Sefa Tokyürek Şebap Hakkında - Sayfa 12 411k

Join the forum, it's quick and easy

Sefa Tokyürek Şebap Hakkında - Sayfa 12 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sefa Tokyürek Şebap Hakkında

+58
aliihsan
MÜDÜRPİNARHİSAR
torikmustafa
KARASİPAHİ
sevcan23
körfezli
Kızılpınarlı
orhan_alanya
mahir temel
medet gültekin
ultrAslan59
omeryener26
05bariş
yavuzaslan
uzman
ilker arslan
samir
tuncay dönmez bursa
yavuzduman
ali yılmaz
D21
cuneyt_brspor
erhan51
GUCLUER
olcygktp
ysfkorkmaz
Beysan Taştan
sebabcı06
Forum Admin
Sarioglu
alpc
altan-aziz
mustafa innr
kahvecişaban
silikpal
ERCÜMENT
daghan
yaşar bor
bülent baştuğ
izmirli erman
kuyumcu sebo
Hasan OLGUN
akrep
mehmet bilgin
capslock967
ankaralı
emin
metin
erkan
şebabcı11
Rauf
murat_yetgin
Başbuğ
türker saygılı
ERTAN ÇAM
as21
eray burmacı
sefa tokyürek
62 posters
mehmet bilgin
mehmet bilgin
Ad Soyad : mehmet bilgin
Doğum Tarihi : 26/04/72
Forum Kayıt : 31/01/09

Sefa Tokyürek Şebap Hakkında - Sayfa 12 Empty Geri: Sefa Tokyürek Şebap Hakkında

12/2/2010, 5:18 pm
anladıgım kadarıyla silik kuş tam anlaşılamamış. yarıştırılıp yarıştırılmamasına bişey diyemem ama ısrarla söyledigim silik miskinin bozulmuş hali degildir. ayrıca az tanelinin siligi oldugu gibi abalı yani poslununda siligi vardır. resimlerde yanılmış olabilirim ama gürsel köşşekoglunun japon erkegi veya maraz ali de poslu silik tarzı kuşlardır.
mehmet bilgin
mehmet bilgin

Sefa Tokyürek Şebap Hakkında - Sayfa 12 Empty Geri: Sefa Tokyürek Şebap Hakkında

12/2/2010, 5:23 pm
resimlere tekrar baktım kuşları canlı görmedim ama resimlere göre özellikle maraz ali poslunun siligidir. siliklik pulun azlıgı veya çoklugu degili belirsizligidir.
mehmet bilgin
mehmet bilgin

12/2/2010, 5:28 pm
yavuz bey tanelerin varlıgı yoklugu degil isterse çok pullu olsun pulu belirsizse o kuş siliktir isterse poslu olsun, taneleri belirgin olupta çok az olursa bizde sinekli miski deriz o silik degildir.
mehmet bilgin
mehmet bilgin

12/2/2010, 5:31 pm
yavuz bey silik kuşlar eskiden yoktu degil hemde çok eskiden vardı nerdeyse miskinin atası bile denebilir,karıştırılan sadece az taneli siliklerin konuşulması poslu siliklerin konuşulmaması. miskinin her türlü pul yapısı başından beri vardı.
Rauf
Rauf
Ad Soyad : Mahmut ayaz
Forum Kayıt : 11/05/08

12/2/2010, 5:32 pm
SAYIN MEHMET BEY;
SİZİN TARİFLERİNİZ GÜZEL VE YERİNDE AMA BİRDE PULLARI NEREDEYSE GÖRÜNMEYECEK TARZDA OLAN SİLİKLER VAR KÜLRENK GİBİ HEMEN HEMEN. BENİM HATIRLADIĞIM ESKİŞEHİRDE YARIŞAN SİLİKLER NE POSLU SİLİĞİ NEDE TANELİ SİLİĞİ ONLARIDA RESİMDEN GÖRDÜM. BEN O TARZ SİLİKLERE YARIŞMASINDAN DOLAYI KARŞIYIM.. YANLIŞ ANLAŞILMAMIŞMDIR UMARIM...
mehmet bilgin
mehmet bilgin

