{ MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında - Sayfa 7 411k

Join the forum, it's quick and easy

{ MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında - Sayfa 7 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

{ MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında

+19
altan-aziz
huseyin sasmaz
türker saygılı
bülent baştuğ
hasancan
medet gültekin
Forum Admin
mehmet bilgin
Rauf
şebapçı
murat_yetgin
ysfkorkmaz
capslock967
Hasan OLGUN
omeryener26
metin
mahir temel
yavuzduman
alpc
23 posters
alpc
alpc
Ad Soyad : alp
Doğum Tarihi : 08/05/76
Forum Kayıt : 08/03/09
http://sebabci.sitemynet.com

{ MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında - Sayfa 7 Empty Geri: { MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında

12/2/2010, 7:22 am
Yukardaki yazıyıda toplantı öncesi özellikle yazdım, Belki biri okurda kafasında canlanır, buradan aldığını kendi fikri diye lanse eder, kucukte olsa bir katkı olur dedim. Bu tip fikirler okundukca insanların kafasında yeni şimşekler çakacaktır. Bence herkez güzele giden yolu bir kaç nokta olsa bile yazmalı.
mahir temel
mahir temel
Ad Soyad : MAHİR
Doğum Tarihi : 10/02/81
Forum Kayıt : 17/05/09

{ MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında - Sayfa 7 Empty Geri: { MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında

12/2/2010, 4:16 pm
Evren bey bilgisayar basında hiçbir seyi kurtarmıyoruz.Birseyleri kurtarmak bizim tek basımıza nerden olursa olsun haddimize degil.Ben sahsım adına her hafta zaman buldukca geziyorum.Buralarda kimin elinde ne kus var biliyorum.Ama isim geregi kafama gore cıkıp bursa istanbul yapamıyorum.O yuzden cok karsılasamıyoruz.Bu demek degil ki burda kafama gore lay lay lom yazılar yazmıyorum.
Niğde deyim ve buralarda kus cok yaygın kucuk bir yer oldugu icinde ilişkiler daha sıkı. Kusu cok iyi bilen insanlarda var .Hiç gormesem hafta da birkac kez gorur muhabbet ederiz.Bir iki arkadasımın da yanına surekli ulke capından misafirler gelir fırsat buldukca beraber agırlarız.
Size karsı bir ttutum degil benim ki ama ne yapalım bu forumu kim neden actı ozaman.Buralarda insanlara faydası olacak birseyler yazmayalım sadece resimlere cok guzel kus mu yazalım.Biraz dusundugunuz zaman hak vereceksinizdir.
Saygılar
Anonymous
Misafir
Misafir

13/2/2010, 12:41 am
mahir temel demiş ki:Evren bey bilgisayar basında hiçbir seyi kurtarmıyoruz.Birseyleri kurtarmak bizim tek basımıza nerden olursa olsun haddimize degil.Ben sahsım adına her hafta zaman buldukca geziyorum.Buralarda kimin elinde ne kus var biliyorum.Ama isim geregi kafama gore cıkıp bursa istanbul yapamıyorum.O yuzden cok karsılasamıyoruz.Bu demek degil ki burda kafama gore lay lay lom yazılar yazmıyorum.
Niğde deyim ve buralarda kus cok yaygın kucuk bir yer oldugu icinde ilişkiler daha sıkı. Kusu cok iyi bilen insanlarda var .Hiç gormesem hafta da birkac kez gorur muhabbet ederiz.Bir iki arkadasımın da yanına surekli ulke capından misafirler gelir fırsat buldukca beraber agırlarız.
Size karsı bir ttutum degil benim ki ama ne yapalım bu forumu kim neden actı ozaman.Buralarda insanlara faydası olacak birseyler yazmayalım sadece resimlere cok guzel kus mu yazalım.Biraz dusundugunuz zaman hak vereceksinizdir.
Saygılar
sana dedımmı ben arkadasım bılgısayar basında oturuyorsun dıye mahır
Anonymous
Misafir
Misafir

