Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı? 411k

Join the forum, it's quick and easy

Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı? 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı?

+16
kuscu0424
ysfkorkmaz
hasancan
selami şık
bülent baştuğ
bünyamin doğan
aliihsan
cucu
fırat kalkan
Rauf
türker saygılı
capslock967
alpc
şebapçı
Forum Admin
yavuzduman
20 posters
yavuzduman
yavuzduman
Ad Soyad : yavuz duman
Doğum Tarihi : 10/04/66
Forum Kayıt : 30/10/09

Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı? Empty Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı?

13/4/2010, 7:55 am
Başka bölümlerin içinde belki daha önce konuşulmuş olabilir. Ancak artık bu konunun bağımsız başlık altında incelenmesinin vakti geldi sanırım.

1-Şebapta kuyruk düzeni nasıl olmalı?
2-Hangi kuyruk yapıları makbul?
3-Hangi kuyruklar yarışmaz?
4-Hangi, kuyruklardan ,nasıl kaç puan düşmeli?

ve sizin ilave edeceğiniz diğer sorular.....

Bu konudaki geçmiş uygulamalar hakkında bilgileri tecrübeleri olanlar bunları yazsın, geçmişte alınan kararlar hakkında bilgileri olanlar bunları, tabiki kişisel fikirleri olanlar bu fikirlerini bizlerle paylaşırsa seviniriz.
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı? Empty Geri: Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı?

13/4/2010, 8:44 am
orantılı kuyruk
(3 & 3) = (15 puan)
(2 & 2) = (14 puan)
(4 & 4) = (13 puan)
(1 & 1) = (12 puan)
(5 & 5) = (11 puan)

1 eksikli kuyruk
(3 & 2) = (10 puan)
(4 & 3) = (10 puan)
(2 & 1) = (9 puan)
(5 & 4) = (8 puan)
(6 & 5) = (7 puan)

2 eksikli kuyruk
(3 & 1) = (6 puan)

(4 & 2) = (6 puan)
(5 & 3) = (6 puan)
(6 & 4) = (6 puan)

3 eksikli kuyruk
(4 & 1) = (5 puan)

(5 & 2) = (5 puan)
(6 & 3) = (5 puan)

düz kuyruk
(6 & 6) = (4 puan)

Örnek puanlamayı 15 puan üzerinden 12 kuyruk var sayarak yaptım
Fazla kuyruk sayısı için + puan eklenebilir. 13- 14- 15 Kuyruk gibi ...
Akrepli ve bir tarafı boş kuyruk yarışamaz ...

bu bir örnek bunun gibi bir liste ile kuyruktan kuşun kaç puan alacagı hesaplana bilir standartlaşa bilir.
toplama vursak 20 kombinasyon çıkıyor 20 kombineyi en iyi puandan aşagı doğru dizer puanlarsak adil bir bir puanlama çıkacagına inanıyorum.

En son Forum Admin tarafından 14/4/2010, 5:37 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 38 kere değiştirildi
Anonymous
Misafir
Misafir

Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı? Empty Geri: Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı?

13/4/2010, 8:53 am
Kuş ister Düz kuyruk olsun ister akuyruk olsun kuyruk feylerinin tokalarına kadarki kısmı ve tokadan sonraki kuyruk uçları gövde renginde olmalı gövde derken bütün vucud. Toka rengi kuşa göre pul yada şeritlerinin renginde olmalı ve dağınık olmamalı.

Akkuyruksa eşit olmalı 1-1, 2-2, 3-3, 4-4, 5-5 gibi olmalı. 1-1 hata biliyordum ama değilmiş. duble Akkuyruk hatadır 1-0 hatadır. Puanlama ne şekilde yapılır onları bilmiyorum Çünkü bugüne kadar hiç bir yerde puan cetveli görmedim. Burdan bilgisi olanlardan öğrenelim.