12/2/2010, 5:46 pm
eskişehirdekiler az taneli veya sineklinin siligiydi, silik de miskidir ben bunu anlatmak istiyorum,yarışıp yarışmayacagına ben karışmam beniim işim degil ben sadece bildiklerimi anlatıyorum. siligin kürenkten çıktıgını söylüyorlar poslu kuşlarda kürenkten çıkabilir nihayetinde miski kürengin kan birligi vardır gök ile çakmaklının oldugu gibi.
mehmet bilgin
mehmet bilgin

12/2/2010, 6:00 pm
yanlış bilmiyorsam kör erkegin birtarafıda kürenkti ve kendisi posluya yakın pulları olan bir kuştu ve benhurun da birtarafı kürenktir.
Rauf
Rauf

12/2/2010, 6:00 pm
BUDA ŞUDUR Kİ MİSKİSİZ KÜLRENK KÜLREKSİZ MİSKİ OLMAZ...
mehmet bilgin
mehmet bilgin

12/2/2010, 6:08 pm
kürengten silik gelir diye bi kural yokki poslunun kralıda gelir önemli olan geriye dogru kanıdır.
mehmet bilgin
mehmet bilgin

12/2/2010, 6:09 pm
aynen öyle rauf iki kuşun kanbirligi vardır ve iyi kuşlar ise birbirlerinin özelliklerini bozmazlar.
mehmet bilgin
mehmet bilgin

12/2/2010, 6:13 pm
dadş kürenkti,dadaşın miski versiyonu üretilmedi mi? sadec çabuk farkına varılınca piyasada yer bulamadı kendine vizyondan kaldırıldı.
Rauf
Rauf

12/2/2010, 6:15 pm
AYNEN ABİ. KATILIYORUM SİZİN GÖRÜŞLERİNİZE...
körfezli
körfezli
Ad Soyad : kader eşol
Forum Kayıt : 17/11/09

27/2/2010, 7:04 pm
öncelikle herkese iyi akşamlar arkadaşalar birileri kuş alıyor birileri satıyor ne var bunda gayet normal degilmi birilerine ne oluyor anlamadım dert tasa ediyorlar. kuşun fiyatı üzerinde yazmıyor kimse kafasına silahda dayamadı. arkadaşalar lütfen konu nerden nereye gelmiş.şunu söylemek istiyorum hepsinin gözü aynı benekleri aynı olsa irilikleri aynı olsa bunu güzeli nasıl ortaya çıkacak arkadaşlar bırakın silikler gelsin yarışa çakmaklının beyaz tırnaklısı gelsinki iyisi güzeli ortaya çıksın.iyisinin nasıl oldugunu bilmek herkesin hakı tabi.bu nasıl olur dernek başkanları ve eski kuşcuları bir araya getirip tüzük hazırlamak ve türkiyenin her dernegine asmakla olur.
bende şebab beslemedim. ama her güzel kuşun hastasıyım.gördügüm iki özeligi yazmak istedim belki yanlış olabilir. kimsenin kafası karışmasın ama ben 1987de tren ulukışlasında gördüm bu kuşlar kaşlı ve 14ve 16 kuyruklu oldukları dikkatmi çekmişti.sefa bey belki tanır. o zaman için adanadan ve konyadan kuşlar için gelenler vardı isim biliyoruz desek yalan olur abisi yanlış hatırlamıyorsam gümrükçüydü.tabi belki o kuşlarda kırıktır bilemem bunu kitabı yok .herkese saygılar
sevcan23
sevcan23
Ad Soyad : tayfun tas
Doğum Tarihi : 01/01/85
Forum Kayıt : 17/09/09