13/2/2010, 12:44 am
Rauf demiş ki:EVREN ABİ GÜZEL ŞEYLER SÖYLEMİŞSİN... { MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında - Sayfa 7 89498 { MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında - Sayfa 7 89498 { MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında - Sayfa 7 89498
yaa ben ınsanları anlamıyorum yada ınsanlar benı anlamıyorr ben dıyorumkı bu zamana kadar buyukler kus cıkarmıs hersey ortada daha ıyılerınıde arkadaslarımız calıssın cıkarsın benım dedıgım buu
altan-aziz
altan-aziz
Ad Soyad : Altan Aziz
Doğum Tarihi : 27/11/77
Forum Kayıt : 22/04/09

13/2/2010, 10:14 am
YAVUZ KARDEŞİMEDE .ALP KARDEŞİMEDE.MAHİR KARDEŞİMEDE KATILIYORUM ...NE GÜZEL ...FİKİRLERİNİ SÖYLÜLORLAR ACIKCA BUNDAN İQSİ VARMİ ...ARKADAŞLARIN KONUŞTUKLARI KUŞ HAKKINDA DORUSU BU DEİLMİ ...AMA NEDEN BAZILARI GURURUNA YEDİREMİYOR ...ONU ANLAMADIM ...GİDECEKLER ANTALYAYA ..KİMİ 1 Cİ KİMİ 2 Cİ YAPACAIZDİYE TARTIŞACAKLAR ...NEKADAR CALIŞSAKTA BOŞUNA DİYORUM ...HAKEMLER BELLİ TAKIMLAR BELLİ SONUCTA BELLİ ...1 2 3 CU OLANLAR AYNI KİŞİLER ...BEYLER BİZ BOŞUNA TARTIŞIYORUZ GALİBA ...SAIDA YEDEK HAKEM OLMALI ...HAKEMLERİN VERDİİ KARARLARI KONTROL ETMELİ ...YOKSA BU İŞİN İCİNDEN CIKAMAYIZ ...YEDEK HAKEM SAYGIN KİŞİ OLMALI ..ÖYLESİ VARMI BİLMİYORUM
altan-aziz
altan-aziz

13/2/2010, 3:10 pm
ARKADAŞLAR BİZ BU İŞİN İCİNDEN RUŞVET VERMEDİKCE CI KA MA YIZ BUNU BÖYLE BİLİN ... BAKIN BENİ İYİ ANLAYIN BURSA FESTİVALİNDE BİR ARKADAŞIMIZ DEDİ Kİ BAK BU KUŞ BENİM YARİŞMADA KACINCI GELİR ...BEN DEDİM Kİ ...EER VARSA DAYIN KORKMA ....ODA DEDİKİ BEN BU KUŞA COK PARA VERDİM ...KESİN Bİ Rİ NCİ ...ARKADAŞLAR KUŞ DERCE BİLE ALAMADI ..UYANIN UYANIN ...ANKARADA DAYIN VARSA İŞİN İYİ...YOKSA 7 BAYRAMAKADAR İŞİN KÖTÜ...KİM BU HAKEMLER TANIYORMUYUZ ...YOOOO ..O ZAMAN NASIL ITIMA EDECEİZ BUNLARA ...BUNLAR SOFRASINA HİC KİMSEYİ AL MAZ LAR HALA Anlayamıyorum...BU İNSANLAR NE KADAR BU İŞLERİ İYİ BİLİYORLAR ...
altan-aziz
altan-aziz

13/2/2010, 3:28 pm
BAZI ARKADAŞLAR HALAA ANLAMAMIŞLAR ... EVREN KARDEŞİMİZDE BU ARKADAŞLAR ARASINDA ...BİRİLERİNE COK GÜVENİYOR ...İŞALLAh bir gün ANLAR ...KARDEŞ O SENİN KİŞİYE BEN DE COK GÜVENMİŞTİM ...NE YAZİK Kİ GÜVENDİİM DALARA KAR YAIDI ...BUNLAR MEMFATCI KİŞİLER ...BUNLAR HELALI HARAMI BILMEZLER ... BUNLARDAN BENİ ALLAH KORUSUN ...BUNLARDAN GELEN HAYIR HARAMDIR ..İŞALLAH BİR GÜN BENİ ANLAR
metin
metin
Ad Soyad : metin sayer
Doğum Tarihi : 23/03/73
Forum Kayıt : 26/06/08
http://www.metin7051.azbuz.com

