Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  411k

Join the forum, it's quick and easy

Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Şebap Kuşun Kökeni Tarihi

+44
ŞEBAPÇI MÜDÜR
sevcan23
Rauf
ysfkorkmaz
şebapçı
mehmet73
çorlulu
aliihsan
körfezli
cucu
lapsekili
dadashanifi
huseyin sasmaz
BİRKAN
yavuzduman
uzman
omeryener26
abdülkerim
emreert
AHMETHANKORKUT
kusbazzz
kerimikiz1953
adanalı
şebapçı_63
olcygktp
mahir temel
kuscu0424
axaraylı_68
kahvecişaban
murat_yetgin
mehmet bilgin
alpc
pegasus
guvercin07
türker saygılı
sadullahekin
kuyumcu sebo
kılıçbey
akrep
Hasan OLGUN
capslock967
ADIYAMANLI MEHMET
kuscu511
Forum Admin
48 posters
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  Empty Şebap Kuşun Kökeni Tarihi

26/6/2009, 4:51 pm

Baha Özbek Röportajımız

Esterli Ahmet Röportajımız

Sefa Tokyürek Röportajımız

Alaettin Gezgin Röportajımız

Oktay Topcu & Adem Özgil Röportajımız

Dekora Mahmut Ve Urfa Kuşcuları Röportajımız

Halil Cantosun Röportajımız

Sobacı Mehmet Röportajımız

Urfalı Mehmet Canbeyli Röportajımız

En son Forum Admin tarafından 23/12/2012, 7:30 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 19 kere değiştirildi
kuscu511
kuscu511
Ad Soyad : mustafa turgut
Doğum Tarihi : 06/11/80
Forum Kayıt : 31/01/09

Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  Empty Geri: Şebap Kuşun Kökeni Tarihi

29/6/2009, 7:21 am
Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  49736287
Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  Fotoraf026
Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  Sabuni1
Anonymous
Misafir
Misafir

29/6/2009, 8:59 am
Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  Takla1
Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  Sabuni_akkuyruk

http://www.turkishtumblers.com/Takla1.htm

Bu Adresten böyle bir resim buldum. ABD'den Uğur Abinin Sitesi Resim çok eski olduğu belli ama Kuş Orjinalmi bilemiyorum. Saygılarımla.
ADIYAMANLI MEHMET
ADIYAMANLI MEHMET
Ad Soyad : MEHET BAHAR
Doğum Tarihi : 01/03/73
Forum Kayıt : 05/11/08

29/6/2009, 9:29 am
BU KUŞCULK ERMENİLERİN GÜNEY DOĞUDAN ĞÖNDERİLDİYİ ZAMAN ONLARDAN KALAN ĞÜVERCİNLERDİR BİZ ÖYLE BİLİYORUZ
capslock967
capslock967
Ad Soyad : murat sivas
Doğum Tarihi : 27/01/67
Forum Kayıt : 29/11/08

29/6/2009, 10:00 am
ya yok artık buda mı türklerin dışında kalan bir meşgale oldu yoğurdu biz bulduk onlar sahiplenecek baklava bizim yunanlılar bizim desin kangal bizim onlar bizim desin biz binlerce yıldır anadoludayız güvercin işi bizim atalarımızdan padişahlardan geçme hünkari örneği gibi şebabın anavatanı urfaysa bu işin kaynağı urfadır sonradan getirilerek urfa bu işin baş şehri olamaz bu işin kaynağı urfa diye bilinir doğum yeride orası diye bana daha yakın geliyor urfalı büyüklerimiz bu işe bir el atında şu işi halledelim saygılar belki bu işle ermeni vatandaşlarımızda ilgilenmiştir ama yanlızca ona bağlıyamayız gerçi kökenininde çok önemi yokya açılmış bir forum amaç bilgi olsun bu tarz şebab kuşlarından başka ülkelerde bizdeki gibi yaygın olarak besleyenler varmı gerçi gurbetçilerimiz galiba dışarda besliyorlar ama posta kadar yaygın değil herhalde birde yurtdışında soyda biraz bozuluyor galiba şebabdan çıkıyor zamanla saygılar
Hasan OLGUN
Hasan OLGUN
Ad Soyad : Hasan Olgun
Doğum Tarihi : 24/01/73
Forum Kayıt : 05/01/09

29/6/2009, 9:10 pm
Nasreddin Hocaya sormuşlar :

--Hocam Dünyanın merkezi neresidir?

