Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı? - Sayfa 5 411k

Join the forum, it's quick and easy

Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı? - Sayfa 5 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı?

+16
kuscu0424
ysfkorkmaz
hasancan
selami şık
bülent baştuğ
bünyamin doğan
aliihsan
cucu
fırat kalkan
Rauf
türker saygılı
capslock967
alpc
şebapçı
Forum Admin
yavuzduman
20 posters
yavuzduman
yavuzduman
Ad Soyad : yavuz duman
Doğum Tarihi : 10/04/66
Forum Kayıt : 30/10/09

Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı? - Sayfa 5 Empty Geri: Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı?

8/6/2010, 7:02 am
Bülent bey merhaba,bu konunun yoğun tartışıldığı günlerde keşke sizde aramızda bulunsaydınız...Sorduğunu konuları oldukça detaylı olarak tartıştık ve bende dahil arkadaşlarımızı düşüncelerini bu bölümde paylaştılar..

Kuyruk olayını sadece basit bir ayna sayısı olarak ele almamamız gerektiğini düşünüyorum... Kuyruk nasıl ki belden başlayan ve en uçta elifle biten altı ve üstü olan içinde tokaları barındıran bir bütünse doğal olarak puanlamada bütün bu unsurların hepsine yer verilmesi gerekir...

Bu bakış açısının hem hakemleri detaylı ve bilinçli puanlamaya sevkedeceği ve diğer yandan kuş sahibi bakımındanda kuyruk gibi iyi tanımlanmış ve tartışmaya çok açık olmayan bölgede kuşunun kaç puana sahip olduğunu önceden bilme imkanı sağlayacaktır.demiştik...

Sizin bu unsurları kapsayan,yukarda bilhassa ilk birkaç sayfada yazılan çizilenler dışında yada bunları destekleyen bir öneriniz varsa yararlanmak isteriz...Mesela kuyruk olayına bu çerçevede 20 puanı nasıl dağıtırsınız.

İyi günler selamlar.Not:Mahir kardeşimiz yine kayıp onada selam söyleyin görürseniz.
bülent baştuğ
bülent baştuğ
Ad Soyad : Bülent Baştuğ
Doğum Tarihi : 27/02/59
Forum Kayıt : 15/07/09

Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı? - Sayfa 5 Empty Geri: Şebapta Kuyruk Düzeni ve Puanlaması Nasıl Olmalı?

8/6/2010, 1:39 pm
MERHABALAR YAVUZ BEY BEN ELBETTE DAHA ÖNCE BU KONUDA YORUMLARIMI VE DÜŞÜNCELERİMİ YAPTIM.ŞU AN İÇİN DEĞİŞMESİNİ İSTEDİĞİM BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL.SADECE ALP ARKADAŞIMIZA KUŞ İLE BAŞKA ŞEYLERİN KIYASLAMASINI YAPMAMASI VE CİDDİ YAKLAŞMASI KONUSUNDA BİR YAZI YAZDIM.SORDUĞUNUZ SORU İÇİN İSE ŞUNU SÖYLEYEYİM.20 PUAN KUYRUKTA BANA GÖRE ŞÖYLE DAĞILIRSA İYİ OLUR KUYRUĞUN ALT ÜST TEMİZLİĞİ 5 PUAN TOKASI 5 PUAN ORANTISI 10 PUAN.TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILAR.
bülent baştuğ
bülent baştuğ