2/3/2010, 9:17 pm
slm bu iş aynen aşure corbası gibi olmuş yular kimin elindese o yöne ceker kurenkde özellikle kumaş rengi koyu krem ve parlak olur gögüs 3 parmak kalınlıgın da portakal sarısı dişilerde az göz tırnak uyumlu kemerler acık kahve rengi olur kafa armut kuşa baktıngında gögüs sarılıgı boyun bitiminde başlayacak gögüs geniş olacak kanat efekleri krem grimsi olmayacak kafadan kuyruga kadar krem olacak şimdi bakıyorsun festivallere cıkan kuşlar kırılmış sülük miski beyaz kurenk suluk kemerliler cıkmış bakıyon birinci olmuş mu kuşlar acaba bu juriler anlayanı varmı içinde iyi bi şebabdan acaba kapının arkasında neler var ondan sonra bakıyon birbirlerine camur atmaya başlamışlar yapmayalım dostlar bu kuşların soylarını tuketmeyelim hak neyse onları söyleyelim ille kuşun yüksek olacak bi halide yok kuş özelligini taşıyorsa yeter saygılarımı arz ederim...
KARASİPAHİ
KARASİPAHİ
Ad Soyad : Ekrem KARASİPAHİ
Doğum Tarihi : 25/12/59
Forum Kayıt : 10/04/10

11/4/2010, 12:49 am
Ercüment ,Rahmetli babanınızın beni keşfettiğini yazmışsınız.Rahmetli babanız benim yanıma adanaya geldiğinde türkiyenin dörtte üçü şebab güvercin dediğimiz miski kürengi beslerken karamandaki kuşcu arkadaşlar ozamanlar kuveyt,miro,kaplama dediğimiz kuşları besliyorlardı.

Babanız benim evimdeki güvercinleri gördükden sonra karamandaki güvercin sevenlere benim evimin adresini verdi ve
karamanlılar,ereğlililer,niğdeliler,kürenk miski ile tanıştı elimdede şuan 175 tane miski kürenk var türkiyede kim varsa yarışmakta serbest evimde miskilerimde ve kürenklerimde burnunda elifi boyunlarında mavilik enselerinde kırmızılık olursa tek tek keselim evimden gelip karamanlı arkadaşlarım yavruları yumurtları halen şu güne kadar evimdeki tüysüz yavrularımı alıp götürüyorlar..................vs

Sefa kardeşim,Ben KARAMANDAN EKREM KARASİPAHİ Ercüment kardeşimiz Saygıdeger çok sevdigimiz yaşamı boyu hiçbir meşgale,ugraş iş ortamı yaratmayıp ömrünü kuş sevdasıyla tamamlayıp rahmetli olmuş bir dostumuzun ogludur.Babası CERKEZ EKREM lakabıyla bu camiada özellikle dikkati çekileçek nadir merakcılarımızdan önde gelen il,ilçe,kasaba,köy gezen yenilik ve araştırma içinde kuş çıkaran ve toplumu aydınlatan ve özellikle karaman meraklı camiasına katkılarını kimse inkar edemez,Bahsettigim gibi evet gezerdi mutlaka senin kapınada gelmiş ve araştırmıştır Fakat yukarda bahsettigin kelime KARAMANDAKİ KUŞÇU ARKADAŞLAR O ZAMANLAR KUVEYT,MURO,KAPLAMA BENZERİ KUŞLAR BESLİYORLARDI cümlesi oldukca ilginç geldi,Evet besledik o kuşları kimse bilmezken bazıları evinde sıçak yatagında yatarken biz karşıya ekip gönderip dagın başında 17 saat gelmesi için merak bekleyip bu türleri camiaya kattık,Bu türler bizlerin enson fantazileriydi,KARAMAN merakcı camiasi her cinsiyle doyuma ulaşmıştı çünkü ve halende sizlerin KARAMANDA ön planda gözüken ve bildiginiz kişilerden ziyade kendisi için besleyen urfa menşeli kökenleri yaşımın geçmisine dayanan Gökler,Çakmaklılar,miskiler,Kürenkler,Araplar,Aklar (İsimleriyle belittigim kuşlar )Son yıllarda camiada şabab diye bu kuşlara isim takıldı şabab bu kuşların benzeri fakat daha iri yapılı çok,çok parlak ve kesinlikle oynamayan bırak oynamayı tabiri caizce bel bile kırdıramıdıgımız kuşlardır ve yerde çok güzellerdir,isimlerini bahsettigim kuşlarda görünüşte çok güzeller ve aynı zamanda uçuruldugunda oynayan çok kişi ayırt edemeyip karıştırabilir, malum camiada renk desen varmı bir şababdır gidiyor Bahsedilen kuşlar güneş yüzü görmeyip beslenen,camiayla ilgi alakası kesilmiş merakcı arkadaşlarımız oldugunu belirtmek isterim,ha zaman zaman kuş camiasında gözükürler usulündende olsa kahveden kümeslerden göstermelikte olsa yalandan kuş alır satarlarki birlik beraberlik havasını bir nebze tatmak adına,Bir gercegi açıklıkla belirtiyim iyi kuş beslemek adamı bencinleştiriyor bu işin zevki birligi beraberligi arayışı çok daha güzel iyi kuş gösterip kimsenin umutlarıyla zevkiyle oynamamak bence en dogrusu ve yoruma açık tabiki ...Sefa kardeşim karamanlı arkadaşlar seni çok seviyor,Bende sahsım adına üreticiligin ve camia diyologun adına taktir ettigim kişiliginle saglıklı günler dilerim,Fakat KARAMAN halkı sahsından bir özürü bence hak ediyor,sana yakışacagından eminim,kendine iyi bak. Ekrem KARASİPAHİ
torikmustafa
torikmustafa
Ad Soyad : mustafa şen

