Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  - Sayfa 6 411k

Join the forum, it's quick and easy

Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  - Sayfa 6 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Şebap Kuşun Kökeni Tarihi

+44
ŞEBAPÇI MÜDÜR
sevcan23
Rauf
ysfkorkmaz
şebapçı
mehmet73
çorlulu
aliihsan
körfezli
cucu
lapsekili
dadashanifi
huseyin sasmaz
BİRKAN
yavuzduman
uzman
omeryener26
abdülkerim
emreert
AHMETHANKORKUT
kusbazzz
kerimikiz1953
adanalı
şebapçı_63
olcygktp
mahir temel
kuscu0424
axaraylı_68
kahvecişaban
murat_yetgin
mehmet bilgin
alpc
pegasus
guvercin07
türker saygılı
sadullahekin
kuyumcu sebo
kılıçbey
akrep
Hasan OLGUN
capslock967
ADIYAMANLI MEHMET
kuscu511
Forum Admin
48 posters
türker saygılı
türker saygılı
Ad Soyad : türker saygılı
Doğum Tarihi : 07/03/69
Forum Kayıt : 14/02/09

Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  - Sayfa 6 Empty Geri: Şebap Kuşun Kökeni Tarihi

24/6/2010, 6:03 pm
mehmet bilgin demiş ki:türker merhaba,ben 2000 li yllardan sonra özellikle kuşlarım çalındıktan sonra bu camiadan ve kuşlardan uzaklaşmıştım. tekrar meraklandım son yıllarda tekrar ilgilenmeye başladım.gördüm ki camia ileri gidecegine çok çok geri gitmiş.çare nedir bilmiyorum ama özellikle istanbul festivalinde gördüklerimden sonra yine sogudum kuştan. mustafa hocam gibi, sizin gibi çok kaliteli insanlar tanıdım her zaman sohbetinden zevk alacagım kişiler. inş çabalarınız çalışmalarınız boşa gitmez.

Mehmet abi merhaba,hani derler ya '''pireye kızıp yorgan yakmak'''seninki bu deyişi hatırlattı bana...senin gibi insanların camianın içinde aktif olmasını düşünenlerdenim...çaba işine gelince Mustafa hocam ve birkaç arkadaşın maşallahı var bayağı aktifler özellikle bu sıralar....yanlışları yapanların yüzüne söyleyerek camia adına kendilerine çeki düzen vermelerini istemek,(tabiiki kavga etmeden saygı çerçevesinde olacağız)hakkımız diye düşünüyorum,selamlar .....
şebapçı
şebapçı
Ad Soyad : mustafa kale
Doğum Tarihi : 29/06/67
Forum Kayıt : 10/11/08

25/6/2010, 6:52 am
mehmet bilgin demiş ki:mustafa hocam arkası küt kuşlar tabiki eskiden de vardı ama bugün nasıl çoluk çocuk kuşu deniyorsa o kuşlara o günde çoluk çocuk kuşu deniyordu. ben size agız yaparım paça yaparım ama benim tarif ettiğim fiziği elde etmek kolay degildir. pulu bozanlar şimdi pul yapamıyor.fiziği bozanlarda yapamayacaklar gibi geliyor. ben sözlerimde illaki böyle olmalı böyledir demiyorum ama şebap camiasının ileri gelenleri bu konuyu tartışmalıdır diyorum. özellikle dışarıdan gelen kuşlar girmeden önce urfa kuşlarının öncelikli özelliklerinden di geriye dogru sallı olmaları. bana küt kuşlar ya malatyalıları yada mardin bol paçalarını hatırlatıyor.

mehmet abi sen ve senin gibi eski şebapçıların söyledikleri aslında çok kıymetli. çünkü nerden gelip nereye gittiğimiz kosunda eski bilgilerin bizim farklı noktaları düşünmemizi sağlıyor. aslında senin özel de bir durumun var kuş kuş beslemeye ara verip yeniden başlamışsın. bizler belki kuşu beslerken değişimin farkında olamayabiliyoruz. kuşların fizikleri-ayak yapıları ile söylediklerin aslında düşünülmesi gereken konular. üzerinde kolayca hüküm vermek kolay değil.

