Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı? - Sayfa 2 411k

Join the forum, it's quick and easy

Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı? - Sayfa 2 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı?

+16
kuscu0424
ysfkorkmaz
hasancan
selami şık
bülent baştuğ
bünyamin doğan
aliihsan
cucu
fırat kalkan
Rauf
türker saygılı
capslock967
alpc
şebapçı
Forum Admin
yavuzduman
20 posters
şebapçı
şebapçı
Ad Soyad : mustafa kale
Doğum Tarihi : 29/06/67
Forum Kayıt : 10/11/08

Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı? - Sayfa 2 Empty Geri: Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı?

14/4/2010, 7:35 am
alp puanlamaya 20 puan üzerinden başlamaşsın bu puan bence çok .

düz kuş kaç puan alacak veya almayacak. eğer dört orantısız puan almıyorsa düz kuşada puan vermez isek doğru olur mu.

selam ile....
alpc
alpc
Ad Soyad : alp
Doğum Tarihi : 08/05/76
Forum Kayıt : 08/03/09
http://sebabci.sitemynet.com

Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı? - Sayfa 2 Empty Geri: Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı?

14/4/2010, 8:31 am
Acıkca şöyle düşündüm.
Bir ödev var. Ödev hedefi tutturabilmek. Kuyruk hedefide kuyrukta en güzel duran orantıyı yakalamak. Hedeften cok sapıyorsa hic puan alamasın. Bu durumda puan alırsa hedefe dogru gelmesi daha cok zaman alır.

Simdi benim puanlama sistemi yaklasık 20 snyede yazıldı. Böyle önemli bir konuya daha cok zaman ayırmak gerekir. Hatalarım kesinlikle var.

Neden 10 değil neden 15 değil? illa 100 puanı tutturma gibi bir derdimiz yok. Kusların diğer ozellikleride simdiki gibi puanlanacak diye bir sorunumuz yok. 20 vererek orantılı kusların cogalmasını sağlayamazmıyız? Bize kazandırırmı,kaybettirirmi?

Krem tonajıda miskide bir ödev değilmi. Güzel duracak, herkez hemfikir.
20 puan olsun. Bunada lafımız neden olsun.
Aynı şey hic konusulmayan bir konu var. AYAKLAR. güzellikte bir kusu kus yapan yerlerden biri. Ayaksız bir kus. bu pacasız anlamı tasımıyor. istedigi kadar guzel olsun. kendini satamaz. Biz guzel kus aramıyormuyuz? Yoksa vasıflı olsun, uyuz uyuz olsun önemli değilmi?
kuslarımız ne ucuyor, ne yerde takla atıyor, ne ötüyor. Bir nedenden dolayı onları besliyoruz. Guzel oldukları ıcın. Herkez bunun bilincindemi?
yavuzduman
yavuzduman
Ad Soyad : yavuz duman
Doğum Tarihi : 10/04/66
Forum Kayıt : 30/10/09

14/4/2010, 8:57 am
Şimdi kuyruktan başladık... İnşaallah böyle verimli katılımlı bir değerlendirme ortamını devam ettirebilirsek, ayakta dahil parça parça bütün konuları, puan alanlarını değerlendiririz...

Bu değerlendirmelerden çıkan sonucu bir anafikir,özet ,hatta kural haline getirip,arkadaşlarımızında uygun görüşü ile camiaya deklere edebiliriz..

Her bir konu ile ilgili gönrüşleride daha sonra bir araya getirirsek böylece bir nevi şebabın tartışılmayan ve karara bağlanmaya bir konusunu bırakmamış oluruz...

Öncelikle şu kuyruk meselesini bir toparlayalım.. Bunu başarırsak diğer yerlere geçelim..

