{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 411k

Join the forum, it's quick and easy

{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım

+20
kuscu0424
selami şık
alihanyakup70
cucu
ali yılmaz
chema
ysfkorkmaz
türker saygılı
alpc
mehmet bilgin
umb26
capslock967
fatih_27su
akrep
murat_yetgin
kahvecişaban
Forum Admin
YARIMDÜNYA55
Yumurtacı Gökhan
ERTAN ÇAM
24 posters
ali yılmaz
ali yılmaz
Ad Soyad : ALİ YILMAZ
Doğum Tarihi : 01/03/64
Forum Kayıt : 04/04/09

{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 Empty Geri: { ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım

24/11/2009, 1:39 pm
HALA AYNI MUHABETLER YA CAKMAKLI MAVİ MİSKİ KÜRENK YANİ BUTUN KUŞLARIN KENDİNE HAS ÖZELLİKLERİ VAR BU YILLARDIR BÖYE KUŞU BİLEN BOŞ KONUŞMAZ FAKAT BEŞ ON KİŞİ KUŞLARLA OYNUYOR DİYE KİMSE BİRBİRİRİNİ KANDIRMASİN YARİŞMAYA KUŞ ATIYORLAR ÖZÜR ÖKÜZ KADAR PUL YOK BOZWRMIŞ MİSKİ VEYA KURENK AMA KİMSE AEMİYOR OLMAZ HERKES BIRAVO DİYOR ÖZELLİĞİNİ BİLENDE DOĞRU KONUŞMUYOR SEFA AMİ DOGU YAZSA BİLE ÖBÜRÜ KARŞİ CIKIYOR CÜNKÜ ELİNDE YOK ONDAN GÜN GELECEK ORJİNALI ARAYACAGIZ UNUTMAYIN KUŞLARIN KATİLİ BİZLERİZ SİZİ ÖZ KÜŞ ÜRETMEYE DAVET EDİYORUM GELECEK NESİLLERE BİR ŞEYLER BIRAKALIM ORANTILI VE ORJİNAL KUŞLAR DİLEĞİYLE SELAMLAR
Anonymous
Misafir
Misafir

{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 Empty Geri: { ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım

1/2/2010, 10:42 pm
benım kısısel gorusumdur ben sebab degıl her ırkı bozanı bozarım ben bursada bır kac yerde gordum cakmaklı mıskı eslemısler bunları soyledım yapmayın dıye adamlar bana cephe aldı ve kustuler sankı boyle bırsey yaptıklarını ben gormusumde bana kızıyorlar damına cıkan herkes bunu gormus ve boyle ırk bozanlar her yerde mevcuttur aslında kuslarını bılselerde esleseler bu tur sorunlar olmaz kusa fızık parlaklık vermek ıcın calısılan bır sahtekarlıktır kınıyorum sahsım adına dıyorum yapmadım yapmamda yapanlarıda kınıyorum yazık dıyorum baskada bırsey demıyorum
cucu
cucu
Ad Soyad : Şamil Atç
Forum Kayıt : 18/04/08

{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 Empty Çakmaklı GÖK Şebabta Tırnakta Beyaz ....

19/2/2010, 9:09 pm
Selam değerli forum üyesi arkadaşlar benimde kafama çakmaklı ve gök şebab kuşlarda tırnaklarda beyazın nerden geldiği taklıdı değerli bilgilerinizi öğrenmek istedim .Şamil ATAÇ. ÇANAKKALE hepinize saygılarımı sunarım..
alihanyakup70
alihanyakup70
Ad Soyad : alihanyakup70
Forum Kayıt : 16/03/10

24/3/2010, 10:45 am
SLM ben kusla tartismayi asla sevmiyom guzele guzel oktuyo kotu der baska yorum yapmam benim yasim 38 babamin sayesinde bende nacizane guvercin besliyom .benim sevdigim cakmakli soyle olmali isbirtolu beli acik akkuyruk 3.3 ucde olur 2.2. olur ben boyle seviyom .birde kuvercin dosluk kardeslikdir ya tartismalari bir birimizi rencide etmeden sohbet edelim lutven .kusla bilgisi cok olan biz lere bilgi versin soyle kusunuz olsun gibi ne bilim yapici olsunlar ben okumayai seven bir kisiyim tartismayayi sevmiyom okurum guzel bir seyvarsa bana faydali onu ogrenirim ve bende kumesimde onu uygularim .buyuk kuscu abilerimin elleriden .kucuk kuscu kardes lerimin de gozlerinden operim atmacasiz saglikli bol yavrulu seferli sezenonuz olsun ins hollandadan selam A.E.O K.I.B
selami şık
selami şık
Ad Soyad : selami şık
Doğum Tarihi : 13/06/76
Forum Kayıt : 16/04/10