En son Resul tarafından 13/4/2010, 8:58 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Anonymous
Misafir
Misafir

13/4/2010, 8:57 am
Admin Bu şuanki puanlama cetvelimi yoksa olması lazım derken bir önerimi
şebapçı
şebapçı
Ad Soyad : mustafa kale
Doğum Tarihi : 29/06/67
Forum Kayıt : 10/11/08

13/4/2010, 9:05 am
kuyruk puanlamasını güzel yapmışsın.

ancak tokasız kuş yarışmaz demek mümkün değil. tokalı kuş sayısı ancak yüzde 10 civarı. yarışan kuşlar içinde geçerli. tokalı olması artı bir puan getirmeli ama kesinle yarışmalardan men edilemez. belki puanlamayı on üzerinden düşünürsek tokalı olması 2 puan olarak kabul edildikten sonra kuyruk düzenleri yukardaki tablodan 2 puan eksik olarak hesaplanıp yeniden düzenlenirse daha uygun olabilir.

selam ile....
Forum Admin
Forum Admin

13/4/2010, 10:07 am
şebapçı demiş ki:kuyruk puanlamasını güzel yapmışsın.

ancak tokasız kuş yarışmaz demek mümkün değil. tokalı kuş sayısı ancak yüzde 10 civarı. yarışan kuşlar içinde geçerli. tokalı olması artı bir puan getirmeli ama kesinle yarışmalardan men edilemez. belki puanlamayı on üzerinden düşünürsek tokalı olması 2 puan olarak kabul edildikten sonra kuyruk düzenleri yukardaki tablodan 2 puan eksik olarak hesaplanıp yeniden düzenlenirse daha uygun olabilir.

selam ile....

Mustafa Hocam bu bir kural olursa olabilir bütün festivallerde yarışır denirse yarışır yarışmaz denirse yarışmaz ancak bir karar alınmalı bu kararla fazla oynanmamalı.Bursada gök mavi katogorisinde 1-0 olan bir gök erkek 1-0 oldugu için (yani tokasız) diskalifiye edilirken, istanbul festivalinde 1.cilikle taclandırılması çok büyük bir tutarsızlıktır. Bence burda bir çalışma yapılmalı ve tokaları sayısını dizilişini bir standarta sokmak lazım insanlar kuşunun festivale atmadan kuyruktan kaç puan alacagını bilmeli bir festivalde bir kuşa 5 puan başka festivalde 8 puan verilirse bütün merakçıları küstürürler 20 sene geriye gideriz.
yavuzduman
yavuzduman

13/4/2010, 10:37 am
Tokasız kuş dediğimizde dubbe kuyruk,yada tamamı beyaz olun kuyruğumu anlıyoruz. Böyle ise bu kuş yarışırmı ?veya yarışırsa puan durumu ne olur ? ne olmalı?

1'e sıfır yada varsa 2 ye 0 gibi bir tarafında hiç toka kuşu ne diyoruz? Bu kuş yarışırmı? yada yarışırsa puanı ne kadar düşer?

Kişisel Değerlendirmem:

Benimde 1 e 0 dişi bir kürenk kuşum var.Böyle kuşların damızlık olarak kullanılabileceğini fakat yarışmaması gerektiğini düşünüyorum.Bu kuş akrepli kadar kusurlu sayılmalıdır.Çünkü estetik olarak neredeyse sakatlıkla eşdeğer bir kusur gibi geliyor bana.Kuşun bir gözünün beyaz bir gözünün kırmızı olması gibi,yada bir kanadının arızalı olması gibi vs.

Tamamı beyaz olmasıda kanımca kusurdur.Fakat yarışmalıdır.Ancak kuyruk toplam puanının önemli bir kısmı kırılmalıdır.Çünkü kuşun özünde olan bir şeyin tamamen kaybedilmesine yol verilmemelidir.Örneğin 15 puan üzerinden sadece 10 puan almalıdır.
alpc
alpc
Ad Soyad : alp
Doğum Tarihi : 08/05/76
Forum Kayıt : 08/03/09
http://sebabci.sitemynet.com

13/4/2010, 10:43 am
Bu konunun tartışılması ne güzel bir durum. Kuyruk düzeni 20 puan hatta 30 puan olmalı..
Kusun 3/1 yada 4/1 cünki.