Katkıda bulunan bütün arkadaşlarınıma teşekkürlerimi sunarım...
Rauf
Rauf
Ad Soyad : Mahmut ayaz
Forum Kayıt : 11/05/08

14/4/2010, 10:16 am
alpc demiş ki:Kapalı kuyruk bir kus, anadan doğma çıplaktır. İki kapalı kuyruk kusu eş et, pek uğraşmadan bir cok kapalı kuyruk kus alabilirsin.. 0 puan olmalı.
Kapalı kuyruk düzeni yerine ayna kuyruk düzen herzaman güzellik konusunda daha baskındır. 1-1 bir kusla 5-5 bir kus aynı derecede güzellik hissi hissettirmez.
Full akkuyruk bir kuyruk hatamıdır değilmidir? Bunun cözülmesi gerekir. Puanı 0 puanmı olacaktır, baska bir puanmı verilecektir. diskalifiyemi olacaktır.. Netleşmesi gerekir.
Adminin yazdığı gibi, tek tek bütün alternatifler puanlanmalıdır. Bu o kadarda zor bir şey değildir. Yeterki kararlar alınsın.

ALP BEY ÖNCELİKLE SELAMLAR...
DİĞER YAZILARINIZI OKUDUM ÇOĞU KAFAMA YATTI AMA İÇLERİNDE ÖZELLİİKLE DİKKATİMİ ÇEKEN BU OLDU.
SORMAK İSTERİM Kİ DÜZ KUYRUK KUŞU NEDEN VASIFSIZ GÖRÜYORSUNUZ.?
DÜZ KUŞ 0 PUAN DEMİŞSİNİZ. SİZE ŞUNU BELİRTEYİM KİMİ DÜZ KUŞUN TOKALARININ GÜZELLİĞİ KUYRUK ALTININ ÜSTÜNÜN TEMİZLİĞİ KUYRUK FEKLERİNİN DİPTEN TEMİZLİĞİ ÇOĞU BOL YELEK AYNALI KUŞTA YOK...
BİR KUŞA KUYRUK DÜZENİNDEN 0 PUAN VERİLECEKSE O KUŞUN KUYRUKLARI KÖKÜNDEN YOK OLMASI GEREKİR BENİM FİKRİMCE...
capslock967
capslock967
Ad Soyad : murat sivas
Doğum Tarihi : 27/01/67
Forum Kayıt : 29/11/08

14/4/2010, 10:20 am
evet yavuz bey en güzeli tek tek değerlendirip en azından bir yazılı metin şekline getirip bir toplantıda tartışmaya açıp ortak nokta bulmaya çalışmak.
alpc
alpc

14/4/2010, 10:31 am
Rauf benim duz kuyruk kusa antipatim var. Belki hatalıyım. Ama asagıda yazayım nedenlerini.
İki tokaları cok duzgun. 10 numara kapalı kuyruk kusum vardı. Aldığım kişi dediki. merak etme akkuyruk kus gelir. Ben 6. ciftte durdum. bir tane akkuyruk kus alamadım. Daha sonraki deneyimlerimde kapalı kuyrukluk geninin , akkuyrukluga göre baskın olduğunu tecrubeyle sabitledim. Gezdiğim hic bir kumesinde tum kuslarının 3-3 yada 2-2, yada atıyorum 1-1 düzeninde kuruldugunu gormedim. Ama istesem ben kapalı kuyruk duzeninde hemen bir kumes kurarım. Cok zor bisi degil. Bunun icin kapalı kuyruk puanı 0 olması gerekiyor. Kuyruksuz yada kuyrugu bir sekilde dusmuş kuş kesinlikle yarışmamalı. Birdaha ki yarışmada tamamlar gelir yarışır. Akrepli kuslardanda böylelikle kurtuluruz.
yavuzduman
yavuzduman

14/4/2010, 10:36 am
Rauf demiş ki:
alpc demiş ki:Kapalı kuyruk bir kus, anadan doğma çıplaktır. İki kapalı kuyruk kusu eş et, pek uğraşmadan bir cok kapalı kuyruk kus alabilirsin.. 0 puan olmalı.
Kapalı kuyruk düzeni yerine ayna kuyruk düzen herzaman güzellik konusunda daha baskındır. 1-1 bir kusla 5-5 bir kus aynı derecede güzellik hissi hissettirmez.
Full akkuyruk bir kuyruk hatamıdır değilmidir? Bunun cözülmesi gerekir. Puanı 0 puanmı olacaktır, baska bir puanmı verilecektir. diskalifiyemi olacaktır.. Netleşmesi gerekir.
Adminin yazdığı gibi, tek tek bütün alternatifler puanlanmalıdır. Bu o kadarda zor bir şey değildir. Yeterki kararlar alınsın.