selam ile...
ysfkorkmaz
ysfkorkmaz
Ad Soyad : yusuf korkmaz
Doğum Tarihi : 01/01/65
Forum Kayıt : 03/02/09

27/6/2010, 9:31 am
saygı değer mustafa hocam ben sobacı mehmet abinin anlattıklarına sonuna kadar katılıyorum,

saygı değer türker bey,evet aslında orada Ferit abinin olması gerekirdi,işte ozaman ne derlerdi acaba merak ediyorum.istanbuldan urfaya gitmişti atcılık yapmak için oktay topcudan ayrıldığında yani ortaklıktan 13 adet kuşu vardı onları bana teklif etmişti alex'i adıyamana sattığı için diğerlerini almamıştım.
işte orada Ferit beyin olması iyi olacaktı sana katılıyorum.

selam ve saygılarımı sunarım.
yavuzduman
yavuzduman
Ad Soyad : yavuz duman
Doğum Tarihi : 10/04/66
Forum Kayıt : 30/10/09

26/7/2010, 4:48 pm
Sn.Admin Urfa da çektiğimiz videolar içinde bu bölüöe uygun çekimler var onlardanda buraya atabilirseniz seviniriz.

Söylemler genelde birbirini tutuyor..deniyorki senin de yukarda alıntıladığın musul kuşları ki bunların küren formlarıda var ile urfadaki eski kuşların eşleştirilmesi ile bidiğimiz şebaplar ortaya çımış deniyor...Benim elde edmediğim tek foto urfadaki bahsedilen o eski kuşun fotosu...Urfalılar o kuşların parlak aynalı kuşlar olduğunu, göğüs kınasının pek olmadığını hafif sarılık bulunduğunu ifade ettiler...

Benim olayı getirebildiğim nokta bu...dellileri şahitleri de yukarki ve diğer videolarda.. Bunu teyit eden yada farklı birşey söyleyecek olan varsa bizim gibi yapsın dellini ortaya koysun..

mehmet73
mehmet73
Ad Soyad : mehmet yapıcı
Forum Kayıt : 04/03/10

4/8/2010, 12:33 pm
YAVUZ BEY MERHABA ARADIĞIMI BULDUM İNŞALLAH OLACAK BİRİ KÜRENK DİŞİ İSE ÇAKMAKLI AYNA KUYRUK BÜYÜK İTİMAL ALTA MİSKİ GELİR AMA EN İYİSİNİ TABİ ALLAH BİLİR .....SAYGILAR
yavuzduman
yavuzduman

6/8/2010, 9:33 pm
inşaallah kardaş.haberleşelim.Çakmaklı derken miskiyimi kastediyorsun..Çakmaklı ile miskinin eş edilmesine buralarda sıcak balılmıyor.
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

16/8/2010, 6:08 pm
Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  - Sayfa 6 Yyy1
Rauf
Rauf
Ad Soyad : Mahmut ayaz
Forum Kayıt : 11/05/08

16/8/2010, 11:13 pm

BANA KALIRSA BU KUŞLARLA BİZİM ELİMİZDEKİ KÜLRENKLER NE KADAR AKRABA ŞÜPERLİ...
AMA BEN İNANMIYORUM Kİ BU KUŞLAR ŞU ANKİ MİSKİLERİN KÜLRENKLERİN AKRABASI OLSUNLAR...
ORJİNAL MUSUL MİSKİSİDE GÖRDÜM KÜLRENGİ DE. AMA HER KUZEY IRAKTA BESLENEN KÜLRENKLER MİSKİLER BİZİM KUŞLARIMIZIN AKRABALARI DİYE KAFALARA SORU İŞARETİ KOYMAK VE BUNLAARA İLAVETEN ŞUNLARDAN ÇIKMA DEMEK BANA GÖRE YANLIŞTIR.
ŞUANDA ADMİN ARKADAŞIMIZIN ALINTI YAPARAK BİZE ÖRNEKLEME YAPMASI NE KADAR GÜZEL BİR ŞEY SAĞOLSUN UĞRAŞIYOR ARAŞTIRIYOR ÇABALIYOR...
AMA BEN BESLEDİĞİMİZ KÜLRENKLERİDE MİSKİLERİDE BU KUŞLARA YAKIŞTIRAMIYORUMM VE AKRABA OLARAK GÖRMÜYORUM...
YAZDIKLARIM ŞAHSIMI BAĞLAR KİMSEYE HİTABEN DEĞİLDİR.
SAYGILAR...
Forum Admin
Forum Admin