Simdi deneyimlerimden ornek. Bende 1-1 , 2-2 kuslara aaa ne güzel, alkış diyordum. Sonra besledikce baktımki. Bu kuslar arkadan bakınca dümdüz akkuyruk gozukuyor. Oysa kuyruk yanlarındaki tokalar kusa artı bir güzellik katıyor. Beyaz teleği cok olmak kaydıyla, yandaki tokalar kusu albenili yapıyor. Bu kuyruk duzenide kusa bağlı olarak 3-3 düzende gozukuyor.
Birde bazı kuşlar varki. arkadan bakınca, iki telek yanyana, kuyruk bundan ibaret. olmaz..
bel kalınlığı nerden cıkma. burdan geliyor. fazla kalın belli kusarda dik duramıyor.. En azından istisnalar haricinde..
Toka meselesine gelince, ben cok cesitli tokalar goruyorum. Renkler ayenk icinde olduktan sonra, sıra sıra dizildikten sonra, govdeyle zıt olmadıkca cesitli varyasyonlar kuslarımızda mevcut. O konuda bir nesildeki kusa pek bisi yapamassınız. Bu dogrudurda demek yanlış olur gibime geliyor. Fikirlere açığım.
Forum Admin
Forum Admin

13/4/2010, 11:15 am
bu bir örnek çarpım tablosu gibi ben 5 dk ayırarak bunu hazırladım bu şekilde olması gerektigini düşünüyorum

artık belirli bir takım kurallar koyulması gerektigii düşünüyorum yoksa bu iş iyice ranta dönecek
yavuzduman
yavuzduman

13/4/2010, 11:32 am
alpc demiş ki:Bu konunun tartışılması ne güzel bir durum. Kuyruk düzeni 20 puan hatta 30 puan olmalı..
Kusun 3/1 yada 4/1 cünki.

Simdi deneyimlerimden ornek. Bende 1-1 , 2-2 kuslara aaa ne güzel, alkış diyordum. Sonra besledikce baktımki. Bu kuslar arkadan bakınca dümdüz akkuyruk gozukuyor. Oysa kuyruk yanlarındaki tokalar kusa artı bir güzellik katıyor. Beyaz teleği cok olmak kaydıyla, yandaki tokalar kusu albenili yapıyor. Bu kuyruk duzenide kusa bağlı olarak 3-3 düzende gozukuyor.
Birde bazı kuşlar varki. arkadan bakınca, iki telek yanyana, kuyruk bundan ibaret. olmaz..
bel kalınlığı nerden cıkma. burdan geliyor. fazla kalın belli kusarda dik duramıyor.. En azından istisnalar haricinde..
Toka meselesine gelince, ben cok cesitli tokalar goruyorum. Renkler ayenk icinde olduktan sonra, sıra sıra dizildikten sonra, govdeyle zıt olmadıkca cesitli varyasyonlar kuslarımızda mevcut. O konuda bir nesildeki kusa pek bisi yapamassınız. Bu dogrudurda demek yanlış olur gibime geliyor. Fikirlere açığım.

Tokanın kuşa ilave güzellik kattığına ilişkin fikre kesinlikle katılıyorum...

Tokanın azlığı kuşu tamamen beyaz kuyruk gösterdiği için kötü... Fazlalığıda kuşu aynasız gösterdiği için kötü kabul edilmeli... Bu durumda 3&3 kuyruk bana ideal gibi geliyor,yani tam puan almalı, özellikle 12 standart kuyruklu bir kuşta iki yanda 3 er toka, ortada 3+3=6 ayna bu süper birşey,bu kuşu kuyruklarını açmış,kanatlarını şakırdatarak yere inişini bir hayal etmek yeterli,

2&2 ilee 4&4 aynı puanı almalı ve tam puandan 2/10 eksik puanlanmalı.. diye düşünüyorum..

Bu mantıkla 1&1 ile 5&5 te aynı yerde kategorize edilebilir. mesela 4/10 eksik puanlanabilir..
alpc
alpc

13/4/2010, 11:48 am
Kapalı kuyruk bir kus, anadan doğma çıplaktır. İki kapalı kuyruk kusu eş et, pek uğraşmadan bir cok kapalı kuyruk kus alabilirsin.. 0 puan olmalı.
Kapalı kuyruk düzeni yerine ayna kuyruk düzen herzaman güzellik konusunda daha baskındır. 1-1 bir kusla 5-5 bir kus aynı derecede güzellik hissi hissettirmez.
Full akkuyruk bir kuyruk hatamıdır değilmidir? Bunun cözülmesi gerekir. Puanı 0 puanmı olacaktır, baska bir puanmı verilecektir. diskalifiyemi olacaktır.. Netleşmesi gerekir.
Adminin yazdığı gibi, tek tek bütün alternatifler puanlanmalıdır. Bu o kadarda zor bir şey değildir. Yeterki kararlar alınsın.
Anonymous
Misafir
Misafir