13/4/2010, 11:04 pm
selam arkadaşlar...iki çift lafım olcak ilgililere.herkes mecnun olmuş .............kimi görseler ................. leylayı soruyorlar........ ama ortada leyla falan yok ..... varda hakikaten bizmi körüz acaba? eski ustalar rahmetlimi oldu * yoksa bu konu hakkında * tenezlül edipde konuşmakmı istemiyorlar ? veya ortada bu işi bilen ustamı yok ? acaba..................ve ya birilerinin elinde tariflere uygun kuşmu varda pazarmı yaratılmak isteniyor .yorumsuz?
torikmustafa
torikmustafa
Ad Soyad : mustafa şen

13/4/2010, 11:58 pm
ssamir kardeşim ,yaptığın açıklamalarında sonuna kadar kadar haklısın . vede seni taktir ediyorum .bilmeyenler var galiba aramızda .önce mardinin tarihini arştırsınlar sonra kuşlar hakkında yorum yapsınlar .kimsede kraldan çok kralcı olmasın lütfen .
MÜDÜRPİNARHİSAR
MÜDÜRPİNARHİSAR
Ad Soyad : Murat ÜRKEN
Doğum Tarihi : 21/03/84
Forum Kayıt : 16/04/09

16/4/2010, 8:25 pm
DOĞRULARI SOLEMIŞ VALLA HELAL OLSUN
yavuzduman
yavuzduman
Ad Soyad : yavuz duman
Doğum Tarihi : 10/04/66
Forum Kayıt : 30/10/09

16/4/2010, 8:32 pm
Bu video İstanbul Festivali sırasında Sefa Abi ve Ümit Abi ile sohbetimiz sırasında Çorlu'dan Ali İhsan Şahinler'in kameremanlığında kayıt edilmiştir..Yazılı Tariflerden sonra kanlı canlı bir tarifi buraya aktaran admine, Sefa Abiye ve katılımcılara teşekkür ederiz.
capslock967
capslock967
Ad Soyad : murat sivas
Doğum Tarihi : 27/01/67
Forum Kayıt : 29/11/08

16/4/2010, 10:14 pm
sefa beyin ağzına sağlık yavuz bey ümit abi vede ali ihsan şahinlerinde koluna sağlık hepinize teşekkür ederiz.
aliihsan
aliihsan
Ad Soyad : aliihsan şahinler
Doğum Tarihi : 01/01/68
Forum Kayıt : 21/02/09

17/4/2010, 9:24 am
bende sizingibi buişe canı gönülden emek sarf eden tüm dostlara teşekkür eder im heinize allah kolaylık versin görüşmek üzere iyi günler
çorlulu
çorlulu
Ad Soyad : halit genç
Forum Kayıt : 14/05/10

