{ MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında - Sayfa 2 411k

Join the forum, it's quick and easy

{ MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında - Sayfa 2 411k

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

{ MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında

+19
altan-aziz
huseyin sasmaz
türker saygılı
bülent baştuğ
hasancan
medet gültekin
Forum Admin
mehmet bilgin
Rauf
şebapçı
murat_yetgin
ysfkorkmaz
capslock967
Hasan OLGUN
omeryener26
metin
mahir temel
yavuzduman
alpc
23 posters
alpc
alpc
Ad Soyad : alp
Doğum Tarihi : 08/05/76
Forum Kayıt : 08/03/09
http://sebabci.sitemynet.com

{ MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında - Sayfa 2 Empty Geri: { MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında

3/2/2010, 1:52 pm
Murat, tavus kuşunda erkek allı pullu ve güzeldir. Dişileri çirkindir.
insanlarda ise güzel alımlı bayanlar , paçoz erkeklerle para işin içinde değilse, birlikte olmaz. Onlarda erkeklerin giyinişine sacına, gözüne, boyuna posuna bakarlar ve secerler.

Ben sizin yazdıklarınızı bundan dolayı doğru bulmadım. Bir nedeni varsa onu yazın. Hepbirlikte öğrenip hep birlikte ileriye gidelim. Kulaktan duyma bilgileri savunmayın.

Sakın yanlış anlamayın. Murat,Yusuf ben sizi çok değerli buluyorum. Fakat iş doğruya gitmek. Benim kafam nedense söylediklerinizi mantıklı bulmadı.

Alp
şebapçı
şebapçı
Ad Soyad : mustafa kale
Doğum Tarihi : 29/06/67
Forum Kayıt : 10/11/08

{ MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında - Sayfa 2 Empty Geri: { MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında

3/2/2010, 2:20 pm
alpc demiş ki:Aynı kuş değil.
Ben size anlatayım. Yukardaki kuş çıkınca benim tahminim. :-) Birazda matrak takılalım.. mustafa hocanın rüyalarını süslemeye başladı. Mustafa hocamın kalbi çok temiz. Allah onu kırmadı, karşısına kobrayı çıkardı. Oda gördüğü gibi yukardaki kuşla bağlantıyı kurdu. Ve kuşu aldı. :-)) Dereceleride kaptı. Rahmetli kobranın öteki sitede videosu var.

arkadaşlar gördüğüm kadarı ile yaklaşı 3 ay önce ölen benim kobra erkek konusunda bazı konuşmalar olmuş. ilk resimdeki kobra değil ama diğer iki resimdeki kuş kobra.
ben kobranın besleyecisi olarak bir iki şey söylemek isterim.
kobrayı ben satın aldığım da 1 yaşını yeni geçmişti. daha sonra 6-7 aylığına lüleburgaz dan beysan taştan a gitti ve geri geldi. ve bende kaldığı süre içerinde hiç bir yarışmaya katılmadı. yani ben hiç bir yarışmaya götürmedim. aldığı yarışma derecelerini tokatlı ahhmet aykutoğlu ve beysan taştan da iken aldı. bunları şunun için yazdım. bende miskinin pullusunu seven bir kişiyim kobra benim miski anlayışıma uymayan bir kuştu o tür bir kuşu ben beni temsilen hiç bir yarışmaya götürmem. ama kobra mükemmel bir damızlıktı ve altından pullu miskiler geliyordu. tabi bu başka bir konu.
selam ile......
şebapçı
şebapçı
Ad Soyad : mustafa kale
Doğum Tarihi : 29/06/67
Forum Kayıt : 10/11/08

3/2/2010, 2:40 pm
arkadaşlar şimdi biz en iyi miski nasıl olur sorusuna mı cevap arıyoruz. yoksa silik miski nasıl birinci oldu sorusunamı.

silik miski nasıl bir yarışmada derece alır sorusunun bence cevabı:

yarışmaya çok az kuş katılır yada çok az kaliteli kuş katılır sa
yarışmaya katılan pullu miskilerin çok bariz başka hataları varsa
yarışma puanlama sında bir dengesizlik var kuşun pulundan aldığı puan yüzdesi az ise
o yılların modasında kuşun pulundan çok parlaklığına bakılıyor ise

silik bir miski derece alabilir.