8/6/2010, 1:46 pm
BEN YUKARIDA ALP VE SİZE SORDUĞUM SORUYU İSE ŞUNUN İÇİN SORDUM EĞER KUŞUN KUYRUĞUNDA EN FAZLA PUANI AYNASI ALIYORSA 1-1 KUYRUK EN FAZLA ALMASI GEREKİYOR.EĞER EN FAZLA PUANI TOKALI OLAN BÖLÜMÜN DENGESİ ALIYORSA O ZAMAN 5-5 OLAN KUYRUKMU EN FAZLA PUANI ALACAK.BURADA 1-1 KUŞUN PUANININ YÜKSEK OLMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEMEMİN NEDENİ BU.BİRDE ÖRNEK VEREYİM KUŞ 13 KUYRUK VE ALTIYA ALTI ORTASINDA SADECE 1 BEYAZI VAR BUMU YOKSA KUŞ 1-1 ORTASI KOMPLE BEYAZ BUMU YÜKSEK PUAN ALMALI BEN SADECE BUNU ANLATMAYA ÇALIŞTIM YOKSA BENİM SÖYLEDİKLERİMİ VE DÜŞÜNCELERİMİ BAĞLAYICI OLMAK VE PİŞMİŞ AŞA SU KOYMAK İÇİN SÖYLEMİYORUM.TEŞEKKÜR EDİYORUM SAYGILARIMLA.
alpc
alpc
Ad Soyad : alp
Doğum Tarihi : 08/05/76
Forum Kayıt : 08/03/09
http://sebabci.sitemynet.com

8/6/2010, 3:16 pm
Ben kendi adıma yazdıklarından katkı alıyorum. hepyek dubarayı geçermi diye sormamın nedeni ise bir gün Turker arkadaşımız ve Uusuf arkadaşımızla bu konuyu konuştuk. Yusuf arkadaşımız hatta jürilik yaptı. Hepyek geçer diyordu. Bende neden geçsin diye sormuştum. Ustalardan böyle öğrendik demişlerdi.
ysfkorkmaz
ysfkorkmaz
Ad Soyad : yusuf korkmaz
Doğum Tarihi : 01/01/65
Forum Kayıt : 03/02/09

8/6/2010, 5:38 pm
alpc demiş ki:Ben kendi adıma yazdıklarından katkı alıyorum. hepyek dubarayı geçermi diye sormamın nedeni ise bir gün Turker arkadaşımız ve Uusuf arkadaşımızla bu konuyu konuştuk. Yusuf arkadaşımız hatta jürilik yaptı. Hepyek geçer diyordu. Bende neden geçsin diye sormuştum. Ustalardan böyle öğrendik demişlerdi.

herkese iyi günler dilerim.
burada konulara fazla dahil olmadım.olmak istemedim,
ancak burada ismim geçti bana söz hakkı doğdu,Alp arkadaşımız bu konuda konuştuk,sanırım yanımda türker bey vardı.ben öyle hatırlıyorum.yanılmıyorsam aradan zaman geçti.
1-1 için o zaman içerisnde şöyle bir yorum yapmıştım.Niğde festivalinde 2 miski dişinin puanları aynı idi,soruyorlardı birisi 4-4- diğeri ise 1-1 idi hangisi bu durumda daha iyi olur diye bende elbette 1-1 demiştim.ama niğdede juri üyesi değildim.Bursada juri idim.
ama burada şunu belirteyim,alp neden diye sorduğunu hatırlamıyorum.bende ustalarımdan böyle öğrendim dediğimi hiç hatırlamıyorum.mutlaka yorum yapmış olmam lazım,
Çünkü benim ustam hiç ama hiç olmamıştır.

selam ve saygılarımla
kuscu0424
kuscu0424
Ad Soyad : Ahmet BETEDİN
Forum Kayıt : 18/04/08
http://kuscu0424.8k.com/

8/6/2010, 8:25 pm
:))))))
alpc
alpc

9/6/2010, 6:12 am
Demekki hiç bir usta yok, 1-1 iyidir diyen... :-))