Hoca elindeki sopasıyla yere bi daire çizmiş ve demiş ki :

--İşte burasıdır.

Ama hocam nasıl olur vs dıyecek olmuşlar.

Hoca cevabı yapıştırmış:

--İnanmıyorsan ölç bak.
akrep
akrep
Ad Soyad : Zemin ÇERÇİ
Doğum Tarihi : 03/02/66
Forum Kayıt : 08/06/09
http://www.sebab.tk

1/7/2009, 1:23 pm
şebab kuşlar bir rivayete göre uzaydan gelmiş bir rivayete göre ermenilerden kalmış bir riayete göre afganistan bir rivayete göre
kamboçya :))))

yava arkadaşlar allah aşkına güzel güzel konular açın şurayada insanlar bir şeyler öğrensin şebab kuşlar urafaya ait kuşlarıdır kimse sahiplenmesin

en az 500 çeşit güvercin türü var peki onlar nerden geldi

ona kalırsa hepsinin atası kaya güvercinidir
ahmet kardeşimin sorusuna gelince osmanlı da güvercinin ayrı bir yeri vardır
en basidi hünkariler biraz araştırısanız daha net bilgilere ulaşırsınz
kılıçbey
kılıçbey
Ad Soyad : Mahmut
Doğum Tarihi : 25/02/72
Forum Kayıt : 30/10/08
http://site.mynet.com/tcmahmut/superkuscu/

1/7/2009, 1:34 pm
iyi yapmışsın zemin geldiğine sevindim senin gibi dostlar arkadaşları görmek ayrı bir güzellik katıyor siteye
Anonymous
Misafir
Misafir

1/7/2009, 7:57 pm
ÖNCELİKLE HERKESE SELAM...BEN BURDAKİ YORUMLARI OKUDUM VE DAYANAMADIM BENDE BİŞEYLER YAZAYIM DEDİM..ARKADAŞLAR BENİM BİLDİĞİM KADARIYLA (TAM NET OLARAKTA BİLMİYORUM) ŞEBAB KUŞU SURİYEDEN GELME..VE ŞEBAB KELİMESİ ARAPÇA BİR KELİMEDİR ARAPÇADA ŞEBAB DEMEK GÜZEL,HOŞ,YAKIŞIKLI,GÖZE GÜZEL GELEN ANLAMINDADIR.VE BENİM BİLDİĞİM YAKLAŞIK 30-40 SENELİK BİR MAZİSİ VARDIR..ESKİDEN URFALI AĞALARDA VARDI KİMSEYE BİR TÜYÜNÜ DAHİ VERMEZLERDİ. KÜRENK KÜMESİ AYRI MİSKİ KÜMESİ AYRI OLURDU Kİ ŞİMDİDE ESKİ AĞALARDAN BAZILARINDA VAR VE AYNI ŞEKİLDE BESLEMEYE DEVAM EDİYOLAR...
akrep
akrep

2/7/2009, 7:08 am
URFALI demiş ki:ÖNCELİKLE HERKESE SELAM...BEN BURDAKİ YORUMLARI OKUDUM VE DAYANAMADIM BENDE BİŞEYLER YAZAYIM DEDİM..ARKADAŞLAR BENİM BİLDİĞİM KADARIYLA (TAM NET OLARAKTA BİLMİYORUM) ŞEBAB KUŞU SURİYEDEN GELME..VE ŞEBAB KELİMESİ ARAPÇA BİR KELİMEDİR ARAPÇADA ŞEBAB DEMEK GÜZEL,HOŞ,YAKIŞIKLI,GÖZE GÜZEL GELEN ANLAMINDADIR.VE BENİM BİLDİĞİM YAKLAŞIK 30-40 SENELİK BİR MAZİSİ VARDIR..ESKİDEN URFALI AĞALARDA VARDI KİMSEYE BİR TÜYÜNÜ DAHİ VERMEZLERDİ. KÜRENK KÜMESİ AYRI MİSKİ KÜMESİ AYRI OLURDU Kİ ŞİMDİDE ESKİ AĞALARDAN BAZILARINDA VAR VE AYNI ŞEKİLDE BESLEMEYE DEVAM EDİYOLAR...
SAYIN URFALI KARDEŞİM NET OLRAK BİLMİYORSAN YAZMIYACAKSIN SURİYE NERDEN ÇIKTI ŞEBAB KUŞLAR URFA KUŞUDUR.
capslock967
capslock967

