DADAŞ - Sayfa 4 411k

Join the forum, it's quick and easy

DADAŞ - Sayfa 4 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DADAŞ

+46
antepli2757
L3AA
oğuz06
eric
YASARGEZE
volkanx
07antalya07
şebabcı11
TARIK BUÇAK
DADAŞŞ
almanci
sebabci
aslanım
emin
türker saygılı
seçkin güder
omeryener26
yavuzduman
zahirbaba
HAKAN TEK
dadaş25
kahvecişaban
izmirli erman
alpc
Rauf
Seymen
capslock967
bayram kavaklı
ibo
faruk11
akrep
sercan gönal
sefa tokyürek
Beysan Taştan
ilker
mahir temel
hasankoc
kılıçbey
erhan51
Serdar Avcı
Forum Admin
sefa54
sebabcı06
şahin_-55
emre_akhan
türker
50 posters
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

DADAŞ - Sayfa 4 Empty Geri: DADAŞ

12/12/2009, 9:22 pm
yavuzduman demiş ki:Emin kardeşim,biricisi herkes bilir ki güzellik çirkinlik görecelidir.Yani bazıları için güzel olan bazıları için güzel olmaz.İkincisi,güzellik anlayışı bazen zamandan zamana değişir.Üçüncüsü,oyun kuralına göre oynanır,bu yüden kural ne ise ona uymak gerekir.Burada kural şebap kuşları deliştirimesi ve orjinal şebapları yarıştırılması ise kırma oladuğu tesbit edien kuşun bu kulvarda yarışmaması normal olur.Mesela kırma şebaplar yarışması düzenlense orda yarışabilir.Tartşılması ve bilinçli olunmasını arzu ettiğimiz olay bundan ibarettir.Yoksa ben dadaşa çirkin demediğim gibi kisenin güzel bulmasınada birşey diyemem.Fakat dada eğer kırma bir kuşsa güzel bulanın kırma bir kuşa güzel dediğini bilerek bunu söylüyorsa problem yoktur.Aksi halde bu iş elmaya armut dyenlerle elmeye elme diyenler arasında saçma sapan bir kör döğüşüne döner,lakin sanada ,banada şebabada faydası olmaz.

burdan ben başka bir şey anlamadım kusura bakmayın 6 kupa almış kuşa aynı cümle içersinde kırma kelimesinin kullanılması bile çok yanlış olur o kuşa o kupayı verenlere hakaret olur. şebabın her türlüsü olur makbülü göze hoş gelenidir ayagı ufagı olur kafası büyügü olur beli genişi olur düz kuyrugu olur aynalısı olur kepezlisi olur siligi olur sıvaması olur bugun çogu şampiyon veya iyi yarışmalık kuşların anne babasında hatalar vardır bir çok iyi bir kuşun anasını veya babasını görünce bu kuşmu bundan çıktı diyebiliyosunuz neticede bu kuşlar bir yerde kırma anlatılanlara göre belirli bir zaman zarfı işinde belirli bir kalıba girmiş anlaşılan bizim işimiz bu kuşu göze hoş gelecek şekilde neslinin devamını saglamak yoksa gökten 24 ayar gibi bir kuş inip sonradan bozulmadı karışımlarla bu kuşlar oluştu onun için gerisinde bu güne kadar kırılmadan gelen kuş ben olacagını sanmıyorum.

Anonymous
Misafir
Misafir

13/12/2009, 3:37 pm
DADAŞIN OĞLU

DADAŞ - Sayfa 4 Dsc01432aa
türker saygılı
türker saygılı
Ad Soyad : türker saygılı
Doğum Tarihi : 07/03/69
Forum Kayıt : 14/02/09

13/12/2009, 6:07 pm
İdris arkadaşım,kuşun güzel güle güle besle,hayrını gör...

Kaç senedir şebab bakıyorsunuz merak ettim,niye dersen çok iddialı konuşuyorsunuz..." hep el,ayak bu kuşlardan girdi" diyerek...sanki Dadaş piyasaya çıktığından beri birebir bu konuların içindeymişsiniz,yaşamışsınız,dadaşın yavrularını kimler alıp,hangi kuşlara çalışmışlar gibi biliyorsunuz geldi bana,eğer böyle bilgilere( yaşadıklarınızı anlatın,duyduklarınız kalsın) sahipseniz bizleri aydınlatırsanız sevinirim...