17/8/2010, 5:49 am
rauf kardeş zaten aradan geçmiş 30-40 yıl kuşlar mutasyona uğramış akrabalık dereceleri belkide kalmamıştır bile ama anlatılanlara göre kuzey ırak kuşları şuanki şebapların atası gibi görünüyor
yavuzduman
yavuzduman

18/8/2010, 9:40 am
Forum Admin demiş ki:rauf kardeş zaten aradan geçmiş 30-40 yıl kuşlar mutasyona uğramış akrabalık dereceleri belkide kalmamıştır bile ama anlatılanlara göre kuzey ırak kuşları şuanki şebapların atası gibi görünüyor

Atalarından biridir demek daha doğru olabilir...Kına ağırlıklı olarak buradan geldi...Bu kuşlar urfa yada mardinde yada güneydoğuda beslenen benzer akkuyruklu,draha az kınalı,daha yapılı kuşlarla eşleştirildiler...Anlatımlar bu doğrultuta..Hem ustaların,hemde urfalıların çoğunun anlatımı buna uyuyor..Bu konudaki videolara bakınız...
Anonymous
Misafir
Misafir

18/8/2010, 9:53 am
rauf yakıstıramıyor olabılırsın ama boyle bır gercek varsa bunu degıstıremezsın kı sonucta kımse tam olarak bılmıyor sebabın kokunu buyuklerımızın anlattıgına gore ıclerınde bu kuslarda var..

Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  - Sayfa 6 History.breeds

YUKARDAKİ KARIŞIMDAN İŞTE BU HARİKA ŞEY ORTAYA ÇIKTI!!!

Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  - Sayfa 6 Dogo
Forum Admin
Forum Admin

18/8/2010, 10:41 am
bu köpeklerin birleşmesi sonucu oluşmuş fakat artık ırk haline gelmiş dogo
dogoları eşlediginiz vakit alacagınız yavrular hepsi tek tip ve beyaz renk (dogo argentino ırkı) olacak farklılık olarak sadece gözlerde ela mavi siyah kahve gibi renkler oluşuyor

bir dip not daha vereyim şuan dünya üzerinde bulunan köpek türlerinin %85'i bundan 120 yıl öncesine kadar yoktu. ne olduysa son 120 yıl içersinde köpekler melezlenerek çeşit türler oluşturuldu
sevcan23
sevcan23
Ad Soyad : tayfun tas
Doğum Tarihi : 01/01/85
Forum Kayıt : 17/09/09

18/8/2010, 11:50 am
slm admincigim bu köpekler kırıla kırıla nereye gelmiş böyle sonuçda bişey yok buda köpek mi bunların pitbulun yan sanayisi sen en iyisi orjinaliyle ugraş ki zevkini anlayasın ordaki kurenklerde göz dikkatimide cekti beyaz degil dikat edersen kırılarak beyaz gözde elde edildi herşeyin orjinalligine bırak sen kırma
Forum Admin
Forum Admin

18/8/2010, 12:08 pm
sevcan23 demiş ki:slm admincigim bu köpekler kırıla kırıla nereye gelmiş böyle sonuçda bişey yok buda köpek mi bunların pitbulun yan sanayisi sen en iyisi orjinaliyle ugraş ki zevkini anlayasın ordaki kurenklerde göz dikkatimide cekti beyaz degil dikat edersen kırılarak beyaz gözde elde edildi herşeyin orjinalligine bırak sen kırma

Hiç bir ırk insan oğlunun mükemmel köpeği ortaya koyma tutkusunu Dogo Argentino kadar iyi temsil edemez.

Çekim National Geographic Belgeselidir.