13/2/2010, 7:09 pm
SULAR YÜKSELDİĞİNDE BALIKLAR KARINCALARI SULAR ÇEKİLİNCE İSE KARINCALAR BALIKLARI YER AMADE TARTIŞMAYA LUZUM YOK BENCE HERŞEYE SUYUN AKIŞI KARAR VERİR.
altan-aziz
altan-aziz

13/2/2010, 10:07 pm
BENİM BOŞ LAFLARA KARNIM TOK ...KARİMCALAR BİR GÜN SENİNDE BALIINI YER ... BUNU İYİ BİLESİN
metin
metin
Ad Soyad : metin sayer
Doğum Tarihi : 23/03/73
Forum Kayıt : 26/06/08
http://www.metin7051.azbuz.com

13/2/2010, 10:19 pm
aziz bey siz benim yazdıklarımdan ne çıkardınız anlayamadım suyun akışı bahsettiğin kişilerin elinde bizler sadece figüranlık yapıyoruz baş roller değişmez bu alemde senin anlıyacağın sular devamlı yüksek bu gidişlede çekilmez karıncalar çok bekler diyorum ben acizane bende bal falanda kalmadı verecek olsa dükkan senin { MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında - Sayfa 7 3149687655
altan-aziz
altan-aziz

13/2/2010, 10:27 pm
KARDEŞ ..KUSUR GÖR BENİ ...AMA ANTALYADA CİTTİİ KARARLAR ALINACAK ....O YÜZDEN CİTİİ YAZALIM ...HAKSIZMIYIM
capslock967
capslock967
Ad Soyad : murat sivas
Doğum Tarihi : 27/01/67
Forum Kayıt : 29/11/08

13/2/2010, 10:45 pm
aziz bey nasılsınız.ciddi kararlar ortak herkesin hemfikir olucağı veya aklına yatkın olmadığı zaman yanlız o kararları alanları bağlar.bakalım aldıkları kararlar ne kadar bağlayıcı olucak.hüseyin çevik beyin söyledikleri unutulmadı daha.
altan-aziz
altan-aziz

13/2/2010, 10:49 pm
MURAT KARDEŞ SA OL ...NASILSIN ...KATIRLI GİBİ KAC TANE Sİ VAR TÜRKİYEDE ...YÜREKLİ
capslock967
capslock967
Ad Soyad : murat sivas
Doğum Tarihi : 27/01/67
Forum Kayıt : 29/11/08

13/2/2010, 10:55 pm
kimse cevap vermedi zaten hüseyin beye.bütün ustalarda orada o kararları alırken ordaydılar herhalde ama kimse demedi abi biz en fazla bir aylık karar aldık diye.bir ayda değişti kararları.
Anonymous
Misafir
Misafir

14/2/2010, 12:09 am
altan-aziz demiş ki:BAZI ARKADAŞLAR HALAA ANLAMAMIŞLAR ... EVREN KARDEŞİMİZDE BU ARKADAŞLAR ARASINDA ...BİRİLERİNE COK GÜVENİYOR ...İŞALLAh bir gün ANLAR ...KARDEŞ O SENİN KİŞİYE BEN DE COK GÜVENMİŞTİM ...NE YAZİK Kİ GÜVENDİİM DALARA KAR YAIDI ...BUNLAR MEMFATCI KİŞİLER ...BUNLAR HELALI HARAMI BILMEZLER ... BUNLARDAN BENİ ALLAH KORUSUN ...BUNLARDAN GELEN HAYIR HARAMDIR ..İŞALLAH BİR GÜN BENİ ANLAR
azız dayıı ben anlama ozurlu yada gerı zekalı bırı degılım bu bır. allahtan baska kımseye guvenmem bu ıkı. ınsanlar kus alırken bır yerlerden meshur bır laff vardır gozun .... bakıyordu dıyee benı konustırmayın sımdı mıllet kus alıyor altından bır şey alamıyor ondan sonra bu bole olurdu o sole olurdu dıye yanıp duruyorlar kus bır sefer alınır ve pir sefer alınır ben kus alırken kımseye guvenmem ve ınanmam kusta gorduklerıme bakarım ısıme gelırsede alırım sunu hıc bır zaman unutmayın KILAVUZU KARGA OLANIN BURNU .... CIKMAZMIŞ
mahir temel
mahir temel