18/5/2010, 5:49 pm
ALAYI TRAŞ....KÜMESLERİNDE TARİFLERİNE UYAN BİÇİFT KUŞ ÇIKARSINLAR,SAKLIMI KESSİNLER.50YILLIK KUŞÇUYUM, SEFA KARDEŞİM BAŞIMIZA BİRDE ŞEBAP ÇIKARDI..........BİN YILLIK TÜRK KÜLTÜRÜNÜN DİL HAZNESİNE BİRDE ARAPCA KELİME EKLENDİ...SAYESİNDE DİLİMİZ ZENGİNLEŞTİ.....BIRAKIN ARTIK TRAŞI SIRADA NELER VAR ACABA ? ÇIKARINDA HERKES ANLASIN ŞEBAPI KEBAPI ÖĞRENSİN.....
çorlulu
çorlulu
Ad Soyad : halit genç
Forum Kayıt : 14/05/10

27/5/2010, 7:21 pm
ABİCİĞİM SANA SONUNA KADAR KATILIYORUM, ORTADA FOL YOK YUMURTA YOK ,HER KAFADAN Bİ SES ÇIKIYOR .SANKİ MEMLEKETTE .MİSKİDEN ,KÜRENKTEN,MAVİDEN BAŞKA KUŞ YOKMUŞ GİBİ SAYIN SEFA BEY . GÜYA MİSKİNİN GAGASI ŞÖYLE OLACAK ARABIN GAGASI BÖYLE OLACAK GİBİ FİKİR YÜRÜTÜYOR..... BU NE BİÇİM KUŞÇULUK NASIL BİR GÜVERCİN SEVDASIDIR ,ANLAYABİLENE AŞK OLSUN?BUNUN YANISIRA GÜLLÜLERİ GÖRMEZDEN GELMEKTE ,SIRF RANT UĞRUNA YAPILANDIR.......BEN ŞAHİDİM Kİ SAYIN SEFA BEYİN ESKİŞEHİRDEKİ BAZI KUŞÇULARI .BU YÖNDE AŞILAMALILARIDIR......HEM VALLAH HEM BİLLAH.....ŞİMDİDE ÇIKMIŞLAR ASKİŞEHİRDE YAPILAN FESTİVALDEKİ KUŞLARI ELEŞTİRİYOR......BUNLAR HEP SİZLERİN ESERİNİZ SEFA BEY ABİCİĞİM.....YAKINDADA SARI KAFA MİSKİLERİ MODA YAPARSINIZHELAL BENCE SAYGILAR.....
KIYDINOĞLU
KIYDINOĞLU
Ad Soyad : FATİH KUZULUOĞLU
Doğum Tarihi : 17/11/77
Forum Kayıt : 21/06/10

24/6/2010, 7:06 am
SEFA ABİ HERŞEYİN GÜZELİ SANA YAKIŞIR KENDİNE İYİ DAVRAN SELAMLAR
ysfkorkmaz
ysfkorkmaz
Ad Soyad : yusuf korkmaz
Doğum Tarihi : 01/01/65
Forum Kayıt : 03/02/09