Alp
bülent baştuğ
bülent baştuğ

9/6/2010, 6:39 am
EĞER ŞUAN BU CAMİADA KENDİSİNİ USTA DİYE TANITAN VE HER YERDE AHKAM KESENLER VARYA ONLAR KUŞUN NASIL SATILACAĞINA DAİR BİR USTADAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLLER.KUŞU İCAT ETTİĞİNİ ŞEBAB KUŞU İLK BEN GETİRDİM BEN BESLEDİM DİYEN O USTALAR VARYA ONLAR BU İŞİN DÜZENBAZLIĞINDAN BAŞKA BİRŞEY İCAT ETMEMİŞLERDİR.GERÇEK USTALAR KİMLERDİR BİLİYORMUSUNUZ.BU İŞİN DÜRÜSTLÜĞÜNDE OLAN KÖTÜYE KÖTÜ İYİYE İYİ DİYEBİLEN,SADECE ELİNDEKİNİ DEĞİL BAŞKALARININ İYİLERİNİDE ÖVEBİLEN ELİNE KAĞIDI KALEMİ ALDIĞINDA HAKKIYLA PUANINI VEREBİLEN ADAM GİBİ ADAMLARDIR.ŞUNU ÇOK İYİ BİLİYORUMKİ KUŞUN NASIL OLMASI GEREKTİĞİNİ BİLEN ÇOOOOK KİŞİ VAR BİZE LAZIM OLAN BUNLARIN İÇİNDEN DÜRÜST VE SAMİMİ OLAN RANT PEŞİNDE OLMAYANLARI BULUP O MASALARA OTURTMAK GERİSİ YAZILIR ÇİZİLİR DÜZENLENİR.TEŞEKKÜR EDİYORUM.SAYGILARIMLA.
kuscu0424
kuscu0424

9/6/2010, 9:24 am
benim kendi düşüncem

1x1 2x2 3x3 4x4 bu kuşlar benim nazarımda kuyruk fekinden eşit puan alır

ör : 10 üzerinden 1x1 2x2 3x3 4x4 kuyruk fekine 5 puan veririm kuyruk tokası 2 puan kuyruk alt kapakları 2 puan toplam 9 puan eğer bu kuş 14 kuyruk ise 1 puanda kuyruk fazlalığından alır toplam 10 puan ben festivallerde juri olduğum zaman bu şekilde puanlarım
yavuzduman
yavuzduman

9/6/2010, 11:13 am
bülent baştuğ demiş ki:EĞER ŞUAN BU CAMİADA KENDİSİNİ USTA DİYE TANITAN VE HER YERDE AHKAM KESENLER VARYA ONLAR KUŞUN NASIL SATILACAĞINA DAİR BİR USTADAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLLER.KUŞU İCAT ETTİĞİNİ ŞEBAB KUŞU İLK BEN GETİRDİM BEN BESLEDİM DİYEN O USTALAR VARYA ONLAR BU İŞİN DÜZENBAZLIĞINDAN BAŞKA BİRŞEY İCAT ETMEMİŞLERDİR.GERÇEK USTALAR KİMLERDİR BİLİYORMUSUNUZ.BU İŞİN DÜRÜSTLÜĞÜNDE OLAN KÖTÜYE KÖTÜ İYİYE İYİ DİYEBİLEN,SADECE ELİNDEKİNİ DEĞİL BAŞKALARININ İYİLERİNİDE ÖVEBİLEN ELİNE KAĞIDI KALEMİ ALDIĞINDA HAKKIYLA PUANINI VEREBİLEN ADAM GİBİ ADAMLARDIR.ŞUNU ÇOK İYİ BİLİYORUMKİ KUŞUN NASIL OLMASI GEREKTİĞİNİ BİLEN ÇOOOOK KİŞİ VAR BİZE LAZIM OLAN BUNLARIN İÇİNDEN DÜRÜST VE SAMİMİ OLAN RANT PEŞİNDE OLMAYANLARI BULUP O MASALARA OTURTMAK GERİSİ YAZILIR ÇİZİLİR DÜZENLENİR.TEŞEKKÜR EDİYORUM.SAYGILARIMLA.

Bülen kardeşimizin yazınının altına bende imzamı koyuyurum: İlaveten;

Hakimlik dediğimiz şey aslında hakimlik gibidir,yani adeletin temsil edildiği bir noktadır hakimlik...Hakem olana insanlar mallarını,canlarını bir nevi emanet ederler...Onun hükmüne adaletine sığınırlar..Hakiminde vereceği karardan dolayı Allaha sığınması gerekir...Mümkünse kuyumcu terazisi ile tartarak karar vermelidir...Bütün bunlar Allah korkusu ile olur... Allah korkusu olmayanda da korkulur..Çünkü ondan her melanet beklenir..
adanalı
adanalı
Ad Soyad : havalanı sedat
Doğum Tarihi : 28/04/71
Forum Kayıt : 15/02/09