Şebaplar Konusunda belkide dediginiz gibi gözleri kötü dür ben göremiyorum kötüyse şöyle yorum yapabilirim şuan kötü gözlü şebapların atalarından olabilirler
sevcan23
sevcan23

18/8/2010, 3:09 pm
eline saglık admin kardeşim guzel video
Anonymous
Misafir
Misafir

18/8/2010, 3:50 pm
bu ısın kökenın hıc kımse ıyı bılmıyor herkes farklı tellerden calıyor maceraya gerek yokk kuslarınızı besleyın ve elınızdekı kuslardan daha ıyılerıne gıdın bu budur yok oydu yok buydu bu ısın özunu bılen yok herkese saygılar
Forum Admin
Forum Admin

18/8/2010, 3:59 pm
Evren Öktem demiş ki:bu ısın kökenın hıc kımse ıyı bılmıyor herkes farklı tellerden calıyor maceraya gerek yokk kuslarınızı besleyın ve elınızdekı kuslardan daha ıyılerıne gıdın bu budur yok oydu yok buydu bu ısın özunu bılen yok herkese saygılar

şöyle diyebilir evren beyin dedigide doğrudur elimizdekine bakalım fakat eskiden şuanki kuşlardan iyi kuş vardıda biz kıra kıra onları bozduk parçaladık orjinalini bittirtik havası yanlış şuanki kuşlar eskisinden çok güzel bir form olarak şuan beslenmekte ve geçen her gün kuşlar bilinçli eşlemeler sayesinde dahada güzelleşmekte.
Anonymous
Misafir
Misafir

19/8/2010, 6:37 am
evrene katılıyorum kımse tam olarak bır sey bılmıyor herkez elındekınden daha ıyısını cıkarmaya calıssın..
admınınde dedıgı gıbı eskı kuslar daha ıyıydı kırdık bu hale geldı olayınada asla ınanmıyorum suankı kusların daha guzel oldugunu dusunuyorum..
ŞEBAPÇI MÜDÜR
ŞEBAPÇI MÜDÜR
Ad Soyad : ERDİNÇ METİN
Doğum Tarihi : 18/03/75
Forum Kayıt : 16/06/10
http://erdincmetinn@gmail.com

19/8/2010, 8:38 am
Şu tartışılan konu başlığına bir bakın hangi tarihten itibaren tartışıyorsunuz ve çözüm bulunamıyor?
Bu ne demek kimse bir şey bilmiyor herkez atıp tutuyor demekmi hayır tabiki
Her kez sağdan soldan gördüklerinle duyduklarınla konuşuyor yok şu meşhur kuşçu böyle dedi şu adam bunu yaptı bunları bırakmanın zamanı sizce gelmedimi?

Biraz memleketi gezin görün doğuda neler var batıda güneyde neler var başkasının kuşçuluğunu anlatmayınız lütfen

Yavuz beyi tebrik ediyorum adam heryerde bravo.
Nereye gitsem o daha önce oraya gitmiş oluyor saygılar Yavuz bey takipçiniz
Anonymous
Misafir
Misafir

19/8/2010, 9:42 am
sebapcı mudur bey herkez az cok bır seyler bılıyordur konu hakkında ama buradakı amac bılgılerı bır araya toplayıp gercege en yakın olanı bulmaya calısmak..o kuscu boyle dımıs bu söyle demıs olayları gectı artık zaten gecmeseydı bu konular buralarda acılmazdı..
ŞEBAPÇI MÜDÜR
ŞEBAPÇI MÜDÜR

19/8/2010, 10:38 am
İLK KONU BAŞLIĞI 26.06.2009 TARİHİNDE AÇILMIŞ BU GÜN 19.08.2010 SENCE BU SANA BİR ŞEY ANLATMIYORMU.
BEN % 90 YAZILANLARI TAKİP EDİYORUM OKUYORUM SİZİNDE OKUMANIZI TAKİP ETMENİZİ TAVSİYE EDERİM.

SADECE İSMİNİZİN ALTINDA ŞU ÜYÜ BU ÜYÜ YAZMASI İÇİN HER ŞEYİ CEVAPLAMANIZ GEREKMİYOR.

BİLMİYORSANIZ KONUŞMANIZA GEREK YOK SADECE BİLENLER KONUŞSUN ONLARI DİNLEYELİM AKSİ HALDE BU KONUYU 5 YIL DAHA TARTIŞIRIZ.