27/6/2010, 9:05 am
ankaralı demiş ki:saygıdeğer arkadaşlar yorum yazmama kararı aldım kendimce velakin neler oluyor bir anlam veremedim . yazma mecburiyeti hissettim ......mardinden bir arkadaşımız kuş bilği ve becerisi belliki yüksek, şebab kuşunun kırık olduğunu söylemesi ile başlamış bir mevzu......burdaki konu şebabın kökeniyle alakalıyken kırık olduğu yönüne dönmüş ......birincisi samir bey şebab dediğimiz kırık kuşlardan beslemediğini söyleyip musulların , yusufilerin orjinalliğinden şebabın şundan bundan oluştuğunu anlatmış madem şebab beslemiyorsunuz bizim şebabın kökenini araştırmamızla neden bu kadar ilğilendiniz ........bize yardımcı olamaksa maksadınız neden direk şebabı kötüleyerek konu üzerinde yorum yapıyorsunuz........ben şahsım adına şebabı severek besleyen birisi olarak üzüntü duydum ......unutmayınki şebab türkiyenin her köşesinde sevilerek beslenen ırklarından biririsidir ...........ayrıca artık urfayı aşmış türkiyenin olmuş bir güvercin ırkıdır.......arap konusunda söylediklerinizin bir kısmına katılıyorum , şebablığı oturtturulamamış bir güvercindir .....ama sizin musul araplarıda sizin için ne kadar orjinal olursa olsun şebab olmadığı için bizim yarışmalarımızda asla yer alamaz........... buda demek değilki musullar kötü bir kuştur ..........unutmayalımki taklacı ve diğer başka ırkların çoğunu türkler orta asyadan ğetirdi ...........sonuç itibari ile şebab olsun ,musul olsun vs kökü özü birdir buda inkar edilemez bir gerçektir ..........dünyanın başka hiç bir yerinde bu kuşların özelliklerini taşıyan kuşlar yoktur...... bu şebabı kırık yapmaz bilakis üst düzey bir kuş ırkıdır devamlı gelişip güzelleşmesi seveninin çok olması ve vasıflarının sınırlayıcı değil yüksek olmasındandır .........musular ise küçük fizikleri ve dar belindeki gölğesi ile olduğu ğibi durur........eğer kırıklığı sizin mantığınızla tartacak olursak musul diye adlandırdıgınız kuşlarda kırıktır .....velakin bütün dünyaca en çok sevilen milli medai iftiharımız hünkariler o zaman dahada kırıktır çünkü melezleme sonucu elde edilmiştir .........hayır hayır bir ırk sagıtıldıktan sonra yani özellikleri oturduktan sonra saftır ........tabiki bizlerde dahil kardeşlerimizle tıpatıp değiliz kuşlardanda kopya olmasını beklemeyin baz özellikler aynı olur.......sanıyormusunuzki allah güvercini yarattığında o ğüvercin musuldu diğerleri ondan türedi .......mardin ğüvercin kültürü olarak çok zengindir. mardinli kuş sevenlerde bilgi ve beceri olarak eskiden gelen bir kültür olduğu için hakları asla yenemez .........buda demek değilki diğer bütün şehirlerde vasıfsız kuş ve kuşcular var........osmanlı devleti belğe ve kayıt olarak her şeyi takip ettiğini biliyoruz ama yazıktırki ağır bir şavaş geçirmiş belğelerimiz bir çoğuda tahrip edilmiştir.......yeni filizlenen türkiye cumhuriyetinde yaşam mucadelesi, kıtlık , imkansızlık ve zorlukla mücadele eden atalarımız malesef secere konusunda yetersiz kalmıştır buda doğal......şebabın kökü ğibi musulun kökünede ulaşamazsınız.........izmirli bir amcanın anısını bir derğide okumuştum tam kelime kelime anlatamam ama konu şu şekildeydi izmir işğal altında yunan ve inğiliz askerleri en iyi hünkarileri bir altın para karşılığı alıyorlardı o ortamda büyük para kiminide zorla aldılar kuşların iyileri ğitti o zamanlar kuşa verecek bir tas darı yok bizim halimiz aşikar diyor amca.......şimdi bir yurt dışındaki hünkarilere bir bizdekilere bakın iyiler iyilerle eşleşmesi ile yurt dışındaki hünkariler haliyle gelişimini daha iyiye götürmüştür ........şebab her zaman tartışılacak ve gündemde olacak üstün bir ırktır......çok değişik kuşlar besledim .......benim zevkim tabikide, hiç biri bana şebab kadar zevk vermedi .......mücadele kuşudur olduğu yerde saymaz iyiside kötüsüde her güvercin ırkı ğibi mevcuttur .......ben kendi mantığımla hareket eden bağımsız ama dostları ve değerli arkadaşları olan bir kuşcuyum ne kimsenin yalakası nede yardakcısıyım ama sefa ağbiyide bu kadar kötülemek yalnıştır ....... hataları varsa bile bize şebab kuşunu sevdiren ve geliştiren bu büyük üstadı bu kadar yermek ve hakkını yemekde haksızlıktır....... herkez hür iradeye sahip olduğu bu ülkede herkezin kuş satın alması ve satması doğal bir hakkıdır ......ortada bir sahtekarlık varsa üstü kapalı değil aldatılan çıkıp ortaya hesabını muatabından sorsun bu onun doğal hakkıdır ......dostluklara vesile olan şebab sevdamız kökünü araştırma yolundan çıkıp şebabı kötülemeye varmasın ......... beslemeyenlerde fazla dert etmesin.......ne olursa olsun ben şebabcıyım..... tüm türkiyedeki bütün kuş severlere sayğı ve selamlar.......metin demirçin .....