14/2/2010, 5:34 am
Evren bey cok guzel bir laf ettin tebrik ederim.Bu sözü birkac yıl sonra yine insallah bir yerlerde karsılasark tekrarlarız.Yorumlara da neden kızıyorsun burak insanlara hakaret sınırını asmadan diledigini yazsın.
türker saygılı
türker saygılı
Ad Soyad : türker saygılı
Doğum Tarihi : 07/03/69
Forum Kayıt : 14/02/09

14/2/2010, 1:18 pm
Arkadaşlar yavaş olun,biraz geri vites yapın,dünya küçük birbirimizi fazla üzmeyelim...selamlar sevgiler...
mahir temel
mahir temel

14/2/2010, 1:38 pm
Turker abi elestirmek icin sölemedim .Hakikaten söz hosuma gitti
türker saygılı
türker saygılı
Ad Soyad : türker saygılı
Doğum Tarihi : 07/03/69
Forum Kayıt : 14/02/09

14/2/2010, 2:28 pm
mahir temel demiş ki:Turker abi elestirmek icin sölemedim .Hakikaten söz hosuma gitti

anladım Mahir ,aslında Evren doğru diyor,her kuşa saldırmayacaksın...Siirt te görev yaparken eski kuşçu bir abimizin sözü kulağıma küpe olmuştur,''DAMIZLIKÇININ KÜMESİNDEN BOK BİLE ALINIR''derdi....şimdi bir kuş güzel olabilir ama sen yavru alamayabilirsin,normal bir şey....çok çeşitli kuşun girdiği kümesten uzak dururum...öte tarafta bazı kümesler vardır ki adam yıllarca kuşları işlemiş,hemen hemen her yıl dereceli kuş çıkartabiliyor,üstelik kümesine ancak kendisinde olmayan bir malzeme çıkarsa karşısına alıyor onu da başlıyor çalışmaya(aldığı malzemenin soyunu sopunu araştırıyor önce)dolayısıyla kendine bu işte bir yol haritası yapmış,karşılığınıda alıyor...ben böyle kümesleri tercih ederim...selamlar sevgiler....
adanalı
adanalı
Ad Soyad : havalanı sedat
Doğum Tarihi : 28/04/71
Forum Kayıt : 15/02/09

17/2/2010, 5:04 pm
selamlar saygılar benim için ismlerin önemi yok ama naçizane fikrimi yazma gereği duydum merakçılar ve bu işi para için yapan insanlar diye ayrım yapmakta istemiyorum biz kuşseverler olarak bütünüz fakat bu tip şebab ve şebabseverlerin geleceğine yönelik oturumlarda veya karar alınacak toplantılarda bu işin ticaretini yapan insanların karar verme yetkisi ne kadar doğrudur ve sizce bu insanlar tarafından alınacak kararlar bir merakcıya ne kadar fayda sağlayacaktır birde karar mercilerini tayin eden kimlerdir, çoğunluk tarafından onaylandımı yoksa bu işte tekel tarafındanmı yapılmıştır,bu toplantıya kimler davet edilmiştir,kimler edilmemiştir,toplantıya katılanlar kuşa çok para veripte kuştan anlamayanlarmıdır yoksa şebabı iyi bilenlermidir bir bilen varsa ve aydınlatırsa sevinirim