2/7/2009, 8:09 am
ya şu suriyedende bir tane şebab kuşu koysanızda görsek biz istanbulda bile bu kuşun kökeni urfa diye duyduk urfadaki dostumuz oradan bunu bu şekilde duymuşya daha ne diyelim bilemiyorum burada anlatılan efsane denilen kuşların soyu hep urfaya dayanıyor en sonunda ama sen suriye dedin çıktın arkadaş bir tane atta suriyenin şebabını görelim vallahi çok merak ediyorum internette araştırdım bir tane bulamadım saygılar
kuyumcu sebo
kuyumcu sebo
Ad Soyad : SEBAHATTİN BÖLÜKBAŞI
Doğum Tarihi : 04/02/71
Forum Kayıt : 24/04/09

3/7/2009, 12:18 pm
URFALI demiş ki:ÖNCELİKLE HERKESE SELAM...BEN BURDAKİ YORUMLARI OKUDUM VE DAYANAMADIM BENDE BİŞEYLER YAZAYIM DEDİM..ARKADAŞLAR BENİM BİLDİĞİM KADARIYLA (TAM NET OLARAKTA BİLMİYORUM) ŞEBAB KUŞU SURİYEDEN GELME..VE ŞEBAB KELİMESİ ARAPÇA BİR KELİMEDİR ARAPÇADA ŞEBAB DEMEK GÜZEL,HOŞ,YAKIŞIKLI,GÖZE GÜZEL GELEN ANLAMINDADIR.VE BENİM BİLDİĞİM YAKLAŞIK 30-40 SENELİK BİR MAZİSİ VARDIR..ESKİDEN URFALI AĞALARDA VARDI KİMSEYE BİR TÜYÜNÜ DAHİ VERMEZLERDİ. KÜRENK KÜMESİ AYRI MİSKİ KÜMESİ AYRI OLURDU Kİ ŞİMDİDE ESKİ AĞALARDAN BAZILARINDA VAR VE AYNI ŞEKİLDE BESLEMEYE DEVAM EDİYOLAR...
çoğu kişiden bende aynısını duydum
Anonymous
Misafir
Misafir

6/7/2009, 8:39 am
Yok abi Bu şebab bizim değil. Bizim Olsa bu kadar kötülenirmi yok kırma yok orjinali kalmamış yok elimizdekilerle şebabların alakası yok. Bir mileet kendine ait bir şeyi bu kadar kötüler bu kadar dışlar yazık :no: Kırmaysa Kırma Bu şebabın ilerlemesi için daha fazla değişikliğe uğramaması için ne yapacağımızı konuşacağımız yerde. yeni yeni özellikler kriterler ekleyerek Biz bu işin içine edeceğimize benziyor.
ADIYAMANLI MEHMET
ADIYAMANLI MEHMET

6/7/2009, 9:05 am
beyler bey sinirlenmene ğerek yok biz cıkardık demedık bize söylenen urfadaki eski kuşcuların sohbetinde ğecen konuşmaları söyledik yok uzaydan yok afkanıstandan demeye ğerek yok biz bildiyimizi söyledik iyide biliyoruz bazı şeylerin altını cızıp tekrar yazmayın hünkari münkari bilmem ben şebap dedim aksini diyen ispatlasın saygı duyalım adıyamanlı mehmet bahar
ADIYAMANLI MEHMET
ADIYAMANLI MEHMET

6/7/2009, 9:10 am
halen urfalılar kuş cekıyor suryeden ıraktan haberın varmı bi sor ordaki dostlarına söylesinler sana
akrep
akrep