RAMAZAN AYINDAYIZ KİMSENİN KALBİNİ KIRMAK İSTEMİYORUM
SAYGILARLA
Anonymous
Misafir
Misafir

19/8/2010, 12:58 pm
Forum Admin demiş ki:
Evren Öktem demiş ki:bu ısın kökenın hıc kımse ıyı bılmıyor herkes farklı tellerden calıyor maceraya gerek yokk kuslarınızı besleyın ve elınızdekı kuslardan daha ıyılerıne gıdın bu budur yok oydu yok buydu bu ısın özunu bılen yok herkese saygılar

şöyle diyebilir evren beyin dedigide doğrudur elimizdekine bakalım fakat eskiden şuanki kuşlardan iyi kuş vardıda biz kıra kıra onları bozduk parçaladık orjinalini bittirtik havası yanlış şuanki kuşlar eskisinden çok güzel bir form olarak şuan beslenmekte ve geçen her gün kuşlar bilinçli eşlemeler sayesinde dahada güzelleşmekte.
admınım bende senın bu yazıklarına sonuna kadar katılıyorum hıc bır kımse yok eskı kusları kırdınız kusları bıtırdınız demesın suankı kuslar daha guzel ve daha guzelınıde cıkarmak damızlıkcılara kalmıstır allah herseyı gonlunuze gore verır bırazda buda önemlı bılınclı eslesdırdıkten sonra hıc bırsey kırılmaz ve dahada ıye gıder saygılarımla
Anonymous
Misafir
Misafir

19/8/2010, 1:02 pm
ŞEBAPÇI MÜDÜR demiş ki:İLK KONU BAŞLIĞI 26.06.2009 TARİHİNDE AÇILMIŞ BU GÜN 19.08.2010 SENCE BU SANA BİR ŞEY ANLATMIYORMU.
BEN % 90 YAZILANLARI TAKİP EDİYORUM OKUYORUM SİZİNDE OKUMANIZI TAKİP ETMENİZİ TAVSİYE EDERİM.

SADECE İSMİNİZİN ALTINDA ŞU ÜYÜ BU ÜYÜ YAZMASI İÇİN HER ŞEYİ CEVAPLAMANIZ GEREKMİYOR.

BİLMİYORSANIZ KONUŞMANIZA GEREK YOK SADECE BİLENLER KONUŞSUN ONLARI DİNLEYELİM AKSİ HALDE BU KONUYU 5 YIL DAHA TARTIŞIRIZ.

RAMAZAN AYINDAYIZ KİMSENİN KALBİNİ KIRMAK İSTEMİYORUM
SAYGILARLA
bız ne dedıkkı kardeısm kımsenın kusculugunu tartıstık dedıklerını anlayamadım ve ben yazdılarımı yıne soyluyorum her zaman arkasındayım bende heryerı gezmısın herkesın besledıgı kusu ıyı bılırım bızım demek ıstedıgımız sudur kımse bızı masallarla kandırmasın anlasılmayan bırsey varmı
sevcan23
sevcan23

19/8/2010, 1:14 pm
slm peki evren kardeş neden millet cıkıpda videolarda eski kuş tanıtımını yapıyor eskiden şebab kuş şöyleydi deniliyor şimdi ne oldu daha guzel yapayım derlerken kuşu içe bozdular attılar bülbülü altın kafese koymuşlar ah vatanın vah vatanım demiş şimdi olmuş bunlar misalı daha neyi aradıklarınıda bilmıyor etraf cambaz olmuş elazıgdan selamlar
ŞEBAPÇI MÜDÜR
ŞEBAPÇI MÜDÜR

19/8/2010, 1:15 pm
Sayın Evren Öktem bey
Benim yazılarımın sizinle bir alakası yok sayın admin ne güzel demiş işin özünü bilen yok demiş EYVALLAH.,

Millet'te ne cevherler var buralara çıkıp yazmıyor diye elindekilerini aslan gören arkadaşlara sesleniyorum iyisi varsa festivallere atın bizde görelim hatta alıp onları besleyelim

Pazardan kuş alıp (50 tl ye ) festivalde 2. liği her zaman alamassınız ( bursa festivali )
Benim davam belli iyisi daha da iyisi başka bir çabam gayretim yoktur.
Herkeze iyi iftarlar dilerim şimdiden .