(zanlımca bu sendikanın başkan ve üyelerinin kuşun ticaretini yapmayan insanlardan ve de tüm camiaya örnek olacak,gerek kişilik gerek samimiyet art niyet beslemeyen,herkesin sevdiği fikirlerine değer verdiği niteliklere sahip olması gerektiğidir ,yoksa, senenin üçyüzatmışbeşgünü toplanıp federasyon kurulsa bile nafile.

tekrardan saygılar
Anonymous
Misafir
Misafir

18/2/2010, 12:44 am
hersey daha ıyı dusunulmelı ve analız edılmelı bu bır ıkı toplanmayla olmaz bence daha saglıklı kararlar daha cok toplanılmalı yarısmalarda alınan kararların bazılarına katılıyorum bazılarına katılmıyorum bende herseyı okudum ve ters gelenlerıde gordum valla ne dıyeyım ınsallah ıyı seyler olur kusculuk camıası adına yoksa aksıne olursa camıadanda kustan sogur ınsanlar herseyın hayırlısı olsun dıyorum
yavuzduman
yavuzduman
Ad Soyad : yavuz duman
Doğum Tarihi : 10/04/66
Forum Kayıt : 30/10/09

18/2/2010, 5:41 pm
Evren Öktem demiş ki:hersey daha ıyı dusunulmelı ve analız edılmelı bu bır ıkı toplanmayla olmaz bence daha saglıklı kararlar daha cok toplanılmalı yarısmalarda alınan kararların bazılarına katılıyorum bazılarına katılmıyorum bende herseyı okudum ve ters gelenlerıde gordum valla ne dıyeyım ınsallah ıyı seyler olur kusculuk camıası adına yoksa aksıne olursa camıadanda kustan sogur ınsanlar herseyın hayırlısı olsun dıyorum

Evren kardeşimize pozitif ve gelişmeye tartışmaya kapı aralayan bu pozitif yaklaşımı için teşekkür eder,kendisinden gençyaşına ve konumuna yakışan somut katkılarının devamını dilerim....
alpc
alpc

{ MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında - Sayfa 7 Empty Miskide gaga nasıl olur

11/7/2010, 11:25 am
Miskide gaga sedef beyaz olurmu? Olursa extra puanmı kazanır, extra puanmı kaybeder..
alpc
alpc

12/7/2010, 7:44 am
Sefa abinin tariflerinde kürenk için sedef gibi, sarımsak gibi beyaz, miskide ise buğday renginde olması gerektiğini söyler. Buğday normalse, aşurelik değilse rengi biraz koyudur.
Oysa sedef beyaz gagalı miskiler var. Bu hataysa neden puan düşürülmez? Hata değilde extra güzel özellikse, neden extra puan verilmez?
Zikir olayında ise ne kadar puan kırılması gerekiyor? Gaga puanlaması 10 üzerinden mi yapılmalı?
mahir temel
mahir temel

12/7/2010, 8:27 pm
Kanaatimce gaga miskide de kurenkde de beyaz olmalı.Kusu daha hos gosteriyor.Ancak miskinin tasıdıgı koyu tonlardan olacak kiminde gaga rengide bunun paralelinde degişebiliyor.Ben Sefa abinin öz damızlıklarım dedigi kurenkler biliyorum neredeyse cavdar renginde gagalar var.ama renk özellikleri muazzam.O yuzden bu konuda da görüs birligi zor gorunuyor
alpc
alpc

13/7/2010, 6:09 am
Bişi puanlanacaksa, Bazen öyle bazen böyle olmaz. Miskide gaga beyaz olsun diyebiliriz. O zaman derlerki araptada gaga ucunda siyahlık güzel durmuyor, Bembeyaz gaga daha iyi değilmi? bişi diyemeyiz. Oysa Turk araplarında gaga ucunu bırak, biraz güneş görsün, baya bir koyulaşır gaga. Şimdi kuşları bilelim. İsteyelim yada istemiyelim.
Miskide sedef beyaz gaga olurmu.. Renk genetiğine göre pulları açık değilse, olmaması lazım.. Fakat bir cok kus var.. sedef gibi beyaz gagalı miski.. Bu kuşlar nerden çıktı? Sefa abi neden özellikle buğday rengi diyor. Bunları tartışmamız gerekli. Ben sedef beyaz gagalı miski yarıştırdığımda, puanım ne olacak? Bugday gagalı yarıştırdığımda puanım ne olacak, elifli bir miski yarıştırdığımda puanım ne olacak bilmek istiyorum..
bülent baştuğ
bülent baştuğ
Ad Soyad : Bülent Baştuğ
Doğum Tarihi : 27/02/59
Forum Kayıt : 15/07/09