6/7/2009, 9:10 am
ADIYAMANLI MEHMET demiş ki:beyler bey sinirlenmene ğerek yok biz cıkardık demedık bize söylenen urfadaki eski kuşcuların sohbetinde ğecen konuşmaları söyledik yok uzaydan yok afkanıstandan demeye ğerek yok biz bildiyimizi söyledik iyide biliyoruz bazı şeylerin altını cızıp tekrar yazmayın hünkari münkari bilmem ben şebap dedim aksini diyen ispatlasın saygı duyalım adıyamanlı mehmet bahar

ahmet gardaşım sen beni evlendirsen bir daha yine sinirlenmem bu rası sohpet yeridir kesinlikle öyle bir şey düşünme benim anlatmak sitedim kimseye mal etmeyelim bizim kuşumuz diyelim tescilli olsun kuşlarımız
nasılki çukurovanın yerli kuşları dünyada adana kuşu diye tescil aldıysa bizim tüm kuşllarımızda tescil alsınlar.

saygılar gardaş
akrep
akrep

6/7/2009, 9:13 am
ADIYAMANLI MEHMET demiş ki:halen urfalılar kuş cekıyor suryeden ıraktan haberın varmı bi sor ordaki dostlarına söylesinler sana

doğrudur senin o bahsetiğin kuşlar filo kuşları ahmet gardaş. urfa antep maraş osmaniye iskenderun bnu kuşlara karşı çok meraklıdırlar onun için durmadan devirdayım olur geneliklede halepten çok getiriler.
Anonymous
Misafir
Misafir

6/7/2009, 9:35 am
ADIYAMANLI MEHMET demiş ki:halen urfalılar kuş cekıyor suryeden ıraktan haberın varmı bi sor ordaki dostlarına söylesinler sana

Mehmet abi Ordan Kuş çekildiğini biliyorum. Her türlü kuşta çekiliyor. Sinirlendiğim falan yok sadece bu muhabbete canım sıkılıyor Sanki Başka ülkeden insanlar var şebabın kendilerine ait olduğunu söylüyorlar bizde onlara hayır kuş bizimdir der gibi konuşup duruyoruz kendi aramızda. Benim bu şebabın tarihini bilmiyorum bildiğim senin gibi muhabbetler üzerine URFAdır.

Kısacası bu Kuşların Kime Ait Olduğunu kimse bilmiyor diyip kapatalım. Gerisi Hikaye. Yoksa Sen suriye ben Urfa bir başkası başka bir yer diyip duracak. Saygılarımla.
Anonymous
Misafir
Misafir

6/7/2009, 9:54 am
Metin Abi Biri Kırma Dedi biri başka bir memleket dedi Biri kuşta özellik değiştirdi. Şimdi Bende Diyorum ki. Şebab Arapça Güzel Demekse Bu bir ırk Değildir Şebab (Güzel)dir. . o zaman Bursa Kuşunun da şebabı var Adananında Hünkarininde. Adam bu kuşlarada dediki şebab ne olucak şimdi. lol!
akrep
akrep

6/7/2009, 10:05 am
merhaba arkdaşlar bu sanal alem çıktı kuşlardan nefret etmeye başlmasak iyi dikkat ediyorum insanlarımız yapıcı davranmıyor hep kırıcı olaylar çıkartıyorlar yok şebabın geçmişi kökeni aslı yok musul yok kuvvet yav arkadaşlar bizler ne yapmaya çalışıyorz allah aşkına
bu kuşlar bizim kuşumuz artık şebab kuşlar artık urfanın değil arkdaşlar türkiyenin kuşları
lütfen değerlerimize sahip çıkalım inan burda yapılan tartışmalar ve yazışmalar kafa ağrısından başka bir şey değil daha iyi nasıl yapabilirz kuşlarımızı bunları tartışalım
bana göre burda yazılanlar şebab kuşlara zarar veriyor yeni heveslenen arkadaşlarımızı soğutmaktan başka bir şey yapmıyoruz
elimzide beslediğimiz kuşların orjinlikleri her geçen gün kayboluyor gelin bunları tartışalım
nasıl islah açlışması yapmamız gerekiyor kuşlarımız miski kürenklikten çıkıyor beyazlamaya başladı arkdaşlar.
bunları tartışıp ortak bir noktada birleşeşim
saygılar.
kötülükten maraz doğar
Anonymous
Misafir
Misafir

6/7/2009, 10:15 am
Tamam Metin Abide Kafam Karıştı. Şebab Arapça Güzel demekse Adam Çıktı Hünkariyede Şebab Dedi o zaman ne diyelim şebab güzel demek ya. hünkari bir örnek tabi başka ırklarda olabilir.
Anonymous
Misafir
Misafir

