Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  - Sayfa 2 411k

Join the forum, it's quick and easy

Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  - Sayfa 2 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Şebap Kuşun Kökeni Tarihi

+44
ŞEBAPÇI MÜDÜR
sevcan23
Rauf
ysfkorkmaz
şebapçı
mehmet73
çorlulu
aliihsan
körfezli
cucu
lapsekili
dadashanifi
huseyin sasmaz
BİRKAN
yavuzduman
uzman
omeryener26
abdülkerim
emreert
AHMETHANKORKUT
kusbazzz
kerimikiz1953
adanalı
şebapçı_63
olcygktp
mahir temel
kuscu0424
axaraylı_68
kahvecişaban
murat_yetgin
mehmet bilgin
alpc
pegasus
guvercin07
türker saygılı
sadullahekin
kuyumcu sebo
kılıçbey
akrep
Hasan OLGUN
capslock967
ADIYAMANLI MEHMET
kuscu511
Forum Admin
48 posters
capslock967
capslock967
Ad Soyad : murat sivas
Doğum Tarihi : 27/01/67
Forum Kayıt : 29/11/08

Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  - Sayfa 2 Empty Geri: Şebap Kuşun Kökeni Tarihi

6/7/2009, 1:20 pm
evet metin bey ama işte insan bunlarıda susamıyor ne yaparsın bencede bu konuları burada tartışmak bile hakikaten çok saçma ama adam kendi tarihine bakmadan şebabın tarihine geçmiş bak ben şebab kuş şöyle olmalı böyle olmalı diyormuyum vallahi anlamam onuın içinde konuşmam bilenleri dinlerim bir şeyler öğrenirim diye soru sorarım kendimi geliştiririm diye bunda ayıp yok ama bu işler duyumlarla olmuyor bildiğimiz konularda sen sus ben susayım ondan sonra bir bakmışsın el oğlu sahip çıkmaya çalışıyor osndan sonra kangal gibi uğraşırız dimi doğrusu bu kuşlar bizim arkadaşlar musul kuşlarıda bizim ırak anavatanı denir ama türkmenler tarafından ağırlıklı olarak beslenir kimsede kusura bakmasın saygılar
Anonymous
Misafir
Misafir

6/7/2009, 1:51 pm
Abilerim gelin bu konuyu kapatalım kökeni karışık demekki. Hiç bir şey anlamadığım gibi konu gittikçe karıştı yazılanlar silinmiş. falan filan. Gelin Hep Beraber Islahı için çalışalım. Daha İleriye götürmek için neler yapmalıyız biz gençlere bilgi ve tecrübelerinizi paylaşın. Bozulan göz nasıl düzeltilir, Bilek nasıl yapılır Renk nasıl düzeltilir. bunları konuşalım. Kuşlardaki İri Fizik Genindemmi yoksa yediği yem, vitamin yada iğnelerdenmi. Kuşun kanat düşüklüğü çekinik mi yoksa baskınmı. Pulları Silik Kuşlar nasıl düzeltilir. Namlı kuşların şimdiki soyları dedeleri gibi nam nasıl yapar onlar gibi kuşlar nasıl çıkar. vs. vs. gibi saygılarımla.

Yok bu Konu güzel diyorsanız O zaman Bir Bilirkişi Heyeti Oluşturulsun :) Onlar ne derse O olsun. Burdada detaylı bir şekilde yazılsın Kilitlensin Kimse cevap veremesin ki ortalık karışmasın. Tekrar Saygılarımla.
capslock967
capslock967

6/7/2009, 1:52 pm
evet metin arkadaşım ama işte bu işlere girmeden önce aslımızı atamızı bilelim neler yapmışlar nerelere gitmişler bunu bileceğiz ki kuş köpek at mış tavukmuş yorum yapalım dimi bazı arkadaşlar sağolsun zemini atmadan bina dikmeye çalışıyor yorumlarda desteksiz kalıyor böylece saygılar
capslock967
capslock967

6/7/2009, 1:56 pm
haklısın resul bey bizde onu sorduk başta nasıl iyi kuşlar üretebiliriz amacıyla ama hemen suriyeden ıraktan gelileri getirip konu yaptılar ya himayemizde olan yerler daha elli yıldır neredeyse hü kalmış bu kuşların anavatanı olunca ne diyelim susalımmı ama haklısın nasıl iyi kuş üretilirize gelmek lazım o konu hakkında ben yanlızca dinleyici okuyucu olabilirim çünkü hiç bir fikrim yok bu konuda bilenleri dinlerim saygıyla sevgiyle kalın
türker saygılı
türker saygılı
Ad Soyad : türker saygılı
Doğum Tarihi : 07/03/69
Forum Kayıt : 14/02/09