Benimde eli ayağı çok güzel olan kuşlarım var ama kuşların anaları,babaları,neneleri,dedeleri hiçbirinin Dadaş ile uzaktan yakından alakası yok,nasıl bu kadar emin konuşabiliyorsunuz...Sefa abide aynen böyle iddialı konuşuyor,bütün şampiyon kuşlarda dadaş kanı var, ama ispatını yapan yok....

BİLGİ paylaşıldıkça faydalı olur...,,,,İDDİALARDA ispatlanınca gerçek olur...

selamlar...
Anonymous
Misafir
Misafir

13/12/2009, 6:16 pm
türker bey 2 senedir şebap bakıyorum ama dadaşın mazisini az çok biliyoruz kimlerin baktıgını kimleri gezdigini kimlerin sefa abiden bu kuşun yumurtalarına talip oldugunu bir çok kuşun kanında dadaş var benim bildigim çok üretilen bir kuştu dadaş bir kaç şampiyonun kanında oldugunu duydum bunları kesin degil ögrenince yazarım ben yukarda bütün kuşlar için konuşmadım izmirde elli ayagı iyi olan kuşun gerisinde genelde dadaş karşınıza çıkar onu belirttim sizin kümesinizi veya başka birisinin kümesini baz almadım genel olarak benim izlenimim bu
alpc
alpc
Ad Soyad : alp
Doğum Tarihi : 08/05/76
Forum Kayıt : 08/03/09
http://sebabci.sitemynet.com

13/12/2009, 7:46 pm
selam idris. senin resmini inceledim. bana dadaş kanı baskın gibi gelmedi. ben bir kusa baktımmı yapısını analiz ederim. bana senin foton farklı geldi. yada dişi baskın gelmiş. yada alakası yok. Dadasta böyle bir göz, böyle bir kafa yapısı yok. Senin kuşa benzer bir kuşu, yaşar abinin kuşunu bursa festivali öncesi 100 ytl mezatta sattılar. yaşar abi kuşculuğu bırakıyor diye.
Bir önceki sayfadaki mezatta çekilmiş erkek dadaş imzası taşıyor. küçük kafalı erkek.. Dernekte satışa çıkan. Bunlar benim düşüncelerim.
Forum Admin
Forum Admin

13/12/2009, 8:27 pm
benim bildigim türker abicim sen hariç neredeyse herkezin kümesine direk olmasada girmiştir bu dadaş burda tek tek saymaya kalksak sayfalar yetez

zinnur bey hayrını görsün erzuruma sanırım 3000 tl yakın bir paraya satıldı
diskalifiye edilmiş bir kuş için iyi para sanırım damızlıgına o parayı verdiler
Forum Admin
Forum Admin

13/12/2009, 8:50 pm
alpc demiş ki:selam idris. senin resmini inceledim. bana dadaş kanı baskın gibi gelmedi. ben bir kusa baktımmı yapısını analiz ederim. bana senin foton farklı geldi. yada dişi baskın gelmiş. yada alakası yok. Dadasta böyle bir göz, böyle bir kafa yapısı yok. Senin kuşa benzer bir kuşu, yaşar abinin kuşunu bursa festivali öncesi 100 ytl mezatta sattılar. yaşar abi kuşculuğu bırakıyor diye.
Bir önceki sayfadaki mezatta çekilmiş erkek dadaş imzası taşıyor. küçük kafalı erkek.. Dernekte satışa çıkan. Bunlar benim düşüncelerim.

alp bey yaşar amcanın hastalıgı malum kümesi ne durumda görmenizi isterdim oraya siz dünyannın en iyi büyük kuşlarını koysanız serçe gibi yavru alırsanız o bile mucuze o yüz liraya satılan kuşlar neredeyse hiç bakılmadı iyi bakılanları iyi eşleme yapılanları ortada ama nedendir anlamış degilim dadaşa bu kadar negatif bakıyorsunuz
aslanım
aslanım
Ad Soyad : şükrü hastürk
Doğum Tarihi : 17/07/78
Forum Kayıt : 21/08/08
http://www.hasguvercin.tr.gg