6/7/2009, 11:29 am
akrep demiş ki:merhaba arkdaşlar bu sanal alem çıktı kuşlardan nefret etmeye başlmasak iyi dikkat ediyorum insanlarımız yapıcı davranmıyor hep kırıcı olaylar çıkartıyorlar yok şebabın geçmişi kökeni aslı yok musul yok kuvvet yav arkadaşlar bizler ne yapmaya çalışıyorz allah aşkına
bu kuşlar bizim kuşumuz artık şebab kuşlar artık urfanın değil arkdaşlar türkiyenin kuşları
lütfen değerlerimize sahip çıkalım inan burda yapılan tartışmalar ve yazışmalar kafa ağrısından başka bir şey değil daha iyi nasıl yapabilirz kuşlarımızı bunları tartışalım
bana göre burda yazılanlar şebab kuşlara zarar veriyor yeni heveslenen arkadaşlarımızı soğutmaktan başka bir şey yapmıyoruz
elimzide beslediğimiz kuşların orjinlikleri her geçen gün kayboluyor gelin bunları tartışalım
nasıl islah açlışması yapmamız gerekiyor kuşlarımız miski kürenklikten çıkıyor beyazlamaya başladı arkdaşlar.
bunları tartışıp ortak bir noktada birleşeşim
saygılar.
kötülükten maraz doğar
he soyle be zemın abı vallahı dogru soyluyosun.. abı bız meraklandık aldık yav bır baktıkkı bırı kuveyt kırması dıyor bırı baska dıyor vallahi hevesım kactı ..cunku cok karmasık bır durum var gogsu nar kırmızısı olacakmıs abı ben boyle bır sey gormedım ya ben renk körüyüm yada bunu dıyen.. hanı turuncu,portakal rengı falan deseler anlıcamda nar kırmızısı acayıp yani :) vallahı soguyorum bu işten gıtgıde
capslock967
capslock967

6/7/2009, 11:36 am
birde bu ırkı bizden başka besleyen ülkelerde varmı ama oraya göç etmiş türk vatandaşları değil gerçek orada yaşayan ülke vatandaşları ben interneti alt üst ettim ne suriyede ne de bir başka ülkede bizim gibi besleyen ve bu kadar güzelleri oplan yok varsada ben bulamadım şu suriyeden gelmesi ile ilgilide allah rızası için oraya gidip bir foto çekip yolluyacak numune olarakda olsa yokmudur acaba suriyedeyse bunun ana kökeni neden u kadar gelişmemiş acaba neden yanlızca bu işi sınırlı sayıda arkadaş biliyor onuda merak ediyorum bu işin bana görede urfa anavatanı olarak kalmasınında sebebi ordaki insanlar bağ bahçeli sofalı evlerde yaşarlar askere giderken arkada bakacak meraklı eşi dostu vardır aileden gelir yerini terk etmek zorunda kalmaz arsasına mütahit gelipde al sana şu kadar para çık ben inşaat yapayım demez gelsin istanbulada bakalım kuşlarında soy kök kalırmı adamda tabiiki 30 seneden gelen kuşun kökünü bilir acaba 10 sene ara vermişmi yeri olmadığı için kuş beslemeye bazı şeylerede bu açıdan bakalım anavatan olarak kalmasının en büyük sebebi budur eskiden istanbulda oyun kuşu beslenirdi şimdi 10 katlı binada uçursunlar bakalım onuniçin yerde kuş beslemeye başladılar çaresizlikten yani saygılar
sadullahekin
sadullahekin
Ad Soyad : sadullah ekin
Doğum Tarihi : 13/03/74
Forum Kayıt : 20/10/08