6/7/2009, 2:35 pm
capslock967 demiş ki:haklısın resul bey bizde onu sorduk başta nasıl iyi kuşlar üretebiliriz amacıyla ama hemen suriyeden ıraktan gelileri getirip konu yaptılar ya himayemizde olan yerler daha elli yıldır neredeyse hü kalmış bu kuşların anavatanı olunca ne diyelim susalımmı ama haklısın nasıl iyi kuş üretilirize gelmek lazım o konu hakkında ben yanlızca dinleyici okuyucu olabilirim çünkü hiç bir fikrim yok bu konuda bilenleri dinlerim saygıyla sevgiyle kalın

bu kuşların ana vatanı burasıdır,Urfa'dır arkadaşlar,nasıl iyi kuş üreteceksin..güzel soru...özellikleri fazla olan kuşlardan edinecen,eşlerken birinin eksiğini diğeri tamamlayacak,iyi gözlemleyeceksin,neyden ne yavru alıyorum diye,aldığın özellikli yavruya eşe geldiğinde onun eksiğini giderecek bir kuşu eş edeceksin,her büyütüp eşleştirdiğin kuşlardan çıkacak yavrularının üzerine yeni özellikler koyabiliyorsan...doğru yoldasın demektir..birkaç ağız yavrudan sonra eşleri değiştirip aynen devam,,,zamanla bakmışsın kümesnde vasıflı kuşlar artmış,sende kuşlarını tanımışsın ve biraz biraz öğrenmeye başlamıssın...ondan sonra hedefin ne ise ona göre çalışmalarını yaparsın...tabiki zaman da geçiyor..işte bu geçen zaman içerisinde de kuşların da sana bir şeyler öğretiyor...gözlem çok önemli....gözlemlerini bu konularda başarı sağlamış insanlarla paylaştığında fikir ve canlı olarak ufkun biraz daha açılıyor...selamlar
guvercin07
guvercin07
Ad Soyad : HÜSEYİN ŞAN
Doğum Tarihi : 06/05/75
Forum Kayıt : 31/08/08
http://guvercin07.tripod.com

6/7/2009, 8:47 pm
capslock967 demiş ki:ya şu suriyedende bir tane şebab kuşu koysanızda görsek biz istanbulda bile bu kuşun kökeni urfa diye duyduk urfadaki dostumuz oradan bunu bu şekilde duymuşya daha ne diyelim bilemiyorum burada anlatılan efsane denilen kuşların soyu hep urfaya dayanıyor en sonunda ama sen suriye dedin çıktın arkadaş bir tane atta suriyenin şebabını görelim vallahi çok merak ediyorum internette araştırdım bir tane bulamadım saygılar

Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  - Sayfa 2 Dsc00589mrv

SURİYE KÖKENLİ KUŞ RESMİ GÖRMEK İSTEMİŞSİNİZ... ŞEBAP KELİMESİNİN NE ANLAMA GELDİĞİNİ DÜŞÜNÜN VE BU KUŞLARIN ÖYLE OLUP OLMADIĞINA SİZ KARAR VERİN... SİZCE BU KUŞLAR "GÜZEL" Mİ DEĞİL Mİ?
Anonymous
Misafir
Misafir

6/7/2009, 9:01 pm
BU KUŞLAR GÜZEL GÜZELLİĞİNE KİMSE BİRŞEY DEMİYOR AMA BU KUŞLAR ŞEBAB GEĞİL YANİ ŞEBAB KATAGORİSİNE ASLA GİRMEZ BU KUŞLAR IRAK ARABI SURİYE İLEDE ALAKASI YOK HEM SAF IRAK ARABI DEĞİL KIRMA IRAK ARABI ŞEBAB KELİMESİNİ SİZ SADECE GÜZEL OLARAK YORUMLUYORSUNUZ ŞEBAB KELİMESİNİ ŞEBAB DİYE ADLANDIRDIĞIMIZ KUŞLARA BAZI ÖZELLİKLERİNDEN VE IRKINDAN DOLAYI TAKMIŞIZ HER GÜZEL KUŞ ŞEBAB OLAMAZ ŞİNASİDE ÇOK GÜZEL BİR KUŞTUR AMA ASLA ŞEBAB KATAGORİSİNE GİRMEZ ŞIĞ ŞELLEDE ÇOK GÜZEL BİR KUŞTUR AMA ŞEBAB KATAGORİSİNE ASLA GİRMEZ. SAYGILAR
guvercin07
guvercin07

6/7/2009, 9:14 pm
urfalı demiş ki:BU KUŞLAR GÜZEL GÜZELLİĞİNE KİMSE BİRŞEY DEMİYOR AMA BU KUŞLAR ŞEBAB GEĞİL YANİ ŞEBAB KATAGORİSİNE ASLA GİRMEZ BU KUŞLAR IRAK ARABI SURİYE İLEDE ALAKASI YOK HEM SAF IRAK ARABI DEĞİL KIRMA IRAK ARABI ŞEBAB KELİMESİNİ SİZ SADECE GÜZEL OLARAK YORUMLUYORSUNUZ ŞEBAB KELİMESİNİ ŞEBAB DİYE ADLANDIRDIĞIMIZ KUŞLARA BAZI ÖZELLİKLERİNDEN VE IRKINDAN DOLAYI TAKMIŞIZ HER GÜZEL KUŞ ŞEBAB OLAMAZ ŞİNASİDE ÇOK GÜZEL BİR KUŞTUR AMA ASLA ŞEBAB KATAGORİSİNE GİRMEZ ŞIĞ ŞELLEDE ÇOK GÜZEL BİR KUŞTUR AMA ŞEBAB KATAGORİSİNE ASLA GİRMEZ. SAYGILAR

fizik olarak duruş olarak görünüş olarak bahsettiğin kuşların orjinal şebaplarla hiçbir alakası olmadığı zaten anlaşılır mehmet abi.. ama bu kuşlarla şebap diye belirlenmiş sizin urfa kuşları ile aralarındaki benzerlik azımsanmamalı diye düşünüyorum. diğerleri zaten kıyas kabul etmez ama bunlar sizin bahsettiğiniz görüntüye çok yakın kuşlardır duruş ve tarz olarak. naçizane benim düşüncemdir.. bu resimleride sadece suriye kuşu görmedim bi göreyim hele diyen arkadaşa örnek teşkil etmesi için göndermiştim.. umarım ona bir fayda sağlamıştır bu resim..
Anonymous
urfallı
Misafir