13/12/2009, 8:59 pm
selam şebabcı arkadaşlar öncelikle herkez kuşlarının hayrını görsün baktım yazılarınızı okudum bende bu yazılara isdinaden bir kaç kelime söylemek isterim 1.dadaş türkiyede bir ekoldü kimse onun şebab katagorisinden çıkaramaz haksızlık sayılır.nedenine gelice tüm türkiye kuşlarına ayak (taban,paça)yapmak için topladı kendi ellerindeki kuşlara girerek bu kanı yaydılar.2.niğde de palada-dadaşda çok hizmet verdi başda ergun amca olmak üzere niğde değil tüm türkiye bu kuşların kanlarını besledi ve halende besleniyor.3.büyük kuşçu yani usta satıclar türkiyeye mal olmuş insanlar rant sağlamak için bu kuşları, bizlere besleyin en güzel kuş bunlar dediler.tekrar kanadında kır başında beyaz veriyordiye kötüleyip şimdide şabap derecesinden çıkarmak için uğraş verdiler unutmayınki göz ve ayak takımı bu kuşlardan gelirrrr.... saygılarrrr
türker saygılı
türker saygılı

13/12/2009, 10:36 pm
Forum Admin demiş ki:benim bildigim türker abicim sen hariç neredeyse herkezin kümesine direk olmasada girmiştir bu dadaş burda tek tek saymaya kalksak sayfalar yetez

Admin kardeşim,kümesine Dadaş kanından kuş sokanların içinde,Türkiye çapında kuş besleyen insanların bazıları bu kanı kümeslerinden temizlemek için uğraş verdiler,kuşları kime nasıl satıp elden çıkaracaklarını şaşırdılar,acemi olup onlara güvenen insanlara ŞEBAP böyle olacak deyip,kandırıp sattılar elden çıkardılar...niye...anladılar ki başka kandan şebab kanına girilen bir kuşun soyundan geldiğini,orjinal olmadığını...HERKES,kelimesi bu nedenle farazidir...çünkü insanlar kandırılıp aldatılmıştır...şimdi düşün bir kere Admin kardeşim,Sefa abinin kümesinde hala Dadaş kanı varmı,merak ediyorum...eğer varsa da paçalı olanı mı,yoksa paçaları normal olanı mı var... paçalı çıkanları ne yapıyor...saklıyormu....çıkmıyor diyemez,mutlaka çıkar...Sefa abinin kendi yetiştirdiği ve yarışmaya girip şampiyon olan hangi kuşu Dadaş'tan geliyor...

DADAŞ Erzurum'a önce Murat ÖZKAN isimli arkadaşa geldi(fiyat yazmayacağım)...Murat'ta kısa süre sonra Zinnur'a sattı....

selamlar....
türker saygılı
türker saygılı

13/12/2009, 10:47 pm
Forum Admin demiş ki:benim bildigim türker abicim sen hariç neredeyse herkezin kümesine direk olmasada girmiştir bu dadaş burda tek tek saymaya kalksak sayfalar yetez

şimdi Admin kardeşim,sayfalar yeterde artar bile....sen yönetici olarak burada ne yapman lazım,senden benim beklentim,bu kuşun bu paçaları nereden geliyor,hangi tür kuş girilmiş,yetiştiricisinden öğrenip bizleri bilgilendirirsen sevinirim...selamlar

şimdi senin bu cümlende biraz alay seziyorum....
Bende gözümü şebabçılıkta DADAŞ ile açmış
olsaydım,belki benim kümesimede girerdi....başlarken tanıştığım
insanlar kümeslerinin kalitesini Türkiye'ye ispat etmiş kişilerdi,hemde
öyle Dadaş gibi paçalı kuşla değil de,kan olarak bilinen en eski
kuşların soyu ile,orjinal şebablar ile....
Bu muhabbetin sonu
yok...eli ayağı düzgün,soyu sopu belli kuşların karşısına
çıkamayanlar,ne yaptılar Dadaş soyundan kuşlarla hemencecik,kısa yoldan
el ayak yapmaya çalıştılar...sonuç ortada....
selamlar....
capslock967
capslock967
Ad Soyad : murat sivas
Doğum Tarihi : 27/01/67
Forum Kayıt : 29/11/08

14/12/2009, 12:30 am
birde bu dadaş kimlerdeyken şampiyon olmuş bilen varsa yazabilirmi acaba
sebabci
sebabci
Ad Soyad : mehmet beyhan
Forum Kayıt : 11/12/09