2/5/2010, 5:29 pm
SLM türker abi yazılarınızı az da olsa okudum.benim bildiğim mavi- çakmaklı ve miskinin kökü özü kürenk ben doğruyu böyle biliyorum yanlışsam bir ustam düzeltsin.Hepimiz mutlaka mavi çakmaklı besliyoruz ve hangisini teni kırıldığı hangisinin daha eskiye doğru kırıldığını anlarız diye düşünüyorum.bunuda en güzel gözlerden ve kanatlardan anlaya biliriz diye düşünüyorum en azından benim bildiğim 1.gözler çakır veya beyaza yakınsa bana göre tırnağında 1 veya 2 beyazı varsa ben damızlığımda beslerim bu benim şahsi fikrim ve bugün hangi mavi çakmaklı kümesine gidilse bu kuşları görürüz.önemli olan bu ırkların altından miski ve kürenk tarzında kuşlar gelirse ozaman sana hak veririm.Bana göre gelmez. SEVGİ VE SAYGILARIMLA HEMŞERİN SELAMİ ŞIK
{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 3149687655
mehmet bilgin
mehmet bilgin
Ad Soyad : mehmet bilgin
Doğum Tarihi : 26/04/72
Forum Kayıt : 31/01/09

2/5/2010, 6:50 pm
selami kardeşim sana ustaların yanlış öğretmiş. gök ile çakmaklının miski kürenk ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. miski kürenk bir nesil kuştur,gök ile çakmaklı ayrı nesil kuşlardır. isteyen tırnagı beyaz kuş besleyebilir ama tırnagı beyaz kuş kırılmış kuştur ve kesinlikle yarışmalara alınmamalıdır.
türker saygılı
türker saygılı
Ad Soyad : türker saygılı
Doğum Tarihi : 07/03/69
Forum Kayıt : 14/02/09

2/5/2010, 6:51 pm
selami şık demiş ki:SLM türker abi yazılarınızı az da olsa okudum.benim bildiğim mavi- çakmaklı ve miskinin kökü özü kürenk ben doğruyu böyle biliyorum yanlışsam bir ustam düzeltsin.Hepimiz mutlaka mavi çakmaklı besliyoruz ve hangisini teni kırıldığı hangisinin daha eskiye doğru kırıldığını anlarız diye düşünüyorum.bunuda en güzel gözlerden ve kanatlardan anlaya biliriz diye düşünüyorum en azından benim bildiğim 1.gözler çakır veya beyaza yakınsa bana göre tırnağında 1 veya 2 beyazı varsa ben damızlığımda beslerim bu benim şahsi fikrim ve bugün hangi mavi çakmaklı kümesine gidilse bu kuşları görürüz.önemli olan bu ırkların altından miski ve kürenk tarzında kuşlar gelirse ozaman sana hak veririm.Bana göre gelmez. SEVGİ VE SAYGILARIMLA HEMŞERİN SELAMİ ŞIK
{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 3149687655

Selami merhaba,çakmaklı ve mavileri birbiri ile veya kendi aralarında eş ettiğinde külrenk ve miski gelemeyeceği için senin teorin eksik bir bilgiye dayanıyor....tırnağı beyazların birçok kümeste olduğu fikrine katılıyorum...birçoğuda kırık veya bozuk...gözden bahsediyorsun da Çakmaklı ve Mavinin gözünde koyu renkte çok ince damarlar olur,dolaptan çıkmış buz kalıbının rengi gibi göz beyazlığı olur...nerde şimdi böyle bir göz,kalmadı...bahsettiğim göz renginin miski ve külenk gözü ile alakası yoktur...bu kuşlar çok kısa zamanda satış amaçlı bozuldu....selamlar...

En son türker saygılı tarafından 2/5/2010, 7:07 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
türker saygılı
türker saygılı

2/5/2010, 7:04 pm
mehmet bilgin demiş ki:selami kardeşim sana ustaların yanlış öğretmiş. gök ile çakmaklının miski kürenk ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. miski kürenk bir nesil kuştur,gök ile çakmaklı ayrı nesil kuşlardır. isteyen tırnagı beyaz kuş besleyebilir ama tırnagı beyaz kuş kırılmış kuştur ve kesinlikle yarışmalara alınmamalıdır.