Metin yazı yazmama kararı aldığını,hem diğer forumda hem bu forumda dile getirmişsin,
sana katılıyorum.ve üzülüyorum,birileri doğru ve eğriyi gösterdikce hedef oluyor.hiç hesapta olmayan şeyler söyleniyor kalpler kırılıyor.
şebap kuşun ne olduğunu nasıl olduğunu,sende bende bilen insanlarız.bırak böyle kalsın.yeni şebap kuşuna başlayan arkadaşlar bilmiyorlar doğal olarakta öğrenmek istiyorlar onlarada saygı duyuyorum.ama yanlış yöndendiriliyorlar,
şebap kuş nasıl olur tarifini daha önce yazılarda belirtmiştik bir kez daha yazmaya gerek yok,ancak insanlar yani kuş camiası şunu hiç unutmasınlar şebap kuşun rantı bittiğinde rafa kaldırılacaktır.elbette şebap kuş bitmez ama rantı bitecektir.
NACİZANE GÖRÜŞÜMÜ AKTARAYIM.tarihler vererek inşallah kızmazsınız

Kuşculuk aleminde bir devri alem yaşanır bu devri alem 16 yıl sürer,özellikle şebapta
ben 1987 senesinde hem oyun kuşu besler bir yandanda şebap bakardım şebapı yeni yeni tanımaya başlamıştım,1994 senesine kadar şebap baktım sonra kuşculuğu bıraktım 1997 senesinde tekrar başladım.
1994 senesinde öntepe furyası başladı,Rahmetli Göksel BIKMAZLA beraber onu rahmetle anıyorum.bu önce öntepe beyazlar ve öntepe araplarla,sonra arkası öntepe çakmaklı ve göklerle devam etti,son olarakta öntepe miski ve öntepe sabuni ile devam etti.bu zaman çok uzun zaman sürdü elbette 16 yıl doldu şimdi 2010 senesindeyiz.
ancak bu seneler süresince 1990 lı senelerinde tavan yapan şebap uyumaya başladı çünkü rant başka yere kaydı.yine bu süre içerisinde şebap kuşta maceralar aranmaya başladı yok ispanyol paca yok gögüs kınası bayrak gibi olacak kanat düşürmeyecek elbette kanat düşürmeyecek ama omuzdan düşürmeyecek,ve sonunda eski şebaplarımız
arkaları uzun gögüsten yüksek sedef gibi ışıl ışıl olan elleri iri ince tüy yapılı şebaplarımız musul kuşları ile kırılarak bu günkü hallerine geldi.arkaları kısa dik ayaklı,o güzelim kumaşları gitti geniş gögüslü kuşlar oldu şebap yazık ama rant bitti.insanlar öntepe kuşuna kaydı.
şimdi 2010 16 yıl geçti uyuyan dev uyandı.şebap kuşuna dönüş başladı.şebapta yapılan hataları şimdide öntepeciler yapıyor neden rant bitti.onlarda macera aramaya başladı iyi öntepeleri bitirdiler,sırasıyla öntepe beyaz ve arap arkasından öntepe gök ve çakmaklı vi öntepe miski ve kürenk ilk önce olan beyaz ve arap bitti eski iyileri arıyorlar ama bulamazlar bitti bitirdik birkaç insanın elinde iyi kuşlar kaldı.tabiki 1994 senesi ile 2010 arasında şebap kuşu çok evrim gecirdi,ve bozulmaya yüz tuttu.eski eğriyi ve doğruyu anlatmaya başlayınca şimşekler üzerine çekiliyor ve ben sana hak veriyorum METİN
şimdi herkes eski orjinal şebap arıyorlar bitti.ama bu furya yani 9 yıl sürer sonra yine öntepe merakı başlar yani rant ona döner devri alem yeniden başlar bu süre içerisinde iyi kuşçular ellerindeki nesli iyi tutarlarsa yıllara meydan okur bitti diye atmayacak satmayacak.
tarifle olmuyor sonuçta bu forumda herkes bilgi ve becerisini en iyi şekilde paylaşması ve aynı şekildede saygı duyulması gerekirken olmuyor sinirler geriliyor kalpler kırılıyor.
ben bildiğimi paylaştım.ama bunları birebir yaşayarak edindim
eskiye özlem hiç bitmiyor saygı ve selamlarımı sunarım.
ŞEBAPÇI MÜDÜR
ŞEBAPÇI MÜDÜR
Ad Soyad : ERDİNÇ METİN
Doğum Tarihi : 18/03/75
Forum Kayıt : 16/06/10
http://erdincmetinn@gmail.com