6/7/2009, 9:23 pm
guvercin07 demiş ki:
urfalı demiş ki:BU KUŞLAR GÜZEL GÜZELLİĞİNE KİMSE BİRŞEY DEMİYOR AMA BU KUŞLAR ŞEBAB GEĞİL YANİ ŞEBAB KATAGORİSİNE ASLA GİRMEZ BU KUŞLAR IRAK ARABI SURİYE İLEDE ALAKASI YOK HEM SAF IRAK ARABI DEĞİL KIRMA IRAK ARABI ŞEBAB KELİMESİNİ SİZ SADECE GÜZEL OLARAK YORUMLUYORSUNUZ ŞEBAB KELİMESİNİ ŞEBAB DİYE ADLANDIRDIĞIMIZ KUŞLARA BAZI ÖZELLİKLERİNDEN VE IRKINDAN DOLAYI TAKMIŞIZ HER GÜZEL KUŞ ŞEBAB OLAMAZ ŞİNASİDE ÇOK GÜZEL BİR KUŞTUR AMA ASLA ŞEBAB KATAGORİSİNE GİRMEZ ŞIĞ ŞELLEDE ÇOK GÜZEL BİR KUŞTUR AMA ŞEBAB KATAGORİSİNE ASLA GİRMEZ. SAYGILAR

fizik olarak duruş olarak görünüş olarak bahsettiğin kuşların orjinal şebaplarla hiçbir alakası olmadığı zaten anlaşılır mehmet abi.. ama bu kuşlarla şebap diye belirlenmiş sizin urfa kuşları ile aralarındaki benzerlik azımsanmamalı diye düşünüyorum. diğerleri zaten kıyas kabul etmez ama bunlar sizin bahsettiğiniz görüntüye çok yakın kuşlardır duruş ve tarz olarak. naçizane benim düşüncemdir.. bu resimleride sadece suriye kuşu görmedim bi göreyim hele diyen arkadaşa örnek teşkil etmesi için göndermiştim.. umarım ona bir fayda sağlamıştır bu resim..

EYVALLAH HÜSEYİN KARDAŞIM BU KUŞLARI BENDE ÇOK SEVİYORUM VE BEĞENİYORUM VE HATTA BUNLARIN SAF OLANLARININ BİZİM ŞEBAB ARAPLARIMIZDAN ÇOK DAHA GÜZEL YANLARI VAR MESELA RENKLERİ HARİKA VE MÜKEMMEL OLUR İNSANIN BAŞINI DÖNDÜRÜR SENELERCE EN FECİ GÜNEŞ ALTINDA KALSA ASLA RENKLERİ BOZULMAZ AMA BİZİM ŞEBAB ARAPLAR BOZULUR RENKLERİ GÜNEŞE FAZLA MARUZ KALIRSA MATLAŞIR BU IRAK ARAPLARININ GÖZLERİ DEHŞET BEYAZ OLUR YANİ BU TARAFLARI BİZİM ŞEBABLARDAN ÇOK DAHA ÜSTÜN VE ÇOK DAHA GÜZEL BU KONUDA SENİNLE AYNI FİKİRDEYİM. ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN. ALLAH-A EMANET OL. SAYGILAR
guvercin07
guvercin07

6/7/2009, 9:52 pm
urfalı demiş ki:
guvercin07 demiş ki:

EYVALLAH HÜSEYİN KARDAŞIM BU KUŞLARI BENDE ÇOK SEVİYORUM VE BEĞENİYORUM VE HATTA BUNLARIN SAF OLANLARININ BİZİM ŞEBAB ARAPLARIMIZDAN ÇOK DAHA GÜZEL YANLARI VAR MESELA RENKLERİ HARİKA VE MÜKEMMEL OLUR İNSANIN BAŞINI DÖNDÜRÜR SENELERCE EN FECİ GÜNEŞ ALTINDA KALSA ASLA RENKLERİ BOZULMAZ AMA BİZİM ŞEBAB ARAPLAR BOZULUR RENKLERİ GÜNEŞE FAZLA MARUZ KALIRSA MATLAŞIR BU IRAK ARAPLARININ GÖZLERİ DEHŞET BEYAZ OLUR YANİ BU TARAFLARI BİZİM ŞEBABLARDAN ÇOK DAHA ÜSTÜN VE ÇOK DAHA GÜZEL BU KONUDA SENİNLE AYNI FİKİRDEYİM. ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN. ALLAH-A EMANET OL. SAYGILAR

saygı bizden mehmet abi.. estağfrullah

ben bu kuşlara verdiğim emeğin karşılığını onlardan haz duyarak fazlasıyla alıyorsam benim için bu yeterlidir yani ben kuşu ilk evvela kendim için besliyorum şebaba gönül vermiş ve bu yolda çok ilerlemiş abilerimiz üstadlarımız gibi (Onlara hak veriyorum elbet) başkaları için kuş beslemiyorum .. önce bana tat versin yeter beklentim budur.. bunlarda şimdilik onu fazlasıyla yapıyorlar senin de bahsettiğin artı özellikleri sayesinde. ama bunlarında elbet şöyle olsa daha güzel olurdu dedirten birçok eksiği var. şahsımca bana düşende yapabiliyorsam onları düzeltip geliştirmektir..umarım birgün onuda başarırız... yağ var un var iş birtek helva yapmaya kaldı anlıyacağın.. birazda aşcı olabilirsek neden güzel bi helva yapamayalımki değilmi abi? :)