11/6/2010, 9:31 am
evet arkadaşlar işlerimin yoğunluğundan dolayı yazılarınızı ancak 7.sayfada farkedebildim özür dilerim ,konuya dönecek olursak kuşun kuyruk sayısının genel olarak 12 olduğu gözönüne alırsak yavuz beyinde söylamiş olduğu gibi 3e3 kuyruk ideak kuyruk sayısıdır,şöyleki 6 tel beyaz,6 tel siyah bu tamam, şimdi benim geçmişte yazdığım yazılara bakarsanız kuyruk tokasının önemi hakkındaki uyarılarımıda görürsünüz,şimdiye kadar ki bir çok şampiyonun kuyruk tokaları istenilen gibi değil,ben diyorumki şurada sadece kuyruk tokasını değil kuşun diğer vasıflarınıda ele alalım ,ama internetten ezberlenildiği gibi değil bilerek gerçek anlamda ele alalım bir kere şunu belirteyim kişi ne kadar usta olursa olsun mutlaka hataları olur mesela aldığı kuşu kümesine bırakdıktan sonra niye aldım diye pişmanlıkta duyabilir çünkü insandır şaşarda,beşerde kimilerinin doğrusu kimilerine yanlışda görünebilir amennah,ama asılolan değişmez iyi iyidir,kötü kötüdür herkezin kümesinde mutlaka kendine göre birtana en iyisi vardır,ozaman kendini ileriye götürmek ve şebabı kırıp piçleştirmemek için sadece o iyi olanı beslesin tamamen ona yoğunlaşsın ama siz iki çiçekle bahar gelmez diyorsanız o başka,mesele ben fazla kuş beslemeyi seven biri değilim kümesim 150 metre genişliğinde ama kuş sayısı 6 çifti geçtimi bende sıkıntı hasıl oluyor iş merakçılıktan çıkıyor (kümesinde çok kuş olan insan bir iki güzel kuşu varsada onlara yoğunlaşamaz)
toplamda 5 çift kuşum var bir çifti sevdiğim damızlığım diğerlerinede kuşlarıma eşlik etsinler diye katlanıyorum, mesela 29 mayıstaki toplantıya bir çok kuş sever arkadaşımız geldi ama malesef bir tane şebab görebildik
saygılar selamlar
türker saygılı
türker saygılı
Ad Soyad : türker saygılı
Doğum Tarihi : 07/03/69
Forum Kayıt : 14/02/09

11/6/2010, 4:36 pm
alpc demiş ki:Bülent , bende tavla oynamıyorum.
Okumadığını biliyordum, şimdi bir kez daha görüyorum. Mehmet 1-1 kuş en yüksek puan alır dememişki, O bence süper bir yazı yazmış, anlayana.
Artı bu bölümde o kadar güzel bilgiler varki, bunun üzerine 1-1 , 2-2 geçer demek abest olur.. Mantık cercevesinde herşeyin açıklaması var.
Sevdalı dediğimiz insanlardan BAZILARI, sevdali gozukup, koyunları üten insanlar. Buradaki yazılar bir nebze bu işi kıracak.
Oktay abinin videosunu incelemiş olmalısın. Double kuyruk yarışmaz tamamda 1-0 kuşun yarışmayacağı aklımdan çıkıvermiş diyor. Ama diyor 5-10 puan kırın dedim diyor. Bu nedemek biliyormusun? İşine gelince 5 puan, işine gelmesse 10 puan. Nerde yazıyor bu değerler? Milleti direk saf yerine koymak doğrumu? Bitecek bu işler. Gönüllü insanlar bitirecek bu işleri. Herkez öğrenecek ne olduğunu..
Fakat oktay abi kendine yakışanı yapıp özür diledi. Bu da tarihte ilk galiba..

