müsait yerim yok beslesem emek olarak hakkını vermeye çalısırım ama kardeş dediğim gibi sabah iş aksam ev,eeee aileminde hakkını vermem lazım hanımı çocugu bırakıp kuslarla ugrasmak da olmaz,bakarsın ileride yerim olur enazından c.tesi pazarım bos olursa birkaç takım beslerim tabiki
Anonymous
Misafir
Misafir

28/11/2008, 11:33 am
bende sabah iş akşam ew senın gıbıyım sabah gıderken salıyorum akşamda kapatıyorum haftasonlarıda temızlık yapıyorum
bykalfa
bykalfa

28/11/2008, 12:00 pm
ee buda yetmiyor doğal olarak hep tadı yarım kalıyor,içinde kalıyor insanın inşallah ileride ikimizde imkanları daha iyi olurda tadını çıkarırız :D
Anonymous
Misafir
Misafir

28/11/2008, 12:03 pm
inş ben imkanlar doğrultusunda beslemeye çalışıorum

YAVRU SÖKME KONUSUNDA İSTİŞAREYE VARMISINIZ Dscn1031nl5
YAVRU SÖKME KONUSUNDA İSTİŞAREYE VARMISINIZ W2048
bykalfa
bykalfa

28/11/2008, 12:08 pm
yerin musatmiş şimdi kayınçonun ablasının oğluna kusların resimlerini sordum bulabilirse göndericek eklerim bende resimdeki güvericin güzel durusundan belli iyi antremanla kendini bulur.müneccim değilim ama bu duruşa asılır derim :D
Anonymous
Misafir
Misafir

28/11/2008, 12:21 pm
kendisi saf kayserı kuşudur bu yavruyken ayakları sakatlandı folluktan dolayı bu tabak gibi olanlar varya ayağı kaymış onda basamamış bi kanadının ustune yatıyordu bende hemen değiştirdim folluğu limon kasasından tabak gibi folluk yaptım düzeldi şimdi cin gibi maşallah
Anonymous
Misafir
Misafir

28/11/2008, 12:34 pm
YAVRU SÖKME KONUSUNDA İSTİŞAREYE VARMISINIZ Maviiig9
YAVRU SÖKME KONUSUNDA İSTİŞAREYE VARMISINIZ W2048

buda kardeşi
bykalfa
bykalfa

28/11/2008, 12:52 pm
maşallah alttaki gökde güzel bendede böyle bi dişi vardı iyi yavrular almıstım tek ucuruyordum genelde
Anonymous
Misafir
Misafir

28/11/2008, 12:58 pm
saol
Similar topics