15/12/2009, 10:16 am
selam sebapci arkadaslar pala remzi uzerine galiba yazmam gerekiyor ben bu kusu sefa beyden satin aldim pala remzi diye karamanda aldigima dair bilgisi olan arkadaslarim var palaremzi hala yasiyor bende fakat tohumu yok 3 tane yavrusu var cok yavrusunu aldim fakat bu palaremzinin kani oyun kusu oldugu icin heveslendim ucurdum ve cogunu havada kaybettim cunku sebap kuslar aptal oluyor yukselince kayboluyor hatta bir disi yavrusunu tokatta adem diye mobilyaci bir arkadasa hediye ettim ve turkiyeye goturdu hala duruyormu bilmiyorum 3 hafta once ademin almanyada yasayan isa diye bir abisi var o palaremziyi gordu palaremzi benim kumesimin bas tacidir hollandada yasayan kuscu arkadaslar bilir internette yazi yazmayi istemiyorum palaremzi hakkinda benim yazacaklarim bu kadar birseyler sormayin cunku yazmak istemiyorum ama fotografini koymaya calisayim ben bu isi beceremem bir arkadasimdan rica edeyim yaparsa ilerde fotografini sizlerle paylasirim saygilar mehmet beyhan hollanda 0031643040281
alpc
alpc
Ad Soyad : alp
Doğum Tarihi : 08/05/76
Forum Kayıt : 08/03/09
http://sebabci.sitemynet.com

15/12/2009, 11:55 am
Mehmet abi, bu işe beni yıllar önce bulaştıran kişisin. Senden özür dilemek istiyorum. Biliyorumki ilk başlarken doğruyla başlasam doğrunun kıymetini bilemezdim. Herhangi bir düşünceye sabitlenmeyip, genel olarak düşündüğümde seninle konuşmamak yada bana yanlış yaptı demenin doğru olmadığını anladım. Olayları düşündüm ,sen elinden geleni yaptın. Teşekkür ederim. Bursaya yolun düşerse telefonum aynı. Beni arayabilirsin.

Alp
almanci
almanci
Ad Soyad : isa kaya
Forum Kayıt : 20/09/08

15/12/2009, 2:37 pm
merhaba arkadaşlar ben tokatan adem kaya bu konu icin bir kac kelime yazmak istiyorum arkadaşlar pala remzi denilen kuş holandada mehmet beyhan abimizde ben üc sene önce almanyadan geri dönüş yaptım ozaman mehmet abinin kümesinden bir dişi getirdim onun dedi gibi bana hediye etti kuşun kendisi de benim kümesimde o kuştan yavrular aldım denildi gibi alla akkafa sazlı kanat felan cıkmıyor kuşların altları salam pacalarına gelince bu kuşların pacalarına ayak yapısına kuş atamazlar dedikleri gibi 10 cm deyil on numara bu kuşun ayakları kuşa ayrı bir güzelik katıyor tutulurmu tutulmaz mı onu kimseylen tartış mıyorum arkadaşlar kuşu canlı görmek lazım yaşlı olmasına ramen hakikatem 10 numara inşallah bir kac yavru larını almak nasip olsun mehmet abiye kuş bir efsahne bunlar benim kendi görüşlerim saygılar
DADAŞŞ
DADAŞŞ
Ad Soyad : UĞUR ÇAKAR
Doğum Tarihi : 21/10/87
Forum Kayıt : 22/07/09

15/12/2009, 5:24 pm
dadaşın oğlu göründüğü kadarıyla çok güzel vede bana göre çoğu şampiyon olan kuştan üstün yanları var maşallah güle güle beslesin sahibi...
dadaş25
dadaş25
Ad Soyad : MUSTAFA PINAR
Doğum Tarihi : 23/04/80
Forum Kayıt : 30/07/09

19/12/2009, 8:57 am
Bu Şebab olayında daha çok rant olayının var olduğunu herkesın rant kaygısı nedenıyle hareket ettiğinı düşünuyorum.Bu iş zevk olayından çok maddıyata döndüğü için bugun dadaş yarın Nemrutun oğluv.s.yok olup gıdecekler.Herçıkışın bır ınışı vardır mutlaka elbettekı bır zamanlar ıyı olan bır kuşun yerını başka kuşlar alabılır bu olağan normal bır şey ama bu şekılde 5.birinciliği olan bır kuşun kı bana göre hala çok guzel bır hayvan bır kenara ıtılmesı horlanması rant kavgasından başka bır şey değildir.Seversın yada sevmesın ama altını pula çebırmeye çalışmak art nıyetten başka bır şey değildir.Ben emeğe saygı dıyorum....
DADAŞŞ
DADAŞŞ
Ad Soyad : UĞUR ÇAKAR
Doğum Tarihi : 21/10/87
Forum Kayıt : 22/07/09