Mehmet abi merhaba,nasılsın....şimdi bu Çakmaklı ve Gök işi tamamen zevkten çıkıp ticaret işi oldu...ben şahsım adına zevkime besleyeceğim Çakmaklı ve Gök'ün ağzında,tırnağında beyaz olmayacak,ağzıda tırnağı gibi koyu olacak...ayak paça yapraklarında gri tüy olmayacak...kuyruk altı kapaklarda ve kanat teleklerinin iç taraflarında pembelik olmayacak,en önemliside Çakmaklı ve Gök'ün gözü çok özeldir,her göz'e şimdi güzel deniyor....bu saydığım özellikte geçmişten bugüne kalan çakmaklı ve Gök sayısının da minumum olduğunu düşünüyorum....selamlar....
ali yılmaz
ali yılmaz
Ad Soyad : ALİ YILMAZ
Doğum Tarihi : 01/03/64
Forum Kayıt : 04/04/09

5/5/2010, 6:06 pm
O SENİN DEDİGİN BİLİNCSİZ İNSANLARA MAHSUS KARDEŞİM BEN ONBEŞ SENEDİR AYNI IRKI BAKIYORUM TABİKİ ŞİMDİKİ KUŞLARIDA GÖRÜYORUZ AMA O ZAMAN NEYSE ŞİMDİDE AYNI IRKI BAKANLAR VAR ESKİ KUŞCULAR ELİNDEN CIKARMAZ SEN RAHAT OL ŞİMDİ BAKANLAR YAPMA KUŞLARLA OYNUYORLAR BİRTANE TAKIM CIKARAN YOK ORDAN BURDAN TOPLAYIP MASALARA ATIYORLAR AMA ALLAH HERKESİN GÖNLÜNE GÖRE VERSİN
türker saygılı
türker saygılı

5/5/2010, 10:24 pm
ali yılmaz demiş ki:O SENİN DEDİGİN BİLİNCSİZ İNSANLARA MAHSUS KARDEŞİM BEN ONBEŞ SENEDİR AYNI IRKI BAKIYORUM TABİKİ ŞİMDİKİ KUŞLARIDA GÖRÜYORUZ AMA O ZAMAN NEYSE ŞİMDİDE AYNI IRKI BAKANLAR VAR ESKİ KUŞCULAR ELİNDEN CIKARMAZ SEN RAHAT OL ŞİMDİ BAKANLAR YAPMA KUŞLARLA OYNUYORLAR BİRTANE TAKIM CIKARAN YOK ORDAN BURDAN TOPLAYIP MASALARA ATIYORLAR AMA ALLAH HERKESİN GÖNLÜNE GÖRE VERSİN

Ali bey ben rahatım merak etmeyin....kuşlarını bozmadıysan ne mutlu sana,allah gönlüne göre versin....benim eleştirim;hem bu kuşları miski ve külrenk ile kırmayın hemde tırnağında iki beyaz olursa bile önemli değil diyen,şahsım adına kırığını beslemem diye düşünene '''yalancı'''diyebilecek cüreti gösteren ''' DMehmet '''isimli Bursa'dan katılan arkadaşa,ama arkadaş farkında değil galiba dünya aslında çok küçük...sonra, bu kuşun '''iyisini''' besleyenlerin bir çoğu sonradan kırıkları ile uğraşmaz,ben zaten şu anda Miski-Külrenk besliyorum,bunların yanında birde miski-külrenk'ten çıkma kırık Çakmaklı-Gök beslemenin manası olur mu???birbiri ile tezat oluşturan bir düşünce???? { ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 3419840488 { ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 3419840488 { ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 3419840488 { ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 3419840488
Anonymous
Misafir
Misafir

5/5/2010, 11:21 pm
bakın arkadaslar ben sahsım adına konusayım cakmaklı ve gokun gagasındakı tırnagındakı sorun dogustan tırnagı beyazsa sorun olur yarısmalarda ama ılerleyen yıllarda kusların gagası tırnagı acılır bunun nedenı ıse devamlı kapalı kumeste olmalarındandır verdıgımız ılaclar antıboyotıkler ve devamlı kapalı kalmaları kusları gaga yapılarını tırnaklarını bozuyor kurenk ve mıskıden cıkan cakmaklı her zaman sırıtır ve bellı olur tanelerınden kanatlardakı kızıllıklardan bu anlasılır herkese saygılar sevgıler sunuda dıyeyım bır ıkı tırnagı beyaz ıse gerek 8 tırnagı beyaz ıse bu kusun altı bılınıyor ıse ben beslerım yeterkı kurenk mıskı vermesın bu onun kırılmıs anlamına gelmez kırılarn mavı cakmaklı her zaman sırıtırr ve kıranlarıda kınıyorum her zamanda kınadım genede kınıyorum
kuscu0424
kuscu0424
Ad Soyad : Ahmet BETEDİN
Forum Kayıt : 18/04/08
http://kuscu0424.8k.com/