SAYGILAR...
Anonymous
urfallı
Misafir

6/7/2009, 10:14 pm
HÜSEYİN KARDAŞIM SEN HELVAYIDA ÇOK GÜZEL YAPMIŞSIN BEN SENİN YETİŞTİRDİĞİN ARAPLARI HER ZAMAN TAKTİR ETMİŞİM ESKİ BİR ARAPÇI OLARAK ÖZELLİKLE AYNAKUYRUK ARAPLARINI ÇOK BEGENİYORUM ALLAH HEPSİNİ ESİRGESİN VE SANA BAĞIŞLASIN TÜYLERİ KADAR HAYIRLARINI GÖRÜRSÜN İNŞALLAH BEREKETLİ OLSUN KÜMESİN SENİ ARAP KONUSUNDA HER ZAMAN TAKDİR ETTİM VE SAYGI DUYDUM. ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN. ALLAH SENİ VE TÜM SEVDİKLERİNİ ESİRGESİN. SAYGILAR

URFALI
capslock967
capslock967

6/7/2009, 10:45 pm
hüseyin şan beyfendi allah aşkına burada yazan şebab meselesinden arap kuşunumu anladınız yukarıda sadullah beye sorarmısınız siz bunları bulup antalyada besliyorsunuzda o arkadaşımız bulamamışmı arapları yoksa miski ve kürenktenmi bahsetmiş birde suriye ve ırak kuşlarından bahsederken sanki bin yıla yakındır oralar osmanlının eyaleti değilmi bu şebab kuşu oraya nereden gelmiş biz hüküm sürmemişmiyiz niye iranda var denmiyor hiç aklınıza gelmiyormu burada mantık yürütmeniz gerekmezmi.oralar bizimdi orası osmanlı toprağıydı onun için buradan giden aileler oralara herşeylerini götürdülerde ondan tahmin edersinizki o zaman süper marketler yoktu.neyse zaten mehmet abinin dediği gibide zaten ırak kırmalarıymış onlarda olsa olsa orada türkmen vatandaşlarımız sayesinde veya buradaki insanların orada göç eden ailelerinden oraya giden kişilerden geçmiştir yani bizden gitmiştir neden kabul etmek bu kadar zor geliyor bazı şeyleri anlamıyorum arkadaşlar bakın millet neleri sahipleniyor biz bizim öz varlıklarımızı kendi vatandaşlarımızla tartışıyoruz hemde akla yakın gelen göç olayı oraya yerleşme gibi gerekçelerle sizde daha akla mantığa uygun gelen bir açıklama varsa biz onuda kabul ederiz özürde dileriz bu bu kadar kolay nevar bunda yeterki mantıklı bir açıklaması olsun
guvercin07
guvercin07

7/7/2009, 8:35 am
capslock967 demiş ki:hüseyin şan beyfendi allah aşkına burada yazan şebab meselesinden arap kuşunumu anladınız yukarıda sadullah beye sorarmısınız siz bunları bulup antalyada besliyorsunuzda o arkadaşımız bulamamışmı arapları yoksa miski ve kürenktenmi bahsetmiş birde suriye ve ırak kuşlarından bahsederken sanki bin yıla yakındır oralar osmanlının eyaleti değilmi bu şebab kuşu oraya nereden gelmiş biz hüküm sürmemişmiyiz niye iranda var denmiyor hiç aklınıza gelmiyormu burada mantık yürütmeniz gerekmezmi.oralar bizimdi orası osmanlı toprağıydı onun için buradan giden aileler oralara herşeylerini götürdülerde ondan tahmin edersinizki o zaman süper marketler yoktu.neyse zaten mehmet abinin dediği gibide zaten ırak kırmalarıymış onlarda olsa olsa orada türkmen vatandaşlarımız sayesinde veya buradaki insanların orada göç eden ailelerinden oraya giden kişilerden geçmiştir yani bizden gitmiştir neden kabul etmek bu kadar zor geliyor bazı şeyleri anlamıyorum arkadaşlar bakın millet neleri sahipleniyor biz bizim öz varlıklarımızı kendi vatandaşlarımızla tartışıyoruz hemde akla yakın gelen göç olayı oraya yerleşme gibi gerekçelerle sizde daha akla mantığa uygun gelen bir açıklama varsa biz onuda kabul ederiz özürde dileriz bu bu kadar kolay nevar bunda yeterki mantıklı bir açıklaması olsun

Murat bey öncelikle merhaba , benim anlayamadığım siz suriye şebabı görmek istediğinizi belirttiğiniz yazınızda açıkça "kürenk" yada miski görmek istediğinizi belirttinizde bizmi göremedik yoksa siz zaten cevabını kafanızda tasarladığınız bi soruyu laf olsun diye mi sordunuz?