19/12/2009, 5:41 pm
dadaş25 demiş ki:Bu Şebab olayında daha çok rant olayının var olduğunu herkesın rant kaygısı nedenıyle hareket ettiğinı düşünuyorum.Bu iş zevk olayından çok maddıyata döndüğü için bugun dadaş yarın Nemrutun oğluv.s.yok olup gıdecekler.Herçıkışın bır ınışı vardır mutlaka elbettekı bır zamanlar ıyı olan bır kuşun yerını başka kuşlar alabılır bu olağan normal bır şey ama bu şekılde 5.birinciliği olan bır kuşun kı bana göre hala çok guzel bır hayvan bır kenara ıtılmesı horlanması rant kavgasından başka bır şey değildir.Seversın yada sevmesın ama altını pula çebırmeye çalışmak art nıyetten başka bır şey değildir.Ben emeğe saygı dıyorum....
çok doğru söylüyorsun üstadım türkiyede çok kişinin kümesin de var dadaş çok kişi besledi ben ustayım diyenlerde besledi şimdi de kuşu kötülüyorlar kenara atıyorlar dediğin gibi ranttan başka bişi değil bu olay. para kimlerde ise onlar suyun yönünü değiştiriyor. ama en sonunda buda bitti kuş da para etmiyor çünkü ortalıkda kırık kuştan bol bişi yok kendi güzel oluyor altından her halt çıkıyor neyse boşverelim üstadım saygılar...
TARIK BUÇAK
TARIK BUÇAK
Ad Soyad : TARIK BUÇAK
Doğum Tarihi : 26/02/76
Forum Kayıt : 08/11/09

20/12/2009, 10:26 am
MAŞAALLAH EMEĞE SAYGI DUYMAK LAZIM FAKAT BİZİM GİBİ YENİ ŞEBAB BESLEMEYE ÇALIŞANLAR KIRITERLERİ NASIL BULACAK BOL PAÇALAR YARİŞMALARADA PUANLARI PACALARDAN DOLAYI DÜŞMİYOMU YARİŞMAYA KATILIYORLARMI SEFA ABİBİZ JÜRÜDE OLDUNMU BOL PACAYA PUAN VERECEKMİ KISACASI BOL PAÇALAR FESTİFALLERDE YARİŞTIRMAK İÇİN BESLENİRMİ......... DADAŞ - Sayfa 4 3419840488
şebabcı11
şebabcı11
Ad Soyad : mehmet kıdak
Doğum Tarihi : 16/05/83
Forum Kayıt : 16/09/08
http://site.mynet.com/bilecikguvercin/SEBABLARIM/

22/12/2009, 12:53 am
güzel bi erkek gercekten özellikle paca yapısı ilk gözüme carpan kısmı oldu maşşalah yetişdirene helal olsun şimdiki yetişdiriside tüyünce hayrını görsün
07antalya07
07antalya07
Ad Soyad : emrah kara
Forum Kayıt : 21/02/10

22/2/2010, 10:58 am
3.ve 4. fotoğraf herşeyi anlatıyor zaten :) allah sahibine bağışlasın
Seymen
Ad Soyad : Hakan AKAN
Doğum Tarihi : 26/04/70
Forum Kayıt : 29/04/09
http://www.kurenk-miski.tr.gg

23/2/2010, 6:15 pm
Erzurumdan Zinnur Arkadaşımız Dadaş Erkek i satmayacağını söylemişti ancak daha sonra görüştügümde Dadaş ı ve yavrularını satabileceğini söyledi ancak fiyat konusunda bir fikrim yok, alıcı arkadaşlar var ise Zinnur bey le görüşmesini temin edebilirim. Elçiye zeval olmaz.
Seymen
Ad Soyad : Hakan AKAN
Doğum Tarihi : 26/04/70
Forum Kayıt : 29/04/09
http://www.kurenk-miski.tr.gg

31/3/2010, 8:47 pm
DADAŞ ERKEK: CEP TEL İLE ÇEKTİĞİM İÇİN RESİM BİRAZ BULANIK OLMUŞ...