7/5/2010, 8:14 am
bu yorumları yaparken bahsettiğiniz kuşların resimlerinide ekleseniz millet ne demek istediğinizi iyi anlar farklı şehirlerde olduğumuz için şive farklılığından aynı sözü anlatmak istiyorsunuz ama şivelerden kaynaklanan farklı anlaşılma ortaya çıkıyor
çiçekçi
çiçekçi
Ad Soyad : cafer aydın
Doğum Tarihi : 01/09/71
Forum Kayıt : 27/07/10

28/7/2010, 6:08 pm
SLMARKADAŞLAR BEN ŞİRİNEVLERDEN ÇİÇEKÇİ CAFER GÖKAN KARDEŞİM DORU SÖYLÜYOR ORATILI OLMASI ÇOK ÖNEMLİ AYRICA BUKARDEŞİMİZ KUŞTAN ÇOK İY ANLAR ARKADAŞLAR ŞİRİN EVLERDEN ÇIKAR KUŞUN EN İYSİ İSTEYEN SORSUN ÖYRENSİN GÖKAN SELAM......
Anonymous
Misafir
Misafir

29/7/2010, 3:54 pm
herkes kendı capında kustan anlar bazı normları vardır kusların ozellıklerı cakmaklıda mavıde ıspırtto yıne dıyorum hepten sılınmesın ıspırto olsun ama tatlı bır ıspırto
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 Empty Çakmaklı Gök Gögüs Rengi Nasıl Olmalıdır.

21/8/2010, 2:39 pm
Yarışmalarda Miski Kürenk Kuşlarda Nar Gibi Portakal Gibi Kına Aranıyorda Neden Çakmaklı Gök Kuşlarda Gögsü Boş Kınasız Kuş Aranıyor ?

Yarışmalarda Gök Ve Çakmaklı Gögüs Puanı Kaç Puan Olmalı ?

Kınalı Çakmaklı , Gök Mü , Kınasız Çakmaklı , Gök Mü Daha Fazla Puan Almalı ?

En son Forum Admin tarafından 21/8/2010, 3:02 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi
Forum Admin
Forum Admin

21/8/2010, 2:39 pm

{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 Eskiler1

En son Forum Admin tarafından 21/8/2010, 3:00 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
Forum Admin
Forum Admin

21/8/2010, 2:42 pm
{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 Dddm
{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 Dfedfedf
{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 Fgvff
Forum Admin
Forum Admin

21/8/2010, 2:44 pm
{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 Sdc10410d
{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 Sdc10406s
Forum Admin
Forum Admin

21/8/2010, 3:17 pm
{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 Sdfsc
ademyavuz
ademyavuz
Ad Soyad : Adem Yavuz
Doğum Tarihi : 01/01/80
Forum Kayıt : 04/06/08

21/8/2010, 5:58 pm
umb26 demiş ki:Herkes gönlünden geçeni yazıyor şöle olmalı böle olmalı ama piyasaya hakim olanlar şu anda ispirtosuz olan makbul diyor hele bir şu ispirtosuzlardan bizlere güzelce bir dağıtsınlar ondan sonra yine eskiye döneriz nasipse. :D Kendimizi yormaktan ve kırmaktan başka bir şey olmuyor tartışınca; ağalar neyi makbul görürse onu besleyecez yarışmalarda birinci olucaz. :affraid: :affraid: Valla ALLAH bize sabır bu simsarlarada selamet ve vicdan versin. Varsın bi 5 10 senede çakmaklının göğsü ispirtosuz olsun. O bitincede arapta saz kanat moda şimdiden hazırlık yapın lol! lol!

dediklerinin nerde ise hepsine katılıyorum ve sizi tebrik ediyorum yorumunuzdan dolayı.
bende 1 senedir çakmaklı güvercin üzerinde gelişim lerini izliyorum ve yatiştiriyorum yakında yavrularımızın resimlerini sizlerle paylaşacağım saygılar herkeze...
Anonymous
Misafir
Misafir

2/9/2010, 12:51 am
Çakmaklıda göğüs ispirtolu olacak illa ki ama açık tonda ve hilal şeklinde kesmesi olacak...

Mavide daha az olabilir hilal şeklinde silik bi tonda ispirto şart...