selam ile........
alpc
alpc
Ad Soyad : alp
Doğum Tarihi : 08/05/76
Forum Kayıt : 08/03/09
http://sebabci.sitemynet.com

3/2/2010, 3:47 pm
Gaga tırnak göz beyaz, işte şampiyon ... demekle bunu anlatmaya çalışmıştım.
Hocam şimdi aklıma gelen bir olayı yazacam. Bu camiada olan herkez biliyor sonuçta.
Es yemin kokteyinden sonra sefa abi bir basın açıklaması yaptı. Yetiştirdiğim ve dağıttığım miskileri ne hale soktunuz diye sitem etti. Miskinin pulu şöyle böyle olur dedi (Ben şimdi buna bile şüphe duyuyorum). Biz okuduk, Bilgilendik. Fakat Düşünmedik.
Şimdi yukardaki kuş ben yanlış hatırlamıyorsam ersin hocanın. kobra beysan , aykutoğlu olarak derece almış, Bu dereceler verilirken sefa abi yurt dışındamıydı. Baş köşede oturuyordu.. Neden sesi çıkmadı? Ben yarışmaya katılan pullu miskilerin çok bariz başka hatalarının bütün kuşlarda olacağını sanmıyorum. Fakat yukarda dediğim gibi, Bir rüzgar kesin oluşturuldu. Bu rüzgarın kazanç kapısı var. Hangi yöne gitmesi gerektiğine karar veriliyor. Bu işin başıda sefa abi. Sizin dediğiniz gibi moda bu deniyor. Kuşların yok olması kimin umrunda. Sefa abi bir kümes için kötü desin, o kümesin yolu unutulur, kimse gitmez. para kazancı düşerdi. Şimdi insanlar sorma,araştırma, kendine değer katma konusunda eskiye nazaran daha uyanıklar. Pekçok kişi körü körüne bu böyle olacağı kabul etmiyor. İşler onlar için karışacak .. Biz yenileniriz, eskileride buluruz. Önemli olan hedefimizi oluşturup bunu sağa sola yalpa yaptırmadan götürebilirsek ne mutlu bize.
Şimdi bazıları ergün abinin kuşlarının kapalılarını görünce bunlar çakmaklıdan düşme herhalde derler. Meraklı ve imkanı olanlar gidip bir röpartaj yapsınlar. Kuşları kimden almış, aldığında durumları nasıldı tarif ettirsinler. Bunu çok geç kalmadan yapsınlarki, ilerde anlatacak şeylere sahip olalım.

Alp
capslock967
capslock967
Ad Soyad : murat sivas
Doğum Tarihi : 27/01/67
Forum Kayıt : 29/11/08

3/2/2010, 3:48 pm
sağolasın mustafa bey çok teşekkürler.sizin kobra ile ilgilide burada okumuş olduğunuz gibide hiç bir kötü yönde bir eleştiri olmamıştır.kendi adıma pullu miski yerine ben böyle kremi daha çok belli olan miskileri daha çok beğeniyorum.zaten bu kuş kötüde olsa iyi yavru vermesede sizin kişiliğinizden dolayı ve şebabçılar arasındaki gösterilen saygıdan dolayı yinede dereceye girer.yanlız bizim sizin gibi ustaları biraz daha zorlamamız gerekiyor herhaldeki burada bizlerle bilgi vede yorumlarınızı paylaşmanız için.saygılar sunarım ayvalıktan murat sivas
capslock967
capslock967

3/2/2010, 3:57 pm
alp bey sizin dediğiniz gibi esyem toplantısına ben katılmamıştım fakat açılan esyem toplantısındaki sizin dediğiniz sefa beyin miskiler ne hale gelmiş diye sorduğu soruyu ben katılan arkadaşlara sormuştum.arkadaşlar sefa bey o iddia üzerine atılan iki silik miskiyi büyük ihtimalle kendisi sunmuştu.orada sefa bey acaba miskinin sahibi olan arkadaşlara bu soruyu sormuşmuydu diye ama katılan hiç bir arkadaş cevap yazmamıştı.eğer orada sorduysa bunlar nasıl miski diye bir konuşma olduysa ne güzel ama sormadıysa eleştirmediyse bunları kümese sokmuyalım arkadaşlar bu silik miskiler bizim miskilerimizi geriye götürüyor taneler siliniyor miskiler özelliklerini kaybediyor demediyse burada miski şöyle olmalı bu özellikleri olmalı dememizin bir anlamı varmı acaba saygılar
Rauf
Rauf
Ad Soyad : Mahmut ayaz
Forum Kayıt : 11/05/08