ALP BEY ÖNCELİKLE SELAMLAR...
DİĞER YAZILARINIZI OKUDUM ÇOĞU KAFAMA YATTI AMA İÇLERİNDE ÖZELLİİKLE DİKKATİMİ ÇEKEN BU OLDU.
SORMAK İSTERİM Kİ DÜZ KUYRUK KUŞU NEDEN VASIFSIZ GÖRÜYORSUNUZ.?
DÜZ KUŞ 0 PUAN DEMİŞSİNİZ. SİZE ŞUNU BELİRTEYİM KİMİ DÜZ KUŞUN TOKALARININ GÜZELLİĞİ KUYRUK ALTININ ÜSTÜNÜN TEMİZLİĞİ KUYRUK FEKLERİNİN DİPTEN TEMİZLİĞİ ÇOĞU BOL YELEK AYNALI KUŞTA YOK...
BİR KUŞA KUYRUK DÜZENİNDEN 0 PUAN VERİLECEKSE O KUŞUN KUYRUKLARI KÖKÜNDEN YOK OLMASI GEREKİR BENİM FİKRİMCE...

Alp olayı çözümlemede bir açıklama yapmış,benimde aklıma gelen ve fakat henüz seslendirmediğim karşı tezide dikkatli genç kardeşimiz Rauf yapmış...Hadisenin bu noktasının da irdelenmeye ihtiyacı var...

İki farklı kuyruk hayal edelim..
1) Biri düz kuyruk ama tokaları elifleri yerinde ve M.Kale hacamızın verdiği tarifle tokaları kapatıldığında duple kuyruk görünüm ve temizliğinde...
2)Birde bunun zıttını düşünelim Evet Kuyruk kapalı,düz kuyruk ama ne M.Kale Hocamızın tarfinden anladığımıza göre tokası yok...Kuyruk ucundan kuyruk altına doğru uzayıp giden kalem tonajları var..Elif yok..tokalar belirgin değil vs

Şimdi bu iki kuşada sıfır puan vermekte bir adaletsizlik olur...Mesela birinciyi 2&2 veya 3&3 aynalı mükemmel ve kuyruktan tam puan alan kuşun yarısı kadar puan verilmeli, diğeri ise durumuna göre 0 sıfır dan toplam kuyruk puanının yarısı kadar puan almalıdır. Yani kuyruk tam puanı 10 ise düz olmakla birlikte fevkalede temiz olan bir kuyruk için 5 puan verilmeli,düz fakat tokasız ve bozuk bir kuyruk için ise kusur oranına göre; 0 ile 5 puan arasında bir puan verilmelidir...

En son yavuzduman tarafından 14/4/2010, 10:42 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
alpc
alpc

14/4/2010, 10:37 am
Bu arada şunu hemen belirteyim. bende 3-3 bir kuş yok. kusum oyle oldugu icin kesinlikle yazmam. kimsenin en ufak bir suphesi olmasın. Sizde deneyimlerinizi yazın. en guzel nasıl duruyor, hep inceleyin. burada anlatın. Benimde öğreneceğim cok şey var.
alpc
alpc

14/4/2010, 10:43 am
Bide aklıma şu geldi. Buraları okuyanların kümeslerinde böylece, iki kapalı kuyruk eşlemesi tarih olur. :-)
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

14/4/2010, 10:54 am
Resul demiş ki:
Forum Admin demiş ki:aynı düzende 5-1 olan bir kuş kaç puan alır yada 6-3 veya 3-1 bunları birbirine dengeli kombine olarak listelemek gerekir 10 puan üzerinden bunu yapamayız en az 15 puan gerekli oldugunu düşünüyorum