Gaga tırnaklar siyah paçalar geniş kafalar büyük oldu mu allah yolunuzu açık etsin...
alpc
alpc
Ad Soyad : alp
Doğum Tarihi : 08/05/76
Forum Kayıt : 08/03/09
http://sebabci.sitemynet.com

2/9/2010, 6:35 am
Gökten cakmaklıdan anlamam, mustafa beyin kusuna bakıyorum,

seritleri tam değil,
gogsunde ispirto nerdeyse yok, (belki olmaması gerekiyor, bilmiyorum, kolye gibi bisi olsa daha iyi olmazmıydı?)
farzedelim tırnaklarında beyaz var
farzedelim baska yerlerinde de kusur var.

Ama bu kuşun aseleti gibi kus kac tane var. Saatlerce sıkılmadan izlermisin izlemezmisin? Ben izlerim. Maşallah. Dikkat edin kafaya, kulak mulak varmı. Ayakları , şalvarı... Heykeltras tan cıkmış sanki. Kuştan enerji almak bu olsa gerek.. İnsallah kendi gibi yavruları çoğalır, mustafa bey bu kuşları daha güzele doğru gotürür. Mesele para verip kuş almak olmamalı, bu kuşlara hizmet edilmeli. Turkiyenin bir tarihi eseri olarak görülmeli.

Kıssadan hisse, Bazı kuşlar da vasıflar eksik olsada, ben farklıyım der. Herşeye çok takılırsak, bunları kaybederiz.
Anonymous
Misafir
Misafir

3/9/2010, 10:11 am
alpc demiş ki:Gökten cakmaklıdan anlamam, mustafa beyin kusuna bakıyorum,

seritleri tam değil,
gogsunde ispirto nerdeyse yok, (belki olmaması gerekiyor, bilmiyorum, kolye gibi bisi olsa daha iyi olmazmıydı?)
farzedelim tırnaklarında beyaz var
farzedelim baska yerlerinde de kusur var.

Ama bu kuşun aseleti gibi kus kac tane var. Saatlerce sıkılmadan izlermisin izlemezmisin? Ben izlerim. Maşallah. Dikkat edin kafaya, kulak mulak varmı. Ayakları , şalvarı... Heykeltras tan cıkmış sanki. Kuştan enerji almak bu olsa gerek.. İnsallah kendi gibi yavruları çoğalır, mustafa bey bu kuşları daha güzele doğru gotürür. Mesele para verip kuş almak olmamalı, bu kuşlara hizmet edilmeli. Turkiyenin bir tarihi eseri olarak görülmeli.

Kıssadan hisse, Bazı kuşlar da vasıflar eksik olsada, ben farklıyım der. Herşeye çok takılırsak, bunları kaybederiz.
cok guzel konusmussun abıı
Forum Admin
Forum Admin

1/10/2010, 11:02 pm
{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 Dsc0032oh
tayfun_41
tayfun_41
Ad Soyad : tayfun
Forum Kayıt : 25/11/09

2/12/2010, 7:31 pm
{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 Img2248bg
Forum Admin
Forum Admin

25/3/2011, 8:37 pm
{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 182958_1531110438273_1250117458_31172656_7402110_n
Forum Admin
Forum Admin

14/5/2011, 9:17 am
ilk günden beri bunun savaşını veriyorum şuanki şebaplar miskiler musul bol kınalı kaplama kuşlardan üretildigi sanırım inkar edecek yok urfanın gögsü silik aynalı kuyruk kuşları ile çalışıldı ama çakmaklı maviler için gögsü ıspırtolu kuş bulamadılar o zaman gene urfa gögsü silik kuşlarını beslediler ürettiler çalışacak ıspırtolu iyi malzeme yoktu belki o yüzden şuanki festivallerde gögsü kabak gibi düz kuşlar yarışıyor. ben hala diyorum çok iddalıyım şuan musuldaki irtibatlarımdan gümüş kaplama miskileri biliyorsunuz onların çakmaklı modelini buldurttum buyrun seyredin gögsü ıspırto kafa beyaz olurmu olmazmı çakmaklı şebapta miskide nasıl kına aranıyorsa kına miskiye yakışıyorsa çakmaklıdada ıspırto diyorum yorum sizin ...

{ ÇAKMAKLI & GÖK } Şebap Hakkında Paylaşım - Sayfa 4 222846_10150255525156399_231159851398_9304848_2093427_n
volkanx
volkanx
Ad Soyad : volkan özdemir
Forum Kayıt : 03/12/09

11/10/2011, 8:26 pm
helal olsun sana gök çakmaklı ispirtosuz olmaz olamaz.............olanlar mat gümüş renge kaçar.....şu bir gerçek göğsü mor çakmaklıyı üretemedikleri için gök çakmaklı ispirtosuz olur diyorlar.....

çünkü göğsü mor ensesiz mavi çakmaklı üretemiyorlar........
Similar topics