13/4/2010, 12:04 pm
alpc demiş ki:Kapalı kuyruk bir kus, anadan doğma çıplaktır. İki kapalı kuyruk kusu eş et, pek uğraşmadan bir cok kapalı kuyruk kus alabilirsin.. 0 puan olmalı.
Kapalı kuyruk düzeni yerine ayna kuyruk düzen herzaman güzellik konusunda daha baskındır. 1-1 bir kusla 5-5 bir kus aynı derecede güzellik hissi hissettirmez.
Full akkuyruk bir kuyruk hatamıdır değilmidir? Bunun cözülmesi gerekir. Puanı 0 puanmı olacaktır, baska bir puanmı verilecektir. diskalifiyemi olacaktır.. Netleşmesi gerekir.
Adminin yazdığı gibi, tek tek bütün alternatifler puanlanmalıdır. Bu o kadarda zor bir şey değildir. Yeterki kararlar alınsın.

Abi Karardan Ziyade bu Jüri Asıl ve Yedek olarak sabitlenmesi gerek başka biri jüri olarak giremez. Gerekirse Festivali düzenleyenler tarafından bu hakemlere ücret belirlenmeli ve geri kalanı ALLAH'la onun arasına bırakmalı. Her Festivalde Jüriler Değişirse Bu kararlarıda afedersin kimse iplemez.
capslock967
capslock967
Ad Soyad : murat sivas
Doğum Tarihi : 27/01/67
Forum Kayıt : 29/11/08

13/4/2010, 2:18 pm
bu yazılı bir metin olarak alınıp üstünde çalışılıp standarta bağlanmalı burada yazan dostlarımız bu konuyu aydınlatmak standart standart diye tuttururken bir çok arkadaş destek olmadı ama bu işler doğruya giden yola ışık tutmakla hallolucağı belliydi.onun için her kesin öncelikle kuşta tonajı bir kenara koyup anlatarak veya fotoğraflıyarak anlatabileceği fiziki özelliklerinden başlıyarak bu yazılı metine katkı yaparak ortaya çıkarması lazım.yavuz beyin dediği gibi kuyruk bir neticeye bağlanıp daha sonra kafa yapısı ayak yapısı taneli kuşlarda tane yapısı kemerlilerde kemer görünümü ile fiziksel yapısı tarif edilip puanlama yapılmalı.
yavuzduman
yavuzduman

13/4/2010, 2:21 pm
Daha evvelki yarışmalarda kuyruk nasıl puanlandı?

Mesela son istanbul yarıymasından kuyruk nasıl puanlandı?
capslock967
capslock967

13/4/2010, 2:24 pm
ah yavuz abi biliyorsun orada yarışmada bir arkadaş ikinci oldu galiba sonra kalem hatası veya oynaması yapılmış dediler.ikinciliği aldılar diğer arkadaşa verdiler.bunu yapamadıktan sonra puanlamayı bulabilmek çok zor diye düşünüyorum.
şebapçı
şebapçı

13/4/2010, 7:38 pm
Forum Admin demiş ki:

selam ile....

Mustafa Hocam bu bir kural olursa olabilir bütün festivallerde yarışır denirse yarışır yarışmaz denirse yarışmaz ancak bir karar alınmalı bu kararla fazla oynanmamalı.Bursada gök mavi katogorisinde 1-0 olan bir gök erkek 1-0 oldugu için (yani tokasız) diskalifiye edilirken, istanbul festivalinde 1.cilikle taclandırılması çok büyük bir tutarsızlıktır. Bence burda bir çalışma yapılmalı ve tokaları sayısını dizilişini bir standarta sokmak lazım insanlar kuşunun festivale atmadan kuyruktan kaç puan alacagını bilmeli bir festivalde bir kuşa 5 puan başka festivalde 8 puan verilirse bütün merakçıları küstürürler 20 sene geriye gideriz.

arkadaşlar sanırım kullandığımız terimlerde bazı farklılıklar var.