Alp merhaba,Oktay Topçu'nun özür konuşmasını yaptığı video çekiminin başlangıcında Vedat Azizoğlu bir bilgilendirme konuşması yapıyor ve bende yanlış hatırlamıyorsam burada yayınlanan videoda bir eksiklik olabilir...Vedat diyor ki Antalya'da aldığımız kararlarda 1-0 yarışmaz diye bir şey konuşmadık,bununla ilgili bir kararda almadık...Yavuz hocada çekimler mevcut,tekrar gözden geçirirse anlarız...ben yanlış hatırlıyorda olabilirim... ama ben Vedat'ın açıklamasında Antalya toplantısında alınan ve alınmayan,konuşulmayan yada kimsenin aklına gelmeyen bir konudan oluşan boşluktan dolayı 1-0 kuşun yarıştırıldığını anladım...yanlışım çıkarsa herkesten özür dilerim ama doğru hatırlıyorsamda eksiksiz yayınlarsak dinleyenlerde ona göre değerlendirir...Yavuz hocadan ricam tekrar orjinal kayıtları incelesin....selamlar
türker saygılı
türker saygılı

11/6/2010, 4:44 pm
herkese iyi günler dilerim.
burada konulara fazla dahil olmadım.olmak istemedim,
ancak burada ismim geçti bana söz hakkı doğdu,Alp arkadaşımız bu konuda konuştuk,sanırım yanımda türker bey vardı.ben öyle hatırlıyorum.yanılmıyorsam aradan zaman geçti.
1-1 için o zaman içerisnde şöyle bir yorum yapmıştım.Niğde festivalinde 2 miski dişinin puanları aynı idi,soruyorlardı birisi 4-4- diğeri ise 1-1 idi hangisi bu durumda daha iyi olur diye bende elbette 1-1 demiştim.ama niğdede juri üyesi değildim.Bursada juri idim.
ama burada şunu belirteyim,alp neden diye sorduğunu hatırlamıyorum.bende ustalarımdan böyle öğrendim dediğimi hiç hatırlamıyorum.mutlaka yorum yapmış olmam lazım,
Çünkü benim ustam hiç ama hiç olmamıştır.

selam ve saygılarımla[/quote]

Yusuf bey merhaba,1-1 dişi ve 4-4 dişi hangisiydi,Karaman ve Mersin diye belirtirmisin...selamlar
ysfkorkmaz
ysfkorkmaz
Ad Soyad : yusuf korkmaz
Doğum Tarihi : 01/01/65
Forum Kayıt : 03/02/09

11/6/2010, 9:03 pm
Türker bey 1-1 dişiyi hatırlıyorum Mersinden,diğerini hatırlamıyorum.hangi il olduğunu selamlar
türker saygılı
türker saygılı

12/6/2010, 2:33 pm
kuscu0424 demiş ki:benim kendi düşüncem

ör : 10 üzerinden 1x1 2x2 3x3 4x4 kuyruk fekine 5 puan veririm kuyruk tokası 2 puan kuyruk alt kapakları 2 puan toplam 9 puan eğer bu kuş 14 kuyruk ise 1 puanda kuyruk fazlalığından alır toplam 10 puan ben festivallerde juri olduğum zaman bu şekilde puanlarım

Ahmet bey ""ben böyle puanlarım"" derken,sizin jürilik yaptığınız festivallerdeki diğer jürilerde mi böyle puanlıyordu,yoksa farklılıklar olupta,puanlama herkesin beğenisine göremi yapılıyordu...bir arkadaşımıza kuşumuzu tarif ederken kuyruk takımını nasıl anlatırız kısaca,deriz ki bol ayna kuyruk deriz...1x1 mi bol aynalı yoksa 4x4 mü....selamlar

En son türker saygılı tarafından 12/6/2010, 3:03 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
türker saygılı
türker saygılı

12/6/2010, 2:58 pm
ysfkorkmaz demiş ki:Türker bey 1-1 dişiyi hatırlıyorum Mersinden,diğerini hatırlamıyorum.hangi il olduğunu selamlar

......konya olması lazım

En son türker saygılı tarafından 12/6/2010, 3:17 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
türker saygılı
türker saygılı

12/6/2010, 3:10 pm
alpc demiş ki:Demekki hiç bir usta yok, 1-1 iyidir diyen... :-))