29/6/2010, 8:28 am
Merhaba
Metin beyin yazısını dikkatlice okudum.
İnanılmaz keyif verici roman gibi birşey sanırım yılların vermiş olduğu tecrübe.
Bu şekilde yazılmış olan yazılar okuyucular için gerçekten tekrar tekrar okunması ile inanın bir kez daha değer kazanıyor.
Metin beyi tanımam oda beni tanımaz,bu pek önemli değil.
Taktir edilecek bu Şebap sevgisinden dolayı onu kutluyor ve saygılarımı sunuyorum.

recep yılmaz
recep yılmaz
Ad Soyad : RECEP YILMAZ
Forum Kayıt : 06/04/09

29/6/2010, 9:07 pm
yazılanlar ve bılgıler ıcın tsk ederım keyfle okuyorum sevgım ıyıce artıyor sagolun sevgı ve selamlarımla
samir
Ad Soyad : samir ercument
Doğum Tarihi : 22/02/74
Forum Kayıt : 23/09/08
http://www.samirercument.piczo.com

10/3/2011, 1:44 pm
DEYERLİ ARKADAŞLAR BEN YİNE YAZSAM SAMİR ERCUMENT TEKRAR MEYDANA ÇIKTI DİYE .ÜZERİME ÇULLANANLAR OLACAK AMA DOĞRU BİLDİKLERİM YAZMAK BENIM
DOĞRULUĞUMUN KANITI OLSA GEREK.ZİFİR DEDİĞİNİŞEYE TAKILMIŞSINIZ.
ARKADAŞLAR Z,İFİR OLAYI IRAK KÖKENLİ HEMEN HEMEN.
IRAKIN BÜTÜN IRKLARINDA MEVCUT
İKİNCİSİ GÖĞÜSTEKİ KINAYA GELELİM KINALI GUVERCİNLERDE IRAKA HAS KUŞLARDIR .
ONUN İÇİN DAMARINDA IRAK KANI OLAN BÜTÜN KINALI GÜVERCİN FAMİLYASI VE ARAPLARDA BU BURUNDAKİ ZİFİR MEVCUTTUR.AKSINI.BİLİPTE ANLATMAYAN AÇIKLAYAMAYANLARDA
TEK KELİMEYLE PİŞKİN YALANCILARDIR.ONUNİÇİN BURUNDAKİ ZİFİRİN OLUŞUNUN ANA SEBEBİ ŞEBABLARDA IARK KANININ DOLAŞTIĞININ TEK VE AÇIK KANITIDIR.SAYGILARIMLA SAMİR ERCUMENT.MARDİN.MİDYAT
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

2/2/2012, 8:51 pm
Sefa Tokyürek Şebap Hakkında - Sayfa 12 216165_119325844814003_100002097645636_159342_6354856_n
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

1/2/2014, 9:46 pm
Similar topics