toka dedeğimiz şey(urfa diliyle dakka) kuşların kuyruklarındaki siyah kuyrukların yani beyaz olmayan kuyrukların sonundaki o koyu kısım ve onun bitiminden itibaren başlayan açık renkli kısım için kullanılan bir tabirdir. kuşun 2 ye 2 ortası beyaz kuyruğu olabilir ama siyah tel kuyrukları yani beyazların dışında ki yandaki 2 şer tel kuyrukları tokalı da olabilir tokasızda. yani tokasız demek kuşun kuyruğunda siyah kuyruk yok demek değildir . tokasız demek kuşun siyah tel kuyruklarındaki sondaki koyu kısımların renginin kuşun vucut renginden daha koyu biraz daha yayagın geniş ve bitimdeki beyazlığı kaplayacak şekilde olması demektir. tokalı kuşun kuyruğundaki siyahlar kuşun miski ise pul rengi ile kürenk ise kemer rengi ile aynı olması ve koyu tonun bitiminde aynı akkuyukların da olduğu gibi yeniden beyazlaşması demektir. tokalı kuşun tokalarını parmaklarınızla kapatırsanız kuş duble kuyruk gibi görünür.

1 e 0 kuş akrepli muamelesi görür. aynı şekilde duble kuyruk kuş ta hatalıdır. bence 1 e sıfırda duble kuşta yarışmaz.

selam ile...
yavuzduman
yavuzduman

13/4/2010, 8:08 pm
Mustafa Hocam bu konuyu olgunlaştırmak adına örnek kuyruk puanlama önerinizi alabilirmiyiz.Mesela ben 3 e 3 ü ideal olarak gördüğümü ifade ettim.Yukarda binim düşüncemde arkadaşlarımızın görüşleride var.Kuyruk pauanı toplam puanın yüzde kaçı olmalı ve puanlama nasıl olmalı..
Anonymous
Misafir
Misafir

13/4/2010, 8:25 pm
şebapçı demiş ki:
Forum Admin demiş ki:

selam ile....

toka dedeğimiz şey(urfa diliyle dakka) kuşların kuyruklarındaki siyah kuyrukların yani beyaz olmayan kuyrukların sonundaki o koyu kısım ve onun bitiminden itibaren başlayan açık renkli kısım için kullanılan bir tabirdir. kuşun 2 ye 2 ortası beyaz kuyruğu olabilir ama siyah tel kuyrukları yani beyazların dışında ki yandaki 2 şer tel kuyrukları tokalı da olabilir tokasızda. yani tokasız demek kuşun kuyruğunda siyah kuyruk yok demek değildir . tokasız demek kuşun siyah tel kuyruklarındaki sondaki koyu kısımların renginin kuşun vucut renginden daha koyu biraz daha yayagın geniş ve bitimdeki beyazlığı kaplayacak şekilde olması demektir. tokalı kuşun kuyruğundaki siyahlar kuşun miski ise pul rengi ile kürenk ise kemer rengi ile aynı olması ve koyu tonun bitiminde aynı akkuyukların da olduğu gibi yeniden beyazlaşması demektir. tokalı kuşun tokalarını parmaklarınızla kapatırsanız kuş duble kuyruk gibi görünür.

1 e 0 kuş akrepli muamelesi görür. aynı şekilde duble kuyruk kuş ta hatalıdır. bence 1 e sıfırda duble kuşta yarışmaz.

selam ile...
Hocam Tokasız ı anlamamıştım size soracaktım ki açıklamayı yapmışsınız Teşekkür ederim.
Forum Admin
Forum Admin

13/4/2010, 8:42 pm
ben kuyruk sonu tüylere 2e2 lere toka diyorum farklı isimler olabilir tokadan kastım beyaz dışındaki kalan tüydür.
Anonymous
Misafir
Misafir

13/4/2010, 8:52 pm
Forum Admin demiş ki:ben kuyruk sonu tüylere 2e2 lere toka diyorum farklı isimler olabilir tokadan kastım beyaz dışındaki kalan tüydür.
Farklı bir isim değil Admin Tokalı denilen düzgün olanlarlar yani istenen şekilde olan, tokasız olanlarda şekli bozuk tokalara denirmiş. Hocam onu izah ediyor.
capslock967
capslock967

13/4/2010, 10:11 pm
aslında zemin bey bir yerde resimli olarak tarif etmişti bu konuyurica etsek bu konuları resimli anlatabilsek çok daha aydınlatıcı vede kolay olur.mustafa hocamın dediği gibi hem tokalı hem tokasız kuyrukları resimlesekde tarifini alsak iyi olmazmı acaba
türker saygılı
türker saygılı
Ad Soyad : türker saygılı
Doğum Tarihi : 07/03/69
Forum Kayıt : 14/02/09

14/4/2010, 12:11 am
şebapçı demiş ki:
Forum Admin demiş ki:

selam ile....

selam ile...