13/7/2010, 6:41 am
MERHABALAR ARKADAŞLAR BEN BUNDAN 10 YIL ÖNCEDE MİSKİ VE KÜRENGİN AĞZININ YANİ GAGASININ BEYAZ OLMASI GEREKTİĞİNİ USTA DEDİĞİMİZ İNSANLARDAN DUYDUM.ŞİMDİ MİSKİ VE KÜRENK FARKLI IRK KUŞLAR OLMADIĞINA GÖRE İKİSİNİNDE AĞZININ AYNI OLMASI GEREKİYOR.EĞER KÜRENKTE NASIL AĞIZDA LEKEYİ KABUL ETMİYORSAK MİSKİDEDE EDEMEYİZ.ŞİMDİ İNSANLARIN SIĞINDIĞI BİR KONU VAR.NEDİR BU,YA MİSKİDE KOYU RENKLER HAKİM ONUN İÇİN KOYU OLABİLİR YOK ELİF OLABİLİR GİBİ.ZATEN KUŞLARIMIZIN ZORLUĞUNUN VE GÜZELLİĞİNİN ANA KONUSU AYNI KUŞ ÜZERİNDE ZIT RENKLERİN BULUNMASI DEĞİLMİ.NEDEN HEPİMİZ SÜT BEYAZ KUŞ BESLEMİYORUZ O ZAMAN.MİSKİDE KOYUKAHVE PULU İSTİYORUZ AMA AYNI ZAMANDA ALT TONAJI KREM OLSUN DİYORUZ.KUYRUKTA BEYAZI İSTİYORUZ AMA KENAR UCLARINDA ŞERİT İSTİYORUZ KÜRENKTE KREM TONAJI İSTİYORUZ AMA YANINDADA MİSKİ PULU RENGİNDE KEMER İSTİYORUZ.O HALDE BAZI ŞEYLERE SIĞINARAK KUŞTA TAVİZ VERMEYELİM.EVET MİSKİNİN PULU KOYU KAHVE OLACAK AMA AĞZIDA BEYAZ OLACAK Kİ GÜZEL OLAN ZOR OLACAK.KÜRENKTE KEMER OLACAK AMA AĞZI BEYAZ OLACAK.KISACASI KÜRENKTE AĞIZ NEYSE MİSKİDEDE O OLACAK.
yavuzduman
yavuzduman
Ad Soyad : yavuz duman
Doğum Tarihi : 10/04/66
Forum Kayıt : 30/10/09

13/7/2010, 7:51 am
Alp,Mahir ve Bülent üçünüzede teşekkür ederim...Sizlerin olduğu bir forumda bulunmak önemli bir zevk...Bilgi ve tecrübenin nazik ve olabildiğince bilimsel ve mantıklı bir uslupla tartışılabilmesi adına sizlere ve sizlerin örnek olmasına ihtiyacımız var...

Konuya gelince Alp'in zorladığı noktanın farkındayım...Tanımı net koyalı tanıma uygun olanlar tam puan alsın,olmayanınnda puanı kırılsın diyor öz olarak..

Mahir, yaşanan fikir ayrılıklarını yerinde tesbit ederek bu konuda müşterek bir kanaate ulaşılamacağına işaret etmiş..

Bülent, kürengin miskiden farklılığı olamayacağı bu nedenle aynı gaga özelliklerinin miskidede bulunması gerektiği tezini işlemiş..