Alp

Alp kardeşim benim şahsi düşüncem 1x1 en yüksek puanı almalıdır,zor bulunur,nadirdir...soruyorum kaç kişinin kümesinde yarışma formatına uygun özelliklerde güzel şebab olupta kuyruk takımı 1x1 olan kuşu var....veya Türkiye de yarışmaya girebilecek özellikte olup ta kuyruğu 1x1 olan şebab kuşu toplamda kaç tane çıkar...
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

12/6/2010, 5:28 pm
türker saygılı demiş ki:
alpc demiş ki:Demekki hiç bir usta yok, 1-1 iyidir diyen... :-))

Alp

Alp kardeşim benim şahsi düşüncem 1x1 en yüksek puanı almalıdır,zor bulunur,nadirdir...soruyorum kaç kişinin kümesinde yarışma formatına uygun özelliklerde güzel şebab olupta kuyruk takımı 1x1 olan kuşu var....veya Türkiye de yarışmaya girebilecek özellikte olup ta kuyruğu 1x1 olan şebab kuşu toplamda kaç tane çıkar...

bence 1-1 kuş 1-0 boş kuyruk kuşa çok yakın oldugu için tehlike görüyorum 2-2 bence en ideal kuyruk orantısıdır.
kuscu0424
kuscu0424

12/6/2010, 9:12 pm
türker saygılı demiş ki:

Ahmet bey ""ben böyle puanlarım"" derken,sizin jürilik yaptığınız festivallerdeki diğer jürilerde mi böyle puanlıyordu,yoksa farklılıklar olupta,puanlama herkesin beğenisine göremi yapılıyordu...bir arkadaşımıza kuşumuzu tarif ederken kuyruk takımını nasıl anlatırız kısaca,deriz ki bol ayna kuyruk deriz...1x1 mi bol aynalı yoksa 4x4 mü....selamlar

türker bey yanlış hatırlamıyorsam elazığ ve izmir festivallerinde jüriler ortak karar verildi diyer illerin festivalinde ise her jüri kendi puanlamasını ayrı kağıtlarda yapıp divan heyeti puan kağıtlarını toplayıp dereceleri açıkladı benim yazdığım benim şahsi düşüncem
türker saygılı
türker saygılı

13/6/2010, 8:12 pm
kuscu0424 demiş ki:
türker saygılı demiş ki:

türker bey yanlış hatırlamıyorsam elazığ ve izmir festivallerinde jüriler ortak karar verildi diyer illerin festivalinde ise her jüri kendi puanlamasını ayrı kağıtlarda yapıp divan heyeti puan kağıtlarını toplayıp dereceleri açıkladı benim yazdığım benim şahsi düşüncem

anladım,teşekkür ederim...
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

13/6/2010, 8:37 pm
mustafa hocam artık ilk toplantıda bir puanlama listesi oluşturulması için adım atacaktır. kuyruk orantısıda en uygun puanlamayı çıkaracaklarından eminim.
ŞEBAPÇI MÜDÜR
ŞEBAPÇI MÜDÜR
Ad Soyad : ERDİNÇ METİN
Doğum Tarihi : 18/03/75
Forum Kayıt : 16/06/10
http://erdincmetinn@gmail.com

30/6/2010, 5:27 am
Selamlar
Sanırım herkezin dilinde 1X1 kuyruk konuşuluyor.
Ben 3x3 kuyruk en iyi diyorum.Duble hatalı sayılacaksa hata oranına en yakın olan (1x1 gibi) en yüksek puanı nasıl alacak?
Saygılarla
yavuzduman
yavuzduman

30/6/2010, 11:04 am
ŞEBAPÇI MÜDÜR demiş ki:Selamlar
Sanırım herkezin dilinde 1X1 kuyruk konuşuluyor.
Ben 3x3 kuyruk en iyi diyorum.Duble hatalı sayılacaksa hata oranına en yakın olan (1x1 gibi) en yüksek puanı nasıl alacak?
Saygılarla

Dostum bende 3x3 ün en iyi düzen olduğu kanısındayım...Yukardaki bölümlerde bunun gerekçelerini uzun uzun izah etmiştik.Selamlar
alpc
alpc

30/6/2010, 12:09 pm
Neden nasıl niçin? herkonuda sormamız gerekiyor. Eskiler böyle dedi, ustam böyle söyledi. geçelim artık. Yakında benhurun yada incinin soyu hep 5-4 veriyor.. En iyi kuyruk orantısı budur diyecekler. :-))) Bu konunun başından sonuna çok güzel bilgiler içeriyor. Okumanızı tavsiye ediyorum. Mantıklı bulursanız katılın, Bulmassanız katılmayın..