Hocam güzel bir bilgi vermişsiniz,teşekkürler...hatta bazı yerlerde o bahsettiğiniz tokadan sonraki beyazlığa da '''tokaların ucu Elif'li''derler,o beyazlığı belirtmek için...1x0 yarışmaz,duble ayna kuyruk kuş şebab olmaz,Amerika yı yeniden keşfe gerek yok...selamlar sevgiler....
alpc
alpc

14/4/2010, 6:16 am
mustafa hocam, hıc kuyruk duzeni 10 üzerinden puanlanırmı? Bu puanın kesinlikle arttırılması gerekiyor. Bir uzmanlık alanıdır kuyruk. Şimdiye kadar önemsiz değersiz bir bölümdü. Oysa böyle olması ticari ranta hizmet etmesinden kaynaklanıyor. Öyle 2-2 /3-3 standartı oturan kac kisi var turkiyede?
kuyrukla bel orantısı birbirinden ayrılamaz. harıcten bele ve kuyruk cıkıs sekline puan verilmesi gerekiyor. tek tel yada iki tel kuyruk gibi gozuken kuslar var. bunlar istedigi kadar 2-2/3-3 olsunlar. ne kıymeti kalacak.
Tokalar icin sunu soyliyebilirim, her nesilin farklı bir stili var. Toka altlarında bana göre kirler var. beyaz cıkıyor, kirlilik başlıyor ortada, sonra beyazlıyor, sonra toka var. :-) silebiliyorsak orta tarafı silelim. güzel durmuyor.
Forum admini süper bir calisma yapmıs. Benim hayallerimde bu tip bir puanlama vardı. Hersey tamammı.. değil.. mukemmele getirmek elimizde. yada zamanla zaten mukemmel olur. Ama başlamak önemli. Bunu herkeze yaymak önemli.
şebapçı
şebapçı

14/4/2010, 6:49 am
alpc demiş ki:mustafa hocam, hıc kuyruk duzeni 10 üzerinden puanlanırmı? Bu puanın kesinlikle arttırılması gerekiyor. Bir uzmanlık alanıdır kuyruk. Şimdiye kadar önemsiz değersiz bir bölümdü. Oysa böyle olması ticari ranta hizmet etmesinden kaynaklanıyor. Öyle 2-2 /3-3 standartı oturan kac kisi var turkiyede?
kuyrukla bel orantısı birbirinden ayrılamaz. harıcten bele ve kuyruk cıkıs sekline puan verilmesi gerekiyor. tek tel yada iki tel kuyruk gibi gozuken kuslar var. bunlar istedigi kadar 2-2/3-3 olsunlar. ne kıymeti kalacak.
Tokalar icin sunu soyliyebilirim, her nesilin farklı bir stili var. Toka altlarında bana göre kirler var. beyaz cıkıyor, kirlilik başlıyor ortada, sonra beyazlıyor, sonra toka var. :-) silebiliyorsak orta tarafı silelim. güzel durmuyor.
Forum admini süper bir calisma yapmıs. Benim hayallerimde bu tip bir puanlama vardı. Hersey tamammı.. değil.. mukemmele getirmek elimizde. yada zamanla zaten mukemmel olur. Ama başlamak önemli. Bunu herkeze yaymak önemli.

bana göre kuyruk 10 puan üzerinden değerlendiriliyor ise 4-4, 3-3,2-2 kuyruk düzeni bakımından tam puan almalı diğer kuyruk sayısı varyasyonları bunlara verilecek puanlardan daha az olacak şekilde düşülerek gidilmeli. yani 10 puan üzerinden kuş 2-2 veya 3-3- veya 4-4- ise 8 puan (2 puan eksik yazdım bu iki puan kuşun tokalı olup olmamasına verilecek) , 1-1 ise ve 5-5 ise 7 puan, tek farklı dengesizlikler bol aynalılarda 6 daha az aynalılarda 5 puan, 2 ve tek tel aynalı dengesizliklerde 4 puan . düz kuş tokalı ise sadece toka puanı tokasız ise puan yok. (bu puanlama benim şimdi yazdığım bir düzen daha ayrıntılı düşünülebilir.)