Bu görüşlerin hepside yine tartışılabilir, birinden birine katılan olur katılmayan olur..Birinci derecede önemli olan tartışma kalitesi ve üslubudur.Buna uyulduktan sonra her konuyu masaya yatırıp adeta ameliyat eder gibi tartışabiliriz...

Ben bu hadisede tartışmanın biraz daha derinleşmesiyle bazı konuların belki daha net ortaya çıkabileceğini düyünüyorum;

-Gerçekten eski miskilerde burun sedef beyazı mıydı?

-Miski ile kürenk her nekadar aynı kuş desekte,bu aynılık kökün aynılığı anlamına gelmezmi?Yoksa kökü bütün karakterleri aynı olan iki kuşta gerçekten renk farkı,renkin koyu özellikler atşıması burunda paralel bir koyulaşmaya yol açarmı? Fiili durumda yurt sathındaki onlarca,yüzslerce miskilerde renk koyuluğunun, kürenklere göre koyu olması bu görüşü teyit etmez mi?

-Aynı ana babadan çıkma yavrulardan biri kürün diğeri miske çıkmış ise kürenk yavrunun gagası miskiye göre bir nebze daha beyaz olur mu?Yoksa aralarında bir fark olmaz mı?Tabiki bu soruyu % lik bir ortalamada dikkate almak gerekir.

-Fiili duruma göre; yani yurt sathında binlerce kuşun gaga yapısına bakıldığında miskilerde elif oranının yüksekliği nazara alınarak; kuşun kanat yapısındaki umumi koyuluğa paralel olacak şekilde adeta beyaz buğdayla kırmızı buğdan arasındaki fark kadar olmak kaydıyla,siyah renk olmamak kaydıyla, zikir kabul edilmesi çözüm adınada gerçekçi bir yaklaşım olmazmı?

Şimdilik bu kadar ...
alpc
alpc

13/7/2010, 9:34 am
Puanlama? Ben yarışmak istiyorum, fakat gerçekçi, açık net puanlama ile. Kimse dansöz gibi kıvırmasın, alalım kararları uygulayalım. Her gagası olan kuş tam puan alacak bu gidişle.. Yandaşlara peşkeş çeken sistemi kaldıralım.
Artı rengin yanında gaga uzunluk meselesi var. Kimi gaga var oynar gagası gibi, kimi gaga var orta boy, kimi gaga var orta boy hafif kıvrık, kimisi var kısa, kimisi var ucgen gibi, kalın duran bir bitiş yeri var. Varda var.. Bunların puanlamaya etkisi nedir???
bülent baştuğ
bülent baştuğ
Ad Soyad : Bülent Baştuğ
Doğum Tarihi : 27/02/59
Forum Kayıt : 15/07/09

13/7/2010, 10:57 am
BURADAN BİRDE ŞU KONUYA AÇIKLIK GETİRMEK İSTİYORUM.BU KONULARI TARTIŞMAYA SUNUYORUZ VE HEP SEFA TOKYÜREK ŞÖYLE DEDİ ŞUNU DEDİ DİYORUZ DEĞİLMİ?BEN SEFA ABİNİN BUNDAN 10 YIL ÖNCE SÖYLEDİKLERİYLE ŞİMDİKİ SÖYLEDİKLERİ ARASINDA FARKLILIKLAR OLDUĞUNU BİLİYORUM.O DA ZAMANE SATICILARINA AYAK UYDURDU VE ELİNDEKİNE GÖRE KUŞ TARİF ETMEYE BAŞLADI.AMA BİR GERÇEK VAR VE BU CAMİA ARTIK BAZI ŞEYLERİN FARKINA VARDI TABİRİ YERİNDEYSE UYANDI.ARTIK DÜRÜST VE SAMİMİ KİŞİLER SAYESİNDE ŞEBAB KUŞUN BİR KİTABI BİLE OLACAK İNŞALLAH.BEN KİMSENİN EMEĞİNE SAYGISIZLIK YAPMIYORUM.İNKARDA ETMİYORUM.BANA KUŞU SEFA TOKYÜREK ÖĞRETTİ AMA YETER DİYORUM BAŞKA BİRŞEY DEMİYORUM.
Similar topics