3/2/2010, 4:00 pm
Kon açılmış bir iki kalem şahsi nacizane düşüncelerimi paylaşmak istedim. Miski denince akla külrengin pullusu gelir. Bu puldan dolayı illaki taban kumaşında hafifte olsa değişimler olacaktır. Kendi beslediğim ve sevdiğim kuşlar poslu, abalıdır. Bana göre miskiye baktığınız zaman ilk önce fizinden bile önce pulu ve kelle beyazlığı meraklıyı tatmin edecek. Poslu ve abalı kuşlarda burun dibinden kuyrak ucuna kadar tek parça kumaş olduğunda nasıl bir ahenk oluşacağını söylemeye gerek yok herhalde.
Kendi düşüncelerimi dilimin döndüğünce az biraz lanse etmeye çalışıyoruz. Ancak çoğu ortamda bu tarz konuşmalar yada şöyle böyle gibi söylemler afedersiniz adamın arkasından sayıp sövülecek derecede bir sürü düşünce ve arkadan konuşulur durumda oluyor.
Kellesi giri, kareli defter gibi çizgili kuşlar fiziki özellikleri yerinde med edilir ama ondan az minyon ama tüm renk özelliklerini taşıyan kuşları çöp gibi gösterenlerde var. Çoğu insanın kafasına işlemiş cehalet ve bazı diktalar kendi bildiklerinin dışında bırakın bilgi almayı karşısında konuşulmasına tahamul edemez durumdalar.
Ve burada nasıl anlatalım ki en iyi miski nasıl olur...

RAUF BELİOĞLU - İZMİR
yavuzduman
yavuzduman
Ad Soyad : yavuz duman
Doğum Tarihi : 10/04/66
Forum Kayıt : 30/10/09

3/2/2010, 4:11 pm
Arkadaşlar bir kaç tane de tamam işte bu miskidir, güzeldir, diyebileceğimiz miski fotoğrafı koyabilirseniz bunlar üzerinden de yorumlar yapılabilir...

Yada tüm özellikler bir kuşta bulunmayabilir...

İşte kanat işte tane,işte kalem,işte kuyruk,işte toka gibi parça parça fotoğraflar konabilir...Zemin bey diğer sitede benzer bir çalışma yapmışii yi olmuş, bu sağlıklı bir yöntemdir ve geliştirilebilir....

Not:Mustafa beyin birinci ağızdan kopleksiz ve objektif katılımı tartışmaya güç katmış kendisine teşekkür ederiz..

Selamlar
capslock967
capslock967

3/2/2010, 4:18 pm
ne yapalım rauf kardeşim bilgiyi almak için takla atmadığımız kaldı ustalardan ama onlar kuş satarken veya ellerindeki mevcut olan kuşu anlatırken kullandığı onlarca kelimeden 3 5 tanesini tenezzül edip anlatma lütfunu bile gösteriyor.hep saygı beklenmesi güzelde karşı taraftaki insanlarında sevildiğini hissetmesi gerekmezmi.diğeri almadan vermek allah mahsus doğru değilmi rauf kardeşim
Rauf
Rauf

3/2/2010, 4:28 pm
Murat abi ben bebelikten beri dayımın yanında yetiştim. Kuşçuluğuda ondan öğrendim sağlam kişilik nasıl olur onuda. Allah razı olsun... Bana herzaman dediği dost başka arkadaş başka. Kuşu bulmak iyi kuş beslemek istiyorsan kendine iyi dostlar edineceksin ama dostluğunu iki kanatlı hayvanın üzerine kurmayacaksın, zaten arkası gelir derdi. Benimde sana tavsiyem odur. İyi dost... Kuşçuluğun raconudur karşılıksız almamak ama bir elaleme üflenmek var birde dost var. İki seçenekten birisi...
capslock967
capslock967