Admin bu kadar teferruta girmeğe gerek yok bence 3-1 se 4-1 ise 4-2 ise 3-2 ise gengesiz olduğu için dengesizlik puanı vermek gerek. yoksa işin içinden çıkılmaz.

resul beyd ediginiz gibi tefaruatsız bir çalışma yapılabir ama 3-2 bir kuşla 6-5 kuşu aynı puan vermek adil degil gibi geliyor bana
yavuzduman
yavuzduman

14/4/2010, 10:55 am
Ben 3&3 şundan ideal görüyorum..
1-Matematik olarak hoş, 12 kuyruklu kuşun iki tarafta 3 er kuyruğu kapalı ortadaki 6 kuyruğu açık oluyor.. Aritmetik bakımdanda güzel, açıldığında,konarken,uçarken geometrik ve simetrik olarakta güzel..

2-1&1 bir kuyruk dışardan kuşun yürür halinde duble kuyruk gibi gözüküyor... Uçurkende gözü doldurmuyor..Tam bir çerçeve oluşturmuyor.

3-2&2 kuyruk ilk bakışta ayna bolluğu nedeniyle ideal gibi gözüküyorsada, yürür halde kuş yine duble kuyruk gibi gözüküyor,uçarken ayna etrafında oluşturduğu çerçeve ince -zayıf kalıyor..

Benim gözlemlerim bu..Her üç kuyruğa sahip kuşlarıda uzun süre besledim..

Not:
1-Daha evvel söylemiştim.1&0 kuş bence oldukça çirkin..Bir tarafı çerçeveli tarihi bir aynanın bir tarafındaki çerçevesinin kırılmış- düşmüş hali gibi..

2-Dupble yani 0&0 kuş şesap değil denildi..bende kendimi bu fikre yakın buluyorum..

En son yavuzduman tarafından 14/4/2010, 10:57 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
şebapçı
şebapçı

14/4/2010, 10:55 am
arkadaşlar bende yavuz beyin söylediklerine katılıyorum. düz kuyruk kuşlar tokasına göre puan almalı ama alcağı puan kaç olmalı tabi o kuyruğa verilecek toplam puanın kaç olduğuna bağlı.

selam ile....
alpc
alpc

14/4/2010, 11:05 am
simdi 20 puan düzeninde kapalı kuyruğa tokaları güzelse 10 puan verelim.
o zaman şöyle bir mantıkta olabilir. 20 puanı 10 puana cekelim. kapalı kuyruk 0 puan olsun..
Kötü durumlar varsa - puanlar yazalım. :-)
10 puanlık dilimde acaib büyük emekleri, görmezden geliyoruz. Öyle 3-3 çıkarmak kolay bisi degil. sadece 3-3 lede bir kuş , KUŞ olmuyor... Beslediğimiz kuşları bir kenara bırakıp, vicdani olarak yazın .. haksızmıyım?

Emek=Puan olmalı.

Alp biri çok temiz düz kuyruk diğer temiz olmayan düz kuyruk ikisinin arasında emek farkı yok mu?

Ayrıca ikisinede 0 puan dersek kötü olanın puuanını eksitmemiz gerekir adalet açısından, eksi puan sistmemi olmadığından bu şekilde bir uygulama zarureti doğuyor gibi..

toplam puanın 10 olduğunu kabul edersek sen nasıl bir puanlama ön görürsün.?Nasıl dağıtırsın?
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

14/4/2010, 11:06 am
bana göre önce hangi kuyruk hangi kuyruktan fazla puan alır onu bir dizmek gerekir.