niyet üzüm yemek midir bağcıyı dövmek mi anlayamadım... suriye kuşu görmek istediğinizi yazmışsınız naçizane bende 2000 li yılların başlarında menşei olarak suriyeden gelmiş olduklarını bildiğim bir kana ait olan yukardaki resmi paylaştım. siz deseydiniz ben arabı şebaptan saymıyorum yada benim için şebap sadece kürenk ve miski bizde bu resmi paylaşmazdık... gerçi sizde bunların çok daha iyisi var ifadelerinizden anladığım kadarıyla? bunlarda kırma zaten değilmi! sizin için bi anlam ifade etmemişler demekki ama olsun paylaşmış olduk :)

sadullah bey gitmiştir bulamamıştır bunu bilemem. ama ben beslediğim bu kuşların oralardan geldiğini biliyorum gerisi teferruattır kim ne derse desin
ayrıca ben bu kuşlar Bize yani TÜRKLER'E ait değildiri savunmuyorum ki bana tarih dersi vermişsiniz bahsettiğiniz bilgileri allaha şükür edineli belki 20 yıl oluyor. ecdadımızın kronolojisi kafamızda ve gönlümüzdedir birbir zaten ondan yana bi kaygımız yok... kaldıki bunlar suriyeden gelmiştir dedim sadece suriyede 1000 yıldır bunlardan var tarzı bişey de demedim. bahsettiğiniz üzre oralara da biz türkler tarafından taşınmış olabilir buna kim itiraz ediyor ki?

ben bu kuşların urfaydı diyarbakırdı çorumdu yozgattı her ne olursa olsun memleketinin tesbiti derdinde değilim işin o boyutuylada hiç ilgilenmiyorum ben güvercinseverim güzel kuş besleyip bundan tat almak hevesindeyim olay budur..
bu arada yazınızın son bölümünde belirttiğiniz gibi sizde çok fazla öz varlıklarımıza sahip çıkalım hep kendi özümüze ait olanı kullanalım derdinde değilsiniz "capslock" rumuzu biraz onu çağrıştırdı bana ..
saygılar...

NOT: "BU FORUMDA POLEMİK ÇIKMADAN 2 KELİME BİRŞEYLER PAYLAŞILABİLİR Mİ PAYLAŞILAMAZ MI?"
yakında bu başlıkta bi konu açmayı düşünüyorum!
lol!
capslock967
capslock967

7/7/2009, 11:59 am
hüseyin bey sen daha konunun başını kaçırmışsın galiba burada polemik yapan taraf siz oluyorsunuz başından beri olayı takip etseydiniz bunları bu sayfaya yazmazdınız zaten zaten burada tartışılan konu şebabın kökeni nereden geldiği bizim savunduğumuz bu kuşlar türklere ait bir yerden gelmediği biz nerede isek onlar orada var olduğu arkadaşlar suriye dedi bizde onlara istinaden yazdık zaten bizde oralardaydık diye yani bizim yani türklerin olduğu yerleri söylemişler sen durumdan vazife çıkarmak istiyorsan türklerin fethetmediği şebabın bir kaç kümeste olmadan çok kümeslerde olan ülkelerden örnekler verseydin hindisten kamboçya iran bak yakın komşumuz rusya ermenistan o zaman yeni bir boyut katabilirdin ama sen zaten bizim olduğumuz topraklardan örnekler vermişsin zaten senin kuşlarına bir lafımız olmadıki onlar orada beslenen kuşlar bunları herkes biliyor burada tartışılan konu başını kaçırdığın için bak kimse çakmaklı gök demiyor herkes miski ve kürenk anlıyor ondan bahsedildi bizim tartışmamız o yönde sen yanlış sayfaya yazdın herhalde konuyu tekrar okursan bu iş tarihten göçlerden örnek verilerek te çözülemez çünkü konu şebabın kökeni dimi tarih dersi vermek bizemi kalmış sen şimdi bu kuşların nereden geldiği derdinde değilsen bu sayfaya yazmıyacaktın o zaman çünkü bu sayfanın açılma sebebi kuşların nereden geldiğiydi burayıda atlamışsıın benim yazılarımı okuduysanda şebab şöyle olmalı böyle olmalı diye hiç sormadığımı üstelik hiç anlamadığımı yazdığımıda görmen lazımdı ben yanlızca diğer her konuda fikrimi söylerim ama şebab özellikleri beni aşar o yazının içindende caplock a bulduğunuz yorum içinde ayrıca tebrik ederim sizi özümüzü korumak keşke bu kadar ucuz olmasaydı daha derinlere bakmakta fayda görüyorum ama onunda değişmesini admin kardeş söylerse değiştiririm bizde iyi fikirler her zaman kabul görür yani mehmet bey amacımız polemik değil en doğru olanı bulabilmek saygılar
guvercin07
guvercin07

7/7/2009, 1:10 pm
murat bey , kişisel tartışmalara girmenin çok gereksiz ve yakışıksız olduğunu düşünüyorum bu nedenle bu yazıyı size direk cevaben yazmadığımı bilmenizi isterim konunun genelinden ziyede sizin sadece urfa kuşu görmedim nette cümleniz üzerine o resmi paylaşmıştım daha öncede dediğim gibi. samimiyetle söylüyorum bunu. yani en küçük bir polemik amacında değildim.. ama amaç dışı gereksiz bir resim olmuş madem şahsım adına özür dilerim..