6/7/2009, 11:40 am
FORUMDAKİ BÜTÜN ARKADAŞLARA SELAMLAR.BEN URFANIN CEYLANPINAR İLÇESİNDE OTURUYORUM.SURİYEYLE SINIRIZ.DAHA ÖNCE GEZME AMACIYLA 15 GÜNLÜĞÜNE VE BAŞKA ZAMANLARDA VE BAYRAMLARDA OLSUN SURİYEYE Bİ ÇOK KEZ GİTTİM.ÖZELLİKLE GÜVERCİN İÇİN SURİYENİN HER YERİNİ GEZDİM DİYEBİLİRİM(AMUDE,KAMİŞLO,HALEP,ŞAM.ABDULAZİZ DAĞLARI)O KADAR GEZMEME RAĞMEN ŞEBAP KUŞA RASTLAMADIM.ŞEBAP KUŞLAR SURİYEDEN GELMİŞ DİYEN ARKADAŞLAR ACABA BU ŞEBAPLAR SURİYENİN NERESİNDEYMİŞ ÖĞRENEBİLİRMİYİM.SELAMLAR
capslock967
capslock967

6/7/2009, 11:44 am
hey ağzına sağlık arkadaşım valla helal olsun arkadaşlar görenler buyrun cevap bekliyor sadullah arkadaşımız selamlar sadullah bey adınızı değiştirin hızı r koyun valla hızır gibi yetiştiniz
capslock967
capslock967

6/7/2009, 12:33 pm
metin bey zaten biz size demedikki orada hünkari münkari diyerek tartışan bir arkadaş vardı onadır sözümüz bak siz diyorsunuz suriye bizim topraklarımızdı ama arkadaş onu bilmiyormuş gibi yazıyor oradaki türklerlen beraber gitmiştir demiyor suriyeliye mal ediyor bizim kuşları yoksa nereden geldiyse geldi ama bizden başka hgiçbir yerde de yok varsa resmini atsın bakın almanyadada var ama türkler besliyor zaten 4 5 sene snra yeni kan girmediği için kuşlar yozlaşmaya başlar bir kaç kümes göstermeklede burada şebab var demek olmaz yani bu şleri bilerek konuşmakta fayda var demek istiyorum aynen sizin dediğiniz gibi orta asyadan gelmiştir uç beylikleri ileri karakollar vasıtası ile türk hükümdarlıkları vasıtası ile o topraklara gitmişlerdir anadoluya yakın ülkelerde anadolu ile irtibatları kopmadıkları için buralardan oraya götürüp getirme olmuştur ama bu işin ana kaynağı anadolu baş şehri urfadır öyle duyduk öyle biliyoruz aksi ispatlanıncaya kadar saygılar metin bey size söylenmiş bir şey değildi
Anonymous
Misafir
Misafir

6/7/2009, 12:33 pm
sadullahekin demiş ki:FORUMDAKİ BÜTÜN ARKADAŞLARA SELAMLAR.BEN URFANIN CEYLANPINAR İLÇESİNDE OTURUYORUM.SURİYEYLE SINIRIZ.DAHA ÖNCE GEZME AMACIYLA 15 GÜNLÜĞÜNE VE BAŞKA ZAMANLARDA VE BAYRAMLARDA OLSUN SURİYEYE Bİ ÇOK KEZ GİTTİM.ÖZELLİKLE GÜVERCİN İÇİN SURİYENİN HER YERİNİ GEZDİM DİYEBİLİRİM(AMUDE,KAMİŞLO,HALEP,ŞAM.ABDULAZİZ DAĞLARI)O KADAR GEZMEME RAĞMEN ŞEBAP KUŞA RASTLAMADIM.ŞEBAP KUŞLAR SURİYEDEN GELMİŞ DİYEN ARKADAŞLAR ACABA BU ŞEBAPLAR SURİYENİN NERESİNDEYMİŞ ÖĞRENEBİLİRMİYİM.SELAMLAR