En son Forum Admin tarafından 14/4/2010, 11:55 am tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
alpc
alpc

14/4/2010, 11:14 am
ortak kararlara varım arkadaslar. Mukemmel puanlama diye bişi olmasada olur. istersek diyelimki 0-0 en cok puanı alır. Önemli olan başlamak. İlerde bunun üzerine neler neler konur. Bu çok büyük bir adım olacak.
Fakat yinede bişiler yaparken, bir kardeşimiz bu neden bu kadar puan dediğinde , mantıklı birşeyler anlatabilelim.
capslock967
capslock967

14/4/2010, 11:17 am
bence 3 e 3 tam puan olmalı 4 e 4 ile 2 ye 2 14 puan olabilir.3e 2 10 puan 2 ye 1 ve 3 e 1 9 puan olmalı.kapalı kuyruk yarışırsa eğer tokalarıda tarif edilen gibi uçları beyaz olursa 5 veya 6 puan olabilir.kuyruğun bir tarafı açık olan yarışmamalı.duble kuyruk yarışmamalı bunlar kesin olmalı akrepli için benim fikrim yarışmalıoda 5 veya 6 puan olmalı
capslock967
capslock967

14/4/2010, 11:18 am
15 puan kuyruk için yeterli diye düşünüyorum.
yavuzduman
yavuzduman

14/4/2010, 11:30 am
Arkadaşla bel ayrıca puanlanacağı için Antalyada kuyruk için göngörülen 10 puan yeterli olabilir.. Bel kalınlığı Genel fiziki yapı için göngörülen 20 gibi yüksek puanın içinde yer alacağından,takriben bir 5 puan getireceğinden aslında toplamda 15 puan gibi yüksek bir puan olur..Olaya bu yöndende bir bakalım..
capslock967
capslock967

14/4/2010, 11:34 am
o zaman yavuz bey en güzeli özelliklerde önce bir puanlama için yeni bir bölüm açıp orada puanlamayı ayırıp fiziki özellikleri ondan sonra puanlamaya açsak daha iyi olurmu.yani kuyrk 15 genel fiziki yapı 20 kafa şu puan gibi ayırıp onun üzerine puanlama yapılsa daha mantıklı olurmu
fırat kalkan
fırat kalkan
Ad Soyad : FIRAT KALKAN
Doğum Tarihi : 02/06/84
Forum Kayıt : 11/02/09

14/4/2010, 11:36 am
admın benım fıkrık idal bı tablotabı büyüklerımızede sormak lazım ama bende nacızane fıkrımı beyan edıyım dedım :)
şebapçı
şebapçı

14/4/2010, 11:39 am
şimdiye kadar değerlendirildiği gibi 10 puan üzerinden bir değerlendirme yapmak en azından şimdilik uygun gibi gözüküyor bana göre 2-2 ,3-3, ve 4-4 kuşlar tam puan almalı. ama 10 puan üzerinden değerlendiriyor isek eğer daha önce yazdığım gibi 3 veya 2 puan tokalar için ayırdıktan sonra sonra kalan puan üzerinden tam puan. yani tokaya 3 puan ise kalan 7 puan . 1-1 6 puan, 5-5 4 puan, 6-6(14 kuyruksa 4 puan çünkü ortada 2 tel ayna demek), 1 tel ayna varsa ve denge varsa(13 tel kuşlarda bazen olabiliyor) 3 puan.

1 farklı dengesizlik 3 den fazla ayna sayısı varsa 4 puan 3,2 ve 1 aynalı ise 2puan
2 farklı dengesizlik 3 den fazla aynası varsa 3 puan 3,2 ve 1 aynalı ise 1 puan
3 farklı dengesizlik 2puan
daha fazla dengesizlikler 1 puan

tokalar 3 puan: aynalı kuşların tokasına bakılarak aynalarının dışında kalan kuyrukların toka yapısan göre 3 puan üzerinden değerlendirilir.