3/2/2010, 4:31 pm
sağolasın rauf kardeşim döndünmü yoksa hala istanbuldamısın
capslock967
capslock967

3/2/2010, 4:33 pm
sağolasın rauf kardeşim döndünmü yoksa hala istanbuldamısın
Rauf
Rauf

3/2/2010, 4:37 pm
İstanbuldayım abi. Kısmetse cuma günü sabahtan çıkacağım. Bursaya gideceğim sergiye oradan izmire geçeceğim...
capslock967
capslock967

3/2/2010, 4:43 pm
bende istanbuldayım.özledim ayvalığıda nasıl bunca sene yaşamışım hayret ediyorum kendime.sana iyi yolculuklar dilerim kendine iyi bak
mehmet bilgin
mehmet bilgin
Ad Soyad : mehmet bilgin
Doğum Tarihi : 26/04/72
Forum Kayıt : 31/01/09

3/2/2010, 4:47 pm
nacizane fikrim veya benim sevdigim miski puluna örnek 2 kuş ki ben bunları canlı görmedim resimlerinden yorum yapıyorum beysan taştanın koca cobrası ve mehmetali kayanın halil canıdır.
mehmet bilgin
mehmet bilgin

3/2/2010, 4:54 pm
rauf kardeşimizin örnek gösterdigi kuşlar kuveyt diye anılan abalı tarzı kuşlardır,bizim bilgigimiz eski urfa miskilerinde ki pullar genelde tırnak büyüklügünde pulları olan ama kanat üstündeki beyazlıkları kapatmayan krem veya beyaz zemin ile koyu kahvenin oluşturdugu nefis bir renk harmonisi içinde olan miskiilerdiki,yukarıda yazdıgım kuşlar bence miskiye güzel örneklerdir.
yavuzduman
yavuzduman

3/2/2010, 4:58 pm
Rauf bak Murat ta istanbuldaymış,yarın buyurun gelin görüşelim...
mehmet bilgin
mehmet bilgin

3/2/2010, 5:04 pm
şebap kuş farklı ırkların birbiriyle eşlendirilmesiyle bugüne kadar gelmiştir.miski pulları tek bir çeşit degil farklılıklar gösterir,az taneli,abalı,çok taneli. silik de bir miski türüdür kürenkle elde edilebilsede yinede kendine has miskidir. silik kuş yarıştırılmayabilinir, şampiyon olmayabilir ama ben eskişehirde konuşan hamza kardeşimize katılmıyorum. silik kuşta miskinin bir çeşididir ve eger kanı saglamsa en iyi damızlıklarda silik kuşlardan gelir ve silik kuşun attıgı pulu aynı güzellikte pulları olan iki miski atmayabilir. çok övülen köründe altından silik yavru gelirdi,inciden de ve geçmişte efsane olan çogu miskinin bir tarafı silik miskidir. nacizane fikrim damızlık olarak silik miskileri çok göz ardı etmeyin. benhurun,japonun, timsahın ve meşhur birçok miskinin bir tarafı siliktir. kanı saglam olsunda damızlıklarım silik olsun.
yavuzduman
yavuzduman

3/2/2010, 5:10 pm
Rauf fotoğraflar için teşekkür... Özellikle son kuşa benim kalbim ısındı...eski miskilerimizi hatırlattı...
mehmet bilgin
mehmet bilgin

3/2/2010, 5:12 pm
ilk resimde ki kuş kimindir bilmiyorum ama beslemek damızlık yapmak isterdim resimde pulları hariç çok güzel kuşa benziyor. sahibi tüy başına hayrını görsün.
mehmet bilgin
mehmet bilgin

3/2/2010, 5:17 pm
yavuz bey herkesin katkıda bulunmasını istedigi için yazıyorum,son resimdeki miskiyle istediginizi almanız çok zordur ama ilk resimdeki silikle çok daha masalık kuşlar çıkarılabilinir,bizim bildigimiz son resimdeki kuş eski miskilerden degil daha ziyade dışarıdan sokulan kuveyt tarzı miskilerdir.
mahir temel
mahir temel
Ad Soyad : MAHİR
Doğum Tarihi : 10/02/81
Forum Kayıt : 17/05/09