Ağzına yüreğine sağlık sayın hemşerim Ben ŞEDADİ aşiretindenim benim aşiretimin yarısı en az 20 bin kişilik bölümü Suriyede yaşıyor Suruç hududuyla suriye hududu parelelinde ve her bayramda ordan bizim yanımıza bizdende oraya ziyaret olur. Babam Dedem yıllarca Suriyede sınır ticareti yaptı. Suriyede Şebab ırkı güvercin diye bir güvercin asla olmamıştır. Biz bunu defalaca burada yazdık ama hala birileri çıkıp ortaya bilinçsizce laf atıyor sağdan soldan yalan yalnış bir şeyler duymuş bunu doğru kabul etmiş ve milletede bunun doğru olduğunu anlatmaya çalışıyor. Ama hiç kimse bunun somut örneğini ortaya koyamıyor bin senede geçse koyamaz yaptıkları sadece kafa bulandırmak iş kör döğüşüne dönmüş.
Ben şimdi buradan bu iddia sahiplerine sesleniyorum teknoloji diye bir şey var internete girin özellikle arapça bilen arkadaşlar internetten araştırın eğer Suriyede bir tek Şebab kuşuyla ilgili bir site bulsunlar o sitenin linkini burada yayınlasınlar ve o sitenin Suriyeye ait olduğunu bize ispatlasınlar ben buradan her kesten özür dileyeyim ve diyeyim ben hiç bir şey bilmiyormuşum. Bakın arkadaşlar Suriyenin Irakın kendine has taklacı kuşları vardır ve hiç biri Şebab güvercini değildir ve uzak yakın alakası yoktur. Urfalılar Suriyeden binlerce güvercin getirmiştir ama bunların hiç biri taklacı veya Şebab değildir tamamı bizim HALIS diye adlandırdığımız yani FİLO güvercinleridir BAĞDADİ HALEPLİ gibi. Şimdi aklı başında her kişi bunu böyle bilir eğer bu ŞEBAB güvercinler Suriyeden gelmiş olsa Türkiyede bu kuşlarla ilgili yüzlerce site var resim var neden Suriye bunun beşiğiyse bir tek site veya resim kimse bulamıyor her şey açık değilmi bu söylenenlerin tamamı uydurma masal kuyruklu yalan olduğu gün gibi ortada değilmi.
şimdi arapça bilmeyenlere ben ip ucu vereyim arapçada ''TAYR'' Kuş demek ''HAMAME'' Güvercin demek buyurun internet sizin kolay gele. Saygılar
sadullahekin
sadullahekin
Ad Soyad : sadullah ekin
Doğum Tarihi : 13/03/74
Forum Kayıt : 20/10/08

6/7/2009, 12:36 pm
ARKADAŞLAR SÜRİYEDE BİR ÇOK TÜR GÜVERCİN VARDIR VE GÜVERCİNE ÇOK MERAKLILARDIR.AMA ŞEBAP IRKA BEN RASTLAMADIM.ŞEBAP KELİMESİNİN ARAPÇA BİR KELİME OLMASI ŞEBABIN KÖKENİN SÜRİYEDEN GELMİŞ OLMASI ANLAMINA GELMEZ.AYRICA URFADA YAŞAYAN BİR ÇOK ARAP VARDIR BELKİ ONLAR BU İSMİ VERMİŞLERDİR.SELAMLAR
capslock967
capslock967

6/7/2009, 12:41 pm
sadullah bey çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için sağolun zaten suriyenin eti ne budu ne orda şebab olucakta biz türkler oraya senede bir kere sefer düzenlemiyeceğiz bildiğim oraya tır seferleri yapan kuş besliyen abilerimiz var getirse onkarda getirir kendi kümeslerine
capslock967
capslock967

6/7/2009, 12:49 pm
mehmet abi ağzına sağlık bu iş bilmekle alakalı değil orada ki göçleri insan hareketlerini bilmemekten geçer orayı topraklarına katmış bir ülke tabiki kendi vatandaşlarına orda toprak verir ve oraya göç ettiriri oraya gidenlerde her şey lerini alır oraya giter at eşek köpek kuş tavuk topraklarını kaybettinmi ya göç edersin yada sizin akrabalarınız gibi çeşitli nedenlerle orda kalır ve gelenek görenklerimiz orda yaşar ve kendimizi o topraklara hep yakın görürüz bizle aynı alışkanlıkları olur aynı şeyleri severiz aynı şeylere kızarız kuşta böyledir oradaki türkler sayesinde şebab orada vardır oralardanda bağdadi halisler gelmiştir çok ta doğrudur akla mantığa uygundur biz musul kuşuna ne diyeceğiz zaten bizim olan yerler türkmen ağırlıklı beslenir daha ne olsun oralar bizimdi 1000 yıl neredeyse kontrolümüzde olan yerler nasıl oluyorda bizden etkilenmesinler biz büyük bir imparatorluktuk açık baksalar haritalara nerelerde nelerimiz vardır ama hep başkalrı söylüyünce doğru oluyor ne yaparsın biz kolaylıkları seven bir topluluğuz mehmet abi saygılar
Similar topics