Anonymous
Misafir
Misafir

19/8/2010, 1:18 pm
sevcan23 demiş ki:slm peki evren kardeş neden millet cıkıpda videolarda eski kuş tanıtımını yapıyor eskiden şebab kuş şöyleydi deniliyor şimdi ne oldu daha guzel yapayım derlerken kuşu içe bozdular attılar bülbülü altın kafese koymuşlar ah vatanın vah vatanım demiş şimdi olmuş bunlar misalı daha neyi aradıklarınıda bilmıyor etraf cambaz olmuş elazıgdan selamlar
elınde kus olmayan eskı kuslarının tanıtımını yaparr bız guzel kus cıkaran ınsanla ısımız olmaz kusu bozan ınsanın her zaman karsısındayız benı bılen bılır kacıyla kötu olmusumdur bu mesele yuzunden..sımdı senın demek ıstedıgın mevzu suu bende onun cevabını vereyım kusların dengını bulamayıp dengesız bır sekılde esleyıp bozanlar ondan sonra cıkıpta konusmasın kusları bozuyorsunuz dıye bu o kısılerın sorunudur eskı festval vıdeolarınakı kuslara bakın sımdı gunumuz kuslarına bakın hangılerı daha guzel sonuc ortada bu ısın kolayına kacanlar kusları bozuyor dıyenlerdır
ŞEBAPÇI MÜDÜR
ŞEBAPÇI MÜDÜR

19/8/2010, 1:19 pm
Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  - Sayfa 6 2372082066
ELAZIĞDAN BAHAABİMİZE SELAMLAR O YAZSADA BİZ OKUSAK
Anonymous
Misafir
Misafir

19/8/2010, 1:20 pm
ŞEBAPÇI MÜDÜR demiş ki:Sayın Evren Öktem bey
Benim yazılarımın sizinle bir alakası yok sayın admin ne güzel demiş işin özünü bilen yok demiş EYVALLAH.,

Millet'te ne cevherler var buralara çıkıp yazmıyor diye elindekilerini aslan gören arkadaşlara sesleniyorum iyisi varsa festivallere atın bizde görelim hatta alıp onları besleyelim

Pazardan kuş alıp (50 tl ye ) festivalde 2. liği her zaman alamassınız ( bursa festivali )
Benim davam belli iyisi daha da iyisi başka bir çabam gayretim yoktur.
Herkeze iyi iftarlar dilerim şimdiden .

kardesım ıste senın demek ıstedıgın olay farklı sımdı soyledıklerıne ben katılıyorum sımdı ben o elınde madem kusları olan ınsanlara seslenıyorum cıkarsınlar atsınlar kuslarını bızım burda bursamızdada bur tarz ınsanlar varr anlatıyorlar anlatıyorlar bır canavar ama hadı sergıle kusunu ben kus gostermem buda olmaz o zaman bu tarz ınsanların konusmaya hakkı hıc bır zaman yoktur elınde her zaman ıyı kusu olan ınsan kusunu paylasır yanlısmıyım
Anonymous
Misafir
Misafir

19/8/2010, 1:23 pm
ŞEBAPÇI MÜDÜR demiş ki: Şebap Kuşun Kökeni Tarihi  - Sayfa 6 2372082066
ELAZIĞDAN BAHAABİMİZE SELAMLAR O YAZSADA BİZ OKUSAK
baha abının ne kısılıgı ne kusculugu tartısılır kendısınıde cok ıyı tanırım ve suan ıcınde kabuguna cekılmıstır ıstanbul festıvalınde ıyı muhabbet ettık onun elındekı kusların cok eskı bır zamana dayanmıyorkı bız anlatmak ıstedıgımız konu bu ısın kokenı ne zaman dayanıyor onuda saglıklı bır sekılde bılen olmadıgı ıcın her kes kulaktan dolma laflarla bırseyler konusuyorlar ben burda karamsar kalıyorum ve dıyorumkı suan herkes elındekı kuslarla bırseyler cıkarsın bu ısın gecmısını ıyı bılen bırısı yokk arkadaslar
sevcan23
sevcan23

19/8/2010, 1:46 pm
evet arkadaşlar baha abi cok degerli bir insandır sevilip ve sayılır ayrı yetende elazıga ilk kuşu getiren kişidir reklam yapmayıda fazla sevmem kendisine slmlar
Similar topics