kuşların bel şekli yani belinin kalınlığı inceliği kuyruğu tutma şekli genel yapı içerisinde zaten değerlendiriliyor(inşallah değerlendiriliyordur). çünkü antalyada böyle konuşulmuştu. ama belki bu özellik kuyruk düzeni ve bel yapısı adı altında birlikte değerlendirilip puan nı yükseltilse daha iyi olabilir.

selam ile.....
alpc
alpc

14/4/2010, 6:57 am
Mustafa hocam, bir juri olarak değil, kişisel olarak. 14 kuyruk düzenini tek tek puanlarmısın. Forum Adminin yaptığına benzer olarak.
Aynı şeyi Turker bey sendende rica ediyorum.
Forum Admin
Forum Admin

14/4/2010, 7:03 am
aynı düzende 5-1 olan bir kuş kaç puan alır yada 6-3 veya 3-1 bunları birbirine dengeli kombine olarak listelemek gerekir 10 puan üzerinden bunu yapamayız en az 15 puan gerekli oldugunu düşünüyorum
şebapçı
şebapçı

14/4/2010, 7:25 am
alpc demiş ki:Mustafa hocam, bir juri olarak değil, kişisel olarak. 14 kuyruk düzenini tek tek puanlarmısın. Forum Adminin yaptığına benzer olarak.
Aynı şeyi Turker bey sendende rica ediyorum.

3-3 ,2-2,4-4 8 puan

5-5,1-1 7 puan

6-6 6 puan

2-1, 3-2 4-3 5 puan

3-1, 4-2, 5-3 4 puan

5-2, 6-3,4-1,7-4 3 puan

tek tel ayna dengeli 2puan

tek tel aynalı dengesiz 1 puan

toka 2 puan

düz kuş tokalı ise toka puanı tokasız ise puan yok.

eğer bel yapısı birlikte değerlendirilecek ise ekstra 5 puan daha eklenip bu puan üzerinden değerlendirildikten sonra eklenecek..

benim şu an aklıma gelen puanlama şekli

selam ile.....
Anonymous
Misafir
Misafir

14/4/2010, 7:26 am
Forum Admin demiş ki:aynı düzende 5-1 olan bir kuş kaç puan alır yada 6-3 veya 3-1 bunları birbirine dengeli kombine olarak listelemek gerekir 10 puan üzerinden bunu yapamayız en az 15 puan gerekli oldugunu düşünüyorum

Admin bu kadar teferruta girmeğe gerek yok bence 3-1 se 4-1 ise 4-2 ise 3-2 ise gengesiz olduğu için dengesizlik puanı vermek gerek. yoksa işin içinden çıkılmaz.
Anonymous
Misafir
Misafir

14/4/2010, 7:28 am
Hocam bu durum karışmazmı Dengesiz puan tek olması daha iyi olmazmı.
alpc
alpc

14/4/2010, 7:30 am
Bende örnek bir calisma koyayım :-)

0-0 / 0-1 = Diskalifiye
1-1 =14
2-2 =17
3-3 =20 puan
4-4 =15 (13 kuyruksa 16 puan, 14 kuyruksa 17 puan..)
5-5 =10 puan (13 kuyruksa 11 puan,14 kuyruksa 12 puan..)
6-2-6 =7 puan (15 kuyruksa (3 beyaz) 8 puan,16 kuyruksa 9 puan..)
6-1-6 =5 puan (15 kuyruksa (iki beyaz) 6 puan,16 kuyruksa 7 puan..)
kapalı =0 puan

tek orantısızlar
1-2,2-3,3-4 = 14 puan
4-5 = 7 puan (13 kuyruksa 8 puan,14 kuyruksa 9 puan)
diğer tek orantısızlar = 4 puan

cift orantısızlar
1-3,2-4,3,5 = 10 puan
4-6 = 5 puan (13 kuyruksa 6 puan, 14 kuyruksa 7 puan
Diğer cift orantıszlar = 2 puan

üc orantısızlar
1-4,2-5 = 6 puan
Diğer uc orantıszlar =1 puan

dort orantıszlar = 0 puan
bes orantızlar =0 puan

Artı olarak BEL (kuyruk cıkısı) ve TOKA puanları verilir.
Similar topics