düz kuşlar gene tokaları üzerinden 3 puan üzerinden değerlendirilir.
alpc
alpc

14/4/2010, 11:53 am
toplam 10 puanla ben işin içinden çıkamadım.
3-3 / 2-2 / 1-1 kuslar icin sefa abi nadir cıkan kuslar deyimi kullanmıstı.
simdi bu kuslar, diğer kuslardan 3 -5 puan önde olursa, olurmu? hedefe
kitlenmekmi önemli olan, yoksa bu okadar önemli değil, renke bakalım(herkez icin farklı bir renk) demekmi dogru. niye kendimizi simdiki puanlamaya göre kısıtlıyoruz. Hedefimiz daha güzellerin yetişmesini sağlamak değilmi? 50 puan olsa ne olur? toplamda 100 puan var demiyoruzki..
Birileri emekle yada şansla birşeyler elde etmiş ise, onu ödüllendiriyoruz. Fakat bu belirli bir noktadan sonra , ISLAH olarak karşımıza gelecek. imza atmış olacaz kuşlara. Genel anlamda gercek ustalar yetişecek.
Belki korkumuz ya şimdi daha önce kupa alanlar bu durumda derece yapmaz ise ne olacak diye bir soru gelecek. Durun bakalım bütün konular işlensin. Puanlama çıksın.. Sonra bakarız bu konuya. Genel bir sorunmu var , yoksa yokmu inceleriz.

Alp
şebapçı
şebapçı

14/4/2010, 12:16 pm
alpc demiş ki:toplam 10 puanla ben işin içinden çıkamadım.
3-3 / 2-2 / 1-1 kuslar icin sefa abi nadir cıkan kuslar deyimi kullanmıstı.
simdi bu kuslar, diğer kuslardan 3 -5 puan önde olursa, olurmu? hedefe
kitlenmekmi önemli olan, yoksa bu okadar önemli değil, renke bakalım(herkez icin farklı bir renk) demekmi dogru. niye kendimizi simdiki puanlamaya göre kısıtlıyoruz. Hedefimiz daha güzellerin yetişmesini sağlamak değilmi? 50 puan olsa ne olur? toplamda 100 puan var demiyoruzki..
Birileri emekle yada şansla birşeyler elde etmiş ise, onu ödüllendiriyoruz. Fakat bu belirli bir noktadan sonra , ISLAH olarak karşımıza gelecek. imza atmış olacaz kuşlara. Genel anlamda gercek ustalar yetişecek.
Belki korkumuz ya şimdi daha önce kupa alanlar bu durumda derece yapmaz ise ne olacak diye bir soru gelecek. Durun bakalım bütün konular işlensin. Puanlama çıksın.. Sonra bakarız bu konuya. Genel bir sorunmu var , yoksa yokmu inceleriz.

Alp

bir kuş düz ise alacağı maksimum puan 3 benim çizelgeye göre. 2-2 ,3,3 4,4 kuşların yüzde 80 i zaten tokalı olur. bu, bu tür kuşlar kuyruktan 10 puanı garantilediler anlamına gelir. şimdi alp daha ne olsun yarışmalarda dercelerin çoğu 1-2 puan ile belli oluken 1. ile 7. arasında çoğu zaman 10 puan fark (bazen daha az) varken kuyruğun yarışmaya bu kadar etki etmesi yetmez mi. burada yazılanlar zaten uygulansa kuşların kuyrukları daha bir ön plana çıkmış olmaz mı?

selam ile.....
Anonymous
Misafir
Misafir

14/4/2010, 1:01 pm
şebapçı demiş ki:şimdiye kadar değerlendirildiği gibi 10 puan üzerinden bir değerlendirme yapmak en azından şimdilik uygun gibi gözüküyor bana göre 2-2 ,3-3, ve 4-4 kuşlar tam puan almalı. ama 10 puan üzerinden değerlendiriyor isek eğer daha önce yazdığım gibi 3 veya 2 puan tokalar için ayırdıktan sonra sonra kalan puan üzerinden tam puan. yani tokaya 3 puan ise kalan 7 puan . 1-1 6 puan, 5-5 4 puan, 6-6(14 kuyruksa 4 puan çünkü ortada 2 tel ayna demek), 1 tel ayna varsa ve denge varsa(13 tel kuşlarda bazen olabiliyor) 3 puan.

1 farklı dengesizlik 3 den fazla ayna sayısı varsa 4 puan 3,2 ve 1 aynalı ise 2puan
2 farklı dengesizlik 3 den fazla aynası varsa 3 puan 3,2 ve 1 aynalı ise 1 puan
3 farklı dengesizlik 2puan
daha fazla dengesizlikler 1 puan

tokalar 3 puan: aynalı kuşların tokasına bakılarak aynalarının dışında kalan kuyrukların toka yapısan göre 3 puan üzerinden değerlendirilir.

düz kuşlar gene tokaları üzerinden 3 puan üzerinden değerlendirilir.