şebap ırkının kökeni ile ilgili yazılıp çizilenlere gelince: bende birşeyler yazmak ve merak ettiklerimi belirtmek isterim:
sizin de belirttiğiniz üzre ecdadımız yüzyıllar boyunca anadolu, orta doğu mezopotamya ve arap yarımadası üzerinde hüküm sürmüş kendi medeniyetini buralara taşımış ve bu yerlerdeki sosyal hayatın biçimlenmesinde önemli etkileri olmuş. tabi buralarda yaşayan ve evcil hayvan merakı olan insanlar da yeni gelen bu medeniyetten mutlaka etkilenmişler haliyle... yani bahsi geçen bütün bu ülkelerde yetiştirilip geliştirilmiş olan ve hali hazırda oralarda bulunan güvercin ırklarının tamamen olmasada kısmen kırılarak Türkler'in buralara taşıdıkları ırklardan meydana gelmiş kuşlar olabileceği tezi herzaman geçerlidir. tabi bu oradaki her ırk içinde söylenemez mutlaka onlarda da özü korunarak saklanabilmiş kendi ırkları mevcuttur...

ama burda bence önce şu belirsizliğe bir bir kesinlik kazandırılması gerekir: biz ecdadımızın o topraklarda hüküm sürdüğü yüzyıllara kadar geriye mi gitmeliyiz şebap ırkının tesbiti için yoksa gene bu forumda zikredildiği üzre mazisi bir insan ömründen daha eski değilmidir bu ırkın.
birçok kişi hala hayatta olan bir şahsın ismiyle şebap kelimesini anıyorsa ve bu böyle biliniyorsa demekki bu ırkın mazisi çok eski değildir. değilmi?
burda fikir birliğine varılması gereken ilk konu bence budur .. kabul edelimki şebap anadolu sınırları içerisinde hasıl olmuş bir ırktır, şebabın urfadan mı mı diyarbakırdanmı mardindenmi çıkarıldığı gene başka bir adımda çözümlenebilir..
LAFIN ÖZÜ : ŞEBAP DENİLEN IRK BİNLERCE YILDIR BU ŞEKİLDE VAR OLAN ORJİNAL AYRI BİR IRKMIDIR YOKSA BİRKAÇ IRKIN BİRBİRİNE GİRİLMESİYLE ISLAH EDİLMİŞ MAZİSİ BİR İNSAN ÖMRÜNDEN ESKİ OLMAYAN MELEZ BİR IRKMIDIR...?

saygılar...
capslock967
capslock967

7/7/2009, 1:35 pm
valla mehmet bey bende çok uzadığı kanaatindeyim size aynen katılıyorum belki konu amacı dışına taşmıştıartabiiki göçlerin çok etkisi olmuştur bu konuda ama buradan oraya gitmeleri çok yüksek olasılıktır neden derseniz oralarda bilinen belki bir elin parmaklarını geçmiyecek sayıda kümeste vardır o da bir süre sonra birbirleriyşle kırılarak özelliklerini kaybedecektir bizde öyle değil ama yüzlerce binlerce kümeste hep değişik kanlarla kırılarak devam ediyor bozuluyor ve ya bozulmuyor ama çok da iyi kuşlar var diğer komşu ülkelerde bu cinsler bu kadar yoğun değil yine bizimle akrabalık ilişkilerini koruyanlar ağırlıklı besliyordur sizinde dediğiniz gibi ne kadar eski insanlık kadarmı yoksa melezleme ilemi derler ya mal sahibi mülk sahibi hani bunun ilk sahibi o misal yani ama o konularda beni aşar bilgi si olan varsa buyursun yazsın bilgilenelim saygılar sunuyorum size inşallah görüşüp tanışırız kendinize iyi bakın
akrep
akrep
Ad Soyad : Zemin ÇERÇİ
Doğum Tarihi : 03/02/66
Forum Kayıt : 08/06/09
http://www.sebab.tk

7/7/2009, 2:16 pm
arkadaşlar merhaba lşimdi ben burda doğruları yazacam yine kötü adam ben olacam

yav arkadaşlar burda şebab kuştan bahsediyoruz

ırak yada suriye kuşlarından değil lütfen kostüm kuşları bölümüne koayarmısınız

hüseyin bey sizin çabanızı çok iyi anlıyorum

nasılki angut urfa kuşu ise şebablarda urfa kuşudur

bunu artık anlayın sizden rica ediyorum
resim koyacaksınız diğer kuşlarınızı resmini koyun bu kuşların parmak üstlerine cenabı hak bonkör davranmamış
olmaz güzel kardeşim olmaz
guvercin07
guvercin07