3/2/2010, 5:20 pm
{ MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında - Sayfa 2 Miskierkek
mehmet bilgin
mehmet bilgin

3/2/2010, 5:21 pm
miskinin pulları hiç bir zaman kanat üstündeki bayazlıgı veya bazı arkadaşların dedigi gibi kremi tam olarak kapatmamalı iki renk birbiriyle uyumlu oranda olmalı ve bence omuz başları krem veya beyaz gelmelidir.
mehmet bilgin
mehmet bilgin

3/2/2010, 5:22 pm
resim yorumuyla güzel bi örnegide mahir bey atmış.
mahir temel
mahir temel

3/2/2010, 5:23 pm
{ MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında - Sayfa 2 Miskierkek2
mehmet bilgin
mehmet bilgin

3/2/2010, 5:26 pm
mahir bey atabilirseniz bu sayfaya birde halil can ile koca kobranın resimlerini ekleyin karşılaştırmak daha kolay olur.
mahir temel
mahir temel

3/2/2010, 5:27 pm
Arkadaslar bu kus 15 yasında .Meshur ensesi sarı erkek.Orjinalligiyle bugune tasınmıs miskiyi genel hatlarıyla karakterize eden bir kus.Tam 15 yıl önce bu kuslar varmıs demekki.Simdi bu kuslar miskiyse digerleri nedir bilmiyorum.Goorundugu kadarıyla ki canlı da gordum ve bir oglunu besliyorum hiçte silik degil.Sunu da atlamak istemiyorum;kobra erkek istisnai bir DAMIZLIKTIR bunu inkar etmiyorum.Ama miski dendimi birazda adını tasımalı
murat_yetgin
murat_yetgin
Ad Soyad : MURAT YETGİN
Doğum Tarihi : 20/09/78
Forum Kayıt : 23/11/08
http://www.sebapci.tr.gg

3/2/2010, 5:28 pm
alpc demiş ki:Murat, tavus kuşunda erkek allı pullu ve güzeldir. Dişileri çirkindir.
insanlarda ise güzel alımlı bayanlar , paçoz erkeklerle para işin içinde değilse, birlikte olmaz. Onlarda erkeklerin giyinişine sacına, gözüne, boyuna posuna bakarlar ve secerler.

Ben sizin yazdıklarınızı bundan dolayı doğru bulmadım. Bir nedeni varsa onu yazın. Hepbirlikte öğrenip hep birlikte ileriye gidelim. Kulaktan duyma bilgileri savunmayın.

Sakın yanlış anlamayın. Murat,Yusuf ben sizi çok değerli buluyorum. Fakat iş doğruya gitmek. Benim kafam nedense söylediklerinizi mantıklı bulmadı.

Alp

duyduğumu ve okuduğumu yazmıyorum...
bizzat kendi deneyim ve tercübemi yazıyorum...
yılda ortalama 50 tane yavru alırım....
ve bütün bu kuşların kayıtları vardır....
10 kuşta bir iki kuş istisna olabilir...( erkek kumaşına sahip dişi veya dişi kumaşına sahip erkek... erkek tipli dişi veya dişi tipli erkek)
bunun dışında; bunu bütün takla güvercin ırklarında deneye bilirsin...
ve göreceksin dişi mat erkek parlaktır...
bilimsel bir açıklaması mutlaka vardır.... genleriyle alakalı bişeydir.. bilmiyorum...
ama dediğim gibi
bu gözlemim tek bir soyda değil bir çok soydan aldığım yavrularda değişmeyen kuraldır...
dediğimin arkasındayım.... dişi erkeğe oranla her zaman mat olur....
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

3/2/2010, 5:28 pm
{ MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında - Sayfa 2 13342_235961496398_231159851398_4792929_6653627_n
Forum Admin
Forum Admin
Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
https://thepigeontv.yetkinforum.com

3/2/2010, 5:30 pm
{ MİSKİ } Şebap Güvercinler Hakkında - Sayfa 2 13342_235961431398_231159851398_4792922_7140732_n
Similar topics