DADAŞ - Sayfa 4 04032010001
volkanx
volkanx
Ad Soyad : volkan özdemir
Forum Kayıt : 03/12/09

1/4/2010, 4:03 pm
canına kurban......

eline sağlık hakan abi......
capslock967
capslock967
Ad Soyad : murat sivas
Doğum Tarihi : 27/01/67
Forum Kayıt : 29/11/08

2/4/2010, 12:16 am
maşalah çok güzel bir kuş iyi günlerde beslesinler
YASARGEZE
YASARGEZE
Ad Soyad : YAŞAR GEZE
Forum Kayıt : 06/04/10

17/4/2010, 10:33 pm
ALLAH CAN PEKLİĞİ VERSİN İNSANIN ÖMRÜNÜ UZATIYOR BAKTIKCA
eric
eric
Ad Soyad : ali demir
Doğum Tarihi : 20/07/76
Forum Kayıt : 06/11/08

25/4/2010, 3:54 am
ben performans kusu besleyen biri olarak diyorumki bu sebap isine bulasan ayvayi yemistir. cunku kuslari modasi gecmis esyalar gibi itibar goruyo. ve kuslari kendisi tarafinndan degilde baskalari tarafindan degerlendiriliyo, yonlendiriliyo, fiyati dusuyo kalkiyo, seneden seneye sekli semali degisiyo.
ve burdan soyluyorum herkes bir gun gelecek ozune yani performans kusculuguna geri donecek.

burdaki okudugum yorumlardan ben bunu cikardim.
oğuz06
oğuz06
Ad Soyad : oğuzhan OĞUZ
Doğum Tarihi : 11/07/75
Forum Kayıt : 04/03/09

11/5/2010, 11:55 am
Arkadaşlar bende şebap kuş beslemiyorum ama elimden geldiğince arada yazıları okuyup özelliklerini okuyorum.besleyen yetiştiricilerle konuşuyorum.
Moda : her yıl belirli çevreler tarafından modacılar özellikle yada bu işin maddi patronları tarafından yönetilen ve gençliği yada insanları bu nehire bırakan nehri elinde kumanda istediği yöne akıtanlar olarak görüyorum.
Eğer şebap modaya sokulacaksa ki öyle açıkca bunu çocuk bile görür kaymağı kimler yiyorsa modayı onlar belirliyor piyasaya sürüyor.
Bir gelenek ,bir ırk yarışmasıysa malesef değil ben kendimce olması gerekeni yazmak istiyorum.
Acizane renk,genetik v.s konulara amatör ilgim münasebetiyle de yorumlarda eklemek istiyorum.
Saf ırkta fiziksel değişiklikler olmak kaydıyla ana özellikler kriterler değişmez.
Saf ırk yetiştiricileri yada ilgilenen meraklılar ne demek istediğimi gayet iyi anlamıştır.
Konu renk yada kostüm(kumaş şebapçıların tabiriyle)olunca tecrübe ve genetik bilgileride paylaşmak istiyorum.
Eğer saf renkli bir ırkta kırkanat,yada kanat paça ,bol paça,vs. bir durum söz konusu oluyorsa mutlaka bu ırk kırılmış demektir.Paça özelliklerini belirleyen bir çok gen var.
Bol paça ayrı bir gen normal paçalı kuşlarla eşleştirmelerde yavrular genelde bol paça olur.Eğer bu kırma kuşlar tekrar asıl öz saf ırkla kırılırsa yada bu kırık yavrular aralarında eşleştirlirse.Aralarında normal paça olmak üzere değişik boyut paça özelliklerinde kuşlar alırız.Normal paçaya bu şekilde dönüş yapılsa ve istenilen güzellikte paçalar elde edilse bile o kuşlardanda arada bol paça yavrular alınır.
Renk olayıda buna benzer detaya inmek istemiyorum yani renk tonlarını açmak yada istenilen renkleri yaklamak için melezleme eşleştirmeleriyle geriye dönüş yapılarak saf ırkla nerdeyse aynı ama istediğimiz özellikleri taşıyan kuşlar elde edebiliriz.
Altını çizmek istiyorum ama asla orjinal saf ırkın özellikleri taşınmaz.Diğer bir tabirle saf ırk denilmez.
Yorum değerlendirmeleri sizlere bırakıyorum.
Oyun kuşlarında da aynı durum söz konusu örnek vermek için yazıyorum.
Yerli saf oyun kuşlarımız belirli standart özeliklere haizdi çok uzun oynamaz,yapışmaz(taklasız boş inme) uzun yıllar performans değişmezdi.v.s ekleyebiliriz.
ne zaman musul,ırak v.s yabancı ırklar getirilip kuşlarımıza kırıldı.
Özden uzak değişik oyun özellikleri sonu hüsran olan nesiller ortaya çıktı.
Maalesef öze dönüşte o saf ırklarımızda bilinçsiz yetiştiriciler yada rantçılar sayesinde yok olmayla karşı karşıya geldi.
Özellikle son yıllarda öze dönüş yada gerçekten samimi çıkarsız yetiştici kardeşlerimiz ve abilerimizin artması beni onurlandırmaktadır.
Gönlü,yüreği,özü , sözü bir , samimi yetiştiricilerimizin artması ve kültürümüzü yaşatması dleğiyle...
Sürç-ü lisan ettimse offola..
Saygılarımla..
L3AA
L3AA
Ad Soyad : adnan tutar
Forum Kayıt : 14/05/10