7/7/2009, 9:44 pm
akrep demiş ki:arkadaşlar merhaba lşimdi ben burda doğruları yazacam yine kötü adam ben olacam

yav arkadaşlar burda şebab kuştan bahsediyoruz

ırak yada suriye kuşlarından değil lütfen kostüm kuşları bölümüne koayarmısınız

hüseyin bey sizin çabanızı çok iyi anlıyorum

nasılki angut urfa kuşu ise şebablarda urfa kuşudur

bunu artık anlayın sizden rica ediyorum
resim koyacaksınız diğer kuşlarınızı resmini koyun bu kuşların parmak üstlerine cenabı hak bonkör davranmamış
olmaz güzel kardeşim olmaz

zemin kardeş, uzun zaman oldu foruma yazmıyordum, malum senin de tahmin ettiğin sebepelerden dolayı ,en son yazışmalarımızdan sonra baya zaman geçti aradan ama bakıyorumda bir adım yol alamamışsın bu konularda.. :D hala öğretilmiş çok ama çok sıradan muhalif cümlelerle küçük hesaplarla uğraşmaktasın ne yazıkki :no:

güzel kardeşim sen benim koyduğum resimlere takılı kalma boşver ben onun hesabında değilim benim kuşum ister şebap olsun ister olmasın cenabı hak bunların paçalarına bonkör davranmamış deyip duruyorsun ama yakın zamanda kazın ayağının öyle olmadığınıda bu sayfalardan isbat edecem ben sana inşallah o zaman nasıl bi kulp bulacaksın şimdiden merak içindeyim zemin kardeş ben senin takıldığın detayları aştım, elimdekinin artısınıda biliyorum eksilerinide.. dert etme sen güzel kardeşim
sen bu konuda çok şey biliyorsan benim yukarda sorduğum soruya bi cevap ürette görelim şu engin şebap bilgi dağarcığını...

direkt bir şahsın üzerine oynıyayım , alevli bi eğlence yapalım amacındaysanda açık söyle sonuna kadar varım bende muhabbete.. bu sefer pilavdan dönenin kaşığı kırılsın lol! zaten bu yaz sıcağında bundan iyi eğlence mi bulcaz...

şunuda belirteyim ki bu forumda herkesten kuşculuk adına bişey öğrenebilrim ama senden öğrenecek tek bir şeyim olacağını katiyen düşünmüyorum bu kadar da iddialıyım :D

hadi selametle kal GÜZEL KARDEŞİM...
akrep
akrep

8/7/2009, 8:34 am
VALLAHİ HELAL OLSUN HÜSEYİN KARDEŞİM SİZE BURDAKİ BAŞLIĞI BELKİ OKUMADINIZ YADA GÖZDEN KAÇIRDINIZ HATIRLATAYIM ŞEBAB KUŞUN KÖKENİ IRAK SURİYE KUŞUNUN
OLAN BÖLÜM DİĞER TARAFTA KOSTÜM KUŞLAR BÖLÜMÜNDE
NEDEN İNSANLAR BU KADAR İNATÇI OLULAR ANLAM VEREMİORUM SİZE BURDAN DEMİŞİMKİ DİĞER KUŞLARINIZI KOYUN RESMİNİ SİZ HALEN KOSTÜM KUŞLARINI KOYUYORSUNUZ PES DOĞRUSU BEN SİZİ İSTAMEYEN SEVMEYEN BİRİ OLABİLİRMİYİM BURDAKİ BU YAZIYI OKUYAN ARKADŞLAR VERSİN KARARI SİZİN DEİĞER KUŞLARINIZA NEDEN BİR ŞEY SÖYLEMİYORUM
YAPMAYIN BÖYLE
OLMAZ ABİM OLMAZ ESKİDEN YENİ OLMAZ İDASINI ETTİĞİN KUŞLAR GÜZEL OLABİLİR AMA ŞEBAB OLMAZ CANIM KARDEŞİM :)
pegasus
Ad Soyad : levent
Forum Kayıt : 07/11/08

4/8/2009, 12:55 pm
Arkadaşlar belki tartışmanıza faydası olur.Buradaki kuşlar Amerika ya 15/20 yıl öncesinde giden kuşlardır.Orada oyun kuşu olarak bakılmış ve uçurulmuş kuşlardır.Bu fotoğraf Uğur kurt Gürsu nun sitesinden alınmıştır. Paul maywalt isimli birine aittir.Uğur arkadaşımız bu kuşlara şebab denmesine itiraz eder, hakiki urfa sabunisi olarak adlandırır.

Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  - Sayfa 2 Paul702
alpc
alpc
Ad Soyad : alp
Doğum Tarihi : 08/05/76
Forum Kayıt : 08/03/09
http://sebabci.sitemynet.com

5/8/2009, 7:49 am
Bu önemli bilginin kimse farkında değil demekki, yazılarda siliniyor. Esas soru 1990 larda sefa abi bu kuşlara hangi kuşu girdi ve taklacılıktan uzaklaştılar. Yanılmıyorsam pala remzi ile başlıyan ve yüksek paralar kazandığı kuşları elde etti. İş belki ticari sırdır. Ama ben ve benim gibi düşünenler bu kuşları taklacı ırkından uzaklaştırmaz. Şu anda örnek aynı renk 2 tip kuş var beslenen, 1-Şebap miski (taklacı) 2-Şebap miski (Süs kuşu)
akrep
akrep

5/8/2009, 8:21 am
kuşlardaki kaleme bakın şimdiki hangi şampiyon kuşlarda bu kalem var galiba büyükler içine etti kuşların ne hale getirdiler bu hayvanları böyle
hani kürenkte fazala göğüs olmazdı olanıda miskiden çıkma derlerdi kılıf uyudurmak için buyrun bakın kuşlara usatalar pirler filozoflar
o sapsarı göğüste ip gibi ince kalemler.