Hocam 5-5 14 yada 16 kuyruk olan kuşlarda 6-6 olan 14 yada 16 kuyruk kuşlarda 4 puan dersek kapalı kuşa sadece tokaya 3 puan verirsek bahsettiğim kuşlarda aynaya 1 puan haksızlık olmazmı.
şebapçı
şebapçı

14/4/2010, 1:16 pm
resul aynalı kuş ta toka puanını alabilecek yani 4 puan almışsa aynadan dolayı tokasıda ayrı değerlendirilip 3 puan üzerinden muhtemel alacağı 3 puan ile yedi puana ulaşmaz mı. ama aynalı olmasına rağmen tokası hiç yoksa, düz kuşta aynasız olmasına rağmençok güzel tokalı ise (ki nadir olur) senin dedğin gerçek olur. bu da bence çok anormal değil.
yavuzduman
yavuzduman

14/4/2010, 1:27 pm
ARKADAŞLAR BU BAHİS OLDUKÇA OLGUNLAŞTI YAVAŞ YAVAŞ BU BAHSİ TOPARLAYIP AYNI HEYeCANLA BİR BAŞKA KONUYA GEÇELİM İSTİYORUM.

ALP ARKADAŞIMIZ KUYRUĞUN MATEMATİKSEL VE TARTIŞMAYA KAPALI ÖNEMİNE BİNAEN 20 PUAN GİBİ BİR PUANLA DEĞERLENDİRİLMESİNİ ÖNERMİŞTİ,

ADMİN İSE 15 PUAN ÜZERİNDE BİR DEĞERLİNDİRME YAPMIŞTI,

HOCAMIZ İSE 10 PUAN ÜZERİNDEN DEĞERLENDİRDİ .FAKAT TOKA İÇİN 3 PUAN AYRILDIĞINDAN ESASEN KUYRUKTAKİ AYNA YAPISI SADECE 7 PUANLA DEĞERLENDİRİLMİŞ GİBİ OLDU VE İYİ BİR KUYRUK SAYISI İLE KÖTÜ BİR KUYRUK SAYISI ARASINDAKİ PUAN FARKI AZ GİBİ GÖZÜKTÜ.

BU RİSKİ ORTADAN KARDIRMAMIZ ADINA ŞUNU ÖNERİYORUM:

TOKA VE ELİF 5 PUANLA DEĞERLENDİRİLSİN.. ZİRA TOKA GERÇEKTEN KUŞA ESTETİK DEĞER KATIYOR VE ELİMİZDEKİ KUŞLARDA BU YÖNDEN ZAYIF.KUYRUK İSE MÜSTAKİL OLARAK 10 PUANLA DEĞERLENDİRİLSİN.. DOLAYISI İLE KUYRUĞUN BÖYLECE TOPLAM PUANI 15 OLSUN...

SAYIN HOCAMIZDAN BU SİSTEMDE PUANLARI DAĞITMASINI İSTESEK KENDİSİNİ ÇOK MU ÜZMÜŞ OLURUZ.

Saygılarımla

En son yavuzduman tarafından 14/4/2010, 1:39 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
alpc
alpc

14/4/2010, 1:31 pm
:-) simdi karar zamanı. Şu yazılan bilgileri toparlayıp, onaylıyormusunuz diyecek yokmu?
Ben bir an önce başlanması taraftarıyım.
Hocam birinciler ikinciler ucunculer 1-2 puanla belli olsada olur, 20-30 puan farkla belirlensede olur. sonucta yine birinci ikinci ucuncu olacak :-) 1-2 puanın zararı, yorum farkını ön plana cıkarır. Birsürü tantana olur. Zaten en uc hedef ne olsun bence.. Bir program yazayım. Jurinin puan verme derdi olmasın. Sadece sorulan sorulara doğru yanıt verilsin. O puanı kendi hesaplasın. :-)
şebapçı
şebapçı

14/4/2010, 1:50 pm
yavuzduman demiş ki:ARKADAŞLAR BU BAHİS OLDUKÇA OLGUNLAŞTI YAVAŞ YAVAŞ BU BAHSİ TOPARLAYIP AYNI HEYeCANLA BİR BAŞKA KONUYA GEÇELİM İSTİYORUM.