15/5/2010, 12:42 pm
Paçalar gerçekten 10 numara
Forum Admin
Forum Admin

8/7/2010, 9:50 am
türker saygılı demiş ki:İdris arkadaşım,kuşun güzel güle güle besle,hayrını gör...

Kaç senedir şebab bakıyorsunuz merak ettim,niye dersen çok iddialı konuşuyorsunuz..." hep el,ayak bu kuşlardan girdi" diyerek...sanki Dadaş piyasaya çıktığından beri birebir bu konuların içindeymişsiniz,yaşamışsınız,dadaşın yavrularını kimler alıp,hangi kuşlara çalışmışlar gibi biliyorsunuz geldi bana,eğer böyle bilgilere( yaşadıklarınızı anlatın,duyduklarınız kalsın) sahipseniz bizleri aydınlatırsanız sevinirim...

Benimde eli ayağı çok güzel olan kuşlarım var ama kuşların anaları,babaları,neneleri,dedeleri hiçbirinin Dadaş ile uzaktan yakından alakası yok,nasıl bu kadar emin konuşabiliyorsunuz...Sefa abide aynen böyle iddialı konuşuyor,bütün şampiyon kuşlarda dadaş kanı var, ama ispatını yapan yok....

selamlar...

DADAŞ - Sayfa 4 Rrrrrrr

Türker Bey Acaba Dadaşlara Bakıcılık Mı Yaptırıyor ?
Bütün Kamuoyu Türker Beyin Açıklamalarını Bekliyor.

DADAŞ - Sayfa 4 Lol DADAŞ - Sayfa 4 798139 DADAŞ - Sayfa 4 848716
türker saygılı
türker saygılı

10/7/2010, 10:06 pm
Forum Admin demiş ki:
türker saygılı demiş ki:İdris arkadaşım,kuşun güzel güle güle besle,hayrını gör...

selamlar...

DADAŞ - Sayfa 4 Rrrrrrr

Türker Bey Acaba Dadaşlara Bakıcılık Mı Yaptırıyor ?
Bütün Kamuoyu Türker Beyin Açıklamalarını Bekliyor.

DADAŞ - Sayfa 4 Lol DADAŞ - Sayfa 4 798139 DADAŞ - Sayfa 4 848716

Erman kardeşim allah seninde Yavuz hocanında iyiliğinizi versin,Dadaş dediğim kuş Erzurum dan 2008 yılında hediye geldi,Murat ÖZKAN isimli eski ve çok iyi şebabçı bir arkadaşımızın hediyesi,kendi yetiştirdiği bir kuş olup,ana tarafında İNCİ baba soyuna,baba tarafından çok uzaktan Benhur soyuna dayanıyor....kümesimin damızlıklarındandır....2 yaşındadır ve DADAŞLAR diyarında yetiştirilip geldiği için ismini DADAŞ koydum,değiştirmeyede niyetim yok....PİREYE KIZIP(Sefa abinin dadaş'ına) YORGAN YAKMAM... DADAŞ - Sayfa 4 634977988 DADAŞ - Sayfa 4 634977988 DADAŞ - Sayfa 4 634977988 allah sizi bildiği gibi yapsın ,NE DİYEYİM RESMİ GÖRÜNCE BASTIM KAHKAHAYI,artık aklıma geldikçe gülerim....nasip olursa yıl sonunda yada 2011 'de iyi bir kızını masalarda izleyeceğiz....selamlar sevgiler...

Similar topics