nere gitti bu kuşlar elinzideki kuşları lütfen tarif etmeyin 80 l, yıllarda benim gördüğüm kuşların göğüs renk ağız göz renk sorunları yoktu sağdece şimdiki kuşlar gibi bas değilerdi keşde olsada o kuşları yani şu resimdeki görmüş olduğumuz kuşları beslesek ,te gök çakmaklı kırmaları ile uğraşmasak
bize büyüklerimiz oyananmış kuşları bıraktılar işimiz çok zor bu işe yeni gönül vermiş arkdaşlar.

selamlar saygılar.
mehmet bilgin
mehmet bilgin
Ad Soyad : mehmet bilgin
Doğum Tarihi : 26/04/72
Forum Kayıt : 31/01/09

5/8/2009, 9:06 am
biz 90 larda yukarıda ki kuşları arayıp bulmaya çalışırken 2000 lerde birileri çıktı silik gögüslü, kalemleri silige yakın çok açık kahve tonajını vizyona sürdü. dogrudur yanlıştır bilemem ama benim kuş zevkim miskide de kürenkte de gögüs olacak.nasıl miskinin pulları koyu kahve ise kürengin kalemleride koyu kahve olacak.ayak olacak göz gaga olacak parlak beyaz kumaş olacak.parlaklık ve beyazlık kuşun ne kalemini ne pulunu nede gögsünü silmeyecek.kuşun özünü kaybedenler orjinden uzaklaştıkça ellerinde ki kuşa göre standart çıkardılar.
murat_yetgin
murat_yetgin
Ad Soyad : MURAT YETGİN
Doğum Tarihi : 20/09/78
Forum Kayıt : 23/11/08
http://www.sebapci.tr.gg

5/8/2009, 12:06 pm
benim duyduğum bildiğim 2000 yılında filan kürengin kalemi zeytin siyahı olacak derlerdi... ve resimlerdede gördüğüm kadarıyla siyah... şimdi ne olduda kürenklerin kalemi ve tokası renk değiştirdi...
akrep
akrep

5/8/2009, 12:09 pm
murat_yetgin demiş ki:benim duyduğum bildiğim 2000 yılında filan kürengin kalemi zeytin siyahı olacak derlerdi... ve resimlerdede gördüğüm kadarıyla siyah... şimdi ne olduda kürenklerin kalemi ve tokası renk değiştirdi...
murat o zamanda ellerindeki kuşu söylerlerdi kuşun kalemi ya koyu kahve olur kestane rengi yada açık kahve siyah asla olmaz lol!
kahvecişaban
kahvecişaban
Ad Soyad : şaban özer
Doğum Tarihi : 15/08/58
Forum Kayıt : 22/07/08

5/8/2009, 12:16 pm
selam murad kardeşim sen nerden duydun bilmiyorum yirmi senedir mekan çalıştırıyorum çok da kuş vermişimdir arkadaşlara eskiden beri kürrengin sırması siyah oldumu gökdenmi çıkdı derlerdi göküm sırmasıda kahverengi oldumu kürrenk yavrusu derlerdi bunu bende senelerdir böyle duyarım benim bildiklerim bu kadar
alpc
alpc

5/8/2009, 12:37 pm
Şaban Bey,
Önemli olan göktenmi çıktı sorusunun cevabı? Bu soruyu sorarken utanmıyorda sen cevabını söylemek icin neden utanıyorsun? Ben kendini kuscu sananlarında bu kuslar miskiden gelme ondan siyah şeritli dediğini çok duydum. Bu havadan atarak laf olsun torba dolsun lafıdır. Bizim utanacak tek şeyimiz var, bu kuşları taklacı sınıfından çıkardık.
Resimdeki kürenklerin şeridi zeytin siyahı. Benim fikrime görede kahverengi şeritli kuşa göre daha güzeller. Fakat Türk taklacılarında genetik olarakta, Şerit,pul,kumaş koyulaştıkca gagada,tırnakta koyulasır.
murat_yetgin
murat_yetgin
Ad Soyad : MURAT YETGİN
Doğum Tarihi : 20/09/78
Forum Kayıt : 23/11/08
http://www.sebapci.tr.gg

5/8/2009, 12:53 pm
bir saatir resime bakıyorum...
ben renk körümüyüm... yoksa resimdeki kuşların kalemleri zeytin sıyahımı değilmi...
ban göre zeytin siyahı...
eğer urfa kuşunun orjini buysa... şimdiki kahverengi kalemli olanlar evrimleşmiş olanlarmı...
veya alp beyin dediği gibi pala remzinin torunlarımı...
kahvecişaban
kahvecişaban
Ad Soyad : şaban özer
Doğum Tarihi : 15/08/58
Forum Kayıt : 22/07/08

5/8/2009, 12:58 pm
sayın alp kardeşim yazım yukarıdaki kuşlar için yazılmamıştır murad kardeşim için yazılmıştır benim bildiğim kürrengin sırması kahverengi gökün sırmaları siyah tırnaklar siyah gagası siyah bağrıda az isbirtoludur
alpc
alpc

5/8/2009, 1:01 pm
murat bey bir yanlış anlaşılma olmuş, pala remzi veya taklacı olmayanlar başka bir dava, renk genetiği başka bir konu, Resimdeki kuşların şeritleride uğraşınca açılır. kahverengi olabilir. yeterki eşlediğin kuşların rengi, istediğin renge uygun olsun. Zamanın olsun.
Yine yazıyorum. Bu kuşların bu şeritlerini kahverengiye dönüştürmeye gerek varmı? Bana göre böyle daha güzeller.
Similar topics