ALP ARKADAŞIMIZ KUYRUĞUN MATEMATİKSEL VE TARTIŞMAYA KAPALI ÖNEMİNE BİNAEN 20 PUAN GİBİ BİR PUANLA DEĞERLENDİRİLMESİNİ ÖNERMİŞTİ,

ADMİN İSE 15 PUAN ÜZERİNDE BİR DEĞERLİNDİRME YAPMIŞTI,

HOCAMIZ İSE 10 PUAN ÜZERİNDEN DEĞERLENDİRDİ .FAKAT TOKA İÇİN 3 PUAN AYRILDIĞINDAN ESASEN KUYRUKTAKİ AYNA YAPISI SADECE 7 PUANLA DEĞERLENDİRİLMİŞ GİBİ OLDU VE İYİ BİR KUYRUK SAYISI İLE KÖTÜ BİR KUYRUK SAYISI ARASINDAKİ PUAN FARKI AZ GİBİ GÖZÜKTÜ.

BU RİSKİ ORTADAN AKLADMAMIZ ADINA ŞUNU ÖNERİYORUM:

TOKA VE ELİF 5 PUANLA DEĞERLENDİRİLSİN.. ZİRA TOKA GERÇEKTEN KUŞA ESTETİK DEĞER KATIYOR VE ELİMİZDEKİ KUŞLARDA BU YÖNDEN ZAYIF.KUYRUK İSE MÜSTAKİL OLARAK 10 PUANLA DEĞERLENDİRİLSİN.. DOLAYISI İLE KUYRUĞUN BÖYLECE TOPLAM PUANI 15 OLSUN...

SAYIN HOCAMIZDAN BU SİSTEMDE PUANLARI DAĞITMASINI İSTESEK KENDİSİNİ ÇOK MU ÜZMÜŞ OLURUZ.

Saygılarımla

yavuzbey öneriniz bence makul hem kuyruk 10 puanda kalmış olur hemde toka 5 puan ile değerlendirilmiş olur. tokaya 5 puan ayrı değerlendirildikten sonra kuyruğu 10 puan üzerinden net çıkmak gerek.

bu durumda

2x2 , 3x3 , 4x4 = 10 puan

1x1 = 9 puan

5x5 = 8 puan

6x6 = 14 tel ise 6 puan 13 tel ise 5 puan

1 farklı dengesizlik 3 ten fazla aynası varsa (5 puan) 3 ve üçten az aynası varsa (4 puan)

2 farklı dengesizlik 3 ten fazla aynası varsa (4 puan) 3 ve 3 ten az aynası var ise (3 puan)

3 farklı dengesizlik (2 puan)

daha fazla dengesizlik (1 puan)

arkadaşlar benim önerim bu.....

selam ile....
alpc
alpc

14/4/2010, 1:56 pm
Ben kabul ediyorum .. :-)
yavuzduman
yavuzduman

14/4/2010, 2:31 pm
Mustafa Hocamızın önerisini bende kabul ediyorum.
imza & Yavuz Duman

1 e 0, DUBLE KUYRUK VE AKREPLİ KUŞ YARIŞMAZ...HÜKMÜYLE BERABER KABUL....

Arkadaşlar kanımca mesele olgunlaşmıştır.
Arkadaşlarımızın düşüncelerini ifade eden bir yapı almıştır.
Arkadaşlar sizlerde bu öneriyi kabul edip etmediğinizi belirtirseniz seviniriz. İlave görüşü olan gerekçelendirerek konuyu tekrar tartışmaya açabilir. Saygılarımızla

Katkısı olan tüm arkadaşlarımıza teşekkürler-selamlar
Similar topics