Kuyruk telek sayısı 16,15 kuyruk olan kuşları incelediğinizde bel kalınlıklarıyla 12 kuyruk kuşlara fark attığını hemen anlarsınız. Bu ilerki dönemde 12 kuyruk kuşların 14-15-16 kuyruk kuşların yanında ezilmelerine yol açar. Bu konuda herkezin fikirlerini yazmasını bekliyorum. 12 kuyruk kuşlar diğerlerinin yanında 12 kuyruk oldukları icin puan olarak geride kalmalımıdır?
kahvecişaban
kahvecişaban
Ad Soyad : şaban özer
Doğum Tarihi : 15/08/58
Forum Kayıt : 22/07/08

30/6/2010, 12:55 pm
sayın arkadaşlar bence kuyruksayısı farketmez önemli olan kuyruktaki yabrakların enniliği enniliği 16 kuyruk vardırdır kuyruk yabrakları incedir 12 kuyruk vardır kuyruk yabrakları çokkalındır vede çok orantılıdır buna ne dersiniz
alpc
alpc

30/6/2010, 1:53 pm
16 kuyruk şebap miski yada kürenk olup, kuyruk yaprakları ince bir kuşun fotosu bile olsa görmek isterim. :-)) Ben böyle bir kuşla daha karşılaşmadım. 16 kuyruk oldumu, bel kısmı kuşu daha eline alırken farkını ortaya koyar.

Rauf
Rauf
Ad Soyad : Mahmut ayaz
Forum Kayıt : 11/05/08

30/6/2010, 3:08 pm
sopa gibi 14-16 kuyruklu olacağındansa, kuyruğunu marul gibi tutan şaban abininde dedii gibi telekleri kalın olan kuşu beslerim. ne kuşlar var 14 kuyruk ama sopa gibi duruyor ne 12 kuyruklular gördük sırtı beli kuyruğu bir.
kuşun gerisi önemli kuyruk sayısı değil bana göre. 16 kuyruklu olmuş o kuyruğu taşıyamıyorsa keseyim öyle kuyruğu :) kuş üstünde olan güzelliği taşımayı bilecek....
alpc
alpc

30/6/2010, 3:16 pm
inceleyip öyle yazmanızda fayda var. :-))
sen 16 kuyruk kuş sahibine , kusura bakma 16 kuyruklu kuşunun kuyruğu sopa gibi duruyor, onun için puanmı kırdım diyeceksin?

bende 12 telek kuşun bu durumlarda kaybettiği puanlar olacak. Bunun doğru olmadığı kanısındayım.
Anonymous
Misafir
Misafir

30/6/2010, 7:08 pm
artık bırlık kuruldu kuyrugu tartısır karara varırsınız lol!
mehmet bilgin
mehmet bilgin
Ad Soyad : mehmet bilgin
Doğum Tarihi : 26/04/72
Forum Kayıt : 31/01/09

30/6/2010, 7:29 pm
selami kardeşime sormak istiyorum şebabın orjinalinin düz kuyruk oldugunu kim söylüyor o kişyle ben bunu konuşmak isterim. benim de bildiğim eski orjinal urfa kuşlarının orjinali aynalıdır,düz kuyruk kına sokulmak için dışarıdan getirilen kuşlarda vardı. kuyruk düzeninde de herzaman 2-2 ye kuyruklar ayrı özellik diye geçerdi. bence ideali 2-2 dir. ama bende 4-4 yerine 1-1 tercih ederim ama en ideali herzaman 2-2 olmuştur.
Similar topics